N Pad Vietnam-conferentie lijkt goeddeels geëffend {Prinses en prins jop persbal Voor 65 mille bij juwelier geroofd ONLUSTEN OP MADAGASCAR V Midden-Oosten DRS. TROMP PLEIT VOOR AFSCHAFFING DIENSTPLICHT Meeste oppervlaktewater in Zuid-Holland vervuHd Franse lucht verkeer lam VANDAAG BEGIN IN PARIJS Deperfektepasvorm van PantyP-30 den. merkt upas goed als u ze aanheeft! panty I 30den ider enige phtingen lamheden Veiligheids maatregelen Vragen Wierenga over scherpschut ters die doden binnenland buitenland Als een gastarbeider Discriminatie In UNO-verband Nieuwe onrust op Erasmus- universiteit ingenjj (Totaal twee ton pliksemdag P0$tduiven- Wid: f 50.000 Rrfnisatie (nfo> Ikwa«i tóSÏ? a van giBteren AMERIKA VERHOOGT DISCONTO Canada boos Schendingen bestand Astmakliniek in Davos blijft bestaan DRIE DAGEN NA OPENING Dr. G. J. Smit directeur NVSH Numerus fixus aan Groningse universiteit Staking bij Ford (België) loopt af Betoging voor Willy Peers Voor 2,3 miljoen aan schilderijen gestolen „Zwarte doos" „Hot-Line" auto's en motoren IGEBODEN AUTO'S k en radio met 35 pk Mercury buiten- rende 3 mnd. schriftelijke Bova.l >rgen wij voor u. Zaterdag J J ot 12 uur v.m. GARAGEBEDRIJF AT 22 - NISPEN AUTOBEDRIJF C. P. v. d. MAST Bredaseweg 2. Terheijden ÏI.I Br. tel. 01693-1677. uw acta I voor bestelwagens TransJI Mercedes. Hanomag, VW Pj,{| Up, bussen enz. huisdieren lus 3ij rode kanaries kweken? Red-Food ,voor htt| kweken uit gele ouders en heil opvoeren van frissere en een] donker rode kleur. Verkrol baar via dierenzaken. Gratis! dokiunentatie. Geco, Raaltil Postbus 7. vakartfie verblijven RECREATIE N EN STRAND" nd 2 min. van het ;eft voor vakantie t® JMERHUISJES juni en na 28 juli a.s. rs. caravans voor 30 na 14 juli a.s. Voor oen plm. 50% reduc- staanplaatsen voor Tel. 01117-216, Scha- vakantie diversen ucces van de RAI, 6-pcrs. met ap, ngericht reeds v.a. 6995,-. Meibrt >art v.a. f 4575,- nog enkele spet" vouwcaravans v.a. 2795,- opzetbaai ans zoals Kip, De Reu, Adria, transport en bemiddeling Inzaai nering mogelijk. Onze service is CHRISTIAAN LI EB AU sl. 01650-34919-33656. personeel gevraagd RS plm. 19-25 jaar, Isen, leeft 11-15 j. jke sollicitaties M. de ,'chillweg 31. Hulst. van half april tot ;ober KOOKSTERS voor huishouding en g op onze Rijn-passa- ipen. Leeftijd van 18 aar. Rederij W. Veen- steelweg 3, Rotterdam 010-320086. geldleningen ROUWBAAR ELD LENEN Geen informatie kwijtschelding bi.1 eld. Discreet. Geen itoor MADJOE" 16b, Rotterdam. 010- 020-921747. 's en weekends 010- 10-921747. diversen EE VISSEN >rdzee dagelijks van- oetsluis en opstappen idam met m.s. „Re- 010-843022 b.g.g. Maandag 26 februari 1973 5 1 SOESTERBERG (ANP) j)e militaire dienstplicht is volkomen achterhaald en moet „orden afgeschaft. Het argu ment dat je dienstplichtigen in een leger inoet houden om een tegenwicht te vormen tegen de militaristische ideologie van de beroepsmilitair is onzin, om dat dienstplichtigen dergelijke posities in het leger bekleden dat ze feitelijk geen invloed op de gang van zaken in de krijgs macht kunnen hebben. In tijden van crisis kunnen de belangrijke -communicatie- en informatiekanalen makke- lijk worden afgesloten, zodat de dienstplichtigen van niets „eten en hun niets anders overblijft dan te doen wat hun gezegd wordt". Deze stelling poneerde drs. H. W. Tromp, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het po- lemologisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen, zaterdag op een studiedag over „Het leger en de vrede" in Soesterberg. De studiedag was georganiseerd door de met d? PPR gelieerde „Stichting stu diebureau voor radikale poli tieke vernieuwing". Drs. Tlromp twijfelde ove rigens aan het bestaan van een ..militaristische ideologie" Maar voor zover beroepsmili tairen een bepaalde ideologie aanhangen, kunmen ze juist in een dienstplichtig leger de dienstplichtigen via indoctri natie hun ideologieën bijbren gen, betoogde hij. „Zolang een dienstplichtige niet generaal kan worden heeft hij de status, de positie en de participatie mogelijkheden van de gastar beider in de industriestaat" zei hij. Drs. Tromp stelde dat de dienstplicht niet in overeen stemming (meer) is met de ideologie op basis waarvan hij is ingevoerd („het volk ver dedigt zich"). De dienst dis crimineert volgens hem. Zes tot zeven van de tien „aspirant-dienstplichtigen" worden worden afgekeurd en krijgen vrijstelling waarmee ze qua opleiding, economische en sociale ontwikkelingsmogelijk heden een aanzienlijke voor sprong krijgen op hun leef tijdgenoten die wel in dienst moeten. Drs. Tromp bepleitte de in stelling vain een (internatio nale) politiemacht, wellicht in UNO-verband, waarin „specia listen in het omgaan met ge weid". Die specialisten moeten zo worden geschoold dat ze in staat zijn het gebruik van ge weld tussen partijen in een conflict tot het uiterste te be perken. Het Nederlandse leger moet worden herschapen tot een klein, gespecialiseerd UNO- leger. „De handhaving van de dienstplicht verhoogt de defen- sieuitgaveti onnodig", aldus zyn slotstelling. ROTTERDAM (ANP) Op de Erasmusuniversiteit in Rot terdam dreigt deze week nieu we onrust. De kern van stu denten die de afgelopen week de drie bezettingsacties leid de, kondigde zaterdagavond nieuwe acties aan. De beslissing om de acties voort te zetten, vloeit voort uit de teleurstelling van de boycottende studenten over de resultaten van de vergadering van de universiteitsraad die zaterdag werd gehouden. On geveer honderd studenten wa ren hierbij aanwezig. M SUPERMARKT •hte geremde tourcaravan 1973 m«t| r etc. vanaf 3395.-. Verder Sprite» - Blue Bird - Willerby, A-lint,1 i», vouwwagens, bagagewagens elft >otste keus laagste prijzen. Service^ nciering. (VANCENTRUM, HOEVEN 59 1 km. vanaf ingang bosbad (ADVERTENTIE) brochure aan bij Postbus 1, IJlst. 0 AMSTERDAM.- Prinses Beatrix en prins Claus tijdens de openingsdans op het persbal van de Buitenlandse Persver eniging, dat zaterdagavond in Hilton-Amsterdam werd ge houden. 1 een onzer verslaggevers) I Met een blik- ItV.tj, eft de Nederlandse |Siinittt,n -n^ Vereniging te ■gebracht gulden bijeen- Voor „Mensen in 'eiltalr ,i!!"ïce is het totaal ■hebW, f. .,e Postduivenlief- I "5'ensi>n ii december voor lt(tl »n nu nl)0d" bijeenbrach- Ifoen *'000 gulden geko- Verkoon een duiven- iSetie n een spontane gif- |j'ehten wf,. ™mtig duiven Kttlven !i l gulden op, de 70 Ne Hilversum u1 Nle"wenhuis MT9it haalden hetf ht»- |t® HüverenmRuel Nieuwenhuii I^ag van balden het be- fvvee cioor gulden' "^ehonkm, Ppns Bernhard 10 Sufden' op Ven brachten (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-TOKIO Amerika heeft zijn bankdiscon- to vrijdagavond van 5 tot 5,5 procent verhoogd. De verho ging gaat vandaag in. Dit be sluit is genomen met het oog op de sti,jging, die de rente van kortlopende leningen op de vrije markt de laatste tijd ver toont. Het Amerikaanse discon to is nu beter in overeenstem ming met de rentevoet elders. Volgens Washington Post over weegt de Amerikaanse regering ernstig goud te gaan verkopen. Daardoor zou de speculatie op de vrije markt worden tegen gegaan. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De internationale conferentie over Vietnam, die vanmorgen te Parijs begint, zal ver moedelijk een mini-conferentie worden. Dertien lan den nemen er aan deel. Hoewel de deelnemende ministers sterk afwijkende meningen hebben verkon digd, menen de diplomatieke insiders, dat het pad naar welslagen der conferentie grotendeels is geëffend door vergelijken, die president Nixons adviseur, Hen ri Kissinger, met de Chinezen, Noordvietnamezen en Russen heeft bereikt De conferentie zal zich wel in hoofdzaak beperken tot het geven van een internationale garantie aan de op 27 januari ondertekende akkoorden tot be ëindiging van de strijd in Viet nam. Ondanks de staking van de Franse verkeersleiders in het luchtverkeer, waren giste ren alle ministers van buiten landse zaken der deelnemende landen in Parijs gearriveerd. Aan de conferentie nemen deel de ministers van buitenlandse zaken van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad (de V.S., Sovjet-Unie, China, Engeland en Frankrijk), de drie voormalige Vietnamese oorlog voerende partijen (Zuid-Viet- nam. Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionaire rege ring (VVR) van Zuid-Vietnam) en van de vier landen die toe zicht houden op de naleving van het bestand (Canada, Hon garije, Indonesië en Polen), als mede de secretaris-generaal van de V.N.. Kurt Waldheim. De meest opvallende verkla ring vooraf is gekomen van Ca nada's minister van buitenland se zaken, MichclI Sharp, die heeft gedreigd dat zijn land de internationale controlecommis sie voor Vietnam zal verlaten, als deze niet binnen een maand effectief is. Hij ziet als hoofd doel van de conferentie de op richting van een permanente politieke autoriteit, aan wie de vier landen in de controlecom missie verslag kunnen uitbren gen. Wie voorzitter wordt, is nog niet bekend. Het schijnt, dat de papieren van secretaris-gene raal Kurt Waldheim in dit op zicht het hoogst moeten worden aangeslagen. Premier Tsjoe En-Lai van Chi na heeft zich gisteren hoopvol gestemd getoond over de kans op het succes van deze inter nationale Indochina-conferentie Hoewel bestandsschendingen in Vietnam steeds minder voor komen, vallen nog met de re gelmaat van een klok (ernsti ge) incidenten te melden. Zo zijn de Zuidvietnamese betogers gisteren de verblijven DEN HAAG (ANP) De Linge is een van de weinige wateren in Zuid-Hoiland die meestal voldoen aan de kwaliteitseisen van gezond oppervlaktewater. Dit staat in het verslag over de kwali teit van het oppervlaktewater in Zuid-Holland, uitgebracht door de provinciale waterstaat. Het bevat de meetresultaten van het onderzoek naar de biochemische zuurstofbehoefte, het zuurstof gehalte en het chloridegehalte van het boezemwater in Zuid-Hol land tot en met 1971. Een gunstige uitzondering vormt ook het water van de Braas- sem, „waarvan de vervuilingsgraad overeenkomt met die van schoon oppervlaktewater", en dat van De Kaag, dat „nog weinig vervuild" is. Voor vrijwel alle overige wateren varieert de aan duiding van „matig vervuild" tot „zeer sterk vervuild". binnengedrongen van Noord- vietnamese wapenstilstands functionarissen in Hue en in Danang. Zes Noordvietnamezen werden gewond, van wie drie in ernstige mate. In Danang konden de betogers door Zuid vietnamese politie en militairen worden verjaagd. In de Mekong-delta ontplof ten op een schoolplein vlak bij een conferentiezaal van de mi litaire bestandscommissie enke le door communisten afgevuur de granaten. Daarbij kwamen tien Vietnamezen om en raak ten er vier gewond. Onder de doden waren zes schoolkinde ren en twee onderwijzers. Het incident deed zich voor in Tri Ton, op 200 km ten zuidwesten van Saigon. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Franse autoriteiten hebben strenge veiligheidsmaat regelen voor de dertien- landenconferentie, die vandaag aan de Avenue Kleber begint. In totaal zullen 1500 politieman nen in burger of in uni form over de ministers waken. Het conferentie gebouw zal drie maal per dag worden onderzocht op helse machines. De di recte omgeving wordt hermetisch afgesloten om een herhaling te voorko men van de betogingen op 27 januari, toen de Amerikaanse minister Rogers en zijn Zuidviet namese collega Tran Van Lam werden uitgejouwd door met vlaggetjes van Noord-Vietnam en de Vietcong zwaaiende Fran se communisten In totaal zuilen onge veer duizend functiona rissen bij de conferentie zijn betrokken. Voor de verslaggeving zijn ruim 1500 journalisten naar Parijs gekomen. UTRECHT (ANP) De Vereniging tot Behartiging der Belangen van Nederlandse Longlijders, heeft zaterdag in Utrecht besloten de astmakli niek in Davos te laten voort bestaan. De vergadering ging er ook mee akkoord een reorganisatie van de kliniek voor te berei- Iden. zoals geadviseerd door een commissie van onderzoek. Deze commissie meende, in tegenstelling tot het bestuur van de vereniging, dat Eugenia in verkleinde vorm in stand kan worden gehouden. De kliniek in Davos. vroeger een sanatorium voor tubercu losepatiënten, heeft 96 bedden. Momenteel verblijven er bijna 50 patiënten. Er zijn ongeveer 70 personeelsleden. Het staat nog niet vast of de reorgani satie tot ontslag van perso neelsleden zal moeten leiden. Indien dat zo mocht zijn, dan heeft de vereniging voldoende vermogen om een goede af vloeiingsregeling te treffen. Uit de accountantsrapporten blijkt, dat het zogenaamde stil le vermogen van de vereni ging f 5.8 miljoen is. AMSTERDAM (ANP) Uit de etalages van een juweliers zaak Bernard Schipper in de Kalverstraat in Amsterdam is gisterochtend omstreeks kwart voor zes voor naar schatting 65.000 gulden aan horloges, ringen en andere sieraden ge roofd. De twee daders forceerden het metalen rolhek, sloegen de ruit in en haalden de twee etalages vrijwel geheel leeg. Zij vluchtten in een witte Al fa Romeo, die in de nacht van zaterdag op zondag in de hoofdstad was gestolen. Politie auto's hebben de rovers nog korte tijd achtervolgd, maar raakten het spoor van de snel le wagen kwijt. Aanvankelijk TANANARIVE (AFP) - Za terdagavond hebben zich on lusten voorgedaan in Diego- Suarez, de oorlogshaven van Madagascar in het uiterste noorden van het eiland. En kele duizenden betogers zou den de gevangenis en het ge rechtsgebouw aangevallen en in brand gestoken heb ben. De gevangenen werden bevrijd. Er is gisteren een uitgaans verbod ingesteld van zonson dergang tot zonsopgang. Plun deraars is aangezegd dat ze het risico lopen staandebeens dood geschoten te worden. Diego- Suarez is een Frans-Malagasi- sche marinebasis. Zaterdag middag werden er vreedzame betogingen gehouden, die even wel tegen acht uur 's avonds een gewelddadig karakter kre gen toen een groep manifestan ten de gevangenis en het ge rechtsgebouw begon aan te val len (ook in december j.l. was dat gebeurd). Zaterdagmiddag werden vlug schriften verspreid, waarin de bevolking werd uitgenodigd tot betogen. In deze vlugschriften werd handhaving geëist van de Franse vlootbasis in Dieeo- Suarez. In de nacht van zaterdag op zondag werden politieverster- kingen per vliegtuig uit Tana narive naar Diego-Suarez ge zonden, waar het zondag weer rustig was, maar er heerste nog wel spanning. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De verkeersleiders op de Franse vliegvelden die sinds dinsdag in staking zijn, hebben gisteren besloten hun actie nog twee dagen te ver lengen, tot woensdag. De staking begon om loonei sen en het verkrijgen van het stakingsrecht, dat de verkeers leiders sinds 1964 wordt ont zegd. Dit maakt de huidige ac tie onwettig. Daarna is er de grief bijgekomen over het in zetten door de Franse overheid van militairen. Het in- en uitgaande lucht verkeer van en naar Frankrijk zaterdag en zondag nagenoeg geheel verlamd zal nu ook maandag en dinsdag vrijwel stil liggen. (ADVERTENTIE) Panty P 30 denier, de panty waarbij de tint op 't been overal gelijk blijft. Maakt uw benen dus mooier! DEN HAAG (ANP) Met in gang van 1 mei is dr. G.J. Smit benoemd tot directeur van het verenigingskantoor van de NVSH. Dit betekent dat hij tevens algemeen directeur zal zijn van de Nederlandse Stich ting Consultatiebureaus voor Huwelijks- en Geslachtsleven, de Stichting Directe Hulpver lening NVSH en de Stichting Uitgeverij NVSH. Sinds maart 1969 was dr. Smit voorzitter van de NVSH. in de lila verpakking was er sprake van dat de man nen het rolhek met behulp van de auto hadden weggetrokken, maar volgens de politie is daarvan bii het onderzoek niets gebleken. De politie beschikt slechts over een vaag signalement van de daders. Gezien hun werk wijze wordt vermoed dat het leden vain een Italiaanse ben de zijn. De zaak van Bernard Schip per werd pas afgelopen dom derdag officieel geopend. Op de foto het noodzakelijk herstel van het stalen rolluik, drie da gen na de opening. (Van onze parlementaire ppri npt jp) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Wierenga (PvdA) heeft enkele bedenkingen te gen de vorming van twee een heden langeafstandssehutters ter bestrijding van terreurda den in Nederland. De eenhe den zullen worden opgeleid om te doden. Dat is volkomen nieuw bij de misda-adbestrij ding in Nederland. De heer Wierenga vindt dat over deze principiële wijziging eerst een openbare discussie in Neder land met alle betrokkenen en deskundigen zal moeten plaaits vinden. Ook wil hij een debat in de Tweede Kamer over deze kwestie. De heer Wierenga zet een groot vraagteken bij het be sluit om één politie-eenheid en één eenheid van militairen te vormen. Hij acht het voor alsnog niet wenselijk om mi litairen in te zetten. GRONINGEN (ANP) De eerste universiteitsraad van de rijksuniversiteit te Groningen heeft het voorstel van het col lege van bestuur van deze uni versiteit over de bewerking van de aantallen toe te laten eerstejaars studenten goedge keurd. Dat betekent dat de universiteit in Groningen voor het komende studiejaar een numerus fixus zal krijgen voor de faculteit geneeskunde (2501, de subfaculteit tandheelkunde (90), de studierichting farma cie (40) en de studierichting geologie (6). Vooral wat betreft de numerus fixus voor de geneeskunde zijn er felle discussies geweest. ANTWERPEN (AP) Het ziet er naar uit dat vandaag het werk hervat wordt in twee Belgische Fordfabrieken, die zeven weken door staking stil hebben gelegen. Een kleine meerderheid van de 2.300 personeelsleden van de tractoren- en onderdelen- fabriek heeft zaterdag in een schriftelijke stemming het voorstel van bemiddelaars aanvaard om in drie jaar het uurloon met 19 frank te verho gen. Zij hadden aanvankelijk een onmiddellijke verhoging van het uurloon met 15 frank geëist, alsmede betere sociale voorzieningen en een collectief arbeidscontract met een loop tijd van een jaar. De directie heeft haar eis om de contrac ten eens per drie jaar te her zien, laten vervallen en be loofd dit eens in de twee jaar te zullen doen. LUIK Te Luik hebben 4000 a 5000 mensen zaterdag middag een betoging gehouden voor de liberalisering van abortus in België, voor een betere seksuele opvoeding en voor de opschorting van de rechtsvervolging tegen de vrouweraarts dr. Willy Peers. De Naamse arts, die, zoals ge meld, deze week, na een voor arrest van 35 d-agen is vrij gelaten, liep aan het hoofd van de stoet betogers. De betoging was georganiseerd door de Bel gische vereniging voor wetti ging van abortus. RAVENNA (RTR) De Italiaanse politie is is een grootscheepse speuractie begonnen naar de negentien schilderijen met een gezamenlijke waarde van ruim 2,3 mil joen gulden die in de nacht van vrijdag op za terdag uit het museum voor schone kunsten in Ravenna aan de Adriati- sche kust zijn gestolen. De verdwenen kunst werken achttien pane len en een doek zijn bijna allemaal vervaar digd door kunstenaars uit de 14e en 15e eeuw, zoals Taddeo di Bartolo, Nicolo da Foligno, Paolo di Gio vanni Fei en Matteo di Giovanni. De dieven heb ben hun duistere werk slordig verricht: zo is het enige moderne schilderij een doek van Virgillio Guidi zo slecht uit de lijst gesneden dat de sig natuur van de kunstenaar is blijven zitten. Er gaan in Italië steeds meer stemmen op tegen de slechte beveiliging van de nationale kunsterfenis. Sinds 1957 zijn in totaal ongeveer 25.000 kunst werken gestolen. (Vervolg van pagina 1) Volgens Day an was dit ech ter een van de drie fatale ver gissingen die afgelopen woens dagmiddag boven de Sinai ge maakt zijn. De andere twee fouten zyn gemaakt door de piloot van de Boeing en door de verkeersleiding in Cairo, al dus Dayan, die zich hierbij ba seerde op gegevens uit de zg. .zwarte doos'. Dit apparaat was vrijdag in het woestijnzand ge vonden. De .zwarte doos' neemt alle gesprekken in de cockpit op de band op en levert vaak belangrijke gegevens op, wan neer vliegtuigen neergestort zijn. De zwarte doos van de Libi- sche Boeing, zo hebben zaterdag journalisten in Tel Aviv ge hoord, heeft uitgewezen dat de Franse piloot van de Boeing meende boven Egyptisch ge bied te vliegen toen hij in wer kelijkheid boven een van de zenuwknopen van Israëls lucht verdediging in de Sinaiwoes- tijn vloog en door Israëlische Phantoms werd gesommeerd op een vliegveld in de woestijn te landen. De Israëlische Phantoms werden ondanks de er op ge schilderde davidssterren door hem als Egyptische Migs ge ïdentificeerd en de waarschu wingsschoten van de Israëlische vliegtuigen als begroetings vuurwerk opgevat. ,,We worden door jullie (Migs) beschoten", waren de tot de verkeerstoren van Cairo gerichte laatste woorden van de gezagvoerder. Pas op het allerlaatste mo ment had de tweede Libische piloot van de Boeing in de gaten met Israëlische vliegtui gen te doen te hebben. Het feit dat de verkeerstoren in Cairo de piloot bevestigde boven Egyptisch gebied te vlie gen, toen hij al boven de Sinai woestijn was, droeg tot de ver warring in de cockpit bij. Deze vergissingen, gevoegd bij zoals generaal Dayan het uitdrukte de „ernstige beoordelingsfout" van het Israëlische opperbevel, droegen er toe bij dat de be slissing tot het openen van het vuur op de Boeing werd ge nomen. De Egyptische regering heeft een aanbod van Israëls minis ter van detonsie Dayan, om tus sen Israël en zijn Arabische buren een lijn van communi catie („hot-line") in te stellen die „tragische vergissingen" als die van woensdag voorkomen- genegeerd.

de Stem | 1973 | | pagina 13