VREES VOOR POLITIEKE AARDSCHOK WESTDUITSE OPPOSITIE ZOEKT NAAR PROGRAMMA HANNSHEINZ PÖRST: Directeur die half bedrijf aan zijn arbeiders schonk VAN AVON buitenland Beste leerling CONFLICT Helm ul Kohl Partij boek Royaal leven Sell i immig CHARTER binnenland HONDURAS iLiberia •ÜKB8E* COSTA-RICA^M ntarenas Alajuela gSSygjs^ Cartago/5 REGIME SOMOZA GROTERE PLAAG VOOR NICARAGUA Ir DAN AARDBEVING (Van onze correspondent) 0 Een beeld van de ravage na de aardbeving die Managua daags voor Kerstmis '72 trof. MEXICO Terwijl nu 11a de aardbeving in Ni caragua het tragisch saldo op ongeveer 10.000 do den, 20.000 gewonden, 250.000 daklozen en 52.000 werkelozen staat, verkeert men over één gevolg der catastrofe nog in liet onzekere: of liet gebeurde ook lot een po litieke aardbeving zal lei den en daarmee lot de on dergang van de „Somoza dynastie" zoals de Latijns- Amerikanen het spottend noemen. Want, zo schrijft het Venezolaanse dag blad ,,EI Universal" „Een ergere plaag dan aardbeving en droogte (voor Nicaragua) zijn de Somoza's". Troosteloze aanblik van een verwoeste stad in een al zo arm land. (Van onze correspondent) BONN Sinds Konrad Adenauer van het politieke to neel in Bonn verdween, was het objectieve waarnemers al spoedig duidelijk dat de bril jante hoge C uit de Westduitse CDU verdwenen was. Alleen de verantwoordelij ken zelf met voorzitter Rainer Barzel aan het hoofd waanden zich nog steeds in de zorgeloze 20-jarige periode, waar in de Bondsrepubliek de lakens door de christen-democraten wer den uitgedeeld. Omdat zij het verval niet zagen, stortten zij de partij in een desolate toe stand, waarvan ze zich boven dien nu pas - enkele maanden na de verkiezingen van no vember - bewust zijn gewor den. De grootste fout maakten de christen-democraten al toen zij in 1969 door Willy Brandt voor het eerst in de oppositie werden gedwongen. Hoewel de parlementaire meerderheid voor Brandt sprak, zagen zij zichzelf als de „verhinderde re geringspartij, die slechts door een list uit de centrales van de macht verdreven was. Vooral Barzel vocht daarom niet om een verloren positie terug te veroveren, maar trok door het land met de aan- soraak een rechtmatige functie te herbezetten. De kwitantie was een nederlaag, die groter was dan vriend en vijand resp. hadden gevreesd en ge hoopt. Deze kater werd ge volgd door het deprimerende perspectief, dat er thans voor de SPD een onafzienbare regeringsperiode is aangebro ken. De personificatie hiervan is kanselier Brandt, die vooral door de christen-democraten hoe langer hoe meer als een tweede Adenauer - compleet met zijn regelmatig terug kerende keelaandoeningen - vergeleken wordt. De verwarring en de onze kerheid in de eerst zo zelfbe wuste oartij worden hierdoor slechts groter. Zij beslaan toch al hierin dat Barzel. die geen geloofwaardige indruk maakt, de partij nauwelijks een pro gram geeft, omdat zij het niet nodig meende te hebben en omdat zij niet meer weet waar haar standplaats is. Brandt lijkt inderdaad Adenauers beste leerling te zijn geweest, zoals men de SPD na diens afgang de beste CDU die er ooit was begon te noemen. Toen Brandt de moeizame po- „ingen van de christen-demo craten zag om zich na hun nederlaag een positie te ver werven, eiste hij voor zijn partij de eer en de plaats op de politieke groep van het nieuwe midden te zijn. Voor het kiezersvolk was dit zeei geloofwaardig, want de opinie peilingen toonden tot nog gro tere schrik van de CDU aan. dat Brandts SPD alleen de meerderheid zou behalen wan neer er nu verkiezingen ge houden zouden worden. Als prelude op het partij congres dat de christen-demo craten in oktober gaan houden, trok het bestuur zich onlangs in retraite terug om de verkie zingsnederlaag te analyseren. De bijeenkomst bracht echter het tegendeel van nieuwe ze- Te rechts kerheid, omdat de CDU voor de schier onoplosbare vraag kwam te staan of de knoop eerst bij de zakelijke proble men of bij de personenkwestie doorgehakt moet worden. Dit dilemma ontstond, omdat de minister-president van Rijn land-Palts, Helmut Kohl, aan kondigde dat hij in Hamburg tegen Barzel voor het voorzit terschap wil kandideren. danks zijn handige manipula ties waarmee hij, die tevens de commandant van het leger is, en dus de feitelijke macht heeft, zijn macht zoekt te be stendigen. Reeds is hij, tevens leider van de Partij der Liberalen, in conflict gekomen met de leider van de enige andere belang rijke partij, der Conservatie ven, F. Agiiero. Dit gebeurde n.a.v. een door Somoza na de aardbeving geïnitieerde mani pulatie en het verwijt van „verrader" is reeds over en weer gevallen. Het „verraad" heeft te maken met een tussen beide partijen gesloten over- De dictatuur der familie Somoza duurt al een kleine veertig jaar. Weliswaar tracht de jongere generatie dat wat minder opvallend te maken door het in acht ne men van respectabele demo cratische gewoonten, zoals verkiezingen. Welke echter, tot camouflage der feitelijke verhoudingen, met grote sou plesse worden gehanteerd. Maar ditmaal is vrijwel di rect nadat de aardschokken de hoofdstad met de grond gelijk hadden gemaakt, ook het on deraards gerommel in Nicara gua's politiek hoorbaar gewor den. Om te beginnen is er niets be ter dan rampen om een volk de waarde van zijn bewindshe den te tonen. En wat het volk van Nicaragua de eerste drie dagen na de aardbeving zag, was een vacuüm, waar leiding, organisatie en bewind had moeten zijn. Dat geen paniek en plundering op grote schaal plaatsvond en bewoners en masse de hoofdstad verlieten, geschiedde meer dankzij het Kohl op de SPD de positie van het nieuwe midden heroveren. Hier bevinden zich de jonge ren, de intellectuelen, talrijke goedverdienende arbeiders en de nieuwe middenklasse van promotiemakers. Niet alleen heeft Kohl zonder meer al een grotere uitstralingskracht dan Barzel, maar de genoemde groepen vormden altijd al zijn natuurlijke achterban. Kohl js beter in het ontle den van de situatie in het land. Het volk presenteerde de CDU namelijk ook de reke ning, omdat zij Brandt in de opening naar het oosten niet wilde volgen. Barzel had er geen vermoeden van of durfde er niet naar te handelen, dat de Duitsers een streep onder hun verleden wilden zetten. Hij zonde zich in de overstel pende steun van machtige in dustriële groepen, die tijdens de verkiezingscampagne in een weerzinwekkende orgie van advertenties tot uiting kwam en zag niet in dat de christen-democraten hierdoor een indigestie opliepen- gezond volksverstand en zelf discipline dan dankzij rege ringsleiding. Het merendeel van de ordebewakers, de Nati onale Garde, >,was bezig eigen families in veiligheid te bren gen eij Somoza had geluk dat op dat ogenblik niet bekend was dat hij maar over een handvol soldaten beschikte, terwijl hij beschermd door wat oude pantserwagens in zijn woning buiten de hoofdstad zat: „Waar het leek of men ver van de tragedie verwijderd was en er niets mee te maken had.men netjes gekleed was in tegenstelling tot de honderd- dduizenden die in de hoofd stad waren. zoals een ver slaggever meldde. Plundering door leden van de Nationale Garde, het wegvoeren over de grens naar Costa Rica van voor slachtoffers bedoelde pa- ketten, rottend ongedistribu- eerd voedsel, het speculeren met de giften voor daklozen, het snel overmaken van kapi taal naar het -buitenland, al dit heeft een weinig verheffende indruk van de gezamenlijke volksbeschermers gegeven! En wanneer nu in de komende maanden voedsel schaars zou worden (waartoe de heersende droogte aanzienlijk kan bijdra gen), wanneer de werkeloos heid bovendien niet sterk ver mindert en teveel mensen dak loos zouden blijven, zou het volk na de opgedane ervaring met zijn bewind tijdens de ca tastrofe wel eens kunnen gaan rebelleren. Tacho Somoza, president vanaf 1967 en die zich het volgend jaar weer herkiesbaar wil stellen, zou moeite kunnen krijgen om zich te handhaven. Dit, on- tets Je gaat nadenken na zo- eenkomst, dat de slimme So moza het vorig jaar arrangeer de toen hem duidelijk werd, dat men zich tegen zijn her verkiezing als president ver zette. Er moest daarom maar liever een andere grondwet komen en Somoza sloot een pact met de Conservatieve partij, waardoor ontbinding van het Congres mogelijk werd gemaakt, alsook verkie zingen voor een volksverte genwoordiging welke de nieu we grondwet zou voorbereiden en goedkeuren "(Dit was de 14e in 150 jaar). Bovendien zou de partij die in voormelde verkiezingen de minste stem men zou winnen in ieder geval op 40 (van de 100) zetels kun nen rekenen en de winnende partij niet meer dan 60 zetels krijgen. Liberalen en conserva- tieveA zouden in een triumvi raat voor 2Vz jaar samen rege ringen, de conservatieven (die verloren) met 1 stem, de libe ralen met 2 stemmen. Aldus geschiedde en dit tussenbe- wind maakt het Somoza nu mogelijk het volgend jaar zich opnieuw kandidaat te stellen. i De verleiding om de zakelij ke problemen rond het partij programma wederom uit te stellen is hierdoor groot ge worden, omdat men nog niet weet wiens persoonlijke en dus beslissende handtekening het zal dragen. Kohl, die - typerend voor zijn partij - minstens de helft van de CDU achter zich heeft, zal er zeker een linkser stem pel op drukken. Terwijl Bar zel zich sociaal niet progres sief durft op te stellen, wil Vooral in de traditionele ka tholieke vestingen is de wind radicaal omgeslagen. Van hier uit hoort men tegenwoordig de scherpste waarschuwingen te gen een bevoogding door groot-kapitalistische kringen Een eerste poging na de ver kiezingen de partij een meer rechtse plaats te verschaffen werd daarom al gauw in de kiem gesmoord toen Barzel deze kritiek om de oren vloog. Nu is het wel duidelijk, dat de CDU haar verloren gegane kiezers niet meer kan winnen wanneer zij geen moderne ideeën op het gebied van de medezeggenschap, de bezits- spreiding, het schoolwezen en tegen de schandalige specula ties rond de grondprijzen in de steden weet te ontvouwen. Zij hoeft van het. program van de SPD geen blauwdruk te maken, maar zij moet ook zeker niet proberen er conser vatievere trekken aan te ge ven. FRANS WENNEKES (Van onze correspondent) BONN De gevangenis is niet alleen een kweekschool van nieuwe misdadigers, zoals we langzamerhand wel weten, maar in sommige gevallen ook een klooster, waarin mannen tot nadenken en tot inkeer ko men. De Westduitse Bonds republiek kent hiervan twee even actuele als geruchtma kende voorbeelden. Rudolf Augstein kwam er tijdens de affaire rond zijn „Spiegel" in de cel toe de bijbel uit te benen en presenteerde onlangs als resultaat zijn vrij misera bele Christus-biografie. Voor de ook bekende foto-on dernemer Hannsheinz Pórst uit het Beierse Schwabach werd de cel het oord van verlichting waarin hij tot een volbloed marxist bekeerd werd. Ook hij bood het produkt van zijn be zinning aan de gemeenschap aan door zijn 1400 werknemers van zijn onderneming, de „to tale zelfbeschikking" over het bedrijf te verschaffen en zich zelf als „machthebber" te ont tronen. De Bondsrepubliek kan er zich hiermee op beroepen het enige marxistische bedrijf op Duitse bodem te herbergen. De fa brieken in de DDR heten wel iswaar allemaal „VEB", het geen Volkseigene Betriebe be tekent, maar er is geen enkele arbeider, die er ook maar iets in de melk te brokkelen heeft. Bij Pörst, die overigens in de DDR in de leer ging, is dat anders. Hij is weliswaar direc teur gebleven, maar zijn posi tie is niet meer gebaseerd op ■zijn kapitaal, maar op zijn verkiezing door de „algemene vergadering", die hem volgens de nieuwe statuten elk wille keurig moment de laan uit kan sturen. De macht van het proletariaat manifesteert zich ook in de bevoegdheid van alle werkne mers tot het kiezen van com missies, die de- diverse secto ren van het bedrijf besturen, en van een raiad, die de direc tie nauwkeurig op de vingers kijkt en wanneer nodig ook tikt. De 50-jarige miljonair Pörst maig er dan wel uit zien als Oen goedlachse playboy, hij on derscheidt zich van hen in hard werken en zoals ge zegd in nadenken. In 1969 belandde hij voior ruim een jaar in de gevangenis, o'mdat hij als lid van. de liberale FDP in de DDR uit de partijschoo] geklapt had. Zoiets gold hier als landverraad. Pörst leverde nl. het merkwaardige staaltje ook met een partij boek van de SED, de communistische partij van de DDR, op zak te lopen. In de gevangenis kwam hij tot de conclusie, dat er een schrij nend verschil bestaat tussen zijn opvatting over het mar xisme en de wijze, waarop hij dit in de praktijk trachtte te brengen. Uit deze botsing ontstond na twee jaar schaven aan plannen en statuten zijn „volkseigen" bedrijf, waarin de arbeiders echter wel een totale zelfbe schikking hehben, maar waar van ziij -helaas niet het totale bezit kunnen opeisen. Een me dewerker noemde Pörsts zelf opofferende daad weliswaar een „koorddans zonder val- net", maar de gewiekste za kenman werd nu ook weei niet zo zeer door het marxis me gelouterd, dat hij al zijn miljoenen door zijn personeel liet afromen. Hij heeft de fi lantropische onderneming wel iswaar gefinancierd, maar de commanditaire vennootschap blijft voor de helft zijn bezit en is alleen maar voor de ove rige helft gemeenschappelijk eigendom van zijn arbeiders geworden. In tegenstelling tot de vrome mare heeft de marxist een be ter yalnet onder zich gespan nen. Beter dan de meeste fa brieksdirecteuren kunnen. Een kapitaal van 15 miljoen gulden blijft in elk geval zijn eigen dom. Dit geld werkt weliswaar ojok in het bedrijf, ma-ar tegen een rente, die volgens het ver drag drie procent hoger moet liggen dan het officiële discon totarief. Zelfs een leek k-an op zijn vingers becijferen, dat hii hierdoor jaarlijks een bedrag van om en om de miljoen gul den in de schoot geworpen krijgt en d-at is zelfs in de Bondsrepubliek voldoende om er roya-al van te kunnen leven. De ideale opzet bevat ook nog andere sch-oomheidsvlekken. Terwijl Pörst zijn 15 miljoen naar willekeur aan de za-a-k kan onttrekken, blijft het on der de arbeiders verdeelde ka pitaal slechts fictief. Zij heb ben alleen m-aar recht op een aandeel in de winst, maar dat kunnen zij alleen maar opei sen wanneer zij vijf jaar hij Pörst in dienst zijn en de leef tijd van 55 jaar hebben be reikt. De altruïstische direc teur, die in elk geval een ex periment aandurft, motiveert dit met een passage uit zijn geloofsbelijdenis: „Mijn voor naamste doel was het niet een grote materiële gerechtigheid te scheppen, maar om de be staande afhankelijkheden op te heffen." Deze verankering in een wat schimmig idealisme is er waarschijnlijk de oorzaak van, dat er in het bedrijf van de foto-ondernemer met zijn om zet van 160 miljoen per jaar geen carnavalsstemming is uit gebroken. Geen enkele arbej- cler beschouwt zich thans kapitalist en vooralsnog zal m zioh dat n°g niet eens inzas- norma-at kunnen noemen. Vooi- Iopig kan hij zich alleen maar verkneukelen in de geheven onafhankelijkheden, die hem het privilege ver schaften. dat hij te allen tijd bij de baas zijn hart mag uit storten. Pörst troont nl. >n ee_ hoek var. het grote kantoor- vertrek. Slechts een kast zondert hem gedeeltetij van het proletariaat af, niaar wie klopt er nu o-m de h®"®' klap bij de directeur a-an, ^1. wanneer hem nadrukkelijk gezegd, d-a-t hij niet hoeft aa te k-lappen 0 Rechts op deze foto president-generaal Anastasio Somoza, in gesprek met ondercommandanten, nadat hij juist opdracht hai gegeven plunderaars dood te schieten. Het triumviraat functioneerde tót aan de aardbeving. Toen echter trachtte Somoza bijzon dere machten te verkrijgen door te verlangen dat hij een „superministerie" (tot Nationa. ie Reconstructie) zou preside, ren. Agüero verweet hem on- middellijk d.at deze bijzondere machten op dictatoriale mach ten neerkwamen, welke die van het triumviraat zouden overtreffen. Temeer daar- So moza reeds legercommandant ls! Het verlenen van zulke bij zondere machten door de volksvertegenwoordiging aan Somoza zou, aldus Agüerq „op het institutionaliseren va» een dictatuur neerkomen". De conservatieven hebben er nu de brui aan gegeven en het pact is praktisch verbroken, Wanneer extreem linkse ele menten, die ongetwijfeld het goede ogenblik herkennen om Somoza's val te bevorderen, in deze onrust gaan roeren, is het einde van de „dynastie Somo za" niet ondenkbaar Tenzij Washington de dynastie blijft steunen. g De Franse zanggroep „L I tuig van Transavia. I PeclJ volg KR PARIJS/SCHEVENIÏ klok en tegen het noodle haus Adieu", de show dU geten, dat ze dit jaar gee Bijna vanaf het moment, datl de voorbereidingen voor „Kur- haus Adieu" begonnen is het mis gegaan. Hoe kan het anders met zo'n titel? Het is beter een show te organiseren om een opening van iets te vieren dan ter gelegenheid van de afbraak. De eerste te genslag was, dat André van Duin niet wilde optreden. Hij dreigde zenuwpatiënt te wor den van het feit dat hij vana vond zowel in Apeldoorn als in Scheveningen moest optre den. Met een speciaal gechar terd vliegtuig zou hij naar Den Haag worden gevlogen, maar de spanningen, die aan zo'n voorbereiding zijn ver bonden werden André van Duin teveel. Hij Iaat Scheve zingen schieten, omdat hij in dpeldoorn geen contractbreuk wil plegen. De tweede tegenslag voor de KRO was, dat Charles Azna- vour geëngageerd als klapstuk van de avond, zijn been brak tijdens het skiën en daardoor i niet op kon treden. De derde tegenslag. Juliette Greco maakte verkeerde afspraken met haar begeleiders, waar door haar vaste pianist op dit moment op vakantie is. Zan der deze man verzet Juliette «een stap zodat de KRO het vandaag ook zonder haar moet doen. De vierde: de helft van de Oberkrainen Musikanten tit met griep in bed, zodat °dk deze heren van het pro- graiwna moesten worden afge- ivoerd. Genoeg tegenslag. Er is ook nog goed nieuws. In plaats an Aznavour en Greco wer- den m allerijl andere vedetten geengageerd. Dat werden Vic- iL L??ndr°s, de Griekse, die w Duitsland heel Europa Tan veroverd, Les Frères, Dues, de eens fameuze franse nlafa~"JzanggroeP' Manitas de de ,n°g steeds fameuze z'geuner-gitarist. nder de al geplande arties- Dn ook nog bekende na- zoals Les Popeys". Zij met enkele andere arties- een speciale charter- ln,. Parijs opgehaald, noodln/3 j ook al door het Parijs ,™erd achtervolgd. In vJo n e heden dic in verkeerstorens achter de „n,zltten in staking ge- ™°ahtveratrefken.enkel t06Stel was althans de bedoe- sapitei„anSaYia had echter een aöhterMu® uurd' waarvan de momMf,rrs vol vertrouwen Die dramt" V komt terug' daar achter net zo - dat ze hem van 'ten gaan". Er kwam a bij kij- te krij- te ver- -.-'Uam Pcpeys. in Am- 'Pgewo ul het Haagse ho- Pgewacht door handteke- 'n fl rs' benutten de k„ °nder het motto: mete? V? nog lets van tot m den treure ir te N d; h( fe wc Scl he; eet lijl bei ave boe seh zal beij Fro au ueu ireure crazy Horade Osmonds-hit S" Vertra^-i;'k m°cht met eni- Ststege,, 4 toch worden op- wol resj Lux Son MID dat chri „me ge woo GP1 deze noei KLlHlEk VOO£ iMEISJEf MET PJ0D8LEM T.o.v. 2>» Vrijdag 23 februari 19731

de Stem | 1973 | | pagina 18