RED BAND MEDEWERKER EDEWERKER Zaterdagbij lage van 24 februari 1973 ische Academie ursusjaar Tekst; WIM WENNEKENS Chocoladerepen I kontakt i ,f i 1 im van binnen, iimen vóór, |er kompleet, iuteuils met everbaar Ifoon 01761-6911 Bartje, die dekselse kwajongen, is sinds Willy van Hemert zijn avonturen verfilmde het beste verkoop-argument voor de Drentse toeristen-industrie. Van overal uit Nederland komen dagjesmensen het voetspoor van Bartje volgen. Aan autochtonen in het buitengemeen fraaie Drentse land vragen se waar nu precies dit en waar precies dat gebeurd is. De provinciale VVV in Assen is al die mensen tegemoet gekomen en heeft vorige week een speciale Bartje-route van de persen laten rollen. Wim Wennekes nam de hand van een Drentse VVV - schone en maakte de tocht. Het werd een rit vol spanning en sensatie. liiaihiiihKii'Üiiiiltll Opa Schepers in Odoorn is alle belang stelling zo moedat hij een bordje verboden toe" gangheeft geplaatst bij de oprit naar het huisje waar Bartje eens gewoond zou hebben Links in de verte het huisje van opa. :rs(essen), Bisschopsmolenstraat 3AVO/VWO of kleuterleidster. dames. heren. een tocnt vol spanning en sensatie vervanging DOCENT(E) maatschap- tel. 01608-2977 of na telefonisch» r M. J. M. C. van den Dungen. :dig mogelijk doch uiterlijk 15 maart Uiteraard heeft de middenstand begrepen, dat aan Bartje nog heel wat te verdienen valt. Vandaar Bartje-kaarsen, handdoeken, vlaggetjes, beeldjes, enz. sje met gevoel voor cijfers arikant van een groot aantal Eilen, zoals de Topklasse-serie, i, Top-mint, Pectoraal, enz. nsttreding zoeken wij een Foto's: JAN HEUFF ifdeling bttig werkklimaat in een klein tean borcomputer voor boekingen van Verantwoordelijk werk, dat grote Enige boekhoudkundige kennis dan ook vereist. ar een goed salaris, 19 werkdagen bntietoeslag en [kerstgratificatie. derij de scène „kruisbessen- stelen" werd opgenomen. Niet alleen kijkers, maar ook kopers vallen de laatste weken attraktie nummer 65 op de route binnen. Een klein kruidenierszaakje in Roswin kel, waar Bartje nog eens klontjes heeft gekocht. Me vrouw Oosthing, de kruide- nierster, noteert de laatste we ken een opmerkelijke stijging in de omzet van chocoladere pen. Mevrouw Oostingh: „Dat wil zeggen doordeweeks. Op zondagen zijn we gesloten. Ze komen gewoon binnen, kijken wat rond en dan willen ze pre cies weten hoe het allemaal geweest is. Het is ook al ge beurd, dat we zondags uit de kerk kwamen en dat hier mensen door de ruiten stonden te kieken. Het is mij best hoor. Als het maar niet te erg wordt". is echt niet goed voor onze jongen". Routepunt 21. Een boerde rij: de Alberdina-hoeve. Wat is daar opgenomen? Niets! Nee, we moeten nu schuin te genover de boerderij het bos in gaan. Daar, vlak vooraan, werd de scène met de hout hakkers vastgelegd. U weet wel: Bartje had thuis niet wil len bidden voor bruine bonen en toen stuurde boer Bartels z'n zoon het huis uit en toen kwam Bartje bij de houthak kers en toen kreeg hij daar een boterham en koffie en toen zei ome Koo, een van de Drenthe van toen. Twee-en- twintïg attrakties strelen er het toeristenoog. In de folder van het museum, gedrukt tóng voordat Bartje het tv-scherm onveilig maakte, heet attrak tie nummer 13 nog gewoon „woning waarvan het dak half met pannen en heide is afge dekt". Sinds de te-camera's er snorden adverteert het mu seum echter driftig met at traktie nummer 13 als zijnde „De plaggenhut van de stro per Hendek Jan". Punt 29. Een vennetje dat van historische waarde werd ter de rug -21 jaar pjfiM J j mor jan telefo- I Jonkhout, [en. Bi Ifectionery Works, tken, Isendaal. Tel. 01650-3 79 00 Truus Andringa van de Provinciale WV: „In heel Drenthe is voor het komende seizoen geen bungalow meer te krijgen. Alles zit vol. Het is niet direkt aanwijsbaar, dat dat allemaal met Bartje te Waken heeft, want de mensen vertellen je toch niet waarom uitgerekend dit jaar zo en masse naar Drenthe komen, maar we hebben wel het ver moeden dat de drukte er alles mee te maken heeft. Voor ons is het tenminste een unieke situatie". PANNEKOEK-BOERDERIJ Jantje Weurding (de televisie-moeder van Bartje) vindt al die drukte maar niks. te ODOORN - Tel. 05919-2552 Wist u dat ook do medewerkers aan do T.-V.-seria Bart]o door ons van het Inwendige zijn vooizlen? voor niemand nog te spreken is en bij de oprit voor zijn huisje een bordje heeft ge plaatst. „Verboden Toegang". Nóg een tegenstandster van de route. De televisie-moeder van Bartje, Jantje Weurding uit Elp: „Ik ben allesbehalve een voorstandster van al die belangstelling. Ik vind toeris me goed, maar je moet er niks van merken. Al die bungalow centra's da's ook niks. Laat de mensen toch gaan kamperen bij de boer". door ons van het inwendige zijn voorzien?" De vrouw van de eigenaar: „We verwachten daar heel wat klanten op. Vooral tegen de zomer". A propos: wat was dat „inwen dige" waarvan de Hillechiens- hoeve de Bartje-medewerkers heeft voorzien? Zij: „Nou, ze hebben hier pannekoeken zit ten eten. En elke dag kwamen ze hier voor een lunchpak- ketje". Ook landbouwer P. Beugels in het naburige Nieuw-Weer- dinge denkt er zo over. In de stal van zijn boerderij kreeg een koe een kalf. Bartje keek toe. Landbouwer Beugel: „Ja, van de zomer zijn ze hier ge weest van de televisie. Onder het hooien moet dat geweest zijn. Ja, onder het hooien. Ze moesten een koe filmen, die een kalf kreeg, maar daar was het toen de tijd niet voor. Toen zijn ze naar een groot veebe drijf gegaan en daar hadden ze warempel een koe die moest kalven, maar omdat de stal waar die koe in stond veel te groot was ik geloof dat er wel 100 in stonden zijn ze hier gekomen. Mét die koe. En dat kalf is hier toen geboren". Mocht er iemand de stal willen zien, wat dan? Hij: „Ja, dat zal nu moeilijk gaan, want er staan paarden in. Maar als ze nou per se willen mag het wel evekes". iCHE EN ELEKTRONISCHE rIANDEL EN INDUSTRIE t uit, waardoor vakatures ontsta Dut vergeel u niet op uw Banjo-tocht pannekoeken te eten Advertenties, zoals die in Drenthe verschijnen. Bartje als verkoop-argument. Kom wonen in het land van Bartje Als Bartje genieten had, dat je in Schoonoord zo lekker kov eten. was hij zeker eens bij ons binnen gestapt! We passeren hunebedden. De hunebedden van Bronne ger. Bij net eerste hunebed aan de rechterkant heeft Bartje deze zomer „klabatse", dat onding waarmee hij altijd op z'n falie kreeg, verbrand. Geen asresten te zien. Dus verder maar weer richting Drouwen. Hé, wacht 's even! DrouwenIs dat niet de woonplaats van Jantje Krol? De boerenzoon, die uitverko ren werd om Bartje gestalte te geven? Ja. Wis en zeker wel, maar waarom gaat de routebeschrij ving aan dat feit zomaar voor bij? Mevrouw Krol: „De WV heeft ons dat met de hand op het hart beloofd. Ze hebben m'n man gebeld en gezegd: „maak je maar niet ongerust. We laten die route echt niet langs jullie huis lopen! Maar of dat wat helpt' Ik hoop het wel, want al die belangstelling korresponderen in de kontakten met interne en bij de dagelijkse gang v Ook andere restaurants en uitspanningen zijn helemaal op de Bartje-toer. Zo adverteert hotel-restaurant Van der Laan in Schoonoord met: „Als Bartje geweten had, dat je in Schoonoord zo lekker kon eten, was hij zeker bij ons binnen gestapt". De exploitante: „Man, man, d'r zijn er hier al een hoop ge weest! En allemaal vragen ze naar de school waar Bartje op gezeten heeft, maar die staat hier helemaal niet. Jazeker, we hebben hier al heel wat eters gehad. Misschien gaan we van de zomer wel een spe ciaal Bartje-gerecht op de kaart zetten. Tegen die tijd veranderen we namelijk ieder laar de spijskaart. Wat voor een Bartje-gerecht? Nou, bru- ne bonen of zo". houthakkers, dattie weer naar huis moest gaan en toen heeft Bartje dat gedaan. Nou DIE scène werd DaaR opgenomen. Opvallend detail: rond de plek staat bijna geen boom meer overeind. Het werk van de NCRV-houthakkers? Moest de scène zo vaak over? Truus Andringa van de VVV: „Nee dat komt door de storm van november. Overal zijn hier toen bomen als luciferhoutjes afgeknapt. Ze zijn nü nog be zig met het opruimen van de ravage". vanaf 't moment dat er de zo genaamde „loopgraaf-scène" werd opgenomen. Mevrouw Schutrups, een buurtbewoon ster: „Ohvandaar al die drukte de laatste tijd. We zei den al tegen elkaar: wat zou er toch wezen, dat er zoveel auto's langs komen. Ja, dat zijn er een boel geweest. Heel langzaam kwamen ze voorbij rijden en zodra ze het vennet je gepasseerd waren, maakten ze weer vaart". Eenzelfde ervaring hebben de mensen in de buurt var Sleen, waar de tweede televi sie-woning van de familie Bartels („De Lange Jammer") te vinden is. De plek is nog eens extra interessant omdal volgens de routebeschrijving achter en opzij van deze boer- Wie een bedrag van 2,50 overmaakt op gi rorekening 847895 van de Provinciale VVV, Markt 20 te Assen, krijgt een 14 pagina's tellend boekwerkje thuis gestuurd. Titel s „Met Bartje op stap door d'Olde lantschap", een krankzinnige tocht langs de plekken waar „Bartje" werd opgeno men. Krankzinnig, maar daarom niet minder fraai. Wie door allo Bartje-verering heen can kijken beleeft een ocht door een sprook- esland, dat echt be- ,taaL Maar er is ook nog zoiets als de middenstand. De firma Thrianta uit Assen, in het be zit van alle rechten op de Bartje-figuur, voorziet de sou- venirzaken in Drenthe van de meest uiteenlopende zaken. Bartjebeeldjes, Bartjelepeltjes, Bartjespeldjes, Bartjehand- doeken, Bartjevlaggetjes, en zovoort. De verkoop valt tot nu toe nog wat tegen, maar de zomer naakt. En daarmee de grote toeristenstroom. Ook restauranthouders zien de ko mende maanden handenwrij vend tegemoet. Zo adverteer! de Hillechiens Hoeve uit Odoon (een pannekoekenhuis) met de pakkende slagzin „Wist u dat ook de medewer kers aan de tv-serie Bartje inkomstig, ervaring in ^langstelling voor de 1 Helemaal ibbel van alle be- angsteling is echter Opa Schepers uit Odoorn. In zijn ïuisje bestond Bartje het om te zeggen, dat hij niet wenste te bidden voor „brune bonen". Opa Schepers is zo kotsmoe van alle belangstelling, dat hij reenkomstig, ervaring Het openlucnt-museum van Schoonoord. Een plek die je gezien móet hebben wil je een indruk krijgen van het t 1 maart Molenschot litaties kunt U tt soneelszaken van

de Stem | 1973 | | pagina 17