Openbare school in vrij desolate toestand u PLATTELANDSVROUWEN SLUIS VIERDEN 15-JARIG JUBILEUM Zandvlooien vieren carnaval zeeuws Toen viel het geluid weg Museum in Goes RAPPORT DESKUNDIGEN AARDENBURG: I on i n gi n richting bonsort 't Zand |n Middelburg ILHIDDTOÜ 3 KANKERINSTITUUT IDEKRUISER :asco ;UNDIGE RDERS ,Oud Knokke' won return in Aardenburg H. KARREMANS OVER VERMEENDE CONTROVERSE TUSSEN JEUGD EN OUDEREN na rijden op r. VAN PEER ;elsestraat 76 rneuzen 01150-6427 stad analiste >THOUDERS I/eek onze produkten af te leve- I in hun omgeving. I.A.S. I burg. WEEKENDDIENST STEM-RED ACTIE aar de romant HAARDEN SPRUNDEL Nieuwkoop Zekeringen Zaterdag februari 1973 klinisch-chemisch irium vragen wij een ematologie. e werkweek. per maand zaterdagdienst, en paar maanden betrekken nieuwe ziekenhuis in dam-Slotervaart. iijke sollicitaties te richten hoofd van het klinisch-che- laboratorium, Dr. J. P. Persijn, istraat 108, Amsterdam. Te- :he informaties onder no. 14, toestel 92. /IJ ZOEKEN /vesteren bedrag van 6.000,- |o,per maand verdienen, door Ijf nu voor informatie met ver- uw telefoonnummer, aan Iraclit 15, Amsterdam C. vegens omstandigheden -notor 100 P.K. diesel (koppeling 10 x 3 meter lal, gereedschap lasapparaat en I slijptol [raagprijs 8500,—. Op enkele van onze werken, uitsluitend woningbouw, hebben wij plaats voor (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De openbare lagere school in Aardenburg verkeei t in een vrij desolate toestand. Tot deze conclusie komen drie deskundigen, waar onder het hoofd van gemeentewerken van Aardenburg, de heer G. M. Paridaen, in een rapport dat zij over deze school heb ben opgesteld. Minutieus hebben de drie deskundigen de school beke ken en hun bevindingen zijn j jj liet rapport, waarin overi gens geen aanbevelingen wor den gedaan ten aanzien van de vraag: nieuwbouw of herstel i neergelegd. Van vocht doorla tende muren tot een slecht lunctionerend raam. Het rap port is gestuurd naar de ou I dercommissie van de openbare lagere school en een afschrift I is ook gezonden naar het ge- ueentebestuur van Aarden- Momenteel wordt in het col lege van b. en w. het rapport I tetadeerd. Het zal ook ter tnzage aan de raadsleden wor- ijen neergelegd. De bedoeling it over de school te beraadsla- i in de eerstkomende raads- vergadering. „Er zijn nogal wat manke- I renten aan de school", aldus I gemeentesecretaris J. Pari tten, „maar dat was overigens 1 iBang bekend. Het gemeente- I bestuur staat nu voor de Iheesprong: nieuwbouw of Itatelwerkzaamheden". Of liieuwbouw op korte termijn liogelijk was kon de heer Pa- niet zeggen. „Daar be- urgentieschema's voor. Ilil wordt uiteindelijk lande lijk bekeken. Wel heb ik be- dat de hoofdinspecteur het lager onderwijs op liging van inspecteur J. cijns de toestand van de iol in ogenschouw gaat re ien. Overigens zal de beslis- wat met de school te leen genomen moeten worden [tade gemeenteraad"- Voor bet hoofd van de Aar- tatagse openbare lagere I school, de heer J.A. Keijmel, lis bet antwoord op de vraag 1 .Nieuwbouw of Iierstel" niet moeilijk. „Herstel van de |<M is volgens mij niet mo- De school heeft steense I mitenmuren die veel vocht Porlaten, bovendien trekt llior de vloer vocht op tot |U{tveer een meter hoogte, I'M in de muren. Zou men I"'-muren vochtvrij willen ma- i dan moet rondom de ge hele school een nieuwe spouw muur gemaakt worden. Kozij nen zullen vervangen moeten worden„ want het hout is hele maal weggerot. Ook het gebin te in de dakconstructie is slecht, je kunt er zo een schroevendraaier insteken". Wat de heer Keijmel erg bezwaarlijk vindt zijn de hoge exploitatiekosten van het ge bouw. „De financiële commis sie van de gemeenteraad heeft al uitgemaakt dat onze exploi tatiekosten tweemaal zo hoog zijn als voor een moderne school met hetzelfde aantal leerlingen als wij. Eigenlijk is dit mijn voornaamste grief, want de exploitatiekosten gaan van het bedrag per leer- AARDENBURG De luehtbuksvereniging „Oud Knokke" uit België kwam in Aardenburg op bezoek voor een returnwedstrijd bij „De Missers". De gasten versche nen met 15 schutters, de gast heren stelden 17 schutters in het geweer. Voor de einduit slag telden de prestaties van de vijf bestgeklasseerden per vereniging. De Belgen wonnen met 2 puntjes verschil, nadat zij ook de heenwedstrijd in Knokke hadden gewonnen. De uitslag in Aardenburg was als volgt: Knokke: J. De Vlieghere 172 p, G. Timmer man 170 p.. W. Velghe 167 p., mevrouw Tex 164 p., R. Du moulin 162 p., totaal: 835 p. Aardenburg: C. van Hermon 169 p., Th. Kockuijt 169 p., L. van Kruyssen 169 p., J. Houg 165 p., mevx'ouw Klooté 161 p., totaal: 833 punten. De vijf beste Aardenburgse schutters kregen van hun te genstanders een plaquette aan geboden. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren R. van der Helm tel. 01150-4865 of 01152-432 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen) en B. Jansen, tel. 01100-7007 of 01180-6550 (voor Midden- Zeeland). Alleen zij die over ervaring uitvoerder beschikken gelieven te solliciteren en wel schriftelijk aan; EN EINDHOVEN B.V., 31-33, als] 'liDDELBURG Onder Pt belangstelling heeft deze Pk in liet verenigingsge- f1' aan de Baarsjesstraat in [Meiburg de officiële voor plaats gevonden van pot G. Maartense van de Iknamige woninginrichting I bot bestuur en de leden fc tafeltennisvereniging 't te Middelburg met pers pttnodigden. ujn toespraak bracht putter Van HemerU onder W het vijfjarig jubileum ''voren dat in oktober zal gwinden. Hij blikte alvast 'er"g op de afgelopen pe- II alle begin moeilijk was tu, er v°or 't Zand. De IL sponsor van de tafelten- L. ,n'Slng was volgens de Hemert de buurt- 't Zand. Een ■ost is de sponsoring van woninginrichting Maartense vooral omdat het eerste junio renteam dit seizoen in de lan delijke competitie uitkomt. Dit houdt onder andere verre rei zen en dus hoge kosten in. Verder is het aantrekken van een trainer mede door het sponsorschap verwezenlijkt. De nieuwe trainer Jan van de Voorde werd ook deze avond aan de leden voorgesteld. De heer Van Hemert: „Nu moeten we het eerste seniorenteam nog in da landelijke competi tie krijgen". Na de toespraak overhandigde de heer Maar tense het shirt met reclame. Twee leden, de kortste en de langste, toonden het shirt. Alle competitiespelers gaan in dze shirts spelen. De heer Maar tense ontving nog een insigne dat alleen met bijzondere ge legenheden door de vereniging wordt uitgereikt. ling af, zodat voor de eigenlij ke leermiddelen minder geld beschikbaar is dan elders". Het hoofd der school wijst erop dat het gebouw dateert van 1909. „Toegegeven, er is aan verbouwd en vernieuwd, maar de grondvesten dateren toch uit die tijd en met name de indeling van de school schept een onwerkbare situa tie. Nogmaals, er is volgens mij maar één oplossing: nieuwbouw". (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Onder zeer grote belangstelling heeft de afde ling Sluis van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen het 3c lustrum gevierd. Onder de feestgangers bevonden zich ook burgemeester mr. H.P.L, van den Beid en zijn echtge note en vertegenwoordigsters van het provinciaal bestuur en zusterverenigingen uit de om trek. Mevrouw A. de Hullu-Ver- planke, voorzitster van de Sluise afdeling heette de aan wezigen hartelijk welkom. In haar openingswoord gaf zij een overzicht van het wel en wee van de afdeling geduren- (Van een onzer verslaggevers) AXEL De moderne com municatie-media zorgen in sommige gevallen voor een vertekend oeeld van bepaalde maatschappelijke situaties, omdat alleen „uitzonderlijke zaken" de krant en de televi sie nog halen. Dit heeft me vrouw H. J. Karreman-Ver- meer gezegd, tijdens een le zing onder auspiciën van de ZV in „De Halle" in Axel. Het onderwerp van haar le zing was de „vermeende" con troverse tussen de jeugd en de oudere generatie. Aan het slot van haar uiteenzetting kwam ze tot de conclusie, dat er niet gesproken kan worden van een controverse in de geest van een twistpunt, maar dat zowel de jonge als de oudere generatie, ieder in hun eigen taal groeien maar een nieuwe wereld. En dat leidt soms tot wederzijds onbegrip, aldus mevrouw Karreman, die er verder op wees, dat het gene ratieconflict eigenlijk al zo oud is als Methusalam. In haar betoog toonde ze met voor beelden ook treffend aan, hoe groot de invloeden van groe pen mensen op het individu kunnen zijn, terwijl die groe pen toch worden gevormd uit individuen. „Door de moderne ontwikkelingen zijn de men sen zich van elkaar bewust geworden en leert men ook de gemeenschappelijke problemen kennen", zo merkte ze op. „Veel botsingen komen voort vanuit een geïrriteerdheid, omdat veel mensen niet uit hun eigen problemen kunnen komen. Jongeren benaderen de zaak met een bijzonder elan, waardoor de indruk van een controverse ontstaat". aldus mevrouw Karreman. Voor de bijeenkomst bestond een rede lijke belangstelling. Na de in leiding werd het onderwerp in groepjes besproken, waarna over de uitgangspunten en de conclusie gediscussieerd kon worden. de de laatste vijftien jaar, waarbij zij de grote ledentoe loop gedurende de laatste ja ren benadrukte. De vereniging groeide van 25 leden bij op richting tot ruim 80 leden nu. De dames die vanaf de op richting lid van de afdeling Sluis waren kregen van me vrouw De Hullu de zilveren bondsspeld met korenaar aan geboden. De aanbieding ging vergezeld van een gedicht, dat door de voorzitster werd uit gesproken. Namens het gemeentebe stuur feliciteerde burgemees ter Van den Beid de jubile rende vereniging. Een felicita tie die vergezeld ging van bloemen. Er werden overigens nog meer leden gehuldigd. Presi dente mevrouw De Hullu kreeg een eigengemaakt notu lenboek ten geschenke en zaalhouder R. Minneboo van „De Korenbeurs", vijftien jaar lang het „clubhuis" van de afdeling kreeg voor zijn vele goede zorgen een geschenk. Na het officiële gedeelte van de jubileumviering werd de avond doorgebracht met toneel en voordracht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG W. R. uit Goes heeft een week onvoor waardelijke gevangenisstraf gekregen, omdat hij gebruik heeft gemaakt van zijn brom fiets. Dit ondanks het feit, dat hij vier maanden niet mocht rijden. R. ontkende, dat hij op de bromfiets bad gereden en zei, dat hij er alleen maar mee had gelopen. De motor draaide volgens hem alleen maar om te kijken of hij het nog deed. De verbalisant beweerde echter, dat hij in een spiegel ruit had gezien, dat verdachte wel degelijk reed. R. zou al leen zijn aïfgestapt om te win kelen. Toen hij daarmee klaar was, werd hij in zijn kraag gegrepen De straf, die R. kreeg was gelijk aan de eis. A. H. uit Middelburg kreeg voor het veroorzaken van een ernstig ongeluk vier weken onvoorwaardelijke gevangenis straf. H.. die onder invloed ver keerde tijdens het ongeluk, was bovendien doorgereden. Volgens H. wekte bij de in druk onder invloed te zijn, omdat hij opgewonden was geraakt na het innemen van valium. De officier was van mening, dat de overtreding emstsger was dam de gewone „doorrij- den-na-omgeval-zaken". Hij eiste daarom een straf van "6 weken gevangenisstraf en 2 aaar ontzegging vain de rijbe voegdheid. Mr. Van Empel be paalde de straf op 6 weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en een ont zegging van de rijbevoegdheid van twee aani vrijblijvend bezoek ze SHOWROOM pe verschillende mode unt bezichtigen en Natuursteenhandel [al 65 - Tel.016«"®1 (I'll te" onzer verslaggevers) ilsl'^'^GEX Het carna- zal dh jaar niet on- Pten r)"ül'''-isaan in Vlis- PW' - sticlltinS sociaal t club- en buurthuizen P»i'etLWerk hee" in sa* I»., wng met ,]e verschil de v,'ai?ma samengesteld ikeiii ssingers in de gcle- -] e stellen de vastena- PtoiJ ??sseni,e wijze in hur '"'"l te vieren. N7tnm -van de Schel Jh.„ 11 tijdens carnaval [»#i in !fn' ^et johgerencen- fk talingstraat is dan in een pas- JUttstJ? ?'ennest, waar al- ('toedewJ6" Plaatsgrijpen. L ^ers en bezoekers van de clubhuizen is een raad van elluf super Zandvlooien samengesteld, die wordt geleid door zijne doorluchtige hoog heid prins Henk de eerste. De prins zelf zal voortdurend om geven worden door zes lieftal lige tanzmariechen van het Groot Vlissings Majorettenpe- loton. Nar Matjas zal het hele gebeuren met grappen en grol len doorspekken. Op het prin senbal zullen prins en nar, uit gebroed door een reusachtige moedervlo, geïnstalleerd wor den. De muziek op de zes geplande carnavalsavonden wordt verzorgd door de acht tien man sterke hofkapel „De Graspolle uut ut Waaigat" en het discoteam „De Draaivlooi- en". Op iedere avond zal er een of andere zotte activiteit plaatsvinden. Voor de origi neelst verklede carnavalsvier ders zijn er originele prijzen. Het „fieperfeest" en het tie nerbal krijgen speciale pro gramma's, waarop nar Matjas het hoogste woord zal voeren en de hoogste vlooientoon zal fiepen (het blazen of fluiten van een vlo). Het carnavajsprogramma ziet er als volgt uit: zaterdag 24 februari: prinsenbal voor zestienjarigen en ouder, aan vang half acht. zaterdag 3 maart: jokerbal voor 13- tot 15- jarigen, aanvang half acht, maandag 5 maart: fieperfeest voor 4- tot 7-jarigen, aanvang twee uur, maandag 5 maart: knarrebal voor volwassenen, aanvang half acht, dinsdag 6 maart: fieperbal voor 8- tot 12-jarigen, aanvang twee uur. dinsdag 6 maart: restjesbal vanaf 15 jr, aanvang half acht. Om alle kinderen in de gelegen heid te stellen naar het vlooi- ennest te komen, rijdt er op 5 en 6 maart een speciale vlooi- enleutbus. Kaartjes hiervoor zijn alleen verkrijgbaar bij de clubhuizen van de stichting SKW, 't Zwaantje in Oost-Sou burg, het Buut, De Sloep, Open Hof, Globe en 's mid dags aan de zaal in de Paling straat. Vertrektijden: 't Zwaantje 13.30 uur, Roosevelt- laan-Irislaan 13.35 uur, Troel- straweg-Goghelweg 13.40 uur, Ter Reede 13.45 uur- Om tien voor vijf vertrekt de bus weer in tegenovergestelde rich ting. Hoe afhankelijk de democratie van de techniek is ge worden, hebben wij tijdens de laatste statenvergadering gemerkt. De staten van Zeeland zouden welgemoed aan hun vergadering beginnen zij hadden de tongen reeds getraind voor een lekker debatje over de stichting Zee land toen bleek dat de geluidsinstallatie het niet deed. Dc vergadering werd een half uurtje uitgesteld om monteurs gelegenheid te ge ven de boel door te meten, maar het blééf bij enig zoe men en knarsen in de talloze luidsprekertjes die de staten leden voor hun neus op tafel hebben staan. Verstaanbaar geluid kwam er niet uit. De gehele dag is er zodoende zonder geluidsinstallatie ver gaderd. Een vreemde handicap, want iedereen die iets te zeggen had. al was het maar een interruptie in d,e trant van „Aha, daar zit hem de kneep", moest zich moeizaam naar het spreekgestoelte naast de perstafel begeven, - om de genoemde kreet ver staanbaar te laten zijn voor de bandopname-apparatuur, die het gelukkig wel deed. Het staat dan ook vast dat het woordelijk verslag van wat er vorige week vrijdag in de statenzaal gezegd is, te zijnertijd in druk kan ver schijnen. Gelukkig, anders mist het nageslacht straks een heel stuk uit de Zeeuwse historie. Jammer, dat er van zulke debatten als die van vorige week vrijdag geen filmver- steg gemaakt is. Het moet voor hen die na ons komen bepaald een opkikkertje zijn, om te zien hoe de monteurs onder de tafels van de ge achte afgevaardigden door kropen en zich zelfs geheel aan het gezicht onttrokken door in een soort kabinet te kruipen, dat precies voor de plaats van de voorzitter staat, om dan opeens als dui veltjes uit doosjes op te dui ken. „Het geluid" vormt in de geschiedenis van de Zeeuwse staten een verhaal apart. Tot eind 1972 beschikte de sta tenzaal over een geluidsin stallatie die tot gekke ver vormingen aanleiding gaf. Van sommige sprekers kwam alleen een mengeling van ge pruttel en geblaas over. Al leen. mensen met stentor stemmen. zoals de onvergete lijke Van Bennekom, wisten met die oude installatie (of liever: ondanks die oude in stallatie) toch behoorlijk tot hun recht te komen. Ook voorzitter mr. Van Aartsen kon het redelijk met het hoogbejaarde geluidsapparaat redden. Maar minder volumi neuze sprekers legden het loodje. Al jaren achtereen was er geklaagd over „het geluid" in de statenzaal. Eindelijk, bij de behandeling van de provinciale begroting voor 1973, in december vorig jaar, was het euvel de wereld uit. Er was een super-de-luxe in stallatie gemonteerd. Het he le spul kostte een vermo gen. Ga maar na: een kleine vijftig microfoons waren er bij nodig en voorts evenveel luidsprekers met bijbehoren de kabels naar de zogenaam de „voorzitterispost" (het reeds genoemde kabinetje), waarin alles op elektronische wijze samenkomt. De voor zitter van de statenvergade ring, kan door het listig be spelen van de knoppen, ie dereen het woprd geven of iemand het woord ontnemen. Knap werk. Eén nadeel had de nieuwe installatie echter: het was onmogelijk om vast te stellen uit welke richting nu precies het geluid van een spreker kwam. Het stemgeluid was overal, zelfs ver- buiten de vergaderzaal van de staten, hoorbaar. Maar dit gebrek werd voor Kef genomen. Het belang rijkste was, dat „het geluid" perfect was. Het geld be steed aan de aanschaf en in stallatie van de nieuwe spul len, was dan ook niet wegge gooid, vonden diverse dank bare sprekers. Daar kwamen ze dan nu wel op terug. Zodra men de installatie bi werking stelde, sprong er in één van de kas ten in de voorzitterspost, een zekering met een hoorbare knal kapot. En dat bleef maar doorgaan, de hele, lie ve, lange dag. In de wandelgangen deden de statenleden daar nogal nijdig over. Nu is er in dit soort situaties altijd één man, die zo'n tegenvaller als een persoonlijk falen ervaart. In het geval van de geluids installatie is dat de griffier van de staten van Zeeland, dr D. van de "Wel, Hij heeft tenslotte het ding besteld en het merk uitgekozen en van hem mocht verwacht worden dat hij zou zorgen voor een installatie, die hoe dan ook ongestoord zou wer ken. Dat het ding het binnen lut tele weken liet afweten was dan ook voor de griffier een pijnlijke zaak. En toch, mag men hem dit kwalijk ne men? In de onderhandelingen met de installateur heeft de griffier zo werd in de wan delgangen tot zijn verdedi ging aangevoerd, gevraagd of er geen reserve-installatie moest worden neergezet, voor het geval dat de pas aangekochte apparatuur het zou laten afweten. „Wat krij gen we nou"?, moet de le verancier van de versterker en die vele microfoons heb ben geantwoord. „Als u een nieuwe auto koopt, dan neemt u er toch ook geen paard en wagen bij, omdat die auto wel eens dienst zou kunnen weigeren"? Dat was echt Zeeuws, echt rond ge sproken. De griffier liet zicli dan ook overtuigen, vooral toen erbij gezegd werd: „Deze in stallatie kan niet weigeren. En als er ooit een defect optreedt, dan is hier een re serve microfoon voor de voorzitterspost waarmee de zaak terstond weer in bedrijf kan worden gesteld". Enfin, u weet het. Ondanks de reserve-microfoon, die er inderdaad bleek te zijn, en ondanks de kruipende mon teurs en de boos kijkende griffier, bleef de versterker installatie de hele vergade ring doofstom. Een ramp, zult u misschien denken. Nee, dat toch niet. Nu bleek namelijk hoe won derlijk de menselijke geest werkt De discussies (over de stichting Zeeland) waren voor de doorsnee statenman tamelijk vervelend, maar omdat er geen versterker aanwezig was om hetgeen er gezegd werd tot zoveel deci bels op te blazen, was ieder- een gedwongen om stil te luisteren en het gebabbel met huurlieden en toevallige voprbij gangers te staken. Daardoor kwam het, dat er bij een minimum aan volume toch een maximum aan con centratie werd gedemon streerd. Wat ook scheelde: de sta tenleden hielden het korter dan zij gewend zijn. Het herhaaldelijk naar een verre uithoek van de zaal moeten lopen om je zegje te doen voor het piepkleine micro foontje van het bandopname apparaat, is nu niet bepaald inspirerend voor mensen die van het spreken een kunst hebben gemaakt. Wat de griffier nu gaat doen, bedroefd neerzittend bij de restanten van de duurste geluidsinstallatie van Zee land, weet ik niet. Hij kan toch zorgen voor een reser ve-installatie ondanks die vergelijking met een auto) ofwel hij kan proberen de gevolgtrekking te maken, dat het zonder versterker eigen lijk veel rustiger, ordelijker en sneller toegaat. In het laatste geval zult u weldra een advertentie in de krant kunnen aantreffen, met de tekst: „Het provinciaal bestuur biedt te koop aan: een mo derne geluidsinstallatie met vijftig microfoons en luid sprekers. Alles in één koop. Pas éénmaal gebruikt". eindredactie bas augustijn Deze week werd aan het scala van Zeeuwse musea een inte ressante uitbreiding toegevoegd. Niet een geheel nieuw mu seum, maar wei een belangrijke uitbreiding en verbetering van het Streekmuseum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes. Dit museum, dat sinds enkele jaren gevestigd is in het voor. malige Weeshuis aan de Singelstraat heeft juist een intensieve verbouwing achter de rug en opende deze week opnieuw haar deuren voor bezoekers. Deze bezoekers kunnen nu binnenkomen via een geheel nieuw entree aan de voorzij de (tegenover de Maria Mag- dalenakerk). Op zich reeds een belangrijke verbetering in plaats van de achteringang langs de smalle stenen trap. Binnengekomen ligt rechts de grote zaal waar perma nent exposities van schilde rijen, tekeningen, prenten, oude kaarten etc. worden ge houden (momenteel is er een tentoonstelling van schilde rijen van Han ter Keurs). Een trap in deze zaal voert naar het eigenlijke museum, waarvan de grootste blikvan ger ontegenzeggelijk de zaal is, waar de beroemde schut tersstukken en het vele gil- dezilver op aantrekkelijke wijze werd uitgestald. Drie grote schilderijen, voorstel lende leden van het Schut tersgilde, nemen in deze prachtige zaal een zeer domi nerende plaats in. Behalve deze grote zijn er ook nog een aantal kleinere schilde rijen te zien, die voordien nooit tentoongesteld konden worden. Verder is er een drietal schuttersvlaggen, ver vaardigd van zijde en bijna geheel verteerd, thans voor zichtig achter glas ingelijst. De mooiste is zonder twijfel een exemplaar uit 1577, dat gemaakt werd voor de vie ring van het tweede eeuw feest van de Satisfactie. Genoeg over deze zaal, er zijn drie nieuwe kleinere za len bijgekomen, vol met in teressante, leuke of curieuze stukken, die niet eerdei geëxposeerd konden worden Een zaal is grotendeels inge richt met voorwerpen betref fende de oude stadsgeschie denis in 1971 en 1972 onder de toren van het Stadhuis en bij het café-restaurant „Slot Ostende". Er is bijv. een uniek 15e eeuws tafelkom foor in één der vitrines; van deze soort komforen slechts 5 andere exemplaren in Nederland bekend. Curieus mag zeker ook het tafelservies genoemd worden dat destijds toebehoorde aan mr. L. P. van der Spieghel, secretaris van Goes en latei- Raadspensionaris van Zee land. Jammer genoeg bezit het museum geen schilderij van deze, bekende Goese- naar. Ook het oudere gedeelte van de kollektie is zeker de moeite waard. Wij noemen —zonder compleet te willen zijn de tegeltableaus, de voorwerpen, die gebruikt werden bij de meekrapcul tuur (een plant, die destijds veel in Zeeland werd ver bouwd en uit wiens wortels een rode verfstof werd ver kregen), gedenkpenningen, zilverstukken, een uitgebrei de collectie geweren en pis tolen, schilderijen, tekenin gen en etsen. Kortom een museum met een collectie, die zeker de moeite loont om eens te bekijken, Ook voor kinderen! Behal ve voor de afdeling archeolo gie, hebben zij steeds veel belangstelling voor de oude klederdrachten (7 grote pop pen, opgesteld in een oud- Zeeuwse kamer en 15 klei nere poppen in een grote vi trine). Het langste verblijven zij echter vrijwel altijd in het speelgoedkabinet, een werkelijk zeer aardige afde ling van dit museum. Hier staan o.m. een levensgroot poppenhuis met oude meu beltjes, enkele antieke fiet sen, zoals alleen nog maar op oude prentjes te zien zijn, een minuscuul glasgeblazen poppenserviesje waarvoor bijna een vergrootglas nodig is om het te zien en niet te vergeten een echte toverlan taarn. Deze toverlantaarn staat in een vitrine, maar achter de bijbehorende ver zameling plaatjes brandt een lampje, zodat toch te zien is wat zij voorstellen. Het speelgoedkabinet is dan ook een hoekje waar jong en oud er lustig op los fantaseren kan. Er is nog veel meer te zien, te veel om op te noe men. Tot slot noemen wij nog de stadssleutels, van de zeven poorten die toegang verleenden tot de stad Goes. Grote zware sleutels, thans teruggebracht in een gebouw, dat vele voorwerpen her bergt uit het verleden, uit de tijd dat deze sleutels ge bruikt werden bij poorten, die nu reeds lang verdwenen zijn. Ons advies: breng dit week end eens een bezoek aan het juistverbouwde museum in Goes. De openingstijden zijn maandag t.m. vrijdag 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur en op zaterdag 13.30-17.00 uur. Begin april zullen deze tijden enigszins wijzigen en zal het museum op maandag gesloten zijn, maar wel op de zaterdagmorgen te bezoeken zijn. Het entree bedraagt f 0,25 voor kinderen en f 0,75 voor volwassenen. zijn 0 Klederdrachten in het museum van Goes.

de Stem | 1973 | | pagina 9