Schaatsstrijd in Kongsberg JAN DERKSEN 'AT DE ZAAK SERIEUS OP Sporttoto Grafische vormgeving Olppiade München Schaaktoppers in Roosendaal TENTOONSTELLING ZEISTER SLOT Nooitgedagt verliest kort geding T. v. -uitzending cupduels is nog onzeker in Graag actie te Deventer kardcr Nieuwe kansen Willem II Contract Michels SPORT EN KUNST" sport papier >r uw pen enteer ar bij LPO 25 hoog genoteerde Amerikaanse filter en plain sigaretten voor 175 12 Donderdag 8 februari 1973 dezto rubriek moeten naam en adres worden ij publikatie zullen deze in. Slechts bij hoge uit- van deze regel worden am en adres zijn dan bij eend. Publikatie van brie- onverkort) betekent niet ie het in alle gevallen ïhoud c.q. strekking. gn. bestand in Viet- >ekondigd wordt in heftig gediscussi- de wijze waarop en lp kan worden ver- het zwaar geteister- ina. isch Comité Neder- im heeft inderdaad n heeft met inacht- i een politieke keu- e hulp verleend aan nde Noord-Vietnam n. bevrijdingsbewe- Haar inzamelingen i staan dan ook i enan een „bewuste Noord-Vietnam en ingsbewegingen" en notto „helpt waar de allen". Heel Vietnam be- ïulp aan een ieder politieke kleur te Met het Rode Kruis e punt - en niemand nnen dat het Rode het gebied van on- hulpverlening te- grote naam en faam ■orven kan de be- tderlander er zeker lat hulp zonder on- wordt geboden. de slachtoffers van ■ikaanse bombarde- in Noord-Vietnam als aan de slachtof- ie Noord-Vietnamese :n granaten in Zuid- gelijk en het onge- pleiten wij voor ling zonder onder- persoons. Voor het 3 Vietnamese kind en Saigon maakt het rschil uit door welke ij zwaar gewond is naar wel of hem de dt geboden, die hij oehoeft. EN RODENRIJS P.J.G.A. EGO oud-strijders legioen C. Gorissen meent, in deze rubriek lat de heer C. v. d. eerder deze week te bewijzen dat pre- xon géén moordenaar iet hij dan, indien het oeling zou zijn, te- '45, toen Duitsland en iet dezelfde hardheid, ieën werden gedwon- iden wij de president irika, toch óók geen ar. Met twee maten onrechtvaardig. Ik dat u concludeert, oro bombardementen .oprechtheid" van het •otest. kan alleen jakt worden, door de we nu gezamenlijk zijn te bieden, ieder lagkracht. Met gela- onder elkaar schie- stumpers geen lor M. ELZAS-GROOT -k te januari heeft, tijdens elijk Pastoraal Over- noezenier F. Adams len tegen de leiding k. wereldkerk en te- eigen bisschop een „e tirade afgestoken, men zelfs in dat ge- gewoon met stomheid bleek. Op ongehoord >nte wijze verstoutte daarbij de tot Judas bijbelwoorden te cite- aartoe zijt gij geko- Mt. 2, 50). Heel tele- ind Nederland heelt dezelfde avond - en nog - daags daarna unnen zijn. dellijk na beëindiging onverkwikkelijke en iche tirade stapte de regelrecht naar zijn en stak deze de hana (na zijn woorden wel bevreemdend) gebaar op het idee, net ,i, misbruikte bijbel- enkele eerdere ver breiden en dan m ud variatie, als v?lg jassen: „Hij had hu gegeven en gezega- hand zal toesteken, grijpt hem vast. :p hij op de bisschop sprak: Weesgegroet En hij stak hem Maar de bisschop (althans, had hem zeggen): „Vriend, zij gij gekomen G. MOMMERS ms ims ;t te ne de iet: liep ïeur toe. (Van onze sportredactie) KONGSBERG De landenwedstrijd NoorwegenNe derland waarvan het eerste deel gisteravond werd afge werkt op de natuurijsbaan in Kongsberg en die vanavond wordt afgesloten, mag dan voor veel rijders een gezellig onderonsje zijn, Jan Derksen beschouwt het als een serieu ze aangelegenheid. Begrijpelijk, want van deze ontmoeting hangt het af of hij van de partij zal zijn bij het wereldkam pioenschap volgend weekeinde in Deventer. De vierde plaats die hij in Grenoble volkomen onver wacht veroverde, maakt het niet waarschijnlijk dat hij ge wipt zal worden. Maar Jan Derksen is voorzichtig. Hij zegt: „Goed. ik hoef me niet zoveel zorgen te maken. Maar je weet het nooit. Ook deze landenwedstrijd zou meetellen, zo is door Pfrommer gezegd. Jan Derksen, 21 jaar oud, is een van de riiders die geprofi teerd heeft van het vertrek van het Nederlandse prof kwartet. Hij was een van de genen die de opengevallen plaatsen mochten innemen. Een uitverkiezing die net op tijd kwam. want, zo zegt Jan Derksen tijdens een gesprek in Kongsberg, „ik zag het niet meer zo zitten bij de jeugd- ploeg, waarvan ik toen al drie jaar deel had Uitgemaakt. Eer lijk gezegd, had ik erop gere kend dat ik al aan het begin van het vorig seizoen zou worden geselecteerd voor de kernploeg, toen ook de profs er nog inzaten". Dan ga je toch wel even denken of het nog zin heeft door te gaan. Ze zeggen dan wel dat je 25, 26 jaar oud moet zijn om aan de top te komen, maar daar ga je dan aan twijfelen". door moet je steeds hard blij ven doortrainen, omdat er steeds weer nieuwe prestaties worden verwacht. Fysiek kun jet dat allemaal nog wel aan, maar geestelijk is de belasting toch wel erg zwaar". Een ander verschil tussen jeugd- en kernploeg is dat van de begeleiding. Derksen: „Nu is er een dokter en een mas seur. Je kunt krijgen wat je hebben wilt. Je hoeft maar te kikken en het staat er. Bij de jeugd kon dat allemaal niet. Van 't Oecer moest steeds op alle mogelijke manieren schip peren om iets voor elkaar te krijgen. Ook ontvang ik nu 15 gulden zakgeld per dag, tegen 5 gulden in de jeugdploeg". Gelukkig voor Derksen greep de ISSL ïn en werd hij ook nog aan de selectie toege voegd- Waarmee dan direct ook een heel ander, veel zwaarder schaatsseizoen in zicht kwam. Een heel verschil met de jeugdploeg. Derksen: ..Bij de jeugd was je hele training geheel gericht op ei genlijk maar een toernooi, het Nederlands kampioenschap waar je je kon meten met de rijders van de kernploeg". Daarna pakte je je bagage en ging je onder leiding van Egbert van 't Oever voor een paar maanden naar het buiten land. Het enige wat je dan nog van het seizoen kon verwach ten was het verbeteren van de persoonlijke records, wat dan m Inzeil meestal ook lukte. Nu het allemaal heel anders. Bij het Nederlands kampioenschap is nu het eerste van vier be langrijke toernooien. Tussen- (Van onze sportredactie) jn-BURG Het voltallige 'lege van burgemeester en wethouders van Tilburg heeft woensdagmiddag een onder in 1tVau an^ei'half uur gehad et het bestuur van de eerste l„mSle,c,luh fC Tilburg - Wil- d'® een financieel oeilijke periode door- Waakt. een'3 a®°°P heeft de gemeente ïiraa»: com™ur>iqué gegeven, j wider meer wordt ge- iW j het SesPrek verhel- het i I100*1 §ewerkt en dat van k 'eióen tot maatregelen Hit t en w" waarschijn- dattr'-r^olg zullen hebben kun T.'burg - Willem II zal «Urnen voortbestaan op eer. cl. zo?'s bet bestuur van knrtVe.0nig.ing dat wenst. Op t,.„e termijn zullen de resul- den Ian bet onderhoud wor den uitgewerkt. zichA T''burgse college stelde wijzend nu .toe duidelijk af- finauür-i 0p en aanzien van Ein? T-?.steun aan de verenl- derinun begrotingsverga- met w ontraadde b. en w. 6em "0m de moties uit de Waavi aad te aanvaarden suhsiJ ingedrongen werd het te t verstrekken aar, Plaatseitft ,Yoetbal en de gjn„ Uke ijshockey vereni VoorAn00r .L' Maas, die mei zijn ef. A Schuermann, eri den v Lre medebestuursle den S Han? A van der b. p- bet gesprek met Eenwnk'u- yereniging verte- I &„tngde' mgaf de lemen3»' k Planllen die zijn voor nn^ voorgelegd, °or ons zeer positief". Jan Derksen is een ailroun— dcr van de oude stempel, dat wil zeggen sterk op de lange en zwak op de korte afstan den. Cijfers illustreren dat: bij het Nederlands kampioenschap in Heerenveen werd hij op zowel de 5 als de 10 km- tweede, achter Jappie van Dijk. Op de 500 m. moest hij zich echter met de elfde, en op de 1500 meter met de ze vende plaats tevreden stel len. In het totaal klassement be landde hij zodoende op de zes de plaats, waarna hij met Ronnie Nooitgedagt in Davos een duel moest leveren om de bezetting van de vijfde plaats in de ploeg van Grenoble. Derksen won met ruime voor sprong, mede omdat zijn 500 meter ditmaal van redelijke kwaliteit was. Gelooft hij dat hij altijd een matige korte af- stander zal bijven, zoals Jap pie van Dijk, met waarschijn lijk als gevolg dat hij nooit helemaal de internationale top zal halen, of ziet hij mogelijk heden om ln de toekomst zijn prestaties op die nummers wat op te vijzelen? Het antwoord is niet pessimistisch: „Je weet het nooit zeker, maar ik denk dat ik nog wel iets van mijn tijden afkrijg. Kijk daarbij maar naar Kees Verkerk en Jan Bols. Die jongens waren ook eerst gespecialiseerd op de lange afstanden, maar heb ben toch geleerd om een goede sprint te rijden. Overigens ligt Derksen er niet wakker van.,,Ik ga mijn training niet helemaal op die korte num mers richten. Ik doe er na tuurlijk wel iets extra's voor, maar daar blijft het bij". Tot voor hij als vierde ein digde in Grenoble („Niet zon der geluk") zo geeft hij graag toe, was Jan Derksen méér bekend als de schaatsende zoon van de beroemde ex- wielrenner dan als een ver dienstelijk schaatser. Overdui delijk laat hij tijdens ieder in terview weten, dat hij er geen behoefte aan heeft ieder mo ment met zijn vader te wor den geassocieerd. „Goed, toevallig heb ik ie mand in de familie die goed gefietst heeft. En wat dan nog'?", zo klinkt het geksche rend. Maar ook Jan jr. - vorig jaar geslaagd voor de havo en nu werkzaam op de verkoop afdeling van een rijwielenfa- briek is gek op de race fiets- Tot nu fietste hij alleen als training, maar voor het ko mende seizoen is hij van plan regelmatig wedstrijden te gaan rijden, waarschijnlijk bij de Amstelploeg van Herman Krott. „Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan", zo geeft hij zelf lachend toe. DEN HAAG (ANP) De premie van toto nummer 25 ten bedrage van bruto f 146.594,78 is ten deel gevallen aan de houder van het formu lier r. 6037626. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto f 152.702,88. UITSLAGEN De 500 meter in Kongsberg werd verrassend 'gewonnen door de Noor Jan Egil Storholt in 40.61 seconden. De uitslag van de 500 meter is: 1. Storholt (Noor) 40.61 seconden; 2. Bjoerang (Noor) 40.62: 3. Efskind (Noor) 40.71; 4. Bazen (Ned) 41.04; 5, Bleek er (Ned) 41.08; 6. Valen- tijn (Ned) 41.26; 7. Van Hel-' den (Ned) 41.82: 8. Kuipers (Ned) 41.87; 9. Stensen (Noor) 42.18; 10. Palsma (Ned) 42.25; 11. Henriksen (Noor) 42.35; 12. Nyland en Vea (beiden Noor) 42.36: 14. Kleine (Ned) 42.57; 15. Van Dijk (Ned) 42.73; 16. Ander sen (Noor) 42.79; 17. Derksen (Ned) 43.25; 18. Aarnes (Noor) 43.41; 19. Bollerud (Noor) 43.52; 20. De Koning (Ned) 61.41 (gevallen). Nederland heeft na de eer ste dag een voorsprong van 149 tegen 123 punten. De tweede afstand, de 3000 meter, leverde een 8254-zege op voor Nederland. De individue le overwinning was voor Harm Kuipers, die in een rechtstreeks duel Sten Stensen versloeg. De uitslag van de 3000 me ter is: 1. Kuipers 4.27.52; 2. Stensen 4.28.00; 3. Van Helden 4.28.07: 4. Kleine 4.30.01; 5. Storholt 4.31.21; 6 Derksen 4.32.42; 7. Van Dijk 4.33.47: 8. Bollerud 4.37.51; 9. De Koning 4.37.68; 10. Palsma 4.38.50; 11. Vea 4.39.34; 12. Aarnes 4.39.73; 13. Hendriksen 4.40.40; 14. Bleeker 4.42.27; 15. Nyland 4.43.22; 16. Andersen 4.47.84. Jan Bols, net als Jan Derk sen meer een all-roundrijder. (Van onze sportmedew erker ROOSENDAAL. ln het kader van het V. en D.-schaak- toernooi waren woensdagavond in Roosendaal een zevental schaakmeesters te gast om een simultaanseance te spelen te gen een 250-tal Westbrabantse schakers. De deelname aan het toernooi overtrof alle verwach tingen en een aantal schaak- liefhebbers moest aan de kant blijven omdat hiervoor geen ruimte meer was in de vier be schikbare zalen. (ADVERTENTIE) In het restaurant van V. en D. schaakten de grootmeesters L. Ljubojevic, de 22-jarige jeugdkampioen uit Joegosla- ..vië, H. Rosseto, de zesvoudige kampioen van Argentinië en L. Szabo uit Hongarije. In een andere zaal speelde de Neder landse grootmeester Jan Plein Donner, een bekende en mar kante figuur in simultaantoer- nooien. Verder waren van Ne derlandse zijde aanwezig de internationale schaakmeester Kick Langeweg, de simultaan- meester Berry Withuis en de Nederlandse dameskampioene mevrouw Timmer. Mevrouw Timmer en Berry Withuis be perkten zich tot het geven van spelles 'aan jeugdschakers ter wijl de andere grootheden het elk opnamen tegen een 35-tal schakers uit Roosendaal en verre omgeving. Tot de deel nemers behoorden 105 scha kers die geen lid van een ver eniging Waren en 50 geselec teerde jeugdschakers. De overi ge deelnemers waren lid van een schaakvereniging. De or ganisatie was in handen van de Roosendaalse schaakver eniging De Pion en de voorzit ter, Tieman, toonde zich uiterst tevreden over het verloop van de seance. Sommige deelnemers gaven de grootmeesters goed partij en het duurde tot laat in de avond voor het toernooi was afgelopen. Het toernooi werd o.m. bijgewoond door de heer Boon, bestuurslid van de Noordbraban(se schaakbond en door wethouder Hertogs uit (Van onze kunstredactie) ZEIST Wie mocht den ken, dat sport en „kunst" niets met elkaar te maken hebben, moet maar eens gaan kijken op een tentoonstelling in het Zeister Slot. Als Euro pese primeur is daar de tota le grafische vormgeving van de 20e Olympiade te München te zien. Vanaf affi ches en vignetten tot asbak ken en de mascotte Waldi liggen en hangen daar vier zalen vol met voorwerpen, het gezicht van de Olympi sche Spelen mede hebben bepaald. Een ploeg van der tig vormgevende kunste naars, onder leiding van Otl Aiclier, hebben enkele jaren gedokterd aan ontwerpen, die het gezicht van de Olym- bekijken waard blijven. De tackel Waldi, een ge schenk voor alle winnaars, demonstreert hoe grondig (Duits) Aicher en de zijnen gedacht hebben. Het hondje bevat alle kleuren van de regenboog. Kleuren als sig nalen, als herkenningstekens, dat was het motto in deze snelle tijd. Zelfs de 21 sport- affiches moesten herkenbaar zijn als teken en niet als verhaal. Iets waar veel affi chemakers van kunnen leren, want het zijn magnifiek dui delijke dingen geworden Re sultaat van op fotografie ge baseerd materiaal. Voor de kenners: de techniek van de „isohelie" was daarbij be langrijk. Voor liefhebbers: mogelijk een teleurstelling; de affiches zijn niet meer te koop, hoewel de vraag er naar groot is. Behalve kleuren waren te kens, vignetten en letterty pen belangrijke elementen in de grafische vormgeving. Van duidelijke bladspiegels en een consequent doorge- voerde verticale lijnvoering met de letter Univers van Frutiger (tenslotte zijn nogal wat zetters sportliefhebbers en die zijn dan weer gebaat met deze informatie) liggen er talrijke voorbeelden; van enveloppen tot inschrijvings- kaarten. Wie overigens de uitgebreide studies van de werkgroep bekijkt komt op 'n gegeven moment tot de ge dachte, dat men bang was een wereld van analfabeten in München te ontvangen. Maar het is te begrijpen, dat waar zoveel landen en talen bijeen komen bepaalde sym bolen een duidelijker taal spreken dan letters. Als je de eenvoudige poppetjes ziet, die bepaalde sporten symbo liseren, kun je je misschien nauwelijks voorstellen, dat het zoveel inspanning ge vraagd heeft om deze simpe le dingen te maken. Maar ze zitten akelig goed, in eljkaar, zodat er zelfs gesproken wordt van een „München- systeem" ter onderscheiding van een „Tokio-systeem". Er is geen detail ontsnapt aan het oog van de vormge vers. Het hoeft ook niet in de geest van: „We motten nog effe kaartjes drukken voor de spelen", maar het feit, dat er geen letter ver keerd, geen streepje scheef, geen kleur onharmonieus ge bruikt is bij een dergelijke hoeveelheid kan ook wel eens benauwend gaan wer ken. Als je ziet hoeveel dis cussies en mensen te pas ge komen zijn aan het Münche- ner embleem (stralenkrans in de vorm van een spiraal van het Graphicteam Köln), aan het ontwerp van de stoelen, de wanddecoraties, tafellakens, hoofddoeken, glazen, asbakken, stropdas sen, etcetera, dan weet je dat de Duitsers ook in de goede dingen perfect te werk gaan. Een apart hoofdstuk, dat u op deze expositie nog' kunt bestuderen is het ontwerpen van de kleding, waarbij het „visuele ordeningsprincipe de communicatie moest ver eenvoudigen". Voor 68 groe pen mensen, vanaf de scheidsrechter tot de Olypi- sche loodgieter werden on derscheiden kledingstukken ontworpen, waarbij weer de kleur een grote rol speelde (b v. pers: groen, technische dienst: oranje) en de snit duidelijke taal sprak (b.v. blazer voor functionarissen en safari look voor handar beiders). Deze tentoonstelling Is voor vakmensen een interes sante informatie-bron op het gebied van vooral de grafi sche vormgeving, maar als documentatie van een roem rucht sportgebeuren zal ie dere liefhebber er met plezier en weemoed naar kijken. Bo vendien is het slot in Zeist de moeite waard om er eens op een vrije dag of in het weekend heen te rijden. Mis schien begint u dan ook wel te glimlachen bij al die reli kwieën van de Olympische Spelen in deze „gewijde" ruimten. HENK EGBERS n.b. Open: dinsdag tot en met vrijdag 10-12 en 2-5 uur; zaterdag en zondag 2-5 uur; met film- en diaprogram ma's; tot en met 21 maart. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse schaatsenrijder Ronnie Nooitgedagt heeft zijn kort geding tegen de KNSB verloren. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U.W.H. Stlieeman, heeft gis termiddag, daags na het ge ding dus. uitspraak gedaan en de cis van Nooitgedagt afge wezen. De schaatsenrijder had gevraagd om terstond in de herenkernploeg van de KNSB opgenomen te worden en te worden opgesteld in de Ian- Nederland-Noor- BARCELONA (AP) De voetbalclub Barcelona heeft bekendgemaakt het contract van oefenmeester Rinus Mi chels met een jaar te verlen gen. Michels was in augustus 1971 voor Barcelona gaan wer ken, als opvolger van de En gelsman Vie Buckingham. denwedstrijd wegen. Nooitgedagt had zijn plaats in de kernploeg verloren nadat hij bij de dopingcontrole vain de nationale kampioenschap pen in Heerenveen positief was bevonden. Ten aanzien van die controle zei mr. Stheeman in zijn vonnis, dat Nooitgedagt nooit een contra- expertise heeft gevraagd. Voorts vast is komen te staan, dat hij twee slokken van een hoestdranik heeft genomen, die de volgens de lijst van de ISU verboden stof Efedrine bevat te. Volgens mr. Stheeman heeft het dagelijks bestuur op grond van deze omstandighe den in redelijkheid kunnen beoordelen, dat Nooitgedagt zich schuldig had gemaakt aan doping. „Bovendien heeft Nooitgedagt niet verklaard, waarom hij zich aanvankleijk bij de hem opgelegde straf heeft neergelegd en waarom hij in Davos heeft verzocht de zaak huiten de publiciteit te houden. Evenmin heeft hij tij dens het geding verklaard, waarom hij de tweekamp met Jan Derksen opzettelijk heeft verloren en naar Nederland is teruggekeerd. Zoals hij be weerde, wegens studieredenen om zich vervolgens op het standpunt te stellen, dat de bond zich jegens hem onrecht matig zou hebben gedragen. „Op grond van al deze rede nen wees de president de eis van Nooitgedagt af. De schaat senrijder werd bovendien ver oordeeld om de kosten van het geding, groot f 400,- te beta len. Ronnie Nooitgedagt: Kort geding verloren. Kosten betalen. HILVERSUM (ANP) Er is op dit moment nog geen enkele zekerheid omtrent een rechstreekse televisiereportage van de beide wedstrijden in de kwartfinales om de Euro pacup voor landskampioenen tussen Ajax en Bayern München. De eerste wedstrijd wordt op 7 maart in Amster dam gespeeld. Over een direc te reportage is tussen Ajax en de NOS tot dusver nog geen enkel overleg geweest. Voor waarde voor een directe uit zending is in ieder geval, dat het Olympisch Stadion in A»a- sterdam moet zijn uitver kocht. Ten aanzien van een repor tage van de return op 21 maart in München moet de NOS in de eerste plaats het resultaat van de onderhande lingen tussen de Duitse televi sie (in dit geval het Z.D.F.) en Bayern München afwach ten. De voetbalclub wil f 175.000,- van het ZDF, maar de Duitse tv is niet bereid om meer dan f -75.000,- te betalen, een bedrag, dat „gebruikelijk" is in deze fase van het Euro pacuptoernooi. Indien het ZDF en Bayern München tot over eenstemming komen, zal de reportage via het Eurovisienet aan de geïnteresseerde landen worden aangeboden. De kosten per land hangen af van het aantal landen, dat uiteindelijk de reportage overneemt en van het aantal tv-toestellen in het betreffende land. Het doorgaan van de tv-reportage uit München is echter mede afhankelijk van de belangstel ling voor de diezelfde avond te spelen wedstrijd FC Twen te - OFK Belgrado. Het Diek- man-stadion in Enschede zal in ieder geval uitverkocht moeten zijn om een reportage van Ajax mogelijk te ma ken.

de Stem | 1973 | | pagina 13