RK(ST)ER Hou nou toch eindelijk 'ns op met dat gesnurk! Duizenden bedgenoten verzuchten in de nachtelijke uren: rOMATISERING 'medewerker ibonnees. Opgezet of in kooi: nieuwste statussymbool Ijzerdraadjes Prepareren TROS Geheim 'Gevlogen' Nationale aanpak Tweede instantie Trillingen Gewoonten Scheiding ZAIERDAG 10 FEBRUARI 1973 ERKEN - GROND-, BAGGER- EN 3UW - RESTAURATIES >en een jonge aarne ingewacht op ons Amsterdam, of telefonisch :t Centrum kan worden ge- orden belast met ing en registratuur; assistentie bij secretariaats- >pleiding; ;-I of het Diploma van de iocumentatie-academie; het diploma Bibliothecaris lieten de voorkeur. t tot maximaal 1443,— ge- verzekering. at voor rekening van het binnen een week te zenden meelszaken en Organisatie, itroerende geschiedenis het leven van de ie lijdt en door doktoren ibonneren. ik Panorama: irverkoper, I wekelijks bezorgt onnementsprijs: 90 cent •weekoff 11,70per f~J artaal (13 nrs.). Opsturen \r enveloppe zonder postzegel Panorama twoordnummer 7147, isterdam. e weekblad. 0 Deze jonge buizerd werd het slachtoffer van een stro per. Duidelijk is de haak te zien, waarmee het diertje aan zijn nest is gekluisterd. Een willoze prooi, als hij wat groter is geworden. 0 Met hevig vleugelgeklap- per proberen de jonge bui zerds (foto links) zich los te werken. Soms lukt dat, ge deeltelijk. Waarna ze jam merlijk omkomen doordat zij met één poot buiten het nest komen te hangen en stikken. DE laatste roofvogels die Nederland nog telt worden met uit sterven bedreigd. Niet zozeer door 't gebruik van pesticiden (sinds het verbod van Aldrin en Diel- drin neemt deze sterfte zelfs af), maar door toene mende verstedelijking en recreatie. En alsof dat nog niet genoeg is: er zijn sterke aanwijzingen dat stropers de weinige nesten die er jaarlijks nog komen, leeg halen om de dieren op te zetten of tot huisdierste „be vorderen". Het hebben van een „stootvogel", zoals ze in vogelkringen worden ge noemd, is „in". Directeur C. de Bruin (50) van de Nederlandse Vfereniging tot Bescherming van Vogels is er heel resoluut over: „Het is vre selijk triest, maar waar. Wij hebben aanwijzingen dat het leegroven van nesten in toe nemende mate gebeurt om de dieren clandestien op te laten zetten. Met name in Brabant en Limburg. Soms worden jon ge vogels met ijzerdraadjes aan de poten aan het nest gekluis terd: de ouders blijven ze ge woon voeren. Maar als ze groot zijn kunnen ze niet uitvliegen. Op die manier zijn ze een wil loze prooi van de stroper ge worden. Er worden zelfs bruut- Stropers bedreigen onze laatste roofvogels weg bomen omgezaagd om bij de nesten te kunnen komen". Ook frater Simon Deltour uit Eindhoven, die voor heel Bra bant als deskundige van de justitie optreedt op het gebied van de vogelwet, heeft de in druk dat het leegroven van nes ten toeneemt. Hij wijt dat ech ter in eerste instantie aan bal dadigheid. Vooral bij de op groeiende jeugd. Het afgelopen jaar was volgens hem een bui tengewoon goed broedjaar en. de gelegenheid tot roof was dus groter. Maar hij kreeg tot nu toe 107 levende vogels binnen. Dieren, die dus op een of an dere manier levend bij mensen terecht zijn gekomen. En het is duidelijk dat het hier maar om een deel van het werkelijke aantal gaat. En dan alleen nog maar voor Noord-Brabant „Ik geloof niet zozeer in dat opzetten, omdat het een half jaar duurt voordat de vogels „op kleur" zijn. Het verzorgen is ook erg bewerkelijk, zegt de frater, die in de kloostertuin 'n eigen revalidatietherapie ont wierp voor zieke roofvogels. Maar vogelbeschermer de heer De Bruin: „Wij wéten dat het gebeurt. Wij wéten ook dat er een clandestiene handel in ge prepareerde vogels is. Ik heb deze week uit eigen waarne ming een opgezette vogel ont dekt in mijn kennissenkring. Je vindt ze ook in café's en dat aantal neemt de laatste jaren sterk toe". Hij weet dat zo ze ker, omdat de erkende prepa rateurs, waarvan er maar wei nig zijn, verplicht zijn een re gister bij te houden en. een pre parateursloodje aan te brengen. Maar steeds meer vogels dra gen zo'n loodje niet. En de eige naar hiervan is volgens de vo gelwet strafbaar. Volgens De Bruin is dit opzet ten of levend houden vooral 'n gevolg van het beschermd zijn. „De mensen zien een dergelijke vogel als bijzonderheid. Ze vin den hem mooi, het dier spreekt hen aan. Daarom worden ze als statussymbool gezien. Daarom is hij ook tegen het manipuleren met beschermde vogels op de TV. Varda de valk b.v., een TROS-film, is voor hem aanlei ding geweest bij de TROS aan te dringen hierop te wijzen. „Sommige mensen vereenzelvi gen zich zo met deze films dat zij pok zo'n vogel willen heb ben. En op alle mogelijke ma nieren proberen ze er dan een te bemachtigen. Levend of op gezet. En vraag me niet wat dat onze natuur kost". Er gaan zelfs geruchten die niemand wil bevestigen dat sommige jachtopzieners, die eerst een premie opstrijken voor het uitvliegen van jonge roofvogels, deze later weer af schieten om ze te verkopen, omdat die een aardige bijver dienste oplevert. In het buiten land zjjn zelfs hele organisaties, die in de broedtijd niets anders doen dan velden en bossen doortrekken en observeren. En de kenner localiseert een roof vogel al snel. In het „gunstig ste" geval worden de eieren ge roofd. Want ook die zijn schaars en de verzamelaar is bereid er veel voor te betalen. Is het een wonder dat het aan tal broedgevallen van diverse soorten roofvogels constant te rugloopt en men in vogelkringen steeds ongeruster wordt? De Bruin: „Vorig jaar hebben wij 29 haviknesten geteld. En die hebben we angstvallig geheim moeten houden. Want het is ons zelfs al gebeurd dat er een wolf in schaapskleren meeliep met natuurliefhebbers op excursie. De volgende dag bleek een aan gewezen nest te zijn. geroofd". De getallen over de andere stootvogels zijn al even pessi mistisch: torenvalk: sterk gede cimeerd, kerkuilen! tot êén- tiende teruggelopen vergeleken met enkele jaren geleden. Af gelopen jaar vlogen er 300 jon gen uit. Buizerds: teruglopend en de bos- en kerkuiltjes zijn zelfs het uitsterven nabij. Fra ter Deltour daarentegen meent dat de achteruitgang van toren valk en de havik momenteel stilstaat; Er is dan wel een vogelwet, die de jacht op alle beschermde vo gels verbiedt. Maar de politie is onderbezet. En niet iedere po litieman is een expert op het gebied van de vogelwet. Boven dien moet hij er ook nog lief hebberij in vinden. En als er dan een stroper wordt gepakt, dan zijn de boetes laag: f20 tot f 25,-, een bedrag dat voor zo'n man niets is, zeker als hij de verdiensten er tegenover stelt: f 65,- voor een torenvalkje tot f 250,- voor een uil of een bui zerd. En daarom eindigen steeds meer jonge vogels hun leven in een plastic zak, vastgebonden achter de uitlaat van een auto of gevuld met etherdamp. Want de preparateur krijgt hem het liefst ongeschonden. Die clandestiene preparateur vormt een hoofdstuk appart. Zijn oogmerk is zoveel moge lijk te verkopen. En daarom worden de huiden nogal eens onvoldoende gelooid, uit tijd gebrek. Menigmaal komt het dan voor dat de vogel na korte of langere tijd gaat stinken. Voorzover mogelijk worden de clandestiene preparateurs in de gaten gehouden. Maar vaak worden de huidjes bij familie of kennissen te drogen gehangen. En als de politie dan contro leert, zijn de vogeltjes verdwe nen.! „Gevlogen", zogezegd. Het aantal officiële preparateurs is bewust aan banden gelegd om controle mogelijk te maken. Zij mogen alleen een vogel prepa reren als de plaatselijke politie daarvoor vergunning heeft ver leend. En dat gebeurt alleen als alles „safe" zit. Voor menig „liefhebber" rest dan de clan destiene preparateur, die ook goedkoper is omdat hij het er maar bij doet. Want een offi cieel opgezet ransuiltje komt al gauw op f 25,- en iets groter f30,- tot f35,- en dat kan er niet altijd meer af, zelfs niet voor een statussymbool Er wordt ln vogelkringen hard gedacht aan een tegenzet. Een laatste poging, om de roofvogel voor ons land te behouden. Want zelfs het bewaken van bedreigde nesten door natuur liefhebbers wat in Sleeswijk- Holstein gebeurd is heeft weinig resultaten gehad. Daar om zal op korte termijn, ver moedelijk nog deze maand, een „nationaal roofvogelberaad" worden georganiseerd in overleg met het ministerie van CRM. Alle organisaties op het gebied van de vogelbestrijding, -studie en -kennis worden uitgenodigd. Met de bedoeling om de drei gende ondergang van de stoot vogel te bestuderen en te trach ten door gezamenlijke inspan ning tot een nationale aanpak te komen. Daarnaast wordt gewerkt aan het instellen van nationale roofvogelreservaten. Daarover is al overleg geweest met verschil lende grondeigenaren, die posi tief er tegenover staan. Maar ook hier weer: het is voorlopig nog streng geheim om welke landgoederen het gaat. Wei staat vast dat ze op de Veluwe, in Noord-Limburg en in Noord- Brabant zullen liggen. Het pu bliek zal er onder bepaalde voorwaarden ook mogen komen, hoewel gedeelten tijdelijk ook niet toegankelijk zullen zijn. En uiteraard zal er ook een veel strengere bewaking zijn. Daarvoor is ook de Nederland se Jagers vereniging ingescha keld. Den Haag heeft al laten weten dat men „niet onwelwil lend staat" ten opzichte van een flinke subsidie om de kos ten, die op een ton worden ge schat, te bestrijden. Het gaat om een laatste poging de roof vogel voor ons land te behou den. Wie meer over deze plannen wil weten, kan zich wenden tot de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, Nach tegaalstraat 60 bis in Utrecht. FOTO'S: René de Monchy ALS 't allemaal waar is wat je zo links en rechts wel eens hoort vertellen, dan zijn er heel wat mannen, die zonder dat ze daar overi gens weet van hebben in de loop van de nacht een of meer keren een flinke op doffer krijgen van hun vrouw. Dat is dan, ook let terlijk, de meest voor de hand liggende remedie te gen het snurken. Manlief draait zich na zo'n vrouwe lijk bliksemoffensief in de onwetendheid van z'n slaap om en het snurken houdt (voorlopig) op. D'r is heel wat ellende onder de mensen en het snurken hoort daar bij. Het trieste is, dat de snurkers zelf er nauwelijks of geen last van hebben. Het is bijna altijd een ander die er onder lijdt, een kamergenoot, de beslaper van een aangren zend vertrek, of, in een groot aantal gevallen de huwelijks partner. En in die laatste cate gorie is het snurken iets wat kan uitgroeien tot een sociaal probleem met nare gevolgen. Snurken ls een lichamelijk kwaaltje en als zodanig hoort het bij de dokter thuis. Toch verzekerde mij een huisarts met een flinke stadspraktijk, dat hij nog nooit iemand in zijn spreekkamer heeft gehad die speciaal kwam om een mid deltje tegen snurken. Hij noem de het „een klacht in tweede instantie". Dat wil zeggen, dat mensen voor iets anders naar het spreekuur komen en ter loops zeggen: „O, dokter, nu ik toch hier benWaarna de snurkklacht op de proppen komt. Ook daaruit valt af te leiden, dat weinig mensen het snurken beschouwen als een echte kwaal of een echte afwij king. Het is er nu eenmaal. Er mee dokteren doe je alleen in uiterste nood. En dat doet zich bijvoorbeeld voor, wanneer een echtpaar zich gedwongen ziet vanwege de geluidshinder die een van de twee veroorzaakt, gescheiden te gaan slapen. Of wanneer iemand niet op vakan tie durft, omdat hij zich tegen over anderen in hotel of pen sion voor zijn gesnurk schaamt. Dat is dan weliswaar valse schaamte, maar je wordt er nu eenmaal op aangekeken, je voelt dat je die anderen overlast aan doet en je raakt in een isole ment. De sociale kwaal ten voeten uit. Als iedereen nu maar snurkte dan was er eigenlijk niets aan de hand, dan was het een nor male menselijke eigenschap zo als hoesten en niezen en dan hadden we althans elkaar niets te verwijten. Maar zo is het niet. Waarom snurkt dan de een wel en de ander niet- Wat is snurken eigenlijk? Onze natio nale allesweter, de „dikke van Dale" maakt er zich wel heel simpel van af. Hij zegt: snur ken (zie: snorken-: tijdens de slaap een snorrend, zagend keel geluid maken. Nu was Van Dale onderwijzer en geen arts, zo dat je zo'n definitie niet als het einde moet beschouwen. Van Dale heeft het over: tijdens de slaap. De huisdokter zegt: „Men sen die echt diep slapen en dro men, snurken niet. De ware, forse snurkers doen het meestal in een toestand van wat je ver laagd bewustzijn zou kunnen noemen. Dus ergens tussen wa ken en slapen in, althans in een niet diepe slaap". Ook de term keelgeluid is lang niet altijd juist, want bij heel wat snur- kerij blaast de neus, om het zo maar eens te zeggen, een (on-) behoorlijk partijtje mee. In we zen is snurken een trilling die door de ademhaling veroorzaakt wordt. Er zijn zogenaamde me chanische oorzaken aan te wij zen, zoals een verdikking van de slijmvliezen van het neustussen- schot of een verslapping van het achterste deel van het ver hemelte. In heel "ernstige en zeer hinderlijke gevallen zou een huisarts zijn patiënt kun nen verwijzen naar een keel-, neus- en oorarts, die operatief ingrijpT Maar zo'n verwijzing is vrijwel het enige wat een huis arts eraan kan doen. Het is zelfs bijna niet mogelijk min of meer afdoende adviezen te ge ven. reltje lieten staan en in plaats daarvan een koude douche na men, dan zouden ze zichzelf en degenen die er last van hebben heel goed helpen". Of roken, vooral 's avonds, ook van invloed is, kon de huisarts niet zeggen. „Maar ik vermoed het wel", vertelde hij. In het algemeen, vertelde de huisarts, kun je wel een aantal zaken of gewoonten noemen die er invloed op hebben. Zo is be kend, dat de slaaphouding er mee te maken heeft. Wie op zijn rug slaapt, zal eerder en vaker snurken dan iemand die op zijn zij pleegt te liggen. Maar doe daar eens iets aan! Zo'n ge woonte' verander je niet gemak kelijk en wie het probeert gaat een aantal onrustige nachten tegemoet. Iets anders is dat snurken, meer in geciviliseerde centra dan el ders voorkomt. Voor een deel zal dat een gevolg zijn van ver warmde slaapkamers. De huis arts: „Er bestaat verband tus sen snurken en de vochtigheids graad van de lucht in de slaap kamer. Onder wat „barre" om standigheden komt het minder voor, In een tentje op vakantie zul je niet zo gauw snurken". Vervolgens wordt deze oermen- selijke vorm van geluidsoverlast in de kaart gespeeld door ge bruik van alcohol. Dat bevor dert namelijk de bloedstuwing en veroorzaakt vaatverwijding. „Als notoire snurkers eens twee weken lang 's avonds hun bor Gevallen waarin het snurken van man of vrouw tot een „nachtelijke echtscheiding" heeft geleid, kende onze huisarts niet uit eigen spreekkamerervaring. „Al kan ik me wel voorstellen", zei hij. „dat ze voorkomen. Maar het lijkt me niet mogelijk, dat in sommige huwelijken, waarin om andere redenen toch al van een beginnende verwijdering sprake is, het snurken de drup pel is die de emmer doet over lopen". In dit verband wees hij er ook op, dat snurken vaak erger wordt met het klimmen van de jaren en dan ook navenant meer ergernis gaat bezorgen. „Maar als je vaststelt", aldus de huisarts, „dat echtgenoten bo ven de 50 in een aantal geval len gescheiden slapen, dan zijn daar wel meer oorzaken voor aan te wijzen dan alleen het gesnurk". TEKST: Toon Kloet FOTO: Johan van Gurp

de Stem | 1973 | | pagina 21