OUDERS IN AARDENBURG Meerderheid vóór invoering van schoolzwemmen om je rt... SE&DE !BV lalvarme PEUTERZAAL BRESKENS OPEN zeeuws Portret van jachtopziener C Riemslag te Biervliet n horeca sluis houdt weer vakbeurs 'müma* KATTEN Aardenburgse raad vindt stencil machine te duur de lekkerste lankmaker Brochure over schade streek die heerlijk jrays nu FOUTEN MODDERPOEL Barbaren Alles zien Milieubewust inj in: Bouquet, i Citron. - fe 7' -6 r, open haarden etc. rtellen over de vele Bnéér dan alleen 3 geeft u 'n andere ntatie aanvragen N-VLOEBEN lA'S ---TT'«'ffF=aa ^frta-pwedstrijd een tra- beiirs onderdeel van de vak- van^u'S afdeling Sluis J"Horeca Nederland houdt en 8 maart voor de beurs Tiil?al een horecavak- len deze beurs zul- t'ckki>Hiv00r het peibliek aan- den nil activiteiten wor- 'etnatijry06^' zoa,s een in" en e„i! hiertapwedstrijd en culinaire wedstrijden. °P "fi1 m?6 lefhebbers bestaat deel to de gelegenheid I liühr-i,!.. !1,eIn.en aan een gezel- Sluis Aa !lnen de gemeente billende" i„? rit. zi;in ver" I bonden prijsjes ver- i wordt' die, ev<fnals vorig VoWmal;„„ g,ehouden in de ih Sint a scboenfabriek aan i dsr<k da "nafstra,at' zal °P de een banket °ten worden (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Tijdens de gisteren in Aardenburg gehouden gemeenteraadsvergade ring vroeg de heer Paridaen of het niet mo gelijk was om een kat tenbelasting in te voe ren. „Aleen de zwarte katten d.an", viel de heer Van Helden hem la chend bij. „En rooie poezen slaan we ook over", aldus loco-burge meester Bonte, die daarL na met een fikse hamer- klop de opkomende hila riteit in de raadzaal be dwong. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Zestig procent van de ouders van schoolgaande kinderen is volgens het raadslid W. van Helden voor het geven van schoolzwemmen. Dit zei de heer Van Helden in de laatste raadsvergadering naar aanleiding van een publikatie over een gehouden ouder avond van de r.-k. basisschool in Aardenburg. Door hand opsteken gaven de aanwezigen toen te kennen in meerder heid tegen het schoolzwemmen in het Oostburgse over dekte bad „De Veerhoek" te zijn. De heer Van Helden zei dat de aanwezige ouders op de avond ongeveer een derde uit maakte van het totaal aantal ouders. „Met handopsteken was het grootste deel tegen het zwemmen in Oostburg. „Persoonlijk vind ik handop steken geen zuivere zaak, want de een durft dikwijls niet voor de ander". Bovendien, zo vervolgde de heer Van Helden, besliste hier een minderheid over de meer derheid, wat allesbehalve de mocratisch is. De heer Van Helden wees erop dat een half jaar geleden onder alle ouders een enquête is geweest waaruit bleek dat op de r.-k. lagere school in Aardenburg 60 procent der ouders voor schoolzwemmen was. „Uit de enquêteformulie ren heb ik kunnen nagaan dat van de aanwezige ouders op de laatste oudervergadering het merendeel behoorde tot de 40 procent diie tegen wajs of helemaal geen enquêteformu lier invulde", aldus de heer Van Helden. schikbaar gesteld voor de aan schaf van een schaftwagen voor de dienst gemeentewer ken. Een paar inwoners van de wijk Valeiskreek hadden de gemeenteraad een paar licht punten gevraagd op donkere hoeken van hun wijk. Dit ver zoek was in handen gesteld van de financiële commissie. Loco-burgemeester G. Bonte voelde niet zoveel voor inwil liging' van het verzoek. „Er zijn in de gemeente nog wel 40 van dit soort hoeken aan te wijzen", zo zei hij. Hij vrees de een te zware belasting voor de gemeentelijke financiën als overal zomaar lichtpunten ge plaatst werden. „Er znjn in het verleden fouten gemaal maar ik vind niet dat wij die nu een, twee drie moeten op lossen". „Er is een slecht lichtpuntenbeleid gevoerd", beaamde de heer W. Stacdaert het betoog van de voorzitter. De raad ging voorts akkoord met het in erfacht geven van een stuk grond in plan-West voor de bouw van garages. De heer Van Helden vond het een goede zaak „want nu ligt er een stuk grond braak tussen die huizen, die momenteel een ware modderpoel vormt". Het bedrag per leerling werd vast gesteld evenals een nieuwe uitkerings- en pensioenveror dening voor de wethouders. Tevens werd een krediet be- (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De open bare lagere school krijgt de beschikking over een eigen schrijfmachine. De daarop eventueel vervaardigde sten cils mogen afgedraaid worden op de gemeentelijke stencil machine. Dit besloot gistera vond de raad van Aarden- burg. De heer W. van Helden vond aanvankelijk dat de school beter gediend was met een eigen stencilapparaat. „Met de vernieuwing in het onderwijs worden nogal wat dingen in eigen beheer ver vaardigd," zo zei hij. Ook wees hij op de hospitanten die regelmatig op deze school voor de klas staan en die nogal eens wat werkstukken moeten maken. Hij vroeg zich boven dien af of er geen wachttijden op het gemeentehuis zouden ontstaan omdat niet onmiddel lijk iemand beschikbaar was voor het afdraaien van sten cils. Loco-burgemeester G. Bonte wees erop dat de school gun stig lag ten opzichte van het gemeentehuis. „De bode is er altijd en het afdraaien is een kwestie van een paar minu ten" Hij wees erop dat een stencilmachine een dure uitga ve was. De heer L. de Clerck vond dat het zelfbeschikken over een stencilmachine het beste was. Hij duidde erop dat de andere lagere scholen in Aar denburg wel een dergelijke uitrusting hebben. Hij meende dat de openbare school „ten achter werd gesteld". Dit laat ste werd bestreden door wet houder J. van der Bliek die erop wees dat alle scholen de zelfde uitkering krijgen. „Wat de scholen ermee doen moeten ze zelf weten". De heer Bonte wees erop dat het voorstel om de gemeentelijke stencilmachi ne te gebruiken afkomstig was van het hoofd der school. De financiële commissie zal nu te zijner tijd toch nog eens be kijken of er financiële ruimte is voor een stencilmachine voor de openbare lagere school. Donderdag 8 februari 1973 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De werk groep „Peuterspeelzaal Bres- kens" heeft zich in een schrij ven gewend tot de ouders in Breskens. Erop gewezen wordt dat in „De Uitkomst" aan de Langeweg al geruime tijd ge legenheid bestaat op maandag en woensdagmorgen peuters van 2-4 jaar met leeftijdge nootjes te laten spelen. Toch zijn er nog peuters niet aangemeld. Ofschoon ze wel in aanmerking komen. De werkgroep nodigt nu be langstellende ouders uit om op maandagmiddag 12 februari van 14.30-16.30 uur kennis te komen maken met het werk van de peuterspeelzaal. Gevraagd is ook hun peuter mee te nemen, zodat ook die alles eens op zijn gemak in zich kan opnemen. „Op 18 oktober van dit jaar „vier" ik hier mijn koperen jubileum," zegt de jachtopziener van de Braakman, de heer C. Riemslag. Hij woont al evenveel jaren in een groot, wat oud huis in de Koninginnepolder. Hij zit in zijn kamer, van waaruit je door de nog kale takken van een Gelderse roos en een sneeuwbes kijkt. Door éen ander raam de (nog) doodse uitgestrekte landerijen. Aan de overkant een boerderij waar koeien wat doelloos staan te kauwen. Achter de dijk, maar dat kun je vanuit de huiskamer niet zien, „zijn" gebied: de Braakman. Eigenlijk behoeft de heer Riemslag mij niet veel over zichzelf te vertellen. Met mij zijn er in de streek, maar ook uit België heel wat mensen, die de grote, fors gebouwde man kennen en van hem weten dat hij zo bruut als hij er op het eerste gezicht uitziet een kinder lijk hart heeft, vol liefde voor alles wat er leeft in de natuur, de mens inbegre pen. Ik weet ook en velen met mij dat "hij een be gaafd schilder is, vooral als het onderwerpen uit de „le vende" natuur betreft. Zijn aangeboren gevoel voor com positie maakte van hem een heel begaafd natuurfotograaf. Onder zijn letterlijk duizen den kleurendia's, grotendeels van de Braakman, zijn er vele tientallen als prachtige schilderijen. Toen ik die namiddag bij hem binnenkwam blafte een enorme Duitse herder achter de veilig gesloten keuken deur. Als ik in de kamer zit, laat hij de hond binnen, een beest als een leeuw. „Hij is heel braaf", zegt de heer Riemslag, „hij doet niks". „Dank je de koekoek", zeg ik als de hond mij eens komt besnuffelen. „Hier komt geen dief levend buiten als die hond in huis is". „Sommige mensen zijn toch barbaren zegt hij (nog altijd) met zijn onmis kenbaar accent van Dongen, zijn geboorteplaats. Een speelse cocker-spaniel laat hem geen ogenblik met rust en bijt hem voortdurend in de hand als uitnodiging om nou eens eindelijk flink te stoeien. „Hier, neem nou dit hond je, dat is toch een pracht- beestje. Ik zag hoe het uit een auto gegooid werd. Het was één hoop ellende. Moet je dat nou eens zien. En heb je van de week dat tv-pro- gramma over de wolven ge zien? Jongen, mijn bloed kookte. Die lui doen maar, maar ze hebben toch geen enkel recht om beesten in de natuur dood te maken Die zijn net zo goed van ons. Van ons allemaal. De hele natuur is van alle mensen". Zijn vrouw valt hem heftig bij. Als de fluitketel het sig naal geef dat de koffie kan worden opgeschonken, zingt de kanarie zo hard dat ik er nauwelijks bovenuit kan ko men als ik vraag: „Wat is er op het ogenblik zoal te zien in de Braakman" „Nou dat is nogal wat. Ze ker 1500 tot 2000 kolganzen met wat brandganzen er tus sen, zeventien kleine wilde zwanen, veel kuifeenden, en kele futen, nogal wat winter talingen en zeker 50 ransui len, wat torenvalkjes en sperwers. Dat soort is de laatste jaren hier flink toege nomen", constateert de heer Riemslag met voldoening. „En dan zijn er natuurlijk nog de merels, lijsters, ko perwieken, kramsvogels, sijs jes en keepvinken. Ik vér- moed dat er 's avonds nogal wat uit de omtrek in de Braakman komen slapen", voegt hij er aan toe om een verklaring voor de grote aan tallen te geven. Met veel ge noegen constateert de heer Riemslag dat er in de Braak man ongeveer vijftien water rallen huizen; een uiterst schuwe vogel. Al dikwijls in het voor jaar, heel vroeg in de mor gen, ben ik met hem de Braakman in getrokken om nesten met eieren en jongen te bekijken en te fotografe ren. Je ziet tien keer meer als je met hem meegaat, want hij wijst je op dingen waaraan je achteloos voorbij gaat, gewoon omdat je ze niet ziet. Hij ziet ze wel; hij ziet werkelijk alles, bijvoor beeld ook de opgerolde egel, al heeft die dan dezelfde kleur als de verdorde blade ren waar hij roerloos tussen zit. „Er zijn nogal wat padde stoelen, elfenbankjes met een doorsnee van 20 a 25 cm en de hele kleine koraalzwam'. Met trots vertelt hij over de drie zilverreigers, die vorige zomer in de Braakman zaten. Uit Den Haag, Eindhoven en zelfs uit Groningen kwamen vogelliefhebbers er naar kij ken en natuurlijk ook veel Belgen. De zilverreiger is heel zeldzaam in ons land, het is zeker al van achttien honderd en zoveel geleden dat hij in Nederland gezien is". Door zijn lezingen en ex cursies heeft hij in de loop der jaren al vele honderden op de -pracht van de natuur, maar ook op haar doelmatig heid kunnen wijzen. „De mensen worden wel wat meer milieu-bewust. Laatst was er een oud moedertje uit Terneuzen, dat een diaver toning van me had gezien. Vroeger kwam ze met ie mand met de auo naar de Braakman. Dan ging ze op een bankje zitten en luiste ren naar de vogels. Dat kan ze nou niet meer. Ze zei na de diavertoning; „Voor ik sterf hoop ik nog eens dia's van je te zien, want nou kan ik niet meer naar de Braak man toe". Hij is naar haar toe gegaan en heeft haar een hele serie dia's laten zien. „En vernielingen?" „Dat valt nogal mee. Ik zei daarnet al dat de mensen meer milieu-bewus worden. Met het stropen gaat het ook nogal". De man, die als een kind zo verwonderd is bij het bekijken van een vogel, een bloem of een insekt, niets liever doet dan ook an deren daarvan laten genie ten, is meedogenloos als hij het met stropers of andere kwaadwilligen te doen krijgt. Zijn nachtelijke toch ten vooral, zijn niet zonder gevaar. „Daarom heb ik al tijd die hond bij me, 't is gewoon zelfbescherming", zegt hij. „Bijzondere voorvallen?" „Ja. Laatst liep ik midden in de nacht in de bossen. De herder stak ineens zijn kop op en begon zachtjes te jan ken. Ik zeg: „Ga maar eens kijken". Even later hoorde ik wat grote brullen en toen ik dichterbij kwam stond er 0 Het nest van een pijlslaarteend. 0 De heer een kerel, die me smeekte om de hond terug te roepen. Hij had geen enkel wapen, dus was het geen stroper en ik weet nog niet wat hij daar liep te doen". Aan zijn glimlach zie ik dat hij toch wel heel sterke vermoedens had. „Weet je dat er tegenwoor dig één van de jonge ransui len, die ik in mijn volière had om hun te leren een prooi te „slaan", nog altijd terugkomt. En dat is toch al een hele tijd 'geleden. Als hij me ziet komt ie op mijn schouder of op mijn hand zitten. Da's onvoorstelbaar van zo'n schuwe vogel als de ransuil". We nemen afscheid. Ik ga met een vriend naar diens bungalow. Vanuit het achterraam zie ik op de roerloze kreek witte stip pen. Door de kijker tel ik zeventien kleine wilde zwanen. Vlak achter het huis scharrelen in de dorre, bruine blaren een zwarte merel en een roodborstje. Aan de overkant van het voorraam staan bomen. Door de kale takken zijn, tussen de wolken, lichte plekken, verguld door de Riemslag. avondzon, die even later rond en oranje aan de kim verdwijnt. G. WIJNE Deae week verspreidt de Nederlandse Vereniging van Automobiel-assuradeuren (de NVVA) in Nederland vier miljoen exemplaren van de voorlichtingsbrochure „Scha de lijden en schade vergoe den bij verkeersongevallen". De NVVA hoopt hiermee te voorzien in een duidelijk aanwezige behoefte bij het publiek aan meer informatie over de afwikkeling van de financiële gevolgen van een verkeersongeval. De brochure omvat waar devolle informatie voor ie dereen, die het slachtoffer kan worden van een ver keersongeval, dus zowel voor automobilisten en bromfiet sers, als voor fietsers en voetgangers. In de brochure wordt uiteengezet wat de rechten zijn van de slachtof fers van verkeersongevallen en hoe men met deze rechten moet omspringen. De NVVA heeft ernaar ge streefd om de informatie zo feitelijk mogelijk te houden en zoveel mogelijk te ver wijzen naar instanties, waar mee men als verkeersslacht offer te maken kan krijgen. Enkele onderwerpen, die worden behandeld, zijn: ver haal op de tegenpartij, de raadsman, gevolgen van li chamelijk letsel, smartegeld, bewijslast, strafzaak, buiten landse tegenpartij, onbeken de tegenpartij, raad van toe zicht e.d. Mocht men de brochure niet hebben ontvangen of graag een extra exemplaar willen hebben, dan kan men zich wenden tot de NVVA Hostbus 990 in Den Haag. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9