Verpleegster hangt vuile was niet buiten Bedreigd dorp laat al zijn tanden zien Opnieuw missionarissen uit Sabah gezet Spaarrcnte GijVan Lanschol aanzienlijk hoger. Tot 7%% m sa 7% m KIJK I VARA wil stre programma's i v< WITBOEK OVER POSITIE (LEERLING)VERPLEGEIVDEIV F .van Lanschot Burgers kansen alsmaar kleiner V* Extra politie kwaakt Hoogland tijdens betoging Pompidou contra Links Verbond 4» Wo M> 6» M: binnenland buitenland Vredestein wil weer onderhandelen Grote rol Te kort Massa-artikel Planologen (bij dezelfde gunstige voorwaarden) bankiers papier oor uw pen Noordwijkerhout ZATERDAG VIA REGIONALE Tl I VARAVEqSlJM - De In Seterdag 10 februari 1973 Zaterdag 10 februari 1973 28 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Twee belan grijke feiten hebben deze week hun stempel gedrukt op de kabinetsformatie. Een al lang broeiend con flict binnen, de progressieve drie heeft er toe geleid dat de PPR-fractie zich nu openlijk distancieert van het formatie- beleid-Den Uyl; De progressieve drie heb ben, wellicht mede onder in vloed van de bedorven sfeer in eigen kring, zoveel irritatie bij de confessionelen gewekt, dat vrijerl niemand nog in het welslagen van Burger's forma tiepoging gelooft. Het conflict, althans het ver schil van mening, binnen de „linkse drie" kon iedereen zien aankomen. De aanvanke lijk zo lieve, maar kleine en dus ongevaarlijke PPR-fractie is na de verkiezingen van splinter tot balk geworden. Onder leiding van de door ho ge idealen gedreven Bas de Gaay Fortman stelt deze groeprng zich binnen e)het progressief kamp radicaler op dan de als radicaal aangeduide vleugel van de PvdA. De uit gedunde D '&&-fractie, welke partij tot nu toe als nuttige noodrem wist te fungeren (de oktobercongressen van de drie bewezen dhet, maar dat was nog vóór de verkiezingenijkt haar matigende invloed kwijt te zijn) De Gaay Fortman, die al dat gedoe rond de kabinetsforma- ron innenhof tie maar provinciaal „gekeu- tel" vindt, kon zodoende onge remd en ee beetje over het paard getild door het grote stembussucces een eigen koers gaan varen. Hij begon al vroeg met „prikacties" door bijvoor beeld afstand te neme nvanhet deelka% binet dat Den Uyl een week voor de verkiezingen presenteerde (rook Bas toen zijn succes al? En nu dan heeft hij openlijk verklaard niet te willen wat Den Uyl wil. Bas vindt dat er een „zuiver progressief kabi net" moet komen, Joop en Hans willen er best wat loslo pende confessionelen in opne men. Het meningsverschil werd de inzet van een verhit geza menlijk fractieberaad, afgelo pen woensdag, uitgerekend de dag dat kabinetsformateur mr. jaap Burger na een gesprek met de progressieve drie een communiqué moest uitgeven, waarmee de drie het op essen- tiele punten eens konden zijn. Het werd onvermijdelijk een verklaring waarin tussen de regels door de conflictsfeer duidelijk te proeven was. En op een persconferentie vlak na dat verhitte fractieberaad deed Den Uyl er nog eenschepje bovenop (in een poging de linkse drieëenheid althens naar buiten toe te bewaren) door te verklaren dat er met de confessionele drie niet kan worden onderhandeld over het regeerakkoord. Burger had de confessione len juist wel die illusie gege ven en met Den Uyl's sckwrpe verklaring liep hij dan ook als de bekende olifant door de confessionele porseleinkast. De confessionelen eisen nu van de formateur opheldering, maar in politiek Den Haag wordt het geloof in Burger's kansen als formateur allengs minder. EGBERT ZIJLEMA UTRECHT (ANP) De Raad van Bestuur van Vredee- stein heeft de bij het overleg over de beloning voor beamb ten betrokken vakbonden la ten weten bereid te zijn het gesprek te hervatten. Vredestein is daartoe steeds bereid geiweest, aldus een ver klaring van de Raad van Be stuur. „Daarom zal gaarne warden ingegaan op het voor stel van de vakorganisaties om het overleg dat zij op 19 janu ari hebben opgeschort, binnen kort voort te zetten'",aldus de vrijdagochtend uitgegeven verklaring. Tijdens een verga dering van de vakbonden met de gekozen leden van de on dernemingsraden van het Vrddestein-eoncern voriige week zaterdag in Utrecht werd Vredestein een laatste kans geboden om aan de on derhandelingstafel tot een op lossing van het conflict rond de arbeidsvoorwaardenregeling voor beambten te komen. Als vóór 10 februari géén ant woord zou zijn ontvangen, zou tot acties worden overge gaan. J—Jalf maart verschijnt een Witboek van Werkgroep 2000 in Amersfoort. In dit Wit boek de cijfers en interpretatie van een enquête welke medio vorig jaar door de werkgroep onder verpleegkundigen en verzorgenden is gehouden. 3000 mensen kregen de enquête thuis gestuurd, binnen korte tijd antwoordde ongeveer de helft. Hiervan is 60% in het bezit van een vakdiploma, 40% volgt de opleiding. 69% van hen is tussen de 20 en 34 jaar. De verwerking van interpreta tie er gegevens komt voorna melijk voor rekening van Juul Aghina, Daatje Thiciens en Ad Thiadens, leden van de zieken- huisgroep van Werkgroep 2000. Enkele opmerkelijke enquête- cijfers over verplegenden en leerling-verplegenden: 80% is van mening dat leerling-verplegenden 's avonds en 's nachts teveel ver antwoordelijkheid dragen; 83% vindt dat de leerling- verpleegkundige te nadrukke lijk als leerling èn als werk kracht gebruikt wordt; 44% voelt zich slechts ma tig opgeleid voor het werk 31% heeft het gevoel wei nig of geen invloed te hebben bij het vaststellen van het dienstrooster. Over ziekenhuispatiënten; 14% vindt de communicatie op de afdeling zo slecht dat ze van de patiënten horen wat er gebeuren moet; 12% vindt dat het leven ge rekt moet worden tot elke prijs; 78% is van mening dat de meeste artsen te weinig tijd nemen voor hun patiënten. Over het verplegend werken en het functioneren van het ziekenhuis in het algemeen; 45% van de verpleegkundi gen vindt het salaris te laag; 51% zegt geen of te weinig invloed te hebben op de dage lijkse gang van zaken in het ziekenhuisinrichting: 93% heeft het liefst de vol ledige zorg voor een vaste kleine groep patiënten: 54% heeft de zorgd over een vaste groep patiënten; 57% is van mening dat er te weinig verpleegkundigen op de afdeling zijn; 34% vindt de sfeer op de afdeling van „gaat wel" tot „slecht". (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT „Wij hebben sterk de indruk dat de verpleegkundigen zich zelf en hun werk beter la ten schijnen dan het in wer kelijkheid is". „Het positieve beeld dat deze ennquête geeft is niet te rijmen met de ervaringen in lesweken, discussie-avon den, leerlingenbijeenkom sten etc. Hier wonden de te leurstellende ervaringen wèl hardop uitgesproken. „Hoe is deze tegenstelling te verklaren vragen de uitwer kers van de enquête Juul Ag hina en Daatje Thielens zich af, waarbij ze overigens zeer nadrukkelijk aantekenen dat het niet hun bedoeling is, „kost wat kost negatief te zijn". „Waarschijnlijk zal het onder elkaar uiten van tegenvallers minder bedreigend zijn en tast het minder de beroepseer aan dan het naar buiten brengen en op papier zetten hiervan". Bovendien constateerden de mensen van werkgroep 2000 „een tegenstelling tussen wat in theorie als ideale patiëntbe nadering wordt beschouwd en wat er in de praktijk van te rechtkomt. Ook de bereidheid de theorie zélf waar te maken, lijkt kleiner te zijn, dan men uit de antwoorden of recht streekse vragen zou vermoe den". Enkele voorbeelden. „De meer derheid van de verpleegkundi gen is het er wel over eens dat „het belang van de pa tiënt" vaak misbruikt wordt voor de belangen van het zie kenhuis. Dat geldt met name voor de algemene ziekenhui zen (61%); Maar zijn de ver pleegkundigen zelf bereid de patiënt centraal te stellen en wellicht met zijn individuele behoefte rekening te houden Bijvoorbeeld door hem niet als een steriel geslachtloos wezen te beschouwen, of door hem of haar een stem te geven bij het bepalen van de bezoektijden Als er rechtstreeks naar ge vraagd wordt zegt een zeer grote meerderheid (81%) dat men ook in het ziekenhuis re kening moet houden met de seksuele behoeften van de pa tiënt. Wèl wordt er onmiddel lijk bijgeschreven dat het toch niet te verwezenlijken is". Wat de bezoektijdregeling be treft, blijkt maar 16% bereid te zijn de bezoektijden in hoofdzaak te laten regelen door de patiënt en-of zijn fa milie. Men verliest kennelijk toch uit het oog dat de patiënt zo min mogelijk losgemaakt dient te worden van zijn eigen onmiddellijke omgeving en dat zijn sociale relaties een grote rol kunnen spelen in zijn ge nezingsproces". Nog een voorbeeld van tegen strijdigheid. „Een verpletteren de meerderheid van ruim 90% zou met stervenden durven spreken als ze zouden merken dat hieraan behoefte was- Het antwoord op deze vraag is niet te rijmen met de praktijk. Het gebrek aan stervensbegeleiding komt immers als een van de meest brandende problemen naar voren binnen "de zieken huizen". „Mag men hieruit opmaken dat de verpleegkundige niet rijp is om de idealen van het beroep in concreet gedrag waar te maken vragen Juul Aghina en Daatje Thielens zich af. „De opleiding draagt er momenteel nog niet toe bij daarin snel verandering te brengen. Het ontbreken van lessen in patiëntbegeleiding wordt als een ernstig tekort gevoeld. Maar er zal nog meer moeten veranderen voordat we tot een therapeutische gemeen schap komen. Uit de enquête is onder meer gebleken dat de communicatie tussen verpleeg kundigen en patiënten maar vooral met de arts erg gebrek kig is. Communicatie en in spraak spelen een beslissende rol in de werksfeer. En de cij fers tonen duidelijk aan dat een goede werksfeer van grote invloed is op het idealisme en de inzet waarmee men werkt en op een open emotioneel kli maat waarin met zich zo vol ledig mogelijk kan ontplooien. Niet alleen een goed beroeps houding, maar ook het als ver antwoordelijk mens bewust staan in deze samenleving, zijn voorwaarden voor het deel hebben aan een levende therapeutische gemeenschap". (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HOOGLAND De gemeente Hoogland krijgt komende dins dag extra politiebewaking. Een extra contingent rijkspolitie mensen zal die dag waken over de eigendommen van de inge zetenen, niet omdat men die dag een climax in de locale criminaliteit verwacht, maar omdat waarschijnlijk meer dan de helft van de 7500 inwoners die dag naar Den Haag zal gaan, waar vóór, tijdens en na de behandeling van het wets ontwerp tot opheffing van de gemeente Hoogland ep verde ling van het grondgebied over Amersfoort en Bunschoten, ge demonstreerd zal worden voor het behoud van Hoogland's zelfstandigheid. De hoogste klassen van de lagere scholen krijgen er zelfs vrij voor. Bo vendien wil men voor de jon gere kinderen een tijdelijke crèche in Den Haag inrichten. De annexatie die boven het hoofd van diit 7500 zielen tel lende dorp hangt nemen de dorpsbewoners werkelijk niet zonder meer. De plannen voor deze annexa tie lopen al sinds 1967 en het is sinds die tijd dat de Hoog landers, verenigd in „Vrienden van Hoogland" actie voeren. Nu echter op 13 februari de annexatieplannen in de Tweede Kamer behandeld gaan worden zijn de „Vrien den" extra actief. Vorige week nog voerden ze in Den Haag actie -,te land, ter zee en in de lucht". Een vlieg tuig vloog boven de residentie met het spandoek „Handen af van Hoogland". In de hofvijver voer een bootje dat dezelfde spreuk meevoerde en natuur lijk betogende Hooglanders op het Binnenhof. De gevoerde acties in voorgaande jaren zijn te veel om op te noemen. Een ervan sprong er duidelijk uit. Met kruiwagens vol Hoogland se aarde werd naar Den Haag gelopen, in vijf dagen. Op het Binnenhof aangekomen werd in de meegebrachte aar de een treurwilg geplant. Tot de 13e zullen de Hooglanders continu Kamerleden benade ren, persoonlijk, per brief en per telefoon, om ten slotte op de belangrijke dag met dui zenden in bussen vol naar Den Haag te gaan. Waarom verzetten de Hoog landers zich zo tegen samen voeging met grotere gemeen ten V oorzitter Piet Brugman van „Vrienden van Hoogland": „Ons grootste bezwaar is dat bij deze annexatie de mensen besahouwd worden als massa artikel. Stukken grond wor den belangrijk gevonden, niet de mensen die erop wonen. Om te beginnen, het stuk van Hoogland dat naar Bunschoten gaat. Dat past sociologisch ge zien helemaal niet bij deze ge meente. Daarop wonen 750 mensen, merendeels katholiek, terwijl Bunschoten voor het overgrote deel zwaar orthodox is". „En dan het grootste deel van Hoogland dat naar Amersfoort gaat. Dat zou moeten omdat volgens een plan van planolo gen Amersfoort moet uitgroei en tot een centrumgemeente met 130.000' inwoners. Natuur lijk willen wij wel helpen met het lenigen van de woningnood in onze regio. Maar wij menen als zelfstandige gemeente best onze boontjes te kunnen dop pen. Vooral nu het gewest Eemland waarin wij zijn opge nomen. meer bevoegdheden gaat krijgen, moet de woning nood binnen de regio toch ge makkelijk op te lossen zijn". „Bovendien. waarom moet Amersfoort zo groot worden Een gemeente kan toch niet tót het uiterste blijven groeien om dan later, zoals in de Randstad al gebeurt, weer aparte wijk- gemeenten te formeren". „Het grootste bezwaar van al die plannen vind ik dat ze uitsluitend door planologen worden gemaakt. Sociologen en psychologen worden er niet ln betrokken", aldus Piet Brugman, die tot slot zegt: „Hooglands grondgebied is bij na anderhalf keer zo groot als diat van Amersfoort. Wij zijn wel bereid een onbewoond stuk grond van de gemeente aan Amersfoort af te staan waarop Amersfoort zijn huidi ge groei kan afronden". (Van onze redactie buitenland) SINGAPORE De regering van de Maleisische deelstaat Sabah heeft onlangs weer der tien missionarissen uitgewezen. Al eerder waren achttien mis sionarissen het land uitgezet. De getroffen parochies heb ben in brieven de regering verzocht haar besluit ongedaan te maken. Deze brieven zijn door duizenden katholieken en niet-katholieken ondertekend. De regering heeft er niet op geantwoord. De bevolking oefent grote druk op d.e priesters om aan het uitwijzingsbevel geen ge hoor te geven. Het is al tot schermutselingen gekomen met de politie. In één geval werden twee vliegtuigen, een hefschroefvliegtuig en een overvalcommando ingezet om een priester te arresteren. Van de dertien geestelijken die de zer dagen een uitwijzingsbevel kregen, zijn er inmiddels acht gearresteerd en op het vlieg tuig naar Hongkong gezet. Ondertussen heeft de voor zitter van de bisschopsconfe rentie van Maleisië, mgr. Gal- van van Mini in Serewaka, na mens alle bisschoppen op de consequenties van de priester uitwijzingen gewezen. In een herderlijk schrijven ver klaart hij, dat duizenden christenen op het ogenblik geen gelegenheid meer hebben de eucharistie te vieren. Bis schop Galvin spreekt de vrees uit, dat het christendom in Sa bah in ernstig gevaar is. In Sabah wonen ongeveer 80.000 katholieken op een totaal be volking van 650.000. Maar niet alleen de .katho lieken van Saban hebben re den tot klagen. Ook de 130.000 katholieken van Maleisië zijn van mening, dat de regering hen achterstelt en onder druk zet. In de jaren 1969-70 heeft Maleisië eenenveertig priesters en religieuzen uitgewezen op beschuldiging van inmenging in politieke aangelegenhe den. PARIJS (AFP) -president Georges Pompidou van Frank rijk heeft in een radio- en televisieinterview verklaard dat hij „niet anders kan dan concluderen" dat het gemeen schappelijke program van ac tie dat het linkse, communis- tisch-socialistische monsterver bond voor ogen staat, „de staatsinstellingen volledig overhoop haait." In het systeem zoals dat links voor ogen staat, aldus de president „krijgt de president minder bevoegdheden dan hij in de vierde republiek bezat. Laat men hierbij niet op mij rekenen, noch op het Franse volk, dat alles waaraan ik ge loof plechtig heeft goedge keurd." Pompidou zei dat hij de verkiezingsstrijd ziet als een duel tussen verenigd links en „alle anderen". Hij impliceer de hiermee dat de „hervor mers" Jean Lecanuet en Jean- Jaeques Servan-Schreiber, met hem recht tegenover de socia- listisch-communistische coali tie staan. Het buitenlandse en defensiebeleid dat deze zou willen gaan voeren, noemde hij „afschuwelijk" en „volko men absurd". opzegtermijn direkt beschikbaar Meg vanaf rente 2 weken f 1.000,- f 100,- spaarvorm s Spaarrekening Termijnrekening 3 maanden Beleggingsrekening 6 maanden i 1.000,- f 1.000,- f 100,- f 250,- Spaardepositorekening 1 jaar vast rente jaarlijks fl.000,- Spaardepositorekening 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- Spaardepositorekening 3 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- Spaardepositorekening 4 jaar vast rente jaarlijks 11.000,- Spaardepositorekening 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- 72; Spaarbrief (aan Toonder) Coupures: f 1.000,-,f 2.500,-,f 5.000,- en f 10.000,-. Looptijd: 1,2 of 3 jaar vast Kantorem's-ïïerfogenhoscTi.TToge Steenweg 27-31,fel. (04100)-22321, Amsterdam, Herengracht 199-201, tel. (020)-248486 en Paulus Potterstraat 30a, tel. (020)-762801, Breda,Veemarktstraat 44, tel. (01600)-25844, Eindhoven, Keizersgracht 17 en Limburg- laan 20a, tel. (040)-27442, Den Haag, Lange Houtstraat 8, tel. (070)-l 16620, Roosendaal, Molenstraat 8, tel. (01650)- 40970/4097*» Tilburg, Stationsstraat 17,tel.(013)-438745,Vwght, Van Voorst tot Voorststraat l,tel.(04100)-61662. Spaaragentschappen over heel Nederland. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publ'ikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud c.q. strekking. Nu het geschrijf over Noordwijkerhout en mgr. Gij- sen wat geluwd is, mag ik hier misschien nog wat aan toevoegen. Mgr. Gijsen is o.a. verweten dat hij niet gespro ken heeft op de bijeenkomst z.g. geen hoop gegeven. Toen Jezus beschuldigd en bespot werd, zweeg hij, dus wat dat betreft een waardige (op)volging van Jezus. Hij zou de eucharistieviering niet bij gewoond hebben, maar een strandwandeling zijn gaan ma ken. Hij zal de behoefte ge voeld hebben alles eens flink van zich af te laten waaien en alleen te zijn met God en de natuur. En dan, wat betekent een eucharistieviering in die sfeer? Waar is toch de vroege re saamhorigheid van de ka tholieken gebleven? Zien ze dan niet in dat wij ons aardig belachelijk gaan maken? De resultaten wijzen er toch dui delijk op. Steeds legere kerken, steeds minder geïnteresseerd heid. En het ergste is dat de priesters het zelf zover hebben laten komen en de weg terug is altijd heel erg moeilijk. Is er nog wel een weg terug? BREDA P. BRANDèL. NEDERLAND I 1U.UU XV-academie (TELE- AV). iö.üt) (14) Nieuws (NOS). VARA 16.02 (14) J4ijk naar je eige. 17.00 (K) De kinderen van de zeekraaibaai. 17.30 Kijk op sport (TELE- AC). 18.00 E.K. kunstrijden op de schaats voor dames (NOS). 18-45 (K) Ti-ta-tovenaar (NOS). 18.55 (K) Nieuws (NOS). VARA 19.05 (K) Coronation street. 20.00 (K) Journaal (NOS). 20.20 (K) Een van de acht. 22.30 (K) De ombudsman. 22.45 Daar komen de schut ters, serie. 23.15 (K) Laatste nieuws 23.20 (K) E.K- kunstrijden op de schaats (NOS). NEDERLAND 2 18.55 (K) Ti-ta-tovenaar (NOS). 18.55 (K) Nieuws (NOS). NCRV 19.05 (K) Follyfoot, serie. 19.30 (K) Sport. 20.00 (K) Journaal en weer bericht (NOS). 20.21 (K) Sport. 20.40 (K) Franpois Gaillard en het leven van de ande ren. 21.40 (K) Country Wes. tern- en Folkmuziek. 21.55 (K) Een kar vol verha len. 1 22.10 (K) Sport. 1 22.20 Farce majeure. 1 22.45 (K) Hier en nu. 2 23.15 (K) Het woord. 23.20 (K) Laatste nieuws (NOS). DUITSLAND 1 18.35 (K) De bijzondere me thoden van Franz Josef Wanninger. 19.00 (K) Hier und Heute. li 19 35 (K) Tussen Eifel en We- 1! serbergland. 1< 20.00 (K) Journaal en weer- li bericht. 2( 20.15 (K) Alexander Zwo, se rie. 20 21.35 (K) Peters Bastelstunde. Programma van en met 22 Peter Frankenfeld. 22.05 (K) Lottotrekking; 23 Journaal; Woord voor de zondag. 22.25 (K) Wider den Tieri- schen Ernst. Uitreiking van de gelijknamige car navalsorde te Aken. 23.55 (K) Journaal. N DUITSLAND 2 111 18.45 (K) Engelbert en The 13.. Young Generation. Show rond de zanger Engel- 14J bert Humperdinck- 19.45 (K) Journaal, an onze r.t.v.-redactie) ,A wil de regionale te levisiezenders buiten de I '"a!c uitzenduren van de cvisie gaan gebruiken I "or liet uitzenden van in- j oiniatieve programma's, over de betreffende streek handelen. I diens» '10ofd van <ie televisie- n ,va" de VARA, Piet te Ide La6®" in een »"ef aan I NOS Van beheer van de ■daartoe l" ,de mogelijkheden I geïnformeerd. leen8 stelt zich voor, [dat de i0rïïatief Programma, paalde P,robl,emen van een be- via streek behandelt, eerst Ifende W?ners in de betref- Ide betmiT te vertonen om igende ve ,"en de daaroP v°l- [genheid dag0n de gele" iprek_„„„ te geven via ge lgen t-- Tepen met aanmerkin- beh'effend,Teni Daarna zal dé l°Pgenom uitzending worden KuwrS ,n een landelijk amusem ïsprogramma. In dit (gen de enf?Pr°gramma krij - betrokko,, problematiek "leid hun J"er!sen de gelegen- Nbdelde zaken'?® °Ver de be" J Vara -legeven' latief wT Wl1 met dit initi- Idat de ®"'-,omdat ze vindt, pandstad vu61'3, buiten de Erkennen ?lcbzelf te weinig Mep"®" 'n de ,'andelijke te- stelt in af v -ma De VARA 'aaron brief, dat de wijze, Hilversum gI,0tia^e zalten vanuit tot dusver werden aanj tievs strel 0\ VAR lijkh macc af, ke, onale hu liet „Intei febru uur uitgez V :en tenscl een ai Aar meer gegelc premi de wf wet ii ken hoger recht neel brief enigin, over in ac en de het ie derwij PRTFi PK A .VI FRIEDA IK HEB SMOEP VOOR JE gekocht. dÖ

de Stem | 1973 | | pagina 28