CHRISTEN-DEMOCRATEN VP Zeeland wil een partij vileda ziet ars werk Krabbendijkse pekinees beste hond op clubmatch ZESKAMPERS STELLEN WEER TELEUR Sneeuw speelt PJZ parten PATIËNTEN DE STERRE KRIJGEN BUSJE CADEAU ewaclit krijgt uwe PUBLICATIE OVER PLANTSYSTEMEN Project van jnniorkamer in tawsdi-Vlaanderen =Q I INWEEK en planten! ar lees ik dat? in fl£Uf eendags- kuikens verbrand ikfnsdag: Viering van priesterfeest in Terhole KYNOLOGENCLUB „ZEELAND" Van proefstation fruitteelt in zeeland stad streek 1 DRIEDUIZEND V00RJAARS- SHOW IN KAPELLE v««rat'Slk r?gen' m°Kelijk BEZWAAR Te klein Cursus Kapelle Alle zeilen NCB-gezinsdag a, foto-litho's (t.m. 2a Dag. van 09.00-12.00 en 13.30-17.00 u. zat. van 18.00 u. Ma. gesloten. GEUZEN xor, 2000 uur: What's up iSINGEN hambra, 20.00 uur: Do /ader 14 j. WERPEN in. Ned. Schouwburg, uur: ,.De Keuken" van ild Wesker. in. Museum v. Sclione iten, Kunst uit Neder- 5 Limburg, schilderijen, :ten enz. (t.m. 1 april), van 10.00-1(5.00 u. Ma. iten. Museum Horta, Ame- itraat 25, Victor Horta, 18 mrt.). Dag. van 14,00- u. Op dinsdag gesloten. Cult. Centrum, Meir 50. zichtsexpositie Pieter En- (t.m. 18 maart). feNEDE (B.) Galerie Marg. de Boevé, isitie Gilbert de Cock 26 febr.). IT an. Opera, 20.15 uur: „Ne Lllez pas madame" van J. lilh. Kon. Ned. Schouw- 20.00 uur: „Een vlo in oor", komedie van Georges leau. baandag 26 februari 1973 t 3 Stuur mij de kennis- makingsafleyering van Fleur a 1*. "Deze kennismaking verplicht tot niets- - lantenencycïop.edie onnement. irifthande! a 2,25 per (ADVERTENTIE) tlb die tot groot vermaak de jeugdige kykers onder slaken van verrukte kre- zijn werkstukken uit een ogelijke prop klei te voor in toverde. Ook waren van aanwezige kunstenaars cstukken te bezichtigen, die de bibliotheek uitgestald en, waarbij vooral een fraai de hand gesneden schaak van Leo van Witsen aan- it trok. Het was een goed atief van de Chr. Openbare iotheek om de kunst dich- bij het publiek te brengen nen kan op een goed ge- id evenement terugzien. 7an onze correspondent) KOEWACHT Pastoor J. de van Koewacht heeft in land met het bereiken van pensioengerechtigde lerf* eervol ontslag verkil' ;r 1 april is tot nieuws oor benoemd rector A. van el, thans verbonden aan bejaardentehuis in Groe' lijk. Rector van Wezel u Koewacht geen onbeken- want ongeveer 20 jaar gs* n heeft hij als kapelaan s in deze parochie »e' n. (ADVERTENTIE!) nieuw verzamelwerk Fleur praktische bloemen- en planten- encyclopedie, die u zeir van week tot week opbouwt. Bestel uW kennismakingsafleverïncf a 1r- met onderstaande bon. (Van onze correspondent)' BIERVLIET Zondagmor jen om drie uur Is brand uit- febroken in een kuikenfarm van de heer Beun aan de Ach terweg te Biervliet, waarbij 3000 eendagskuikens zijn om gekomen. In de loods bevon den zich ongeveer 6000 kui kens en een groot aantal kis ten met bloembollen. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat aanwezige stof op een der lampen is gaan branden. Daarna vatte ook een plastic olieleiding en olie uit een vat vlam. De brandweer kon niet voorkomen dat een gedeelte van de schuur, dia door een schot in tweeën was verdeeld, zo goed als geheel verloren ging. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Het grossiers- bedrijf Cok B.V. uit Kapelle houdt op 26, 27 en 28 februari in De Vrone te Kapelle een voorjaarsshow voor de detail handel i deze show toont de fir ma Cok en een aantal andere Wrijven jn twintig stands welke nieuwe dingen er zijn JP het gebied van bijvoor- reeld voedingsmiddelen, ver pakkingsmateriaal, dranken en speelgoed. In een aantal stands de nadruk op het zomeras- Wiment komen te liggen, •erder wordt er voorlichting gegeven over het GG-spaar- m', show is 's mid- 1 en 's avonds geopend. dinsdag 27 febr. Op Zoom 10.52 en 23.47 ,weert 10.17 en 22.59 yuzen 09.47 en 22.28 ®gen 09.21 en 22.02 10.42 en 23.37. \ooruit2iC],{en voor dinsaag ...eosdae. opgesteld door tnnilao' Am 18.00 - gelijk sneeuw, stijging van KYut opgesteld aoor uur Tifi ,.op zondag om 18.00 (Waarna door sneeuw. Catue„r !e"eegS?michten in Cli' land, '"deld over Neder- temp.- Ks n<" Aantal i "P eer 'tens min, normaal, omstreeks temp.. Max. normaal. omstreeks normaal, een ü- zon: 0 tot 4. Kans :ns io ,oge Periode van min- op een '0 procent. Kans Procent 6el dj:oo£ etmaal: aantal uren 5 «aden A' Min' temP-: 1 tot te,nP- va„ n normaal. Max. tot 3 mA ongeveer normaal Aans 1 boven normaal Van minst.!,611"troge periode «nt. v,„ 12 uur: 60 pro- iroog etmaal-nnP een Seheel «ai. do Drocent. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De kring Zeeland van de KVP blijkt voorstander van de vorming van één christen-demo cratische partij. De ene partij zou tot stand kunnen komen door middel van een fusie van de huidige drie christelijke partijen KVP, CHU en ARP. Deze standpuntbepaling van de Zeeuwse kring werd gemaakt naar aanleiding van de Nota Contactraad, die momenteel alom in den lande in discussie is. Tijdens een vergadering van het krimgbestuiur van de Zeeuwse K.V.P., waarbij ook leden van de Zeeuwse Staten fractie aanwezig waren, bleek men het erover eens dat naast het progressieve blok en de V.V.D, in Nederland zeker plaats was voor een derde partij, een partij, die de Nederlandse politiek een brugfunctie kan gaan vervul len. De kring Zeeland is van mening dat deze nieuwe partij in de toekomst geen bindingen voor langere termijn moet aangaan met of P.v.d.A. of V.V.D. Op basis van program- vergelijking kunnen coalities werden aangegaan, aldus de kring Zeeland, die verder van mening is dat de oppositie eventueel niet geschuwd moet worden. De nieuwe partij moet een partij met een eigen karakter en een eigen program zijn. De Zeeuwse K.V.P. blijkt wel voorstander van het voor de verkiezingen uitspreken van een eventuele voorkeur wat betreft de coalitiegenoot. Hierbij moet gewaakt worden zich niet uitdrukkelijk vast te leggen, omdat dit het overleg na verkiezingen zou kunnen frustreren. „De kiezers hebben er echter recht op voor de verkiezing te weten waar de voorkeur naar uitgeeft", zo werd zaterdagmiddag in hotel De Linde in Kloosterzande gesteld. Herhaaldelijk viel tijdens die vergadering het woord „middenpartij". Met name ge deputeerde A. van Geesbergen tekende hiertegen bezwaar aan. „De partij moet duidelijk een eigen identiteit hebben. Met middenpartij wordt in het algemeen een partij bedoelt die dan weer links en dan weer rechts overhelt." Uitvoerig werd gediscussieerd over het karakter en de struc tuur van de nieuwe partij. Hoe moet het christen-zijn tot uitdrukking worden ge bracht? Moet dit in de naam geving worden opgenomen? En schrik je dan geen bepaal de categorie kiezers af? Hoe reageert de A.R.P. als het niet zou opnemen in de naam? Voor sommige aanwezigen was de naamgeving geen punt. „Christelijk moet in de naam, anders hoeft het voor mij niet meer" zo stelde oud-Statenlid Van Ruymbeke. „Niet in de naamgeving opnemen is voor mij schuilevinkje spelen en werkt bovendien de onduide lijkheid in de hand", aldus de heer Van Geesbergen. Andere aanwezigen wezen bovendien op het „open" karakter dat de nieuwe partij zou moeten heb ben. „Ook humanisten of wie dan ook moeten de mogelijk heid hebben in de partij mee te doen, wanneer het program hen aanspreekt". Het uiteindelijke standpunt vari de kring Zeeland inzake het christen-zijn en de open heid komt erop neer dat pri mair in het program heit christen-zijn tot uitdrukking komt. Ook in de structuur van de partij moet „christelijk" centraal staan, maar dan zoda nig dat het anderen niet af schrikt, wanneer die de doel stellingen van de partij die anderen aanspreekt. Het standpunt van de kring Zeeland zal aan de landelijke K.V.P. kenbaar worden ge maakt. Op 19 mei zal dan uiteindelijk de beslissing val len voor een nieuwe christen democratische partij. (Van onze correspondent) TERHOLE De parochia nen van de parochie Gerardus Majella in Terhole, hebben gisteren het 25-jarig priester feest gevierd van hun nieuwe pastoor, pater marist E. van Acker. Voor de plechtige eu charistieviering om 10.00 uur was de kerk tot de laatste plaats bezet. In een feestelijke toespraak belichtte pater Pirenne onder meer het priester zijn en de daaraan verbonden moeilijkhe den. Na afloop dankte pater Van Acker zijn parochianen en hij hoopte dat zij in samen werking het gestelde doel zul len bereiken. Op de zeer druk bezochte receptie, die na af loop van de mis in het dorps huis werd gehouden, hebben zeer velen van de gelegenheid gebruik gemaakt pater Van Acker met zijn jubileum te feliciteren, |||i|l|fllll|j|||M S;N|tefi! s 9 Dobermann pinschers met hun baas op hun tocht langs de jury. GOES Ongeveer hon derd tachtig herders, Afgha- nen, pekinezen, terriërs do bermann pinchers, spaniëls en dergelijke zetten zaterdag hun beste beentje voor tij dens de jaarlijkse clubmatch van de kynologenclub „Zee land". die in de kantine van de AKF te Goes werd ge houden. Behalve de honden waren er ook nog eens zo'n zeshonderd mensen (geluk kig niet allemaal tegelijk), zodat het geheel een kakofo nie van geblaf, stemmenge roezemoes, gejank en enthou siaste uitroepen opleverde. Het was deze keer de zes tiende keer dat de Zeeuwse kynologenclub, waarvan ook een aantal leden uit West- Brabant en België komt, een ciulbmatoh hield. De honden werden naar ras in acht groepen verdeeld en door een deskundige jury beoor deeld. De beste hond van iedere groep kwam aan het eind van de middag in de ring terug om mee te dingen naar de titel „de beate hond van de olubmatch". De belangstelling voor de kynologenclub neemt toe, zo vertelden voorzitter E. P. Oldenbamp en secreta ris M. Hoogvliet. Dat blijkt wel uit het feit dat de Zeeuwse kynologenclub vier jaar geleden honderd tachtig leden had en nu driehonderd zeventig. De kynologenclub verschaft haar leden zoveel mogelijk informatie over de hond. Er worden bijvoor beeld filmvoorstellingen en lezingen georganiseerd. dagavond in de rijkspedago- giische academie in Middel burg wordt gegeven, en een cursus gedrag en gehoor zaamheid, die de twee in structeurs van de club tij dens de maanden april tot en met november iedere maan dagavond in Borssele geven. Van deze laatste cursus werd voor de eiindkeuring zater dagmiddag een staaltje ge toond. Doel van deze demon stratie was de aanwezige hondenbezitters en belang stellenden te laten zien hoe gehoorzaam een hond kan zijn zonder zich daarbij slaafs te gedragen. Daarnaast zijn er twee cursussen voor de leden: een cursus algemene kynologi- sche kennis, die iedere dins- Een pekinees wordt nader bekeken. De sterk gestegen belang stelling voor de clubmatch brengt het bestuur van de kynologenclub eigenlijk in moeilijkheden. De kantine van de AKF, waar men tot nu toe terecht kon, is eigen lijk te klein geworden. Men gaat nu proberen een vei ling- of sporthal te krijgen. De uitslag van de eindkeu- ring luidt: 1 en beste hond van de clubmatch pekinees van H. van de Veeke uit Knabbenidjjfce, 2 grote poedel van mevrouw Klumper uit Amsterdam; 3 Samojeed van P. Fransen uit Kwadendam- me, 4 Ierse setter van T!h. Verlaan uit Huajbergen; 5 Afghaanse windhond van mevrouw Van de Vredeveldl uit Hooge Zwaluwe; 6 Hol landse herder van H. C. van Sabben uit Goes; 7 ruwhari ge terriër van mevrouw Kropveld uit Nisse; 8 basset artesien Normand van J. van Melle uit Groede. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Zeskampmin- aend Kapelle heeft voor de derde achtereenvolgende keer moeten constateren dat het de ploeg uit het Bevelandse fruit- dorp zaterdagavond in de Ahoyhal in Rotterdam weer tegen zat bij de tweede wed strijd van de halve finale van het NCRV-spel Zeskamp. De Zeeuwse zeskampers zakten van de vierde naar de vijfde plaats in het algemeen klasse ment. De zes wedstrijdonderdelen stonden deze keer in het teken van de horeca. Het transporte ren van een reusachtige bruids taart door eerst vier heren en daarna vier dames leverde Kapelle een vierde plaats op en drie punten. De serveer wedstrijd, waarbij twee schommelende meisjes borden moesten geven aan een op een vlotje staande ober, zorgde voor 2,5 punt dank zij twaalf, borden (gedeelde vierde en vijfde plaats). Jammer was het dat de plank waarop de borden moesten worden neer gezet, in het begin zo heftig heen en weer schudde, dat er een paar borden afvielen. Bij de „Glaasje op - laat je rij den"-race behaalde Kapelle een derde plaats en vier pun ten. Ook bij het soeptranspor- teren leverde Kapelle weer een matige prestatie: een vier de plaats en drie punten. Met het trapautootje van Kapelle zit het ook nog steeds niet goed, gezien de iedere keer weer tegenvallende prestaties die ermee behaald worden. Betty Hundersmarck en Jaap Moelker werden beiden een na laatst, hetgeen in totaal twea punten betekende. De laatste wedstrijd was biertappen op een met groene zeer en water spiegelglad ge maakte helling- Volgens onze waarneming had Kapelle met 1,5 centimeter getapt bier laat ste moeten zijn, maar de jury gaf de Bevelandse ploeg drie punten, wat betekent dat Ka pelle op de vierde plaats ge ëindigd zou zijn. Als hier in derdaad een fout gemaakt is, wordt dat aan het begin van de volgende Zeskamp-uitzen ding gecorrigeerd. De zeskampploeg uit Kapel le staat nu vijfde en zal alle zeilen moeten bijzetten om bij de eerste drie te komen. De laatste drie vallen namelijk op 24 maart af. De eerste drie gaan dan verder in de finale. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelmi- nadorp heeft onder de titel (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De afde lingen Zevenbergen en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Vereniging Plattelandsjonge ren Zuid hebben zaterdaga vond tijdens een culturele ma nifestatie, in De Nobelaer een gedeelde eerste plaats behaald. Na loting is echter besloten, dat de afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in ieder geval zal deelnemen aan de landelijke selectie voor het Festival of Arts, dat in sep tember in Mainz wordt gehou den. Geprobeerd zal worden om ook de Zevenbergse afdeling In de selectie te laten meedin gen. Ook al vanwege de slechte weersomstandigheden bestond er een geringe belangstelling (zo'n 100 personen) voor de culturele manifestatie, die de naam Spotlight '73 had gekre gen. Vanwege ziekte in de ploeg moest de afvaardiging uit Goes verstek laten gaan, zodat maar drie afdelingen het toneel van De Nobelaer betra den. De Zevenbergse deelne mers haalden hun 39 punten met een verdienstelijk cabaret, d,e afdeling Opst-Zeeuwsch- Vlaanderen met een bewe gingsspel. De derde deelne mer, West-Zeeuwsch-Vlaande ren, kreeg van de jury 36 punten voor een revue. Na afloop van de artistieke demonstraties van de PJZ-jon- geren werd een feestelijk ein de aan de avond gebreid op de tonen van het Enclave-trio. „Mededeling nummer twaalf" een publicatie uitgebracht over de piantsystemen, die bij de moderne appel- en peren teelt kunnen voorkomen. In een inleiding wordt eerst be handeld wat de oorzaken zijn geweest, die hebben gemaakt dat de grote vruchtboom van weleer is geworden tot de hui dige kleine boom. Daarna volgt een beschou wing over de rol van het licht bij de produktie van fruit en vervolgens worden de manie ren van rangschikken van de bomen in de boomgaard be sproken. Achtereenvolgens passeren de enkele rijen, de dubbelrijen en de drie- tot en met zesrijige bedden de re vue. In de nieuwe mededeling wordt het voor en tegen van de verschillende systemen te gen elkaar afgewogen. De con clusie is dat bij de huidige rasonderstammen combinaties doorgaans het beste voor de enkelrijbeplanting kan worden gekozen en niet voor de blij vende meerrijige bedden. Wel blijft de mogelijkheid open om tijdelijke meerrijige bed den te planten. Maar dan moet deze beplanting na enke le jaren door het rooien van bepaalde bomenrijen wel in een enkele rij worden omge zet. Het voor en tegen van dit laatste wordt tevens behan deld Om de gedachtengang over het onderwerp te bevor deren zijn tot slot nog enkele opmerkingen gemaakt over twee piantsystemen, die nog in het proefstadium verkeren: de volveldsbeplanting en de kwekerij boomgaard. Het boekje van het proefsta tion voor de fruitteelt bevat veel foto's en tabellen met on der andere opbrengstgegevens. Het is verkrijgbaar bij het proefstation voor de fruitteelt. Brugstraat 35, —Wilhelmina- d,orp. KLOOSTERZANDE De NCB-afdeling Kloosterzande heeft donderdagavond in hotel Van Leuven een gezinsdag ge houden. Centraal daarin stond de ontspanning. Er trad onder meer een goochelaar op. Het busje dat De Sterre ten geschenke kreeg. (Lan een onzer verslaggevers) SLUISKIL „Bedankt, In tens bedankt". Dit zei zater dagmorgen geneesheer-direc teur dr. Van Engelen, toen de juniorkamer Zeeuwsch-VIaan- deren een busje voor patiën- tenvervoer had aangeboden aan De Sterre. „Zo'n busje was een van de hartewensen", aldus dr. Van Engelen. „De geestelijk gehandicapten moe ten naar de maatschappij toe, maar omdat met name in Zeeuwsch-Vlaanderen de af standen groot zijn is een busje als nu gekregen onontbeerlijk voor het vervoer van die pa tiënten die van het openbaar vervoer geen gebruik kunnen maken". De gelden voor dit busje had de juniorkamer Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen gekregen uit de verkoop van de grammofoonplaat „Zeeuwsch-Vlaanderen zingt, speelt en vertelt". Voorzitter Ruud Kuiper ver telde de vele aanwezigen in hel nieuwe zaaltje van pavil joen 6 van „De Sterre", dat de uitgave van deze grammofoon plaat een tweeledig doel had, behoud van de volkscultuur van Zeeuwsch-Vlaanderen en de eventuele opbrengst te be stemmen voor een goed doel. „De juniorkamer is hierin ge slaagd en heeft van de lande lijke federatie een speciale prijs gekregen als de kamer die het best van start is ge gaan". In het kort memoreerde hij hetgeen aan de overhandi ging van het busje was voor afgegaan. „Het contact met De Sterre is voor onze leden leer zaam geweest, want 95 pro cent daarvan had nooit iets met De Sterre te maken ge had. Aan het Begin van de bij eenkomst had ir. Dikötter, voorzitter van het bestuur de genodigden, onder wie burge meester J. C. Aschoff welkom geheten. De bevolking van Sluiskil heeft de nieuwe aanwinst van „De Sterre" al kunnen bewon deren. Onder muzikale bege leiding van drumband „De Zwaluw werd een rondrit met het busje door Sluiskil gemaakt.

de Stem | 1973 | | pagina 11