-2?5 if F PROTEST TEGEN ACTIVITEITEN NEDERLANDSE PATER IN MOZAMBIQUE Nederlandse erkenning N.-Vietnam ANWB keurt tweedehands auto's voor VW-dealers Confessionelen houden gelijkwaardigheid vast Euthanasie-proceséén week voorwaardelijk SPIERPIJN? landelkoek :ake id bakmeel ig watten rerlaging ir-devaluatie! ilsap jilsap ie pruimen -igQ S4-4!0 BEGINSELBESLUIT: OIREGTIE HOOGOVENS HOUDT REKENING MET: WEET-JE-NOG- WEL, OUDJE Veerboot gezonken: 170 man vermist BURGER KRIJGT VANDAAG ANTWOORD gloedvolle hulp binnenland buitenland Blauwe rozijnen \ag 28 februari Malaise PELGER PROCEDURE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. ZUIVERHEID Donderdag 22 februari 1973 I B6 gebak 2?» 49 nam 79 H I94 liter !ie diepvries [7 liter sap pak 6 doosjes "IQQ samen -iI 252 gram/f. |50 gram Jf I. jeale kattenbakvulling (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het An gola Comité heeft bij het pro- vineialaat van de paters Mon- {ortanen in Oirschot een krach tig protest ingediend tegen het optreden van de Neder landse pater Frans Geraerds, die aan Portugese zijde in Mo zambique werkzaam is. Pater Geraerds zou samen werken met de beruchte ge heime politie PIDE in liet her opvoedingskamp op het eiland IBO voor de kust van de oos telijke Portugese kolonie in Afrika. Het provincialaat verklaarde oeschofct te zijn over dit be richt en een onderzoek te zul len instellen naar de beweerde betrokkenheid van de Neder landse pater. De verontwaardiging van het Angola Comité geldt met name een plechtigheid op 4 januari j.l. in het „rehabilitatie-kamp" waar de gevangen Afrikanen onder druk worden gezet om zich tot Portugal en het chris tendom te bekeren. Tijdens de ze plechtigheid ook bijge woond door een hoge functio naris van de PIDE werden 8 gevangenen door pater Ge raerds in de katholieke kerk opgenomen waarna een H. Mis werd opgedragen en een oor konde ter herinnering aan de blijde gebeurtenis werd uitge reikt aan alle gevangenen. Eén van de Afrikanen, volgens het Angola Comité slachtoffer van een hersenspoeling, ver klaarde tijdens deze ceremo nie: „Dank zij God en de ge heime politie is mijn plan om me bij de bevrijdingsbeweging Fremilo aan te sluiten niet ge realiseerd, omdat het ontdekt werd en ik naar deze vesting overgebracht werd, niet als een gevangene, maar als een zieke die behandeling nodig heeft. Ik ben hier nog maar zeer kort maar lang genoeg om te erkennen dat ik moreel gesproken zeer ziek was en om er zeker van te zijn dat ik in deze echte rehabilitatie school een geneesmiddel voor mijn kwaal zal vinden." Het Comité heeft deze infor matie ontleend aan een artikel in de grootste Portugese krant „Diario de Noticias" waar wel meer van dergelijke berichten als propaganda worden opge nomen. Pater J. H. M. van Osch SMM, vicaris van de congregatie der Monfortanen in Oirschot, be vestigde de ontvangst van het protest: „Als dit bericht juist is, dan is het heel erg. Ik wil hierover corresponderen met de bisschop in Mozambique, maar wegens de censuur zal het wel een moeilijke zaak worden de juiste toedracht vast te stellen." Op dit moment verblijven nog 15 paters Monfortanen in de Portugese kolonie. De gemid delde leeftijd van hen ligt bo ven de 50 jaar. Pater Frans Geraerds is kort na de oorlog naar Mozambique vertrokken en verblijft al lan ge tijd op het eiland lbo. Het is een uiterst eenzame post, goed voor mensen die alleen kunnen zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft in beginsel beslo ten Noord-Vietnam te er- LANGDURIGE STAKING (Van onze redactie binnenland) VELSEN „Wij houden rekening met een langdurige, zelfs zeer langdurige staking", zo heeft dr. M. Albrecht, di recteur personeel en organisatie van Hoogovens, woensdag middag desgevraagd verklaard. „Dat zit ook een beetje in het standpunt van de bonden", zo voegde hij eraan toe. „Hoogovens zijn een soort proefkonijn. Wij zouden een precedent vormen en we zullen ons dus wel degelijk tenminste twee keer achter het oor krabben. De situatie van het moment ziet er dus inderdaad een beetje bevroren uit." „Maak u geen zorgen", zo merkte de heer Th. M. van Erp, algemeen bedrijfsdirec teur IJmuiden op. „we kunnen hel heel lang volhouden". Bei de directeuren lieten er geen twijfel over bestaan, dat de onderhandelingen zullen kun nen worden hervat. De heer Van Erp merkte voorts op, dat het bedrijf geen stakingskas heeft, maar wei liquide middelen. Dat neemt niet weg. zo zei hij met na druk, dat, mocht de staking Inderdaad van lange duur zijn, dit een belangrijke financiële aderlating tot gevolg zal heb ben. Dat zou dan kunnen bete kenen, dat voorziene en gepu bliceerde uitbreidingsplannen of tn een langzamer tempo of in liet geheel niet in uitvoe ring zullen worden geno men. Beide directeuren van Hoog ovens zeiden, dat er sinds dinsdagmiddag geen andere contacten met de bonden zijn geweest dan de technische, die betrekking hebben op de sta kingsactie. De heer Van Erp zei, dat er voordat de actie begon werkafspraken zijn ge maakt tussen de twee bonden en de directie, gebaseerd op commentaar Op alle mogelijke fronten is zich het ontbreken van een daadkrachtige regering tengevolge van slepende for tius e en politieke patstelling - aan het wreken. Zelden zal de behandeling van b.v. een onderwijsbegroting in de tweede Kamer zo'n droevige vertoning zijn geweest als de- te week. Minister Van Veen is S geen toonbeeld van een vlot en goed overlegger met het parlement, en nu is hij nog demissionair ook. Wat vallen er werkelijk voor zaken te doen met dit kabinet, dat elk °9enblik weg kan zijn? Daar- d'i had de Kamer zo'n haast, door Biesheuvels urgentielijst dat de behandeling een aan fluiting werd. 'n totaal werd er namens dertien partijen 196 minuten Sosproken en dat over de be steding van verreweg de Grootste hap uit het nationale ™dget. Dat kwam neer op nog 9een twintig minuten voor elk "rï'jard dat het onderwijs ons <os'. of anders gerekend: één "'"out voor elke vijftiendui zend direct bij dat onderwijs lokkenen. Qver een toch niet onbe- ^grijke zaak als de spelling, lS 9een woord gevallen. Over ee" politiek hangijzer als het ""oerwijs voor de werkende l°n9eren maakten twee van de er'jen sprekers een paar op- orkingen. De beleidsnota van O,!! ^6en' 4'e tegelijk aan de e was, is nauwelijks be kken. Bat het kabinet met een rein.vaart allerlei zaken wil bandelen, js a| kwalijk maar K9 's Verklaren. Maar dat de JJer ^e' Pikt dat zelfs de be U,1"®' <fl'e het meeste geld sle en ,evens de belangrijk- Ons '|S V°0r toekomst van tot wor<dt gedegradeerd m5,'i! Veel meer dan een ha- We| 15 treurig. Het onthult |jiS6 ee' er9 de politieke ma- beiderzijdse zorg voor de vei ligheid, voor de instandhou ding van de installaties en dat alles zo, „dat wanneer we eens een keertje weer aan het werk gaan, dan ook zeer snel aan de slag kunnen". De heer Van Erp merkte op, dat het, als gevolg van het stakingsparool aan de afdeling railvervoer, noodzakelijk is geworden alle in bedrijf zijn de hoogovens op één na ,af te regelen". Dat betekent, dat ge leidelijk aan alle hoogovens, op één na, stil worden ge legd. Dat zal twee dagen du ren. Een hoogoven zal in bedrijf blijven voor de druk op het gasnet en voor het straks snel op gang kunnen brengen van de andere afgeregelde hoog ovens. Het prcclese verloop (letter lijk en figuurlijk) van de sta kingsacties bleef gisteren in het duister. In totaal zijn er ongeveer 2000 stakers onder hel 23.000 man tellende perso neel. »e werknemers van Peiger Industrie bv in Emmen zijn woensdagochtend in staking gegaan omdat de directie een aantal van lien ontslag heeft aangezegd. Do directie heeft in een ge sprek met enkele werknemers verklaard dat zij genoodzaakt is om twaalf werknemers te ontslaan, omdat de president van de rechtbank het bedrijf heeft gelast twaalf vanwege hun stakingsactiviteiten ont slagen werknemers weer in dienst te nemen. De expeditie- en vervoers onderneming RSK in Amster dam heeft een oude Chevrolet vrachtwagen uit 1928 in de oude glorie hersteld. De 73- jarige heer W. Kerskenex- directeur en ex-commissaris van het bedrijf, kroop gisteren met plezier achter het stuur voor een rit. BANGKOK (Reuter). Na een aanvaring op de rivier de Rangoon tussen een Birmaanse veerboot en een Japans schip worden minstens 170 mensen vermist. De vermisten bevon den zich allen aan boord van de veerboot. LEUSDEN (ANP) Bij vrijwel alle Volkswagendea lers zijn voortaan gebruikte auto's te koop. die door de ANWB technisch zijn onder zocht. Dit is het gevolg van een tussen Volkswagen-impor teur Pon in Leusden en de ANWB gesloten overeenkomst, waarbij de ANWB jaarlijks minimaal twaalfduizend ge bruikte auto's (Volkswagens en andere inruilauto's) zal keuren, tenminste wanneer die wagens door Volkswagen nog als deugdelijk worden be schouwd. Dit zal er in de praktijk op neerkomen, dat wagens, die nog een waarde van meer dan f 2.500 hebben, door de techni sche dienst van de ANWB zul len worden gekeurd. De tech nische dienst van de ANWB, die op keuringsgebied negen tig man omvat, zal met twaalf tot vijftien man moeten wor den uitgebreid. De directeur van de voei- tuigtechnische ledenservice van de ANWB, ir. J. Barkhof, merkte gisteren in Leusden niet alleen op, dat er met be paalde garages reeds inci dentele afspraken zijn, die met deze vergelijkbaar is, maar ook, dat reeds met een andere importeur van gedach ten wordt gewisseld om tot eenzelfde opzet te komen. De ANWB zal de totstandgekomen samenwerking in het oog hou den en bij moeilijkheden met Volkswagen in overleg tre den. De bedrijfsdirecteur van Pon's automobielhandel, de heer W M. Greffe, heeft mee^ gedeeld, dat Pon weer over eenkomsten heeft gesloten met 83 pet van de 170 Volkswa- gendeaJers in ons land. Der tien procent doet niet mee, ten dele om vaktechnische rede nen. Op grond van het con tract dat tot 31 juli 1974 loopt maar stilzwijgend verlengd kan worden, zullen ANWB- teehnici in de garages van de dealers de keuringen uitvoe ren. De rapporten worden niet van een richtprijs voorzien. Gevonden mankementen wor den hersteld voordat de auto (niet alleen dus Volkswagens) weer worden verkocht. De klant mag duizend kilometer rijden en moeilijkheden, die dan nog aan het licht komen, zullen ook nog worden verhol pen. Verder geven de dealers garantie op de .auto's. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De leiders van de confessionele Tweede- Kamerfracties zullen kabinets formateur mr. J.A.W. Burger vandaag schriftelijk laten we ten, dat zij blijven vasthouden aan hun bijkans tot dogma verworden voorwaarde voor kabinetsdeelneming: gelijk waardig partnerschap. De confessionele fracties hebben op dit moment niet de indruk, dat de formateur op die golf lengte bezig is, omdat hij in zijn laatste brief (het pro- gramstuk) toch weer de term „gedogen" hanteert. De confessionelen zijn nog steeds bereid aan de vorming' van een kabinet-Den Uyl mee te werken, zo werd gisteren m die kringen gehoord, „maar we nemen geen genoegen met een bijwagenfunctie. We blij ven consequent op de eenmaal uitgezette koers varen, dat wil zeggen: het liefst in een rege ring met de progressieven, maar vanuit een gelijkwaardi ge startpositie". De confessionele fracties hebben gisteren vergaderd over Burgers programstuk, de AR-fractie tot laat gistera vond, nadat deze fractie ook al eergisteren bijeen was ge weest. De KVP wilde hangen de de afloop van de AR-ver- gadering niets over het frac- tieberaad meedelen. Het is de bedoeling dat vandaag de lei ders van de confessionele frac ties de koppen bij elkaar ste ken om tot een gezamenlijke stellingname te komen. De indruk bestond gistera vond, dat geen van de drie fracties ook de als dwars ligger beschouwde ARP niet zal afhaken. Men wil het gesprek met Burger voorlopig nog voortzetten, maar dan niet in de eerste plaats over het programstuk, maar over wat CHU-fractieleider drs. Arnold Tilanus gisteren „de procedu re" nemde. Er bestaat zo werd door sommige confessionelen open lijk toegegeven een zekere vrees in confessionele kring om het gesprek met de forma teur nu al af te breken. Daar mee zou namelijk in de pu blieke opinie de schuld van de mislukking bij KVP, ARP en CHU komen te liggen. Boven dien koestert men de hoop, dat men Burger zo lang moge lijk aan de praat moet houden, teneinde ook vanuit het linkse kamp nog wat concessies los te peuteren opdat het kabinet- Den Uyl een dusdanig brede witte rand krijgt dat het met een beetje goede wil te be schouwen is als rood-rooms. De confessionelen zijn het er wel over eens, dat gelijk waardigheid niet hetzelfde hoeft te betekenen als vol strekte gelijkheid. Bij de pro gressieve drie beseft men an derzijds ook wel, dat de con fessionelen geen genoegen kunnen nemen met wat An- driessen altijd de bijwaigenrol heeft genoemd. kennen. Minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) die dit gisteren aan de Tweede Ka mer meedeelde wil niet veel tijd meer laten verlopen voordat tot erkenning in de Ipraktijk wordt overgegaan, De bewindsman kon echter nog niet precies aangeven wanneer tot erkenning zal worden overgegaan. Hij is door het kabinet belast met de uitvoering van het beginselbe sluit. In ieder geval wil drs. Schmelzer het resultaat van de conferentie in Parijs uit vloeisel van de eerdere vre desbesprekingen afwachten. Die conferentie begint op 26 februari en zal naai- schatting van de minister niet langer dan eenweek duren. Minister Boertien (Ontwik kelingssamenwerking) deelde mee, dat de regering besloten heeft f 30 miljoen beschikbaar te stellen voor hulp aan Indo china. Voor het begrotingsjaar 1973 zal daarvan 16 miljoen beschikbaar zijn De voorkeur van de regering gaat uit naar hulpverlening in het kader van internationale actiies. De Laotiaan&e regering en de pro-communistische Pathet Lao hebben gisteren een be standsovereenkomst voor Laos ondertekend. Het bestand gaat vandaag in. Alle troepen blij ven dan op hun plaats. Dat betekent dat de strijdkrachten van de Pathet Lao tweederde van bet land blijven bezetten en dat de regering de dichtst bevolkte gebieden in handen houdt. De bestendsovereienkomst zegt dat alle buitenlandse troepen uit Laos moeten wor don teruggetrokken binnen 60 dagen na vorming van een re gering. De regering heeft in gestemd met een voorstel van de Pathet Lao, een politieke raad te vormen waarvan de functie niet direct bekendge maakt werd. Binnen 30 dagen na het in. gaan van het bestand moet er een nieuwe coalitieregering gevormd worden, waarin Pa thet Lao, neutralen, rechtsen en leden van het Laotiaanse koninklijke gezin zijn opgeno men. Het conflict heeft 20 jaar geduurd. De bastandsovereenkomst verlangKj respectering van de Laotiaanse neutraliteit doo,r de Verenigde Staten, Thailand en andere, niet met name ge- noemde, landen. De verdeling van Laos wordt erkend en de politieke toe komst moet worden geregeld in de geest van nationale een dracht en zonder druk. (ADVERTENTIES) Hooggeacht publiek. De si tuatie bij Hoogovens noopt mij tot een hoogst interessant hoogstandje hogeschoolrij den. Hoogedelgestrenge heren, uw brief hebben wij hoog op prijs gesteld. Uw hooggewaar deerd college hebt daarin be grip getoond voor het feit dat een en ander ons zeer hoog zit. Uwe hoogmogende heren hebben terecht gesteld, dat de prijs te hoog is. Wij zijn hoog stens bereid om over enkele centen te praten, maar de hoogmoed van het plebs kende geen grenzen. Nu, op het hoogtepunt van de sociale strijd, voelen wij ons hogelijk vereerd dat uwe hooggeboren heren ons vaan del mee helpen hoog houden. U die zo hoog boven de strij dende partijen uit recht wilt doen wedervaren aan degenen die gij zelf als de hogeren onder de uwen hebt aange steld, dank zij vele salarisver hogingen, wordt door ons hoog geschat. Wat wij uwe hoge heren willen smeken is ditlaat die hoogvliegers vallen, niet ons. V Hoogachtend. Het Hoger personeel van Hoogovens. ü- Zo, -nu bent u op de hoogte. Er schijnt bij het samenstellen van de brief nog hooglopende ruzie te zijn ontstaan over de vraag of men niet zou onder tekenen met: Het Hoger per soneel dan Hoogovens. Het hoger personeel denkt er, zo lees ik, over om met acties te beginnen. Die zouden dan kunnen bestaan uit het niet meer aannemen van de telefoon door hoger personeel. Maar dat krijg je telefonisch toch al bijna nooit te pak ken. ij- Normaal zeggen acht van de tien secretarissen van hogere personeelsleden, als je belt: Mijnheer is in bespreking. Dat wordt straks dus: Mijn heer is in actie. O- Het wordt hoogtijd om op iets anders over te stappen. ij- Wat kan de Burger nu nog moed geven? Nog een nieuwe partij. ij- Wegwerplakens. wegwerpkussen. ij- Nu nog L'histoire se repète, zeggen de Fransen alsmede lieden ten onzent die het hoger in de bol hebben. Ik wil maar zeggen: de geschiedenis herhaalt zich, is zogezegd één grote repete rende breuk. Nu heeft Arthur Burns, de directeur van de Amerikaanse centrale bank (onze Jelle Zijlstra, dus) een middel aangeprezen om de in de VS (en hier) sterk geste gen vleesprijzen weer te doen zakken. ij- Dat middel is: een dag in de week geen vlees eten. De ge zondheid en de portemonnee van de consumenten zouden er wel bij varen, zo vertelde hij., dinsdag j.l. voor de economi sche commissie van het Ame rikaanse Congres. ij- Die oude r.-k. kerk was met haar vleeseetverbod-op-vrijdag haar tijd nog vooruit ook. En laten ze dat nou net afgeschaft hebben. Ik ga plat, mét de ovens. MERIJN LEEUWARDEN (ANP) De rechtbank te Leeuwarden heeft woensdag de 45-jarige mevr, G.E. Postma-Van Boven uit Noordwolde veroordeeld tot één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van één jaar. Mevr. Postma stond twee weken geleden terecht, omdat zij haar ernstig zieke moeder van het leven had bcoofd door haar een injectie te ge ven met 200 milligram morfi ne. Zij deed dit op uitdrukke lijk verzoek van haar 78-jari- ge moeder. De officier van justitie, mr. G.R. Nubé, had één maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar geëist. In de overweging die leidde tot het vonnis,-zegt de recht bank, dat bewezen is dat me vrouw Postma haar moeder, Margina Grevedink. op haar uitdrukkelijk en ernstig ver langen van het leven heeft beroofd. De rechtbank gaat uitvoerig in op de -verklaringen van de getuiige-deskundiige H.J. Kijl- stra, arts en geneeskundig in specteur voor de volksgezond heid in Friesland. Deze heeft op de terechtzitting onder meer verklaard, dat de gemid delde medicus in Nederland niet meer als juist aanvaardt, dat het leven van een patiënt gerekt moet worden tot het bittere einde. Vooral niet wan neer het gaat om een patiënt die door ziekte of ongeval on geneeslijk ie al don niet gepaard aan korte of langere perioden van op- en neergang of wanneer die medisch als ongeneeslijk valt aan te mer ken. Het rekken van het leven tot het bittere einde acht men in medische kringen niet meer noodzakelijk wanneer het li chamelijk of geestelijk Lijden voor de patiënt ondraaglijk of ernstig iis en wanneer de pa tiënt eventueel van tevoren schriftelijk te kennen heeft gegeven, het leven te willen beëindigen, in elk geval uit zijn lijden verlost te willen worden. Als de stervensperio- de van de patiënt naar me disch oordeel is ingegaan of zich heeft aangekondigd, dan wordt in brede medische kring in ons land aanvaard, dat aan de patiënt, teneinde zijn lijden geheel of zoveel mogelijk te verzachten, opklimmende do ses worden toegediend, bij li chamelijk lijden veelal van morfine, bij geestelijk lijden psychofarmaca. De medicus neemt wplK*iwust op de koop toe, dat het beoogde doel, na melijk die verzachting van de pijn, levensverkorting voor de patiënt meebrengt De rechtbank kan zich met dit deskundige oordeel vereni gen en meent, dat in het geval van mevrouw Postma deze standpunten van toepassing waren. In het geval van me vrouw Grevelink was de ster- vensperiode van de patiënt naar medisch oordeel net inge gaan of had zich aangekon digd, aldus de rechtbank. De president van de recht bank zei dat de rechtbank uit algemene maatschappelijke er varing bekend is, dat zich ge vallen van ongeneeslijke ziek te of verwondingen door onge val, voordoen gepaard met zeer ernstig lichamelijk en-of geestelijk lijden, bij overigens vitale mensen, die in die toe stand lange jaren in leven blijven. De rechtbank is niet van oordeel, dat aan zodanige lijders de door getuige-des- kundiige omschreven verzach ting zou moeten worden ont houden, vaak langdurig ont houden nog wel. De rechtbank overwoog een ter, dat het beroep op over macht in de zin van psychi sche noodtoestand in het geval van mevrouw Postma niet opgaat, omdat ze niet heeft geprobeerd de weg van de verzachting van de pijn met opklimmende doses in te slaan, maar in een keer de dodelijke dosis heeft toege diend. Objectief genomen stond een opklimmende dosis morfine zoals de arts Kijlstra heeft omschreven, voor haar open. He rechtbank hee't ook ge steld, dat mevrouw Postma n.a.v. de verkrijgbaarheid van psychofarmaca heeft ver klaard, dat die in 'n huisartsen- lapotheek niet voorradig zijn. E" doet echter niets af aan de mogelijkheid voor praktiseren de artsen om op redelijke ter mijn elders verkrijgbare mid delen te bekomen, aldus de rechtbank. Ten aanzien van de straf overwoog de rechtbank dat er één week voorwaardelijke ge vangenisstraf moet worden op- "relet op de ernst van het feit en de omstandigheden waaronder het is begaan. De vc'' omen zuiverheid van de motieven van mevrouw Post ma staat buiten twijfel, aldus de rechtbank in Leeuwar den. Mevr, Postma heeft nog niet besloten of ze al dan mét ini hoger beroep zal gaan

de Stem | 1973 | | pagina 9