Hartinfarct is niet de enige hartziekte TE WEINIG HART OPERATIES goudmijn in de maak in westduitse kassel Stuyt: geen extra geld voor kruis verenigingen TURKS FRUIT goed geserveerd Moskou: grote schoonmaak binnen partij Het hart van slag Volksfront verliest stemmen binnenland buitenland Achterstand door: Jaap Willems Open Controle GRATIS PIL MAAKT VERBRUIK NIET HOGER Opiniepeiling in Frankrijk Uitgesloten VARKENSFILET van de lende 500 gram 4^9 GEKOOKTE GELDERSE WORST 100 gram ffff BANANEN 1 kilo IMPORT ANDIJVIE 5°° yflll gram *-JbtF Alarm STERK Moordpoging met sdf per post in België Donderdag 22 februari 1973 A i - Hoewel de hartaanval en het daarop volgende hartin farct op het ogenblik in het middelpunt van de belang stelling staan, zfjn er nog andere hart- en vaatziekten, die zorgen baren. Vaak be treft het hartafwijkingen, die operatief gecorrigeerd moeten worden. De publiciteit die de (open) hartoperaties de laatste tijd hebben gekregen, hebben vol doende duidelijk gemaakt, dat er op dit terrein nogal wat moeilijkheden zijn. Ons land heeft onvoldoende mogelijkhe den voor dit soort operatics en dat zal voorlopig wel zo blij ven. In een rapport, dat liet ministerie van Volksgezond heid in 1971 heeft uitgebracht, staat te lezen, dat „het aantal belangrijke verbeteringen, dat voor de eerstvolgende vijf jaar aan de cardio-chirurgische cen tra in Nederland is toegezegd, leer weinig imposant is". Om welke hart- en vaatziek ten gaat het? Naast liet hartinfarct omvatten de hart- en vaatziekten een zevental groepen aandoenin gen. De grootste groep (na het hartinfarct) zijn de vaatziek ten in de hersenen <o.a. de hersenbloeding). Per jaar ster ven meer dan 12.000 mensen aan deze aandoeningen, dat is ongeveer een kwart van de to tale sterfte door hart- en vaat ziekten. Een andere- groep wordt ge vormd door de stoornissen in het functioneren van het hart („De pomp werkt niet meer zoals het hoort"). Dat is een van de groepen, die dikwijls door een operatie kan worden geholpen. Het is bijvoorbeeld mogelijk, dat het hart minder goed functioneert, omdat een of meer Iiart-kleppen zijn aan getast. Deze kleppen zorgen ervoor, dat het bloed in één richting blijft stromen. Wan neer zo'n klep niet goed meer afsluit kan dit langs operatieve weg worden verholpen. De aangetaste klep kan bijvoor beeld worden vervangen door een kunst-klep. Samen met de aangeboren hartafwijkingen omvat deze groep zo'n 1300 érnstige pa tiënten per jaar, d.w.z. patiën ten die een operatie moeten ondergaan- In het eerder aan gehaalde rapport van het mi nisterie van Volksgezondheid staat, dat er in ons land tliero- retisch 1330 hartoperaties per jaar verricht kunnen worden, maar dat er in de praktijk maar zo'n 650 worden vtr- rieht. Dat geeft ""n enorme ichterstand. 9 Een hartoperatie, er zouden er veel meer gedaan moeten worden. gaat met kloppen. Deze in greep kan bijvoorbeeld bestaan uit het „oprekken" van een vernauwde doorgang. Maar volgens dr. H. Koster (in zijn boek „Uw hart ter harte") blijven dit soort operaties on bevredigend, omdat de ingreep op het gevoel moet worden gedaan. Het zou overigens een vergis sing zijn om te denken, dat al le operaties, die iets met het hart te maken hebben ook aan dat hart worden uitgevoerd- Veel hartoperaties hebben be trekking op de bloedvaten, die verantwoordelijk zijn voor de aan- en afvoer van het bioed. Wanneer bijvoorbeeld een hart- Die achterstand heeft vooral betrekking op de zgn. open hartoperatie. De toevoeging «°peiF duidt erop, dat bij deze "Peraties het hart moet wor- geopend en dus.buiten werking moet worden gesteld. Maar iemand wiens hart stil staat is dood en dit soort ope raties kon daardoor pas wor- fa verricht nadat de hart- ™ng-machine was ontwik- wM. Deze machine neemt tij- rans de operatie het werk van 1 aart over en maakt zo de "Peep mogelijk. Die kan bij- Wotbeeld bestaan uit het "catmaken van een (aangebo- lek tussen de verschïllen- J delen van het hart of uit ra «reparatie" van een klep d°°r een ontsteking niet «d meer functioneert, '""dat men open-hartopera- afvoerde, werden er al "Se tijd gesloten-hartopera- 8 gedaan (en die worden steeds uitgevoerd)Tijdens 11 gesloten-hartoperatie „re- Sctt" de chirurg iets in het terwijl dit gewoon door infarct dreigt, omdat de kransslagaders verstopt raken kan de chirurg besluiten tot een operatie om die bloedvaten „schoon te maken". Het plaatsen van een pace-ma ker, die het hart regelmatig via elektrische prikkels aanzet tot werken, vindt helemaal niet in de directe omgeving van het hart plaats. Zo'n apparaatje wordt vlak onder de huid aan gebracht; een draadje leidt de stroom naar het hart. 9 Een kunsthart, zoals dat in Houston, (V.S.) wordt gebruikt. De drie bovenste plastic slangen voeren het bloed aan, de onder ste sturen het terug in het lichaam. Daartussen zit de pomp. ban onze correspondent) bonn "en in Duitsland zal {»ud veimoedclijk weer naar lij.. saan Braven. Ondcrzoe- 'aatsiü ,Van seologen hebben de bieiiA aanïctoond, dat een toucim" exPlo>latie van een uit», nabij de stad Kassei - M °nend kan zijn. 4ei£n,ares3e' Cfisela Rau- f'e of>f alle rech- ""'tscha .r ..e mijnbouw- al enige tijd met .kaanse mijnbouw- w aappij. Volgens haar een r 6?n grote kansi dat ij er een g Wswkk c.°ntract zal afsluiten 'Jj1! voor een half mil de n en een aandeel in staan. rechten zal af- ^d'gen schatten dat het goud in de ruim 500 meter ho ge berg een waarde van min stens 70 miljoen gulden heeft, maar zij achten het oo-k moge lijk, dat er voor 1 miljard ge dolven kan worden. Gisela Rauschenbusch's vader had de mijn in 1918 gekocht, maar er slechts weinig profijt van getrokken, omdat hij op de verkeerde plaatsen had ge boord, zoals geologen de laat ste tijd vaststelden. Zij zijn van mening, dat de leisteen een zeeir hoog goudgehalte be vat en baseren zich ook op be richten uit de middeleeuwen, waarin de kwaliteit van deze mijn zeer geprezen werd. Om de nieuw ontdekte schat aan te boren zal er een kapi taal van 10 miljoen gulden geïnvesteerd moeten worden. (ADVERTENTIE) De groep hart- en vaatziekten die niet bij de groep van het hartinfarct hoort, trekt over het algemeen minder de aan dacht dan dat infarct. (De complicaties rond hartopera ties en -transplantaties laten wc buiten beschouwing). Dat komt waarschijnlijk, omdat er minder mensen zijn, die met dit soort ziekten worden ge confronteerd. Bovendien tre den deze hart- en vaatziekten meestal niet spontaan maar buiten, zoals bij een hartaan val vaak het geval is. Het me rendeel wordt ontdekt tijdens keuringen en controles. Het opsporen van dit soort ziekten is geen sinecure, want volgens dr. E. Dekkeer, me disch directeur van de Neder landse Hartstichting, zijn er honderden verschillende aan doeningen van het hart. Zon der iets af te willen doen aan de ernst van het grote aantal mensen dat sterft aan een hart aanval gelooft hij dat het op gegeven percentage dat daar door overleden zou zijn iets te hoog is. Hij zegt: „Bij twijfel over de doodsoorzaak wordt nogal eens een acuut hartinfarct in gevuld. terwijl de werkelijke doodsoorzaak best een andere hartziekte kan zijn of een aan doening, die weinig of niets met het hart heeft te maken. Maar dat doet weinig af aan de enorme stijging van het .sterftecijfer ten gevolge van hart- en vaatziekten. Die blijft bedroevend". (De twee vorige afleveringen van deze serie stonden in de kranten van 17 en 20 februari). WOENSDAGMORGEN is de 16-jarige broer Martien van de dertienjarige Willy Klokgie ters uit Schijndel, die dinsda gavond om het leven kwam toen een auto inreed op vier trimmende jongelui, eveneens overleden. Martien Klokgieters was bij d-i-t ongeval levensge vaarlijk gewond geraakt. DEN HAAG (ANP) Sinds de pil in liet zieken fondspakket wordt verstrekt, is het verbruik nauwelijks ge stegen, Dit heeft minister Stuyt van Volksgezondheid h) de Tweede Kamer meege deeld. Uit een lichte omzetstijging bij de farmaceutische groot handel kan evenwel worden opgemaakt dat de gratis ver strekking, die vanaf vorig jaar juni een feit is, in de toekomst enige invloed op het verbruik zal hebben. PARIJS (AFP) Volgens het jongste opinie-onderzoek een kleine 2 weken voor de parlementsverkiezingen in Frankrijk, verliest het volks front van communisten en so cialisten stemmen. De winst gaat naar de centrum-partijen en voor een klein deel naar de regeringspartijen die achter president Pompidou staan. Volgens e-en onderzoek van het bureau „Sofres" voor het dagblad Le Figaro is op het ogenblik 43 procent van de Fransen van plan op het link se blok te stemmen. Een week geleden was dat nog 46 pro cent. en nog eerder haalde links in de opinie-onderzoeken 47 procent. 38 Procent zal op de huidige regeringspartijen (gaullisten, onafhankelijke republikeinen en centrum) stemmen, dat is een procent meer dan vorige week. Drie procent winst gaat naar de ..hervormingsgezonde cent-rfompartijen" van Lecanur et en Servan Schreiber, die nu 16 procent van de stemmen halen. Binnen het volksfront blij ven de communisten stabiel op 20 procent. De socialisten zak ken van 22 naar 20 procent en de kleine links-socialistische partij, verliest ook een pro cent. DEN HAAG (ANP) Mi nister Stuyt van Volksgezond heid heeft in de Tweede Ka mer meegedeeld geen extra geld te kunnen uittrekken ten behoeve van de kruisvereni gingen. Tijdens het debat over zijn begroting verzette hij zich te gen een amendement van PvdA, PPR en D'66 waarin 3,7 min. extra voor de kruisvere nigingen wordt gevraagd. „Er is geen ruimte op de begro ting', maar bovendien vind ik het bedrag niet nodig", zei de minister, volgens wie de per soneelsbezetting van de kruis verenigingen beslist wel vol doende is. Anders stelde hij zich op ten aanzien van een amende ment van liberalen, confessio nelen en DS'70, dat beoogt 6% ton, bestemd voor de kraam zorg over te hevelen naar de landelijke en provinciale kruis organisaties als subsidies in de apparaatskosten. Hij sprak daarbij de overtuiging uit dat de kraamzorg als gevolg van de aanvaarding van dit amen dement kwalitatief niet in het geding zal komen. Herstructurering van de kruisverenigingen noemde mi nister een dringende zaak. Er zijn op het ogenblik 1400 pro vinciale en plaatselijke kruis verenigingen. „Voor een klein land geen toestand om lang te handhaven", zo meende hij. Op zo kort mogelijke ter mijn zal minister Stuyt een bij een plan voor herstructure ring van het kruiswerk beho rende financieringsregeling aan de Kamer zenden. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Jan Wol kers kan tevreden zijn. Paul Verhoeven is er behoorlijk goed in geslaagd om de sfeer van het boek Turks Fruit in filmbeelden om te zetten. Je behoeft er nauwelijks aan te twijfelen dat een groot pu bliek ook tevreden zal zijn met deze nieuwe Nederlandse filmproduktie, die ongetwij feld tot de meest handige en goed gemaakte Nederlandse films van de laatste jaren be hoort. Een Nederlandse „love story" met een lach en een traan; onverbloemd vitalisme. Bovendien wordt er doorgaans goed geacteerd. In 23 Neder landse bioscopen is Turks Fruit vanaf vandaag te zien. De film is geen kopie van het boek- Toch is het allemaal zo goed herkenbaar, dat je nauwelijks het bezwaar van Wolkers tegen een filmeditie van het boek kunt delen. De grootste verdienste van de film is echter, dat het de be schreven leefsfeer raak ty peert: één brok levensdrift toegespitst op de sex. Het ruimschoots bloot en de daar bij niets ontziende scènes is voor mijn part commercieel, maar het staat niet exclusief, hoort in het totaalbeeld thuis De humor en de bruutheid is Wolkers eigen dikwijls MOSKOU (AFP) Op 1 maart begint de grootste schoonmaakoperatie binnen de Russische communistische par tij sinds de periode Cliroesljev Ze wordt uitgevoerd onder het officiële voorwendsel, dat de lidmaatschapskaarten van de ongeveer 14,5 miljoen partijle den moeten worden vernieuwd en zal bijna twee jaar in beslag nemen, van maart '73 tot eind '74. Het besluit om orde op za ken te stellen werd in april 1971 reeds genomen door het 24e partijcongres en werd op het praktische vlak georgani seerd door de plenaire verga dering van mei 1972 om, „de interne discipline te verster ken en het ideologische niveau van de communisten te verho gen". Men heeft twee jaar nodig gehad om de vorm van de kaarteniwijiZiging vast te stel len, een wijziging die volgens de Pravda van maandag, alle niveaus van de partij betreft van de eenvoudige strijder aan de basis tot de noogstgeplaat- sten. De inventarisatie stelt de leiders in staat een nieuwe lase te openen mzake de prak tische en politieke activiteit en met name de interne disci pline te verhogen. Anderzijds Kan men via het vernieuwen van de kaarten op „democrati sche wijze" (Pravda) alle personen elimineren die ge taald hebben in hun taak als „goede communisten". Hoewel de vernieuwingspro cedure officieel pas op 1 maart van start gaat, heeft ze in feite al een aantal communis ten getroffen, die betrokken waren bij economische schap dalen en inbreuk maakten op de discipline, met name in Ge orgië en Azerbeidsjan, waar verscheidene duizenden, partij leden in enkele maanden tijds werden uitgesloten. Het probleem is te weten te komen of de grote administra tieve operatie niet moet die nen als voorbeeld voor analoge operaties in de verschillende EFüü rnf| geldig t/m zaterdag Uvindt alle andere VIVO-aanbiedingen oppagina2en3vanUwdamesblad sectoren van de Russische sa menleving. De directe bedoe ling schijnt te zijn de partijle den duurzame plastic kaarten ter beschikking te stellen die in computers zijn vastge legd. In Moskou is de verwach ting dat dergelijke operaties in gelijke mate de „niet com munisten" van de vakbonden, hst leger en andere massa organisaties zullen treffen. In diverse sectoren van de Russi sche economie en de intelli gentsia heeft men reeds ge constateerd dat „de schroeven worden aangedraaid". De strijd tegen het alcoholisme en de verwaarlozing van de ar beidsdiscipline is sinds het 24e partijcongres opgevoerd. De invloed van de krachtiger greep van de partij op de sleutelsectoren van het regime ideologie cultuur en voor lichting is voelbaar, maar in de ogen v.an, de leiders nog steeds onvoldoende. Dt vernieuwing van de kaarten is een goede gelegen heid de internepropaganda op te voeren en de controle op de aan de partij verbonden orga nen te versterken. Alle -wijzi gingen die de laatste tijd bin nen het leidende apparaat zijn aangebracht zijn gemotiveerd, zo meent men, door de nood zaak van een algemene machtsvergroting. De moeilijkheden op het ge bied van de landbouw en de vertraging van de economische ontwikkeling, die sinds het begin van het nieuwe vijfja renplan zijn opgetreden, heb ben de leiders in het Kremlin In een soort staat van alarm gebracht, hoewel de Pravda niet de directe rol van de partij in het economisch leven opwerpt maar zich-beperkt tot het aanduiden van de discipli ne en de ideologie. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de communisten die een nieuwe kaart in hun bezit krijgen, een toegenomen verantwoordelijk heid hebben. De noodzaak om de ideologi sehe en politieke kwesties in de gehele Sovjet-Unie te cen traliseren is nauw verbonden met de „open politiek" die Le onid Breznjev sinds april 1971 heeft gevolgd. De verantwoor delijke mensen zijn tot de ont dekking gekomen dat de eco nomische, wetenschappelijke en culturele samenwerking met het westen nieuwe „geva ren" met zich meebrengt voor de gemiddelde Russische bur ger. De communist, de ware steunpilaar van de Russische samenleving, zal dus met in gang van maart, dankzij het nieuwe mandaat dat hij krijgt, de taak hebben de ideologi sche besmetting zowel in bin nen- als buitenland in te dam men en te bestrijden. van een taboe-doorbrekende soort. Ook de man verliest eindelijk zijn broek-voorrecht in de film en dat is dan weer een discriminatie minder. Rutger Hauer als Eric is een wilde jongen, die op zijn beeldhouwers-atelier de ene vrouw na dè andere pakt, wordt tenslotte zelf helemaal „gepakt" door Olga (Monique v.d. Ven). Ze trouwen, bele ven dolle dagen, maar drijven weer uiteen. Ze vinden elkaar terug aan Olga's sterfbed. Nauwelijks een verhaal. Maar daar gaat het ook niet om. De film is,- als het boek een mi- lieusketeh. Door opeenvolgen de anecdotes zet het vitalisme zich af tegen een burgerlijk leefpatroon, waarvoor bijvoor beeld de ouders van Olga (Wim v.d. Brink en Tonny Huurdeman) raak model staan. Verrukkelijk is ook de ont hulling van Jan's - sorry Eric's - monument door de ko ningin, geweldig opgelost met een hoed. De trouwpartij in het stadhuis in aanwezigheid van een aantal hoogst zwange re bruiden krijgt een brute ontknoping, waarbij de bruut heid (hond likt vruchtwater van een beginnende bevalling) weer zo „maf" is, dat het rela tiverend werkt- Ete.etc. De film speelt in op, wat Je noemt een breed publiek van de gniffclaars tot de fijnproe vers, omdat de maker erin ge slaagd is commercialiteit en artisticiteit bijeen te houden. Af en toe heeft Verhoeven zich laten verleiden tot het maken van te mooie fondant plaatjes, maar over het alge meen filmt hij met een zeer mooie instelling. De montage (Digna Sikke), is bovendien goed gedaan. De spanning, die de film ongetwijfeld heeft, wordt niet helemaal volgehouden. Tegen het eind zakt de film wat in elkaar; juist op de momenten, dat Monique v.d. Ven zich steeds beter waar begint te maken. Rutger Hauer speelt doorlopend een sterke rol. De dramatiek van het slot in Wolkers boek is wat afge zwakt. Olga sterft weliswaar, maar de sterke laatste pagina's van het boek, waarin de hoofdfiguur nog duidelijker karaktertrekken meekrijgt, werden weggelaten. Het ver malen van Olga's pruik in de vuilniswagen als laatste beeld, is een traan, die al dik genoeg is, zal de scenarioschrijver Ge rard Soetman gedacht hebben. Het door elkaar lopen van he den en verleden in Wolkers boek is handig opgevangen. De film begint met wraaKroe- pende fantasiebeelden bij Eric en een masturbatiescène, die door flash-backs en een herha ling van de eerste scène dui delijke vorm krijgen. Zonder le willen zeggen, dat hier nu net meesterwerk aller eeuwen gemaakt is, kun je van Turks Fruit wel beweren, dat het een film is, die in vele opzich ten ver boven de middelmaat ligt en daarom aanbevolen kan worden. HENK EGBERS LEUVEN (AFP) De 24- jarige Leuvense student in de farmacologie Pierre Brouard heeft zich van zijn kennis be diend om de man te vergifti gen, die zijn vriendin van hem afgenomen had. Brouard stuurde zijn rivaal een als fabrieksmonster ver pakt mengsel van vitaminen- poeder en vergif. Het slachtof fer „probeerde" het nieuwe middel en kwam in een coma terecht in een ziekenhuis. Het stervensgevaar is intussen ge weken. Brouard is wegens poging tot moord met voorbedachte rade, opgesloten.

de Stem | 1973 | | pagina 11