Ie aiitie ld van rmann mje! maar: J,- 968," 9,-TJ7& 1 Ü3 SPAANSE PASTOOR WIL NIET WIJKEN VOOR WATER VVD'ers boos op Schelfhout DREIGING HANDELSOORLOG BLIJFT BESTAAN Nixon overweegt invoertoeslag Clandestiene invoer van arbeiders frefzeff Geweldgolf overspoelt N oord - Ierland BERTHS AAPJES CADEAU IN DE BOEKENWEEK Protest tegen straf voor vriend minderjarig meisje It niet unesie ïoslavië hodos irinthie tische kust Israël m Nieuwe advertentie Buitenlandse Zaken Brandend vliegtuig stort neer op flat 8tm18 februari Gehandicapte negerkinderen uit zondags school gezet binnenland buitenland ,o' WBf- 828,- 0,-01610," 8,-w 608,- Geen peuters op kleuterschool INDIËRS OP WEG NAAR ENGEIAND Opnieuw drie overvallen: Wit 45 mille TOKIO LAAG m Na ultimatum STAKING IN DURBAN VERLOOPT Hoogenbosch schoenen in Engelse handen Internationaal vak- verhond roept op tot boycot Shell Nog geen beslissing over PTT - ve ib ogin gen m fiffi panje-experts bij uitstek nma omvat veel en veel akantie-bestemmingen prijsklassen... nen of bel even met >ijzijnde boekings/ iecentrum voor ige informatie. A 2 weken 2 weken 2 weken 2 weken 2 weken ilichtirigen/ en/programma's: - RIDDERSTRAAT 4 in 01600-48653 HULST .on 01140-8100 SARAGOSSA (UPI). Onder leiding van pastoor Eduardo Royo weigeren 35 gezinnen het Spaanse bergdorp Mequinenza te verlaten dat al lang onder water achter een nieuw gebouwde dam had moeten verdwijnen. Pastoor Royo heeft gezegd liever te verdrinken dan zijn pasto rie prijs te geven aan het water. „Ik ben als de kapitein van een schip. Ik zal de laatste zijn die vertrekt. Zolang er mensen in Mequinenza blijven, blijf ik bij hen, zelfs als het water mij over spoelt," aldus Royo. Van de oorspronkelijke 5500 bewoners wonen er nog 150 in het dorp. Zij weigeren naar het op nauwelijks anderhalve kilo meter verder gebouwde nieuwe dorp te gaan. Volgens de ge meente zijn het in hoofdzaak oudere dorpelingen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De liberale tweede kamerleden Wiegel en mevrouw Smit-Kroes zijn gis teren boos geworden op staats secretaris Schelfhout van On derwijs, nadat zij in ochtend bladen hadden gelezen, dat geen uitvoering wordt gegeven aan de in de Kamer aangeno men motie over de verlaging van de toelatingsleeftijd voor de kleuterschool. In de loop van donderdag hebben de ka merleden schriftelijk aan de bewindsman gevraagd of het niet hoogst ongebruikelijk is, dat indieners van een motie in de krant moeten lezen wat er met de motie gebeurd is. Tijdens de Kamerbehande- ling van de onderwijsbegro ting 1972 diende mevrouw Smit-Kroes de motie in. Daar in werd gevraagd experimen ten mogelijk te maken met de verlaging van de toelatings leeftijd voor de kleuterschool tot drie jaar- Na het indienen van de motie verklaarde de staatssecretaris dat een derge lijk experiment, mits ook een alternatief voor een toelating op drie-en-een halfjarige leef tijd wordt onderzocht, hem zinvol leek. Kranteberichten maakten er melding van dat de motie niet wordt uitgevoerd. De beide kamerleden willen nu weten wat de beweegredenen van de bewindsman waren om daar toe te besluiten. De overgrote meerderheid van de Kamer stemde indertijd met de motie in. DEN HAAG (ANP). De landsadvocaat heeft de advocaat van mevr. Dorelys YrizarryKraakman uit Utrecht meegedeeld, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken bereid is een nieuwe ad vertentie te plaatsen, waarin het geslacht van de kandidaat wordt weggelaten. Dit naar aanleiding van een klacht, die mevrouw Dorelys YrizarryKraakman heeft ingediend over het feit, dat het minis terie een advertentie had geplaatst, waarin voor een bepaalde functie een mannelijke kracht werd gevraagd Mevrouw Yrizarry Kraakman, die dit een discriminatie vindt, heeft hierover een kort geding tegen de staat aangespannen. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat het niet de bedoeling is geweest de functie te beperken tot mannen (Van onze redactie buitenland) BONN/WASHINGTON De speculaties tegen de Ame rikaanse dollar hebben gisteren op de internationale wissel markten onverminderd voortgeduurd. De dreiging van een handeisoorlog tussen de V.S. en zijn belangrijkste handels partners bleef reëel. President Nixon zou namelijk overwegen een toeslag op de invoer in te stellen. Hij wil hiermee de handelspartners van zijn land dwingen tot internationaal overleg over geld en handel. (Van onze redactie binnenland) ELTEN De Westduitse gresnpolitie heeft meegedeeld dat in Elten gevallen van clandestien invoeren van ar beiders zijn ontdekt. Twee In diërs werden aan de grens aangehouden omdat hun pa pieren niet in orde waren. Eén van de Indiërs probeer de, toen hij gearresteerd werd, een papiertje in te slikken waarop het adres van een plaatsingsbureau in Amster- dam was genoteerd. Volgens I de politie in Elten betreft het een bureau dat gespecialiseerd is in het invoeren van clan- I destiene arbeidskrachten. Beide mannen deelden mee dat een aantal landgenoten door dit bureau in kisten ver borgen als vracht naar Enge land was gezonden. De Amsterdamse politie ver klaarde desgevraagd niets te I ™'en van smokkel van In- ra in kisten. Wel is men md met een pensionadres m de binnenstad ter voorbe reiding van hun smokkel naar [Engeland. Dit kwam begin ja- nuari aan het licht toen in de hoofdstad een tiental Indiërs j werd aangehouden, die naar I net pension op zoek waren. Volgens hoofdinspecteur A. J- Knijff van de Amsterdamse I vreemdelingendienst zijn er I ""wijzingen, dat er de laatste waanden meer Indiërs naar j Amsterdam komen, waar zij look een contactadres in de 1 Bijlmermeer hebben. (Van onze redactie binnenland) ^Amsterdam - haarlem I wil .drie gewapende over- I mu 's Sisteren voor 45.000 *n buit gemaakt. Itwe ^raster<iam overvielen t IwU mannen vier personeels- I haai" yan. ecri groothandel, die 11--, ae""hk op weg waren I iti onn scassettes- waar- I ge-' n gulden was opgebor- ce'h, i personeelsleden waren Ide-H tot °P "O meter gena- 1 loDf-n ze P'otseling in de l.wpen van t,uU op t..uwtuug Ij keil VRa ^wee Pist°leh I een t een overval op lleénhSï1 van de Boeren- leen m Haai'lem maakte ■«n Onoo„„„. - jonge_ jon- een leen riaariem mai l^n 7 5ooVe„erm20iarige i01 ■Semsn j1 n buit- De l^mpistooi waarecbiinlÜk 1 In u ?o1 'h zijn hand. Inwoner ?°nd betraPte i -'oner Y,"-,""" "trapte een jon'jpmo een huis twee L n ,nen in zijn woonka- ftto„,0nIeLlNging een man Zegslieden zeiden dat Nixon tamelijk verstoord is over het grote tekort op de Amerikaan se handels- en betalingsbalans. Nixon zou een invoertoeslag willen om de dollarstroom naar het buitenland tot stil stand te brengen. De woordvoerders zagen de toeslag als een middel om on willige regeringen van andere landen te dwingen tot het aan pakken van problemen op het gebied van deviezenhandel en monetaire aangelegenheden. In augustus 1971, toen de lonen en prijzen in de V.S. werden bevroren, stelde Nixon ook een invoertoeslag in die drie maanden van kracht bleef. Nixons voornaamste verte genwoordiger in handelsaange- legenheden, William Eberle, heeft gisteren tijdens bespre kingen in Tokio met de Ja panse regering geëist dat zij duidelijk aangeeft welke doel treffende maatregelen zullen .worden genomen om het grote Japanse overschot op de ba lans van de handel met de V.S. weg te werken. In Europa leek het West- d.uitse verzet tegen het invoe ren van het stelsel van dubbe le koersen voor de valuta's van alle EEG-landen af te ne men. Japan zou een dergelijke maatregel overigens zeker vol gen. Washington heeft Bonn evenwel laten weten hier vier kant tegen te zijn omdat deze maatregel de dollar op zijn huidige te hoge koers zou houden en daarmee de Amerikaanse concurrentie op de wereldmarkten ongunstig zou beïnvloeden. De dollar opende gisteren vrijwel overal op of rond de lage interventiekoers en in Ja pan, Duitsland en ons land moesten de centrale banken opnieuw steunaankopen doen. De Westduitse centrale bank zou gisteren alleen al weer ruim een miljard dollar hebben aangekocht. Het standpunt van Washing ton is steeds geweest dat de monetaire crisis in wezen een zaak is die de andere regerin gen meer aangaat dan de Amerikaanse en dat de oplos sing simpel is: opwaardering van hun eigen valuta. De Eu ropese landen stellen daar te genover dat de buitenlandse handel slechts een klein deel is van de Amerikaanse economie, maar van vitaal belang voor Europa en Japan. 9 Circa 40 mensen zouden om het leven zijn gekomen toen een brandende straaljager van de Amerikaanse marine bij een mislukte poging tot lan den, terecht kwam op een flat gebouw in Alemada, een woon wijk van San Francisco. Na een explosie ontstond een felle brand. De vlammen sloegen over naar de huizen naast het flatgebouw en in een korte spanne tijds stond de in allerijl te hulp gesnelde brandweer voor een ware het van vuur. Door de huizenhoge vlammen konden de brandweerlieden hei gebouw pas na uren binnen gaan. Zij vonden toen drie lijken, maar konden de smeulende resten niet grondig doorzoeken vanwege de enorme hitte. Volgens de politie waren er in het flatgebouw tussen de CO en 100 mensen, voor het groot ste deel marinepersoneel plus familieleden toen de brandende straaljager zich in het dak boorde. 27 gewonde bewoners zijn in het ziekenhuis opgeno men. Van de zijde van de Ameri kaanse marine is meegedeeld dat 't toestel dat op een oefen- vlucht was, mogelijk tijdens de vlucht in brand is geraakt. De straaljager stortte neer toen de piloot een noodlanding wilde maken. (ADVERTENTIE) Amsterdam I geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4.- TT biljetten aan N.S. stations. (Van onze redactie buitenland) BELFAST In een golf van vuurgevechten, rellen, bom aanslagen en brandstichtingen zijn woensdagnacht in Bel fast vijf mensen om het leven gekomen. Britse autoriteiten vrezen in de komende weken meer gewelddaden. Alle vijf de slachtoffers vie len in de hoofdstad Belfast. Onder lien was een brand weerman die was ingeschakeld bij het blussen van één van de vele gestichte branden. Hij is de eerste brandweerman die sinds het uitbreken van de sektarische oorlog in 1969 op gewelddadige wijze om het le ven is gekomen. Op het hoog tepunt van de acties waren alle brandspuiten aan 't werk, terwijl de Britse troepen van alle kanten werden bescho ten. De staatssecretaris voor Ul ster, William Whitelaw ver klaarde in het Britse lagerhuis met nadruk dat de Britse re gering zich niet zal laten over halen tot drastische acties. Hij gaf voorts te kennen dat hij een of andere vorm van con trole op privé-wapens in Noord-Ierland in overweging zal nemen. De Noordierse rooms-katho- lieken stellen dat de protes tanten misdaden begaan met vuurwapens waarvoor zij een vergunning hebben gekregen van de voormalige Noordierse regering, waarin de protestan ten het voor het zeggen had den. Whitelaw heeft altijd be weerd dat inlevering van deze wapens niets uithaalt, omdat het in wezen gaat om de wa pens uit het buitenland die Ulster worden binnengesmok keld- De Britse staatssecretaris het tenslotte weten dat het niet direct in de bedoeling" ligt om de ruim 16.000 man Britse troepen in Ulster te verster ken. Er waren geruchten dat nog een 1500 man Britse troe pen naar Ulster gezonden zou den worden. Whitelaw stelde de militante protestantenleiders van Ulster verantwoordelijk voor de schietpartijen van woensdag. Aan de schietpartijen ging een staking vooraf, uitgeroepen door de militante protestan ten uit protest tegen de inter nering van twee geloofsge noten. Waarnemers in Belfast zijn van mening dat de protestant se extremisten met de staking en de rellen duidelijk hebben aangetoond dat zij het maat schappelijke leven in Ulster kunnen ontwrichten wanneer zij dit willen en, zij het door intimidatie, genoeg protestan ten naar hun pijpen kunnen laten dansen om een oplossing van het conflict die niet naar hun zin is, onmogelijk te ma ken. ■"«tool Z dreiging vai I ?a:' on 2 mnngeiL zlj de mal' lHet Pis ooi ,?U.lden te geven' Itia s, ï001 heten zij achter, |m«. nnheu 'ei er een klap oven 7;" hr5M (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Bertus Aaf- jes heeft voor de boekenweek van dit jaar „Een lampion voor een blinde" geschreven, een nieuw deel in zijn reeks detectiveverhalen uit Japan met rechter Ooka als speurder. Van dit „geschenk" heeft de Vara al een televisiebewerking gemaakt, die op 24 februari uitgezonden wordt. Dat is dan op de eerste zaterdag in de boekenweek, maar wel vrij laat in de avond: 23-23.45 uur- Het Amsterdamse boekenbal dat als de eigenlijke opening van de week beschouwd wordt, is pas op 23 februari. Het feest wordt ditmaal ge houden in het combinatiege bouw van het studentencen trum Uilenstede in Amstelveen. Op dezelfde avond is ook m Utrecht iets boekerigs aan de hand, maar dat is 's morgens leerlingen van middelbare en wel een forum, waarvoor scholen uitgenodigd zijn. Op 29 februari is er nog een Bra bants boekenbal in de Tilburg- se Stadsschouwburg. Eerst treedt Miel Cools op en er is een forum over „lectuur-litera- tuur" met medewerking van Max Dendermonde, uitgever Hagers, Ernst van Altena en prof. Gomperts. Geen cadeau, maar wel goed koop is tenslotte „Lijstebrij". een boekje dat zich vooral richt op middelbare scholieren. Anthon Beeke, Cees Buddingb, Piet Calis, Kees van Kooten en K. Schippers willen er een po ging mee doen deze jongelui meer aan het lezen te krijgen. DURBAN (REUTER) Het grootste deel van Durbans (in Zuid-Afrika) Indiase en Afri kaanse gemeentewerkers heeft donderdag besloten de staking voor hoger loon te beëindigen na het ultimatum van burge meester Ron AVilliams dat ie dereen die niet binnen een dag weer aan het werk zou zijn zou worden ontslagen. Het besluit om weer aan het werk te gaan viel op een groot aantal massabijeenkomsten in het havendistrict. De staking voor negers verboden in Zuid-Afrika heeft vier weken geduurd en vond woensdag haar hoogte punt toen 16.000 gemeentewer kers en duizenden arbeiders in de privé-sector niet op het werk verschenen. De stakers eisten een loonsverhoging van 10 rand per week bij een ge middeld weekloon van 13 rand (ongeveer 50 gulden). Ze heb ben een verhoging van 2 rand gekregen. AMSTERDAM (ANP) Het Britse Sears Holding Ltd. in Londen is van plan een bod uit te brengen op alle aande len van Hoogenbosch Beheer N.V. Het f 4 min. grote aande lenkapitaal wordt overgeno men tegen een koers van f 1575 per gewoon aandeel van f 500, zodat de overneiningsprijs uitkomt op f 12,5 min. In de prijs is het eventuele dividend over 1973 begrepen, aldus een bericht van Hoogenbosch Be heer. Bij Hoogenbosch Beheer, met de werkmaatschappijen Hoogenbosch Schoenen B.V. en Shoe Post Nederland B.V., werken ongeveer 700 perso neelsleden. Sears Holdings wil de aard van het bedrijf onaangetast la ten en de activiteiten uitbrei den. Hoogenbosch bezit op het ogenblik ruim 110 schoenen winkels, waarvan 16 onder de naam Huf en 12 onder de naam Shoe-Post. GENEVE (UPI) De inter nationale federatie van vak bonden in de chemische indus trie heeft donderdag de bij haar aangesloten bonden en leden opgeroepen gezamenlijk stappen te ondernemen tegen ae Shell. De federatie liet weten dat de directie van de Shell wei gert samen met de arbeiders toezicht te houden op de uit voering van het beleid op mi lieugebied dat gericht is op het verkrijgen van waarbor gen voor de gezondheid en de veiligheid van de arbeiders. (Van onze redactie buitenland) ST.-AUGUSTINE (Ver. Staten) Een baptistische gemeente in St.-Augustine in de Amerikaanse staat Flori da heeft negen gehandi capte negerkinderen van de zondagsschool uitge sloten. De leiding van de bijzondere school voor blinde en doofstomme kinderen, waar de negen negerkinderen onderwijs ontvangen, heeft tegen het besluit van de ge meente scherp geprotes teerd. In haar protest zegt de schoolleiding dat „geen enkele kerk, die de christelijke leer volgt zoals wij die begrijpen, zo iets zou doen". De negen gehandicapte negerkinderen hadden tot dusver met 21 blanke lotgenoten godsdienston derricht in de zondags- schooi van de baptisten gemeente ontvangen- Maar enkele gemeentele den maakten bezwaar tegen de aanwezigheid van zwarte kinderen. Een resolutie, afkomstig van de geineentediake- nen, dat de kerk voor alle mensen moet open staan, werd door de ge meente echter met 137 tegen 127 stemmen afge stemd. Ds. Carson Brit- tain van de baptistenge meente wees er in dit verband op, dat twee jaar geleden nog geen 25 gemeenteleden zouden hebben tegengestemd. Wilt u om te beginnen even op uw kalender kijken of op uw horloge wanneer u in het bezit bent van een klokje met „calendrier" ofwel dag- aanduiding Dan weet u nu wat voor dag we leven. Wilt u vervolgens kennis nemen van het feit dat burge meester Oderkerk van Etten- Leur gisteren zijn Nieuwjaars rede neelt uitgesproken. ür Beter laat aan nooit. Maar we mogen de goede man daarover niet hard vallen, want ziekte, naar verluidt griep, heeft hem belet zich eerder dit jaar tot het volk te richten. Een goede gezondheid ver der, burgemeester. Hetzelfde wens ik trouwens al zijn collega's, want wat zou dit land zijn zonder burge meesters? Tegen de duizend ambtswo ningen rijker. Hoe hoger men grijpt, hoe dieper men graaft. Jazeker. Dat merkte ik weer eens toen een collega mij dezer dagen van het boek „Bernard Al- frink, katholiek" door deken A. Schlütken uit Hilversum in het tijdschrift Kuituurleven. De deken haalt daarin per soonlijke herinneringen op: „Eens vroeg ik kardinaal Alfrink: Eminentie, mag ik u eens vragen: hoe gaat het met u? En met datzelfde monotone geluid waarmee hij op Rijsen- burg voormalig grootsemina rie, M.) les gaf, kwam direct het antwoord: Nou, ze hebben nog niet op mij geschoten, dus het gaat nog heel goed". En de deken vervolgde: „En als ik dan vraag: Slaapt u nog met al die herrie? dan weer met dezelfde rust: Ik denk dat ik beter slaap dan de Heilige Vader. Ik: Slaapt die dan niet?" -£r „Hij: Nou ja, als je zo'n hoge opvatting hebt over je eigen ambt en je denkt dan ook nog dat je daaraan moet voldoen, is de kans groot, dat je een maagzweer krijgt en dan slaa-p je met zo best". Hebt u dat nou ook, dat als je tegenwoordig de naam van een of ander bedrijf leest, je daarachter steeds even de wenkbrauwen fronst en je af vraagt: „bijvoorbeeld?" Wat bedoelen ze daar nou mee? Nietwaar, dan staat er ineens b.v. achter. O ja, realiseer ik me dan, dat is een van die 40.000 weg gekropen ondernemingen, die ijlings van Naamloze Vennoot schap (NV) veranderd zijn in Besloten Vennootschap (BV). Anders hadden ze hun kas boeken open moeten doen. Over en sluiten maar! MERIJN (Van onze redactie binnenland AMSTERDAM Twaalf in stanties hebben bij de minis ter van Justitie „hun veront waardiging en diepe teleur stelling" geuit over „de ma nier waarop de gevangenis straf van Arie V. door de Am sterdamse justitie wordt be handeld.". De 31-jarige glazenwassei Arie V. uit Amsterdam zit vanaf 17 januari in de strafge vangenis in Alkmaar. Op 30 april 1971 werd hij door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot twee maanden omdat hij geslachtsgemeen- DEN HAAG (ANP) Er is nog geen beslissing genomen over de wijze en over het moment waarop de aangekon digde PTT-tarlefverhogingen zullen worden doorgevoerd. Staatssecretaris Kruisinga (Verkeer) heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord, op mondelinge vra gen over de tariefverhoging voor de „partijenpost". Deze verhoging aldus het antwoord, werd reeds op 24 juni van liet vorige jaar aangekondigd. schap had gehad met een toen 14-jarig meisje. „Wij spreken er onze vei- ontwaardiging over uit dat de ze straf anderhalf jaar na de uitspraak moet worden uitge zeten, en dit terwijl hij al bijna een jaar met hetzelfde meisje samenwoont met in stemming van haar ouders. De zin die de straf moest hebben, verdere omgang met het meis je te verbieden, is niu wegge vallen. De enige mogelijkheid op dit moment is dat Arie V> gratie wordt verleend. Wan neer vóór de gevangenneming gratie was aangevraagd had de politie ermee moeten wach ten totdat het verzoek zou zijn behandeld. Nu Arie gevangen is moet zijn straf gewoon doorlopen' „Er wordt ernstige schade toegebracht aan Arie zelf die een straf moet uitzitten terwijl hij voor zijn eigen gevoel iets heeft gedaan dat niet strafbaar is. Het meisje is door de hele situatie ernstig overspannen en zal waaarschijnlijk haar examen voor de havo niet meer halen". De brief is o.m. ondertekend hooi de Bond van Vrijheids rechten, het Amsterdams bu reau van het genootschap tot reclassering, de bond van we tenschappelijke" arbeiders, de Coornhertliga, hef juridisch consultatiebureau Amsterdam Relaese Haarlem en de beide ouderparen van het stel. j ffi

de Stem | 1973 | | pagina 9