SUPERMARKTKOOPMAN: WIJ MOETEN TEVEEL WINST MAKEN Lek mandje Veel levens middelen kunnen een stuk goedkoper „Ik geef de verticale prijsbinding nog één jaar' Dr. Le Compte: „Ik werd een staatsgevaarlijk individu Ook Wageni] Staki breid Executies ii Uitwisselii krijgsgeva begint va NVJ PROT. binnenland buitenland Niet goedkoper Oogluikend Liever service Nobelprijs Hond Operaties Pollepel DE VIETNAMESE Maandag 12 februari 19 IN deze dure tijd letten de meeste huisvrouwen extra scherp op de prijzen. De consumentenorganisa ties wakkeren dat nog aan door geregeld prijs vergelijkingen te laten verschijnen en Koop kracht, het blad van het officieuze Konsumenten Kontakt (niet te ver warren met de particu liere Consumentenbond), gaat zelfs zo ver dat het geregeld bij een tiental zaken de prijs van een voedingspakket verge- lijkt. Voor de tweede keer zijn de zogenoemde halen-en-betalen-zaken (cash-and-carry) uit daR onderzoek als de goed koopste te voorschijn ge komen. Betekent dit het einde van het gezellige win- keltie-op-de-hoek? Dat hoeft niet, want kopers kijken niet alleen naar prijzen, maar ook naar service en zeker naar kwaliteit en smaak. Voorwaarde voor een handhaving van de klei ne zelfstandige in de le vensmiddelenbranche is wel dat hij onder gelijke concurrentievoorwaar den met zijn grote broers kan mededingen. Daar mankeert nogal wat aan, want het stelsel van „vaste" prijzen door de fabrikanten be paald, is zo lek als een mandje. Dat blijkt wel uit de gesprekken die een onzer verslaggeef sters met een aantal be trokkenen heeft ge voerd. (Van een onzer verslaggevers) PRINSENBEEK „Als ik de vastgestelde verkoop prijzen verlaag met vijf tot veertig procent, dan hou ik nog een ruime winst over," zegt de heer P. van de Mosselaar, eigenaar van een supermarkt in Prinsenbeek bij Breda en in zijn vrije tijd geducht oppositieleider in de Prinsenbeekse raad. Hij is een van de winke liers, die vinden, dat ze zelf te veel winst moeten maken. Maar ook al willen ze de prij zen verlagen, ze kunnen vaak niet, omdat een aantal fabri kanten de verkoopprijs zelf vaststelt. Houden de winke liers zich niet aan deze prij zen, dan riskeren ze een pro ces. De heer Van de Mosselaar houdt zich, ondanks alle waar schuwingen, niet aan de prijs binding. Zo moet hij bijvoor beeld een pakje Stimorol voor 30 cent verkopen. Hij ver koopt de kauwgum echter met vijf pakjes tegelijk en vraagt dan een prijs van 98 cent in plaats van f 1,50. Hij zegt dan nog een bruto winst van bijna twintig procent over te hou den. Een spuitbus Odorex heeft de vastgestelde verkoopprijs van f 4,10. In de aanbieding mag de heer Van de Mosselaar van de fabrikant de bus voor f 3,25 verkopen. Hij verkoopt de spray echter voor f 2,49 en maakt dan nog winst. Een be paald produkt van Nutricia zou 73 cent moeten kosten. De heer Van de Mosselaar vond 68 cent echter voldoende. Een zak houtskool is in prijs ver laagd van f 2,85 tot f 1,98. Volgens het ministerie van economische zaken bestaan er twee verschillende vormen van prijsbinding. Ten eerste de collectieve, verticale prijs binding, waarbij de fabrikan ten onderling prijsafspraken maken. Deze vorm is jaren geleden door het ministerie verboden. Enkele bedrijven kregen een ontheffing van dit verbod. De tweede vorm is de indi viduele prijsbinding, waarbij een fabrikant los van de ande- 9 De heer P. van de Mosselaar, artikelen. ren zijn prijs bepaalt. Deze binding is verboden voor duurzame goederen zoals radi o's en koelkasten, maar niet voor levensmiddelen. De over heid laat deze prijsbinding toe, omdat de concurrentie in deze branche erg groot is. De overheid heeft niets te ma ken gehad met de instelling van de prijsbindingen. Een aantal winkeliers is niet erg gelukkig met de prijsbin ding. Het zijn met name dege nen, die zijn aangesloten bij' inkoopverenigingen als de Su perunie- De heer van de Mos selaar, die lid is van de Superunie, zegt hierover: „Bij ons is een groep winkeliers aangesloten, die samen onge veer honderd zaken hebben. We kopen gezamenlijk in, wat veel goedkoper is dan wan neer we het allemaal op eigen houtje zouden moeten doen. We hebben acht mensen in dienst die al 't werk doen. De fabrikant levert rechtstreeks aan de winkeliers, zodat we geen grote gezamenlijke ma gazijnen nodig hebben. Dank eigenaar van de Voordeelmarkt in Prinsenheek bij zijn tot veertig procent in prijs verlaagde zij deze manier van werken kunnen we ver beneden de vastgestelde prijs verkopen." Drs. A. Pandelitschka, direc teur van de Grossiersvereni ging Mazongroep, denkt daar uiteraard anders over. Volgens hem werkt het uitschakelen van de grossier niet zo kosten besparend. „De werkzaamheden van de grossier", zegt hij, „moeten in ieder geval worden gedaan. Of de - winkeliers het. nu zelf doen, of het overlaten aan iemand anders. Drs. Pan delitschka is, vanwege de con currentie in de levensmidde lensector, wel voor prijsbin ding. Maar dan moet het vol gens hem wel een echte bin ding zijn, waaraan iedereen zich houdt. Er zijn ook fabrikanten, die menen, dat de groothandel niet kostenverhogend werkt. Een vertegenwoordiger van Douwe Egberts zegt zelfs, dat de groothandel het produkt alleen maar goedkoper maakt. „Wat denkt u," zegt hij, „dat het ons niets kost om de produkten rechtstreeks naar de winkelier te moeten brengen? Het is veel goedkoper als een speci aal hiervoor aangestelde per soon (de grossier) voor de dis tributie zorgt. De koffie van Douwe Eg berts is een van de artikelen, die prijsgebonden zijn- Douwe Egberts zegt deze prijsbinding te handhaven, omdat het ook voor de consument aantrekke lijker Deze moet op con stante kwaliteit en prijs kun nen rekenen bij een merkarti kel. Dat kan de consument volgens de firma niet als hij zich moet afvragen of hij wel de juiste prijs betaalt. Boven dien is de winstmarge volgens Douwe Egberts slechts voor enkele bedrijven zo groot, dat iets van de vastgestelde prijs kan worden afgedaan. De bierbrouwerij Heineken, die ook vaste prijzen hanteert, is dezelfde mening toegedaan als Douwe Egberts. Bij Heine ken is het zelfs onmogelijk zonder tussenkomst van een grossier te bestellen. Niet alle produkten, die in de supermarkt worden ver kocht, zijn prijsgebonden. De heer Van de Mosselaar hier over: „Een groot aantal fabri kanten laat de prijsverlaging oogluikend toe. Ze moeten wel, omdat ze anders riskeren grote afnemers kwijt te raken. Ik schat, dat nog zo'n twintig tal fabrikanten eist, dat men zich aan de verkoopprijzen •houdt. Dezen dreigen soms met processen. Verschillende colle ga's hebben er al een aantal achter de rug. Ik verwacht er binnenkort ook een paar. Deze processen worden meestal door de winkeliers verloren, omdat deze een contract heeft getekend, waarin de winkelier zich aan prijzen bindt. „Nu is het wel zo, dat er fabrikan ten zijn, die de winkelier ach teraf de proceskosten terugge ven in de vorm van bijvoor beeld een extra-aanbieding. Dit om hem als afnemer te houden. Maar het is natuurlijk wel zo, dat de winkelier zich dan in het vervolg aan de prijzen moet houden- Volgens mij duurt het nog ongeveer één jaar voor de prijsbinding helemaal is verdwenen. De fabrikanten zijn echter een andere mening toegedaan. Als het aan hun ligt gaan ze zo lang mogelijk met de prijs binding door. Zolang de rege ring niet ingrijpt, en die heeft voorlopig geen plannen in die richting, kunnen de fabrikan ten dan ook ongestoord hun gang gaan. De heer Wouters detaillist, en ondervoorzitter van de Ka mer van Koophandel in Breda, vindt, dat een prijsbinding in sommige gevallen voor het midden- en kleinbedrijf gun stig is. „Voor bepaalde merkartike len is het noodzakelijk, dat er een vaste prijs is. De koper weet waar hij aan toe is en hoeft niet bang te zijn, dat door prijsverlagingen moet worden toegegeven aan de kwaliteit. Wel vind ik dat, als er een maal een prijsbinding tussen fabrikanten en winkeliers is afgesproken, beide partijen zich daaraan dienen te hou den". De heer Wouters gelooft niet, dat de midden- en klein bedrijven door de scherpe su permarktprijzen zullen ver dwijnen. „Er blijft", zegt hij, „altijd een groep mensen, die service boven een lage prijs verkiest. De kleinere bedrij ven hoeven zich volgens mij niet aan te sluiten bij de zeer grote. Met onderlinge samen werking tussen de kleine za ken kan volgens mij veel wor den bereikt. Het is trouwens natuurlijk niet zo, dat een be drijf of klein of groot is. Alle grote bedrijven zijn eens klein geweest en klimmen langzaam aan op. Het is dus niet zo zwart-wit als velen het vaak voorstellen". Tot slot citeert de heer Wouters drs. A. Dreesmann, die eens heeft gezegd, dat van alle landen in de EEG in Ne derland de grootste concurren tie op het gebied van de le vensmiddelen bestaat, wat ook de laagste winstmarge in de hand werkt. (Van een onzer redacteuren) ST.-IDESBALD.CADZAND „Ik, dr. Le Compte, vreedzaam geriater te St.-Ides- bald in België, ben een staats gevaarlijk man. Wat heb ik gedaan om deze eretitel te verwerven? Heb ik deelgeno men aan de grote treinroof? Geenszins. Heb ik een bom in het parlement gelegd? Neen. Heb ik een aanslag beraamd op de Nationale Bank, het lo ven van prins Karei, de Con greskolom, de cultuurraad voor Vlaanderen, het VTB- Bondsgebouw of de eerbaar heid ener prinses? Niet in het minst. Ik werd een staatsge vaarlijk individu, nadat ik in een gesprek met journalist Dotselaere van Het Laatste Nieuws zei: „Misschien word ik duizend jaar". Ik was zo bescheiden te zeg gen: misschien. Niettemin was deze bescheiden verklaring een puntige doorn in het oog van de Orde van Geneesheren. De „Orde" beschouwde mijn uitspraak als ongepaste publi citeit en schorste mij. Ik liet het er niet bij zitten en be steeg het hele moeilijke Orde laddertje. Beroep, cassatie. Ik bleef geschorst. Vanzelfspre kend werkte ik verder, mijn patiënten hadden me nodig. Dan de politie er maar bij, handboeien, gevangenis. Een groteske komedie met een on telbare groep figuranten. Was die uitspraak de ware reden van de herrie? Ik geloof het niet. Twee zaken ergeren mijn lieve collega's uitermate. Primo de goede resultaten die ik behaal in de geriatrie. En secundo (en voor een genees heer van de Orde zal dat zwaar doorwegen) mijn wei gering om in 1964 mee te sta ken tijdens een dokterssta king, die ik immoreel vond. Van 1964 hebben ze geduld gehad. De molen van de Orde maalt langzaam. Uiteindelijk vonden ze een reden om me te schorsen. Na een week gevan genis heb ik de schorsing voor de raa'U" te Vpn-rio aanvaard. De facto, niet de iure. Op de meer dan 3.000 opera ties die ik zo verrichtte, heb ik slechts twee patiënten ver loren. Hoe? Ik vulde bij mijn patiënten vóór ik ze opereerde hun tekorten aan met alleriei opbouwstoffen. Zo simpel is het". In het boek wordt verder omstandig uiteengezet hoe de Orde van Geneesheren tot de schorsing kwam, hoe de week cel tot stand kwam, hoe de behandeling door de justitie was. Aan\het einde daarvan schrijft Le Compte: „Ik heb mijn aanhouding bewust uit gelokt. Om de speeltafel in één klap omver te werpen. Mijn partners speelden vals, tegen de regels (de grond wet) in. Dat is niet ernstig meer. Heb ik dan als individu, levend in een democratisch bestel niet het reciht me van verder meespelen te onthou den?" In het tweede deel geeft de Belgische arts een samenvat ting van een aantal radiopraat jes, die hij zes jaar lang voor de BRT heeft gehouden. „Een korte Gouden Gids om Jong, Gezond en Mooi te blijven", zoals hij ze zelf noemt. O Dr. le Compte. De Orde der Geneesheren is in strijd met de grondwet, die de vrijheid tot verenigen (en dus ook van niet verenigen) garandeert. Als de Orde mij veroordeelt is de Orde op dat moment een uitzonderings rechtbank. En daarover wil ik voor de commissie van de Rechten van de Mens te Straatsburg wel even gaan praten. De Orde heeft een stok ge- gevonden om de hond te slaan. Maar de hond is geen mak beest. Hij blaft en bijt terug. Cave Canem". Aldus begint het boek „H°e word ik duizend jaar", ge schreven door de omstreden Belgische arts dr. Herman le Compte. De Belgische arts, wiens zaak momenteel voor de rechtbank in Veurne in België wordt behandeld. De geriater, die momenteel de mogelijkhe den onderzoekt om in Neder land (Cadzand) zijn praktijk voort te zetten om daarmee on der de druk van de Orde van Geneesheren uit te komen. Het boek is uitgegeven door Mous- saults Uitgeverij en Standaard Uitgeverij (Amsterdam, Ant werpen). Het is een boek, dat je ln één adem uitleest, ook dat deel dat gaat over zijn „Wet ten", die eigenlijk zo voor de hand liggend zijn, dat je niet begrijpt, dat iemand ze zelfs maar ter discussie wil stellen. Wetten, die willen aantonen, dat veroudering niets anders is dan dat de afvalstoffen, die het lichaam produceert, de overhand krijgen boven de reinigende krachten: als we er dus in slagen om de afvalstof fen tijdig hun kracht te ontne men en de tekorten die er door ontstaan tijdig aan te vullen, dan is het leven in principe te rekken. Bij wijze van spreken tot duizend jaér. Nu kennen we nog niet alle afvalstoffen en daarom ook niet alle benodigde tegenstof- fen. Maar dat is een kwestie van tijd. Zolang we nog niet alles in de hand hebben, aldus Le Compte, kunnen we er toch het beste van maken. Vandaar aan het einde van het boek zijn raadgevingen: veel in beweging zijn; zorgen voor bezigheid; het leven filoso fisch, met een beetje humor opnemen; belangstelling heb- nen voor zijn omgeving en zijn medemensen; voldoende eten en drinken zonder tot overdaad te komen. Dat zijn raadgevingen, die niets meer willen dan helpen om zo lang mogelijk en gelukkig mogelijk (gezond, jong, mooi) te leven. „Verder reiken mijn ambities niet", aldus dr. Le Compte. De Belgische Orde van Ge neesheren, waarvan iedere arts in België verplicht lid is, beschuldigt dr. Le Compte er van, dat hij door de manier, waarop hij deze principes uit draagt, de medische stand schade berokkent, dat zijn ge drag niet in overeenstemming is met het aanzien van de artsen, kortom, dat hij op een onbehoorlijke manier reclame voor zichzelf maakt. Het oordeel over de vraag of deze beschuldiging juist is of niet, is niet aan ons. Maar het wordt wel duidelijk uit zijn boek, dat dr. Le Compte nu niet het prototype is van een onopvallend, gezeglijk arts. Ter illustratie een paar cita ten. De omslag van het geruchtmakende boek. „Als missie-dokter ln Bel gisch Kongo heb ik mijn eer ste wet kunnen toetsen: de veroudering wordt versneld naarmate de tekorten groter en talrijker zijn. Voordat ik mijn patiënten zogezegd me disch ging behandelen dik wijls operatief zorgde ik, dat zij voldoende werden aan gesterkt. In mijn hospitaal deed ik duizend operaties per jaar. Mijn operaties waren niet perfect. Tenslotte, waar zou ik het geleerd hebben? Niet aan de universiteit, waar we vanaf een veilige afstand een paar operaties hadden mo gen bijwonen, zonder te mo gen helpen natuurlijk. Ik heb leren opereren met een boekje van een paar hon derd bladzijden „Praktische handleiding om te opereren". Ik zette een van mijn verple gers naast de operatietafel met dat boek open in zijn handen, zoals een misdienaar met een misboek. Al het werk gebeurde zon der elektriciteit. Dat wil zeg gen niet alleen zonder elek trisch licht, maar ook zonder airconditioning. Om toch een beetje koelte te hebben, in die hitte moesten alle vensters open blijven staan, ook 's nachts. Miljoenen insekten, zwermden naar binnen en gin gen vrolijk rond de petro leumlampen dartelen. Mijn pe troleumlamp die door een tril lende zwarte boven de open gesneden buik werd gehouden. Ik moest toch bunnen zien wat ik er uit moest halen en waar ik precies moest snijden. Wat was het resultaat? Al die insekten vlogen tegen de lamp, verschroeiden hun vleugels en vielen in de open buik. Al die insekten plus mijn zweet dat in straaltjes in de buik liep, moest ik er dan weer uitscheppen. Met een ou de pollepel die de zusters uit de keuken mij bereidwillig ter beschikking hadden gesteld. Tot slot enige citaten uit het voorwoord, dat minister dr. A. Verbist, oud-minister van volksgezondheid in België bij „Hoe word ik duizend jaar" heeft geschreven. „De drie wetten van Le Compte zijn thans vermaard in de wereld der gerontologie, waar ze furore maken. Zij vormen inderdaad een histo risch moment in de geschiede nis van de bejaardenzorg en van de behandeling van de veroudering". Voor drie gerontologen, Har man (Nebraska), Komarov (Moskou), Le Compte (België zijn de kandidaturen gesteld voor de Nobelprijs voor Fysi ologie en Geneeskunde. Het slagen van deze kandidaturen voor de Nobelprijs moge een daad zijn van erkentelijkheid voor het rijk gezondheidskapi taal door deze drie geleerden aan de mensheid geschonken", aldus dr. Verbist. HANS LUTZ (Van onze redactie binnenla wageningen/nijmege: De algemene onrust onderl studenten van het hoger one wijs blijft voortduren, weekeinde vielen de accen hierbij op Wageningen en I megen. In Wageningen het de omstreden duizend den collegegeld, in Nijme, voegden zich de psycholo in het koor der dissonant' die minister Van Veen niet algemeen dirigent willen kennen Boycotters van de 1000 gi den collegegeld aan de Wat ningse Landbouwhogesch NAIROBI (AFP) Twaalf inensen, van Wie elf guerrilla strijders en een dief, die door een Oegandese militaire recht- wnk eind januari ter dood veroordeeld waren, zijn zater- r (Van onze redactie buitenland) „aA'G0N De Noordviet len t i en de Vietcong zul- kane aag r0"d 14® Ameri- zitt" sommigen van hen Vfjjh,,-f acht jaar vast - in ste' naeht IIen' Na hu" Iaat" zuiien ln gevangenschap autni-iAV aau de Amerikaanse Sent!.!™ worden overgedra- de srroh!anAPer vlie?tuig naar ■nachts! -Amerikaanse lucht- piSbaf|f Clark op de Filip- Dp bt worden. kanen v,^atinig van de Ame- e0n „t!°et êePaard gaan met schaal vattl,SSeling °P Srote 2uid-Viot gevangenen tussen Stegen!!!!™-,?11 de Viet00ng- Somengdp^ u ïg6rs van da I waarin at m"I,ltaire commissie, nam lnd Noord- en Zudd-Viet- oainesp ?.n Zuidviet- I ''nS hehk djngsfront zit- Vei,trokke,,en' zi-"n uit Saigon pietje in h"?ar een vIieg" "■etnam noorden van Sevanopr,tt.aar een deel van de f laten. n 2al worden vrijge- ^etharnpzL zu'Uen de Noord- bjjbiese u het Zuidviet- !000 geve nü 1 "gsfront ruim ?ki|dvietn-lr5enen vrijlaten. De 1,1 de loon regering 2al °P Va,r le week ,000 N, wé

de Stem | 1973 | | pagina 4