itie Schaats- profsboos op pers VAN DER SMISSEN MIST ROUTINE Fï NEDERLANDS SUCCES IN TOERNOOI ZONDER INHOUD HUISKES TWIJFELT MISVERSTAND ROND SIPPIE TIGCHELAAR De Leeuw zesde ZELFDE PLOEG f hul goedkoop m rijbewijs korzelig ion LOOS UITBREIDING daf 10 VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 is plotseling weer [erd WHS op eigen ïgen. WGS was de sterker en nam de leiding (10). rdiende voorsprong, ras na de rust het le bal en al na tien ferd de eindstand Wim Lobbezoo L-de klas werd VVN tiet de neus op de [ukt. Een kansloze haag bij BWR. De Es waren te sterk te bekeken voor met de rust al achter stond. Een en een gewoon ,an Peter Brouwers Irvoor gezorgd, [ly Heeren (de bes- In het veld) na de gevloerd maakte [uwers (weer een er 30 van en Heeren zelf kwam op 40. AZW is het ogenblik uit de het voetballen. 1 week worden pun- Jield. Nu werd afge- |et Kloetinge. Van arde via de doelman n geluksdoelpuntje |y Hanny betekende list een 2—0 voor- [ZVV bleef na de fete ploeg en maakte [Wieland nog 3—0 Boys gaat dank zij jederlaag nu op kop, |oys wonnen met 3 [rislandia, dat tegen I erg gevaarlijk spe- [ense Boys kansloos Ek Kousemaker en fout maakten met de felandia al kansloos Ei de laatst genoem- Be tenslotte de eind- 3_0. Wolfaartsdijk moeite gehad met bezoekers vochten In. Nadat Van Loon ub op 1—0 had ge- brgde Knuijt zelfs [l1 ruststand, maar [rdiende overwinning [de thee door Geense [dijke en Wissenker- even sterk. De [jke-inzet gaf de [Vrij gelukkig kwam [ub al na 10 minuten |door Koeveringe en zorgde voor een 2 pd. Wissenkerke was feer en meester. Meu- [aakte er dan ook 2 [zelfs de gelijkmaker lucht, maar een ei- (unt van Wissenkerke juist 3—1. Dat was |ng. sterker dan Swift 84 werd teruggez"11* lid: Blauw Wit 3 6 5 6—8, Luctor 3 9-- 5 6—3, Swift 6 5—°- inioren bestreden TJ.°" igo elkaar zeer heiti-. het niet zo'n fra*" ;rd. Ondanks het gr :hil op de ranging ze ontmoetng het in een derby en slaagJ er in om met 4—- punten afhandig Olympa behaalde no met 24 de cerst. ling. Stand: Tjoba J* auw Wit J1 5a i—4, Animo J1 J1 6—3. De resultaten van Gothenburg 500 m 5000 m 1500 m 10.000 m punten 1. Ai'd Schenk (Ned.) 40.62 (2) 7.22.27 (1) 2.03.03 (1) V 15.23.26 (1) 172.020 2. Jan Bols (Ned.) 41.19 (5) 7.24.28 (2) 2.05.03 (2) 15.28.50 (2) 3. Roar Grönvold (Nor.) 40.38 (1) 7.28.11 (4) 2.05.39 (4) 15.48.60 (8) 174.413 6. Cees Verkerk (Ned.) 41.39 (7) 7.27.85 (3) 2.06.58 (5) 15.41.77 (5) 175.390 8. Eddy Verheyen (Ned.) 41.79 (8) 7.34.77 (7) 2.06.61 (6) 15.37.31 (4) 176.336 Sprintersklasse 500 m 1000 m 500 m 1000 m punten 1. Hasse Börjes (Zwe.) 39.70 (2) 1.22.71 (1) 39.30 (1) 1.22.98 (1) 161.845 2. Leo Linkovesi (Fin.) 39.63 (1) 1.22.98 (2) 39.39 (2) 1.23.57 162.095 3. Erhard Keller (WD1.) 39.95 (3) 1.23.23 (4) 40.19 (4) 1.23.20 (2) 163.355 (Van onze speciale verslaggever) GOTHENBURG Ruim 12.000 toeschouwers in totaal, waaronder enkele honderden Nederlandse supporters, heb ben in het voor dit aantal veel te grote Nye Ullevi-stadion (capaciteit 55.000) het wereldkampioenschap profs in Gothenburg opgeluisterd. In tegenstelling tot wat gebrui kelijk is bij schaatstoernooien, was de zaterdag (6600 mpn) beter bezocht dan de zondag (5600 man), terwijl een fors deel van het Zweedse publiek zondag ijlings de tribunes verliet nadat hun landgenoot Hasse Börjes na het Europees kampioenschap in Skiën ook het wereldkampioenschap voor zich had opgeëist. Al overtrof dit aantal van 12000 de sombere prognoses die van tevoren gedaan waren, er blijft nog altijd het feit, dat hiermee slechts eenzesde deel aanwezig was van de 70.000 die in 1971 in hetzelfde stadi on Ard Schenk wereldkampi oen zagen worden. Tom Li- den, onderbaas van ISSL, noemde dit WK niettemin „een aanmoediging om door te gaan". Liden: „Zo langzamer hand groeien we over de kin derziekten heen. Ik ben er van overtuigd, dat het toernooi dat we over twee weken in Den Haag houden een groot succes ivoidt". Een uitspraak, die van de nodige vraagtekens voor zien dient te worden, al zijn de toegangsprijzen dan ook i danig gekelderd in vergelij- king met het toernooi in begin januari. Trouwens, ook het prijzengeld voor de rijders ligt een heel stuk lager dan de gebruikelijke bedragen. Iets waar de ISSL in Go thenburg opnieuw niet in slaagde, was van deze schaats- seance een „flitsende show" te maken, zoals de voornemens eerder luidden. Zondag bij voorbeeld duurde het een half uur voordat de 500 m. van de sprinters werd gevolgd dooi de 1500 m. van de all-roun- ders. Terwijl het publiek lang zamerhand ongeduldig werd en begon te fluiten, zaten de rijders rustig in hun kleedka- I mers, omdat hun was verteld dat zij nog niet hoefden te I starten. En uitgesproken zwak was het, dat evenals in Skiën een tijdens de races meelo pend tijdopname-apparaat ont brak, iets wat bij de belang- rykste amateurtoernooien al sinds jaar en dag aanwezig 5 De leiding van de ISSL wei- gerde gisteren commentaar te leven op dit soort kritische ««tekeningen. Volgens presi dent Ned Neely, omdat na de worse z'ch nu ook de Neder- andse pers ten onrechte tegen profgroep heeft gericht. rw°rdt alles gedaan om ons e grond in te boren", zo riep e Amerikaanse advocaat eedend, uit, nadat hij eerder d laten weten, dat hij Ne- rlandse journalisten zo lang- «erhand begon te haten. De heer Neely staat niet Vj, 'din geïrriteerdheid, '"schillende rijders reageer- 7(1 week nogal korzelig i vragen over de toekomst de ISSL. Ook Anton Huis- te ,v'?"as'e 'net een plotselin- "barsting tegen de verza melde Nederlandse pers tij dens een persconferentie za terdag. Na uitgeroepen te heb ben, dat hij tevreden was over de prestaties van zijn rijders, maar niet over de vragen van de Nederlandse journalisten, rukte hij in, richting hotel. Na later weer bijgedraaid te zijn („Ik ben nu eenmaal erg emo tioneel") bleek, dat hij zich vooral opgewonden had over de vraag aan Erhard Keiler hoeveel uur hij voor het we reldkampioenschap had ge traind. „Een halfuur", zo luidde het antwoord van de Westduitse prof. Huiskes: „Jullie wisten dat Keiler zich nauwelijks had voorbe reid. Maar waarom moest je dat nu in het openbaar zeg gen? Ik proef daaruit, dat jul lie je het liefst negatief opstel len?" Maar ook Huiskes zelf geeft toe, dat de toekomst van de profgroep er niet al te roos kleurig uitziet. „Als er straks geen samenwerking komt tus sen profs en amateurs, zie ik het erg somher in". Deze week beraadt de ISSL- leiding zich over eventuele uitbreiding van de groep. Er is te verwachten dat o.a. gepro beerd zal worden sprinter Jos Valentijn aan' te trekken, waarbij dan wel een fors be drag aan de KNSB betaald moet worden. Ook schijnt men opnieuw een poging te willen doen om Goeran Claesson en Sten Stensen over te halen na het wereldkampioenschap amateurs volgende week in Deventer de overstap te ma ken. Tegen een eventuele overgang van Claesson heeft Kees Verkerk grote bezwaren, waarbij niet precies duidelijk is welke. Natuurlijk werd er ook in Gothenburg weer gesproken over een open wedstrijd tussen amateurs en profs. Van ISSL- zijde is men daar uiteraard voor, maar ISU-officials, die drie weken geleden weer door Neely werden benaderd, heb ben al laten weten dat zoiets onmogelijk is. Zoals er voorlo pig ook niet veel terecht zal komen van de wens, die vier Nederlandse meisjes in het Ullevi-stadion meedroegen op een spandoek en wat bij de huldigingsronde door de nieu we wereldkampioenen Schenk en Börjes de baan werd rond gesjouwd: „ISU-ISSL make lo ve". JACQUES VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) V V U is een nieuwe dianier om goedkoper, sneller en zekerder dw rijbewijs te halen. 'es Wat u erover ^eten wilt staat in uZc ifstis brochure. taag m aan. I Stuur mij snel uw boekje 8 over de nieuwe manier van slagen. Naam Adres -c i Plaats Opzenden in envelop, zonder postzegel, aan DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven. NEEDE (ANP) „Dit is het laatste seizoen geweest waarin ik voor alle kampioen schappen, op het driebanden na, heb ingeschreven". Deze woorden van Hans Vuitink waren enigszins een domper op de spontane feestvreugde onder zijn supporters nadat hij zaterdagnacht in Neede al ze ker van prolongatie van zijn titel in het anker-kader 47-2 was geworden. „Ik heb nu al te weinig tijd om voldoende te trainen. Wan neer je het goed wilt doen, ben je voor een kampioen schap zeker een paar weken toch zo'n vijf of zes uur per dag bezig. En dat is voor mij geen haalbare kaart meer. Omdat er dit jaar eind mei in Krefeld een wereldkampioen schap 47-2 wordt gespeeld, heb ik nog aan alles willen meedoen. Dat is mijn manier van" trainen". „Nu ik hier weer kampioen ben geworden en straks in Genève niet alleen om de Eu ropese titel moet spelen, maar daar ook mijn plaats voor Krefeld moet waarmaken, komt het bandstoten in Berg- eyk mooi uit. Dat is in de week voor Genève en ik pak het mee als training. Het zelf de geldt voor het Nederlands kampioenschap libre, half mei in Enschede. Dat wordt mijn voorbereiding op Krefeld." De zakenman Vuitink zal dus na dit seizoen een keus moeten maken. „Ik weet nog De beide wereldkampioenen bij de profs, de Zweed Hasse Bö'rjes en Ard Schenk (rechts). (Van een speciale verslaggever) BRANDBU Een eenvoudige optelsom wijst uit, dat de Nederlandse vertegenwoordiging dit weekeinde in Brand- bu een uiterst succesvolle greep in de prijzenpot heeft gedaan in het toernooi om de Europese schaatstitel voor dames. Immers, Atje Keulen-Deelstra behaalde op onge naakbare wijze haar tweede kampioenschap in deze cate gorie en Trijnie Rep legde al even fraai beslag op de tweede plaats. Zonder de terugzetting na drie valse starts op de 1000 meter zou Sippie Tigchelaar vierde zijn gewor den. Elly van den Brom eindigde nu als zevende en Sijtje van der Lende bezette de 13e plaats. Voorts won Atje Keulen drie afstanden, Sippie Tigchelaar de 3000 meter en was er verder nog een handvol „eremedailles" voor de nationale equipe. Zo op het oog alle reden dus om het zaterdag onder een dikke sneeuwdeken verstopte Brandbu eens flink op stelten te zetten. Maar de festiviteiten wilden niet vlotten. Een feest redenaar ontbrak, ook al wa ren zondag 100 in Oslo ge meerde „jantjes" per bus overgekomen om de stemming erin te brengen. Trainer Gerard Maarse, ja loers bekeken door zijn colle ga's, wilde het in zijn gebrui kelijke overzicht achteraf niet met zoveel woorden bekennen. Maar de enorme overmacht van Nederland en de bitter tegenvallende prestaties van de Russische rijdsters, plus het feit dat Atje Keulen bin nen de oranjegelederen de functie van streng regerende hogepriesteres inneemt, nam de spanning volkomen weg en maakte van het EK 1973 een wedstrijd zonder enige in houd. Toch gaf Maarse een duide lijke indicatie in deze richting door zijn verhaal te beginnen met de woorden: „Ik ben vrij gelukkig met het rijden - van Sundby en toch ook wel met het aandeel van Pflug. Verder is het goed dat een Russin, in de persoon van Nina Statke- vitsj, derde is geworden". Woorden, die wat merkwaar dig klinkëh uit de mond van een coach, die zijn rijdsters alles heeft zien winnen wat er maar te winnen was. Het falen van de Russinnen heeft de gemoederen in Brandbu voortdurend bezigge houden. Het was reeds na de 500 meter volkomen duidelijk, dat zij geen grote rol zouden spelen en dat was in het ver leden wel anders. Dan moch ten een Stien Kaiser en een Ans Schut van geluk spreken, als zij op dat zenuwslopende onderdeel niet op meer dan twee seconden werden gere den. Maar de Russinnen, met de weer van stal gehaalde 31- jarige oud-wereldkampioene Lasma Kaoenlste, bleken hun oude felheid op de sprint ge heel verloren te hebben. De beste was nog Tatjana Averi- na als vijfde in 45.5 seconden. Atje Keulen lag ver voor met 44.3 seconden, slechts 0.007 se conde boven het Nederlandse record, en ook Monika Pflug, Trijnie Rep en Sigrid Sundby namen duidelijk afstand. Met het drievoudige Nederlandse succes op de 1500 meter (Atje Keulen bleef in hevige sneeuwjachten met een knap pe 2.18.3 ruim drie seconden voor op Sippie Tigchelaar en Trijnie Rep), bezetten de Rus sinnen in het klassement na twee afstanden slechts onder geschikte posities. Tatjana Sjelekova was als gedeelde vierde voorlopig de aanvoer ster en nationaal kampioene Ljoedmilla Savroelina („dat is net een steigerend paard ge worden", karakteriseerde Maarse haar sterk veranderde stijl) bleef als twaalfde net in de betere helft van het deel nemersveld. En gisteren, toen de sneeuw plaats had gemaakt voor de zon, maar strenge vorst de rijdsters pijnlijk verkiide, ver ging het de sovjet-rijdsters niet veel beter, al redde de altijd tot 't uiterste doorknok- kende en in haar swingende stijl volhardende Nina Statke- vitsj (28) de bronzen medaille voor haar land. Maarse kon de oorzaken van het verval ook niet met precisie aanwijzen maar wei poneerde hij na eni ge bedenktijd wat suggesties, die vermoedelijk niet te ver bezijden de waarheid zijn. Over de techniek: „Op de 1000 meter knapten ze volko men af. De bochten gaan nog vrij goed, maar op de rechte stukken hobbelen ze maar wat aan. Dan zijn ze net kreupel. Van Savroelina is niets meer overgebleven. En het verbaast me dat Statkevitsj met dat zwaaien nog zover komt. Dat zal wel een kwestie van con ditie zijn". Over de voorberei ding: „Het is jammei', dat Se- regina en Titova er niet meer bij zijn. Die konden vorig jaar in Inzeil, toen het wel span nend was, tenminste nog voor enige ontspanning binnen de ploeg zorgeh. Nu zitten ze maar wat wezenloos te staren en het is geen gezicht als je ze op een rijtje achter elkaar ziet lopen en rijden. Er is geen stemming in de ploeg. En dan ga je massaal af". Als men voorzichtig pro beert de mening van de Russi sche begeleider Evgenji Kra- silnikov te peilen, stuit men op schouderophalen. „Er is echt niets aan de hand", zo laat hij via een vrouwelijke tolkjournaliste weten. „Vorig jaar kwamen we in Inzeil nog een heel eind en in Stroem- sund zullen we bij het wereld kampioenschap heus nog wel wat laten zien". 0 Europees kampioene Atje Keulen-Deelstra wordt opgetüd^door Trijnie Rep (links) en de Rus sin Nina Statkevitsj. niet wat ik straks zal laten schieten. Het zal misschien per seizoen gaan afhangen van het internationale programma. Een voorkeur voor een bepaal de spelsoort heb ik beslist niet". Dat Vuitink zaterdagnacht al gehuldigd kon worden met zijn twintigste nationale titel (zeven keer bandstoten, vijf keer 47-1 en 47-2. twee in het 71-2 en een in de vijfkamp) was niet nodig geweest als Christ van der Smissen in zijn partij tegen de titelverdediger en Flip Beekman in de ont moeting met Bert van Nijnat- ten hun zenuwen beter in be dwang hadden gehouden. Vooral Van der Smissen had de voortijdige beslissing in het voordeel van Vuitink kunnen voorkomen toen hij zaterdag middag een ruime voorsprong had genomen (378-203 in acht beurten). Hij verzuimde niet alleen de winst te grijpen, maar strandde in de nabeurt op de laatste carambole ook nog in zijn jacht op de pun- tendeling. Daar wreekte zich het gemis aan wedstrijdroutine van de jonge speler uit St.-Wille- brord. Van der Smissen had Vuitink in deze partij kunnen pakken, als hij in zijn achtste beurt de positie op de kader- lijnen niet te achteloos had behandeld. Met een serie van vijftien kwam Van der Smis sen toen op 378. Erger was dat hij de ballen in een trosje bijeen liet liggen. Vuitink greep deze kans en kwam met een serie van 142 bij. Toen Van der Smissen daarna op nieuw slechts vijftien caram boles scoorde en weer Vuitink geen probleem voorlegde, maakte deze de hem ontbre kende 55 punten. Nog had Van der Smissen de kans op een onbeslist, die tevens de beslissing over het kampioenschap tot gistermid dag zou hebben uitgesteld. Hij maakte zes ontstellend moei lijke ballen en faalde toen, omdat hij een ogenschijnlijk eenvoudiger positie te kracht dadig aanpakte 399400 in tien beurten. Vuitink: „Zo'n partij krijg je erbij als je niet genoeg tijd hebt om te trai nen". (Van onze speciale verslaggever) GOTHENBURG Anton Huiskes is het volgend seizoen niet genegen onder de huidige condities als trainer van de Nederlandse schaatsers in de profgroep aan te blijven. „Het dienen van twee heren - is niet mogelijk", aldus Huiskes. „Zo wel mijn werk bij de katho lieke jeugdraad als de schaat sers lijden eronder. Ik ben het niet eens met wat ik zelf doe. Huiskes sluit niet bij voor baat de mogelijkheid uit dat hij, als daartoe de mogelijk heid wordt geopend, de trai ning van de Nederlanders blijft verzorgen. Maar dan moet het wel meer continu gebeuren dan nu het geval is. „Aan de andere kant", aldus Huiskes, „zou ik mij kunnen voorstellen, dat de ISSL af stapt van het systeem van een trainer per land (Van een speciale verslaggever) BRANDBU Er heerste gisteren een groot misverstand rondom de straf, die Sippie Tigchelaar kreeg opgelegd na drie valse starts op de 1000 meter. Nadat de startceremo nie enkele malen was her haald, stak starter Per Sandli drie vingers op in de richting van de rijdster uit Tollebeek. Hij deed dat echter zo vluch tig, dat zowel Maarse als Sip pie Tigchelaar van mening was, dat het bij twee valse starts was gebievfen. De latere winnares op de 3000 meter kreeg toen als consigne van haar trainer: „Blijf maar zo lang mogelijk staan, dan ris keer je niets" en ging inder daad zichtbaar later dan Ljoedmilla Savroelina weg. De verwarring was com pleet, toen de speaker na de rit annonceerde, dat de Russi sche was gediskwalificeerd. Maar al gauw bleek dat Sippie Tigchelaar het slachtoffer was geworden. Zij kreeg nu de slechtste tijd, de 1.41.12 van de zwakke Noorse Cecilie Funnemark, toegewezen. Met haar werkelijke prestatie van 1.34.26 zou zij op een totaal van 190.350 punten zijn uitge komen en als vierde zijn ge ëindigd, voor de Westduitse Monika Pflug. „Ik dacht in derdaad, dat ik maar twee valse starts had", zei de overi gens niet al te diep teleurge stelde Sippie Tigchelaar later. „Er stond, een man wat ondui delijk met een vlaggetje te zwaaien. Die vierde plaats was natuurlijk wel leuk geweest, maar ja, zo is het leven nu eenmaal". En Maarse, die klaagde over de autoritaire houding van de starter: „Die tweede valse start van Sippie is me ont gaan.. Dat moet ik toegeven. Maar het is voor mij onbegrij pelijk, dat een slow-starter als zij zo iets kan doen". De resultaten van Brandbu500 m 1500 m 1. Atje Keulen (Ned.) 44.3 (1) 2.18.3 (1) 2. Trijnie Rep (Ned.) 44.9 (2) 2.21.8 (3) 3. Nina Statkevitsj (SU) 45.6 (6) 2.22.7 (5) 7. Elly van den Brom (Ned.) 45.9 (9) 2.23.8 (8) 11. Sippie Tigchelaar (Ned.) 47.0 (18) 2.21.6 (2) 13. Sijtje van der Lende (Ned.) 47.9 (22) 2.26.4 (12) 1000 m 1.30.58 (1) 1.31.55 (3) 1.32.56 (4) 1.32.97 (5) 1.41.13 (24) 1.35.34 (14) 3000 m 4.56.56 (3) 5.01.31 (4) 4.56.17 (2) 5.07.88 (9) 4.52.89 (1) 5.04.76 (6) punten 185.117 188.161 188.809 191.631 193.580 195.163 KEULEN (AFP) De Oostduitse schaatsenrijdster Christine Errath is zaterdaga vond in Keulen voor 3300 toe schouwers Europees kampioe ne kunstrijden geworden. Zij reed de beste Kür en bracht haar puntentotaal daarmee op 341,14 (plaatscijfer 9). tweede werd de Britse Jean Scott (330,65 - plaatscijfer 22) en derde de Zwitserse Karen Iten (328,53 - 34). De Nederlandse Dianne de Leeuw, vijfde na de verplichte figuren, eindigde op de zesde plaats met 321.07 punten (plaatscijfer 532i BRANDBU De Neder landse ploeg voor het toernooi om het wereldkampioenschap schaatsen voor dames, dat op 24 en 25 februari in de Zweedse plaats Strömsund wordt gehouden, bestaat even als in Brandbu uit Atje Keu len-Deelstra, Trijnie Rep, Elly van den Brom, Sippit Tigche laar en Sijtje van der Lende. Bijna was Gerard- Maarse er toe overgegaan om Sophie Wes. tenbroek in de ploeg te laten opnemen. „Sijtje werd voor mij bijna een twijfelgeval", aldus Maarse. „Ik heb even met het plan rondgelopen om Sophie Westenbroek te kiezen, maar Sijtje heeft zich goed hersteld op de 3000 meter. Ze reed onge veer 5.05, als het 5,10 of 5,12 was geweest, had ik Sophietje voorgesteld aan de technische commissie.

de Stem | 1973 | | pagina 11