IJFS- LI1MTE Bevolkingsonderzoek op tbc in Oostbnrg BEHANDELING VAN SPORTNOTA Ook aardgas voor Turkeije en Waterlandkerk j e VOETBALCLUB VIERT JUBILEUM zeeuws KLEEDJE AAN DE WAND SLUIS KREDIET GEVRAAGD VAN TWINTIG MILLE In Aardenburg OUDERAVOND IN SLUIS Restauratie Gobelins van provincie loopt in de papieren stad streek 1WÊÊÊÊÊÊ—mmmmÊ FSRUIMTE BOERDERIJEN lOORT N.V. GOVERS N.V. Zn. B.v. Raad Oostburg VOGELS Lezing over hart- ei1 vaatziekten ^arinonie naar nieuwe rePetitiezaal miVJc,NSTEEN De har- I tif7a?l 'laar c'ub" en repeti- f - 1 "ad in café Chasse bij Ottt. S'. 's verhuisd naar café vevtrL ln St "Jansteen. Het I lat o ,Was noodzakelijk om- INBRAAK BIJ GARAGE IN VEERE IN UITVOERING ALS E-OBJECT Aardenburger wordt conservator in Brugge Aardenburg WEEKEND DIENST STEMREDACTIE Zaterdag 10 februari 1973 a- 5UWBOUW. LICHT EN ROOM AANWEZIG. iIJPOORT. bur. van dit blad. in Breda en omgeving: prijsklassen, heid tot huren van een zig. UGEN VRAGEN WIJ ingen, bedrijfshallen enz. 3BEL O.G. ar o.g., Wildenborgstraat 01600-51276, b.g.g. 57828 evraagd: ENDAAL sopgave e.d. aan dit blad te Roosendaal. DONGEN :n grind, bouwmateria- tegels, banden, beton- eton. rerslagbedrijf. eg-, waterbouw- en EGEN ZEER ENDE PRIJZEN. uw vervoersproblemen arraad leverbaar bij 96, Bergen op Zoom 540 - 3391 0. groeiend autobedrijf zoe- zelfstandig onze admini- Deren en de directie maan- financieel verslag uit kan inctïe stellen wij als eisen: ding 3A of een vergevorderde oor. J: relfstandige werkkring salariëring secundaire arbeidsvoor deze vacature ïn aanmer- men, gelieve onder ver ing en volledige referen- Solliciteren bij: enber^ treeks uit onze fabriek, lames en heren, tegen •mmy's suède pantal°n jacks nappa en suède en bolero met rok inderen. Verkoop alleen zaterdagen. beek (NB) >a eri suède kleding (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In april-mei van dit jaar wil de Stich ting voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c. alle Oostbur gers boven de 30 jaar doorlichten. Aan de gemeenteraad wordt nu in zijn eerstvolgende vergadering, volgende weck donderdag, hiervoor een krediet gevraagd van f 20.000,—. Uitgegaan is hierbij van de gedachte dat de helft van de daarvoor in aanmerking komende personen zich ook daadwerkelijk laat onderzoeken. Er wordt de raad trouwens om meer kredieten gevraagd. Zo onder meer een bedrag van f 12.730,- dat de gemeente kwijt is aan betaling van be- lastingschade aan de heer P.J. du Bois in Breskens. Hiertoe is de gemeente gesommeerd in een uitspraak van de pachtka- mer van het Arnhemse ge rechtshof. De heer Du Bois raakte in 1967 zijn pachtovereenkomst met de voormalige gemeente Breskens kwijt, omdat dé ge meente op de door hem ge pachte percelen een bestem mingsplan wilde realiseren. Men kon het toen over de te betalen belastingschade niet eens worden, die f 9.961, zou hebben bedragen. De pachtkamer stelde begin 1971 de schade vast op f 6300,-. Besloten werd tot het voeren van een rechtsgeding in hoger beroep, die vaststelde dat f 6.889,. betaald moest worden Met rente over het tijdvak 1967-1971 en allerlei bijko mende kosten zoals honorari um deskundigen komt het hele geval de gemeente nu op ruim 12 mille te staan. (Van onze corres pondent) SLUIS Voor de on der leiding van de voor zitter van de oudercom missie gehouden oudera vond van de openbare j.H. Van Daleschool be stond veel belangstel ling. Tijdens deze verga dering werd de heer R. Verdooren als secretaris herkozen. Na afloop van het huishoudelijke gedeelte van de agenda gaf voor zitter Jac. Focke het woord aan de, heer F. P. Baarends, con-rector van de rijksscholengemeen schap Koningin Wilhel- mina in Oostburg. De heer Baarends gaf een duidelijke uiteenzet ting over de mogelijkhe den van het vervolgon derwijs na het verlaten van de brugklas. Dat voor deze op zich inge wikkelde materie veel belangstelling bestond bleek uit de vele vragen en de discussie die op de inleiding volgde. Na mens de ouderoommissie werd de heer Baarends een boekenbon aangebo den, 'Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De raad van Se gemeente Oostburg gaat rolgende week donderdag de langverwachte sportnota bespreken. Aan deze nota is wel zorg besteed en is een ™ge tijd voorafgegaan. Zoals indertijd gemeld zijn '.verschillende kernen hoor- zittmgen met vertegenwoordi- 8®s van de sportverenigingen gehouden, die hun wensen ten aanzien van hun woongemeen schappen op tafel konden leg- »en. Aan de hand vaan de nota nu een beleid t.a.v. de 5°rt in Oostburg worden uit- gestippeid. Het zo langzamerhand, vertrouwde tafereel. 'Van onze correspondent) HANSWEERT Door de «Qmenlijkp vrouwenvereni- in w Werd woensdagavond dorpshuis Kaj Munk n voorlichtingsavond gehou- 0VCI' hart- en vaatziekten. ""«Werking hieraan werd lartsti ht°0r 06 Nederlandse ai?e„ r p- de Graaf sprak JWufomotor van Zuidwest- "«teriand van deze stichting dnt-J1 oidend woord waarna een Ambt uit Yerseke t,,. causerie hield over de wl vaatziekten. Van de vra™ het stellen van J*word door de talloze maakfn" druk Sebruik Se" hela. vragen werden op d»ktereCbte beantwoord door 'Van onze correspondent) I dip i6 ^an St.-Jansteen, I vertrok 1 Traas naar BelSië De raad zal zich ook huigen over een beroepschrift van de heer H. Enkelaar uit Oostburg. De heer Enkelaar heeft be zwaren tegen het bestemmings plan Tragelwijk, omdat dit zijns inziens het natuurreser vaat „Het Groote Gat" kan aantasten. De heer Enkelaar wees hierbij onder meer op de aanwezigheid van katten in de nieuwe woonwijk, die de rust van vogels e.d. kan verstoren. Hij stelt onder meer voor een afdoende afscherming tussen wijk en natuurgebied op te trekken. Het college van b, en w. stelt de raad voor dit bezwaar schrift ongegrond te verklaren „omdat de bezwaren stede bouwkundig niet relevant kunnen word-en genoemd". Het tweede deel van dit agenda punt behelst het vaststellen van het bestemmingsplan „Tragelwijk 1972". Van de 45 op de agenda prijkende punten worden er 12 gevormd door onderwijs- voorstellen. Het betreft onder meer vaststelling van vergoe dingen in het kader van de l ager Onderwijswet. ,Van onze correspondent) VEERE In de nacht van woensdag op donderdag is in gebroken in het kantoor van garage Poppe te Veere. Daar toe hebben de daders de toe gangsdeur naar het kantoor geforceerd. Uit een lade van een bureau werd wisselgeld ontvreemd. Tevens werden po gingen in het werk gesteld om met eenvoudig materiaal de safe te forceren waarin men niet geslaagd is. WATERLANDKERKJE Binnenkort zal ook Waterland kerkje en de buurtschap Tur keije worden aangesloten op het langzamerhand geheel Zeeuwsch-Vlaanderen omvat tende aardgasnet. In de de cembervergadering van de raad van Oostburg werd een beslissing aangehouden om ga rant te staan voor de aanslui ting van 100 permanente wo ningen en een eenmalige bij drage van f 20.400,- In de volgende week don derdag te houden raadsverga- ly Dezutter uit Aardenburg werd door het stadsbestuur van het Belgische Brugge be noemd tot conservator van het Museum voor Volkskunde in Brugge. De heer Dezutter was gedu rende de laatste twee jaar verbonden aan de rijksuniver siteit van Gent als weten schappelijk medewerker. Hij werd dit nadat hij zijn kandi daatsexamen aldaar had ge daan met een proefschrift over de beschilderde grafkisten in Nederland en Vlaanderen. Het Brugse museum is thans ondergebracht in de Halleto- ren, maar zal in de loop van komende zomer worden over gebracht naar een achttal zo genaamde „godshuizen' in 'de Balstraat, nabij de Jeruzalem- kerk in Brugge. (Van onze correspondent) AARDENBURG In het kader van de viering van het 40-jarig bestaan van de Aar- denburgse Voetbal Club (A.V.C.) wordt er op 3 maart in het sportpaviljoen op het sportpark een receptie gehou den. Hierbij zijn uitgenodigd zusterverenigingen, sportvere nigingen uit Aardenburg etc. Aahsluitend op deze receptie volgt een reünie van oudspe- ers. Hiervan is het initiatief uitgegaan van de oude-A.V.C. pelers J. Pieters en W. Lu- •ïser. Ook de echtgenotes zijn welkom en tijdens een koffie maaltijd met het huidige A.V.C.-bestuur zal menig woordje gewisseld kunnen worden over die „goeie ouwe tijd". Voor de leden wordt op 10 maart een feestavond gehou den, waaraan muzikale mede werking wordt verleend door H. de Ruijsscher uit Hoofd plaat. Omdat de spelers mis schien deze avond nog in de benen zullen hebben zal er op zondag 11 maart niet gevoet bald worden. Op 13 maart tenslotte volgt de trekking van een door A.V.C. georganiseer de loterij. dering komen b en w hierop terug. Zij stellen nu de raad voor de gevraagde garantie en betaling te doen omdat dit werk kan uitgevoerd worden als zogenaamd E-object in het kader van de werkgelegen heidsverruiming. Het college vreest als niet snel - ;een beslissing genomen wordt de toegezegde rijkssub sidie op het werk kan worden ingetrokken. De PZEM is be zig met een onderzoek naar het mogelijke aantal aanslui tingen. Blijkt dit in de prak tijk minder dan 100 te zijn dan zal de gemeente voor elke ontbrekende aansluiting jaar lijks een bepaald bedrag op tafel moeten leggen. Het was deze onzekerheid over het aantal verwachte aansluitingen dat het college deed besluiten in de decembervergadering een beslissing over aardgas in Waterlandkerkje aan te hou den. De werkzaamheden aan de aardgasleiding in Kruisdijk- Boerehol schieten goed op. Naai' men ons van PZEM-zijde meedeelde kan vermoedelijk over 14 dagen de gaskachel in deze buurtschappen worden ontstoken. Voetbal Op de eerstko mende woensdagavonden zul len er op het sportpark lioht- wedstrijden worden gespeeld. 15 februari treden om half acht 's avonds het Aarden- burgse jeugdelftal en het Kloetingse A 1-elftal aan. 21 februari begint om kwart voor acht 's avonds een wedstrijden tussen de eerste elftallen van A. V.U. en Zeeland Sport. Kaartavond N.K.V. De afdeling Aardenburg van het N.K.V. hield in café De Zwaan een kaartavond voor de leden, waarvan er 24 kwamen opdagen. De uitslag was als volgt; 1. J, Rijckaert-F. Blae- ke, 2. B. Bauwens-A. de Baer- demaeker. 3. R. Willems-P. Willems. 4. E. Mirmaert-C. Rijckaert, 5. P. .Bliaeke-F, Boogaiard. Driekamp In de gemeen telijke gymnastiekzaal begint vanmorgen (zaterdag) om half tien een driekamp tussen de oudste jongens en meisjes van de gymnastiekverenigingen W.I.K. (Sluis), O.T.V. (Oost burg en F.E.L. (Aardenburg). De wedstrijd bestaat uit vier turnoefeningen en voor de meisjes handbal en de jongens basketbal. „Bal zonder Grenzen" Als alles meezit organiseren de grensgemeenten Aarden burg, Maldegem, Moerkerke, Middelburg, Sint-Laureins, Sint-Margriet en Adegem op 6 april een „Bal zonder Gren zen" in het Belgische Moer kerke. Momenteel vindt ook druk overleg plaats over een eventuele herhaling van het vorige jaar gehouden „Spel zonder Grenzen". De organisa tie berust bij de winnende ploeg van vorig jaar. Moerker ke. Naar het zich nu laat aan zien zal de wedstrijd op 8 juli in deze Belgische plaats wor den gehouden. V)(/ie herinnert zich niet de enorme heibel over de zoge naamde „dikke deur" in het nieuwe provinciehuis van Brabant? De goegemeente sprak er schande van, dat het Brabantse provinciehuis zo nodig moest worden voorzien van een zware, bronzen deur, die een klein vermogen kostte. Dat het Zeeuwse provinciehuis ook een dikke deur heeft is destijds, in de discussies over de Brabantse deur volledig over het hoofd gezien. Het provinciehuis in Mid delburg heeft inderdaad een deur die er wezen mag. De bronzen deur, met „Luctor et emergoe" op de knoppen, is zó zwaar, dat een simpele daad van hoffelijkheid, die bestaat in het openhouden van de deur voor bijvoor beeld een dame, tevens een krachtprestatie in houdt. Het is buitengewoon amu sant om te zien hoe de amb tenaren, die de deur in het vizier krijgen terwijl deze langzaam om zijn scharnie ren dichtdraait, gaan rennen om nog juist voor het lood zware ding in het slot valt, naar binnen of naar buiten te komen. Opvallend is daarbij, dat de beweging naar buiten altijd met grotere geestdrift wordt ingezet, dan de bin nenwaartse beweging. In het laatste geval wil een ambte naar nog weieens wachten op een krachtig uitziende colle ga of een Zeeuwse burge meester (vaste gasten in de Abdij), die de deur wel even voor hem open zal wrik ken. Ik heb weieens gedacht: hoe komen bejaarden en in validen door die barrière heen? Ze kunnen, als ze in een wagentje rijden, noch door de ingang aan de Sint- Pieterstraat, die behalve een hoge stoep, ook nog een draaideur heeft. De andere ingang (de dikke deur) is helemaal ontoegankelijk, want daar heeft men behalve met de hoge stoep, ook nog met de bronzen kolos te ma ken. De deur laat mij in ver band met hetgeen ik vandaag wilde zeggen, verder koud. Het is slechts een inleiding, teneinde niet met de deur in huis te vallen (sic!) Ik wou het vandaag eens over de kleedjes hebben. De provincie Zeeland heeft een aantal prachtige bezittin gen, die min of meer gesehon den door oorlogen, inundaties en branden heengekomen zijn. Tot die bezittingen behoort een serie gobelins, wandta pijten. die herinneringen aan de tijd dat de Zeeuwse vloot nog een geduchte tegenstan der op de zeven zeeën was. Dat was een grote tijd, mensen! De admiraals van Zeeland hoefden, nadat zij een paar keer fors hadden toegeslagen, nauwelijks meer uit te varen. Het noemen van hun naam alléén zorgde bij de tegenstanders al voor een totale ontreddering. Dat is nu wel een beetje anders. Maar de Zeeuwse vloot had toch nog wel werk. De wandtapijten herinneren er aan. Vlijtige handjes hebben in vervlogen eeuwen, door middel van miljoenen steek jes, de zeeslagen in d.e vorm van gobelins in beeld ge- bracht. Een stel prachtige ta pijten, groot genoeg om er een schip uit de 16e eeuw in te verpakken, hangt momen teel in het Zeeuwse mu seum, dat aan het Abdijplein is gevestigd. De kruitdamp slaat je in het gezicht als je die gobelins bekijkt. Knap stukje werk uit die dagen! Elk bezit vraagt echter het nodige onderhoud. Wandta pijten die een paar eeuwen lang aan de muur hebben gehangen, blootgesteld aan de rook van vele sigaren, sigaretten en pijpen, blijven niet fris. Tegen de tabaks walm is zelfs de kruitdamp, die door de gobelinmaaksters in de tapijten is verwerkt, niet opgewassen. Zulke tapijten zijn dan aan restauratie toe, net als de Nachtwacht van Rembrandt, die ook al de dupe was van onze rookgewoonte. Om de gobelins een opknapbeurt te kunnen geven, vraagt het provinciaal bestuur van tijd tot tijd een krediet aan Pro vinciale Staten. De omvang van die kredie ten stemt mij tot verbijste ring. Stel u voor: de provin cie bezit een gobelin, dat voorstelt: „De slag bij Ber gen op Zoom". Om dit wand tapijt te kunnen restaureren moet er een bedrag van één miljoen, achthonderdtwaalf duizend gulden op tafel ko men. De Staten van Zeeland wijzen zo'n kredietje zonder blikken of blozen toe. Een halfuur nadat ze bijna twee miljoen voor het herstel van een antiek kleed beschikbaar hebben gesteld, vallen ze dood op een bedrag van dui zend gulden voor (ik noem maar iets) de organisatie van een muziekfestival voor de jeugd. Dat is, om één of andere reden, de gewone gang van zaken. Twee mil joen kan je zo even om de hoek gaan halen, maar om duizend gulden moet je vechten. Ais argeloos burger van deze provincie, ga je trou wens bij het vernemen van het bedrag van bijna 2 mil joen om één wandkleed te laten restaureren, wel aan het filosoferen. Zelfs (dat heb ik uitgerekend) als je de huidige koers van de gulden in aanmerking neemt, verge leken met die van de duka ten en florijnen uit de 16e eeuw, dan nog kom je tot de vreemde slotsom, dat de res tauratie van zegge één tapijt, voorstellend de slag bij Ber gen op Zoom, méér kost dan die hele slag op zichzelf heeft gekost! Dat krijgszuchtige gedoe van onze voorvaderen was op zichzelf al niet zo leuk, maar nog erger vind ik het dat we de rekening daarvoor nu nog gepresenteerd krijgen, aan gezien de wandtapijten die de herinnering aan de zee- en veldslagen levend moeten houden, ons vandaag de dag nog miljoenen kosten. Zijn dit nou eigenlijk geen gevallen die onder een speci ale wet „vergoeding van oor logsschade" moeten worden geregeld? Ik hou mijn hart vast voor alles wat er verder nog aan monumentale sou venirs uit het Zeeuwse oor logsverleden boven water komt. Het Zeeuwse college van GS heeft ons al een voor proefje gegeven. Er schijnt ergens nog een tapijt, „De slag bij Rammekens" te liggen, dat ook noodzake lijk moet worden gerestau reerd. Maak de borst maar nat! Kleedje, kleedje aan de wand wie is de duur ste in het land? Jij! "¥7"oor redactionele aangelegenheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koop man, tel. 01180-7438 (voor Walcheren), B. Jansen tel. 01100-7007, 01100-8030 of 01180-6550 (Voor Zuid-Beveland) en A. Verlind, tel. 01140-3103 of 01140-3751 (voor Zeeuwsch-Vlaan deren) eindredactie bas augustijn JTnige weken geleden ver meldden wij het veelvul dige bezoek van Belgen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet alleen wanneer de benzine pompen in België gesloten zijn komen zij over de grens, ook op normale week- en weekenddagen bezoeken zij in groten getale de Zeeuwsch-Vlaamse winkel centra. Zo ook in Sluis, waar de winkels van oudsher ze ven dagen per week van 's morgens vroeg tot *s avonds laat geopend zijn. Het zijn echter niet alleen Belgen, die men hier aantreft^ ook Nederlanders en in de zomermaanden Fran'sen en Engelsen weten de typische sfeer van Sluis te waarderen. Een gezellig winkelcentrum alhoewel uiterst belang rijk is echter niet het enige wat de stad Sluis kan bieden; het stadhuis is zeker ook de moeite wagrd. Eigen lijk is dit alleen in de zo mermaanden te bezichtigen, doch VVV Sluis (in het week end bereikbaar op Kaai 17) is in het bezit van een sleu tel van dit gebouw en is bereid geïnteresseerden toe gang te verlenem. In dit stadhuis met het enige Belfort in Nederland werd in 1430 het huwelijk voltrokken tussen Isabella van Portugal en Philips van Bourgondië. Jammer genoeg werd het gebouw in de Tweede Wereldoorlog nage noeg geheel verwoest; de wederopbouw geschiedde echter zeer minutieus en ge heel volgens de oude teke ningen. Zij, die de moeite namen om er binnen te lo pen, kunnen er een groot aantal prenten, kaarten en tekeningen maar ook sier- smeedkunst en oudheden be zichtigen, die betrekking hebben op Sluis. Pronkstuk van het stadhuis blijft echter de raadszaal, die wordt afge sloten door een bijzonder fraai smeedijzeren hek, dat oorspronkelijk ontworpen werd voor de Vierschaar van het Middelburgse stadhuis, is rijk versierd met vergulde symbolen. De zware balken, die de zoldenng van deze zaal steunen, zijn versierd met vierentwintig wapens van historische figuren, die een rol speelden in de geschiede nis van Sluis. Aan de muren hangen schilderijen van o.a. bekende Vlaamse schilders. Wie er niet tegenop ziet om naar boven te klimmen (38 meter) heeft vanaf de torentrans een prachtig uit zicht over het Vlaamse land. Een uitzicht, dat zeker de moeite van het trappenklim- men loont. De entree voor stadhuis en toren bedraagt f 0,35 voor volwassenen en f 0,20 voor kinderen beneden 12 jaar. Zorgt u wel, dat u op he- hele of halve uur weer bui ten staat, want dan geeft de bekendste inwoner van deze stad: „Jantje van Sluis" Viaanaerens oudste klokke nist, de tijd aan door met een lange stok tegen de grote bronzen klok te slaan. „Jantje van Sluis" heeft al sinds jaren zijn plaats boven in de toren, doch is gemak kelijk herkenbaar aan zijn kleurig tenue en indrukwek kende snor; zonder twijfel is hij de meest gefotografeerde persoon in Sluis, kleine richtingwijz„Jantje „Jantje van Sluis" mag dan belangrijk zijn, J. H. van Dale is beroemd. De sa mensteller van het Groot Woordenboek der Nederland se Taal werd hier geboren en op de oude wallen staat een borstbeeld van deze lexico graaf. Op het Walplein (ach ter het stadhuis) wijst een kleine richtingwijzer u hoe er te komen. Wilt u meer historische overblijfselen zien in Sluis loop dan naar de Kaai, (de linkerzijde van het kanaal naar Damme) en volg de weg „de Kalkboei" langs het zwembad. U komt dan bij de ruïne de Steenen Beer: het pad over de wallen en basti ons volgend komt u achter eenvoleens bij de Water poort, de Zuid- en de Oost- - poort. Deze laatste is echter een flink stuk van de Zuid poort verwijderd. Zou u bij de Zuidpoort omkeren, dan komt u in de Nieuwstraat, dicht bij de Molen „De Brak", die in de zomermaan den dagelijks en nu alleen Het Sluisse Belfort dat als stadhuis dienst doet. verzoek te bezichtigen op is. In het pand Nieuwstraat 18, is de Pottenbakkerij „de Kandelaar" van de heer Mar tens gevestigd. Wanneer het in de winkel niet al te druk is, is de heer Martens zeker bereid het beschilderen van tegels, vazen of borden uit te leggen en te demonstreren. Ook deze pottenbakkerij an nex souvenirwinkel is het hele weekend geopend. De entree is gratis. De beste afsluiting van een bezoek aan het „internationa le" Sluis_ is het nuttigen van een „Thé Cramique", een ty pische Sluis' gebak, dat lijkt op een cake-brood met een ongewoon grote hoeveelheid krenten óf een dineetje in een der talrijke uitstekende restaurants, die in Sluis te vinden zijn.

de Stem | 1973 | | pagina 9