HONTENISSE KAPITTELT PROTESTBRIEF Toogdag over bevolking Gent blijft hameren op super kanaal Bekoring van oude prenten ,Warmbloedfokkeiïj' vergadert in Goes BIJ GALERIE VAN GEYT houdt jaarvergadering Voorlichting over snijmais stad streék t Vrij zacht S\}}2 _12- Kaub 135 "12- vCCn ,'45 en 17-07 EXPEDITEUREN EN DOUANE-AGENTEN STEUNEN, ACTIE Benzinepomp gestolen Actiegroep „Oosterschelde open De draden in de Statenzaal Aandacht W. Hagenaars: Internationaal beleid water winning nodig Commissie-Buma komt bijeen BUURTFEEST DE HARMONIE KRUIN1NGEN Boeren tegen aanslag reinigings rechten Rilland-Bath Dinsdag 20 februari 1973 Vooruitzichten voor woens- G? en donderdag, opgesteld iüor het KNMI op maandag j18,00 uur: Vlij zacht met >1 en toe regen of motregen en tooral later perioden met Weersvooruitzichten in oirj- gemiddeld over Neder- W,i Voor woensdag: Aamtall uren 0 tot 4, Min. temp.: 2 tot roden boven normaal. Max. Pn 1 tot 5 graden boven naai. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: procent. Kans op een ge- rel droog etmaal: 60 pro- stnt Voor donderdag: aantal uren *1 tot 6, Min temp.: 2 tot 6 w6? Vwen normaal. Max. P-'- 0 tot 5 graden boven Mal. Kans op een droge Mode van minstens 12 uur: Procent. Kans op een ge- j droog etmaal: 50 pro- Waterstanden v°nAt?nz 256 -1, Rheinfel- Hjs l4 .Straatsburg 140 «V» Plittersdorf 298 -4, .«au 345 -17, Plochingen 142 Wt Kheim 172 "8, Stein- 8i »13? "4' Mainz 211 -12, C. -6, Koblenz 178 -17, 12 T 9 '®2 -28, Ruhrort '254 - *1 881 -36, Pannerden- (.11 '81 -34, Nijmegen 798 43R /r,876 -14' Ee£de L"4' Deventer 317 -3, '«1 4070 plus 38' Dorgha- 26, rI2 plus 40, Belfeld 138 - 551 plus 46 beneden de sluis a'ordiepte Keteldiep 290 cm °°9Water !1O"GEN lebr, woensdag l!.S?n °P Zoom 6.18 en 17.48 """eldin en 1637 ®elainge 6.08 en 18.27 (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER Bij motorenhandel en benzinesta tion Joh. Hoekman en Zoon aan de Langeweg in 's-Graven- polder is een mobiele benzine pomp gestolen. Deze pomp, die een warde heeft van ongeveer duizend gulden en tweehonderd kilogram weegt, stond naast de vaste benzinepompen. De pomp was nog half gevuld met meng- smering. De zoon van de heer Hoekman, die tegenover de zaak woont, ontdekte 's mor gens dat het ding weg was. Een dergelijke pomp is bovendien gestolen bij het garagebedrijf Nijsse aan de Veluweweg in 's-Heer Hendrikskinderen. (Van onze correspondent) YERSEKE De actiegroep Oosterschelde Open heeft van drie Zeeuwse gemeenten een schriftelijke reactie ontvangen op de protestbrief die zij me dio januari naar de gemeente raden zond. Zoals gemeld maakt de actiegroep in de brief ernstig bezwaar tegen het opdragen van de zuive- ringstaak aan de waterschap pen (zoals voorgesteld door GS) en doet zij een dringend beroep op de gemeenteraden om via een bezwaarschrift bij de provincie protest aan te tekenen tegen dit ontwerp voorstel. B. en w. wan Bruinisse de- ten de actiegroep mee geen aanleiidiing te zien tegen het (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De discussie in de Staten van Zeeland werden vrijdag geteisterd door een plotseling opgetre den defect in de pas en kele maanden oude ge luidsinstallatie. In de hoop dat de oorzaag van de storing snel verhol pen zou zijn, liet de voorzitter de vergade ring een half uur later dan gebruikelijk is be ginnen. Maar tot aan de lunchpauze toe bleef de geluidsinstallatie dienst weigeren. De sprekers over de structuurnota van de Stichting Zeeland, die aan de orde was, moes ten het toen de ver gadering eindelijk kon beginnen van hun ei gen stemvolume hebben, om zich verstaanbaar te kunnen maken. Onder wijl kropen monteurs, gewapend met de tech nische documentatie en de nodige meetappara tuur, onder de tafels van de afgevaardigden en van het college van G.S. door om de storing op te zoeken. Al met al een verwarrende toestand. De discussies kregen een karakter dat symbo lisch was voor de tech nische problemen in de statenzaal. Veel sprekers gewaagden namelijk van „rode draden" en „groe ne draden", die volgens hen door de structuurno ta van de stichting lie pen. en die al of niet voldeden aan de eisen. Dat het nu juist de elek triciteitsdraden waren die verhinderden dat de draderige argumenten voldoendé tot hun recht kwamen, stemde tot na denken... (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De orga nisatie'van Zeeuwse christelij ke plattelandsjongeren (CPJ) houdt op zaterdag 24 februari een jaarvergadering, tevens toogdag. Plaats van samen komst is het gebouw „de Schakel" te Middelburg. De christelijke jongeren hebben een uitdagend onder werp voor hun toogdag geko zen: de overbevolking en alles wat daar om heen zit. Tineke Kodde-Huibregtse geeft het thema van de toogdag de vol gende interpretatie: „Niemand mag die verantwoordelijkheid van zich afschuiven. Als we moeite hebben met het bewer ken en bewaren van de aarde, laten we het dan niet terug schuiven op god. Nee, we moeten het zelf doen". De toogdag begint om 14.30 uur. Na vertoning van enkele films, waaronder Bert Haan stra's Niet Genoeg, houdt de heer E. Baerends een inlei ding, waarna in creatieve groepen het door de heer Bae rends' naar voren gebrachte onderwerp, wordt uitgewerkt. Het avondprogramma omvat onder meer het eerste optre den van het cabaret „Zonder filter". Op de toogdag zal afscheid worden genomen van Corry Marcusse. presidente van de CPJ-Zeeland. Het cabaret Zonder filter, is afkomstig uit Tilburg. De spreker op de middagbijeenkomst, de heer Baerends, is secretaris van de Zeeuwse CBTB. voorstel van het college van nen. Vanuit Hontenisse kwam een soortgelijke reactie, zij het enigszins andera geformuleerd. „In tegenstelling tot wat u vraagt heeft de raad van onze gemeente unaniem zijn onge noegen uitgesproken over de wijze waarop u de water schappen aanvalt", schrijft het verbolgen college uit het Zeeuwsch-Vlaamse, dat verder laat weten dat de kritiek van de raad zich met name richt op de passages waarin staat dat de waterschappen reeds eerder hebben blijk gegeven niet capabel te zijn voor de hun opgedragen taak, dat zij bij de vervulling van hun taak alleen denken aan prestige-op- lossingen en eigenbelang en dat het jammer zou zijn dieze taak over te moeten dragen aan tamelijk ondeskundige en door ouderwetse bestuursvor men -slecht functionerende in stanties. B. en w. van Hontenis- se zeggen er eensgezind vam overtuigd te zijn dat door der gelijke uitlatingen onrecht wordt gedaan aan de water schappen en voorts dat het ui ten van zulke ongegronde be schuldigingen de sympathie voor de actiegroep in niet ge ringe mate zal schaden. In een drie kantjes tellende brief geeft ook het Domburgse college de actiegroep uitvoerig bescheid. „Onze gemeente heeft zich vele zorgen en uit gaven getroost om deze taak (waterzuivering) naar behoren te kunnen verrichten", aldus het Domburgse college, dat om die redenen geen enkele noodzaak ziet de zuiverings- taak naar de waterschappen over te hevelen. Over de be stuurlijke organisatie schrijft het college onder meer dat er groot verschil bestaat tussen de kandidaatstelling in de ge meente, die doorgaans veel be langstelling wekt en activitei ten veroorzaakt, en de kandi daatstelling bij de waterschap pen, die vrijwel aan ieders aandacht voorbijgaat. Kort sa mengevat, aldus het Domburg se college, zijn wij van ooi- deel dat overdracht van de zuiiveringstaak aan de water schappen onnodig is en een verdere uitholling van de taak en bevoegdheden der gemeen tebesturen betekent. Indien niettemin tot overdracht beslo ten zou worden, aldus besluit het college, dan dienen de ont worpen voorschriften op ver schillende punten gewijzigd of aangevuld te worden. (Van ee-n onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Er moet een internationaal beleid komen voor het onttrekken van drinkwater aan de grond". Dit zei het PAK-statenlid W. Hagenaars uit Bergen op Zoom ln de Brabantse Staten. Het Statenlid maakt er zich ern stig zorgen over, dait het ten zuiden van Bergen op Zoom gelegen Groote Meer droog zou vallen door het onttrekken van grondwater op Belgisch ge bied ten behoeve van de drink watervoorziening van Antwer pen. Gedeputeerde Van Haaren wees er nadrukkelijk op, dat het Zeeuwse Waterleidingbe drijf, dat in Zuidwest-Brabant drinkwater wint, in geen geval verwijten gemaakt kan wor den. „Zeeland", zo zei de Ge deputeerde, „is niet debet aan het van tijd tot tijd droog val len van het Groote Meer. En wat België betreft: dat ont trekt zich aan onze bevoegdhe den, aldus ir. van Haaren. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Donderdag 1 maart komt de commissie - Buma, die op verzoek van de directeur-generaal van de rijkswaterstaat de mogelijk heden voor de aanleg van een zeehaven in het oostelijke ge deelte van de Westerschelde (een omgeklapt ReimerswaaL plan) gaat bestuderen, voor de eerste keer bijeen. De commis sie, genoemd naar de hoofdin genieur-directeur van rijkswa terstaat in Brabant, wordt ge vormd door rijkswaterstaat Brabant en Zeeland, de pro vinciale waterstaat van beide provincies, de PPD's en de ETI'S. De bijeenkomst vindt in Den Bosch plaats. Zoals bekend heeft deze com missie eerder de alternatieven van Reimerswaal in de Ooster schelde bestudeerd en daarover een rapport aan de minister van Verkeer en Waterstaat uit gebracht. (Van onze correspondent) KRUININ GEN Vrijdag 23 februari a.s. houdt de buurtvereniging De Harmonie haar jaarlijks buurtfeest in Ons Dorpshuis te Kruinin- gen. De avond wordt gevuld met de klucht „Een aap op visite" door de toneelgroep 't Zand uitMiddelburg. Tijdens de pauze volgen een tractatie en een verloting. Voor de dames leden wordt een bakwedstrijd georganiseerd waaraan extra prijzen zijn verbonden. Na af loop is er bal met medewer king van Rythm Stars uit Hoogerheide. 0 W. Unser: Ets van Teniers. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdagavond wordt in verenigingsgebouw „De Ha ven' 'in Yerseke een voorlich tingsavond gehouden over de teelt en verpleging van snij mais. Dit omdat de snijmaïs- teelt in Zuid-Beveland in 1973 sterk zal uitbreiden. De heer M. A. de Hond, bedrijfsvoor- lichter bij het consulentschap voor de akkerbouw en de rund veehouderij in Goes, zal een korte inleiding houden over voederwinning en snijmais. Verder zullen de voordelen van de gezamenlijke aankoop van zaaizaad besproken worden. Er is volop gelegenheid tot discus sie. De voorlichtingsbijeen komst begint om half acht. 0 Allard van Everdingen: De wandelaar. £)e mens van deze tijd heeft een onstilbaar heimwee naar het verleden. Dat wordt wel duidelijk uit de wijze waarop alles wat antiek is wordt nagejaagd en alles wat vijftig jaar oud is, is bij wijze van spreken reeds antiek. Dat heimwee naar het verleden komt ook de oude prenten ten goede; gravures, etsen, litho's zijn zeer gezocht, een antiek lijst je eromheen en zwijmelend in romantiek heeft men de hedendaagse kunst weer eens waardig over het hoofd ge zien. Nu zijn oude prenten bij verzamelaars altijd al in trek geweest, maar hun verzamel activiteiten gingen buiten het grote publiek om. Boek- handelaar-galerist Van Geyt behoort ook reeds enkele ja ren tot die verzamelaars en hij heeft nu een deel van zijn collectie tentoongesteld, die de aandacht verdient en zeker ook zal trekken. De prenten omvatten een tijdperk van 1690 tot 1970. Ze zijn ten dele van minder bekende maar ook van be kende prentkunstenaars uit die dagen afkomstig zoals Allard van Everdingen, Lu cas Vorsterman, Jakobus Harrewijn of Antoni Waterlo. De enige nog levende kun stenaar in dit gezelschap is de bekende houtsnijder Dirk van Gelder, die hier met en kele nog moeilijk te verkrij gen mappen gravures (Zee land) en verspreide bladen aanwezig is. Doordat hier ook vroege specimina te zien zijn, krijgt men vanzelf een inzicht in de ontwikkeling van de prentkunst als zoda nig. De vroege grafici, die het burijn hanteerden, waren in de eerste plaats fotojourna listen en documentalisten, hun taak was geen andere dan getrouw de werkelijk heid van huizen, kastelen e.d. weer te geven; gaande weg ziet men dan dat de „kunst" doorsijpelt, dat de tails worden bezield, bomen die eerst als kinderlijk naïef decor dienst deden werkelijk tot leven komen en zo wordt de prent van middel tot do cumentatie een artistiek ex pressiemiddel. Dit laatste is dan het geval bij kunste naars als Van Wisselingh, Ferdinand Kobell, e.v.a. De expositie bestaat uit 132 nummers, die alle in hun soort de moeite van een aan dachtige beschouwing lonen en ons gemakkelijk onder hun technische artistieke be koring brengen. Te bezichti gen tot 12 maart a.s. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester Van den Daele van Gent heeft weer ens een lans gebroken voor de aanleg van een super kanaal tussen Gent en Terneuzen. Op een bijeenkomst in Wachtebeke riep hij zijn toehoorders toe: Gent heeft een sluisje van 60.000 ton terwijl Antwerpen en Zeebrugge nu reeds werken aan een sluis van 125.000 ton. Het gaat om leven en dood van de bestaande bedrijven in de Gentse kanaalzone. Als de industrialisatie in de kanaalzone niet verder kan gaan, betekent dat binnen 10 jaar een grote werkloosheid". De heer Van den Daele zei dat de aanleg van een nieuw kanaal noodzakelijk is voor het gehele haven- en indus triegebied tussen Gent en de Nederlandse grens, ja zelfs ook voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. „We moeten voorkomen dat de Gentse haven tot stil stand wordt gebracht en ver schrompeld zoals dit een tien- lal jaren geleden gebeuren", aldus de burgemeester. Hij vervolgde: I „Dank zij ingrijpende infra structurele werken konden ve ie duizenden arbeidsplaatsen worden geschapen, maar Gent j niet op zijn lauweren rusten- In 1970 zullen er in Vlaanderen zeker 175.000 werkplaatsen bij moeten ko men. Maar dan zal Gent be reikbaar moeten zijn voor gro- zeeschepen, zoals erts schepen voor het staalbedrijf Sidmar en tankers voor Texa co". Grote vraagtekens zette bur gemeester Van den Daele ach- de rentabiliteit van de 125 tons zeesluis van Zeebrugge. Gelet op het feit dat deze baven geen industrie en geen achterland heeft. Hij voorspel- dat Zeebrugge binnen de jaar niet een schip van 125.000 ton zal ontvangen. Fel keerde de heer Van den Daele zich tegen het Gentse actieco mité voor het leefmilieu dat bij de ingang van de zaal do cumentatiemateriaal uitreik te over de plannen voor het superkanaal en de gevolgen daarvan voor het leefklimaat. Zelfs dreigde de burgemeester zijn toespraak niet te hou den. Het actiecomité wees erop dat realisering van het kanaal plan en uitbreiding van indus trie in de kanaalzone tot ge volg kan hebben dat plaatsen als Wachtbeke en Zelzate on bewoonbaar zullen worden. Ook de vereniging van ex pediteuren en douane-agenten in Zuid- en West-België heeft op haar jaarvergadering aan gedrongen op een spoedige aanleg van een tweede verbin ding van Gent met de zee en de bouw van een nieuwe zee sluis voor schepen van 125.000 ton. Volgens de heer De Bak ker de voorzitter van de vere niging, is een dergelijke sluis onontbeerlijk voor Gent. Ver der bepleitte hij de aanleg van een vlieghaven nabij Gent. (Van onze correspondent) KAPELLE Op woensdag 21 februari om half acht 's avonds zal in de kantine van het veilinggebouw de jaarver gadering worden gehouden van de veilingvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omge- vjng". Op de agenda staat o.m. een toelichting door de voor zitter van de veiling over de gang van zaken rond de fusie besprekingen van de Zeeuwse fruitveilingen. Verder is er een bestuurs voorstel om een krediet van f 500.000,- op te nemen bij de Coöp Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Bij de bestuursver kiezing heeft de heer J. van Leeuwen te Kattendijke zich niet verkiesbaar gesteld ter wijl er ook een nieuw be stuurslid moest komen in de vacature die in 1972 is ont staan. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren W.A.G. Dekker te Wemeldinge; W. de Jager Pzn te Kapelle en J.E. Kole te Wemeldinge. (Van onze correspondent; NIEUW-NAMEN Volgens de algemene strafverordening van de gemeente Hulst is het niet toegestaan om het vuil op eigen bodem te deponeren. Al le vuil dient met de vuilnisop haaldienst meegegeven te wor den. De gemeente Hulst heeft dan ook aan alle bewoners, inclusief de agrariërs, aanslag biljetten voor te betalen reini gingsrechten gestuurd- De Nieuw-Namense boeren zijn hierover zeer ontstemd, omdat er nooit een vuilniswagen hun vuil ophaalt, waarop ze krach tens de te betalen rechten wel recht hebben. Verwacht wordt, dat diverse landbouwers pro test zullen aantekenen (Van een onzer verslaggevers) GOES De Vereniging tot Bevordering van de Warm bloedfokkerij in Zeeland ten noorden van de Westerschelde houdt donderdag 1 maart om half acht in de Prins van Oranje te Goes een algemene ledenvergadering, annex fok kersavond. Op de agenda van de leden vergadering staan naast de ge bruikelijke jaarversla-gen een bestuursverkiezing en een be spreking van de Zeeuwse Paardendag. Na het huishou delijk gedeelte houdt dr W.A.B. Jaaxtsveld uit Nijme gen een inleiding over „vruchtbaarheid en steriliteit bij paarden en pony's". Drs. H. Bouman, medewerker van het Zoötechnisch Instituut van de Veterinaire Faculteit in Utrecht, zal vervolgens spre ken over „Voeding van paar den en pony's. Na afloop van de beide inleidingen is er ge legenheid tot discussie. Zanglust De vogelvereni ging .Zanglust in Rilland-Bath heeft in dorpshuis „Luctor et Emergo" te Rilland een leden vergadering gehouden. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering hield de heer A. W. Ampt uit Yerseke een lezing over de natuur van Noorwegen, waarbij hij enkele series dia's vertoonde. Ook liet hij een groot aantal fraaie opnamen uit de buurt van Yerseke en van de Veluwe zien.

de Stem | 1973 | | pagina 3