L op Zoom Ton voor Surinaamse vakbeweging SER-KROONLIDMEER WERKLOZEN Centraal akkoord op de tocht Burger maakt vandaag programma bekend Politie waalwijk denkt aan opzet Klinkende namen op Europa-Amerika congres in Amsterdam V kruisinga: Fraude met giro valt wel mee TENTENBEDRIJF IN DE AS biljoen schade bij brand opnieuw tupolev neer- gestort Geboortenregeling bij schaapskudde EUROPEES SCHADE FORMULIER OP KOMST Deperfekte pasvorm van Panty P merkt upas goed als u ze aanheeft! panty DERLAND Onaan vaardbaar zijn. :en. iSIèRES iter, binnenland buitenland ENTE PUTTE (N.Br.) bekendmaking Geharrewar Onverm ij clelij k MANNETJES Contact tussen D '66 en „nieuwe partij" Zwartkijkers Peiger moet ontslagen werknemers terugnemen Dinsdag 20 februari 1973 nog een :n en. doel- Ook soneels- filiaal in het geheel ERKSTERS: *18 uur. [werkkring in een jong \RI VAN 16-20 UUR Zoom waar de heer C. UTRECHT (ANP) De be leidsorganen van de drie vak- tentrales hebben gisteren be sloten de Surinaamse vakbe weging in eerste instantie fi nancieel te steunen door geza menlijk een bedrag van f 100.000 ter beschikking van de Surinaamse vakorganisaties te stellen. Dit is het eerste concrete resultaat, dat het bezoek van do Surinaamse vakbondslei ders Kross van de „Moeder end" in Suriname en De Went van de Progressieve Werknemersorganisaties (PWO) aan vakbeweging verd. de Nederlandse heeft opgele- De heer P.J..T. van Hout, se cretaris van het overlegorgaan van de drie vakcentrales, zei dat de vakcentrales tot deze steun hebben besloten „op grond van de door de vak bondsleiders verstrekte voor lichting over de situatie in Su riname en op grond van de gevoelens van solidariteit, waaraan de vakcentrales al eerder uiting hebben gege ven"- De drie vakcentrales hebben overigens pas maandag via de radio kennis genomen van de komst naar Nederland van Kross en De Went. Het te legram waarin zij hun komst aankondigden is niet ontvan gen. „Het zal wel net als onze vorige telegrammen naar Ne derland zijn vastgehouden", aldus de heer Kross. De vak bond CLO (centrale van landsdienaren organisatie) heeft op een drukbezochte vergadering besloten de sta king voort te zetten. Bij het CLO zijn aangesloten: de dou ane-beambten, het personeel van de overheids-ziekenhui- zen. poliklinieken, post- en vuilnisophaaldienst, en consul- tatiebureau's. de onderwijzers en het personeel van de tele graaf en de telefoondienst. De vergadering, die werd gehouden in een buitenwijk van Paramaribo, werd bijge woond door circa 1500 tot 2000 mensen. Na afloop fcesloot men op te trekken naar het centrum van de stad. Deze de monstratie had een ordelijk verloop. De menigte, die in middels was aangegroeid tot 2500 man, trok op naar het regeringscentrum. De daar op gestelde ordepolitie hoefde niet op te treden. EDE (ANP) De Edese schaapskudde is de laatste da gen sterk uitgebreid door een ware geboortengolf. Er zijn meer dan 100 lammetjes bijge komen. Tot het warme voor jaarszonnetje doorbreekt, zul len de dieren in de schaaps kooi op de Ginkelse heide blijven. Insiders zeggen dat de ge boortengolf om financiële rede nen later is dan andere jaren. Hoe later in het seizoen de lammeren het levenslicht aan schouwen, hoe minder voer er nodig is in de schaapskooi. De Gelderse schaapskudden lijden financieel een kwijnend bestaan. En zo, vrienden van de sport, ziet ge weer eens, waar in een Kleine landgenoot groot (Van onze dactie) parlementaire re- DEN HAAG Volgens staatssecretaris Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) zijn de berichten over het stijgend aantal fraudegevallen met gi rokaarten sterk overdreven. In de Kamercommissie van Ver keer en Waterstaat zei de be windsman, dat het aantal frau degevallen relatief zeer klein is. Dat aantal is bovendien nog (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het door werkgevers en werknemers onder auspiciën van de regering-Biesheuvel gesloten cen traal akkoord komt steeds meer op losse schroeven te staan. Niet alleen het metaalconflict ondergraaft dit akkoord, ook de overheidsmaatregelen met betrekking tot tarieven van overheidsdiensten en de devaluatie van de dollar onder mijnen dat akkoord. Het doel, bestrijding van de Malie, is praktisch onderge- I schikt gemaakt aan de uitwer king ervan. Gisteren bezwoer it Tweede Kamer de regering tariefsverhogingen bij de I PTT niet te laten doorgaan, omdat die in strijd zouden zijn I met het centraal akkoord. Gis teren liet ook prof. Schouten, Kroonlid van de Sociaal-Eco nomische Raad en „geestelijk vader" van het akkoord we- I ten, dat aan een herziening niet te ontkomen valt. Door de devaluatie van de I dollar zal de conourrentieposi- I tie van het Nederlandse be- Idrijfsleven ernstig worden |wwak.t wat met name vol- jaar zeer ernstige gevol- I (en kan hebben voor de werk gelegenheid. Regering, werk levers en vakcentrales moe- Jen volgens hem snel rond de afel gaan zitten om de afspra- tón. voor dit jaar te herzien. fester der gemeente Put srtiJ [ïdoening aan het bepaaldl 0r I ij van de Wet op de Ruimt j| Ipenbare kennis, dat de T. n da F besloten heeft te verklaren^ lereid de herziening cA- N.-f commentaar 1 Dinnen enkele weken blijkt tl een bedrijf dat door zijn eigen directie tot verdwijnen [«as gedoemd kansen op overleving te hebben. Dat is 1 geval met de Metaalwa- liwfabriek Tilburg. Een situa- 1 'ie die is ontstaan door het op- treden van het personeel en i Je vakbonden. En het begrip [van de Duitse topleiding van Jet concern, waarvan deze fa- kriek deel uitmaakt. Een situatie die toch wel te [Jeuken geeft. Omdat zij niet 'ileen staat. Men kan zich zo '«gzamerhand gaan afvra- Jen of directies die voor zulke [«slissingen als voortbestaan liquidatie van een bedrijf I staan die verantwoordelijk- «M wel alleen kunnen dra- Gen? Er zijn belangen van anderden mensen met zulke «tóngen gemoeid. Het I dat reeds enkele malen na je actie van vakbonden en [Personeel plotseling een ge- (tó andere beslissing moge- blijkt, geeft te denken. De ["ka-affaire ligt ons nog ver? Phet geheugen. De Tilburgse Ijtaire is er nu bijgekomen. 5 garandeert eigenlijk dat sluiten om bedrijven Ie li ederen niet reeds vele ma ten onrechte genomen b1 nog genomen zullen in de toekomst? Nie- Itand natuurlijk I En juist dat |ide bestemmingsplan """-«"gebe®! bied gelegen tussen de weSti Aan en Bosweg, waarvan [ing wordt gevormd doo perceel sectie B. 19X8 r de in noordelijke "cht f di fcn aan de oostzijde door een K daarna langs de oo .Kom^l^bngzamerhand niet meer In het NKV-iblad Ruim Zicht schrijft Schouten, dat aan een aanpassing van het centraal akkoord niet valt te ontkomen. Wil men de gevolgen van de devaluatie van de dollar zo goed mogelijk opvangen dan zal het loon- en prijspeil dit jaar aanzienlijk meer moeten dalen dan in het centraal ak koord is overeengekomen. Willen we voorkomen dat de werkgelegenheid de dupe wordt van de devaluatie, dan moet de nominale loonstijging met ongeveer 2,5 procent wor den teruggebracht tot 11 pro cent. Het bedraagt nu nog bij na 14 procent. De prijzen zul len dan dit jaar ook aanzien lijk minder mogen stijgen dan nu wordt geraamd: 5 procent acht prof. Schouten haalbaar in plaats van de geraamde 8 a 8,5 procent. Slaagt men er niet in de prijzen zo beperkt te how den, dan zal de regering de loon- en inkomstenbelasting moeten verlagen. Op die ma nier kan men een verlaging van het reëel besteedbaar in komen tegengaan. Op de bud gettaire gevolgen die een der gelijke verlaging met zich mee zou brengen, gaat het SER- kroonlid niet in. Hij toont zich diep teleurge steld over het „geharrewar" tussen de werkgevers en de industriebonden over het klei ner maken van de inkomens verschillen. Het centraal ak koord regelt volgens hem de centrale afspraken die over lo nen en prijzen zijn gemaakt. En hoewel dat akkoord een beroep doet op de hogere in komens dit jaar extra te ma tigen, is 't centraal akkoord be paald niet bedoeld als nivelle- rings-imstrument. Overigens laat hij werkgevers en werk nemers nu al weten, dat hij een volgende keer niet meer aan de voorbereiding van een centraal akkoord of een soci aal contract zal meewerken. In de Tweede-Kamercom missie van Verkeer en Water staat werd gisteren de rege ring verweten een bom onder het centraal akkoord te leggen door de tarieven van de over heidsdiensten zonder meer te verhogen. Men vreest, dat de werkgevers en de vakcentrales op den duur gedwongen zullen worden hun medewerking aan de uitvoering van het akkoord op te zeggen. Verschillende Kamerleden achten dat een onvermijdelij ke zaak, nu het kabinet zelf niets aan de matiging doet. Binnen drie maanden moeten werkgevers en vakcentrales weer met elkaar rond de on derhandelingstafel gaan zitten, om het centraal akkoord voor volgend jaar voor te bereiden (het kan ook een sociaal con tract worden). Zeker is nu al dat de vakcentrales hun eisen voor 1971 aanzienlijk zullen opschroeven, nu én de werk gevers én de regering in hun ogen de prijsafspraken aan hun laars lappen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur mr. J. A. W. Burger maakt vandaag het ontwerp-regeringsprogram openbaar, dat hij met behulp van ambtelijke deskundigen heeft op gesteld voor een eventueel kabinet-Den Uyl. Gisteravond heeft Burger de laatste hand aan dit stuk gelegd. Aanvan kelijk zou h(j het voor het weekeinde publiceren. Het ontwerp-program zal in grote trekken moeten lijken op het verleden week gepubli ceerde „aangepaste regeerak koord" van de progressieve drie. Tegelijkertijd zal het stuk echter ook moeten tege moetkomen aan de program matische inbreng van confessi onele zijde, omdat de confessi onelen immers alleen op basis van gelijkwaardigheid willen meewerken aan de totstandko ming van een kabinet-Den Uyl. PvdA-jongeren hebben in middels laten weten dat het geactualiseerde linkse regeer akkoord nauwelijks meer lijkt op het oorspronkelijke, door de congressen van de 'progres sieve partijen samengestelde program. Er is vooral veel kri tiek van die kant over het punt van de collegegelden, die volgens de jongste plannen van Den Uyl c.s. 500 gulden zullen moeten bedragen (ge koppeld aan studiefinancie ring). De PvdA-jongei-en her inneren er aan dat Den Uyl altijd heeft beweerd de dui- zend-guldenwet ongedaan te sweg en en B. 146 en 1469, lopende g tot aan de P°stbaan,'Titbrei<ii!11 Lrtn+AWimin CfCDlflll iN - -Afi t [de bestemmingsplan "~"„legen Izaken" voor hei.geb}?f[.feünê^ Irenbaan - Tweede Vel reiiDtfcui - n .n - Bosweg en de bestemmingsplan ;eS" i°° jeerterrein en Zomern tegen tussen de Ee"ste„ tot aan weg en de Heerenbaa o0steM 0 meter, gemeten uit Heerenbaan; teken®11 t zoals op bijbehorende [dsbesluit ligt vanaf i®121 Lu onze correspondent) I Maandag- j l "Hstreeks vier uur chiw1 ont(|ekt in de kin- I "f. 'riek van Schuwer I Litwin, n ?erste Zeine le ((brok,*' r.e brand moet uit- 21,11 h> het lederma- '%iek Senoemde schoen- üi.. 'c mogelijkheid is niet Isecretarie voor een I20 februari 1973. De burgemeester voorn0 If. J. van Erp. I cle brand .erna, door Hestno ""bekende daders is Wt hi',11; bedacht wordt bi im„!, 'edermagazijn eerst gestolen is, zoals meer gebeurd is, «en ai en dat om de sporen daarvan uit te wissen, of om het onder zoek te bemoeilijken, de brand is aangestoken. Gelijktijdig werd ook de brand ontdekt bij naastliggen de bedrijven van de kunststof- fenfabriek Louis Aarts n.v. waar het vuur met de eigen Sprinkler-installatie kon wor den bedwongen (de gevolgen bleven beperkt tot waterscha de) alsmede in heit gebouw van de melkfabriek de Wami. De schade bij de kinder- schoenfabriek van de firma Schuwer wordt op ruim een miljoen gulden geraamd. Het bedrijf is door de brand zeer gedupeerd, omdat men volop in de orders zit vooral ook door de toegenomen export. De zeventig mensen die bij Schuwer in Waalwijk werken zullen waarschijnlijk weer spoedig aan de gang kunnen omdat ook een gedeelte van de produktieruimte voor brand werd gespaard. De Waalwijkse recherche is druk doende te achterhalen wie in deze moge lijke brandstichting de hand hebben gehad. zullen maken als de progres sieve drie aan het bewind ko men. Zij vinden dat Den Uy] dit „ongedaan maken" wat al te rekbaar heeft geïnterpre teerd. Intussen wordt achter de schermen al druk gesproken over „de mannetjes" die een kabinet-Den Uyl gestalte moe ten geven. Om het kabinet compleet te maken moet het vóór de verkiezingen gepre senteerde deelkabinet worden aangevuld, ook vafiuit de con fessionele partijen. In progressieve kringen is men gaan beseffen, dat dit .piet „een paar loslopende con fessionelen" zullen kunnen zijn, maar dat op z'n minst vijf confessionele politici in het kabinet moeten worden opgenomen, wil er voor de confessionelen althans sprake zijn van gelijkwaardig part nerschap. Men is er bij „links" ook van overtuigd, dat een kabi net-Den Uyl met een witte rand (dus met confessionelen er in) bij de achterban het nodige verzet zal oproepen. Den Uyl zou er nog een „har de dobber" aan krijgen als hij een dergelijke constructie op een congres moet verdedi gen. Bij de PvdA tilt men overi gens zwaarder aan het „radi cale" gedeelte van de eigen achterban dan aan de tegen stribbelende PPR. Men gaat er van uit dat de PPR in het uiterste geval een „passieve verantwoordelijk" zal willen nemen voor het kabinet, waar mee bedoeld wordt dat er geen PPR-ministers aan deel zullen nemen, maar dat de Kamerfractie wel de wetsont werpen die een kabinet-Den Uyl voorstelt, zal steunen, zo lang die niet in strijd zijn met het progressieve akkoord- (Van sters) een onzer verslaggeef- DEN HAAG Waarschijn lijk wordt in de loop van de volgende maand een uniform aanrijdingsformulier inge voerd. Het initiatief gaat uit van de Europese Commissie voor Verzekeringen in Parijs. In Nederland is dit initiatief overgenomen door de Neder landse Vereniging van Auto mobielassuradeuren. De bedoeling is dat het for mulier direct na het ongeval ingevuld wordt. Beide partijen doen dit op hetzelfde formu lier. Er dienen 6 vragen inge vuld te worden. Bovendien moet er een situatieschets ge geven worden, waarna het for mulier door beide bestuurders ondertekend moet worden. Het formulier houdt geen erken ning van aansprakelijkheid in. De voordelen van dit Euro pese schadeformulier zijn: de identiteit en feitelijke gege vens worden meteen vastge legd, wat de centrale registra tie bevordert: de formulieren worden voor heel West-Europa hetzelfde, zodat het invullen voor een buitenlander geen moeilijkheden oplevert. Frankrijk gebruikt een dei- gelijk formulier al ruim 2 jaar en België ongeveer 1 jaar met succes. Ook Engeland, Duits land, Zwitserland en Oosten rijk hebben interesse in het Europees schadeformulier UIT de nieuwe meer in Am sterdam-west is maandagoch tend het stoffelijk overschot opgehaald van de 23-jarige sportduiker J. G. Hopman uit Kedichem De jongeman was zondagmiddag tijdens duikoe- feningen verdronken. 0 Het tentenbedrijf Rinco Campingsport van oud-voet balinternational Henny Moe ring in Enschede is gisteren in een uur tijd door een felle brand volkomen verwoest. De schade bedraagt meer dan een miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) Het hoofdbestuur van D'66 en een delegatie van de kern van de actiegroep Nieuwe Partij zul len vanavond in Den Haag van gedachten wisselen over het aan het begin van dit jaar gepu bliceerde manifest van de ac tiegroep. Het gespirek, in het Eerste-Kamergebouw, vindt plaats op uitnodiging van het hoofdbestuur van D'66. PRAAG (RTR) Gisteren morgen heeft zich voor de derde maai binnen korte tijd voor de Russische burgerlucht vaart een ramp voltrokken. Een Tupolev-154 van de lucht vaartmaatschappij Aeroflot verongelukte bij de landing op liet vliegveld van Praag, waar hij maandagochtend om halfelf moest arriveren. Daarbij zijn 65 personen omgekomen. Tweeëntwintig mensen hebben de ramp over leefd onder wie alle 8 beman ningsleden. eens sterk gedaald nadat van de zijde van de PTT de con trole was verscherpt en het openbaar ministerie een groot aantal fraudeurs heeft ge straft. In de Kamercommissie werd voortdurend aangedrongen op een verscherping van de vei ligheidsmaatregelen bij de postkantoren, met name bij de agentschappen in stadswijken en kleine plaatsen. Het sterk stijgend aantal overvallen van de laatste maanden vervullen de meeste Kamerleden met grote zorg. Staatssecretaris Kruisinga kon zich die zorg wel voor stellen. Hij toonde zich even wel optimistisch over de toe komst. Een aantal maatregelen om die overvallen tegen te gaan is al versneld ingevoerd, terwijl een groot aantal mate riële maatregelen wordt over wogen- De bewindsman voelt er weinig voor radio en tv een soort kentekenregistratiesys teem te gaan invoeren, zoals bij de motorrijtuigenbelasting. Het WD-Kamerlid De Boer had daarom gevraagd om het aantal zwartkijkers tot het mi nimum te beperken. De be windsman bleek wel bereid het aantal controleurs uit te breiden. Sinds dat controleap paraat op volle krachten werkt '56 zijn er meer dan 350.000 zwartkijkers in de kraag gegrepen. EMMEN (ANP) Peiger Industrie bv in Emmen moet zijn 12 ontslagen werknemers in dienst terugnemen, aldus maandagmorgen de president van de rechtbank in Assen in zijn vonnis in het kort geding van de industriebond NVV te gen Peiger b.v. Het aangezegde ontslag moet binnen tweemaal 24 uur na de tekening van het vonnis schriftelijk aan de werkne mers worden ingetrokken op straffe van een dwangsom van f 10000 per dag dat Peiger in gebreke blijft. De president ontzegde pei ger bv het recht werknemers te ontslaan zonder rekening te houden met de regeling die in augustus van het vorig jaar met de industriebond NVV is overeengekomen. Voorts werd Peiger veroordeeld in de kos ten van het geding, groot f 480,-. kan wezen. Hoelang al niet is de kleine man het trekpaard van de gro te. Maar dat zal veranderen. x De ruggegraat van de con fessionele partijen is gebro ken, constateerde ds. Abma, fractievoorzitter van de Staat kundig Gereformeerde (mini-) Partij het afgelopen weekein de. Hij sprak toen over de verkiezingsnederlaag der con fessionelen. Ds. Abma zei verder: „Nu partijen in vergaande mate het geloof als bepalende factor in de praktische politiek hebben afgeschreven, is het blijkbaar ook uitermate moeilijk om hun geloofwaardigheid over eind te houden". En dan voegt hij daar de merkwaardige opmerking aan toe dat hij in de uiterst pre caire financiële situatie nog een extra moeilijkheid ziet. Het is onwaarschijnlijk dat ds. Abma hierbij niet zozeer doelde op de lege kas van die confessionele partijen, als wel op 's Rijks kas. Of wilde hij hiermee een vraagteken zetten achter de woorden op de rand van onze gulden: God met ons? De volgende tekst liegt er niet om: „De plattelandsvrou wen van het Verenigd Konink rijk verzoeken Uwe Majesteit nederig hen te helpen, het ge vaar van de auto's te bestrij den. Wij twijfelen er niet aan of Uwe Majesteit weet niet hoezeer wij lijden. De auto's maken ons leven tot een hel". En verder gaat hit: „Onze kinderen zijn onophoudelijk in gevaar, onze kleren worden bedorven door het stof, wij kunnen onze vensters niet meer openen, het lawaai van de auto's berooft ons van onze nachtrust". En nog verder: „Als zij ver plicht konden worden in de dorpen langzaam te rijden, zou dat al veel gewonnen zijn, maar wij zijn arme mensen en de meesten die auto's hebben, letten niet op ons. Wij weten niet wat we moeten doen Dit stond in een petitie die in 1910 werd aangeboden aan de Engelse koningin Mary. Welgeteld 63 hele jaren gele den Xn een tijd waarin iedereen schreeuwt dat er zoveel zo snel verandert, is het op z'n minst aardig om te zien hoe weinig er ook verandert. Er is nog veel werk aan de winkel. Groeten. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van 26 tot en met 28 maart wordt in het Amsterdamse RAI Congres centrum een Europa-Amerika Congres gehouden Het con gres, georganiseerd en gespon sord door de Internationale Europese Beweging, w~rdt hij- gewoond door drie- tot vier honderd vertegenwoordigers uit het politieke, economische en universitaire leven in de VS, Canada en de lidstaten (plus Noorwegen) van Je Eu ropese Gemeenschap. Tot de deelnemers behoren o.m. priins B-emhard, dr. Mams- hult, M. van der Stoel, dr. Witteveen (Nederland), Wal ter Haltetein (West-Duits- liamd), gouverneur Nelson Roc kefeller, Dean Rusk, George Ball, Cyrus Vance, prof. Euge- (ADVERTENTIE Panty P, de panty die zich volmaakt vormt om 't been van elke vrouw in de rode verpakking voor elke vrouw voor elke maat ne Rostow, senator Jacob Ja- vits, (Amerika), Roy Jenkins, Reginald Maudling (Enge land). Raymond Aaron en Gis- card D'Estaing (Frankrijk). Tot de Nederlandse deelne mers behoren verder prof. Al- ting von Gesau, directeur van het Kennedy-im-stituut te Til burg, oud-staatssecretaris' prof. dr. Van de Beugel, prof. Röling, H.J. Neuman. directeur v-ai het instituut voor vredes vraagstukken en m-r. J.L. Heldring, directeur van het genootschap voor internationa le zaken. Doel van het congres is de Europese stem, die de laatste jaren wat verstild is door het grote politieke werk van Amerika, China en Rusland, wat luider te laten klinken, nu belangrijke nieuwe -erhoudin- gen tussen de vergrote EEG en Amerika gestalte gaan krij gen. De deelnemers zullen aan de hand van referaten over drie hoofdthema's, t.w. nauwe betrekkingen tussen de VS en West-Europa op economisch, buitenlandse politiek en mili tair gebied. De Europese Beweging, die de vorming van een federatief en democratisch Europa voor ogen staat, is een pressiegroep, die werkt op particuliere ba sis. Het Europa-Amerika con gres. wordt dan ook hoofdza kelijk gef nancierd uit parti culiere fondsen. „Geen cent is afkomstig van de CIA (de Amerikaanse in lichtingendienst) merkte de woordvoerder van de Europese Beweging in Nederland, de heer H. Aben op. maar dat de Internationale Europese Bewe ging over lijvige fondsen moet b.-chikken, moge blijken uit het feit, dat het congres beslo ten wordt met een diner op mogen plezierboten in de Am sterdamse grachten.

de Stem | 1973 | | pagina 9