Maas „KLIMMEN IS GAVE GODS" (VEDETTEN IVAN DE WEG! Schout mieuw impioen lonore feefs ikent iar bij nü sport 10 liters. Ook haar dres- ras uitstekend. Zij liet t springen echter een ■eekjes vallen en eindig- 98,5 punt. Op de derde nestelde zich Adri den met het paard Ravel], Oranjeruiters met 95 De dressuur van deze atie, zowel als het n lagen in hun totali- schts een fractie onder an zijn voorgangsters. Zwinruiters in 1972 kampioen waren, wel uit het feit, dat van eelnemers van deze lan- rijvereniging er vijf eerste tien finishten, er slechts een werd zen. De landelijke rij- 'ing Hulst met 6 deel- had er drie bij de tien en er werd er een [gewezen. De Oranjerui- idden van hun vijf deel- er een bij de eerste in er werden er drie ;zen. Deze dag werd be- met een keurig gereden sel, waaraan alle deelne- Jhun medewerking ver- jn onder commando van «r P. Riemens, instruc- de Zwin-ruiters. (Van onze sportmedewerker) Wen - hulst jo at het crossfenomeen van Hulsterse atletiekverenl- die vorige week zondag rlands crosskampioen in de categorie A-junio- greep gistermiddag zijn ie Nederlandse titel. Tij de Nederlandse indoor- lioenschappen, die plaatS" en in de Groenenoordhal ^eiden, veroverde Schout Nederlandse titel op d« meter. Hij verbeterde het Nederlands record op I afstand met maar lieöt ien seconden. Zijn tijd ioeg 8.28.4 min. R. Thys AVR werd tweede in een van 8.44 min. Was het ge week in café De Ster I tuist, het clublokaal van de tterse atletiekvereniging, groot feest ook zondaga- 1 waren er weer heel wat porters en belangstellenden vezig om de tweevoudige .pioen de hand te drukken, dolgelukkige trainer Van van de RKHAV: „Het is don een jongen met klas- «Ondanks dat hij in de in- •wedstrijden niet veel er- pg heeft". Het feest werd ook direct na het bekend den in het clublokaal mge- Trainer Van Rie die we- omstandigheden niet naar ■den mee kon, was onge- ifeld de gelukkigste man. feest dat na de thuis- pst van Jo Schout nö£ vcW in beslag nam. ■izoen. W. Colsen uit Clenge he igens drukke we,rkz+rainf,t Ei zijn functie als Lefe- fn de Clingse volleybal^, king CVC moeten Pe_e_ het „ENGEL VAN DE BERGEN" (Van onze speciale verslaggever) Charly Gaul woog slechts 58 kilo, een lichtgewicht met ranke beentjes en een tenger postuur. Hij leek in de verste verte niet op een krachtpatser. Naast fraai gebouwde atleten als Rik van Steenbergen, Rik van Looy en Gercole Bal- dini viel hjj in het niet. Maar op de een of andere wijze beschikte Charly over mysterieuze krachten. Waar hij die vandaan haalde weet alleen de goede God. Zodra de bergen in zicht kwamen en zodra het weer zo slecht werd dat men zich in het voorgeborchte van de hel waande, veranderde Charly in een kleine duivel. Favorieten tuimelden van hun voetstuk, het klassement werd door elkaar gegooid en na Charly's aankomst viel onveranderlijk een grote pauze eer de anderen in zicht kwamen. Op zulke dagen werden ze vernederd, want in regen, hagel, sneeuw en koude reed Charly fenomenaal. Ontketende natuur elementen inspireerden hem op bijzondere wijze. jniimmiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! (tomen om zijn ,en. •er met een jaar te v n. Honore Neefs maakte kend tijdens een con |>nd. Het geweldige applaus0^, rstreepte nogmaals de „g. nheid van alle spelers. r mdien verwacht het bes ft door de zekerheid er g 3 stimulans voor de v\t fn komen, in het l<*en (Van onze sportmedewerker! CL1NGE In tegenstelling andere berichten Ml® stuur van de voetbalver e ig Clinge en trainer Hon !efs tot overeenste^,, De verseinden die hij over brugde zijn uniek in de ge schiedenis van de wielersport. Hij vlinderde met vederlichte pedaaltred over de hoogste toppen van de Alpen, Pyrenee- en of Vogezen en spoedig kreeg Charly de bijnaam „En gel van de bergen". Zijn weer galoos knappe prestaties spre ken nu nog tot de verbeelding. Welk een klasse moet Gaul niet gehad hebben Zijn ere lijst is weliswaar niet zo groot maar de ronden die hij won zijn onvergetelijk. Bijvoorbeeld de Ronde van Italië '56. Bij de start zag het er somber uit voor de „Engel van de bergen". Hij had de ge woonte getrouw heel weinig getraind en een arts stelde vast dat zijn bloeddruk niet in orde was. Zestien etappes gin gen voorbij zonder dat Gaul van zich deed spreken. Zelfs op de Stelvio, de hoogste berg pas van Europa, bleef de ver wachte aanval uit. Op dat mo ment geloofde niemand meer in Gaul. „Hij had in het alge meen klassement immers een achterstand van 16.05 minuten. Dan brak vrijdag de 8e juni aan. De dag waarop de Dolo- mietenrit Merano-Trente gere den werd. Afstand 242 km met 4 hoge cols. De finish lag op de top van de Monte Mondone na een klim van 14 km. Het weer was slecht en gaandeweg die dag zouden de omstandig heden alsmaar verslechteren. Kenners en volgers keken met zorgelijke gezichten naar de inktzwarte wolken die zich ®ven de bergtoppen samen- Pakten. Maar Charly was in era best humeur. Hij voelde de hskoude regen als een streling. was immers zijn weer. De tegen gaf hem moed. Op de eerse tde beste col, de Costa- '"fsa, demarreerde Gaul dan "iemand kon hem volgen. een ommezien was hij uit verdwenen en Gaul de top met royale Maar in de afda- hem de schrik om remmen functio- niet. Met een voet "e grond en soms met een als rem op het achterwiel tte Charly tooh heelhuids b vv- wtany L L" ^aar de voorsprong !"J op de Costalunga had j -, ging verloren. Op innn P van de tweede col. de meter hoge Rolle, zagen de verbaasde volgers hem toch weer als eerste doorkomen. Hoe hij het klaarspeelde was een raadsel, maar bergop reed hij ongelooflijk hard. Zo hard zelfs dat de befaamde Spaanse klimmer Frederico Bahamon- tes drie minuten had moeten toegeven. Er volgde weer een afdaling en behalve de grote handicap van de defecte rem men kreeg Gaul tot overmaat van ramp twee lekke banden. Niet minder dan 13 minuten verloor hij daarmee. Het was alsof de „Engel" met z'n riva len speelde. Want op de derde col bereikte hij opnieuw als eerste de top. Gaul had tot dusverre twintig minuten ver loren en niettemin reed hij aan de leiding. Zijn moreel was onverwoestbaar. Hij gaf er niet om dat in de afdaling de drie Italianen Monti, Defillippis en Padovan hem voorbij reden. Geen nood, ginds lag de Monte Bondone, daar zou hij nog eenmaal toeslaan. De karavaan of wat daar nog van over was, bereikte nu het Brentadal. Daar woei een ijs koude wind met orkaamkracht pal tegen. Het regende zeer hard en door de opkomende mist werd het zicht spoedig minder dan 5 meter. Eer de renners de voet van de Bondo ne bereikt hadden was het aardedonker. In de berghutten langs de route brandde licht. Charly zag plotseling de drie Italianen voor zich. Toen hij ze passeerde reageerden Defi- lippis en Padovan niet meer, zo uitgeput waren ze. Monti werd 500 meter verder gelost. Char ly was, zoals de hele dag, weer moederziel alleen in zijn strijd tegen de elementen. Hij klom na zovele slopende uren nog wonderbaarlijk goed. Maar op 3 km van de finish kwam hij in. een sneeuwstorm terecht. Zijn oogleden bevro ren en zijn rug werd een ijs klomp. Even werd het zwart voor z'n ogen, maar de „En gel" reed in z'n onderbewust zijn verder en verder. Toen hij tenslotte de finish passeerde wankelde hij. Armen vingen hem op en daarna werd het nacht om hem heen. Men droeg de bewusteloze Gaul in een berghut waar hij in warme dekens gewikkeld werd. Spoe dig kwam hij weer bij z'n po sitieven en hoorde dat hij de rose trui veroverd had. Acht minuten na Gaul was Fantini gearriveerd. Magni werd 3 op 11.35 minuten, Coletto 4 op bijna een kwartier en Baffi 5 op 20 minuten. Het was een vreselijke dag geweest. 43 ren ners hadden de strijd gestaakt. Van degenen die deze mon sterlijke etappe hadden uitge reden, hadden velen in auto's gezeten of in hutten langs de weg en waren daarna weer door auto's bijgetrokken. Het zicht was immers maar een paar meter. Vrijwel alle Italia nen waren de Monte Bondone opgeduwd. Desondanks was de drager van de rose trui, Forna- ra, op 2 km van de aankomst van zijn fiets gevallen. Het drama was daarmee compleet. Dank zij deze uitzonderlijke prestatie won de „Engel" zijn eerste grote ronde. Negen uur lang had hij in onmenselijke weersomstandigheden stand gehouden. Ware het niet dat hij door lekke banden en wei gerende remmen vele minu ten verloren had dan zou het slagveld dat hij aanrichtte niet meer te overzien zijn geweest „Klimmen," zegt Charly nu, „is een gave Gods. Je kunt het niet leren." Dat is ook zo. Er zijn meer renners die hard naar boven rijden, zoals Eddy Merckx. Maar hij doet dat „op de macht" met z'n grote ver snelling. Merckx klimt door gaans in het zadel. De echte „berggeiten" zoals Gaul, Julio Jiminez en Bahamontes staan kilometers lang in hun fiets. Ze kunnen plotseling versnellen een „gat slaan" zo als dat in vaktermen heet. Merckx moet het hebben van een „gelanceerde" klim. In hoog tempo beginnen en dit handhaven. Charly Gaul was gebouwd voor de bergen, 1 meter 73 groot en een vormge- wicht van 58 kilo. De „Engel" had een uitzonderlijk lage pols slag, rond 40 per minuut. De geschiedenis heeft meerde re begaafde klimmers gekend. Gino BartaLi, Vincente Truba, René Vietto, om er slechts en kelen te noemen. Geen van hen kon in barre omstandighe den zulk „onheil" aanrichten als Gaul dit deed. Ook al had hij in het klassement een grote achterstand, als het weer om sloeg, telden 5 of 10 minuten niet meer voor Charly. Dit was ook het geval in de Ronde van Frankrijk van 1958. De 45e Tour startte in Brussel en na een week lag Charly al een kwartier aohter. De Franse fa vorieten Anquetil en Bobet alsmede de sterke Italiaan Nencini, stonden er heel wat beter voor. In de individuele tijdrit te Chateaulin zorgde de onberekenbare Gaul echter voor een sensatie, ghij won die. tijdrit van 46 km vóór de gro te specialist Jacques Anquetil. Ook de tijdrit op de Mont Ventoux werd een prooi voor Gaul en plotseling behoorde hij weer tot de favorieten. Zijn r. In zijn plaats is d0, jnet [stuur van CVC als t eei j de dames benoemd de Duys uit Clinge. De illeyballers worden 6e lor A. Suy uit Clinge. utrh, c i uauj tijdens zijn ereronde in het „Pare des Princes" in Parijs. HBS 0 Charly Gaul tijdens de beklimming van een van de vele cols die de ronde van Frankrijk telt. In zijn wiel Jan Nolten ook een „wonderkind van de bergen". Nolten's carrière heeft, evenals die van Gaul niet lang geduurd. achterstand op de gele trui be droeg nog slechts 3.45 minuten. Eén dag later echter dreigden duistere machten met hem af te rekenen. Bij de start in Car- pentras bleek de voorband van Gauls fiets te zijn doorgesne den. Hield deze sabotagedaad een waarschuwing in Charly lachte erom. De mecanicien herstelde de schade en voort ging het, op weg naar Gap. Na 50 km gebeurde het onheil dan. Plotseling brak het voor kamwiel van Charly's fiets. Marcel Ernzer was gelukkig in de buurt en op diens fiets ging Charly verder. Maar deze fiets was Charly veel te groot. Hij kon er niet op rijden. „Mijn fiets, mijn fiets", schreeuwde de „Engel" wanhopig. Maar de mecaniciens waren nog bezig de schade te herstellen. Intus sen hadden de Fransen het of fensief geopend. Charly bleef achter. De saboteurs hadden hun werk goed gedaan. Ach teraf bleek, dat ook de fiets van Bonzan, 'n knecht van Gaul, eenzelfde mankement vertoonde. Er was dus sprake van opzet. In zijn haast om de achterstand goed te maken verloor Gaul in de afdaling van de col Foreyssase de macht over 't stuur. Hij viel en Ernzers fiets werd gekraakt. Moedeloos ging Gaul langs de kant van de weg zitten. Vele minuten later „arriveerden de mecaniciens met zijn eigen fiets. Bij de finish in Gap werd tenslotte de schade in het klas sement opgenomen. Gaul had 11 minuten verloren. De Fran sen haalden opgelucht adem. Eindelijk waren ze verlost van die duivelse Gaul, wiens scha duw over al hun acties had gelegen. De Tour leek nu meer dan ooit in een onderonsje van de Franse favorieten te eindi gen Raphael Geminiani droeg de gele trui en Jacques Anquetil bezette de derde plaats in het klassement. Twee dagen later op 1350 me ter hoogte in Briancon aange land, wachtte de renners nog een bergetappe van 219 km met 5 cols, de rit Briancon-Aix les Bains. Charly Gaul was 's ochtends vroeg al uit de veren. Hij lrèek door het raam van zijn hotelkamer naar buiten en zag in de verte de toppen van de Galibier en de Lautai^et in nevels gehuld. In Biancon scheen die ochtend echter nog de zon: Het was er broeiend warm. Gaul luisterde naar de nieuwsberichten: de omroeper voorspelde onweer in de ber gen. Op slag werd Gaul ner veus. In zijn brein rijpte een plan. Als het ging regenen zou hij misschien toch nog De start van de etappe was om 9 uur. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat nog veel zou gebeuren. Velen dachten dat het eindklassement immers al „gemaakt" was. Een groot pe loton reed in een traag tempo paar de top van de eerste col, de Lautaret. Tijdens de klim voelde Gaul de eerste regen druppels op zijn armen en be nen. Het weer sloeg om. De lucht boven de Alpenreuzen werd zwarter en zwarter. Gaul voelde zjjn zelfvertrou wen groeien. „Let goed op," zei hij tegen Louison Bobet, „ik ga aanvallen." Bobet lach te eens. Zou de Luxemburger een kwartier tegen de Franse coalitie kunnen goedmaken? Dit was te gek om los te lopen. Het peloton arriveerde aan de voet van de tweede col, de Luitel, een helling met een steigingspercentage van soms 16%. De weg was erg smal en het regende nu hard. Plotse ling schoot Gaul van links naar rechts over de weg en al leen de Spanjaard Bahamontes kon zjjn wiel houden. Gaul reed in een geforceerd tempo naar de top. Met een tussen- sprintje bevrijdde hij zich ook van de Spanjaard. Op 120 km van de aankomst reed Charly solo. In Grenoble bedroeg zijn voorsprong nauwelijks een mi nuut op Anquetil, want hij had tijd verloren door een lekke band. Maar hij slaagde erin voor de Fransman de voet van de derde col, de Porte, te be reiken. Intussen had de hemel- alle sluizen geopend. Het wa ter stroomde over de weg het was aardedonker, bliksem schichten kliefden door de lucht, stenen en takken wer den in het noodweer op de weg geworpen. De wolken hin gen laag en waren asgrauw. Wat later kwam daar nog de mist bij. De „Engel" had de elementen weer aan zijn zijde. In dit weer kon hij onbarm hartig toeslaan. Terwijl ieder een achter hem verzwakte, reed Charly steeds harder. Ie mand riep hem toe dat hij 12 minuten voorsprong had. Hij lachte en reed geconcentreerd verder. Want zijn ogen zoch ten voortdurend de weg af, be vreesd als hij was voor een kei of een zware tak. Langzaam werd het de volgers duidelijk in de wieg meekreeg echter nimmer volledig uitgebuit. Zijn erelijst bleef beperkt, hoewel hij in 1959 nog eens de ronde van Italië won. De „En gel" leidde een verre van se rieus leven. Hij tramde liever niet en ging daarentegen veel vissen en jagen. Hij reed wei nig wedstrijden. Als andere renners al duizenden trai- ningskilometers hadden afge legd, verscheen Charly onge traind met een Amerikaanse legerpet op in een voorjaars klassieker. Klassiekers interes seerden hem niet, hij reed ze mee om wat kilometers in de benen te krijgen. Hoe anders is het karakter van Merckx, het fenomeen van deze dagen. Merckx rijdt alles en wil zo veel mogelijk winnen. Charly leidde liever een goed leventje in plaats van zich een heel seizoen af te beulen. En als hij in vorm was en kon winnen, dan gebeurde vaak nog iets dat hem van de zege afhield. Een simpel plasje was er bij voorbeeld de oorzaak van dat hij de Ronde van Italië van 1957 verloor. Dat ging zo. Charly reed in de rose trui. Hij was oppermach tig en met de Dolomieten in volgauto's, die het peloton ver gezelden. Daar bleef hij „han gen". Tweehonderd meter voor hem reden Bobet, Baldini, Nencini en de anderen voor wat ze waard waren en Gaul kon die laatste meters niet overbruggen. Hij verloor lang zaam terrein en in Brescia, waar de bevoorrading was, had hij een minuut achter stand. Nog was er niets verlo ren geweest, ware het niet dat Charly daar een kapitale fout maakte. Hij weigerde zijn etenszakje om daarmee enige kostbare seconden te kunnen winnen. Dit zou hem later duur komen te staan. Door de honger kreeg hij een geweldi ge inzinking en hij verloor die dag 10 minuten en de Giro. Charly was nu nog slechts ver vuld van wraakgedachten ten opzichte van de Fransen van wie Bobet dacht dat hij de ronde zou gaan winnen. Het was Gastone Nencini, die Bobet in het klassement nog vooraf ging. Maar het verschil be droeg slechts 19 seconden. De ze Nencini nu kreeg een dag later op een ongelukkig mo ment een lekke band. Dit was het sein voor de Fransen op- utiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir iniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiij dat dit manneke bezig was het beeld van deze Tour volledig te veranderen. Nog slechts een paar uur tevoren had de Fran se pers juichend vastgesteld dat de overmacht van de Franse renners tot niets anders dan de eindzege kon leiden. Nu dreigde deze kleine Luxemburger de ronde toch nog te gaan winnen. Ook op de twee laatste cols had Charly geen inzinking en in Aix les Bains stapte hij in het schemerduister fris van zijn fiets. De fotografen werk ten met blitslicbt om dit histo rische moment vast te leggen. Charly praatte meteen met journalisten en radiocommen tators, alsof hij geen zeven uur in deze onmenselijk zware etappe gestreden had. Hij was ongelooflijk fit, maar achter hem had zich een drama vol trokken. Nencini en Bobet hadden 20 minuten verloren, Anquetil 23 minuten en Baha montes meer dan een half uur. Anquetil moest naar een zie kenhuis worden gebracht en zou de volgende dag niet meer kunnen starten. Charly was nu de grote held. In de tijdrit te Dijon veroverde hij de gele trui en hij reed daarmee tri omfantelijk het Pare des Prin ces te Parijs binnen. Zijn naam werd opgenomen in het exclusieve rijtje van de aller grootste wegrenners. Hij had immers de Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk ge wonnen. In Luxemburg wacht te hem een overweldigende ontvangst. Daarna begon Char ly de buit binnen te halen. Overal in Europa wilde men de „Engel van de bergen" zien die het onmogelijke gepres teerd had. In Amsterdam in het Olympisch stadion ontving hij voor een uur fietsen 4500 gulden. Oharly heeft het talent dat hij het vooruitzicht twijfelde dit maal niemand aan zijn eindze ge. Charly zou de ronde op een been winnen. Maar, zoals ge zegd, bij Charly was alles mo gelijk. Ook in negatieve zin. Het was in de wandeletappe tussen Como en Trento dat het onheil geschiedde. Louison Bo bet stapte van zijn fiets om te gen een boom een plasje te plegen. De Franse ploeg wachtte trouw op haar kop man om hem terug bij het pe loton te brengen. Charly zag Bobet staan en hij zei tegen zijn knpoht Ernzer: „Ik moet ook, maar ik doe het niet op de fiets". Juist toen Charly een boom had opgezocht kwam Bobet weer voorbij. De over moedige Charly riep hem toe: „Demarreer maar als je wilt, ik haal jullie toch weer in". De Fransman werd kwaad. Hij joeg zijn ploegmakkers op en in het peloton dat rustig voortkuierde met een snelheid van 15 a 20 km per uur, orga niseerde Bobet snel een jacht- groep. De Italianen Nencini, Fornara, Baldini en Defillipis waren bereid met de Fransen samen te werken. In een om mezien steeg het tempo van het peloton naar 50 km per uur. En Charly stond nog altijd doodkalm zijn plasje te plegen. Hij nam zich alle tijd. Toen bereikte hem het alarmerende bericht dat de Fransen en Ita lianen op hol geslagen waren. Snel zette Charly de achter volging in Het werd een schitterende jacht tussen die ene man en de samenzweerders, die eigenlijk met hun offensieve actie de ongeschreven wet van het pe loton schonden. Een wet die luidt, dat een renner die op een rustig moment zijn behoefte doet, niet aangevallen wordt. Gaul reed formidabel. Met de hulp van enige achterblijvers bereikte hij de laatste van de nieuw in de aanval te gaan. En wat deed Charly Gaul Hij wachtte op de Italiaan en nam hem op sleeptouw. Op de Pas- so di Gobbera trok hij Nencini weer tot bij de Fransen. De aanval was afgeslagen Nencini won de Giro en Bobet kwam 19 seconden tekort. Niet voor niets zegt Charly nu: „Mijn beste jaren als renner waren onveranderlijk verbonden met veel complicaties." Charly Gaul werd op 8 decem ber 1932 geboren in Gonderin- gen, een plaatsje in het Pfaf- fenthal, gelegen in een bos rijke omgeving. Op de boerde rij van zijn ouders deed hij zijn liefde voor de natuur en dieren op. Later werd Charly slagersleerling. Als amateur vestigde hij na een solo in (al weer...!) regen, wind en mist op de Grossglockner een re cord. Hij reed de klim in 72 minuten, een tijd die nooit verbeterd is. Na een profcar rière van 12 jaar kwam in 1965 een eind aan de wielerloop- baan van de beste klimmer al ler tijden. Sindsdien hoorde of zag men niets meer van hem. Gaul werd geschiedenis. Wat is er intussen met hem ge beurd Charly woont in een flatje te Luxemburg. Alleen. Zijn enige gezelschap is een kleine tek kel, Pieki genaamd. „Ik ben eenzaam," zegt Charly, „ik heb niet meer zoveel omgang met mensen. De mensen zeg gen toch niet wat ze denken. Mooie woorden spreken is niet voldoende. Als men veel geld heeft komen de vrienden en de vrouwen. Later zijn ze alle maal weg. De tijd vergaat qn komt niet weer. Denk niet dat ik medelijden met mezelf heb omdat ik hier zo alleen zit of omdat mijn carrière voorbij is. Elke leeftijd heeft zijn char me." Charly is 40 nu. Bekijkt hij het leven niet wat te pessimis tisch „Kan zijn" zegt hij, „van natu re was ik altijd al een pessi mist. Ik kan niet lachen als er niets te lachen valt. En ik heb de laatste jaren niets gehad waarom ik kon lachen. Ik heb geen kinderen ben niet ge trouwd. Wel getrouwd ge weest. Eerst met Georgette, een blondine. In 1959 ben ik van haar gescheiden. Daarna trouwde ik met Nicole, een rijk meisje uit de stad Luxem burg. Ben ik ook van wegge gaan. Zij is inmiddels her trouwd. ïk ben wantrouwend geworden, vooral tegenover vrouwen. De vrouwen, zijn slecht. De vrouwen komen om het geld." Heeft Gaul veel geld ?,Jk ben tevreden," zegt hij, ,van mijn kapitaal krijg ik elke maand 4800 gulden rente zonder dat het kapitaal vermindert. Dan is er ook al de belasting afge trokken. Neen, financieel zit ik goed, maar voor de rest ben ik niet zo gelukkig. Ik ga veel jagen, dat wel. Dan voel ik me tevreden. Helemaal alleen in de bossen. Zie je de kop van dat hert aan de muur Heb ik geschoten. Een koningshert was het. Om hem te krijgen heb ik 300 uren op een stellage in het bos gezeten. Wachten en wachten. Juist toen ik het wilde opgeven kwam hij eindelijk. Ik schoot en hij viel om. Toen hij dood aan mijn voeten lag had ik er leed van." Doet hij niets anders dan ja gen Gaul: „Ik werk ook. Na mijn wielercarrière ben ik in 1965 een café begonnen. Maar dat liep niet. Na 6 weken was de zaak helemaal kapot. Ik heb daarmee vrij veel geld verloren. Toen heb ik een jaar niet gewerkt, ik was verbit terd. De overgang van fietsen naar iets anders is zwaar, Niet werken is dan funest, men heeft geen doel, geen leven. Een kennis van me is directeur van een garage en hij heeft me een baantje gegeven. Ik moet nieuwe auto's op gebreken controleren. Nou ja, ik doe het niet zelf. Daar zijn monteurs voor. Maar hun bevindingen schrijf ik op en geef ze door. Het is een aardig tijdverdrijf, want ik kan gaan werken wanneer ik zin heb." Waarom keert hij niet terug in de wie lersport als ploegleider of ad viseur .Nee," zegt Charly Gaul, „ik heb die periode afgesloten. De directeur van de Duitse fa briek Rokado heeft me nog be naderd om ploegleider te wor den. Ik kon 4000 tot 6000 mark per jaar verdienen. Maar ik heb het niet gedaan. Ik volg het wielrennen alleen nog via de televisie, ik ben een suppor ter van Eddy Merckx, hij heeft temperament. Hij is een hele grote, maar in de bergen zou hij ons niet hebben kunnen volgen. Hij zou onze aanvallen niet hebben kunnen doorstaan. Ik wil niet van mezelf spre ken, maar als Merckx met Ba hamontes te doen zou hebben gehad, zou hij op een col ge storven zijn." Charly zet een deukhoedje op en loopt naar een café op de hoek van de straat. Binnen gaat hij aan een tafeltje zitten en bestelt een whisky. De kastelein, een dik ke vriendelijke man, begroet hem uitbundig. Charly duwt het hoedje achter op zijn hoofd en zegt: „Hij is een van de weinigen die nog goed voor me zijn." De kastelein brengt de drank, kijkt vertederd toe hoe de „Engel" de whisky in zijn keelgat laat lopen, wijst op Charly en zegt: ,Hij was groots vroeger. Charly knikt. „Dat klopt," zegt hij, „vroe ger CHARLY GAUL

de Stem | 1973 | | pagina 5