Studenten blijven roerig RECHTBANK BESLIST VANDAAG OVER KJP0 P Laurent D. op vrije voeten gesteld DE AFKEER VAN DE DUIZEND GULDEN COLLEGEGELD Nieuwe problemen in hartchirurgie Deperfekte pasvorm vanPanty P merkt u pas goed als u ze aanheeft! pcmty Vrijdag gesprek in Frankfurt over Tilburgse Metaal- warenfabriek breidt activiteiten in EEG uit Overval verzonnen I )e^eIHd binnenland 1 latsysteem sen juist sn gevoimd motor elheid het [Knock' branding dt benut Uncle Sam suikeroom af Al Capones limousine geveild commentaar De dollar |De dollar en Europa Terneuzen ERWET dollar en prestige V.S. Te Utrecht Te Nijmegen Flinke fusie in bouwwereld op komst Iso Küche te Tilburg in moeilijkheden Heel veel schulden Woensdag 14 februari 1973 AC. Copyright De Stem/Het Parool BOCA RATON (RTR) Men kan dezer dagen op de Amerikaanse we-, gen weer gangster Al Ca pones rode limousine te genkomen. De 16-cilinder uit 1940 werd in Boca Raton in Florida de staat waar in de gangster uit Chica go zijn laatste jaren sleet voor 24.000 dollar ge kocht door een zakenman uit New York. De nieuwe eigenaar en twee compagnons reden in hun nieuwe aanwinst weg, op het hoofd de zachte gleufhoed die Ca- pone altijd droeg. Op de veiling kocht een lunaparkhouder voor 37.500 dollar de super auto die werd gebruikt in de film „Chitty Chitty Bang Bang". Het is een wagen met vleugels, he likopterschroefbladen en een propeller. De gehele veiling le verde 438.850 dollar op. Ren kunnen indienen van schr: De devaluatie van de dollar is een monetaire aderlating voor de Verenigde Staten. Het is de Amerikaanse regering niet gelukt de grote Europese landen en Japan tot opwaardering van hun valuta te bewegen, om daarmee de moeilijkheden van de Amerikaanse betalingsbalans te verzachten. Voor de tweede keer in twee jaar heeft Washington financieel bakzeil moeten halen. Het wordt langzaam maar zeker wel duidelijk dat aan de hegemonie van de dollar een einde komt. Deze nieuwe I devaluatie van de dollar zal bovendien niet zonder politieke [gevolgen blijven. Het betalingsbalanstekort van de V.S., sinds Ilaar en dag zorgenkind van de economische politiek van dat land, heeft over 1972 een onverwacht grote omvang aangeno- [men. De verplichtingen van de V.S.-regering tegenover het buitenland zijn hieraan mede-debet. Daar komt nog bij dat in de afgelopen vijf jaar de Amerikaanse industrie met lede ogen beeft moeten toezien, dat de concurrentie van de gigant Japan de binnenlandse markt danig verstoorde. Het is nog niet zo lang geleden dat Washington en Tokio met elkaar overeen kwamen, overigens onder Amerikaanse druk, dat Japan zijn exporten naar de V.S. zou matigen. De Japanners voelen er er weinig voor hun voorsprong op de wereldmarkt prijs te j geven. Dit is onder meer gebleken bij de recente besluitvor- ming ten aanzien van de dollardevaluatie. Japan was de laat ste mogendheid die met de Amerikaanse maatregelen akkoord ging. Hef lange dralen van de Japanners kan worden uitge- f als een vorm van arrogantie in het monetaire politieke j spel. Toch zal de regering in Tokio er niet aan kunnen ontko men haar eigen valuta, de yen, uiteindelijk op te waarderen, om langs deze weg de stroom van Japanse goederen naar alle uithoeken van de wereld een halt toe te roepen. In de eerste ats in het belang van het land zelf, dat met deze snelle eco- j wmische groei maatschappelijk geen weg weet, en in de twee de plaats om niet een doorn in het oog van de westerse wereld te worden. thouders van Terne",£ kennis, dat ter gemeente een verzoek met b 1 and N.V., Mr. F,J. H** ;en, om vergunning in® ,t het uitbreiden van iardigen van verpak*®® lagplaats voor rollen P ïotoren met een ëez£USor. pk. gebezigd zulten latselijk bekend Mr. istraal bekend gemee 1096 (ged.). na dagtekening gen. voor een ieder de „"der ren tegen het verlen igen bij het gemeente .erdag 1 maart 19J3> in het gemeentehuis in gehouden, waai dij [n de inwilliging v U ingebracht. g |neente-secretarie, Is nemen van de vu fop gevestigd daf leuzen of van een aa g g Ir openbare kennis^. JTlechts tot bei'oep ®htigde loersoon of bij gem [zitting zijn verscheij Ben kunnen wat 91 yjejjjW Wat Europa betreft, is duidelijk geworden dat de Westduit sers hun machtspositie in economisch en politiek opzicht versterkt hebben. Hoewel er druk en open overleg is geweest 'assen de Britten, Fransen en Westduitsers over de te nemen maatregelen, zijn het toch de Westduitsers die de belangrijkste Mie hebben ingenomen. De kleinere EG-landen zijn buiten beslissende overleg gebleven. Men kan dit vervelend vin- bat- maar de realiteit gebiedt er rekening mee te houden dat a deze drie landen zijn die in Europa de dienst uitmaken, °eonze nationale trots daarmee ook gekrenkt wordt. ue devaluatie van de dollar betekent voor de Eiuropees-Ame- «aanse handel een verlies voor de export van de Europe's justrie naar Amerika. De Europese produkten worden door ast koerswijziging voor de Amerikaanse afnemers immers uurder, terwijl de Amerikaanse produkten voor ons goedkoper °raen. Dit zou kunnen bijdragen tot een gunstige ontwikke- ^9van de handelsbalans van de Verenigde Staten. Een van belangrijkste zaken die geregeld moeten gaan worden, is fundamentele bezinning over de structuur van het inter- _a'°nale monetaire stelsel. Zolang speculanten, onder wie da - 0s,e internationale bedrijven, hun tentakels in alle uithoe- van deze aardbol kunnen uitsteken, en daarmee financiële 'ust kunnen zaaien, zal er echter weinig aan dat soort onf- e"ng te doen zijn. Voor de Europese Gemeenschap wordt - öak zich serieus te buigen over een monetaire unie. jje Amerikanen hebben met de devaluatie van hun dollar L e^n Politiek voordeel behaald. Zij kunnen zich op de int» een te hebben'gesteld ter stabilisering van de L,;atl°Me monetaire situatie. Zij zullen inderdaad wel een I gen a"P?statie vra9en, bij voorbeeld grotere financiële bijdra- Aitie't, EuroPese defensielasten, die nog te zwaar op de I Prest'' aanse houders drukken. Bovendien hebben zij hun I ba EuT verE,e,ercf. Deze vorm van zelfvernedering tegenover «aJ-P» bondgenoten, kan de door de Vietnam-oorlog ge- I hW eh.Vertrouwensrelatie enigszins verbeteren. De regering s mgton heeft getoond de monetaire schuld niet op haar Je dr;°ten te willen afschuiven. De Sovjet-Unie is de lachen- - e. Haar grote goudvoorraden zijn in het internationale wekeer eensklaps meer waard geworden. Dit pre- .bf® Russen in hun netelige economische situatie met 1973. U wethouders voorn* burgemeester. JEE, secretaris. letd |Va" de^6 ^^"kelijkheid van het buitenland, bij voorbeeld Iniet nn,„^ren'9c'e Staten ten aanzien van voedselaankopen. |voorrad* 9eva"'9 z'in- De ontwikkelingslanden die toch hun ■lot 0c l" aanbouden betalen echter het gelag. Maar zo ;s hel [iet I, °n steeds geweest. Inlemalionale solida. i.eit mag 1 6 veel kosten. (Van onze redactie binnenland) DELFT/UTRECHT/NIJMEGEN De weerstand onder de studenten tegen de duizend gulden college geld is nog lang niet gebroken. In Utrecht duurt de bezetting van het academiegebouw van de rijks universiteit voort. Anders dan in Leiden, waar met represailles wordt gedreigd (zie pag 1), heeft het college van bestuur van de T.H. te Delft aan 3300 van de in totaal 10.375 aangemelde studenten een brief gestuurd, waarin hun wordt verzocht vóór 1 maart a.s. het college- en inschrijvingsgeld 1972/ 1973 over te maken op het gironummer van de T.H. Voorts heeft om acht uur gisteravond een honderd tal studenten van de Technische Hogeschool in Eind hoven het centrale administratiekantoor van het hoofdgebouw bezet. Ook daar gold dit protest de aangekondigde maatregelen van minister Van Veen omtrent de collegegelden. De slaapzakken zijn mee binnen gebracht. De bezetting zal voor onbepaalde tijd duren. Het college van de TH te Delft is van oordeel dat de studenten zich dienen te laten inschrijven en dat zij verplicht zijn de verschul digde bedragen te betalen als zij van onderwijsvoorzienin gen gebruik maken. Het college van hestuur ziet zich verplicht, evenals de col leges van bestuur van de an dere universiteiten en hoge scholen in Nederland, de colïe- gegeldwet uit te voeren, aldus een communiqué van dit collo «e. De bezetters van het acade miegebouw te Utrecht hebben van het college van bestuur geëist dat dit college zich ver plicht in contacten met de mi nister van Onderwijs en we tenschappen en anderszins naar intrekking van de wet collegegelden te streven. An dere eisen van de bezetters hebben onder meer betrekking op stopzetting van de registrar tie en controlemethode van de boycottende studenten en an dere pogingen de wet uit voeren. Het college van bestuur van deze rijksuniversiteit heeft al le eisen van de bezetters van het academiegebouw afgewe zen. Het universiteitsbestuur noemt de bezetting ondemo cratisch. Ongeveer 150 studenten hebben volgens de USF-be- stuursleden de nacht Tiet academiegebouw doorgebracht. Gisteren bleek al een hele or ganisatie te zijn opgezet. De USE-bestuursleden zeiden te rekenen met de mogelijkheid van een langdurige actie. In opdracht van het universi- tietsbestuur, is gistermiddag de telefoon van het academiege bouw afgesloten. De bezetters kunnen niet bellen en niet ger beid worden. De maatregel heeft tot gevolg, dat enkele universitaire instituten in de omgeving (onder meer het pe dagogisch instituut) die op de zelfde centrale zijn aangeslo ten, het evenens zonder tele foon moeten doen. De universiteit heeft laten weten, dat veel mensen zijn gedupeerd nu onderwijs, ten tamens, en examens in het academiegebouw geen door gang kunnen vinden Ook aan de universiteit van Nijmegen is het onrustig. Daar heeft het voltallige bestuur van de faculteit der sociale wetenschappen zijn functie neergelegd. De bestuursleden zullen hun taak pas dan weer opnemen als blijkt dat de sociale facul teit een behoorlijk deel krijgt van de nog te verdelen gelden uit de universiteitsbegroting. Ook de besturen van de on derafdelingen van de sociale faculteit hebben hun functie ter beschikking gesteld. Bij psychologie zal deze week geen onderwijs worden gege ven. In plaats daarvan zal men demonstratieve vergaderinger beleggen. WEERT-GRONINGEN (ANP) In de bouwwereld staat een flinke fusie op sta pel. Verenigde Bedrijven Wil- ma BV te Weert voert onder handelingen met bouwbedrijf Knoop en Giezen BV te Gro ningen over een complete sa menwerking, aldus een geza menlijke mededeling. Hierdoor zou Wilma uit groeien tot een concern met een omzet van ruim f 500 min en de grootste woningbouwer van ons land worden (8000 woningen per jaar). Volgens directeur ir. H. P. H. Crijns van Wilma zal de voorgenomen fusie voor het personeel geen nadelige gevol gen hebben. UIT een winkel in Den Haag zi%jn in de nacht van maan dag pp dinsdag veertig suède jassen ter waarde van f 16.000 gestolen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het nog geen jaar bestaande luxe keukenin- richtingsbedrijf Iso Küche in Tilburg, verkeert in financiële moeilijkheden. Voor negen van de elf werknemers is een ontslagvergunning aange vraagd. Zeven van die vergun ningen zijn inmiddels door het gewestelijk arbeidsbureau af gegeven. Er zijn tegen de directie van dit eenmansbedrijfje, de Duit se mevrouw W.C.F., bij de po litie verschillende klachten in gediend. Die liggen alle in de sfeer van wanbetaling. „Een ingewikkelde zaak", aldus de Tilburgse recherche, die zich in die klachten verdiept. En kele werknemers hebben bij de arrondissementsrechtbank te Breda het faillissement van Iso Küche aangevraagd. Uit spraak over die aanvraag is uitgesteld tot 23 februari we gens ziekte van de eigenares. Die kon daardoor vrijdag 9 februari niet verschijnen, toen de aanvraag op de rol stond. Mevrouw F. heeft haar ex- man W. K. gemachtigd als haar gevolgmachtigde in zake lijke aangelegenheden op te treden. K- werd vorig jaar september in Duitsland ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. Hij had, met een ken nis, valse dollarbiljetten ge drukt en geprobeerd die in Turkije in omloop te brengen. K. van zijn vak drukker, had in Bielefeld in 1965 een zaak in woningtextiel moeten slui ten. Er waren toen zeer grote schulden. In dat zelfde jaar scheidde hij van zijn vrouw. Die ging met de drie kinderen in Tilburg wonen. Toen K. in Duitsland revisie van het von nis aanvroeg werd hij vrijge laten. Hij ging toen ook naar Tilburg. Daar werd 1 mei vo rig jaar Iso Küche opgericht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De NVV- bond van kantoorbedienden Mercurius hecht niet veel waarde aan de toezegging van KIPO-directeur W. B. Knoops dat hij in geval van ontslag een half jaar lang de WW-uitkering van tach tig procent tot honderd pro cent wil aanvullen. Men vreest dat de midelen niet toe'likend bliiken om het veertig man tellende perso neel op die wijze tegemoet te komen. Of het tot ontslag zal komen hangt vooral af van de Rotter damse rechtbank die vandaag beslist of KIPO, oorspronke lijk een inkooporganisatie voor ambtenaren, uitstel van beta ling zal worden verleend of dat de situatie van het bedrijf zo hopeloos is dat de door verscheidene crediteuren inge- diende faillissementsaanvraag zal worden ingewilligd. KIPO kwam verleden jaar in het nieuws door een sys teem van korting op benzine aankopen in verhouding van de door de leden bij KIPO zelf bestede bedragen. De stunt had geen succes. Twee weken geleden startte de KIPO-directie een laatste actie om uit de moeilijkheden te komen. Het bedrijf had op korte termijn enige tonnen no dig om door te kunnen draai en, zo schreef de directie in een bedelbrief aan de tachtig duizend leden. Op verzoek om giften te storten op het privé- gironummer van directeur Knoops werd nauwelijks gere ageerd. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De toekomst van de metaahvarenfabriek Tilburg (190 personeelsleden) en van de wapen- en munitie fabriek De Kruithoorn in Den Bosch is vrijdagochtend onder werp van een gesprek in Frankfurt. Daar ontmoeten vertegen woordigers van de industrie bonden van het NKV en NVV en van de Unie Beambten lei dinggevend en hoger perso neel, de topdirecteur van In- dustriewerke Karlsruhe-Salz- burg, dr. J. Hausler. Uitgangs punt van het gesprek in onge twijfeld de eis van de vak bondsvertegenwoordigers, het Tilburgse bedrijf niet op te offeren aan het verlieslijdende Bossche bedrijf. Verder menen zij dat de bedrijven van het Nederlandse concern technisch slecht geleid worden. Zij wil len proberen de toezegging te krijgen dat het concern, waar van de fabrieken in Tilburg en Den Bosch deel uitmaken, in ieder geval zal zorgen voor vervangende werkgelegenheid als de produktie van de MFT toch naar de Kruithoorn in Den Bosch zou worden over gebracht. (ADVERTENTIE) Panty P, de panty die zich volmaakt vormt om 't been van elke vrouw in de rode verpakking voor elke vrouw voor elke maat De directie van KIPO wil niet meedelen hoe groot de schuldenlast is. Wel is bekend geworden dat voor 2,5 miljoen gulden aan obligaties uit stond. Toen de eerste geruchten over een dreigend faillisse ment van het bedrijf in de wereld waren, spoedden tal van obligatiehouders meest kleine spaarders zich naar de kantoren van KIPO.Zij kregen daar geen geld, maar mochten wel uit de magazij nen goederen meenemen. De obligatiehouders hebben voor naar schatting één miljoen gulden aan goederen meegeno men. Er is ook sprake van een aanzienlijke belastingschuld, maar het is niet bekend hoe groot deze is. Directeur Knoops bevestigde dat er plannen bestaan om een nieuw bedrijf op te richten. Een deel van het oude KIPO-personeel zou naar dat bedrijf kunnen overstappen. Hij zei wel dat hij al de beschikking heeft over een geschikt pand in Rot terdam en dat hij wordt ge steund door een aantal grote fabrikanten en groothandela ren- AMSTERDAM (ANP) Mammoet Transport B.V. heeft de activiteiten in de EEG uit gebreid. Zowel in Frankrijk als in Duitsland zijn dochter ondernemingen opgericht die ten doel hebben het geïnte greerde transport van Mam moet Transport Internationaal uit te bouwen. In Parijs is, samen met twee Franse ondernemingen, Mam moet Transport Internationaal van start gegaan, die zich bij zonder richt op het vervoer van zeer zware en volumineu ze ladingen. In Duitsland is opgericht Van Wezel Mammut Transport GmbH te Ahaus, waarvan de activiteiten nauw aansluiten bij die van Van Wezel Hengelo B.V. (auto- transport-kraanverhuur en montage), een onderdeel van Mammoet Transport, - zo deelt het bedrijf mee. Volgens directeur H. van Wezel betreft het in beide lan den verkoopkantoren, waar mee geen noemenswaardige investeringen zijn gemoeid. Mammoet Transport bestaat verder uit Hijs- en Transport maatschappij Goedkoop B.V. te Amsterdam, Van Leeuwen Leiden B.V. en Stoof Breda B-V. In België is sedert enige jaren Stoof Belgium N.V. te Antwerpen werkzaam. LEEUWARDEN (ANP) De 39-jarige bedrijfsleider W. K. uit Leeuwarden, die de politie afgelopen weekeinde heeft ver teld te zijn overvallen en van f 1.000 beroofd, heeft nu toe gegeven dat hij het verhaal heeft verzonnen. Hij heeft bij de politie van Leeuwarden bekend ten minste f 16.000 van zijn werkgever, eesn transportbedrijf in Leeuw arden, te hebben verduisterd. lM A We weten zo ongeveer alle maal wel wat de Amerikanen in de afgelopen 27 jaar voor ons gedaan hebben; laten we even buiten beschouwing of dat was om de eigen zak te spekken of om dit door oorlog en kommer verscheurde Euro pa werkelijk te helpen, c.q. een mengeling van beide. Nietwaar, de Marshall-hulp, de luchtbrug op Berlijn, de Navo enz. enz. Het staat bij menigeen in het geheugen ge grift. Maar het gaat toch wel ver om ons en ik bedoel alle Nederlanders ruim een tientje te laten betalen om de VS te helpen evenveel te kun nen invoeren als uitvoeren. Want zoiets is het, hoor! Via allerlei afspraken moest Nederland de afgelopen dagen, zeg maar, 450 miljoen dollar kopen; dat is zoiets als 1.426.500.000 gulden. Maar om dat diezelfde dollar nu plotse ling tien procent minder waard is geworden, gaan we toch mooi voor 142,65 miljoen gulden het schip in. Oftewel een tientje per man, tenslotte zijn we met ruim 13 miljoen landgenoten. Zal Nelissen leuk vinden, weer een gat erbij. 13 februari; D(ollar)-day. Op de markt is uw dollar een daalder waard, Tijd voor het zeer sterke verhaal. Een onbekend geble ven Deense of Duitse dog moet het water in de bek zijn gelopen toen hij in de etalage van een restaurant in de Am sterdamse Leidsestraat een flinke biefstuk zag liggen. Zijn trek in de lekkernij bleek zo groot, dat hij de zaak binnenstapte, het verleidelijke brok vlees greep en weer snel de plaats van het „misdrijf" verliet. Van het publiek trok hij zich niets aan. De klanten die hem op zijn weg naar de etalage in de weg stonden, duwde hij resoluut weg. De restauranthouder heeft inmiddels aangifte van diefstal van een biefstuk ter waarde van f 45,- gedaan in de hoop dat de politie erin zal slagen de hond en zijn eigenaar te achterhalen. Woehaa. Japan: Nixon yent ons. Een 65 plus pastoor? vroom en Drees man. Een Als de dollar zo blijft kelde ren, moet in Zuidwest-Neder land ernstig rekening worden gehouden met de instelling van een Delta-dollar. Hou de knip nog maar even op de portemonnee. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/BREDA Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties heeft reeds een eerste be spreking gevoerd met de academische ziekenhuizen over een apart tarief voor hartoperaties. Dit geschied de naar aanleiding van de brief van minister Stuyt aan de Tweede Kamer waarin staat dat de hartoperaties geconcentreerd gaan worden DEN HAAG (ANP) De 21-jarige Laurent D. uit Den Haag is gisteren op last van de officier van justitie vrij gelaten. Hij was, zoals gemeld, vrijdagavond aangehouden, om dat hij zonder rijbewijs in een auto reed, de Lange Beesten markt te Den Haag in de ver boden richting inreed en daar na, toen de agenten bij hem aanbelden, een gipsen beeld uit het raam gooide. Dit beeld miste de agenten, maar raakte de politieauto. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat Laurent, die werkloos is, vrijdagochtend f 1000.- van de gemeentelijke sociale dienst had gekregen om handelswaar te kunnen kopen. Hij had 's avonds nog f 650.- op zak. De auto waarin hij reed. had hij gekocht. Laurent heeft de politie ge zegd dat hij het beeld wel uit het raam heeft gegooid, maar dat hij niet op de politie agenten heeft gemikt. De politie heeft echter wel proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag of zware mishande ling. Ook zal Laurent zich moe ten verantwoorden voor de verkeersovertredingen. De gemeentelijke dienst voor sociale belangen van Den Haag heeft zoals Laurent D. de politie had verklaard inder daad f 1000.- gegeven. De jon geman, die al langdurig werk- lozenuitbering krijgt, heeft ge zegd van plan te zijn naar Noord-Brabant te gaan om daar een handeltje te begin nen. Met het krijgen van deze eenmalige bijzondere uitkering hield de gewone uitkering in gevolge de werkloosheidswet op. Dit is de gewone gang van zaken. Door het gebeuren in Dcil, waarbij Daan D„ broer van Laurent, de hoofdfiguur was, is de kans voor Laurent om een baan te krijgen er niet groter op geworden, zo heeft sociale belangen geredeneerd. Deze dienst wilde hem dan ook de mogeiiikheid geven iets op te zetten om te proberen zelf in zijn onderhoud te voorzien. in de academische zieken huizen. Het overleg heeft nog niet tot resultaten ge leid. De concentratie van de har operaties in de academische ziekenhuizen kap nog wel aanleiding geven tto allerlei problemen. De oorzaak daar van is dat de academische zie kenhuizen niet vallen onder het Ministerie van Volksge zondheid, maar onder het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen. Volgens de se cretaris van de Unie van Zie kenfondsen, mr. L. Andries- sen, is dat een ongezonde zaak. De academische zieken huizen vallen bijvoorbeeld niet onder de wet cp de zie kenhuisvoorzieningen. De Nederlandse Hartpatiën tenvereniging is niet geestdrif tig over de nota van minister Stuyt. Volgens voorzitter H. Fievet is het verheugend dat gestreefd wordt naar een af zonderlijke financiering van de hartoperaties. De concen tratie van deze operaties in de academische ziekenhuizen heeft echter wel tot gevolg dat Zuid-Nederland - zoals giste ren reeds gemeld - de eerste jaren verstoken zal zijn van behandelingsmogelijkheden van hartpatiënten. Eh wat gaat er gebeuren met de teams, die hartoperaties verricht hebben in Tilburg en Eindhoven", zo vraagt de vereniging zich af-

de Stem | 1973 | | pagina 11