IN an voor recreatie Weer horecavakbeurs in Sluis Aanleginrichting voor Hoeclist in juni bruikbaar FIJNAARTSE VEILING BIJ COMBINATIE BARENDRECHT Stukgoed overslag Terneuzen neemt toe w. van Dieren: actiegroepen krijgen macht Gemeentebesturen akkoord bestuurlijke commissie met 0,Z,VLAANDEREN KRIJGT: commentaar* Opening van technische school in Middelburg Nestor van Zeeuwse staten overleden NKV loopt mee in milieu mars iiekschool perspoort stad ■i Heerenhoek Groot verlies RECTIFICATIE tJg A WÊKÊÊIKÊKKKtfib*. Minder buien Expos i! ie in Galerie Papaver LAAT PROBLEEM NA SUCCES VAN VORIG JAAR Ponton Geld Woensdag 14 februari 1973 onze correspondent) ELBURG In Mid- heeft de plaatselijke van de Zeeuwse Mu- ol de eerste schreden het pad naar een cul- entrum: de Kuipers- moeten alle instanties, ties en scholen worden •bracht. Nu is dus de chool al naar het cen- ■wording verhuisd, doen zich echter nog iblemen. kinderziekten, )e geluidsisolatie, die moet zorgen dat geen uit de muziekafdeling balletschool terecht ko- lijkt niet helemaal te Ook de akoestiek is at er van verwacht loe de problemen moe- -den overwonnen wordt ongeblik onderzochtt deskundigen van het i samenwerking met de :t. iljart De stand in de irtcompetitie Oost- ch-Vlaanderen ziet er gespeelde wedstrijd BC dhuys - STC van het en weekeinde als volgt Marionette 9-15, 2 't m 8-11, 3 't Anker 9-10, ONA 7-9, 5 KOT 8-9. 6 Raedhuys 8-2, 7 STC •ten De FTT-perso- ireniging 't Land van hield een prijskaarting Ron de Vilder te Hulst in 24 kaarters deelna- De uitslag is als volgt: arsronde: 1 E. Herwegh- Belie, 2 F. Buys-F. van en, 3 R. Eeman-E. van ar. Verliezersronde: 1 H. lan-J. Seghers, 2 J. iaert-G. Gijsel, 3 A. de ■J. Begijn. eting Aan de schle- >p de liggende wip in Seraph Blommaert te namen 38 schutters deel. rd geschoten op een wip. tslag luidt als volgt: de ogel werd geschoten E. Bousson te Kapelle- de eerste zijvogel was G. Blommaert te Hulst, 'eede zijvogel ging naar Vos te Hulst. Het groot- antal kleine vogel3, drie werd geschoten door P. n te St.-Jansteen en P. te Kapellebrug. Zondag >ruari wordt de volgende ing gehouden, aanvang ie uur. ieting Aan de schle- op de liggende wip ta W. Blommaert te Hulst n 62 schutters deel. Be- Nederlandse schutters ook een flink aantal Bel- Ieel. Er werd geschoten vee wippen. De uitslag als volgt: Wip 1: de rogel werd geschoten J. Picavet te Zandberg, ;erste zijvogel door K er te Kloosterzande, de le zijvogel ging naar R. Steenbergen te De Klinge De meeste kleine vo- vijf stuks werden ge en door J- Paelimek te int en A. Maayer te iterzande. Wip 2: de vogel was voor P. de Kos- Graauw, de eerste zijvo- *ing naar P. Bogaert te ïen, de tweede zijvogel Th. Pauwels te Klooster- grootste aantal kleine vijf stuks, werd ge len door mevrouw Stey- uit Heerlen. Zaterdag de volgende schieting ic nfi ii irak eer sen op de liggende wip- komen getal schutters w mede door het elSe. leden. De uitslag is a's 1ste hoogvogel P. O van Willem Teil uit Ove- le; 2de hoofdvogel J-c- werpen van Eendracht u singen; 1ste zijvogel J™ uin van Eendracht 1 singen- 2de zijvogel E. E" van Eendracht uit Vhss' 3de zijvogel G. Geys v anus uit Heinkenszand ogel H.J. Swi-ers van Een cht uit Vlissingen; 1ste lijk van Vios uit k 2de kal G. Geys va anus uit Heinkenszand, a v.d. Walle van Een cht Bouaens van vvirl( Ovezande. Meeste kle els W. Boudens van w.rf i-Tell uit Ovezande v els. .1 uc VUlgCllUC uden, aanvang om 15.00 u. arten In café Ron de -br te Hulst werd een kaarting gehouden, waat- kaarters deelnamen. De is als volgt: winnaars- c. 1 R. van de Bran de - J- de Voorde, 2 mevr. Vae- - D. Neve, 3 E. van la-er - L- Possemiers. Ver- rsronde: 1 E. Herwegh - van Landeghem, 2 Tn. uwaert - F. Buys, 3 A. 'ers - J. Vernimmen. vjaarden Tijdens een inkomst van de Rk. hona bejaarden en gepens10" den van het bisdom Bre- afdeling 's HeerenhoeK, men de oprichting h andva ardighedds-soos bejaardenkoor. uit Vlissingen; 4deTk]J Boudens van WiH^" |n onze tijd, waarin jeugdig ejan, flitsende vaardigheden en snelle consumptie de cultuur schijnen te" bepalen, heeft de ouderdom schijnbaar aan waarde ingeboet. Met twintig jaar is men volwassen, bij dertig jaar bereikt men zijn top, boven de veertig wordt men afgeschreven. Wat te denken van een 74-jarige, die zich actief in de politiek beweegt, en dat bovendien doet vanuit een traditioneel calvi nistische levensbeschouwing? Is hij geen fossiel? Wie - denkend in het normenpatroon van heden de laatste vraag met „ja" beantwoordt, doet op een droevige wijze te kort aan de betekenis van de heer C. Boender, de maandag gestorven voorzitter van de SGP-fractie in de Staten van Zeeland. Zo'n 45 jaar lang heeft men zijn rijzige gestalte in de Zeeuwse statenzaal kunnen zien, en naar zijn bedaarde, maar duidelijke betoogtrant kunnen luisteren. Hij was een soort vaderfiguur in de Zeeuwse staten. Of beter nog: aartsvaderfiguur, die steeds ook in de praktische poli tiek-gelovig getuigde vanuit een diepgewortelde levensover tuiging. Hij behoorde tot de weinigen uit wier mond de wens „Moge God u en de uwen zegenen" niets onwaarachtigs had. Meer nog er ging van zo'n zegewens door hem uitge sproken bij diverse gelegenheden, zoals bij de jaarwisseling, duidelijke wijding uit. Hij wekte louter door zijn persoon, door zijn gehele wijze van optreden een bijna oud-testamen- j tische eerbied voor de Schepper om zich heen. Zijn heengaan betekent meer dan het verlies van een beminnelijk mens. MIDDELBURG ïn een artikel in de Stem van dins- 13 februari dat een kort mg behandelt tussen de H.V. VAZV en de heer Van Jelgerhuis is een storende fout lopen. In dit artikel" werd lie VAZV een alternatieve IWV genoemd. Gebleken is J echter dat dit niet juist is. De I NV VAZV houdt zich name lijk bezig met het verhuren van zomerwoningen. Voor de ze fout onze excuses. Vooruitzichten voor donder- en vrijdag, opgesteld door jet KNMI op dinsdag om 1 18,00 uur. J Afnemend buiig en plaatselijk lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten fers gemiddeld land. over in cij- Neder- Voor donderdag. I Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. R t "J* Van onSeveer normaal lot 3 graden boven normaal. I 'lax. temp.: van ongeveer nor- Ijjaal tot 3 graden onder nior- I aal. Kans op een droge peri- van minstens 12 uur: 60 [procent. Kans op een geheel üroog etmaal: 30 procent. ,Vora' vrijdag Item Uren zon 1 tot 6- Min- I ,j' Pomstreeks normaal. l,"!, van ongeveer nor- L 3 graden onder nor- Inrte s °P een droge peri- I*™» minstens 12 uur: 70 Idrona i op een geheel ["«Eetmaal: 40 procent. op donderdag Zoom 15 1.55 borgen, Itebr, |?ei'gen fH 29 "zweert 1.09 en 13.50 geuzen 0.29 en 13.10 Wetiwu °'05 en 12.39 nie,rl n» 1.45 en '4.19. lsl®zN25?AAiG <ANP).- Kon- *183 nii,. R Rhiinfelden fts 16* pi'A Straatsburg 156 16. MaxJS,°rsdorf 312 plus gen 150 R,. P'us 2, Ploehin- tnin ij Pèn 3' Mannheim 176 JJainz m, l?lnbach 146 onv, lüs 8~ trPlVs 6' Bingen 120 Trier 435 *33 plus 10, blus 21 R Koblenz 190 ort 4,?lei? 160 44- plus 27 Pplus 43' Lobith plus')fi „nerdense k°P te 16 TT Nlirnegen 710 Eefde iT„s,selkop 864 plus 21, 5? 4,32 42, De^ 5510 ni.. «nP^Us 16, Monsin Pis 120 R if Bor§haren 4120 ave ben 0 j_'rl .11fi3_Ph,s 45, 119. de sluis 522 plus (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vrijdag 16 februari wordt het nieuwe schoolgebouw van de stichting voor beroeps- en algemeen vormend onderwijs aan de Kruisweg 2 in Middelburg of ficieel geopend door burge meester drs. P. A. Wolters- Het schoolgebouw is begin september 1972 in gebruik te- nomen, en hoewel nog niet alles gereed is acht men toch het moment gekomen voor de officiële opening. Het gebouw biedt onderdak aan de Middel burgse school voor scheeps- werktuigkundigen en de tech nische school. Bovendien wordt in verband met de sa menwerking met de huishoud en nijverheidschool Het Mo lenwater, tevens onderwijs ge geven aan een groot aantal meisjesleerlingen ln de ge mengde klassen van de jon gens en meisjes. Hoewel er reeds veel jaren plannen bestonden tot de Douw van een nieuwe school, kon pas tegen het einde van 1969 met de bouw worden be gonnen. Ruim 3 jaar geleden werd toen de eerste paal van de in totaal ongeveer 500 pa len in de grond geslagen. De bouw, inclusief grond aankoop, vergde zeveneneen half miljoen gulden en de in- ventarisaanschaffen belopen rond negen ton. Dat is wel enigszins meer dan de bedra gen die gevergd werden bij de bouw van het oude schoolge bouw, in 1909, toen de bouw f 92.000 kostte en de inventaris f 20.750. Het gebouw bestaat uit een hoofdvleugel, bevat tende tien theorielokalen, twee natuurkundelokalen, vier te kenlokalen en twee gymnas tieklokalen met bijbehorende kleedkamers en doucheruim ten. Verder is er een rijwielkel der en een garderobe en kan tine aanwezig. In een afzon derlijk staande praktijkvleugel bevinden zich 19 praktijkloka len. Een terras en een bete geld sportveld voltooien het geheel, dat door de omzoming met een tuin geen massale in druk maakt, en goed past in de enigszins landelijke omge ving in Middelburg. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Galerie Papaver aan de Kinderdijk in Middelburg exposeert binnen kort de werken van twee kun stenaars. Die kunstenaars zijn Constant Quirinus Zegwaard en Maurits Portier, die respec tievelijk kleurpotloodtekenin- gen en pentekeningen en etsen tentoonstellen. De tentoonstel ling wordt vrijdag aanstaande geopend. en duurt tot 18 maart. De expositie is van dinsdag tot en met zondag ge- ooend van 14.00 tot 20.00 uur. 9 C. Boender. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-THOLEN De nestor van Provinciale Sta ten van Zeeland, de heer C. Boender uit Tholen, is maan dagmiddag, na een ziekte die een half jaar heeft geduurd, overleden. De heer Boender, die behal ve voorzitter van de SGP- fractie in de staten van Zee land, ook wethouder van Tho len, en bestuurslid van diverse maatschappelijke en politieke groeperingen was, werd 74 jaar. Hij is sinds 1927 lid van Provinciale Staten van Zee land geweest. De heer Boen der, oud-onderwijzer, heeft zich altijd bijzonder bezig ge houden met de onderwijspro blematiek, speciaal op het ei land Tholen. Hij was een der oprichters van een christelijke blo-school op Tholen. Zijn ve le verdiensten voor de ge meenschap vonden erkenning in het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. In 1966 werd de heer Boen der voorzitter van de SGP- fractie in de staten van Zee land, een functie die sedert de dag waarop hij ziek werd, is waargenomen door de heer Maljaars. Woensdagmiddag zal het stoffelijk overschot van de heer Boender in zijn woon plaats ter aarde worden be steld (zie ook commentaar). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op korte termijn zal ook in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen worden begonnen aan de voorbereiding van een regionaal basisplan voor de re creatie. De gemeentebesturen in het betrokken gebied hebben zich al akkoord verklaard met het formeren van een bestuurlijke com missie, waarvan gedeputeerde A. van Geesbergen voorzitter zal zijn en waarin zitting zullen hebben burgemeester M. K. van Dijke van Axel, wethouder W. D. Lambert van Hontenisse, de opvolger of opvolgster van de vertrekkend wethouder P. A Lindenbergh van Terneuzen, burgemeester drs. W. Dusarduijn van Sas van Gent en een lid van het college van burgemeester en wethouders van Mulst. Deze bestuurlijke commissie zal zich laten bijstaan door e: technische werkgroep, waarin vertegenwoordigers va- onder meer instellingen en instanties als de provinciale planologische dienst, provinci ale waterstaat, rijkswaterstaat staatsbosbeheer en de in het betrokken gebied werkzame waterschappen zitting zullen hebben. Binnen een maand zal waar schijnlijk de eerste vergade ring worden gehouden voor het ma-ken van werkafspraken en het uitstippelen van de grote lijnen voor het te ont werpen basisplan voor de re creatie. Dit basisplan zal waarschijnlijk niet meer voor 31 december van dit jaar ge reed zijn. Gedeputeerde Van Geesbergen verwacht dat het basisplan voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen begin 1974 gereed zal komen. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is de laatste Zeeuwse re gio, va-ar nog aan het voorbe reiden van de basisplannen vyor de recreatie moet worden begonnen. De late start voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op dit terrein houdt verband met het nog steeds ontbreken van een streekplan voor dit ge bied. Aanvankelijk werd na melijk besloten om met het basisplan voor de recreatie te wachten tot het streekplan ge reed zou zijn, maar alle opti mistische verwachtingen over een snel gereed komen van dit streekplan zijn nu wel de grond ingeboord. Op zijn /roegst kan dit streekplan nu pa-s in 1975 gereed komen. Voor gedeputeerde A. van Geesbergen, die medio tiol- gend ja-ar zo-ver wil zijn dat hij dan een duidelijk beeld heeft van hetgeen er in recre atief opzicht in de Zeeuwse regio's moet gebeuren, duurt dat te lang. Vvlgens hem moe ten in principe eind 1973 haast alle basisplannen op tafel lig gen. ,.Door het wachten op het streekplan dreigden we voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in tijdnood te geraken. Daarom hebben we vier of vijf weken geleden een eerste bespreking met de betrokken gemeentebe sturen gehad. De gemeentebe sturen hebben gunstig gerea geerd op de gedachte om met de voorbereiding van het basis plan voor de recreatie op korte termijn al te beginnen. We moeten nu zo snel moge lijk rond de tafel om het ver loop van de verdere werk zaamheden uit te stippelen," aldus de heer Van Geesber gen. In het kader van het voor onderzoek, dat aan het samen stellen van het basisplan voor af gaat, gaat men zich onder meer bezighouden met het in ventariseren van de bestaande recreatieve accommodatie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Veel werk in dit opzicht is overigens al verzet door de streekplancommissie. Het is duidelijk dat niet leen 1 de streekplancommdssie, maar ook de commissie, die zich met het samenstellen "van het basisplan voor de recreatie zal bezighouden, voor het pro bleem komt te sta-ain dat er nog steeds weinig duidelijk heid is over de vraag waar in de toekomst i-n Oost- Zeeuv/sch-Vlaanderen zeeha ven-industrie moet komen zo mocht blijken dat hier dan ook perse basisindustrie dient te komen. De bestuurlijke commissie en de technische werkgroep zullen het dus niet bij één basisplan kunnen la ten, maar zullen ook alterna tieve plannen moeten ontwer pen. Dat zullen dan tenminste drie a-lternatdeve plannen moe ten ziijn, namelijk één voor het geval er zeehavenindustrie bij Baaühioek moet komen, één voor het geval er basisindus trie bij Ossenisse komt en éen voor het geval er in Oost- Zeeuwsch-Vis anderen hele maal geen basisindustrie komt. SLUIS Voor de tweede maal in successie organiseert de afdeling Sluis-Retranche- rnent van „Horeca Nederland" een vakbeurs in de gebouwen van de brouwerij „De Stad Sluis". Het succes van vorig jaar was voor het stichtingsbe stuur van Horeca Stad Sluis zonder meer aanleiding op de ingeslagen weg voort tegaan. Evenals vorig jaar is ook nu weer ruime medewerking ver kregen van de de Belgische horecaverenigin-g en de Neder landse Club van Chef Koks. Doel van de1 beurs is voorlich ting omtrent de bedrijfsmidde len aan eigen leden en belang stellenden uit de wijde om trek. In totaal 5000 uitnodigingen zijn gestuurd naar horecaon dernemers in west-Vlaanderen en Zeeland, want evenals vo rig jaar zal ook het Belgische tintje niet aan de beurs ont breken. Een der doelstellingen is immers het verbeteren van de betrekkingen tussen Neder landse en Belgische bedrijfs- genoten. Op de beurs willen de Sluis- se horeca-ondernemers zich gezamenlijk naar buiten pre senteren, want met in totaal zo'n 30 horeca-ondernemingen maken zij een flink deel uit van de ongeveer 170 midden standsvestigingen die Sluis telt. Op de beurs zullen ruim 40 standhouders alles laten zien wat zij hebben aan snufjes op het gebied van de horeca en aanverwante artikelen varië rend va-n bedrijfsvakkleding tot fricandellen. De beurs is bovendien aantrekkelijk voor de individuele burger want naast het vakelement is het amusement beslist niet verge ten. 'Er zijn biertapwedstrij den, culinaire shows en een gezelligheidsrit, waaraan ie dereen kan deelnemen. Een dag nadat de inschrijfformu lieren waren verzonden had de eerste deelnemer voor de wedstrijd „koude schotels" reeds ingeschreven. De beurs, die gehouden wordt op 0, 7 en 8 maart zal op de eerste dag om 13.30 uur officieel worden geopend door burgemeester mr. H.P.L. van den Beid, waarna dage lijks van 14 tot 21 uur een bezoek gebracht kan worden aan „De Stad Sluis". Met een officiële balavond met koud buffet in „Het Hof Van Brus sel wordt de beurs beslo ten. Tijdens de week van de vakbeurs zullen diverse res taurants in Sluis menuês ser veren uit verschillende landen. H-et bedienend personeel zal gestoken zijn in de kleder dracht van het land. Speciali teiten zijn dan ondermeer Bel gië, Italië, Nederland, Schot land en Engeland. Tijdens de gistermiddag ge houden persconferentie toonde het stichtingsbestuur zich opti mistisch wat betreft de ver wachte toeloop. „Vorig jaar konden wij 6.000 bezoekers welkom heten, dit jaar ver wachten wij er meer', aldus de heer J. Smallegange. Ook het aantal standhouders is gro ter dan vorig jaar, bewijs dat men ook van die kant grote mogelijkheden ziet in de vak beurs in Sluis. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Begin juni zullen de eerste zeeschepen met fosforerts, bestemd voor de chemische fabriek van Hoechst-Hol- iand aan de Sloehaven, praktisch „voor de deur" kunnen worden ontvangen. Tol dusver wordt het fosforerts. waaruit Hoechst de voorprodukten voor de wasmiddelenindustrie vervaardigt, in Rotterdam gelost, en overgeslagen in binnenvaartschepen, die vervolgens de Sloehaven aandoen. Er wordt nu met kracht ge werkt aan een eigen loskade voor zeeschepen ten behoeve van Hoechst, en eventuele an dere gegadigden. Daarbij heeft zich nu een merkwaardig pro bleem voorgedaan. Als gevolg van het enorme getij verschil in de Sloeh-aven, is de nieuwe loskade praktisch niet bruik baar voor kleine schepen, die personen aan wal moeten brengen. Bij eb zouden de pas sagiers bij wijze van spreken, loodrecht tegen de kade om hoog moeten klauteren. De adviseurs van het Ha venschap Vlissingen, da+ de Sloehaven beheert, hebben nu voorgesteld een aparte aanleg inrichting voor kleine scneepjes te maken. Daarvoor kan gebruik worden gemaakt van een afgedankte ponton, die in gebruik is geweest bij de veerdienst Zijpe-Anna Ja- cobapolder. De ponton, waar- -wr,v jkjssAfv Mx Wf? (Van een onzer verslaggevers) FIJNAART Na een ja renlang beraad heeft de vei ling Fijnaart zich dan toch aangesloten bij een grote combinatie. Gekozen is voor de Combinatie Barendrecht, waar ook bij zijn aangeslo ten de veilingen Baren drecht, de Coöperatieve Tuinbouwveiling der Zuid- Hollandse Eilanden uit Rot terdam, Vier Polders en Oud- Beijerland. Over het laatste seizoen be reikte deze combinatie een omzet van 98 miljoen gulden. Verwacht wordt dat nu de veiling Fijnaart is toegetreden, het komende sizoen een om zet van 100 miljoen binnen het bereik komt. Voorzitter Van Sprang van de Fijnaartse vei ling verklaarde tegenover De Stem, dat uiteindelijk is geko zen voor de combinatie Baren drecht omdat hier het belang rijke consumenten-gebied voor de veilingprodukten ligt. „We hebben ook plannen gehad om ons aan te sluiten bij de Zeeuwse veilingen. Maar dan breng je je eigen produkten naar een ander produktiege- bied. Dat is water naar de zee dragen", aldus de heer Van Sprang, die zich gelukkig toonde met het door de 50 leden van de veiling Fijnaart genomen besluit. De combinatie Barendrecht telt nu in totaal 300 leden. Behalve uit het West-Brabantse zal ook het fruit uit Schouwen-Duiveland door het nieuwe afzetcentrum worden behandeld. a-an kleine scheepjes kunnen afmeren, zal door middel van een zogenaamde standaardsta tietrap met de vaste wal wor- aen verbonden. De kosten v-a-n dit karwei zijn, ondanks de aanKoop van een statietrap, gering, namelijk f 12.000 De ra-ad van bestuur van het Ha venschap Vlissingen zal over de kredietaanvraag van het aagelijks bestuur op 23 febru ari beslissen. Enkel-e grotere kredieten, waarvoor de raad van be stuur toestemming moet ge ven, hebben betrekking o-p on derhoudswerken in de buiten haven te Vlissingen, die sinds februari 1971 ook in beheer bij het havenschap is. Voor baggerwerk. nodig om de ha ven op de vereiste diepte te houden, wordt ruim f 414.000 gevraagd. Bijna een kwarj- miljoen i-s er nodig voor aanpassingswer- ken aan de van Citters- en Kraayerth-aven, in het Sloege- bied. Een der werken heeft betrekking op het aanleggen van een grotere lengte van landbouwwegen. Er zijn nog enkele nieuwe werken aan het havencomplex in het Sloe in voorbereiding. Daartoe beho-ort het aan-brengen van een betere oeververbinding van de van Cittersdijk. Omdat het haven schap nog niet oveir een eigen technische dienst beschikt, wordt voorgesteld het werk op te dragen aan de dienstkri-ng Vlissingen van rijkswater staat. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het be stuur van de industriebond NKV Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, is voornemens de leden op te roepen tot deelna me aan de protestmars, die zaterdag wordt gehouden te gen de milieuvervuiling en te gen de vervuiling van het ka naal Gent - Terneuzen in het bijzonder. De tocht wordt gehouden vanaf de openbare mavo- school „De Branding" in de Wa-lstraat te Terneuzen en gaat dan verder via de Burg. Geillstraat - Arsenaalstraat - Noordstraat - Axelsedam - Oostsluis - Grenulaan - West- kolkstraat - Nieuwstraat Noordstraat - Havenstraat - Walstraat. Sprekers zijn pro fessor V-oets uit Gent, dokter F. Puylaert uit Sas van Gent en de Hulsterse bioloog, G. Sponselee. Er zal ook een petitie wor den aangeboden aan burge meester Aschoff van Terneu zen op het stadhuis en tele grammen zullen worden ver zonden aan de Nederlandse en Belgische ministeries van Ver keer en Waterstaat en Volks gezondheid. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer B. ild, Eikenstraat 88 te Ter neuzen (tel. 01150-5629). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er zijn verheugende tekenen van groei in de stukgoederenover- slag in het havenschapsgebied van .Terneuzen. Dit blijkt on der meer uit de aanvraag van August de Meyer Scheepvaart expeditie en agentuurmaat schappij B.V., om een terrein van 17.590 vierkante meter te Terneuzen in erfpacht te mo gen nemen. De raad van bestuur van het Havenschap Terneuzen, dat op 23 februari te Vlissingen ver gadert, heeft het voorstel ge kregen het terrein tegen een erfpachtscanon van drie gul den per vierkante meter per jaar aan August de Meyere B.V. uit te geven. Het terrein waarop het be drijf het oog heeft laten vallen ligt in de buurt van de zoge naamde roll-off roll-on-ha- ven in Terneuzen. August de Meyer heeft het terrein nodig, aldus heeft het bedrijf laten weten, voor uitbreiding van de opslagcapaciteit, zulks in ver band met de verdere groei die de opslag van stukgoederen vertoont. Een huurovereenkomst van August de Meyer en het Ha venschap Terneuzen, met be trekking tot een terrein langs de zogenaamde nieuwe beton- kade, is op 30 april van het vorig jaar afgelopen. De Ter- neuzense onderneming wil het bewuste terrein, dat ruim 600 vierkante meter groot is, ech ter voor een nieuwe periode van twee jaar huren. Het da gelijks bestuur van het haven schap heeft daar geen bezwa ren tegen. De raad van bestuur van het Havenschap Terneuzen zal zich in zijn vergadering van 23 februari ook uitspreken over de wijziging van de erf pachtsovereenkomst met Ce- beco te Rotterdam, en de N.V. Terneuzense Graansilomaat schappij. De erfpachtscanon voor de terreinen van Cebeco op het voormalige „Kanaalei land" te Sluiskil zal worden verhoogd tot f 15,- per vier kante meter per jaar. De Ter neuzense Graansilomaatschap- pij, die een terrein aan de zuid-westzijde van de Zeve- naarhaven in gebruik heeft, zal drie gulden per vierkante me ter gaan betalen. De overeen- komstei) hebben een looptijd van dertig jaar. De verhogin gen van de erfpachtscanons per vierkante meter belopen meer dan honderd procent. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „In de toekomst zal het bestuurlijk beleid ten aanzien van de af sluiting van de Oosterschelde en de daarmee samenhangende problemen steeds vaker wor den bepaald door de diverse actiegroeperingen", zei de heer W. van Dieren maandagavond op een bijeenkomst van het Zeeuws Genootschap der We tenschappen. Hij verwacht dat datgene wat nu beschouwd wordt als pure propaganda van de actiegroeperingen, over zo'n vijftien jaar de norm zal zijn, die door iedereen gehan teerd zal worden. Dat was een van de punten die in de lezing van de heer Van Dieren naar voren kwamen. In zijn behandeling voerde het menselijk element de bo ventoon. Dat menselijk ele ment zal binnen korte tijd lei den naar een toename van het geweld, van de actiegroeperin gen, waarmee een vertegen woordiger van zo'n actiegroep het echter niet eens was. Hij hoopte echter dat deze uit- spraax van de heer Van Die ren niet door kwaadwillenden als excuus zou worden ge bruikt om geweld te gebrui ken, omdat het nu eenmaal in het patroon past. Een ander patroon dat de heer Van Dieren uit de totale ontwikkeling naar voren zag komen, was dat nieuwe in zichten en theorieën helemaal niet geaccepteerd worden. Dat komt omdat het bestuur van mening is dat men niet van een eens genomen beslissing mag afwijken. In dat kader past ook de afwijzing van een nieuwe Deltacommissie. De heer Van Dieren sprak ook over een wet die werd opgesteld door een van de grondleggers van de door de Club van Rome opgestelde theorieën- Die had gezegd: „Hoe meer we proberen, hoe erger het wordt". De heer Van Dieren noemde Zeeland als een schoolmodel. Er gebeurt steeds meer iri de provincie, zeehavenontwik keling, ruilverkaveling en af sluiting werden als voorbeeld genoemd, waarbij geheel vol gens de Club van Rome wordt gehandeld. Om nog even terug te ko men op de bestuurlijke kanten van het probleem, de heer Van Dieren zei dat de manier waarop het bestuur had gerea geerd, had geleid tot een dra ma van ontwikkeling, wat ten doel had de veiligheid te ver hogen. maar wat de milieu technische kant betreft een onveiligheid had 1 ingehou den. Het beleid van waterstaat werd door de heer Van Dieren ook niet bepaald ideaal ge noemd. De ingenieurs leren niet in nuances te denken. Zij hebben een beleid bepaald waarvan niet afgeweken mag worden. Dat is een fout. want het zou zo moeten zijn dat de technici, van de waterstaat bijv., alleen maar moeten bou wen en dat wetenschapsmen sen, die wel flexibel kunnen denken, aangeven hoe er ge- oouwa moet worden. iemand die later in discussie trad met de heer Van Dieren, zoi echter dat de spreker het beleid van de waterstaat toch eenzijdig had bekeken. En stelde tegenover de „wet yan Rome" de wetten die de wa terstaat hanteert. Hij was van mening dat de Oosterschelde niet zomaar uit het systeem van een Deltaplan kan worden losgelaten. Daar is de Ooster schelde een te belangrijk ra dertje voor. Tijdens de discussie bracht de heer Van Dieren nog naar vqren dat de wetenschap dui delijk had aangetoond dat er ten aanzien van de Ooster schelde een verkeerde beslis* smg is genomen.

de Stem | 1973 | | pagina 3