FADHRONC: „BLUNDER IS NOG GOEI) TE MAKEN" Rini Wagtmans op bakfiets in het peloton Beslissing over Hury uitgesteld ONTKENDE kweken succes, peen talent Jozef Hury De clubs r:.~- Spasski krijgt berisping voor verlies wereldtitel Laat uw geld PROCENT met GWKrentespaarbrieven O N.H.V. GAAT IN I BRIEF FRANKFORT ONDERZOEK INSTELLEN I INTERNATIONALE K' Sporttoto sport )avond Breda haringen ver train niet door I is gisteren te kond [gemaakt door de nun kn luchtvaart, Micha mÈ^ÊÊii^Ê&ÊÊÈ»ÊÊÊSÊÊÊk DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. 25 hoog genoteerde Amerikaanse filter en plain sigaretten voor 175 Verlies Okker 12 Donderdag 15 februari 19/0 JP »n voor deM rubriek moeten Ldige naam en adres worden End. Bij publmatie zullen deze [worden. Slechts bij hoge uit- L zal wan deze regel worden :n. Naam en adres zijn dan bij lie bekend. Publikatie van brie- lort of onverkort) betekent niet het in alle gevallen net inhoud c.q. strekking. Inks het feit dat winke- i werknemers in Breda Irderheid de koopavond [n, en ook de K.v.K. iwij zend advies uit- Ondanks het feit dat heeft uit- |n dat 80% van de con- [en tégen de koopavond 0% de huidige openings voldoende vindt. On- het feit dat spoedig Je SER een nieuwe win- aan de rege- [al worden aanbevolen, lieden van de MGB te- les en beter weten in de in Breda doordrij- ■waarom wordt duidelijk kennis neemt van de San de voorzitter van de [uit Den Haag. In deze Irordt opgemerkt dat de in Den Haag geen is, dat slechts enkele He zaken hiervan proffit f dat de koopavond ten gaat van andere winke- [tlet zijn dezelfde soort [die hier de koopavond al gaat. dit ten koste ui deren. Ook b. en w. hieraan te moeten mee- Graag komt men aan- met stokpaardjes als laarheid en leefbaar- tiaar dan zou irisn do in eigen boezem 'a steken door b.v. op de [gen enkele uren de lo- van de gemeentelijke open te stellen. 80% werkende bevolking [dan vrij, dat zou een Eng op het arbeidsver- i de proefperiode is een |e zaak. Ondanks afwij- gaan de koop- ln in verschillende ■n gewoon door. Rotter- [s een fraai voorbeeld. na een proefjaar en de K.v.K. niet doorgaan is men, met lp van de krant en enke- hals over kop lliksemactie onder het e begonnen en onder de consument heeft lht op, is de koopavond gedreven. H. LICHTENBERG I ervaring rijk gewor- lesloot ik bij de wed- NAC - Feyenoord al uur op het NAC-veld In de voorverkoop had u overdekte staanplaats [t voor f 6,-, doch ik kon Be helft van het voetbal- pverzien en door ieder [t op je tenen te gaan (drievierde deel van het in deze tijd, waarin zoveel naar oorzaken waarom het publiek Hft, geloof ik dat hier [langrijke rede ligt. Men Kt meer als haringen m zitten voor veel lbovendien, als er iets op de tribunes, hoe Kn dan tijdig maatrege- Emen? NAC moet eens [ar bordjes „uitverkocht affen. ADRIE DE KONING (AP) Wat de „Hovertrain" betreft, o* Eie geluidloos voortraas h luchtkussen en °ve [ikele betonnen rail, au project is van da had een snelheid gaan bereiken aal 470 k.p.u. Er is P» mee Beden van een comrnis- het Lagerhuis zei Ir dat aan de Hovertr [toe 5 miljoen Pon,°. I en wel -oor het boU Rn een prototype en kn rail van ruim anew [ilometer lang. I men was tot de slo dat de Hoyertra n was. dat zijn |u opleveren, en dat m Ik niet nodig had. pieurs waren en[J1°er- weest over de die het verkeer tuss Wie net vernet - u Ken bijzohder snel J5- ?5 O Vrantisek Fadhronc: „Als het betaalde voetbal een jeugdcompetitie blijft missen brokkelt de basis af". (Van onze sportredactie) SEVILLA In de ronde van Andalusië gebeurt er niets wat Lomme Driessens niet wil. Gistermorgen bepaalde de ploegleider van de Rokado-formatie dat alles in het werk gesteld moest worden om super- sprinter Rik van Linden aan de tweede ritzege te helpen. De Rokado's controleerden gisteren de gehele dag de koers. Tegen de harde wind in en onder een af en toe neervallende regen, reden Driessens renners voortdurend aan de leiding. Af en toe werden ze gesteund door de Nederlandse renners van Canada Dry, die immers ook rappe finishers in hun midden hebben. Rokado maakte er een tem poslag van. Geen enkele ren ner kreeg kans te ontsnappen, hoewel Rini Wagtmans het verschillende malen probeer de. Wagtmans reed gisteren weer sterk. Hij is geheel her steld van de gevolgen van zijn val drie dagen geleden. Toon Vissers, zijn ploegleider keek er vergenoegd naar. Het is Marom te verwachten dat Wagtmans in de komende da- San zal proberen een etappe te winnen. Wagtmans zelf voelt ach ook bijzonder sterk. Dat "lijkt wel uit een grap die hij hort na de start in Cordoba durfde uit te halen. In een dorpje in de buurt van de shrtplaats stond een bakfiets Bparkeerd Wagtmans aarzel de geen moment. Hij stapte af, ®t'e zijn fiets tegen een muur slapte op de bakfiets en ging ï'dden in het peloton rijden. Mikele seconden later stond ttoersdirecteur Ramos Ramos ®et een waarschuwende vin- Ser bij hem. Wagtmans nam t chend, zijn racefiets weer ter ®d en koerste verder. I v Db Narings.de mecanicien i a" Rokado die even later ook Cn grap uithaalde kwam er "under goed vanaf. Hij kreeg n boete van duizend peseta's gulden). Wat was er ge- 1 Langs de weg lag een van een tractor. En op hand dat moment kreeg Van Sprin- juist een lekke band. Van .U'sO' vroeg om een ander taL® kreeg die grote trac- hioi aangereikt. Harings hem zelf de zaak te ^JADVERTENTIE monteren. Ramos was intussen kwaad geworden en bestrafte Harings met' een boete. Hierna werd er ontzettend hard gere den. In de straten van Sevilla was Rik van Linden onge naakbaar. Hij won zoals Lom- me Driessens dat 's morgens gewild had. Godefroot werd tweede en de eerste Nederlan- dr was Kees Koeken op de vierde plaats. UITSLAG VIERDE ETAP PE RONDE VAN ANDALU- Slë: 1 Rik van Linden B. 4.25.16, 2 Godefroot 4.25.21, 3 Van Roosbroeck, 4 Kees Koeken, 5 Jan Krekels, 6. Van Vlier- berghe, 7. Elorriaga, 8. George Pintens, 9 Willy Degheest, 10 Huelamo allen in dezelfde tijd als Van Roosbroeck. De plaat sing van de overige Nederlan ders: 12 Thijs de Koning, 20. Rini Wagtmans, 21 Jo Vrancke, 33. Spetgens, 37 Van Pol, 44 Pustjens. ALGEMEEN KLASSE MENT: 1 George Pintens 13.26.16, 2 Gonzales Linares 13.27.04, 3 Degheest 13.27.38, 4 Van Lin den 13.27.56, 5 Van Vlierberg- he 13.28.28, de andere Neder landers staan als volgt geklas seerd: 13 Thijs de Koning, 13.33.42. 16 Krekels 13.34.00. 30 Pustjens 13.34.30, 36 Koe ken 13.44.57, 38 Wagtmans zelfde tijd, 39 Vrancken 45 Van Pol. Het dagploegenklassement werd gewonnen voor Rokado voor Canada Dry. Spasski MOSKOU (Reuter) Het staatscomité voor sport in de Sovjet Unie heeft schaker Boris Spasski berispt voor het verlies van de wereldti tel aan Bobby Fischer (VS) in de zomer van 1972. Ook de crootmees- ters Tigran Petrosjan en Mark Taimanov, die in het Kandidatentoernooi van Fischer hebben ver loren, kregen een veeg uit de pan. De aanklacht tegen de schakers is dat zij zich niet zo op de tweekampen tegen de Amerikaan hebben voor bereid als wel wenselijk geweest was. „Zowel fy siek als moreel hebben deze spelers er niet het uiterste aan gedaan" al dus het blad Sovietski Sport, waarin de mening van de hoogste instantie op sportgebied werd ge publiceerd- „Bovendien studeren zij te weinig, wat op te maken is uit het grote aantal kleurlo ze remises dat zij de laatste jaren hebben ge speeld." Het centrale comité heeft nu besloten dat de beste 18 spelers van het land (waaronder nog wel Spasski, Petrosjan en Taimanov) zullen worden ondergebracht in een soort „eredivisie", waaruit de nationale kampioen tevoorschijn moet komen. De beste negen gaan vervolgens in een soort superliga verder. Remises voor dertig zetten zijn niet toegestaan, tenzij een ju ry dit toelaat. (Van onze sportredactie) ZEIST. Vrantisek Fadhronc, hoewel hij nog tot en niet het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland in 1974 bij de KNVB als bondscoach onder contract staat, denkt toch al volop aan zijn toekomst. Hij heeft zelfs al een idee klaar om na het wereldkampioenschap voetbal aan de slag te blijven in het vaderlandse voetbal. „Kijk," zegt de chef-trainer van Oranje, „na het wereldkampioen schap zal men in Rotterdam wel klaar zijn met het zoge naamde Feyenoord-hotel. Een schitterende accommodatie, waarin ook plaats is voor een zogenaamde jeugdvoetbal- school, een soort internaat. En van dat internaat zou ik graag directeur worden." Op dit moment heeft Fadh ronc natuurlijk nog wel ande re zorgen a-a-n zijn hoofd. Het Nederlandse elftal moet nog. J altijd hèt eïndtoèrnooi 'in Wbst-D-uitsland zien te halen, „Maar n-a de 00 in Antwer pen tegen België zijn we toch al een heel eind op streek. IJsland mag ons natuurlijk niets doen Er moeten min stens tien doelpunten gescoord worden- Tegen de Noren ben ik met een kleine overwinning tevreden en dan moeten de Belgen ons nog maar in Am sterdam zien te kloppen. Ja, ik ben optimistisch over dit Oranje-elftal". Een geheel ander geluid laat Fadhronc horen als het ga-at over de verre toekomst van de vaderlandse topformatie, want de revolutionair snelle pas waarmee het profvoetbal in ons land de laatste jare11 aan sluiting met de internationale top heeft gekregen, heeft de aandacht voor de jeugdoplei ding duidelijk doen verslap pen. En dat begon enkele ja ren geleden toen de zogenaam de profcompetitie voor elftal len onder de 18 jaar werd afgeschaft. De hoge kosten vormden ook nadat op- nieuw voorstellen tot herin voering van het betaalde jeugdvoetbal waren ingediend voo-r de meeste clubs het allergrootste struikelblok. En dat betekende een rem op de toevoer van echt jeugdig ta lent naar de betaalde topclubs. Het EUFA-jeugdteam (eens gevreesd in geheel Europa) valt de laatste jaren steeds verder terug. En als er aan de basis iets mis is, dan moet dat over een aantail jaren ook ge volgen voor de top hebben. „Ma-ar we kunnen die blun der nog goed maken", stelt Fadhronc. „Het beleid dat thans door de verenigingen wordt gevoerd is voornamelijk afgestemd op topvoetbal- De clubs kweken succes, geen ta lent. Zij willen zich ieder jaar weer versterken, maar het aanbod is vrijwel miniem. De prijzen van echte topspelers worden hierdoor opgejaagd En als een club toch eens een behoorlijke jeugdspeler heeft kunnen opleiden, dan liggen Ajax of Feyenoord al snel voor de deur met een forse geldbuidel". Vrantisek Fadhronc de man die zelf bij Go Ahead het eerste Nederlandse voetbal jeugdinternaat stichtte, doet het pijn dat hij zoveel talent gewoon verloren ziet gaan „Als het betaalde voetbal een eigen jeugdcompetitie blijft missen, dan komen 'ive aan de top geen stap verder meer- Sterker nog: doordat al het geld aan de top uitgegeven wordt, brokkelt de basis steeds verder af. In Frankrijk heeft een aantal jaren geleden een zelfde ontwikkeling plaatsgevonden. En de resulta ten werden ernaar. Na een Europese top was de val uit eindelijk diep. Nu is het jeugdvoetbal sinds enkele ja ren weer terug in Frankrijk en wat gebeurt er? Inderdaad, over de gehele linie wordt er in het Franse topvoetbal ook ineens weer sterker gespeeld. In Frankrijk heeft men van het verleden geleerd. Zo sterk zelfs, dat kinderen van 8 jaar (via steun van de overheid) al de zo noodzakelijke begelei ding krijgen". De eisen aan de jeugdige voetballers worden door het succes aan de top steedsNroger gesteld, Techniek alleen is niet meer voldoende. Veelzijdig heid is een belangrijke bijko mende zaak geworden- Maar door de rampzalige stilstand in het jeugdvoetbal lijkt de door stroming van het nieuwe ta lent te mislukken. Fadhronc: „Maar wat is talent? In het moderne voethal is een jongen met een groot sprintvermogen al een ta-lent. Vroeger was de techniek de basis. Nu is de dynamiek van de speler belang rijker". En Fahhronc haalt al_ voorbeeld Peter Ressel aan. „Toen Peter naar Neder land kwam, kon hij bijna niets- Hij waS alleen snel en dynamisch. Nu is hij on danks z,ijn altijd nog weinig gave technische'mogelijkheden toch maar een veelgevraag de speler geworden. Een jon gen die naar de top kon groei en omdat hij via het enigszins professioneel geleide jeugd voetbal toch maar de aandacht op zich kon vestigen en in de loop der jaren onder handen kwam van vakmensen. De KNVB heeft het Jeugd- plan Nederland het levenslicht laten zien, maar de lacune is blijven bestaan. Voor Fadh ronc voldoende on nogmaals duidelijk te stellen: „Als nie mand goed ingrijpt, gaat het voetbal in Nederland op deze manier kapot". Góed sparen zonder risiko! GWK-rentespaarbrieven a f 500,- groeien veilig in precies 5 jaar naar f 685,-. Dat betekent 6,5 samen gestelde interest! GWK-rentespaarbrieven zijn SANK waardepapieren aan toonder en dus niet op naam gesteld. De rente is pas belastbaar bij uitbetaling - na 5 jaar: dat kan fiskaal voordelig zijn. GWK-rentespaarbrieven zijn op elk GWK-kantoor te koop. Postbus 721, Amsterdam, tel.020-2213 24 (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Pierson, Heldring Pierson) U wéét toch dat vrijwel alle 60 GWK-wisselkantoren - op de stations en aan de grenzen - ook 's avonds en in het weekend geopend zijn? Vestigingen o.m.: Stationsplein Breda; stationskantoren Roosendaal en Vllssingen; gmnskantoren Hazeldonk E-10, Nispen, Puiie en Wernhout. AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van het Ne derlands Handbal Ver bond heeft voorlopig de beslissing ten aanzien van Josef Hury als bonds coach uitgesteld. Dit is het gevolg van beschuldigin gen die tegen de Hongaar werden uitgebracht. De be stuurders van het NHV zullen deze week nog on derzoekingen doen naar de persoon van Josef Hury. Het bondsbestuur van het NHV en Hury waren vorige week tot overeenstemming gekomen. Dit weekeinde echter werd het bestuur ver teld dat Hury onder andere een aantal financiële mani pulaties had gedaan, die hem onaanvaardbaar als coach zouden hebben gemaakt., wanneer de beweringen op waarheid berustten. Daarop nodigde het bestuur Hury uit voor een bijzondere vergade ring, die dinsdagavond in Utrecht is gehouden. Woens dagmorgen verstrekte het bondsbestuur van het NHV het volgende communiqué. „De beschuldigingen aan het adres van Josef Hury geuit, zijn uitvoerig door het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond me^ hem besproken. Josef Hury ont kende de beschuldigingen en zal er maatregelen tegen ne men. Hij verklaart de be schuldigingen die tegen hem zijn uitgebracht afdoende te kunnen weerleggen. Het bondsbestuur van het NHV zal daarnaast opnieuw een onderzoek instellen en komt hier nader op, terug. Het be stuur van het NHV zal naar aanleiding van zijn onder zoek het uiteindelijke besluit heeft gedaan in Frankfort, dat hij beweerde te hebben verricht. Aangezien het NHV meent dat het niet in de eerste plaats aan Hury is aan te tonen dat hij onschuldig is, maar aan het verbond dat hij schuldig is, wordt op dit mo ment in Frankfort onderzocht of Hury op financieel gebied watsovertredingen heeft be gaan. dan wel zijn verplich tingen niet is nagekomen. nemen hoe verder gehandeld moet worden met betrekking tot Josef Hury. Zou Josef Hury in dienst worden geno^ men dan zal een persconfe-l rentie worden gehouden waarop hij aanwezig zal zijn". Hury heeft dinsdagavond niet alleen de beschuldigin gen ontkend, hij heeft enkele ook weerlegd. Hij kon niet aantonen dat zijn financiële levenswandel onbesproken is, maar dat hij het werk Hury overlegde dinsdaga vond een brief van het di rectiepersoneel van de uni versiteit van Frankfort, waarin staat dat hij sinds 1966 als handbaltrainer werkzaam is aan de Göthe- universiteit in Frankfort. Bo vendien was er een schrijven van het ministerie van cul tuur van de deelstaat Hessen met de mededeling dat de gediplomeerde sportleraar Josef Hury sinds 1 juli 1966 als gymnastiekleraar in dienst is en in die periode zijn organisatorische en vak technische kwaliteiten heeft gedemonstre erd. Het bondsbestuur van het NHV verwacht dat de defini tieve beslissing ten aanzien van de benoeming van de nieuwe bondscoach pas tegen het einde van de volgende week zal kunnen worden ge nomen. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT-WIESBA DEN „Deze week nog wordt er een rechtszaak aan gespannen tegen Jozef Hury, Er blijft ons geen andere mo gelijkheid", aldus Wilhelm Bruhl, directeur van de afde ling sportzaken van het minis terie van cultuur in Wiesba den. „Hury heeft een bedrag van 5260 mark en veertig pfenning verduisterd. Hij heeft in 1971 op zes januari van het ministerie van cultuur een bedrag gekregen van 7500 mark voor de organisatie van de „Landësschulmeisterschaf- len" in Frankfort. Bij de afre kening heeft hij voor 2239,60 m nota's kunnen overleggen, maar de rest kon hij niet met rekeningen waarmaken. Op 26 april 1971 werd door het mi nisterie voor de eerste keer gemaand af te rekenen. Op 14 mei en 14 juni gebeurde dat nogmaals, maar hij is nooit komen opdagen. Daarnaast is hij nog enkele malen monde ling gemaand, maar ook nu verscheen hij niet. Op 3 oktober 1972 kwam hij eindelijk opdagen, omdat hij een nieuwe betrekking in Rheinland-Paltz krijgen kon en zijn papieren nodig had. Daarbij verklaarde hij dat hij het geld wilde terugbetalen, Men heeft hem toen tijd gege ven tot 1 februari van dit jaar. Dat was de laatste termijn. Opnieuw verscheen hij niet en nu blijft ons geen andere mo gelijkheid dhn via de rechter ons geld op te eisen". Twee jaar loopt deze zaak reeds. Waarom heeft men dan niet eerder het gerecht ingescha keld bij het ministerie? Wil helm Bruhl: „Zolang hij hier in Hessen gewerkt heeft, had men beslag gelegd op zijn sa laris in verband met andere schulden die hij had. En zo doende was het voor ons on- rriogelijk aan het geld te ko men- Als we hem toen aange klaagd hadden, was hij in de gevangenis terechtgekomen en niemand had iets gekregen. Daarom loopt deze zaak reeds zo lang. Bovendien heeft hij zich bereid verklaard het geld terug te betalen, zodra een lening die hij had bij een bank, was afgelopen en hij een nieuwe lening kon opne men om zijn schuld aan het ministerie terug te betalen. Dat heeft hij niet gedaan, we hebben geprobeerd alles op een prettige manier met Hury te regelen, maar hij heeft zich niet aan de afspraak gehou den". Onze correspondent in Duitsland Jorg Wigand nam gisteren nog contact op met Hongarije ov.er het handbal verleden van Hury. Jorg Wi gand: „Ik heb contact opgeno men met onze correspondent Mihajly Kozok, redacteur bij het persbureau MTI. Deze heeft mij verzekerd dat de naam Hury in het geheel niet voorkomt op de lijst van in ternationals in Hongarije". Be gin volgende week zullen twee leden van het NHV, de heren Ulijn en Van Kamp naar Frankfort gaan om daar nadere inlichtingen in te win nen over Jozef Hury, Tot dan zal het NHV geen beslissing nemen in deze zaak. I KOPENHAGEN (RTR) Tom Okker heeft dinsdag in de derde ronde van het prof- toernooi van Kopenhagen ver loren van Roger Taylor. De linkshandige Brit plaatste zich met een score van 46 61 63 voor de kwartfinales. Ok ker was de zevende geplaatste speler, die vroegtijdig werd uitgeschakeld. DEN HAAG (ANP) De Premie van toto no 26 bruto f 148.060,90 is ten deel gevallen aan de houder v-an het formulier k - 6249505. De winnaar ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto f 172.737.70.

de Stem | 1973 | | pagina 13