De dokter sou wel boos kunnen worden KLEINE UITGEVER DIE VOORAL KLEIN WIL BLIJVEN CO-ASSISTENTEN WIELEN MEEK BEGRIP EN „BETER LEVEN" Kampeerbedrijven werken met negatief economisch resultaat Spaarrcnte bij\an Lanschot aanzienlijk hoger. tot KIJ Beroering rj tv-film „Sm „Gekke boekjes voor selectief publiek bij spierpijn Afgang van Schelfhout Woms mm» binnenland buitenland 1 Uit brieven van lezers blijkt angst: On-gein Kleintje Russische VN- missie over joodsemigratie papier oor uw pen (bij dezelfde gunstige voorwaarden) F .van Lanschot ZATERDAC j j erotiek heeft de omstre- I ii!ü evenwel niets van ®n> a' begint hij met een aviX dlc P,otse,ing in haar j Sekt enke,e gaten ont" Zaterdag 26 februari 1973 12 Zaterdag februari ll BREDA Het is ongeloof lijk, onthutsend en triest, maar de redactie van Mens tot Mens wordt overstelpt met reacties op de laatste aflevering van deze rubriek, waarin de verhouding arts patiënt aan de orde wordt gesteld. Triest omdat de brieven en telefoontjes spre ken van leed bij ouders en familie om zieken, van wie zij niet weten wat hun man keert. Ongelooflijk, omdat wij zeer veel verzoeken heb ben gekregen om toch vooral de anonimiteit niet te onthul len: de dokter zou wel eens boos kunnen worden en we zijn toch van hem afhanke lijk... Inderdaad, zieke mensen zijn van artsen afhankelijk als het om hun gezondheid gaat. Maar wie veronderstelt, dat dit moet leiden tot een slaafse onderdanigheid, ver gist zich. De verhouding tus sen arts, patiënt en familie moet er een zijn van ver trouwen en godzijdank is dat in veel gevallen ook zo. Maar als die verhouding er niet is, dan mag men zich best realiseren, dat de arts ook iemand in de dienstver lenende sector is, die zich voor zijn diensten bepaald niet slecht laat betalen. De gene, die betaalt, kan alleen daaraan al rechten ontlenen op informatie. Op dit laatste aspect wijst een lezer, die ons het volgen de schrijft: „Het is mij per soonlijk niet overkomen dat ik door een arts met een kluitje in het riet werd ge stuurd. Wel heeft mijn vrouw eens de dokter gebeld l.v.m. hoge koorts van een kind van tien jaar. Hij vond het toen niet nodig om te komen en adviseerde een as pirientje te geven. Toen het desondanks erger werd is hem gezegd, dat een andere dokter zou worden geconsul teerd als hij niet kwam. Dat gaf de doorslag en geschrok ken van de s ituatie die hij aantrof, heeft hij zich verder behoorlijk van zijn taak ge- fcute kweten. Het Ugt mijns inziens vaak ook aan de patiënten die door hun onderworpen hou ding, autoritair ingestelde dokters stijven in hun hou ding. Overigens zou ik het inderdaad toejuichen als ie der ziekenhuis, bejaarden huis of verpleeginrichting over een onafhankelijke con tactpersoon beschikte die be reid en in staat is naar klachten te luisteren en deze zo mogelijk uit de weg te ruimen. In de eerste plaats zouden bejaardentehuizen en verleeginrichtingen hiervoor in aanmerking komen. Op dit gebied spelen zich tragedies af die niet officieel bekend worden, omdat de betrokke nen er om allerlei redenen niet over durven spreken. Doen ze dat toch dan worden ze vrij snel als lastig of que rulant bestempeld. Soms is de directie autori tair of betuttelend voor de verpleegden, maar getapt bij het bestuur. Uiteraard wor den dan bij bestuursleden in gebrachte klachten niet se rieus genomen. Zou men echter een om budsman hebben die geheel onafhankelijk is, dan is te verwachten, dat dit ontspan nend en preventief werkt. Dit hoeft geen zwaar gehono reerde functie te zijn. Ie mand zou als zodanig voor verschillende instellingen kunnen optreden. Dit brengt bij mij de ge dachte naar voren dat ook bij overheidsdiensten een dergelijke functie nuttig zou zijn. Er zijn gelukkig nog veel goedwillende ambtena ren die vaak waardevolle op merkingen weten te maken. Die worden echter niet zel den door hoger geplaatsten onder de tafel gewerkt. Gaat het over persoonlijke grieven dan kunnen de vakbonden worden ingeschakeld. Indien daarentegen kritiek wordt geuit op de organisatie van de eigen dienst of over ergerlijke gevallen van geld verspilling dan is er geen instantie waar men terecht kan zonder de hiërarchieke weg te volgen. En juist deze weg is in deze gevallen als regel onbegaanbaar. Eigenlijk zou de Rekenka mer het hiervoor aangewezen orgaan moeten zijn, maar de wijze waarop deze fuctio- neert maakt ze voor dit doel praktisch ongeschikt. Gebleken is wel, dat poli tieke partijen in een derge lijk idee weinig heil zien dan wel dit zouden verwij zen naar de zg. Ideeënbus. Maar de waarde daarvan is beperkt, zoals iedereen kan denken". Tot zover deze lezer. Een andere briefschrijver waarschuwt ervoor onmid dellijk met modder naar art sen en verpleegkundigen te gooien. „Deze mensen die meestal overbezet zijn, ge confronteerd worden met omstandigheden die in het dagelijks leven als bijzonder ingrijpend ervaren worden, vertonen de neiging om veel toestanden en gebeurtenissen als normaal te ervaren die voor ieder persoonlijk zeer schokkend kunnen zijn. Ze moeten ook wél want ze moeten hun tijd kunnen be steden aan omstandigheden die in hun ogen veel ersti- ger zijn. Het blijft zaak, dat deze mensen zich voortdurend verplaatsen in de gevoelens van degenen, die ze tegeno ver zich vinden. Wie houdt dit vol in de routine van het werk van alle dag? Zeker niet, als je vermoeid en overbezet bent. Volgens mij is er maar een mogelijkheid n.l. dat deze mensen door hun omgeving steeds gecorrigeerd worden. Want ook zij, die met de beste instructies en voornemens begonnen zijn, onherroepelijk af". REDACTIE VAN MENS TOT MENS (Van een onzer redacteuren afgang van staatssecre taris Schelfhout van On derwijs is deze week in de Tweede Kamer compleet ge worden. Geen van zijn belof ten over een snelle vernieu wing van het beginonderwijs, heeft hij bij het scheiden van de markt waar kunnen maken. In de bijna twee jaar dat deze KVP-bewindsman op het mi nisterie aan de Nieuwe Uitleg zat, heeft hij keer op keer tijdschema's laten publiceren wanneer er wat zou kunnen starten. Hij had daarvoor de politie ke wind mee. Iedereen in het onderwijs is er langzamerhand van overtuigd dat de grootste problemen zich in de beginja ren van ons onderwijs voor doen. Schaduwminister prof. Van Kemenade heeft niet voor niets de verbetering van dat beginonderwijs bovenaan zijn prioriteitenlijst staan. Boven dien was Schelfhout vóórdat hij staatssecretaris was, al van alle onderwijsproblemen op de hoogte als directeur van het Centraal Bureau voor het Ka tholiek Onderwijs. Voeg daar bij nog zijn uitstekende ideeën en het kon nauwelijks meer mis gaan. Het is evenwel grandioos mis gegaan. Wat Schelfhout ook beloofde, hij moest het steeds korte tijd later weer inslikken. Prompt kwamen er zeer concrete toezeggingen, die evenmin waar gemaakt kon den worden. Een van de rede nen van die politieke afgang is ongetwijfeld, dat de zeer erudiete en hoogst aardige Schelfhout meer een kamerfi- losoof dan een aanpakker is. Die goedheid is bovendien misbruikt door de met hem op het departement zetelende mi nisters De Brauw en Van Veen. Zij hebben er voor ge zorgd dat Schelfhout niet de minste armslag kreeg. Tenslotte heeft de eigen partij van de staatssecretaris hem op het laatste moment een stok tussen de benen ge stoken. Waarom de deskundige KVP'er Hermes deze week opeens met grof geschut op Schelfhout ging schieten, is nog een raadsel. In elk geval is daar al dat gedoe rond het „tertium" mede debet aan, want daardoor vervreemde Schelfhout zijn eigen achter ban van zich. Vanuit de Ka tholieke Onderwijs Vereniging wordt al een paar maanden op Schelfhout gemikt, ook omdat hij in navolging van minister Van Veen nogal veel buiten het daartoe bestemde overleg om deea. Alsof het allemaal niet erg genoeg was, moest Schelfhout ook nog bekennen een fors gat achter te laten. Het tekort in de financiering van de scho lenbouw is tijdens zijn kort bewind opgelopen van 500 tot 750 miljoen, al is de inflatie daar ook meer schuld aan. Geen excuus was er voor de forse fouten in een nota die Schelfhout begin deze week had aangeboden over de aan tallen beschikbare onderwij zers en kleuterleidsters. Maar het maakte de afgang wel compleet. HET Tweede-Kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA) heeft, als lid van het Europese parle ment, de Europese Commissie gevraagd cijfers te verstrek ken over de invoer van koffie uit Angola andere landen, in Nede-' overige acht staten Europese Ge- meenpi-t- de Verenigde Staten. (Van onze kunstredactie) LEIDEN „Ik was erg ongelukkig". Pieter J. Bom voelde zich als redacteur niet meer zo happy in zijn vaderhuis van welgestelde commerciële „pa" Sjjthoff. Pieter: „Ik kan geen boek uitgeven over Luns, maar wel over Che Guevara". En pa Sfjthoff moet toen onge veer gezegd hebben: „Wel jong, dan begin je voor je zelf"' En zo was er weer een nieuwe uitgeverij geboren; Tango is haar naam. Wordt deze ondergeschoven dochter geen winkeldochter In de overbevolkte wereld van de uitgevers, die in de Boe kenweek - die vandaag begint - in strijd hun geestelijke produkten bewieroken? Pieter meent van niet, want Tango richt zich op een selectief wat links georiënteerd jong) publiek. Bovendien geldt het parool: klein houden! Een dui delijke ontwikkeling in de uit geverswereld: kleine uitgeve rijen, die goedkoper en sneller kunen werken dan hun mam moetcollega's. In Amerika is praktisch de hele underground-press al in gerekend door de Big Brothers uitgeverijen; die zagen er een verkoopbaar pradukt in. Ze geven tegen zichzelf gerichte lectuur uit, want geld stinkt niet. Als Jan Jaap Pelikaan, Bom's assistent dan ook tegen me zegt dat Tango een alterna tieve uitgeverij is, begin ik op en neer te schuiven op mijn stoel. Temeer, omdat Tango een imprint van Sijthoff is. En laat nu de directeur ook nog Bill (van der Meulen) he ten. De rest van de onrust wordt veroorzaakt door secretaresse Elly de Wolff, die een type machine bewerkt waarvan het geluid de normale decibels voor dit soort apparaten overschrijdt. Maar deze machi ne blijkt afgericht op het in tikken van strips. (,,Ga de volgende maand in Amerika op striptocht o.a. naar Crumb" vertelt Pieter). Als ik dan volledigheidshalve nog even verkoopman Thorn Beeks noem, is de hele familie Tango u bekend. Klein gezin, kleine op 22 maart uit. „Je moet deze waanzinnig goed geschrevdn teksten lezen", zegt Bom, „dat komt beter over dan via het t.v.-beeld." En hoe zit het dan met een boekje als „Echtgenieten voor Echitegenoten?" Pieter: „Een vriend van mij is directeur van een reclame-bureau. De reclamewereld is, zoals j.e weet, een zeer erotische we reld. Eens zei hij tegen me: ze schrijven tegenwoordig ge makkelijker boeken over het versieren van andere vrouwen dan over het versieren van je eigen vrouw. Doe jij het dan, zei ik. Hij heeft hët gedaan onder de schuilnfeam W. Plij- zier". 0 De familie Tango en co op een mooie winterdag op de kiek gezet. V.l.n.r. Elly de Wolf, Heere Heeresma, Bill van der Meu len, Pieter J. Bom en Jan Jaap Pellikaan. uitgeverij. Hoe groots zijn haar daden? De Zeeuw Pieter Bom - boerenzoion uit Nieuwerkerk - „Ik sta een beetje aan de Nieuw.- Linkse kant". Hij vertelt er terloops bij, dat je in Amsterdam en omgeving nogal wat Zeeuwse jongens tegen komt, die het (calvinistische) moederland verlaten hebben om het voetspoor van Rinus Ferdinandusse te volgen. Pie ter: „Ben geen Rob van Gen nep. Nee, ook geen salon-soci alist. Ik moet het natuurlijk niet al te bont maken, maar ben volkomen vrij in het uit geven van titels, die ik wil. Ik hou van het uitgeven van oc culte dingen, erotische dingen, gekke boekjes". Over de re dactie schuifelt Willem de Ridder. ,Hij bedacht de naam Tango en ontwierp ons beeld merk en -stijl. Ik heb veel contacten in Amsterdamse un- derground-kringen, bij de VPRO e;d. We mikken op een jong en gek publiek. Diat is elitair. Waarom niet? 't Is leuk, ja. Maar niet voor Jan met de Pet; die hoeft ons niet. Een selectieve markt. Ais kleine uitgeverij heb je het voordeel, dat je vlugger een boek kunt maken en geen ad ministratieve vertragingen hebt. Onze oplagen liggen zo tussen de 4000 en 5000 exem plaren". Hoe kom je aan de titels? Pieter: „Relaties. Met de lite raire wereld; met de under ground; de artistieke wereld; b(j Scheltema gaan zitten. Het is enorm wat er momenteel leeft. Er zijn zoveel mensen bezig iets te maken. In het najaar komen we bv. met een Nederlands stripboek, waaraan 10-11 jonge Nederlandse strip tekenaars meewerken" Het eerste boek, dat in het najaar uitkwam, was al een duidelijk visitekaartje. Een mooi en fantasierijk uitgege ven boek over de verbannen oud-IIarvard-prof en hoge priester van de psychedelische beweging Timothy Leary door Simon Vinkenoog. En wie een beetje op de hoogte is van de opvattingen rond het jatten (bijv. leeghalen van groot-wa renhuizen) bij extreem linkse jongeren, zal niet verwonderd zijn over het binnenkort te verschijnen Groot Jatboek van de cynicus Sybe Stamm. Op stapel staat ook een Ser vet-brievenboek. Daarin geven de socioloog van de VPRO Ad Kooyman en Philip van Teyn een analytische inzage in de enorme stapel brieven binnen gekomen op de Barend Ser vetshow. Deze shows, de vol ledige teksten ervan, voorzien van een inleiding van prof. A. Zijderve'd uit Tilburg, komen (Van een onzer verslaggeefsters) LEIDEN Het onlangs op gerichte Landelijk Overleg Co- assistenten heeft een brochure uitgegeven waarin de sociale positie van de co-assistenten uit de doeken wordt gedaan. De brochure „Co-assistent hoe leef je" zal een actie moeten ontketenen tot normalisering en een beter begrip voor ma teriële en sociale levensomstan digheden van de Nederlandse co-assistent. Waarom de co-assistenten ver andering willen maakt de bro chure duidelijk. De co-assis- tent is een medisch doctoran dus die tijdens de co-schappen de praktische ervaring opdoet welke hem van zijn arts-cxa men scheidt. Hij wordt hier voor niet betaald, moet wel de 1000-gulden collegegeld beta len, indien hij zijn co-schap pen buiten de universiteitsstad loopt moet hij zelf opdraaien voor de reis- en verblijfkosten. Het landelijk overleg, waarin co-assistenten uit Leiden, U- trecht, Nijmegen, Rotterdam (VU), Amsterdam en Gronin gen elkaar gevonden hebben wil het volgende met haar ac tie bereiken: onmiddellijk instellen van een landelijke reis- en verblijf kostenvergoeding voor co-as sistenten die buiten hun uni versiteitsstad co-schappen lo pen; onmiddellijke ontheffing voor alle co-assistenten van de 1000-gulden verplichting met terugwerkende kracht vanaf september 1972; het ontwikkelen van een landelijk verzekeringssysteem ten behoeve van co-assistenten waarbij zij gedekt zijn tegen de gevolgen van Wettelijke Aansprakelijkheid en arbeids ongeschiktheid, opgelopen tij dens activiteiten als co-assis tent, ongeacht of hij of zij in of buiten een academisch zie kenhuis werkzaam is. De co-assistenten vragen niet om betaling van hun werk zaamheden hoewel ze in de brochure wel laten zien dat co-assistenten in andere lan den wel een salaris verdienen. Dat varieert van Amerika 3200 gulden bruto per maand tot Zwitserland met 650 gulden bruto per maand. De on-gein die zich momen teel afzet tegen bv. een al te gemakkelijk establishment- Tros-vertier en deze relati veert door deze belachelijk te maken (Servet) wordt ge diend met een boekje als „Ge tekend voor het leven" door Georg R. Sims (1847-1922); een soort Dickens van de smartlap. Verhalen over arme kindertjes e.d. in een van-dik- hout-zaagt-men-planken-stijl vertaald door de kinder boeken-specialist Hans Wer ner. „Iets om op dronken avonden voor te dragen", al dus Pieter. Maar ook de èehe literatuur wil Tango dienen; b.v. door een lang ironisch proza-ge- dicht met een magisch karak ter en de materiële naam Zeep van Francis Ponge door het proza-debuut van Armando („Ik ben 40-45) in „Dagboek van een dader", een boek met een haast religieuze bezeten heid om het onpeilbare gedrag van de medemens in Ausnah- mesituiatiionen te doorgronden en te transcenderen; Heere Heeresma levert een bibliofie le editiie van Geef die mok eens door, Jet" En onder de „sad"-titel: „Leesgenot", schreven Jan Cremer, Eelke de Jong, Dimitri Frenkel Frank, Gerben Hellinga, Kees Schippers en Herman Pieter de Boer een aantal diwaze ver halen bijeen. Pieter Bom is echter ook op zoek naar gewo ne jongens, die niet-literair begaafd zijn, die toch iets te vertellen willen hebben. In „Te heet om verder te gaan" beschrijft de „gewone Amster damse jongen" Nico den Pra ter zijn tocht als 16-jarige door Eiuropa naar India; recht- voor-d-e-raap gesdhreven lotge vallen van een „rokende" volksjongen. (ADVERTENTIE) Wat Pieter Bom en Jan Jaap Pellikaan vertellen over en kele titels in hun fonds (er zijn er nog meer) maakt waarschijnlijk meer duidelijk over het alternatieve karakter van deze jonge Tango-dochter, die met de hand boven het hoofd van een gefortuneerde generaties-oude opa, mikt op het zogenaamde linkse jonge publiek. „Nee, geen Avenue snobs" zegt Pieter. Wie dan wel? In ieder geval bestaat er langzamerhand voor iedere maatschappijgroep (en dat zijn er nogal wat in deze tijd), wel een uitgeverij(tje). Let op de kleintjes. En op uzelf. Ik wil wel een paar boeken uit dit fonds in mijn kast heb ben. HENK EGBERS PERSLUCHT NAAR MAAT VAN LEEUWEN LEVERT U: KO MPRESSOREN 45-7 350 LIT/MlN- PNEUMATISCHE GEREEDSCHAPPEN REDUCEERVENTIELEN - FILTERS - NEVELAARS VERFSPUITPISTOLEN.SNELKOPPELINGEN, ENZ. VAN LEEUWEN TECHNIEK' B.V. BREDA LEURSEBAAN 304 (Bij het Lissbos) Telefoon 01600 - 23766" TELEX 54563 BODEGRAVEN WEIPOORT 37 Telefoon 03488 - 244* TELEX 47601 DEN HAAG (ANP) In hun totaliteit werken de kam peerbedrijven in Nederland met een negatief economisch resultaat, als men hun resulta ten berekent op basis van de vervangingswaarde. Dit is de uitkomst van een onderzoek, dat het economisch instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM) over de resultaten in 1970 van kampeerbedrijven heeft ingesteld. Het onderzoek is verricht in opdracht en met subsidie van het ministerie van Economi sche Zaken. Gezien dit nega tief economisch resultaat op basis van de vervangingswaar de wordt in het rapport be twijfeld of d.e ondernemers te zijner tijd in staat zullen zijn de nodige vervangingsinveste ringen te doen. Gaat men uit van de histori sche kostprijs dan zijn de be drijfsresultaten van de cam pings voor tenten en caravans gemiddeld positief, die van de gemengde bedrijven (meng vormen van camping en bun- galowbedrijf) en meer nog van de bungalowbedrijven ne gatief. (ADVERTENTIE) In het rapport wordt aanbe volen de vakantiespreiding te verbeteren teneinde hierdoor de bezettingsgraad van de kampeerbedrijven te verho gen. Dit geldt te meer, omdat de kampeerbedrijven voor het merendeel door Nederlandse vakantiegangers worden be zocht. Ook de kampeerbedrijven zelf moeten de saizoensverle: ging bevorderen met behulp o.m. van speciale arrangemen ten, door goedkopere vaste plaatsen in het voor- en nasei zoen en door het treffen van slechtweervoorzieningen. NEW YORK (REUTER) De Russische missie bij de Verenigde Naties heeft meege deeld dat vorig jaar 95,5 pro cent van alle joodse Russen die vergunning hadden ge vraagd naar Israël te verhui zen een uitreisvisum heeft ge kregen. In 1972 hadden ongeveer 21.000 joden de Sovjet-Unie verlaten. Sinds het eind van de tweede wereldoorlog waren dat er in totaal 42.000 geweest een onbetekenend aantal in vergelijking met de emigratie naar andere landen, aldus de Sovjet-missie in New York. Volgens deze verklaring hadden vorig jaar ruim 2.000 joden geen gebruik gemaakt van hun uitreisvisum. Intussen zouden „honderden voormalige Sovjet-burgers diep teleurge steld zijn over het Israëlische paradijs en proberen terug te keren naar de Sovjet-Unie". Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worcten. Slechts bij hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud c.q. strekking. Maar Fietje toch.. De deskundigheid over on derwijszaken lijkt bij DS'70 wel heel ver te zoeken. Ik citeer De Stem van woensdag jl.„Tevoren had mevrouw Van Veenendaal (DS'70) ge zegd, dat haar partij niet van plan is de klassen te verklei nen, alleen omdat er een over schot aan onderwijzers is, DS'70 is daar alleen voor als die verkleining op zich in het toekomstige beleid past". Mevr. Van Veenendaal (Fietje) zet hier alles compleet op zijn kap. Jarenlang is door de opeenvolgende regeringen aan de bonden verlaging van de leerlinigensohaal toegezegd vol gens een bepaalde fasering. Dat mag ook wel, want het klassegemiddelde is een van de hoogste in West-Europa. De fasering is o.a. vertraagd door een tekort aan onderwijzers op dat moment. Alle, of bijna alle onderwijsvernieuwing (zg. innovatie) als niveau onder wijs >- individualisering etc.) staat of valt met de verlaging van de leerlingenschaal. Enige jaren geleden werd op een ABOP-vengaderdng dn Amster dam over onderwijsvernieu wing een vrij abrupt einde gemaakt. Eerst minder leerlin gen in de klas! Maar mevrouw Van Veenendaal en dat voor een moeder, wier zoon Daaf zelf onderwijzer is. BERGEN OP ZOOM JAN ENGBERS Studentenprotest Het protest van de studen ten op de universiteiten en hogescholen gaat tegen het moeten betalen van f 1000,- studiegeld en naar ik meen moet dat betaald worden door hen waarvan de ouders min stens f 27.000,- per jaar all inkomsten hebben- Als we dit bedrag nu ons aanhouden, da» moeten we ons toch afvragen of daar nu bezwaar tegen ge maakt moet worden, omdat het bruto inkomen toch nog f 500,- per week is en we weten toch dat elke student het Rijk gem. f 18.000,- per jaar kost Daar kan voor de niet draag krachtige student nog bijko men een vergoeding tot f 7400,- per jaar plus 3 x kin derbijslag aan de ouders. De studenten komen alge meen toch uit gegoede kringen en daarom is het voor mij onbegrijpelijk dat zij een hou ding aannemen die af te keu ren is en ik bedoel daarmede dat zij de universiteiten bezet ten en van de bestuurscolleges eisen dat zij geen medewer king verlenen aan het opgeven van de namen van hen die weigeren f 1000,- te betalen. De studenten moeten toch be seffen dat de betaling is vast gesteld door de wettige rege ring en dat daaraan dan moet worden voldaan. En als er le raren zijn die weigeren hun medewerking te verlenen aan de bepalingen van de regering, dan handelen zij verkeerd want zij innen wel de zeer hoge salarissen. Dat moet toch komen van de belastingbeta lers en van die betalers zijn er ook die minder dan f 200,- per week hebben waarvan ze moe ten zien rond te komen. BERGEN OP ZOOM F.MAÜ- RER (ADVERTENTIE) 7Wo bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Roosendaal, Tilburg, Vught Spaaragentschappen over heel Nederland. NEDERLAND 1 10.00 (K) Tv-academie LEAC) (K) Nieuws (NOS NCRV (K) Kijkkast (K) Orimoa (K) Follyfoot 17.35 Kijk op sport (TELfl AC) (K) Ti-ta-tovenaar (NOS).. (K) Nieuws (NOS)J 19.05 NCRV (K) Zwervei met Swiebertje, TV- rie. (K) Journaal (NOSl (K) Zeskamp sport.f 2110 Farce Majeure. 22.05 Je kunt het geloven niet, muzikaal progr| ma. (K) Hier en Nu. (K) Journaal (NOS)| 23.15-23.45 (K) Hier en Nu tra. 16.00 16.02 16.35 17.10 18.45 18.55 20.00 20.21 22.30 23.10 21.10 22.35 23.00 NEDERLAND 2 18,45 (K) Ti-ta-tovenaar (NOS). 18.55 (K) Nieuws (NOS). 19.05 VARA: Coronation Street. 20.00 (K) Journaal (NOS). 20-20 Commissaris Maigret: Maigret maakt zich boos. (K) Carnavalslied 197J (K) De Ombudsman. (K) Een lampion voor een blinde, tv-spel naa een verhaal van Bertuijj Aafjes. 23,45-23.50 (K) Journaal (NOS). DUITSLAND T 10.00 (K) Nieuws 10.05 (K) Journaal van giste) ren 10.30 (K) Sportspiegeï J 11.15 (K) Disco'73 12.05 (K) Rondblik 12.50 (K) Internationaal persoverzicht. 13.00—13.20 (K) Journaal 14.30 Programma-overzicht j 14.35 (K) Journaal I 14.45 (K) Maxifant en Mini- fant 115.15 (K) Duscussie 1 16.45 (K) Markt 17.15 (K) De georganiseerde Samaritaan I 17.45 (K) Sport 118,35 (K) Sterren presenter^ sterren. 119.00 (K) Hier und Heute. 119.35 (K) A propos jazz. 1 20.00 (K) Journaal en weer bericht- 120.15 (K) Met huiselijk ver keer. Komedie van Karl j Bunje. 121,50 (K) Lottotrekking, (K) Journaal, (K) Woord voor de zondag. 122.10 (K) Ride Clear of Diab lo. Western en Jesse Hibbs uit 1954 over een (Van onze correspondent) i "ONN Twee maanden I voordat zij op de Westduitse '«visie te zien zal zijn I een televisiefilm de ge- I hevi£ in beroering, lir,rt!arme® zitten we dan ook Li?" midden in het thema. I beJ £e?n onverlaat, die haar imodJL j ,agd heeft, maar het ®W? ukt zwaveldioxyde. I tievpS J3? kandeline is de fic- Iterlik Kehlbeck, die let- RuhJ„ v" de rook van het |fifbled üët- De verstik- Ide rook ontstaat door de ""O JX onder de rook van het l^neken daar en"!s" Tn de Ileiding ^°r d? mstanties aan- |zen. "alarmfase een" te bla- I en een serie andere liswaar^"?? scenes zjjn wel len a- ,aan in het brein iMenee ach«jver Wolfgang Idaarom zii berusten U°2e fmt niet- °P een tome- I «ezuch? ne ?f üteraire sensa- Im(m in februari stond I ï^landsp tnmisterie van bin- |wderdiia u-.n te Düsseldorf [voor enuii I"3 °P het punt iRuhrgebipïf dlstricten van het I stand uit milieunoodtoe- I ogenblikYe„ roepen. Op dat lterallana iS Menges film ech- lü^ettes omant Waar in de I e 15e a^-i0p e avond- van [Worden. uitgezonden te Protesten zijn er dan ook ..n VMM 33

de Stem | 1973 | | pagina 12