EEN POR IN JE RIBBEN Tango - „f ilmschandaal"succes verzekerd KORT EN GOED Prachti Figuranten genoeg in Brandh Eén aanklacht tegen EUsberg vervallen verklaard Weigering visum Klompé betekent beperking contact CPFflPT) Krijgen nieuwe Spaanse kardinalen rode hoed niet van Franco? Figurantenrol kunst cultuur BRABANTS ORKEST TUSSEN WAL EN SCHIP IN HET CULTURELE VAARWATER oek ijdschrift Onderzoek Watergate Kraakpand ontruimd in Haarlem TELEURGESTELD... RUIL ZE IN paplar oor uw pen Ambtenaren- pensioenen Ambtenaren- pensioenen (2) Vrijdag 9 februari 1973 1WÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm 10 Vrijdag 9 februari TWAALFDE Internationa le Zomercursus voor vocalis ten te Vught van 24 juni - 14 juli. Docenen: Mauren/en Le- hane, Londen en Hans Hotter, München. Oratorium (barok periode) en Duitse kunstlied zijn aan de orde. Inl. Stichting 's Hertogenbosoh Muziekstad, stadhuis, Den Bosch. ZESENDERTIGSTE Natio nale Zangfeest op 27 mei tt Antwerpen onder het motto: „Vlaanderen, ons Vaderland. Federalisme moet werklijk- heid worden via het lied van o.a. Miel Cools, De Elegasten, Peggy en Donald, koren, mu ziekkapellen en het lied „Vlaanderen dach en nacht". TONEELGROEP Centrum schreef aan minister Engels over Proloog: „Wij vragen uw aandacht voor de ongelukken die blijkbaar kunnen gebeuren als een lagere overheid wei gert of niet in staat is het nationaal of internationaal be lang van een bepaalde kunst instelling te erkennen. Eindhoven handelt in strijd met de discussie-nota Kunst beleid, wordt eraan toege voegd. Voorstel: „Rampen fonds" voor slachtoffers van de decentralisatietendens. DE AFWIJZING van f 1500 subsidie van minister Boertlen aan DAT voor het stuk „De schoen voor het schorem", met motief „geen bijdrage voor begrip over ont wikkelingshulp" krijgt mis schien een staartje. Er is kans, dat Drins Claus tegen deze be slissing ln Deroep gaat. EEN KOLLEKTIE is ook maar een mens is de titel van exDosttie met werken uit el- gen bezit ln het Van Abbemu- seum. Samensteller drs. W. Beeren van universiteit Gro ningen. Tot 15 april POSITIEF heeft de Raad voor de Kunst de minister ge adviseerd over subsidie aan de toneelgroepen DAT, Sater. De Appel. The Family. Leonard Frank c.s. Mickery en het In stituut voor onderzoek van het Nederlands Theater. Afwij zend werd beschikt over de toneelgroep Wim Burkunk. BOEKENBEURS, de 11e Vlaamse, van 28 februari tot en met 9 maart ln het Cen traal Station te Brussel. PIERRE van Soest met schilderijen „westernserie" en tekeningen in De Beyerd te Breda; van 10 februari tot en met 2 maart. DE GEBRUIKER en de vormgeving van het leefmi lieu. Titel van een serie van 5 discussieavonden op 22 febr., 8 en 16 maart, 5 en 12 april in het Van Abebemuseum te Eindhoven. Op 22 februari Jos Krah, VPRO, als gebrui ker, Age van Randen, archi tect, als vormgever en drs. B. Vreeswijk, Planologische Dienst Noord-Brabant, als overheid. Onderwerp: Het ste delijk leefmilieu in de proble men. PRENTEN naar Rubens tot 4 maart in museum Boy mans-van Beuningen te Rot terdam. De invloed van deze schilder op 17e-eeuwse pren- tenmakers. Het zogenaamde memoran dum over Het Brabants Orkest van de vier subsidiërende Brabantse steden ligt ter tafel. Een stuk met veel feitjes en getallen. Een discussiestuk voor „een zo breed mogelijke kring", schrijft G.S. Het nogal technocratische rapport zonder een filosofische benadering van de functie van een pro vinciaal orkest (behoudens en kele kreten) vraagt echter dermate veel inzicht in finan ciële en organisatorische ach tergronden, dat we die „brede kring" (althans met een vruchtbaar gesprek) niet zó zien zitten. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat het vooral een finan cieel rapport blijft, waarbij men zal struikelen over de „dure cijfers". Als je een der gelijk stuk in eerste instantie voor een krant snel op zijn „nieuwswaarde" uittrekt, valt je dit euvel zelf op. En geen wonder, dat er dan in de krant een kop kan verschijnen als „Het Brabants orkest te duur". Als je de naakte cijfers leest (HBO kost vier miljoen per jaar, waaraan een stad als Breda bijna 3 ton bijdraagt), is een dergelijke reactie be grijpelijk. Maar deze cijfers zeggen niets, wanneer je ze niet ziet in de totale begroting van een provincie of een stad. Dan kon dat „te duur" nog wel eens meevallen in een land, waar onlangs voor ruim 25 miljoen aan kerstbomen werd gekocht. Waar liggen de prioriteiten? Uiteraard zitten de subsi- diënten een beetje in de maag met het groeiend tal culturele activiteiten, die om subsidie vragen. Ze gaan de culturele koek opnieuw snijden. Een plakje van 125.000,van HBO af en anderen krijgen wat toegestopt, etc. Maar als die koek niet groter wordt, moeten uiteraard de plakjes dunner worden. Als je in dit memorandum de taakstelling leest, die het orkest zichzelf stelt en zoals de subsidiënten die zien, üs er geen sprake van dat HBO „het iets rustiger aan moet doen", zoals een foto-onderschrift in onze krant suggereert. Alleen lees je, dat die ruimere taak stelling door HBO en subsi diënten anders benaderd wordt. Stelt HBO: uitbreiding van het orkest; de subsidiën ten zeggen: via een andere structurering van het bestaande orkest is er meer (anders) te doen. En dat lijkt me juist. Alleen mis je dan in dit rap port weer een visie op het totale muziekleven in Zuid- Nederland Natuurlijk zijn de subsi diënten gehandicapt door het feit, dat de landelijke her structurering van het orkest- bestel zo in de mist blijft hangen, maar je kunt je daar niet achter verschuilen. We missen h.v. het punt „samen werking" met het Limburgs Symfonie Orkest. Wel wordt genoemd: plannen voor con certen in Zeeland. Maar wat is er „met Zeeland" (dat voorlo pig niet aan een eigen orkest toe is; de vraag is bovendien of dat wenselijk is) mogelijk ook financieel in subsidiën- tenverband? Welke rol kan Rotterdam in deze muzikale herstructurering meespelen? etc. Twee jaar geleden is er in de provincie heftig gediscus sieerd over de taak van HBO; er zijn veel vriendelijke en onvriendelijke dingen gezegd Dat heeft positieve gevolgen gehad. HBO heeft deze signa len opgevangen en ten dele goed verwerkt. We leven in een tijd, waarin een bepaalde bourgeoisie-cultuur ondergra ven wordt. Oi we dat nu leuk vinden of niet, het zijn feiten. Het voorlopige antwoord is een, dikwijls minder leuk, luchtledig. Mogelijk biedt dit memorandum, met al zijn fei len, toch weer voldoende dis cussie-stof niet alleen in brede kring, maar ook in een breder verband dan deze nota doet om „het zuiden" muzi kaal te houden. Van carna valsschlager tot Brabants Or kest. H.E. ESP - JTOEATER MET FILMyMÜZlEïf&OI.A'g 0 Affiche van X-STRAAL. De maatschappijkritische toneelgroepen komen als pad destoelen uit de grond. Het departement van CRM heeft er de afgelopen week weer een aantal op de subsidie-lijst gezet. Het zijn allemaal groe pen, die op een of andere manier „een boodschap" aan deze maatschappij willen brengen. Ook in de amateur- sector begin je ze tegen te komen. De Bredase Ameri kaan Ira Moore opereert met de groep X-STRAAL sinds kort vanuit Den Haag met het programma VERGEET UW RIB NIET MENEER (een speelse omschrijving van het bijbelse scheppingsverhaal). Met een beginnend succes. De boodschap valt te raden: vrou wenemancipatie. Van het omstreden Proloog kun je zeggen en denken wat je wilt: het geeft op het ge bied van bewustmakend thea ter weer opnieuw de spits af gebeten in ons land, want de navolging ervan is de laatste jaren opzienbarend- Eigenlijk is dit soort theater al zo oud als de weg naar Rome (inclu sief de reacties). In hoeveel kerkelijk patronaats-toneel, in AJC- en andere padvindersto neel werd in de jeugd van de nu reagerende ouderen ook geen nieuwe maatschappij verkondigd; dikwijls verpakt in ban-bliksems, verdoemenis, hel en hemel? Mooi onderwerp voor een proefschrift. X-STRAAL is een groepje van twee mannen en twee vrouwen. „De beide vrouwen komen voort uit de Dolle-Mi- na-beweging", vertelt Ira Mooze. „Ze zijn gaan doen, wat ze toen verkondigden. Werken in de maatschappij: part-time of voor hele dagen, waarbij de man de huishou ding helpt opvangen. Overdag hebben de beide dames geen tijd meer voor „actie", maar omdat er op het gebied van vrouwenemancipatie nog het een en ander te doen is, heb ben ze het werkterrein ver legd naar de avond via toneel. En toneelspelen kan iedereen. Behalve Anne Noordhoek en Marianne Ohr werkt mee de computerprogrammeur Harrie Eckhardt. „Ik ben de enige be roepsacteur". Ira Moore haal de in Texas zijn kandidaats- dramaturgie; heeft zich daar met amateur- en semi-profes- sional-toneel beziggehouden - („beroepstoneel is in Amerika een jungle"); bleef in ons land hangen, omdat hij voorkeur heeft voor kleine landen, ope reerde met een werkgroep in vestzaktheater De Trapkes en is o.a. docent aan de instelling Bethanië te Rijsbergen. „Vergeet uw rib niet me neer" berust op improvisatie techniek en is ontstaan uit discussies over de plaats van de vrouw in onze maatschap pij. De acht scènes, die ze samen opbouwden (en telkens aangepast inspelen op het aan wezige publiek) willen ook discussies oproepen. En dat doen ze ook. „Het is dogma tisch toneel", zegt Ira Moore. „Maar niet zo, dat de mensen schrikken- We laten ze lachen. Maar op een manier, dat ze op den duur gaan denken: ik lach om mezelf. Een ironisch bom bardement van informatie, met dia's en veel muziek als boei end onderdeel". Het programma bestaat uit twee grote delen. Eerst wordt een karakteristiek gegeven van de huidige man-vrouw verhouding („De vrouw wikt- de man beschikt"). Mannen gebruiken kinderen om de vrouw thuis te houden; de pseudo-galante man, nukkig tegen eigen vrouw, maar oh zo galant tegen..; de man „koopt" de vrouw op het uiterlijk; de typische meisjes-jongensop voeding etcetera. Daarna wor den de rollen omgedraaid en komen we ironisch in een kroeg voor dames; kletsen mannen over breien en de prijs van tomatenpuree; tikt de man als „secretaresse" briefhoofden met „Mijne vrou wen"; fluiten de vrouwen op de steiger de mannen na als „lek ker stuk" etc. Een cabaret van situaties, met een x-straal doorgelicht, niet om de werke lijkheid om te keren, maar om bij te dragen aan een evenre dige man-vrouwverhouding. Ook bij X-STRAAL staan vormingswerk, scholen, kleine theaters op het programma van wensen voor hun speel lijst. „We zijn geen erkende professionele groep", aldus Ira Moore, „en dan is het nog wel eens moeilijk om aan bod te komen". Bovendien zitten ze c I loneel Onze nationale filmkeuring krijgt weer een varkentje te wassen. Maar ze weet zich in de rug gedekt door „toestan den" in Frankrijk, Italië en Amerika. De rechtbank van Bologna heeft vorige week de maker van LAST TANGO IN PARIS Bernardo Bertolucci (31) en de beide hoofdrolspe lers Marlon Brando (48) en Maria Schneider (20) vrij ge sproken van de eis van 8 maanden gevangenis en f 5000,- boete; aanklachten we gens obsceniteit en vertonings verbod na de première eind vorig jaar in Parijs zijn terzij de gelegd; de première vorige week in New York heeft zo wel boeh-roepers ais (meer) enthousiastelingen opgeleverd. Het gematigde weekblad Time gaf de film een cover-story onder de kop „Zelfportret van een engel en een monster" en zegt zelfs dat met deze film een nieuw tijdperk in de film geschiedenis ls aangebroken. Het ligt daarom voor de hand, dat Tango in Paris binnenkort ongeschonden door de Neder landse filmkeuring heen komt, als Nederland Film-Tuschi-nski nem mer m roulatie brengt. De wereld staat nog steeds op zijn kop als „sex" in het geding is. Time maakt overi gens een goede vergelijking: „Tango proclameert de bevrij ding der serieuze films van de gereserveerdheid ten opzichte van sex zoals dat in 1967 op ondubbelzinnige wijze gebeur de in Bonnie and Clyde ten aanzien van geweld". De reac ties daarop lopen uiteen van „een pornografische Elvira Madigan" tot een „werk van constante schoonheid". een stuk van „getalenteerde lie derlijkheid, die je dikwijls aanzet om over te geven" als „een authentieke morele en psychologische apocalyps". Het is duidelijk dat deze reacties samennangen met de plaats, die de reageerders zelf aan de seksualiteit in hun leven wel of met weten te geven. Bertolucci (o.a. De Confor mist) wordt beschouwd als een van de begaafdste Itali aanse filmmakers na Fellini en Antonio Marlon Brando (als Don Vito in The Godfa ther nog vers in het geheu gen) speelt in Tango de 45- jarige Amerikaan in Parijs, wiens vrouw op onverklaarba re wijze zelfmoord pleegde. Temidden van zijn verwar rende reactie ontmoet hij de jonge en vrijgevochten Jeanne (de nieuweling Maria Schnei der). Bertolucci na de auditie: „een Lolita, maar meer per vers") met wie hij drie inten se dagen beleeft in een vrije kamer van een sjofel hotel. Sex zonder liefde, zonder identiteit Bertolucci gaat daar bij niets uit de weg (sodomie, masochisme, masturbatie etc). Met voyeurs ogen, met mora listische wreedheid, met -artis tieke finesse. In de Italiaan se krant Corriere della Sera te Milaan hebben de bekende au teur Alberto Moravia en de jezuïet-theoloog Demenico Grasso van de Gregoriana met elkaar over deze film gedis cussieerd. Beiden gaven de film een hoge waardering als esthetisch werkstuk, en beiden waren. Met enkele reserves, 'net, eens over de waarde van de getoonde sex-seènes. „De beide hoofdpersoon", aldus Moravia, „hebben niet zoveel genoegen ln de sex, zoals deze zijn eigen communicatieve uit drukkingsvormen heeft". Hij vindt de film te schematisch in haar stellingname tegen de Freudiaanse opvatting over Eros. de grondbeginselen van het leven, de kwelling en het doods-principe. De film is te eenzijdig, zegt hij, in de sug- Marlon Brando en Maria Schneider dansen de laatste tango. gestie dat Eros nu het enige positieve feit is van deze be- scnaving. Grasso is het er mee eens dat de voorrang, die de film aan d-e Eros geeft het mensbeeld vertekent. Sommige scenes vindt hij pornografisch en verwerpelijk, maar hij maakt duidelijk dat de por nografie daarin geen doel op zichzelf is; ze toont eerder de brutaliteit aan, waarmee Paul een „authentieke waarde" be reikt: liefde.'*' Boeken met korte verhalen zijn uitermate geschikt voor mensen, die menen, dat ze geen tijd hebben om te lezen. Je kunt ze „tussendoor lezen. Een erg goed geschreven boek met 16 korte verhalen is van de hand van WILLIAM KOTZ- WINKLE: OLIFANT RAMT TREIN (uitg. Kosmos f 9.90) Paul Rodenko heeft van de Amerikaans-Engelse tekst mooi Nederlands gemaakt. Het titelverhaal is geschre ven vanuit de gedachtenwe- reld van een olifant. „De slang gaf hem een duw en brullend van woede duwde hij terug, maar de stenen gleden onder zijn voeten weg. - Zijn smaad was reeds een le gende Wek wijfje zou hem nog willen hebben? Een verhaal geïnspireerd op een gebeurtenis in Nairobi, waar een olifant inderdaad een treim ramde. Zo gaat Kotzwin- kle meestal uit van alledaagse feiten en mensen, waarmee hij speelt. Een sprookjeswereld met reële trekken, zoals sprookjes nooit helemaal sprookjes zijn. Of je nu het verhaal leest van agent Turner van de Mounted Police, die zijn uni form aan de wilgen hangt, of de seksuele dromen van een jongen in het ziekenhuis, de padvindersavonturen van Twiller en Kruk en de gevol gen van een „oosterse trip van Adria La Spina, het zijn stuk voor stuk verrukkelijke vertelde gebeurtenissen, die tot je verbeelding kunnen spre- ken. Poëzie met harde randjes, zoals dat heel duidelijk blijkt uit het verhaal. De Tij- gerbrug over een romance tus sen Hans Lor en Woudbloem. Een fijne bundel. Een boek met vier oude ver halen van de gerenommeerde auteur F. SCOTT FITZGE RALD: GEKKE ZONDAG (uitg. Contact f 8.90) zal waarschijnlijk een bepaalde generatie lezers ook nog kun nen boeien. Fitzgerald, die deel uitmaakte van de „lost generation' na de eerste we reldoorlog en het milieu van die tijd beschreef, Zijn „De Grote Gatsby" en „Teder is de nacht" zal velen bekend zijn. Ook in deze verhalen schrijft hij meesterlijk over een deca dente en burgerlijke wereld; vier portretjes uit grootmoe ders tijd. Vooral de wijze waarop hij mensen observeerde is dik wijls nog intrigerend. Een simpel verhaal a.s „Warm en koud bloed" (1923) spitst te genstellingen binnen een hu welijk fijntjes toe, wat ook het geval is in „Gretchen doet een dutje' (1924) „Gekke zon dag, het titelverhaal, uit 1932, schildert de verveling in Hol- lywoodse kringen, terwijl „De kristallen punchkom (1920) me, ondanks de acht blanco Paginas in mijn exemplaar, nog voldoende indruk gaf over een fagade-zaken-milieu. Mis schien zegt het u iets, dat Fitzgerald een van de favorie te auteurs van Frangoise Sa- gan is. H.E. zeker bij de eerste tien voorstellingen (drie achter de rug) met een vraagprijs tussen de f 200,- en f 300,-. Maar zijn de persoonlijke kosten eruit, dan kan het goedkoper. Er valt te praten (Violierenweg 16, Wassenaar, tel. 01751 - 4624), want voorop staat het rib-bewustzijn in deze maat schappij. HENK EGBERS. SOMA-27: Dit tijdschrift zal ophouden te bestaan. Er komt nog één nummer, dat geheel gewijd zal zijn aan Gombro- wicz. Maar de redactie kondigt aan dat in de loop van '73 een nieuw tijdschrift zal verschij nen, dat het enigszins „kleur loos geworden" Soma zal ver vangen, de lacune van het weggevallen Raster wil opvul len en kritisch en polemisch te werk zal gaan. In dit nummer wordt met name aandacht ge vraagd voor de Poolse (in Brussel wonende) schrijver M. Pankowski en de Cubaan C. Cabrera, die kataliserend werkt temidden van Castro's maatschappij. Verder in deze aflevering o.a. literaire bijdra gen van Jan van Harten, Chr. van Geel, Hidde van der Ploeg, Georges Wildemeersch („In en uitzicht van een ge dicht", n.a.Vv Claus"; een Ge verfde Ruiter) en Leo Ross („Agressoren en terbrakia- nen"; een polemisch drama in vijf bedrijven) (Soma post bus 1198. Amsterdam). JEUGD EN SAMENLE- VING-1: „De tragedie van een zogenaamde repressieve sa menleving schijnt o.a. te zijn: dat inzieht_ en wijsheid die onder zestienjarigen kunnen leven, bijvoorbeeld door jeugd-subculturen kunnen zijn onderdrukt tegen de tijd dat de jongeren twee tot drie ja ren ouder zijn geworden", ai- dus ds. N. Beets in „Tegenkul- tuur en de gehumaniseerde mens"; een essay uit een boek van zijn hand, dat dit jaar zal verschijnen. Verder o.a. Boon stra óver het stemgedrag van jonge en oudere kiezers bij de laatste verkiezingen; De Maas over de betekenis van de kleding bij jonge mensen en enkele bevindingen van een „wetenschappelijk bege leider" van Pradiso (J en S: Maliesingel 13,.Utrecht). KULTUURLEVEN-1: Ook in België zit het politieke-par- tijenstelsel nu goed in het sïod. Er bestaat het streven naar een tweepartijenstelsel. Met als centrale groeperingen de Progressieve Frontvorming en een Centrumpartij is voor dit nummer een dossier. „Naar een tweepartijenstelsel in Bel gië" gemaakt, bestaande uit een vijftal bijdragen. Verder o.a. aan de orde: de religieuze betekenis van de wegebbende Jezus-beweginig, de onont bindbaarheid van het huwelijk en de vraag Worden wij ver giftigd?, waarop dr. A. Hen- drickx een antwoord geeft ln verpand met het gebruik van pesticiden (K.L. los f 5,- giro 1507703 Arnhem t.n.v. Kuituur- leven, Justus Lipsiusstroat 13 Leuven;. LOS ANGELES (Reuter) De federale rechter in het pro ces rond de zogenoemde Pen tagon Papers heeft één aan klacht wegens spionage tegen Daniel Ellsberg vervallen verklaard, toen hij vonniste dat het in de openbaarheid brengen van een geheime stu die over de Geueefse Indoctn- naconferentie, de Iandsverde diging niet in gevaar had ge bracht. De 41-jarige Ellsberg moet zich nu nog verantwoor den voor elf aanklachten we gens diefstal, boos opzet en andere vergrijpen krachtens de spionagewet, voor ver meende ontvreemding en het in de publiciteit brengen van de 1 Pentagondocumenten in 1969. DEN HAAG (ANP) Mi nister Schmelzer (Buitenland se Zaken) betreurt de wetge- ring van de regering van Zuid-Afrika een visum te ver lenen aan de vroegere CRM- minister mevr. dr. M. A. M. Klompé. Deze weigering betekent z.i. een beperking van de moge lijkheid tot onderling contact, waarvan de regering een voor stander is. In antwoord op vragen van de kamerleden Wierenga (PvdA) en Kleisterlee (KVP) zegt de minister het thans niet opportuun te achten om op de Zuidafrikaanse regering een beroep te doen om alsnog aan dr. Klompé een visum te ver lenen. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft met 77 stemmen voor en geen tegen een commissie van vijf gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de presidentele verkiezingscampagne van 1972, met de bevoegdheid z»1 nodig getuigen uit het Witte Huis te dagvaarden. Om het onderzoek was ge vraagd door democratische se- naatsvoormannen naar aanlei ding van spionage in hun par tijbureau in de kantoorflat Watergate door republikeinen van het vorig jaar. „De spelling is opgestelt door (zeg maar gerust) taal- hobbiïsten die niet konden weten dat in de toekomst ook minder begaafden dit kommu- nikatimiddel zouden moeten gebruiken. Men zag dus niet de nootzaak om het geheel zo eenvoudig mogeluk te maken. Men dagt alleen aan zigzelf, zoals nu superbegaafden ook alleen aan zigzelf denken en een onregtvaardige streit voe ren voor het behout van een onnodig moeiluke en inkon. sekwente spelling. Gezamen- Iuk moeten we tragten de wat minder begaafde mensen be gaafder te maken door de ei sen op spellinggebiet te ver- ligten Het verwarrent werkende woortbeelt dat sgoli- ren parten zou spelen, bestaat inderdaat, maar overdreift u dat niet? Het aanpassingsver mogen van de mens. wanneer het gaat om vereenvoudigin gen is fenomenaal!!" 0 Uit een brief van logope dist en taalstrijder Wim van Oosten uit Badhoevedorp aan de Raad voor de Kunst. eindredactie henk egbers HAARLEM (ANP) Over eenkomstig het besluit van b. en w. van Haarlem is donder dagmiddag het door „Release" gekraakte pand in „Schalkwijk" ontruimd. Op 5 december van het vo rige jaar had „Release" met medewerking van Sinterklaas en Zwarte Pieten twee leeg staande huizen van een blok van 53 woningen gekraakt ten behoeve van drie gezinnen. Na een kort geding zijn de gezin nen op 24 januari vertrok ken. Vrijdag kraakte de werk groep „Huisvesting" van Rele ase een van de vrijgekomen panden uit protest tegen de bouw van teveel dure wonin gen. De uitzetting nam een uur in beslag en volgens de politie is daarbij alles rustig verlo pen- (ADVERTENTIE) OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE 7 voor de moderne PFAFF zlg-zag lichlgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Tel. 01640-35878 BREDA Lange Brugstraat 30 Tel. 01600-31745 ROOSENDAAL Nieuwe Markt 48 Tel. 01650-35546 P. HERMES Bisschopsmolenstraat 16 ETTEN - Tel. 2223 Brieven vóór dezfe rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud c.q. strekking. Met betrekking tot boven staand onderwerp daag ik de parlementaire redactie van De Stem uit, waar te maken dat de verhoging van de pensioen bijdrage van de ambtenaren van 10 procent tot 12 ^2 pro cent slechts voor de lagere en hogere overheidsdienaren (va riërend van 0,25 tot 2%) door deze maatregel minder inko men zullen gaan genieten en dus minstens 98% meer. „De ambtenaren genieten twee grote voordelen". „De ambte naren genieten een welvaarts- vast pensioen, waarvoor zij nooit premie hebben betaald". Die redactie van u schrijft niets over het feit dat diezelf de ambtenaren veelal 40 en zelfs 50 jaren pensioenpremie hebben betaald. Als zij 50 ja ren premie hebben betaald, krijgen zij toch slechts pensi oen over 40 dienstjaren (70%) en hebben ze minder dan 40 jaren betaald, ontvangen ze voor elk jaar (meestal) 1,75% minder. Hij schrijft ook niet over het feit, dat de ambtenaren wel reeds jaren voor dat wel- vaartsvaste pensioen betalen, Destijds is namelijk daarvoor het pensioenbijdrageverhaal verhoogd van 8% tot 10%. „Het overheidspersoneel ge niet ook nog 20% van de aow". Dit is onjuist. Wij ge nieten de volle aow, maar op ons pensioen, waarvoor wij hebben betaald, wordt 80% van de aow welke wij genie ten, gekort. Dus bij f 8000, zo'n f 6400- Die redactie ver meldt ook niet, dat werkne- mera in het vrije bedrijf des tijds een compensatie voor de te betalen aow-preimie hebben gekregen en dus thans nog genieten. Voorts geniet iedere Nederlander aow of hij er ooit voor betaald heeft of niet, of hij vroeger arbeider is ge weest of directeur, zelfs een miljonair. BREDA P. ALBEES 12% of 14% van het salaris betalen en dan wel- vaartsvast pensioen ter hoogte van 75 van het laatstver diende salaris... Het lijkt wel een sprookje als de gewone burger voor 11,3 van zijn salaris hoog stens f 600 per maand AOW m de hand kan krijgen!!! OOSTERHOUT L. HEESBEEN In de krant van dinsdag 6 februari is bedoelde informa tie reeds door ons gecorrigeerd (redactie). MADRID (ANP) Het is op het ogenblik nog niet zeker of generaal Franco als Spaans staatshoofd gebruik zal maken van het eeuwenoude recht en de twee nieuw benoemde kardinalen de „rode hoed" za opzetten. De rode hoed ofwel biretta is het officiële onder scheidingsteken van een kar dinaal. Men neemt in Madrid aan, dat men zal proberen de ze ceremonie in de Spaanse hoofdstad te vermijden. Het voorrecht, dat sommige staatshoofden ten aanzien van nieuwe kardinalen hebben, nog een oud overblijfsel van de sterke banden, welke vroe ger eeuwen bestonden tussen kerk en staat vooral in de Europese landen. De vraag et Franco erop zal staan is van betekenis, omdat de Spaanse bisschoppen met steun van het Vaticaan proberen de nog steeds bestaande hechte ban den tussen kerk en staat Spanje wat losser te maken. Bij de jongste benoeming van dertig nieuwe kardinalen bevonden zich twee Spaanse bisschoppen, de aartsbisschop primaat van Toledo Marcel® Gonzalez en aartsbisschop Narciso Jubany van Barcelona- Op de dag dat de kardinalen benoeming bekend werd g®' maakt bevond de apostolis® nuntius in Spanje, mgr. Luis Dadaglio in Rome voor ee privé-audiëntie bij de pa» Men neemt aan, dat hij met o paus overleg heeft gepiep over deze voor Spanje bijzo"' der gevoelige zaak. ATJ DIK (Van een speciale versla BRANDBU Het ziei heden, waaronder de weds kampioenschap in Brandi boven verwachting goed z vos-ijs", grapte Knut Fui het organisatiecomité, don voetbalstadion van het pi afgelopen dagen veel var knapt' zienderogen op. Fm behoorlijk gaan vriezen. Ir derdag was het vijf grade zon bij een temperatuur weertype dat we nodig heb i De meeste deelneemsters z(ji in de loop van donderdag ii Brandbu, waar men op 1 maart ruim 100 Nederlander hoopt te ontvangen voor deel neming aan een marathon wedstrijd over 70 kilometer neergestreken. De ploegen var Nederland en de Sovjet-Uni( kwamen gezamenlijk per bus uit Oslo aan- De Russischt ploeg telt twee oud-wereld kampioenen Nina Statkevits' veroverde de titel in 1971. in Helsinki en werd bovendien Europees kampioene in 1970 en 1971. Verder is de nu 30 jarige Lasma Kaoeniste terug gekeerd. De lerares in de Let- tische talen uit Riga, die in '1969 te Grenoble de wereldti- tel voor zich opeiste, verdien- -de haar plaats in de equipe voor Brandbu tijdens de Rus sische kampioenschappen in Alma Ata, waar zij vierde werd. Na een zevende, plaats bij het Europees kampioen schap van 1970 in Heerenveen en een vijfde positie te West- Allis voor het wereldkampi oenschap trok zij zich terug om te bevallen van haar twee de kind. Overigens onbreekt "u Loedmilla Titova omdat zij «verwachting is. In de Russi- sche ploeg hebben zich voorts gereden de 21-jarige nationale kampioene Loedmilla Savroeli- na misschien wel de gevaar lijkste concurrente voor de fa- Ef titelverdedigster Atje Keulen-Deelstra, Tatiana Sje- ekova, die derde werd in de Averhfa tltelstri;id en Tatiana het aantal kanshebsters op een ,plaats bePerkt tot se kamt6- n-|dsters: de Noor- de w™PmCnte Sigrid Su"dy en Voor a Monika Pflug. •er ka,6 *nt£re deelneemsters landen I rijdsters uit 8 meer start) is niet SLl,^legd dan een figu- trainer r, ^teravoiid stuurde e Gerard Maarse, evenals Pupillen va Koedridtsicv> rijn baan op °r een train« de de^Lnt6 ging n°S even in op Europees tVan-de ISU dames L,kamP10enschap voor WVdP T ,V°5r de viei'de te schaffen nlT Staat' af 'erug ziirV'* m Z0U een staP „Ik heb i ^US -de trainei'- •""ganisatr,? t be2nP v°°r de den, die pi-S moeilijkhe- maar ik ht "l1 eenmaal zijn, er een rmi dat de JSU vinden ?77?SSlng voor weet te ^'b vaart Plg l00pt het ik". 4 n°S met, dacht Pease fcSSters ,aan het Euro kampioenschap in Brand -am-, Uit. m, 3, 1 604 rv/3. Deelnemers 1.396.172 BrUt° inleS f 600.580 7r n l'riizen bedrag f de jc 2e Beschikbaar voor 6,k f 147*645 7Pq "f e" d6 Premie naars ,r Prijs; 4 win- "btvangen ,k brut0 f 66.911,20 naars- rt prijs: 210 win" "btvangelT f* k°,0m f 703'" baars ,i 6 P1IJS: 2512 win- "btvangen n'' k°l0m f 58 70 ba het Premie wordt clameterm-rStrljken van de re" - Woe»sdag 28 gewezen b'4 loting toe- ste Prijswinnaars! hc er ni pe bt sli hc st< al: ko tir lie vi. g-r od ha Sti rei sul teg stii Ee: dal

de Stem | 1973 | | pagina 10