Nog geen boekenweek voor miljoenen heeft na de )ud-president: stel vragen van losgeld strafbaar Méér geld voor Nederlandse filmindustrie? Smartlappen van jongens als onlust Zware straffen voor Spaanse vakbondsleiders kcrtiag scslh) idtdaiiuZOe^* DIRECTIELEDEN ASTMAKEINIEK DAVOS BEKRITISEREN BESTUUR Kiing opnieuw over onfeilbaarheid van de paus J (DAVID EN Bathseba blij- I 'h althans op hun beroemde I wen, nog tot en met 11 I »sirt in het Rijksmuseum te T «sterdam. De tentoonstelling (««smet één week verlengd. UITGEVERS-AUTEURS: „BOEKBESPREKING IN DE PERS IN MOEILIJKE POSITIE' I sï^ïP^nSE muziek in LjJ? Musiqie vivante van ierorf n' Twee werken uit b» j. A-u9 den Sieben Ta il, J10? nooit op de plaat oek Jeugdbende in Rotterdam ontmaskerd Politie houdt jager op jachtopzieners aan Frans volksfront én Gaullisten verliezen terrein SRI I- - BTtENöTnAA telefoon (01140) 2214 I 1= Vrijdag 23 februari 1973 - - -v'tyv 33 cultuur 15 1 fes* -*& fe •'•AN VKRDI's jonge opera «la is de eerste complete peo-opnarae versohenen. 1% M. Christina Deutekom, I rt J'Q- OI1I1S1 «'O Bergonzi zingen de Am- n Singers, het Finchley I fcii oor 611 speelt het Royal IS®#Mic Orchestra o.l.v. ffato GairdelU op 2 lp's •™Ps 6700 0 5 6 f 49,80. 'DANIEL Chorzempa |w\PWlCe of organists" I.Wt orSelcoticerten van I its? j^aydn °P de P1®®1- li op het orgel van ■I meubelwinkel meer, da's ■nwiukel. Mensenlief, (laai me alles voor zit-slaap-ee In en kinderkamers. Ir prijzen die gezellig %vg zijn. Waarom er wet Tens binnenlopen? bi' ?s ®fi Intevmeubel woonwinK k. niet ver van u vandaan. kijkt u maar bieronder. S Ik zou er in ieder geval gratis-voor-niks kataloB In halen (of telefonisch ptellcn natuurlijk). van Tsja- ■sijn Manfred Decoa SXL 1150" (DE AANNEMER heet de voorstelling, die Zuidelijk To neel Globe op 16 maart in première brengt. Pé Hawin- jjels vertaalde dit stuk van David Story en de regie heeft jo Dua O. a. Siem Vroon, Jlagda Janssen, Hans Kemna, jneke Cohen, Jeroen Krabbé (terug van weggeweest) en Huib Roymans staan dan in Eindhoven op de planken. •BEN Ullings, de directeur- van Eindhovens schouwburg is op donderdag 1 maart 40 jaar in dienst van de gemeente. Receptie in de schouwburg op die datum van 20-21.30 uur. •GLlj Groot Limburgs Toneel, gaat op de „Proloog-toer". 1„ samenwerking met jonge arbeiders werd het stuk „Dat regelen wij wel", gemaakt. Vanaf 1° maart beschikbaar. In mei volgt dan nog „Het stomme van de stommen", een vrolijk spel rond gebeurtenis sen in de vorige eeuw voor schooljeugd van 15 tot 20 Jaar. (ARCHEOLOGISCH symposi on, internationaal, van 20 tot 22'maart in museum Boymans van Beuningen te Rotterdam. Onderwerp: Woning en huis raad in de middeleeuwen. In het museum wordt dat verder uitgewerkt door een tentoon- I stelling. (PIET Mondriaan krijgt een i documentaire tentoonstelling ju de Amersfoortse Zonnehof. Van 9 maart tot 14 mei. Te vens draait er dan een film van Nico Crama over de schil der Mondrisan. fDEXTER Gordcxn-kwariter, morgenavond vanaf 20.30 uur jn Jazzclub BI4, Haringvliet 94, Botterdam. Opvallende bezet ting: Gordon (o.a- bijHamp ton, Eckstein), Kenny Drew (o.a, met Hawkins, Parker en Coltrane), Niels Henning Or- ited (26 jaar en hoort bij Eu- jopese jazztop), en Ed Thigpin Isalgwerkvirtuoos, wiens naam vastzit aan Oscar Peter son). (BRABANTS Kamerorkest oir, Jean Louis Hardy voor KOS-Regionale Radio Omroep 1M, dinsdag a.s. om 19.13 w met werken van Andries- tf en Vivaldi. IULIMANTAN, mythe en bast, Expositie in Indone sisch Ethnografisch Museum in Delft, Tot 3 december. IKOMPUTERKUNST, tot standgekomen in Wenen, is te nen in het POC te Eindhoven, lot 12 maart. llZfflTSERSE kunstenaars, onetid in Nederland (9) ex- fcseren van 10 maart tot 2 '•pril in Panorama Mesdag, Den Haag. Onder hen: Agnes Ritter-Raetzer uit Breda- (AFSCHEID van het Kurhaus neemt ook het Residentie-or kest. Drie concerten: op 24 februari o.l.v. Ernest Bour, op maart o.l.v. Michael Gielen en op 14 april met een model- uitvoering van de Mattheus Passion o.l.v. de Weense ba- wkspecialist Nikolaus Harnon- court. I (BANGERS van de ruim 160 Itefflenkoren kregen van hun [bond de vraag: blijft goede I cultuurpolitiek een fictie? I Daarover gaan ze ook praten I en zingen tijdens het congres I «t" het KNZV op 27 april in |De Leeuwenhorst in Noord- Nkerhout. De kranten moeten via het verkregen subsidiegeld cultu rele informatie beter mogelijk maken. Lezers zouden meer moeten delen in de steun, die de overheid geeft aan de lite ratuur. Dat zijn enkele conclu sies uit de nota „Integratie van de literatuur in het cul tuurbeleid. De Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond en de Vereniging van Letterkun digen hebben in hun rapport de overheid daarom ook voor gesteld een subsidie in te voe ren, die doorwerkt in de ver koopprijs van literaire boe ken. Tot nu toe verleent de over heid alleen incidentele steun, enerzijds aan auteurs en ver talers via het Fonds voor de Letteren, anderzijds aan uitge vers in de vorm van subsidie voor moeilijk uitgeerbare let terkundigen werken. „De le zers delen echter op geen en kele wijze in de steun aan de literatuur. Bij de produktie- subsidie die doorwerkt in de verkoopprijs zou de uitgever zijn normale uitgeversrisico en margemogelijkheden behou den, „zij het over een lagere investering en een dienover eenkomstig lagere verkoop prijs. Deze regeling zou ge koppeld kuiinen worden", al dus de nota, „aan een zoge naamde refundclausule, zodat bij een niet-verwacht groot verkoopsucces de subsidie ge heel of gedeeltelijk terug vloeit, voorzover die niet no dig bleek om het boek die lagere verkoopprijs te ge ven". „Een subsidie aan de lezer zou niet tot vermindering van het auteurshonorarium mogen leiden", zegt de nota. Om te voorkomen dat het schrijvers honorarium daalt met de ver koopprijs omdat de ver koop dan zou stijgen wil de commissie een honorariumga rantie insteUen. Uit het ver grote fonds voor de letteren zouden ook de literaire verta lers meer subsidie moeten krijgen. „Vertalers en uitge vers zijn het erover eens dat de gebruikelijke honoraria voor literaire vertalingen be neden een aanvaardbaar mini mum liggen. Uitgevers geven toe dat zes cent per woord een redelijke minimumnorm is. In de praktijk wordt op calcula- torische gronden doorgaans niet meer dan drie cent uitge keerd". Volgens de samenstellers van de nota bevindt de literai re kritiek in de pers zich in een moeilijke positie. „De Ne derlandse dagbladen zijn niet in staat veel geld uit te trek ken voor informatie die wei nig of geen advertentie-in komsten met zich meebrengt. Deze krappe financiële arm slag maakt een vakkundige voorlichting onmogelijk. De li' teraire kritiek wordt veelal bedreven door schrijvers die daarin een kleine bron van neveninkomsten hebben. Afge zien van het feit dat dit een weinig aanlokkelijke situatie is, wordt door de geringe fi nanciële mogelijkheden bet kweken (bijvoorbeeld via de universiteiten) van mensen die de literaire kritiek als vol waardig beroep willen uitoefe^ nen, onmogelijk gemaakt. Wij willen er dan ook voor pleiten om aan het verlenen van sub sidie aan kranten de voorwaar de te verbinden dat deze rui me aandacht gaan of blijven besteden aan culturele infor' matie", aldus deze nota. Toen ik vorige week een uur of vier had doorgebracht op de boekenbeurs, die alle Nederlandse uitgevers voor de media hadden georganiseerd, zag ik van de bomen het bos niet meer. De nieuwe uitgaven zijn niet meer te tellen. De boekenweek, die vanavond be gint, doet weer een beroep op de „koopkracht" van lectuur- minnend Nederland. Zoek maar uit. Te kus en te keur. En wie zal het ontkennen, een boek kan je leven, je bewust zijn verrijken. Dat begint al op de scholen; van leesles tot literatuurles. De uitgevers van schoolboeken weten erover mee te praten. „Minder dan de minimale voorzieningen", zegt ir. E. Voet. Maar die heeft het dan over boeken op de scholen in Angola. Hij is secretaris van de Eduardo Mondlane Stich ting, die juist een eerste fase van de Angola Boeken Campag ne heeft afgesloten. De stichting liet 30.000 boe ken drukken in ons land. „Ciencias Naturais" telt 120 pagina's in tweekleurendruk en de inhoud ervan maakt de kinderen vertrouwd met de ei gen omgeving zodat ze leren hoe bijvoorbeeld, hongersnood en ziekte bestreden kunnen worden. „Behalve het ontbre ken van vrijheid in deze Portu gese kolonie, zijn analfabe tisme en honger de zwaarste ontberingen in dit gebied", vertelt Voet, die zelf enkele jaren in Afrika doorbracht". „De bevrijdingsbeweging MPLA stuurde ons de stencils voor dit boekje toe, met het verzoek om dit hier te druk ken". Dat is hier gebeurd. Er was f 40.000' mee gemoeid. Maar omdat een actie voor dit project, onder allen die zich betrokken voelen bij ontwik kelingswerk, f 70.000 op bracht, kan aan de druk van een tweede boek gedacht worden. „Ja, we hebben enig inzicht in de onderwijssituatie daar',', vertelt ir. Voet. „Verrassend modern. Democratisch. De leL raar ma,g niet voor de klas zitten, maar zit midden tussen de leerlingen. Veel discussies; rollenspelen e,d. De middelen zijn echter minimaal. Het lager onderwijs wordt in de open lucht, ergens onder een boom gegeven, terwijl het middelba- over de grens in het buurland. Scholen en ziekenhuizen wor- re onderwijs pLaatsvindt juist den niet meer gebouwd in het eigen gebied, omdat bommen ze kunnen vernielen, maar worden even over de lands grens heen gezet. Behalve met medische goe deren en voertuigen probeert onze stichting, die de naam draagt van een topfiguur uit de bevrijdingsbeweging uit Mozambique (hij probeerde deze beweging van de drie gebieden onder één noemer te brengen), via deze boekenac- tie de nood daar te lenigen. En, inderdaad, goed onderwijs maakt de mensen daar ook meer zelfbewust. Eigenlijk zou de Nederland se regering zo'n boekje moe ten laten drukken", aldus Voet. „Ze doen dat niet om twijfelachtige redenen van „vriendschap met Portugal". Het eerste exemplaar hebben we aangeboden aan Kamer voorzitter Vondeling. Dat was kolen op het hoofd van de regering'. Nog dit jaar zullen we de regering verzoeken een schoolgebouw voor dit gebied te financieren". Wie In. deze Boekenweek op de gedachte komt, dat er wel een boekje afkan voor deze onderbedeelde medemensen kan terecht op gironummer 1884800 t.n.v. de Mondlane Stichting Amsterdam. De stichting zelf, waar informatie te krijgen is, heeft als adres; Hagestraat 10, Haarlem (tel. 023-324350). H.E. 9 Krijg ik ook van u een boek Het gaat goed met de Ne derlandse filmindustrie. Dat zou je zo kunnen denken. Een dozijn produkties binnen een jaar is niet voor de poes. En bijna iedereen voelt zich bij deze bewering gesterkt door enkele commerciële uitschie ters als Wat zien ik en Blue Movie, die geen windeieren legden. Gisteren ging Turks Fruit in roulatie en succes lijkt verzekerd. Binnenkort komt Van der Heydens Ange la, waaromtrent de verwach tingen ook al hoog gespannen zijn. Haanstra's Bij de beesten af lijkt gegarandeerd, al was het maar vanwege de naam Haanstra. Maar dan zijn er ook nog De Inbreker, de on dergewaardeerde Joao; VD, Geen Paniek; komen er nog Because of the Cats, Paradise. Een winterdag en Campagne rose is dead, om maar iets te noemen. Na de oorlog' zijn er in ons land zo'n 60 hoofdfilms afgele verd. Sedert 1956 bestaat er in ons land een zogenaamd Pro- duktiefonds, waarin vertegen woordigers van het Rijk en de Ned,. Bioscoopbond. Uit dat fonds worden Nederlandse filmprodukties gesubsidieerd. Nu bestaat er tegen dat fonds Geen paniek in de Neder landse filmwereld? de laatste tijd wat weerstand in de filmwereld. In 15 jaar tijds is het met 11 miljoen bijgesprongen, terwijl er in dezelfde periode ('56-70) 10 miljoen verlies is geleden. Dat verlies wordt o.a. het fonds in de schoenen geschoven. Er is in de wereld van de filmma kers nogal wat „haat en nijd" over de werkwijze van dit nogal gesloten fonds. Verstap pen heeft met VD een rel proberen te ontketenen tegen het Produktiefonds. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft dezer dagen een „Nota inzake de produktie van Ne derlandse hoofdfilms" uitgege ven, waarin gepleit wordt voor een ruimere financiële armslag voor het Produktiefonds. De overheid moet jaarlijks 1,5 miljoen extra in dit fonds stoppen wil er sprake zijn van een continue Nederlandse hoofdfilm-produktie van ten minste zes films per jaar. Hoe zijn de cijfers? De gemiddelde kosten bij de produktie van één hoofdfilm zijn f 1.000.000 (100%). Daar van wordt uit de recettes van gemiddeld 200.000 bezoekers 17% gedekt (f 170.000 na af trek van aandeel bioscoop-ex ploitant, filmverhuur, uit- brengkosten en btw). De over blijvende 83% dient dus door overheidsfinanciering te wor den gedekt. Daarvan is mo menteel beschikbaar 1,6 mil joen van het Rijk en 1,9 mil joen van het Produktiefonds. Samen 3,5"miljoen. Uitgaande van zes produkties per jaar (is 6x1 miljoen) ontstaat er dus een tekort van 1,5 miljoen. De Bioscoopbond, zegt dat het re delijk is dat de overheid dit doet, gezien de gebruiken in andere E.G.-landen. „Niette genstaande de omstandigheid, dat de resultaten van de ge middelde Nederlandse film die vdn de gemiddelde buitenland se film aanzienlijk overtref fen, zijn de recettemogelijkhe den in ons land ontoereikend om, behoudens enkele succes sen, dekking te verkrijgen" meent te bond. Tevens wijst deze bond er op, dat de bioscoopexploitan ten een groot part van hun recettes afstaan voor de Ne derlandse film (in '71 meer dan 25%). Bovendien pleit hij voor behoud van het huidige Produktiefonds, omdat dat veel goedkoper werkt dan een apart bureau, door sommigen gewild. Wat je in deze context mist is daarom een wat duide lijker omschrijving van de werkwijze (niet alleen materi eel) van het fonds, dan de enkele vage kreten, die er nu in staan. Zolang de filmma kers-wereld zelf zo gesloten blijft (concurrenttie) is de weinig open opstelling van het fonds verklaarbaar. Zolang al leen het marktmechanisme ook in de filmwereld hoofdlei draad blijft, valt er van weerskanten weinig te verwij ten: of juist heel veel. De bond pleit bovendien voor verlaagde btw-tarieven zoals in andere EEG-landen, harmonisatie van de filmpro- duktie in EG-verband (niet voor harmonisatie binnen ei gen land!), aanvullende kre dieten door het ministerie van economische zaken, aandacht voor dramaturgie, commerciële en administratieve aspecten bij de „alleszins aanvaardbare opleiding" op de Ned. Filmaca demie en voor meer reclame in het buitenland. Kortom: om meer geld. En wie vraagt dat niet in deze tijd? Tja.. H. E. dat Haydn zelf nog - Phiiüilps 6700 052 49,80. «1^™* MUndl ÜaV„CA?EMY' het be" baaitte gelBe strijkorkest *eer twee nieuwe pla- ÏÜiauf wepken van Vaugham fantas-. waaronder Tallis 5l(; t»„"~ staan op ARGO- %wLr f 24,90 En het éfc G KV 216 en IViuS ?e voo,r twee vio- tejft to in C KV 190 van "'24,91) So ZRG 729 EOR". ■lal?! nu II U> S' S een kerkmuziek is r" W.m-i publiek geliefd. Sw,de Te Deum 6n WeerA JuMate Deo, 'Se V' plaat Sezet)' bp.tr-, ndrukwekkende Si' 1 door het koor ^ollege Cam- I.'kcsi :lSe's K^mer- ur' staan op '24 - f 24,90. Het nieuwe boek van (sim pel) GERARD REVE (in plaats van Genard, Kornelis, Markies): LIEVE JONGENS (uitg. Athen.eum-Potaik en Van Gennep-paperback f 10,- geb. f 19,50) vind ik een ontzettend vervelend geval. Met het ge vaar van verwijten, dat je te gen homoseksuelen bent, frus traties hebt of de „on-gein" van dit boek niet snapt, houd ik deze bewering toch staan de. Tegen homoseksuelen proy beer ik dezelfde bezwaren (of met) te hebben als tegenover hetero's; frustraties mag je ie dereen toedichten (althans in beperkte mate voorradig) en aan on-gèin heb iik persoonlijk irunder broertjes of lieve jon gens dood, dan het reagerende publiek op pakweg een Ser vet-show. Mijn grootste be- zwaar tegen dit boek is, dat Van 't Reve geen lieve jongen, maar een rot-jongen is door de langzamerhand al te doorzich tige wijze, waarop hij de zaak exploiteert, als romantisch de cadente voyeur. Dan blijft natuurlijk altijd nog over de knieval die je kunt maken voor de „litera tuur". die hij bedrijft. Dat hij schrijven kan, is een overbodi ge bewering. Maar aan het ver absoluteren van taalstructuren heb ik weinig behoefte. Van 't Reve is echter zó doorgestoten in de vaart der volkeren, dat het publiek een krant niet toestaat hem te negeren. En dan kan degene, die over dit boek schrijft zich kwaad ma ken, zich van plezier op zijn billen slaan of gewichtig ana lyserend te werk gaan: het doel is bereikt. Het middel dat Van 't Reve de laatste jaren gebruikt: „volksschrijver ,bij de gratie godis", wordt hier op de spits gedreven en begint daarom zo langzamerhand te vervelen. Het vervelende is echter te vens, dat hij op den duur zelf gaat geloven in een dubbelrol een image die hij is gaan spelen en dan van geen ophouden weet zijn werkelijke identiteit te verdoezelen. De grapjes met de koningin (en daar zit wel weer een knots gekke scène bij; eerlijk is eer lijk), het snotterige geschrijf over verrukkelijke jongetjes, het provoceren van maat- Lieve jongens", G. K. van 't Reve. schappelijke, en kerkelijke si tuaties tot iin de minimaalste details, die dialoog met zichzelf tegen de Woelrat in zijn her sens. .er is bijna geen doorkomen aan. Een grote (ge wilde) Smartlap. Leed omzet ten in lust, is zijn parool. Ik weet niet of veel lezers dit b.v. zal lukken bij de uitge sponnen scène (geraffineerd opgebouwd) met de „homo seksuele" SS-er Wolfgang, waarbij huiselijke dulligheid verpakt wordt in een militair sadisme. Zijn „Griekse Beginselen" zijn in dit boeik verder gecon centreerd op Fonsje en Fred die, op- en afgetuigd volgens het princiep: „Wat waren ba naliteiten en eenvoudige, ro buuste. eerlijk berekende wreedheid en macht toch heerlijke dingen." Whom! Wie schopt hij nu weer tegen de schenen? Van de r.-k. kerk lus sen de honden geen brood meer in de wereld van de lieve jongens en de Grote Go din Maria, aan wie het boek is opgedragen, is de Mevrouw in dit boek, waaraan hij zijn zo genaamde moedercomplex op- nangt. Van 't Reve Iaat zich moei lijk in de kaarten kijken, die liggen tussen realiteit en schijn. Realiteit is wel een boek met 182 pagina's, waar ik althans, met moeite door heen geworsteld ben. Dit rela tiverend provoceren heb ik el ders boeiender gelezen. HENK EGBERS „Het stedebouwkundige liokjesdenken scheidde rigou reus wat onderscheiden moest worden: wat natuurlijk bij el kaar hoorde, werd uit elkaar gegooid: hier wonen, daar werken, elders zeer ver weg. recreatie Speelpleinwerk heeft niet de bedoeling de kinderen van de „gevaren" van de straat we? te houden, maar moet veeleer een vormende bekom mernis inhouden. Het kind moet ziëh voortdurend gesitu eerd weten tussen en met an dere kinderen, tussen en met volwassenen. Speelpleinwerk biedt een bijzondere mogelijk heid om tot gemeenschapsvor ming te komen". Uilt aanbevolen bro chure: „Speelpleinen, een nieuwe levensruimte" (uitg. Nationale Dienst voor Open- luchtleven', Biekorfstraat 46, Brussel, tel. 02-16.62 50 eindredactie henk egbers r '"J j 0 MADRID-BILBAO (AFP) De openbare aanklager bij het tribunaal voor de openbare orde in Madrid heeft zware gevangenisstraffen geëist te gen tien mensen, die leidende posities zouden hebben be kleed in de verboden „arbei dersvakbond". Tegen een bankbediende en een drukker werd voor elk 13 jaar gevangenisstraf geeist. Een van de verdachten zei dat de socialistisch georiënteerde „ar beidersvakbond" slechts het recht op vrije vakvereniging en het stakingsrecht nastreefde. In Bilbao zijn zo'n 3.000 ar beiders op een scheepswerf voor twee maanden geschorst nadat ze het werk hadden neergelegd om hoger loon te eisen. Ze waren juist voor de eer ste dag aan het werk na een eerdere schorsing. Na de sta kingen eerder deze maand in Bilbao zijn nog zo'n 1.400 an dere arbeiders tijdelijk zonder werk als gevolg van schor singsmaatregelen. De bisschop van Bilbao, mgr. Antonio Anoveros, heeft er in een boodschap op aange drongen dat de arbeiders in het overleg met de bedrijfslei ding door werkelijk represen tatieve mensen vertegenwoor digd worden. Ook zegt hij dat men de meerderheid van de arbeiders in een bedrijf niet hqt loon mag weigeren dat zij nodig hebben voor een waar dig bestaan, terwijl technici en hoger personeel hun toch al hogere salarissen wel zien stij gen. Het college van bestuur van de universiteit van Barcelona is afgetreden uit protest tegen het opschorten van de autono mie van de universiteit door de regering. Aan deze univer siteit zijn de laatste tijd stakin gen en demonstraties ge weest. DEN HAAG (ANP) Ge neesheer-directeur P. Zuidema en directeur J. van Zijverden van de Astmakliniek „Eugeni- a" ih Davos hebben in een open brief een stroom van kri tiek geuit op het bestuur van de „Vereniging tot behartiging der belangen van Nederlandse longlijders", die de kliniek ex ploiteert en die „Eugenia" per 1 april wil sluiten. Zij stellen dat het bestuurs besluit van maart 1972 om de kliniek te sluiten spanningen in de kliniek heeft veroor zaakt en een vermindering van de patiëntenbezettiing tot gevolg heeft gehad. „Indien uw besluit niet in de wereld was gekomen, hadden wij een patiëntenbezetting gehad wel ke die van 1970 geëvenaard zou hebben". „Wij vrezen dat straks een aantal, ernstige en langdurige zieken, die tot nog toe in Da- vos komen, straks geen behan deling meer zullen krijgen in het hooggebergte". De heren Zuidema en Van Zijverden beschuldigen het bestuur er ook van de directie het leidinggeven aan de kli niek te hebben bemoeilijkt door slechte communicatie. „Zo weigerde u ons een in zicht te geven in de afspraken die met het centraal orgaan ziekenhuistarieven zijn ge- niaakt". In de laatste maanden zijn in het geheim opdrachten aan onze medewerkers gege ven, waarvan wij niets moch ten weten. Er werd met perso neelsleden over afvloeiingsre gelingen gesproken zonder dat wij er iets van wisten". ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse recherche heeft na een onderzoek van enkele weken achttien jongelui gear resteerd, die bij zestig inbra ken in de laatste maanden voor 75 duizend gulden aan goederen hebben buitge maakt. De leeftijden van de ari'es- tanten variëren van 16 tot 20 jaar. Van de buit is voor een bedrag van 30 mille achter haald. De jonge rovers opereerden voornamelijk in villawijken en het centrum van Rotterdam, waarbij ze uit woningen en kantoren alles meenamen wat maar enigszins geld kon ople veren. Hun voorkeur ging uit naar contant geld, sieraden, tv's, radio's en bromfietsen. Op een van hun strooptochten stalen ze ook een auto. HAMBURG (DPA) Paus noch concilies kunnen van te voren onfeilbare leerstellingen opstellen. Met deze uitspraak heeft de Zwitserse katholieke theoloog prof. dr. Hans Küng, die in Tiibingen doceert, de balans opgemaakt van een tweejarige discussie over de onfeilbaarheid van de paus. Maandag verschijnt Küngs nieuwe boek „feilbaar"? dat in 525 bladzijden behalve de op vatting van de schrijver ook de bijval van zestien andere theologen, filosofen, historici, en sociologen bevat over het boek „onfeilbaar?" dat Küng in 1970 publiceerde. (Van een onzer verslaggevers f BREDA De rijkspolitie van Oisterwijk heeft gisteren een 19-jarige inwoner van Boxtel aangehouden. Hij wordt ervan verdacht woens dagavond te hebben geschoten op twee jachtopzieners op de Campinaheide bij Oisterwijk. De jongeman zou zich daar met geweer en lichtbak in het veld hebben bevonden om te stropen. Hij zou drie schoten hebben gelost op de beide jachtopzieners maar er werd niemand gewond. Hoewel het onderzoek nog in het beginsta dium verkeert meent de poli tie voldoende bewijzen tegen de verdachte te hebben. PARIJS (RTR-UPI) —Vol gens een donderdag gepubli ceerde opiniepeiling met het oog op de algemene verkiezin- gen die over tien dagen in Frankrijk worden gehouden hebben zowel de Gaullisten als hun linkse tegenstanders enig terrein verloren. Het linkse front van socia listen en communisten zou volgens het Franse instituut voor de openbare mening 45 procent van de stemmen krij gen. Begin februari was dit 46 procent. De Gaullisten en hun bond genoten kregen eveneens een procent minder, nu 38 pro cent. DEN HAAG (ANP). Het verdient misschien overweging na te gaan of het vorderen van losgeld bij vliegtuigkaping of gijze ling strafbaar gesteld moet worden. Dat schrijft de oud-president van de Groningse rechtbank, jhr. mr. W. W. Feit, in het Neder lands Juristenblad. „Al is het kapen van een vliegtuig, al dan niet gepaard gaande met het vorderen van een losprijs voor de vrijlating van de ge vangen genomen bemanning en de passagiers of van andere ge vangenen, dan wel het ontvoeren per auto van een burger, zoals ae algemeen directeur van Philips in Argentinië begin september sm'lin j^ii °VeI"kwani, voor wiens vrijlating een losprijs van 500.000 dollar werd geeist, niet aan de orde van de dag, een on gewoon verschijnsel is het nu ook weer niet," zegt hij. „Een na- bezinning op de strafbaarstelling van het vorderen van los geld komt daarom gewenst voor. Mr. Feit wijst erop dat in het voormalig Nederlands-IndiS het vorderen van losgeld strafbaa- namelijk in de zogenoemde losprijsordonnuntie D- - -mdat toen op Java op grote schaal vee werd ges' "m'( doel daarvoor een losprijs te vragen.

de Stem | 1973 | | pagina 15