ÏVEÏÏE v. d. BERG-REMOND TEERT EN OLIET SCHEPEN ENERGIECRISIS IN AMERIKA NIEUWE GEEST WAAIT OVER BEZET GEBIED Raadslid actie van comité VIJF RAAD. Verzet in Gaza-strook gebroken Steenkool te vuil; olie- en gasreserves raken op binnenland buitenland 1nHHMHI SCHAAMTE VIES VREEMD Mijnsluitingen Oliedorst Midden-Oosten Kernenergie PISTOOL TV VILLA STATUS Weinig interesse voor nationale reserve Drie fraters maristen jubileren A ^^fSereSe^Vrtfg vS,m;ÏmKS: Donderdag 8 februari 1973 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Oh la la. Het is schoon maar sme rig werk. Ik doe hel evengoed stukken liever dan thuis koperpoetsen. Ik ben namelijk niet zo'n poets- madam". Dat zegt mevrouw Yvette v. d. Berg-Rémond, onderaan nemer van de Scheepswerf Gelria te Nijmegen. Haar dage lijkse „attributen" zijn gloeiende teer en hete olie. Yvette vd. Berg, afkomstig uit het Franse Compiègne, kwam twintig jaar geleden met haar (Nederlandse) man naar Neder land. Hij begon daar na enige tijd met het schoonmaken (classificeren) van schepen. Na een goed halfjaar (in 1958) viel hij bij zijn werk van een schip en brak beide benen. Mevrouw Yvette waa^zodoende genoodzaakt het becfiSjfje van haar man (drie personeelsle den) over te nemen. Ook toen haar man vier jaar geleden overleed ging zij ermee door. Tot op de dag van vandaag is zij daar druk met haar drie man personeel met teerrol en olie kanon. In haar kraakheldere woning aan de Vondelstraat vertelt zij met liefde over haar overallen- en oliepakkenbe- staan. „Nederland onderhoudt zijn schepen goed. Heel wat anders dan dat Franse schip dat ik hier op de werf had. Ik schaamde me op dat moment om Frangaise te zijn. Ik moet wel zeggen dat de schepen van vroeger beter zijn dan de nieuwe. Het ijzeren karkas was beter en mooier ook. Ge klonken schepen hebben een veel strakkere lijn. Ik heb ze hier gehad tot zestig jaar oud. Op het moment hebben we twee schepen onder handen We doen daarvan alleen de buitenkant." „Schoonspuiten en teren. In de wintertijd kun je de binnen kant niet doen, omdat het dan te vochtig blijft. Dat spuiten is trouwens het enige karwei dat ik niet aankan. Op zo'n water kanon zit 170 atmosfeer. Dat kan ik onmogelijk houden- Daarna begint het teren. We doen dat tot de waterlijn van het schip. De rest moet de schipper zelf in de gaten hou den. Dat buitenwerk duurt zo'n vier dagen. Binnen neemt een veel langere tijd, twee tot drie weken." „Je moet de bodem van het schip helemaal schoon krabben en daarna met de oliespuit be werken. Het is vies en ook ge- Yvette v. d. Berg-Rémond. vaarlijk werk. Gelukkig zijn er in al die jaren geen ernstige ongelukken gebeurd. Ik heb wel een keer een week in het ziekenhuis gelegen wegens brandwonden in mijn gezicht. Er waren enkele druppels hete olie opgespat." Op weg naar de werf vertelt ze dat ze binnenvaartschepen heeft van 38 tot 100 meter lengte, van vijf tot elf meter breedte, van 450 tot 1600 ton. Dat die eens in de vier tot vijf jaar een beurt moeten hebben. Dat het zwaar maar prettig werk is. „Het binnenste van het schip schoonmaken is het moeilijkste karwei. Het ligt er veel aan wat er vervoerd wordt, grind, zand, veevoer. Eerder hadden we schepen die kolen en ijzer erts „deden". Als je dan zo'n bodem aan het afkrabben was dan moest je steeds met een emmer de troep eruit halen. En zo'n emmertje ijzererts is nauwelijks te beuren." Zij zegt dat er nogal wat schippers zijn die vreemd staan te kijken dat zij als vrouw dit werk doet. ,-Maar ik kan geweldig met deze mensen opschieten- Op één ding moet ik bijzonder goed letten, ik heb me daarmee wel eens ver galoppeerd en dat hoeft van mij niet meer. Toen zei ik dat de man geen goede boot had. En dat mag je nooit zeggen." Zij heeft opgemerkt dat schip pers met een kleinere boot langzamerhand naar grotere schepen gaan. Zij heeft niet de indruk dat het met de binnen scheepvaart slechter gaat nu er veel meer wegvervoer (Van onze Amerikaanse correspondent) WASHINGTON Amerika zit tot over de oren in een energiecrisis. De oliebronnen drogen op en Amerika zal gro te hoeveelheden olie moeten gaan kopen in het Midden- Oosten. De aardgasreserves kunnen in 1988 opraken. Er is nog steenkool voor een half milennium, maar steenkool draagt enorm bij aan de lucht vervuiling, die Amerika een schade berokkent die vertaald wordt in 16 tot 20 miljard dol lar per jaar. En de pas nu op gang komende groei van de kernenergiebedrijven stuit op hevig verzet van bevreesde burgers en bezorgde milieube schermers. Steenkool is in Amerika vijftien maal zo overvloedig als olie en 25 maal zo over vloedig als aardgas. Maai hel stoken van olie vult de lucht met zwavei-oxydc igee, slecht is voor hart en longen, pijnbomen en aardappelelen uitroeit en een corrosie van metaal tot gevolg heeft die dertigmaal zo snel invreet als in een landelijke atmosfeer. Een Raad voor Milieubeheer taxeert de schade door lucht vervuiling in Amerika op 20 miljard dollar per jaar. Eer schatting van een regeinigs- dienst voor milieubescher ming is 16 miljard dollar. Die dienst meent dat de schade aan de volksgezondheid rond 6 miljard dollar bedraagt en de schade aan gewassen en eigen dommen rond 10 miljard. In tal van steden is steen kool als energie en warmte bron uitgebannen. De totale steenkoolproduktie is dit jaar niet meer dan 500 miljoen ton, slechts 5 procent meer dan 5 jaar geleden. De ondergrondse steenkolenmijnen sloten in de afgelopen zes jaar met een gemiddelde van een per dag. Er zijn momenteel 140.000 mijnwerkers, minder dan een derde van het totaal dat door de grote vakbondsleider John L. Lewis werd aangevoerd. Zelfs als de vraag naar steen kool tussen nu en het jaar 2000 zou vervijfvoudigen zijn er voldoende reserves voor vier eeuwen. De technologie om steenkool in een „schone" brandstof om te zetten is aan wezig, maar vergt vele miljar den. De Amerikaanse olieprod.uk- tie is bijna 10 miljoen vaten per dag of een kwart van de totale wereldproduktie en tweederde van wat de Vere nigde Staten nodig hebben. Niet minder dan 96 procent van de Amerikaanse energie bedrijven gebrukken olie. De -fe ;-.i s-."v-..„n Vandaag de dag zijn er 100 miljoen auto's in Amerika. De verwachting is dat er in het jaar 2000 ruim 300 miljoen zullen zijn. De luchtvaartmaat schappijen zullen over tien jaar .tweemaal zoveel brand stof riodig hebben als dit jaar, een slok van 13.620.000.000 li ter. De 15 miljoen vaten olie die Amerika dagelijks opzuigt zullen over 10 jaar tot 30 mil joen vaten per dag zijn aange zwollen. Het kostte de natuur 14 mil joen jaar om de olie te_ maken die in Amerika in één jaar wordt gebruikt. Er is goede hoop dat grote hoeveelheden olie kunnen worden gevonden onder de bevroren toendra's van het Arctische gebied van Canada. Amerika zal niettemin op grote schaal olie gaan kopen in het Midden-Oosten. De vrees bestaat dat de'olieprijs daar door zal stijgen van 3 tot 4 dollar per vat in 1975 en dat de olielanden in het Midden- Oosten hun olie als instrument van hun buitenlandse politiek kunnen gaan gebruiken. De enige landen die over tien jaar meer dan 15 miljoen vaten olie per dag kunnen produce ren liggen in het Midden-Oos ten waar 76 procent van de ontdekte oliereserves van de wereld liggen. De olie is er niet alleen overvloedig, maar opk goedkoop te winnen. In Amerika kost het tienmaal zo duur om olie naar de opper- ,- --qen (2 dollar per vat). Deskundigen schat ten dat Amerika tegen 1985 zo'n 15 miljoen vaten olie per dag zal moeten importeren te gen een prijs van rond 27 miljard dollar per jaar. De po litieke consequenties daarvan kunnen enorm zijn. Al een jaar of vier gebruikt Amerika tweemaal zoveel aardgas als er wordt gevon den. Als dat nog eens acht jaar doorgaat zullen de gasre serves in Amerika zijn gehal veerd, terwijl het Amerikaan se aardgas dan in 1988 volle dig opgeraakt zou zijn. De Amerikaanse energiebedrijven en fabrieken gebruiken 71 procent van de totale gasaan- voer. De vraag is dit jaar 22.000 miljard kubieke voet en de prognoses voor het ver bruik in 1975 schommelen tus sen 28.000 en 34.000 miljoen kubieke voet. Sommige voor spellers verwachten daarna een verdubbeling van de be hoefte in de volgende tien jaar. De aardgasbedrijven zijn niet bijster optimistisch en ko pen steenkoolvelden op, in het westen van Amerika, waar in de toekomst steenkool met een laag zwavelgehalte kan worden gewonnen. De produktie van synthetisch gas, nu in ontwikkeling zal nooit hoger kunnen worden dan 5 procent van de vraag. De Amerikaanse commissie voor kernenergie (AEC) denkt over honderden ondergrondse kern explosies om opgesloten gas voorraden los te slaan. Er zijn onderhandelingen gaande tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie voor de aankoop voor een wagrde van 30 mil jard dollar aan Russische aardgas over een periode van 25 jaar, maar noch de plannen van de AEC om de aarde uit te wringen, noch de aankoop van aardgas uit het Sowjet- Unie kunnen de honger stil len. Er staan in Amerika 29 kern energiebedrijven die 13,2 miljoen kilowatt produceren, een druppel op een gloeiende plaat. Bovendien zijn er 51 nieuwe atoomfabrieken met een capaciteit van 44,2 miljoen ki lowatt in aanbouw. Er liggen 26 aanvragen voor de vesti ging van kernenergiebe drijven bij de Amerikaanse commissie over kernenergie en verwacht wordt dat er in de komende twaalf maanden nog eens 53 nieuwe verzoeken zul len worden ingediend. In 1970 produceerden de kern-energie bedrijven twee procent van de behoefte aan elektriciteit. Vol gens prognoses van de rege ring moet dat percentale oplo pen tot 23 eind 1980 en rond 50 procent in het jaar 2000. De bezwaren van bevreesde bur gers en bezorgde milieube schermers kunnen die ontwik keling echter stremmen. Kern theoreticus Edward Teller ver klaarde, dat, terwille van de veiligheid, alle toekomstige re actors 175 meter onder het aardoppervlak of 75 meter onder water moeten worden begraven. (Van onze correspondent) GAZA Er waait een nieuwe geest over de Gazastreek. Het verzet tegen de Israëlische bezetter heeft een berus tende vorm aangenomen. Nog een dag voor mijn bezoek hadden Israëlische soldaten in de zwarte Midden-Oostelijke nacht een Palestijn, die zich op verdachte wijze in het Shati-kamp bewoog, neergeschoten. „Maar het was een ongelukje", zei Dib Ismail de nieuw geko zen leider van dit grote vluchtelingenkamp. Eii '1 plaatsvindt. „Per schip gaat het wat langzamer, maar ze kunnen ontzettend veel meer tegelijk meenemen." Mevrouw Yvette v.d. Berg-Ré mond na twintig jaar Neder land: „Neen, ik zou niet meer naar Frankrijk terugwillen. Ik heb hier een vrienden- en ken nissenkring opgebouwd. De so ciale voorzieningen zijn hier goed. Wat zou ik Wel wip ik zo'n drie tot vier keer per jaar even over naar Frankrijk. Naar mijn broer. Maar daar blijven Non non. Ik vind trouwens dat in Nederland de laatste jaren alles veel sneller ls gegaan dan in Frankrijk. Toen ik hier kwam lag La douce France ver voor. Maar nu ligt datzelfde Frankrijk op allerlei gebied ver achter bij Nederland. Dat is mijn erva ring." „Het is er absoluut veilig" had de woordvoerder van het militaire bestuur me gezegd. „Het verzet is gebroken. Gaza is kalm". Eeri Israëlisch soldatenmeisje liep ongewapend in de hoofd straat. Ze likte aan een ijsje. Een paar uur eerder had ik de militaire gouverneur-generaal Yitschak Pundak zonder op vallende militaire begeleiding in een glanzende wagen door de Gaza-streek zien stuiven. De hoofdstraat van Gaza af zakkende langs de herstelde bioscoop en het gesloten Nas ser-hotel in de richting van de zee reed ik het Shati-kamp binnen. Twee jaar geleden was ik er ook geweest. Niet alleen. Wel honderd zwaar gewapende Is raëlische militairen zwermden toen om me heen. Die haat in die zwarte ogenGeneraal Mosje Dayan liet toen zijn har de hand in de Gaza-streek voelen. „Het terrorisme moet worden uitgeroeid," had hij besloten. Bulldozers legden voor Israëli sche patrouilles dwars door de kampen, door huizenrijen heen, brede veiligheidswegen aan. Waren de brede boule vards van Parijs ook niet om veiligheidsredenen aangelegd Toen, twee jaar geleden, werd ik in een onbewaakt ogenblik door een schreeuwende Arabi sche vrouw haar lemen hut in getrokken. Haar lange rok ging omhoog. „Hier ben ik ge slagen door de Israëli's. Op mijn bovenbeen." Ik zag geen wonden. De vrouw was zwan ger. Nu was ik alleen in het kamp. Ik kon een oploop verwachten. Spontane demonstraties. Ste nen door de ruiten van mijn auto. Misschien een granaat of een kogel. Mijn Israëlische collega-jour nalisten gaan nooit ongewa pend en alleen naar zo'n ge vaarlijke plaats. Ik heb er wel eens over gedacht een pistool bij me te steken. Maar dan ben je geen journalist meer. Dan word je een inquisiteur die met geweld antwoorden komt halen. Er gebeurde niets. Er lag geen haat meer in de zwarte ogen. Ook nauwelijks verwondering. Ik kon uitstappen zonder las tig te worden gevallen. Daar stond ik alleen in tot voor twee jaar nog een van de ge vaarlijkste broeinesten van de Gaza-streek. Een groot vluch telingenkamp waar 24 jiaar haat en frustatie in de lemen en stenen hutten woonde. Het natuurlijke leefklimaat voor de Zwarte September-bewe- ging. De kaarsrechte gang van de in lange zwarte jurken gehulde vrouwen rijst als een parel van zuiverheid boven de ellen de van het Shati-kamp uit. Vrouwen? Zij vallen niet al leen op door de gratie van hun bewegingen maar ook door hun aantal. Vrouwen en kinderen beheer sen op dit uur (elf uur 's och tends) het kampbeeld. De WARSCHAU (AP) De Poolse communistenleider, Ed ward Gierek, die in de provin cie Silezië is geboren, bezoekt een groot nieuw verkeersplein in Warschau. Zijn rondleiders tonen hem de opmerkelijkste punten. Hier is de verbinding met de Katowicestraat" (Kato wice is de hoofdstad van Sile zië). Gierek: „Prachtig". Ver volgens wordt hem een andere straat getoond: De Silezië- straat. Gierek: „Prima". Het gezelschap rijdt dan naar een groot plein, het „weldoeners plein". Gierek: Kom nou ka meraden, is dat nou niet een beetje overdreven?" De Polen lachen hartelijk om dergelijke grapjes. In het bijzonder grap jes, waarin de Silezische af komst van Gierek aan de orde komt, vinden zij prachtig. Sinds hij 25 maanden geleden aan de macht kwam heeft hij zich langzamerhand weten te omringen met oude vrienden uit Silezië, die de plaatsen in namen van vroegere functio narissen. Hier is een ander grapje. Op het station van Warschau wordt via de luid sprekers omgeroepen: „De ex- prestrein uit Katowice rijdt op perron zes binnen. Wil ieder een op dat perron een stapje achteruitgaanKrzysttof T. Toeplitz, hoofdredacteur van Polen's satirische weekblad Szpilki (de spelden), zegt dat de huidigeleiding geen be zwaar heeft tegen grapjes. „De leiding weet dat satire een element van populariteit is. Dat werd vroeger anders ge zien". De grapjes uit vroegere jaren hadden vrijwel uitslui tend betrekking op de kwali teit van het water en de dienstverlening en op de schoonmoeder. In de periode van Statin werden mensen om politieke grapjes tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Volgens Toeplitz is de censuur tegenwoordig niet lastig. „Er zijn jaren geweest dat wij ons nimmer ook maar enige kri tiek op de produktie Iconden veroorloven. Dat was een hei lige koe. Thans varen wij uit tegen onbekwaamheid op elk niveau. Hebt u ooit een spot prent op Gomoelka gezien? meesterschap heeft gekost. „Wij zijn er niet op uit de status van de Palestijnse vluchtelingen of de functie van de UNWRA (de hulporga nisatie van de VN) in de Ga za-streek te ondermijnen", legt de 'oordvoerder van het mili taire bestuur uit. „Maar om louter menselijke redenen vinden wij, dat de tijd is aangebroken het lot van de vluchtelingen te verlichten. Dat Rasjad A'Shawa zich niet om hen wenste te bekommeren was voor ons niet langer aan vaardbaar." mannen werken in Israël. De bereikbare „goudmijri". Iedere dag stromen twintigdui zend arbeiders uit de Gaza- streek de oververhitte Israëli sche economie binnen. Voor dat doel hebben de Israëli's zelfs de treinverbinding Gaza- Tel-Aviv hersteld. Voor beide partijen moet het wel een winstgevend zaakje zijn. De Arabische arbeiders brengen iedere dag zo'n twin tig gulden naar huis. Viermaal meer dan ze ooit hebben ver diend. „Er is geld in de kampen. On der matrassen, omgezet in goud," had de militaire woord voerder gezegd. Deze „rijkdom" heeft de vluchtelingen nieuwe pyjama's en kleren aangedaan. Hier en daar prikt zelfs een tv-antenne door het dak van een hut. Een accu zorgt voor de elektrici teit. Heeft deze materiële re volutie, dit voorproefje van de consumptiemaatschappij, het probleem van de 170.000 Pales tijnse vluchtelingen in de overbevolkte Gaza-streek in een nieuw politiek perspectief geplaatst Kan het militaire bestuur te gen deze achtergrond een op lossing van het vluchtelingen probleem forceren Rasjad A'Shawa, de door het militaire bestuur uit zijn ambt ontzette burgemeester van de stad Gaza, is ervan overtuigd dat generaal Mosje Dayan heeft besloten de Palestijnse zaak de nekslag te geven, door een einde te maken aan de 24 jaar oude internationaal erken de vluchtelingenstatus van de Palestijnen in de Gaza-streek.- Daarom liet hij het over het bevel van het militaire bestuur het vluchtelingenkamp Shati binnen de grenzen van de stad Gaza te brengen tot een con frontatie met de militaire gou verneur komen. Rasjad A'Shawa weigerde de gemeentelijke diensten tot het kamp uit te breiden. De open riolen moeten blijven stinken. Het is een van de symbolen van het vluchtelingenpro bleem. Het is deze klassieke Arabische stelling die de Pa lestijnse vluchtelingen reeds 24 jaar in de kampen houdt en Rasjad A'Shawa zijn burge- De afgezette burgemeester ontvangt me hartelijk op de veranda van zijn weelderige villa. Deze sinaasappelkoning van de Gaza-streek hij is de eigenaar van de grootste si naasappelboomgaarden laat door een slaafse bediende on middellijk een kopje Turkse koffie aanrukken. „De Israëli's proberen me in de ogen van de Palestijnse vluchtelingen zwart te maken om de politieke motieven ach ter hun streven de vluchtelin genkampen in de Gaza-streek onder de jurisdictie van de steden te brengen te verber. gen. U moet namelijk goed besef fen, dat de Israëli's besloten hebben d£ vluchtelingenkam pen op te heffen, een einde te maken aan de vluchtelingen status en de UNWRA lang zaam maar zeker uit de Gaza- streek weg te werken." Hij zwijgt. Zijn ogen treffen de mijne: „Het is een politiek die tot ver-Israëlisering van de Gaza-streek moet leiden. Om dat ik me inspande het Ara bisch karakter van de Gaza- streek te behouden ben ik door het militaire bestuur aan de kant gezet." Om dat verhaal aan de volks wil te toetsen reed ik naar het Shati-kamp'. Ik zag en rook de riolen. Brui nige strepen water die door da stegen in het kamp in de rich ting van de Middellandse Zee stromen. Het was geen toeval dat ik in een van die stegen Dib Ismail de nieuw gekozen leider van het kamp ontmoet te. Gestoken in een donker blauw pak stak hij tegen de in traditionele dracht gestoken vluchtelingen sterk af. Cultuurdoorbraak of toeval T „Politiek bekeken is annexatie van ons kamp door de stad Gaza slecht", zegt hij. „Maar van uit praktisch standpunt bezien kunnen we er alleen maar wel bij varen. Als ons kamp bij de stad Gaza wordt getrokken en dus ge meentelijke diensten kan krij gen verliezen we op den duur onze politieke zaak. De status Palestijns vluchteling komt in gevaar en daarmee onze enige hoop ooit naar onze huizen te rug te keren. „Wij willen vluchtelingen blijven met goe de straten, ondergrondse riole ring, elektriciteit en water." De havenarbeiders in de haven van Gaza spreken al He breeuws. Op hoeken van stra ten liggen de door de zon ge droogde bouwblokken. Gaza bouwt onder Israëlisch bestuur aan zijn toekomst. Het is een ontwikkeling die door de politieke motieven en frus traties van de bevolking heen naar de ver-Israëlisering van de Gaza-streek leidt. De beste wegen lopen naar de Israëlische nederzettingen in de streek. Nieuw zwart as falt waarover nieuwe ideeën Gaza binnenrollen. Nooit en te nimmer, maar Gierek staat herhaaldelijk op spotprenten". In Szpilki werd eens een spotprent gepubli ceerd, waarop Gierek stond die een baby in de wieg schommelt met een naamplaat je „Poolse economie" om de hals. Het Poolse gevqpl voor humor gaat echter niet zover, dat een Pool een grapje over zichzelf verdraagt. Een satiri cus vertelt hoe een journalist eens sarcastisch schreef over de onbekwaamheid van de staf in het grootste hotel der stad. De directeur reageerde woedend, dat „het personeel van ons hotel bestaat uit vroe gere veiligheidsambtenaren, mensen met zovele verdien sten voor ons sócialistische va derland". Een ander doelwit van grappenmakers is de po pulaire Poolse Fiat-126 auto mobiel, die de motorisering des lands op gang gebracht heeft. Volgens een anekdote maakt Gierek, wiens forse, zware gestalte nauwelijks het wagentje past, een proef rit. Na een stuk op volle snel heid gereden te hebben, merkt hij tegen de chauffeur op: „Niet kwaad kameraad, maar waarom heeft u steeds langt een muur gereden?" „Dat wat geen muur, het was het trot toir", was het antwoord. (Van onze correspondent) HULST De compagnies commandant nationale reserve, Zeeuwsch-Vlaanderen hield in café Schuttershof te Hulst een wervingsactie voor vrijwilli gers voor de nationale reser ve Ondanks de grote opkomst van het aantal ex-gemobili- seerden, voor de werving van een afdeling peloton-Hulst, was het aantal aanmeldingen bijzonder mager. Slechts vierl van de ongeveer dertig aanwe zigen hebben zich opgegeven) Sergeant-majoor Bouman, commandant van het peloton I Hulst, gaf een uiteenzetting over de verschillende taken en] het doel van de nationale re serve in haar plaatselijk dis trict. (Van onze correspondent) HULST Op woensdag 21 februari vieren te Hulst drie paters maristen hun zilveren jubileum. Pater E. van Acker (geboren te Absdale) verblijft in het klooster te Hulst. Pater Jac. de Causmaecker (geboren te Biervliet), die vele jaren te Hulst verbleef en hu in een kazerne te Middelburg leger aalmoezenier is, zal op die dag eveneens te Hulst zijn. De derde, pater D- Jansen, afkom stig uit Boschkapelle, is al se dert een aantal jaren missie procureur te_ Nijmegen. Ook hi] zal op 21 februari te Hulst zijn, „maar als gast, omdat zijn feest te Nijmegen wordt gevierd. Op de feestdag is er s namiddags in het klooster van de paters een plechtige eucharistieviering met de fa- rciilieleden en de kloosterbe- woners. 's Avonds, van 19.00 uur tot 20.30 uur zullen de paters Van Acker en de Caus- Maecker voor belangstellenden een receptie houden. n b g si V S( al H bi dj bl kt pe m he Ze bi; ne dif we La va dei vo de he de. gel ker die het tuu kar re woi wei ruir 10.C van De mee mq tooj dat plai de nog wer we zegg G< is Mar- trom pieei 5 uui (Van een onzer versla cury°hS Het Hontenisser tiug eenit °P !*e raadsvergadering vai „Ooster«l.Hne betrekkin« tot de w dat aTles 'Ti °pen" op dit moment a a's een nogal onsmakelijke z der meerr Co.1Iot bleek het °n-l 06 uitlatimJf eens te ziin met scheldpervT - van de Ooster- de wawfv, aanzien van uit een briefappen' die' zoals blijkt fni lan dê actiegroep ge gericht"^ op presti_ H°ntenisser ™adenz«n- De v°nd nJr d heeft gistera- hangiizer 6en tweede heet de meder1»Hngepakt' namelijk Udink dot u® van minister Vaa eén wl de noodzaak ®es van ,f sprek met de colle- i Hentenissp .van H^t en colleges mziet. Beide hjk onderh^ °m een derge" dat ze ^hondgevraagd, om- te visie Van ri'"" .weten van %\^nt^™er0pde akkoord3,3!» flng gisteravond heer p een motie van de bij de ministgnUS' waarin er Sedrongen op wordt aan- I Sas alsnog t? de belde colle- I De Hontlnil 00rd te staan. Volgt daa?mff .gemeenteraad Van Hulst w?8 het voorbeeld mot'e vorig» ee? dergelijke «^genomen RWeek al werd Som ®n' Hnrgemeester mr week woen=a aarde vorige Voorstander va!g'u»datj hij er ken o en w. persor ting v ren u bode. ceptee denkir zijde, op „r zijn" wilde ting v; De op, da begroti heeft ting" appara heeft vriezin behoef kracht' deed de han ander in te l rie zoal Ook -hulde niet het zal het nie te hij toevoeg trouwei dat hij onderst Mangni •kening

de Stem | 1973 | | pagina 6