ijdig lig :n directeur in personeelsblad N.S.M. bouwt waterzuivering FIKSE STRAF VOOR RENDE DIE OOK IN Range vrouw raakte twee pistolen kwijt Vlissingers praten mee over plan Westerzieht ZLM wijst op noodzaak van veiling- samenwerking Buiig Boete voor verboden wapen bezit L. Jansen examinator voor zweef vliegers stad 1 streék Immmmmmmmm I woog etmaal. 50 pro- I henedén 1 1114 "4. Grave VRAAG AFZET Dansdag voor Zeeland en W.-Brabant Prijsscliieting Prijskaarting JONGENS BRAKEN IN OP SCHIP Westdorpe Burgemeester Brugge pleit voor betere samenwerking van havens OPENBARE KVP-KRING- VERGADERING IN SOI;BURG Veroordelingen voor rijden onder invloed Vrijdag 9 februari 1973 3 rers) n de zuiveringsinstal- t door de waterschap en grote bedragen ge len dan bepaald niet agen worden opgelegd zaak tijdig onze spul- ders in het landl heb- en en verwerken van op de openbare wate- as d.e verzwaring van ■eitskabels, iets wat bedrijven noodzakelijk 3ver zullen de boeren PZEM een gesprek opdat een modus voor aken kosten gevonden ■den. „Iets in de geest atregelen zoals thans >or de z.g. onrendabele aldus de heer Be- voorzitter Almekinders het begin van de ver» ruim 300 leden wel- unnen heten. In zijn swoord duidde hij nog het concept-struetuur- _m de gemeente Oost- Ónze problemen wor- ndergeschikt gemaakt planologische plannen- zo zei hij. „Het mag eressant zijn voor de ichap maar planologie boer niet beknotten in rijf suit voering. boerenbedrijf brengt hade aan het landschap ecreant komt niet voor wig zingende bossen", it hier voor de ruimte ee", aldus de heer Al- irs. ergad.ering keurde de g voor 1973 goed. De- met een post onvoor- f 715,-. Het jaar 1972 'gesloten worden met latig saldo van f viertal inleiders hield ens een vrij korte le- aarbij allerlei actuele werden behandeld. Ir. iyn besprak de prijzen imend jaar, waarbij hij conclusie kwam dat ge- moet worden naar het maken van de garantie voor het zaaiseizoen. waarschuwde de aanwe- olgend jaar niet te veel ;hten in de vrije pro- omdat naar zijn me lt aanbod van aardappe- uien groot zal zijn. De Paauwe besprak be- laken en de heer J, de verzekeringen. De heer rkusse tenslotte legde ie en waarom van de jbsidie uit en kon mee- dat andere normen zijn :gd, omdat aan de hand nu tot stand gekomen g praktisch geen enkele voor deze subsidie in dring' kwam. Na een pauze bestond gelegen- vet de inleiders van ge* te wisselen. ïTARIS-generaal Kurt eim van de Verenigd» heeft dringend om geld gd na zijn onthulling de vredesmacht van helmen op Cyprus voor ien en een half miljoen in het krijt staan. ;n it :e (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL De Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil gaat nog dit jaar beginnen met de bouw van een waterzuiveringsinstallatie. Op het gebied van de milieu bescherming worden dit jaar door de N.S.M. nog diverse andere investeringen gedaan. Dit heeft de algemeen direc teur van de N.S.M., de heer J. M. Boudewijn ing., meege deeld in het blad „Op de korrel", het personeelsblad van dit bedrijf. bij dit bedrijf praktisch ge reed. Ook aan de uitbreiding van het aantal produkten wordt gewerkt. Volgens de heer Boudewijn gaat de N.S.M. dit jaar ook nieuwe apparatuur installeren, waarmee de produktie kan worden opgevoerd en verbe terd. Verder zijn de plannen voor een belangrijke uitbrei ding van de haveninstallaties (Van een onzer verslaggevers) dendermonde-ter- NEUZEN De correctionele rechtbank van Dendermonde heeft gisteren gevangenisstraf fen uitgedeeld aan vijf Belgi sche jongelui en fikse boeten opgelegd aan twee andere jon gelui. Het zevental vormde sa men een bende, die zowel in België ais in Zeeuwsch-Vlaan- deren opereerde. Op hun kerfstok stonden on der meer zaken als gewapende overval, invoeren en versprei den van drugs, diefstallen van allerlei aard enz. In Terneuzen zou de bende diefstallen heb ben gepleegd, drugs hebben gebruikt en bovendien zou een van hen er een meisje hebben verkracht. De 21-jarige Francis V. uit Aalst werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan achttien maanden voorwaardelijk mits hij bereid is een ontwenningskuur te on dergaan. Dirk van L. uit Aalst en Marcel B. uit Oudegem (al lebei 22 jaar) kregen achttien maanden, waarvan zes voor waardelijk, Johan van D. (22) uit Erpe en Johan van H. (22) uit Oudegem kregen elk twee jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Frans B. (51) uit Oudegem en Maurice B. I (27) uit Lede kregen geldboe ten. Dit duo verschafte de wa pens waarmee hun vrienden diverse overvallen pleegden- iets is om schuld over te maar dat het eigenlijk ■wone dingen zijn waar gezond kind mee te ma- leeft). Juist dat verschil atting maakt het lesge- op seksueel gebied OP zo moeilijk. Want uit- ijk heb je ieders me- respecteren. Dan beo het verschil tussen de ïlijke scholen of de neu- scholen. Op bepaalde ,i wordt dit soort dinge» and tot de niet toelaatba- m heb je het als onder* veel gemakkelijker- je lost er niet wezenlijk oblemen mee op. Omda noeilijkheden er nu g liggen, heb ik me beJe!. lard om datgene wat i ïool met succes in Pra ireng, te laten zien aa collega's, aldus de hee lisse. de openbare les wor?f., nderen weer met de b IVlissingen teruggebracm- ia zullen de onderwijze^ ,n een uitgebreide discu orten. Het hoofd van «e ;enburgschooL de heer ilm, heeft zich volled 8 r het idee van zijn coue* ischaard. Dokter Krone zegt: „Je zal bij de se voorlichting ook de P en de dominees moete' kken. Zij zouden de v» men vanaf de '<aP meedelen dat de v van God aan Noaw re luidde: „wees taiw emelt op aarde") nu md wei voltooid is en ijd wordt dat wij ons verantwoordelijkhed Vpn", Vooruitzichten voor zaterdag bi zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 "ur: enkele buien, af en toe zon en temperaturen meest boven normaal. Weersvooruit- zichten in cijfers gemiddeld «ver Nederland- Voor zaterdag: Aantal uren ir 1 tot 5. Min. temp: 1 tot 5 I paden boven normaal. Max. emp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge I ™ode van minstens 12 uur: IProcent. Kans op een ge- cent, v i zon-dag- Aantal uren 0 tot 4. Min. temp: 1 tot 6 tJ!, koven normaal. Max. I rn™ tot 4 graden boven [periodÜ ans op een droge penode van minstens 12 uur: heel I8"*' Kans op een ge" cent g etmaal: 3® Pr°" hOQgWatep ■so 2aterdag 10 febr. lHaiw,L°P. „Zoüm 8-03 en 20.35 I Temmf 713 en 19.48 V „Uzen 6 39 19.16 WeSen 6:2 en 18 49 emeldinge 7.53 en 20.25 I A,anz 256 onv- Bhemfel- I Plus 2 p1!7.'; Straatsburg 132 |>W -w, ,sdorf 278 -14, I'll nln v Plochingen lonv Mannheim 153 ■Mafe, iMnv4ach„. 124 Plus 3, I1- Kauh ion Bwgen 82 plus l^len 78 7 r' uTrier 259 "4' Lobith 8si'7l Buhr°rt 244 -19 I kop 8fi2 on 7 Pannerdense Wsselkon oin imeSen 692 -20, 382 -15 n ~19' IJssel s,t> 5456 rTr 265 "5- Mon- Iplus r-ïf ngharen 3902 de sluis 504 -1 Uit de uitlatingen van de heer Boudewijn in het perso neelsblad blijkt dat het de N.S.M. momenteel voor d.e wind gaat. Ofschoon nog niet alle gegevens bekend zijn over het afgelopen jaar, staat al vast dat de resultaten van 1972 beter zijn dan die van het jaar daarvoor. Overigens waren de vooruitzichten in het begin van 1972 toch vrij som ber. In verband met het grote aanbod van kunstmeststoffen op de wereldmarkt rees bij de N.S.M. de vraag of men de verhoogde produktiecapaciteiit wel volledig zou moeten be nutten. Door het ontsluiten van nieuwe afzetmarkten en het feit dat in de tweede helft van 1972 de vraag naar stik stofmeststoffen toenam, kon volgens de heer Boudewijn toch een bevredigend produk- tiepeil worden bereikt. Voor dit jaar verwacht de heer Boudewijn dat op de we reldmarkt de vraag verder zal toenemen. De vraag naar ureum is nu al groter dan het aanbod. De N.S.M. verwacht volgens de heer Boudewijn dit jaar de greep op de Ameri kaanse markt te kunnen ver stevigen. Samen met andere stikstofbed,rijven heeft de N.S.M. hier een eigen afzetor ganisatie opgericht, waardoor men niet alleen de positie op de Amerikaanse markt kan behouden, maar ook verbete ren door een vergrote afzet van ureum en oplossingen. „Wij verwachten dan ook dat onze installaties, zowel voor ammoniak als die voor de eindprodukten, vol belast kun nen werken," aldus de heer Boudewijn. Mag wat de afzet betreft het Jaar 1973 er voor de N.S.M. heel rooskleurig uitzien, wat de te verwachten financiële resultaten betreft is de heer Boudewijn gematigd optimis tisch. „De steeds voortwoeke rende inflatie, alsook de ster ke stijging der Ionen en de steeds hoger wordende grond- stoffenprijzen (aardgas), ge ven reden tot bezorgdheid. Het is duidelijk dat door deze trend de concurrentiepositie, niet alleen van ons bedrijf, maar ook van vele andere in ons land, in gevaar wordt ge bracht," aldus de heer Boude wijn. In het personeelsblad deelt hij verder mee dat het perso neelsbeleid dit jaar gericht zal zijn op het zoeken van een oplossing voor problemen als bijvoorbeeld de vergrijzing, de werktijdsverkorting, de over gang van dagdienst naar vol- continudienst e.d.. (Van onze correspondent) GOES-HANSWEERT Za terdag 10 februari organiseert de regionale raad van de Ne derlandse Volksdans Vereni ging voor Zeeland en West- Brabant in Goes een Dansdag Nederland. Van 's ochtends elf uur tot 's middags vier uur wordt ie dereen in Goes en wijde om geving in de gelegenheid ge steld om Nederlandse Dansen te leren. De dansdag wordt geleid door Alma Verhagen, docente van de Nederlandse volksdansvereniging. De dans dag wordt gehouden in de gymzaal van de mr. dr. Mes- school aan de Vlasmarkt 5 in Goes. Op het programma staan Nederlandse dansen die door de Nevo kortgeleden zijn uit gegeven in een nieuwe volks- dansbundel met uitsluitend Ne derlandse Volksdansen. Deze dansdag is bijzonder geschikt voor hen die met volksdansen willen beginnen. De zakelijke leiding voor d,eze dansdag is in handen van G,M. van Dam me, dansleider van de volks dansgroep Vodago uit Goes. Men kan zich opgeven bij de zakelijke leider of aan de zaal. De entree is vijf gulden. Voor Nevo-leden en 6,25 voor niet- leden. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Een 42-ja- rige inwoner van Sluis, C. M. de B„ werd veroordeeld tot 300 boete, omdat verhuizers in een kast een pistool en 150 flobertpatronen aantroffen. Hetzelfde lot onderging de 33-jarige Belg V. C., thans woonachtig in Sluiskil. Hij werd aangehouden in de Braak man door een jachtopziener, die een geweer op de achterbank van de auto aantrof. „Maar meneer", zo verdedig de de man zich voor de politie rechter, ,bij ons in België mag je wel een vuurwapen hebben. Bovendien heb ik niet met het geweer in Nederland gejaagd". Hij kreeg f 300 boete. De 23-jarige stuurman van een binnenschip uit Terneuzen, B. J. J. gaf op 19 september vorig jaar zijn plaatsgenoot A. L. G. een paar fikse opdoffers. De politierechter vond de klap goed voor f 100. De 46-jarige P. D. uit Terneu zen vergat in Terneuzen een bromfietser voorrang te geven, Van de aanrijding zou hij niets hebben gemerkt, want hij reed door. Een getuige verklaarde dat de aanrijding wel degelijk een harde klap had veroor zaakt, maar D. bevond zich ten tijde van het ongeluk in een niet al te beste conditie. Van daar dat hij de aanrijding niet zou hebben gemerkt. Hij kreeg f 100 boete voor de aanrijding en f 250 voor het doorrijden. Een 64-jarige caféhouder uit Graauw, E. de V. reed op 21 augustus vorig jaar door na een aanrijding met een vrachtwa gen. Hij kreeg twee weken on voorwaardelijke gevangenis straf van de politierechter. ]o Gisteren hebben duikers van de mijnopruimingsdienst van ■de koninklijke marine te Vlis- singen een indrukwekkende ■hoeveelheid Grote Duitse gra- ■naten, munitie, kisten met ont stekingen en dergelijk oorlogs tuig in de westelijke buiten haven van Terneuzen boven gebracht. In totaal 150 stuks. Dit is gebeurd nadat wacht meester Slingerland van de post Terneuzen d.er rijkspolitie ■te water, dinsdag het oorlogs tuig bij laag water ter plaatse ontdekte. Zoals werd veron dersteld bleek het munitie enz. uit de tweede wereldoor log te zijn. Het gevaar voor explosie was door het jaren lange verblijf in het water nauwelijks verminderd. Gis ternamiddag hebben de dui kers het werk gestaakt en werd al het gevondene voorlo pig nabij Breskens opgeslagen. Later zal de gehele buit naar Vlissingen worden vervoerd om daar onschadelijk te wor den gemaakt. (Van onze correspondent) HULST In café Seraph. Blommaert te Hulst wordt zondag a.s. een grote prijsschie ting gehouden op de liggende wip. De schieting begint om drie uur. (Vamonze correspondent) HULST In café Ron de Vilder te Hulst wordt zaterdag a.s. een grote prijskaarting gehouden. De kaarting begint om acht uur- (Van onze correspondente)* MIDDELBURG De politie rechter in Middelburg heeft donderdagmorgen twee jonge Duitse matrozen veroordeeld tot vier weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De 20-ja- rige A. O. en de 18-jarige F. H. K. uit Delmenhorst in Duits land lagen met hun schip in de binnenhaven van Terneuzen. Op 28 januari zagen zij de schipper van de naast hen gele gen boot de wal op gaan. Met een loper braken zij de stuur hut van het verlaten schip open en namen er f 400 en enkele sieraden uit mee. Ze werden veroordeeld conform de eis van de officier van justitie. De officier eiste ook vier we ken onvoorwaardelijke gevan genisstraf tegen de 33-jarige W. A. N. uit Vlissingen. Deze incasseerde op 4 augustus via een vals ondertekende kas cheque f 536. De cheque hoorde toe aan een mevrouw die een uitkering genoot van de bij standswet. De vrouw woonde bij N. in de straat. De politie rechter bepaalde de straf op drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Tegen een 42-jarige hotelhouder uit Rot terdam eiste de officier van justitie twee weken gevangenis straf onvoorwaardelijk. De echtgenote van de man, J. B. van O., bleek in een zomerhuis te Oosterland op Schouwen- Duiveland twee pistolen voor handen te hebben waarvan er een defect was, toen de politie huiszoeking kwam doen. De echtgenote was doodsbang voor inbrekers, vertelde Van O. Ze zat daar al'een in die bunga low en er was al twee keer in gebroken. Ik heb haar nog aan geboden twee honden te kopen, maar daar is ze ook bang voor. Ze had liever een pistool zei ze. En nu is het helemaal mis, stel de de man, want nu wonen er tien Marokkanen naast haar. Lijkt het u niet veel beter voor uw vrouw dat ze zich" bij u voegt op Katendrecht, vroeg de officier van justitie. Dat was tegen het zere been van verdachte. Wat Katen drecht, beet hij de officier agressief toe, wat heeft dat nu met deze zaak te maken. Dit slaat helemaal niet op Katen drecht. Hoe dan ook, repliceerde de officier van justitie, vuurwa pens in de café- of hotelsfeer zijn altijd gevaarlijk. Zo mag je in ieder geval je zomerhuis niet verdedigen. De politierechter veroordeelde de Rotterdammer tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, twee jaar proeftijd, 500,boete en ver beurdverklaring van de wapens. (yan onze correspondente) VLISSINGEN. De raad voor maatschappelijk welzijn in Vlis singen wil proberen de toekomstige bewoners voor een heel nieuwe wijk van Vlissingen, namelijk het plan-Westerzicht, te betrekken bij de opzet van de wijkvoorzieningen, de afronding van de wijk en de plaats van de toekomstige schoolaccommodatie en het treffen van voorzieningen die de leefbaarheid van een nieuwe wijk kunnen verhogen. kundigen zoals stedebouw kundigen, mensen van de ge meente, en van de woning stichting, die de huizen in op dracht laat bouwen. De stedelijke raad wil nu een aanvulling geven op het werk van deze groepen. „We willen", zo zegt de voorzitter van de raad d.e heer A. Hoefkens „de fouten die bij de opzet van eerder gebouwde wijken zijn gemaakt voorko men. Tegenwoordig bouwt men eerst een hele wijk en pas daarna worden er allerlei voorzieningen getroffen die de leefbaarheid van zo'n wijk moeten verhogen. Het zou ei genlijk ideaal zijn als we een nieuwe wijk zouden kunnen opzetten zoals dat vroeger ge beurde. Eerst beginnen we met het bouwen van een kerk bijvoorbeeld of een wijkcen trum en daaromheen de hui zen, zodat je eigenlijk al met een een hart hebt in een nieuwe wijk". De stedelijke raad weet dat hij geen ijzer met handen kan breken. Maar door vooraf de toekomstige bewoners te raad plegen moet het toch mogelijk zijn het ideale beeld zoveel mogelijk te benaderen", zegt de heer Hoefkens. Daarom wordt er op 12 februari een openbare vergadering van het algemeen bestuur van de raad gehouden in het wijkcentrum Open Hof in Pauwenburg in Vlissingen. Op 12 december van het vorig jaar is er een oriënterende bespreking ge houden met dertig toekomstige bewoners. De reactie van alle deelnemers was bijzonder positief. De wijk Westerzieht krijgt binnen enkele jaren 728 wo ningen met een kleine vijfdui zend inwoners. Het is nu nog niet bekend wie het grootste gedeelte van de bewoners van de nieuwe wijk zullen wor den. Maar iedereen die een beetje belangstelling heeft voor het project kan zich 12 februari laten horen op een openbare vergadering. De heer Hoefkens hoopt dat ei vragen en problemen naar voren zullen komen die ook betrekking hebben op andere wijken zodat ook daar eventu eel correcties kunnen worden aangebracht. Er zijn momenteel drie werkgroepen bezig met de ontwikkeling van een plan Westerzieht. De leden bestaan vooi het merendeel uit des- Boerenbond Woensdag 14 februari houdt de Westdorpse Boerenbond zijn jaarlijkse ge zinsdag. Na de eucharistievie ring wordt de avond in zaal Concordia doorgebracht met een quiz, een verloting en dansen. (Van een onzer verslaggevers) GENT Burgemeester G. van Maele van Brugge heeft tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel in Gent een warm pleidooi ge houden voor verbetering van de samenwerking tussen Gent, Antwerpen en Brugge op het gebied van havenpolitiek. Naar de mening van de heer Van Maele kan een dergelijke goede samenwerking het begin zijn van een goed nationaal havenbeleid, hetgeen op zich dan weer een stimulans kan betekenen voor de Belgische economie. (Van onze correspondente) OOST-SOUBURG Op maandag 19 februari a.s. komt de Zeeuwse statenfractie van de KVP naar de gezamenlijke statenkringvergadering. Deze wordt gehouden in Bachten Poorte, Oranjeplein in Sou burg. De aanvang is acht uur. De zes politici, waaronder ook de gedeputeerde mr. A. van Geesbergen, zullen een forum vormen, waaraan men ruim schoots vragen en suggesties kan voorleggen, die dan in discussie zullen worden ge bracht. Ook andere belangstel lenden zijn van harte welkom. •Degen ;n die geen eigen ver voer hebben kunnen een tele foontje geven aan 01184-3926 of 5924. Zij zullen dan worden afgehaald. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Volgens het hoofdbestuur van de Z.L.M. blijft de noodzaak voor de Zeeuwse veilingen om te gaan samenwerken sterk aanwezig. Men vroeg zich tijdens de vergadering van het Z.L.M.-hoofdbestuur namelijk af of het vormen van de „Com binatie Barendrecht", een combinatie, waarin de veilingen van Fijnaart en een aantal Zuidhollandse veilingen samenwerken, niet zijn weerslag zal hebben voor de Zeeuwse veilingen. Het ziet ernaar uit dat de „Combinatie Barendrecht" veel kopers zal lok ken, hetgeen de prijszetting gunstig zal beïnvloeden. In zijn openingswoord stond Z.L.M.-voorzitter J.B. Becu stil bij de landbouwprijzen voor 1973. Het C.O.P.A. vraagt voor dit jaar een gemiddelde prijsverhoging voor de gega randeerde producten van ze ven procent.waarbij nog een nadere verdeling moet worden gemaakt van de verhoging pel' product. De heer Becu deelde mee dat over het invoeren van de gemeentelijke onroerend goed- belasting momenteel wordt overlegd tussen de gewestelij ke raad van het landbouw schap en de afdeling Zeeland van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Deze on roerend goedbelasting komt in de plaats van de grondbelas ting, straatbelasting en perso nele belasting, drie belastin gen, die geheel gaan verdwij nen. De vraag is nu of de aanslagen op basis van de waarde van de oppervlakte der gebouwen dient plaats te vinden. Belangrijk is daarbij dat over de oppervlakte als maatstaf weinig misverstanden kunnen ontstaan, omdat dit eenvoudig meetbaar is. De ge organiseerde landbouw zal de ontwikkelingen volgens de heer Becu nauwlettend blijven volgen. Belangrijk is volgens de heer Becu vooral dat er voor alle gemeenten in Zee land en Noord-Brabant een uniforme regeling komt. Tijdens deze hoofdbestuurs vergadering zei de heer Becu dat het voor de boeren beter is om in plaats van brouw- gerst maar zomertarwe in het bouwplan op te nemen. Het i3 namelijk zo dat het Centraal Brouwerij Kantoor (C.B.K.) als ba-sis voor de contractprijs van brouwgerst in de toe komst zal uitgaan van de in terventieprijs, terwijl tot no; toe werd uitgegaan van het midden tussen de (lage) inter ventieprijs en de (hogere) drempelprijs. Voor de land bouw is het gewijzigde stand punt van het C.B.K.niet aan vaardbaar omdat daardoor de prijs van brouwerijgerst ach terblijft van die van de zo mertarwe en het rentabiliteits- evenwicht tussen deze twee granen wordt verstoord. (Van onze correspondente) MIDDEULBURG Donder dagmorgen moesten er elf man nen terecht staan voor de Mid delburgse politierechter omdat zij tijdens het besturen van hun auto, brommer of fiets, onder invloed hadden gereden. De 37-jarige J. de M. uit Goes zou op 12 oktober vorig jaar slingerend hebben gereden in Goes. Hij bleek op die dag' oververmoeid te zijn, niet te hebben gegeten, en twee pils en vier glazen sherry te hebben gedronken. De officier eiste zes dagen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf, en acht maanden ontzgging van de rijbevoegd heid. Na het pleidooi van raads man F. K. Adriaanse werd het zés dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf, en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. J. R. uit Kapelle, 25 jaar, reed op 26 juli onder invloed. Hij kreeg, conform de eis, een week gevangenisstraf onvoor waardelijk en negen maanden niet rijden, A. van H. uit Terneuzen maakte op 5 november een kroegentocht met de auto. Dat was gekkenwerk, vond de offi cier van justitie, en de straf werd een week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en negen maanden niet rijden. W. V. uit Hulst, 24 jaar, caram- bleerde op 21 augustus vorig jaar te Hulst met zijn auto te gen een lantaarnpaal en een geparkeerd staande auto. Hij bleek onder invloed te zijn. Hij kreeg tien dagen onvoorwaar delijke gevangenisstraf, en ne-' gen maanden ontzegging. J. V. uit Borssele reed tot twee keer dronken op zijn brommer. Hij moet nu tien da gen brommen in de gevangenis, en hij ma:g vijf maanden niet op zijn brommer rijden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zoals wij meldden is bij beschikking van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer L- M. Jansen uit Terneu zen, lid van de Eerste Zeeuwsch-Vlaamse Aeroclub (EZAC) benoemd tot exami nator voor het zweefvliegbe- wijs en de bevoegdverklaring „sleepvliegen" in dit bewijs. De heer Jansen is hiermee de eerste in Zeeuwsch-Vlaande- ren, aan wie door de Rijks luchtvaartdienst deze bevoegd heid is toegekend. De heer Jansen vertelt dat hij in 1970 lid werd van de in 1966 opgerichte „EZAC". Hij ontving zijn opleiding van de gastinstructeurs (EZAC heeft geen eigen instructeurs, daar voor is het kader te klein) van de Eindhovense zweef- vliegciub, de heer Van der Heijden, die tevens chef-in structeur van de „EZAC" is en van de Westbrabantse Aero club (WBAC) te Woens- drecht. Voor men examen mag doen moet de kandidaat tenminste vijfhonderd vluchten gemaakt hebben: Vanzelfsprekend wordt men niet zo maar „de lucht in gestuurd". Dat ge béurt eerst met een instruc teur, die zijn leerling na onge veer vijftig vluchten alleen laat gaan. Maar dan zweef vliegt men nog altijd onder het directe toezicht van de in structeur. Het zweefvliegbrevet geeft de vlieger het recht om over landvluchten van meer dan vijf km. buiten het vliegveld te vliegen. Hijzelf vloog een keer naar Paal en een keer naar Clinge, beide afstanden van 25 km. Een lid vloog vo rig jaar tot in Frankrijk. Als je zover bent moet het zweef vliegtuig wel per auto worden teruggevoerd naar de plaats van herkomst. Als het theoretische examen met goed gevolg is afgelegd, mag men opnieuw een prak tisch examen doen dat bestaat in achter elkaar vijf precisie- landingen uitvoeren op een oppervlakte van 30 bij 79 m. Wil men een bevoegdheidsver klaring krijgen, zoals de heer Jansen nu in zijn bezit heeft, dan moet men daarvoor op nieuw een theoretisch examen afleggen te Arnhem en een praktisch examen te Eindho ven. Dan eerst kan men zich Instructeur noemen en dan zit er de mogelijkheid in dat de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst je tot examinator benoemd.

de Stem | 1973 | | pagina 3