Eeuwenoude volksvijand GRIEP eindelijk bedwongen Journalisten stamelden in telefoons water „IK ZAT GEVANGEN OP MIJN ZOLDER" BOER SPOOT VEESTAPEL ZELF DOOD Schaat JAN VAT SERI Nieuwe kansen Willem II [ndustriebond-NYV protesteert bij Spaanse ambassadeur Zwaarder H binnenland buitenland Parijs9 instituut ontdekt wet van variaties en zegt: Grenswacht op vlucht neergeschoten het sloeg toe Desinfecterend middel bleek Parathion te zijn Rampzalig Release: „Wij blijven" Haarlem laat bezette flat ontruimen Raadslid stelt vragen over metro-bouw paplc oor uw pc Keuze Geen gelamenteer Gebaar bij LPO li a li. in bi wi IS4VI S4uy w IUUI UUI 1 7 vj 12 1 (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS Het betaamde Parjjse „Institut Pasteur" heeft het eerste voor alle varianten totaal doeltreffende anti-griep- vaccin samengesteld dat zeer binnenkort in Frankrijk en vermoedelijk voor de herfst in de rest van Europa beschikbaar zal komen. De ontdekking wordt in me dische kringen revolutionair genoemd. In tegenstelling tot de algemene opvatting is de griep van alle nog niet door de medische wetenschap over- wonnen infectieziekten een van de allerernstigste. Telken jare gaan er in de hele wereld honderden miljoenen arbeidsdagen verloren en de aan tot dusverre ondoeltref fende geneesmiddelen besteed de sommen belopen jaarlijks miljarden guldens. De grote zogenaamde Spaanse griep epidemie maakte in minder dan 12 maanden in de jaren 1918 en 1919 20 miljoen slachtoffers, aanzienlijk meer dan de kort tevoren beëindigde wereldoor log in 4,5 jaar gemaakt had. De zogenaamde MAO-griep tastte in 1969 en 1970 in de Verenig de Staten 40 miljoen personen aan, had 50.000 sterfgevallen tengevolge en kostte 4600 mil joen dollar en 35 miljoen ver loren arbeidsdagen. In decem ber 1968 kwamen in Frankrijk alleen nog 11.000 personen als gevolg van de griep in deze en~ maand om het leven. In tegenstelling tot alle andere besmettelijke ziekten die door een virus veroorzaakt worden (zoals mazelen, rode hond. kinderverlamming, de bof) veroorzaakte besmetting met griep geen duurzame immuni teit, het grote probleem voor de geleerden van het „Institut Pasteur" bestond erin, dat de griep een uitermate wispelturi ge ziekte is, die praktisch elk jaar van aard verandert en elk ontwikkeld vaccin werd tot dusver steeds weer door een nieuwe „diabolische" versie van griep achterhaald. De groep onderzoekers onder lei ding van professor Hannoun waarin voor-al de geniale Au straliër dr. Fazakas de Saint- Groth zich onderscheiden heeft, is er nu in geslaagd alle mogelijke „streken" van de griep te ondervangen, doordat ze de wetten ontdekt heeft waaraan de virus-variaties be antwoorden. Daarna werd het samenstellen van een doeltref fend vaccin mogelijk. In feite hebben de onderzoekers van het „Institut Pasteur" aller eerst geprobeerd een vaccin samen te stellen om een toe komstige vorm van griep te bestrijden. Daartoe moest ui teraard eerst ontdekt worden aan welke wetten de mutaties van de virus gehoorzamen. De ervaring heeft uitgewezen dat een griepepidemie inge perkt kan worden als 30 pro cent van de bevolking ingeënt s. Als de thans ontwikkelde entstof in 1969 beschikbaar was geweest laad de wereld zich drie epidemieën kunnen besparen. De griep heeft sedert lang voor Christus (zoals oude kronieken aantonen) regelma tig de wereld geteisterd met een grote epidemie om de 10 jaar en zogenaamde tussentijd se golven van mindere om vang. Het nieuwe Pasteur-vac- oin dat na drie jaar ingewik keld en intensief onderzoek en studie ontwikkeld is zal doel treffend blijken tegen elke vorm vam griep die bekend is en bovendien tegen elke nog onbekende vorm. Aangezien de wetten van de zogenaamde diabolische mutatie van de vi rus door het „Institut Pasteur" mtdek'. zijn is het ontwikkel de vaccin doeltreffend voor Je thans heersende griep, die van volgend jaar en alle jaren waarin zij nog zal voorkomen hoewel dit voorkomen steeds verder zal afnemen. WEST-BERLIJN (DPA-Reu- ter). Een Oostduitse grens wacht is dinsdagavond door zijn collega's neergeschoten toen hij tot tweemaal toe pro beerde bij de controlepost „Charlie" naar West-Berlijn te vluchten. Bij zijn eerste vluchtpoging werd de militair door verschei dene kogels getroffen. Toen andere Oostduitse grenswach ten hem beetpakten rukte de man zich los en rende hij op nieuw in de richting van West-Berlijn. Van verscheide ne kanten openden zijn colle ga's toen het vuur op de vluch teling. Deze stortte neer en werd later door een ambulance van het Oostduitse leger weg gehaald. Er zijn datums, die in de hersens van mensen gebei teld worden. Zo'n dag was 1 februari 1953 voor Jan Nol len (foto hiernaast). Uitgere kend op die rampzalige da tum moest hij als broekie bij onze krant beginnen om met een als verslaggever ellende te gaan beschrijven, die zijn veel oudere, hardere en er varener collega's praktisch net zo letterlijk overspoelde als de golven, die door dij ken braken. Over enkele ervaringen met mensen, die toen De Stem maakten, schrijft hij in nevenstaande reportage, pre cies na een bewogen journa listiek leven van twintig jaar. BREDA Wanneer dit verhaal uit mijn schrijfma chine is gerold, ga ik het persoonlijk naar De Stem brengen. Het is toch in de buurt. Daar tref ik een re dactielokaal, dat zo groot is als een modern bankge bouw. Er staan batterijen bureautafels, waarachter journalisten lettertje voor lettertje nieuws in de krant brengen. Er staan vier of vijf telexen, die van alle kanten uit de wereld nog ander nieuws uitbra ken. Daaruit ontstaat nu dag na dag De Stem. Twintig jaar geleden ston den er hooguit tien bureaus. En er stond één telex, ge wichtig afgeschermd door glazen wanden. Maar die ene verre-schrijver (want zo werkt een telex), hagelde op die fatale nacht van zater dag op zondag in brute Iet- letters op papier, wat er voor rampspoed woedde over ons zuidwestelijke land. Van wat er toen op dat wiebelige, tot op de draad versleten re dactielokaal gebeurde, wil ik graag iets proberen te vertel len. Meneer Bruna (het was al tijd en voor iedereen „meneer Bruna", al wist ik op die eer ste dag al met heimelijk ge noegen, dat ie ook Jan heette zoals ik) zou me vermoe delijk het liefst naar huis hebben gestuurd. Als hoofd redacteur had hij wel andere zorgen aan zijn hoofd dan een leerling-journalist weg wijs maken in het krante vak. Maar hij vond wat voor me: ik moest op het telex- papier de nanoen van ver dronken slachtoffers udlt ons verspreidingsgebied uitzoe ken. Maar de dag daarop stuur de hij me al naar een totaal verfomfaaide burgemeester, die helemaal over zijn toeren naar familie in Breda was geëvacueerd. Ontsteld no- t °rde ik wat er in de ramp-, gemeente van die man was gebeurd. En nog een dag la ter zat ik als volleerd repor ter in een Amerikaanse am fibie, die door verloren land voer, waar sommige koppige boeren hun vrouwen en kin deren op het dak hielden, omdat dit water Gods wil zou zijn. In het begin haalden de redders die mensen met ge weld in de boot. Maar toen er hoe langer hoe meer men sen dreigden te verdrinken, maakten ze er geen poespas meer over en lieten ze zitten om zo snel mogelijk en zo veel mogelijk anderen uit de hel te halen. En dan braken de daken van die (enkele) dwarswilligen en de gezin nen verdwenen in wreed wa ter. Zelfs die geharde oorlogs veteranen van de amfibie Kerkwerve in Zeeland, bijna helemaal verdronken. hadden meer dan genoeg moeite om hun emoties te verbergen. Meneer Bruna kreeg het in de gaten. Hij zag dat heel zijn team er onderdoor dreigde te gaan door wat het op reportage- reizen meemaakte en moest zien. En er nog over schrij ven moest ook. Hij hield mij als benjamin „thuis" op de veilige redactie, waar ik weer doden moest gaan zoe ken op het papier van de immer ratelende telex, die maar namen gaf, steeds meer namen. Juist daar, op die oude, verdwenen redactie, heb ik geleerd hoe journalisten moeten zijn. Want ik zag ze binnenkomen, als ze hun verhalen kwamen uittikken na een dag of een nacht on menselijkheid. Bikkelhard zijn ze, zeggen ze van journalisten. Ja, ja. Maar Jan Verdie- sen, die nu chef ter redactie is en toentertijd de supervi sie had in het rayon Bergen op Zoom (dus vlak bij dat kolkend geweld), moest zijn stem in bedwang houden als hij een verhaal doorbelde. Over wat hij gezien had op Tholen. Of over wat bij had gezien uit de geopende deu ren van een Dakota, die zandzakken naar beneden gooide voor een verloren land. waar nog altijd mensen op daken zaten. Nadien kwam de ramp voor me alleen maar over via die ene tel-x. via de telefona des van Stern-verslaggevers in overstroomd land, doorge winterde journalisten, die op de vele doden op hun weg niet afgeknapt waren. Maar doorgewinterd is een betrekkelijk woord. Onze vroeg gestorven col lega Piet Hack - doortaaid in het voormalige Indië en on verwoestbaar in zijn optimis me - liet het op een gegeven moment even helemaal afwe ten. Maar toen kwam hij uit een schuur, waar hij hon derden verdronken mensen had gezien, opgestapeld als balen in een meelfabriek. Hij siimelde zijn ervaringen nog wel op papier, maar daarna verdween hij met lage Velden. Ook een man, die ik heel mijn leven onmiddellijk verbind met mijn eerste krantedagen. Hij kreeg als provincie-redacteur opeens wereldnieuws te verwerken. En met een verschrikt soort koelbloedigheid maakte hij al die verpletterende berich ten persklaar. „Breng het spul maar naar beneden", zei hij dan moe. schouders en gebogen hoofd. Arrejaan Veraart (later mijn onvolprezen leermeester ir. de sportjournalistiek) moest zijn voetbal- en wie- Iersterren in de steek laten om watersnoodverhalen te gaan maken in Willemstad of Hooge en Lage Zwaluwe. En dan de licht gebogen figuur van Willem van der Daar teiv- geen enkele re cordtijd, maar alleen dat bot te, koude en vernietigende water. De enige sportman die Arrejaai. tegenkwam, is ver moedelijk Wout Wagtmans geweest, die als een verre gende mus in zijn gloednieu we wagen door het water op en neer crosste om mensen in veiligheid te brengen. En dat deed ik, om in de zetterij datzelfde ontdane, ontredderde gevoel te krij gen, dat overal heerste. Dat gevoel van: redden kunnen we toch niet, maar de krant moet klaar. Niet voor de mensen die zijn verdronken. Maar alle verschrokken men sen rondom die slachtoffers moeten nu eenmaal kunnen lezen wat er aan de boorden van ons gehavende land is gebeurd en nóg gebeurt, het ene verschrikkelijke uur na het andere. Natuurlijk vergeet ik veel namen van journalisten, die de droeve plicht hadden om |te gaan zoeken naai- dood en verderf. Maar ik zal al hun namen onthouden, omdat ik later (in Boedapest of Skop je of Praag, waar óók een vloed van verschrikking bij een kwam en waar ik wel zelf over moest schrijven) terdege besefte waf ik in die februari-dagen van hen heb geleerd. Het enige wat ik op mijn beurt aan een collega heb kunnen leren, was de verta ling van het woord „coffin". Het stond in mijn examen- vertaling Engels op school. Een Deense journalist, die bij ons op de redactie zijn ramp-verhalen kwam maken ei doorbellen, had het woord terloops gehoord van Ameri kaanse soldaten, die vanuit Duitsland te hulp waren ge schoten naar Zeeland. Op het examen wist ik de verta ling en bij dit tweede examen een hard. genadeloos exa men wist ik die nog: „cof fins" is het Engelse woord voor doodskisten, thans los- gespoeld uit een door water gemarteld land. Ik heb het voor de Deen zonder trots vertaald. JAN NOLLEN De heer C.A. van Leest, Steenweg 68, Moerdijk, schreef ons: Op die zaterdag avond deed ik dienst als seinhuiswachter bij de spoor wegen aan de toen nog en- kelsporige Moerdijkbrug. Mijn taak was blok- en wis selbediening. Ik werd die za terdagavond om 22.00 uur af gelost er begaf mij met mijn rjwiel aan de hand huis waarts, richting Moerdijk, waar ik woonachtig was. Van fietsen was door de geweldi ge storm geen sprake. Ik merkte wel dat het water zeer hoog tegen de dijk stond, doch dat gebeurde wel meer en zag geen direct ge vaar. Om 23.00 uur ongeveer was ik thuis en na een klei ne conversatie met mijn vrouw gingen wij ter ruste. Om ongeveer 2.00 uur in de nacht werd er op de deur g bonsd, met de roep: „De dijk is doorgebroken". Het was mevrouw Vos, de buur vrouw. Buiten gekomen hoorden wij het geraas van het water dat zich door het gat van de dijk stortte. Het gevaar nog niet direct in ziende ging ik met mijn overbuurman, de heer van Geel, in de richting Hol- lanasch Diep, tot aan de wo ning van ir. de Jongh, waar het water reeds over de dijk stroomde en wij het gevaar pas goed beseften. In ijltempo gingen wij te rug om ons gezin in veilig heid te brengen. De heer van Geel, die met zijn gezin het eerst vertrok, kwam bij het redden van vee ten zuiden van Moerdijk, jammerlijk in de golven om. Ikzelf bleef, na mijn gezin in veiligheid te hebben gebracht, alleen in mijn woning achter om wat meubilair in veiligheid te brengen. Toen begon het water mijn huis binnen te stromen en ik moest ijlings naar boven vluchten Ik zat gevangen op mijn zolder, met een huis vol vater en met de angst of de muren het zouden houden. Enkele uren daarna werd de keuken reeds weggeslagen, doch hef gedeelte waar ik mij bevond, hield gelukkig stand. Twee dagen en twee nachten heb ik op mijn zol der doorgebracht. In de ochtend van 3 febru ari, toen het water iets was gevallen, heb ik de levensge vaarlijke tocht over de oude Moerdijkseweg ondernomen, en mij op eigen kracht ge red. Het water stond toen nog een meter hoog. Na mij in Zevenbergen van droge kleren te hebben voorzien en informaties ingewonnen te hebben over mijn gezin, heb ik mij in Roosendaal weer met hen kunnen verenigen. Ik ben er drie maanden geëvacueerd geweest. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Tussen de smetteloze lakens van een Sit- tards ziekenhuisbed ligt land bouwer Reuten uit het ge hucht Putbroek bij Montfort te bekomen van de schrik. Af gelopen zondagmiddag dacht hij zijn 18 stieren met een desinfecterend middel tegen schurft te bespuiten. Zondaga vond wist hij beter: hij had zijn hele veestapel doodgespo ten met Parathion. „En Joost mag weten hoe het gekomen is", zegt hij. Reuten, wiens eenmansbe drijf door die fatale vergissing geruïneerd is, is al wat over deze lichte vergiftiging heen, die hiiij er zelf aan overhield. Hij denkt binnen een paar da gen weer thuis in Putbroek te kunnen zijn. De 46-jarige landbouwer zegt over het rampzalige voor val: „Zondagmiddag om één uur wilde ik de stieren gaan bespuiten tegen scfhurft. Ik vulde de spuit met vloeistof uit de scabexaamfles die ik van veearts Creemers had ge kregen. De vloeistof zag er wel wat donkerder uit dan vorig jaar. Ik rook eens aan de fles, maar merkte niks bij zonders. Ik rook er eigenlijk niets aan. Binnen tien minuten waren de stieren bespoten en rond half vier vertoonde een der beesten ademballingsmoedlijk. heden, die me aan longontste king deden denken. Veearts Creemers werd er bij gehaald en het moest ter plaatse worden geslacht. In middels toonden de andere stieren dezelfde verschijnse len. Ik sloeg groot alarm en trommelde allerlei mensen op om de veestapel naar het slachthuis in Roermond te krijgen voor noodslachtingen. Vijf slagers moesten in touw komen, tegen middernacht was de laatste slachting achter de rug. Ik hoop daj-, het vlees nog comumptiegeschikt blijkt. Dat wordt nu onderzocht". Aan zijn eigen gezondheid dacht Reuten zondagnacht pas: „Ik was opeens ram duizelig (Van onze redactie binnenland) HAARLEM B. en w. van Haarlem zullen het de vorige week door Relaese bezette nieuwbouwflat aan de Elsa Brandstroemstraat in de Haar lemse wijk „Schalkwijk" laten ontruimen. Volgers het college is deze door leden van Release zelf uitgevoerde bezetting niet ge richt op het lenigen van con crete gevallen van woningnood maar wordt zij gebruikt als politiek pressiemiddel. Het betreft in dit geval een van de drie door Release op 5 december gekraakte nieuw- bouwflats. De hierin geplaat ste gezinnen verlieten de flat weer na een door de woning bouwvereniging aangespannen kort geding. Release Haarlem is niet van plar om aan een ontruimings bevel van de gemeeente ge volg te geven. Met de bezet ting wil de actiegroep protes teren tegen veelvuldige leeg stand in het project van 201 woningen met hoge huren. Men wil er eveneens mee pro testeren tegen het eventueel var de grond komen van een dergelijk project in de wijk „Molenwijk". in de kop. Naar huisarts Heu velmans in KonAngsbosch ge gaan en die stuurde me ijlings naar het ziekenhuis in Sittard. Ik geloof dat ik er nu wel weer wat overheen ben". De landbouwer is niet ver zekerd. Hij becijferd de schade op f 60.000,-. Een jonge stier kost je 1500,-. En deze waren al twee jaar oud en wogen gemiddeld 300 kilo. En dan moet je de bedrijfsschade er nog bij tellen. Wie doet het werk op het eenmansbedrijf als ik hier lig? UTRECHT (ANP) De In dustriebond NVV heeft bij de SI'aanse ambassadeur in ons land geprotesteerd tegen het feit dat de Franco-regering twee Spaanse vakbondsleden in de gevangenis heeft gestopt omdat ze hadden meegedaan aan een loonactie op een aan tal scheepswerven in de Noordspaanse stad Bilbao. De metaalarbeiders van de Spaanse staatswerven in Bil bao, de „Astilleros' Espanoles" waren enkele dagen geleden in staking gegaan voor betere arbeidsvoorwaarden waarna de twee vakbondsmensen, Nicolas Redondo en José Antonio Za- raiber, verbonden aan de Spaanse vakorganisatie U.G.T.. werden opgepakt en nu twee maanden gevangenisstraf in Bilbao moeten uitzitten. „De Spaanse overheid weet ook wel dat zo'n kwestie het in het buitenland niet goed doet. Daarom worden de twee Spanjaarden van communisti sche aotiviteiten beschuldigd", zo verklaarde Lino Calle, „se cretaris buitenlandse werkne mers" van het NW, woens dag. „Dat is in Spanje de not ma-Ie gang van zaken. Wie voor de belangen van de on derdrukte arbeiders opikornt wordt meteen voo-r .communist uitgemaakt en dat terwijl het Franco-regime er anderzijds niet vies van is om diploma tieke relaties met communisti sche landen aan te knopen." AMSTERDAM (ANP) Het pacifistische raadslid H. Riethof heeft bij b. en w .van Amsterdam schriftelijke vra gen ingediend over wat hij noemt de vermoedelijke frau de en oplichting ten nadele van de gemeente door Amco- partners bij de bouw van de Amsterdamse metro. Hef raadslid wil weten of b en w. na kennismaking van de door de voormalige Amco- boekhouder Broker geu-ite be schuldigingen terstond de boekhouding in beslag hebben laten nemen en de van oplich ting verdachte personen i-n hechtenis hebben laten nemen, teneinde te voorkomen dat eventuele bewijsstukken zou den verdwijnen. De heer Riethof vraagt voorts of b. en w. het voorne men hebben om te onderzoe ken of de praktijken zoals ge signaleerd door de boekhouder wellicht niet ongebruikelijk zijn bij de uitvoering van gro te bouwkundige werken. Wil len b. en w. dit onderzoek uitstrekken tot bv. de infra structuur van de Bijlmermeer, de IJ-tunnel, de bouw van huurpanden voor de universi teit. de verbouwing van het gebouw voor herhuisvesting ui de V an Reigersbergenstraat enz. Brieven voor dezte rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgewekpn. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud c.q. strekking. Nu het zgn. bestand in Viet nam is afgekondigd wordt in Nederland heftig gediscussi eerd over de wijze waarop en via wie hulp kan worden ver leend aan het zwaar geteister de Indo-China. Het Medisch Comité Neder- land-Vietnam heeft inderdaad ervaring en heeft met inacht neming van een politieke keu ze medische hulp verleend aan het strijdende Noord-Vietnam en de zgn. bevrijdingsbewe gingen. Haar inzamelingen stonden en staan dan ook i het teken enan een „bewuste keuze voor Noord-Vietnam en de bevrijdingsbewegingen" en onder het motto „helpt waar de bommen vallen". De actie Heel Vietnam be oogt die hulp aan een ieder ongeacht politieke kleur te verlenen. Met het Rode Kruis als centrale punt - en niemand kan ontkennen dat het Rode Kruis op het gebied van on partijdige hulpverlening te recht een grote naam en faam heeft verworven kan de be wogen Nederlander er zeker van zijn dat hulp zonder on derscheid wordt geboden. Dus aan de slachtoffers van de Amerikaanse bombarde menten in Noord-Vietnam evenzeer als aan de slachtof fers van de Noord-Vietnamese raketten en granaten in Zuid- Vietnam. Over het gelijk en het onge lijk heen pleiten wij voor hulpverlening zonder onder scheid des persoons. Voor het onschuldige Vietnamese kind in Hanoi en Saigon maakt het weinig verschil uit door welke oorzaak hij zwaar gewond is geraakt, maar wel of hem de hulp wordt geboden, die hij dringend behoeft. BERKEL EN RODENRIJS P.J.G.A. EGO oud-strijders legioen De heer C. Gorissen meent, zoals hij in deze rubriek schrijft, dat de heer C. v. d. Dongen, eerder deze week probeert te bewijzen dat pre sident Nixon géén moordenaar is. Dat doet hij dan, indien het zijn bedoeling zou zijn, te recht. In '45, toen Duitsland en Japuan met dezelfde hardheid, op de knieën werden gedwon gen, noemden wij de president van Amerika, toch óók geen moordenaar. Met twee maten meten is onrechtvaardig. Ik hoop niet, dat u concludeert, dat ik pro bombardementen ben. De „oprechtheid" van het felle protest. kan alleen waargemaakt worden, door de hulp die we nu gezamenlijk geneigd zijn te bieden, ieder naar draagkracht. Met gela menteer onder elkaar schie ten die stumpers geen lor op. BREDA M. ELZAS-GROOT Op 27 januari heeft, tijdens het Landelijk Pastoraal Over leg, aalmoezenier F. Adams uit Heerlen tegen de leiding van de r.-k. wereldkerk en te gen zijn eigen bisschop een onbekookte tirade afgestoken, waarvan men zelfs in dat ge zelschap gewoon met stomheid geslagen bleek. Op ongehoord impertinente wijze verstoutte hij zich, daarbij de tot Judas gerichte bijbelwoorden te cite ren: „Waartoe zijt gij geko men?" (Mt. 2, 50). Heel tele visiekijkend Nederland heeft hiervan dezelfde avond - en uitvoerig nog - daags daarna getuige kunnen zijn. Onmiddellijk na beëindiging van zijn onverkwikkelijke en agitatorische tirade stapte de spreker regelrecht naar zijn bisschop en stak deze de hand toe. Dit (na zijn woorden wel hoogst bevreemdend) gebaar brengt ons op het idee, het door Adams misbruikte bijbel citaat met enkele eerdere ver zen uit te breiden en dan in een kleine variatie, als volg1 toe te passen: „Hij had hun een teken gegeven en gezegd- dien ik de hand zal toesteken, hij is het: grijpt hem vast Haastig liep hij op de bisschop toe, en sprak: Weesgegroet Monseigneur. En hij stak hem de hand toe. Maar de bisschop zeide hem (althans, had hem kunnen zeggen): Vriend, waartoe zij gij gekomen"? TILBURG G. MOMMERS Donderdag 8 februari 1973 (Van onze KONGSBERG De lm derland waarvan het eersf werkt op de natuurijsbaan wordt afgesloten, mag dan onderonsje zijn, Jan Derkse ze aangelegenheid. Begrijp hangt het af of hij van de j. pioenschap volgend weeke De vierde plaats die hij iij Grenoble volkomen onver wacht veroverde, maakt he' niet waarschijnlijk dat hij ge wipt zal worden. Maar Jail Derksen is voorzichtig. Hij zegt: „Goed. ik hoef me nie' zoveel zorgen te maken. MaaJ je weet het nooit. Ook deza landenwedstrijd zou meetellen] zo is door Pfrommer gezegd. Jan Derksen, 21 jaar oud, isl een van de rijders die geprofi-T teerd heeft van het vertrek van het Nederlandse prof- kwartet. Hij was een van de genen die de opengevallen! plaatsen mochten innemen. Een uitverkiezing die net op tijd kwam. want. zo zegt Jan Derksen tijdens een gesprek in Kongsberg, „ik zag het niet meer zo zitten bij de jeugd- ploeg', waarvan ik toen al drie jaar deel had uitgemaakt. Eer lijk gezegd, had ik erop gere kend dat ik al aan het begin van het vorig seizoen zou worden geselecteerd voor de kernploeg, toen ook de profs er nog inzaten". Dan ga je toch wel even denken of het nog zin heeft door te gaan. Ze zeggen dan wel dat je 25, 26 jaar oud moet zijn om aan de top te komen, maar daar ga je dan aan twijfelen". Gelukkig voor Derksen greep de ISSL ln en werd hij ook nog aan de selectie toege voegd- Waarmee dan direct ook een heel ander, veel zwaarder schaatsseizoen in zicht kwam. Een heel verschil met de jeugdploeg. Derksen: „Bij de jeugd was je hele training geheel gericht op ei genlijk maar een toernooi, het Nederlands kampioenschap waar je je kon meten met de rijders van de kernploeg". Daarna pakte je je bagage 0n gmg je onder leiding van Egbert van 't Oever voor een PaaJ maanden naar het buiten land. Het enige wat je dan nog van het seizoen kon verwach ten was het verbeteren van de persoonlijke records, wat dan in Inzeil meestal ook lukte. Nu n aUemaaI heel anders. Bij het Nederlands kampioenschap "f.,110* eerste van vier be- angrijke toernooien. Tussen- (Van onze sportredactie) JK-BURG Het voltallige burgemeester en WnpVicü .van Tilburg heeft hnnu gm ag een onder- van, anderhalf uur gehad di bestuur van de eerste aivisieclnh fg Tilburg - Wil- "ie een financieel maakt P«iode een^ aflooP heeft de gemeente WaarinCn^Uniqué ëegeven, ze?H j °nder meer wordt ge- derenrt n *et gesPrek verhel- het zfl gewerkt en dat van h 'eiden tot maatregelen liik w" die waarschijn- dat Fr T?,tVolg zullen hebben kunner, TlIburg Willem 11 zal \nTrtbeStaan °P eeI' de' bet bestuur van kort! t»nig-lng dat W0nst. °P laten va en zullen de resul- d0n mtgewerkt°nderh0Ud W°r" zich(tlnT'lburgse c°I'egc stelde Wijzend "U toe duidelijk af- hnanciële°steunnaoaartZien Va," ging- thj aan de vereni- derïngen nnt begTotingsverg"- hiet t-iP ordraadde b. en w. KmeentaUd6 tm°Ües uit daarin d te aanvaarden Eubsirlio ?an§edrongen werd het 'l ,e, verstrekken aan Plotse' tede ^°etbal en d.<= ging J e Ushockeyvereni- VeoPzittef"AL' sljf33' dlS mei 2ijn Sdiuermann, en den Van tfS medebestuursle- Ven tildn an? en A van der b. en 2? „s bet gesprek met g0nwoordigdeV6geanfigin? Ven?" hommentafr nS als en,g de gemp-ff' rDe Plannen die z'Jn voor ons 11 voorge'egd, ons zeer positief'. Pi te

de Stem | 1973 | | pagina 12