zeeuws Jacqueline van Langevelde op weg naar textielplastieken PAROCHIE KAMPT KLEIN HORT Jovelio vindt onderdak in gemeentehuis Zeeuwse keerde terug Maatschappelijk werker weg uit Breskens Ledenvergadering Sint-Sebastiaan stad streék Aardenburg BEROEP litslag van schieting in Aarclenburg JONGEREN IN HOOFDPLAAT Plattelands vrouwen in Schoondijke Opleiding Reizen Abstract Plannen Woensdag 7 februari 1973 eindredactie bas augustijn (Van onze correspondent) AARDENBURG „De financiële positie van onze parochie is door enkele be zuinigingen, die het afgelo pen jaar werden doorge voerd, tamelijk gezond. Wanneer men echter de be groting voor 1973 bekijkt, komt men tot de ontdekking dat er een vrij groot tekort is, ontstaan door de steeds stijgende loonindex en de sociale lasten. De sociale voorzieningen lieten in het verleden nogal eens te wen. sen over". Dit schrijft het r.k. kerkbe stuur Aardenburg in een sten cil, die een dezer dagen bij de parochianen van de H. Maria Hemelvaart in de bus zal glij den. Het kerkbestuur richt zich tot de parochianen onder overlegging van de rekening 1971 en de begroting voor 1973. Over 1971 heeft de parochie een klein tekort geleden, na melijk een bedrag van - 5.991,83. De inkomsten belie pen in dat jaar f 86.949,05, de uitgaven f 92.940,97. Zoals ge zegd, de begroting 1973 geeft een vrij groot tekort aan. Niettemin spreekt het kerk bestuur er zijn voldoening over uit dat 80 procent van de Aardenburgse parochianen bij draagt in het zogenaamde pa rochiefonds. In dit fonds werd in 1971 in totaal f 31.905,18 „Wij doen een beroep op die 20 procent parochianen om vanaf dit ogenblik niet meer achterwege te blijven en de lasten niet af te schuiven op de ander, maar persoonlijk uw steun en bijdrage te leveren", zo schrijft het kerkbestuur in de oproep. Erop gewezen wordt dat het 1 goed functioneren van de plaatselijke kerk, de parochie, slechts mogelijk wordt door steeds grotere investeringen. Sommige parochies, zo schrijft het kerkbestuur, werden opge heven of met anderen vere nigd, omdat het kerkbestuur niet meer in staat was de pastoor te onderhouden. Nood zakelijke werken bleven ach terwege omdat er geen geld aanwezig was. „Dan - dikwijls te laat - gingen de ogen van de parochianen open en werd er gezegd: Had ik dat maar j geweten". j Het is duidelijk dat het Aardenburgse kerkbestuur hoopt en vertrouwt dat het zover in Aardenburg nooit zal komen. (Van onze correspondent) AARDENBUEG Het schuttersgilde heeft de negen- lif: Puntensehieting gehouden voor het kampioenschap- Sint- Mbastiaan hield gelijktijdig j™, "e klepscliieting, die aan pt eind van het seizoen ook kampioen moet opleveren. e uitslagen waren als volgt: Puntensehieting: Hoogvogel: J- tattoor, zijvogels: J. Cattoor van Iwaarden, kallen: Rii ,)hondt en Rob de 'jeke, meeste kleine vogels: IL™1 '"aarden, R. de Wispe- Heiihn de Rijcke en J. Hbjboer (alIen 4 stuks). schan ,VT het kampioen- u o 'u van Iwaarden, 52 ^"pe?aeeret5ke' 47' 3" de Se? k'epschieticg: 1. H. linh e' van Iwaarden, ieder R,'icke en P. Blondeel, het ul-:'eppe.n- stand voor - meppen, ötana voor toor j1Mpi0«schap: 1. J- Cat- 3 P ui' van Iwaarden 18, 1 r- Blondeel 17 Het voormalige gemeentehuis in Hoofdplaat. HOOFDPLAAT De Jon gerenvereniging Hoofdplaat (Jovelio) heeft tijdelijk een onderdak gevonden in het voormalige gemeentehuis. Ie. dere vrijdagavond kunnen daar voorlopig hun wekelijkse bijeenkomsten doorgaan. Hier voor is ondermeer overleg ge pleegd met de Hoofdplaatse bejaarden die regelmatig de ruimte in het gemeentehuis in gebruik hebben. De jongeren, die als defini tief onderdak het oog hebben laten vallen op de brandweer garaige naiast het gemeente huis, zijn op straat komen te staan omda htun oude onder komen in de school aan de Oostlangeweg niet langer be schikbaar was. In samenwerking met de Stichting Streekj eugdcentrale SCHOONDIJKE In zaal Wijffels te Schoondijke heeft de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen een bijeenkomst gehou den. Voorzitster mevro-uw I. Oo-ms-Siebenga heette de aan wezigen welkom en deelde mee dat de tuln-eursus, die voor de leden van -de afdeling iis georganiseerd, geheel is vol geboekt. Well kuhvnen zich nog gegadigden opgeven voor de cursus „Weet wa-t u eet". De algemene jaarvergadering van de afdeling zal op 27 februari in Oostburg worden gehouden. De dames komen voorts nog voor een koffiemorgen bijeen in de loop van de maand maart. In de vacatures die zijn ont staan in de kascommissie wer den benoemd de dames C. Sa- lomé-d-e Hullu en M. Puyen- broek-Lofcerse. Na het huishoudelijke ge deelte van de vergadering hield de heer ph-an-n uit Mid delburg, regiion-aal consulent van Verlig Verkeer Nederland, een lezing over „Het kind in het verkeer". De lezing werd geïllustreerd met dia's. Daar naast besteedde hij aandacht aan het gebruik van autogor dels. is inmiddels aan het gemeen tebestuur van Oostburg een begroting gestuurd van de kosten die gemaakt moeten worden om van de brandweer- garage een echt „home" te maken. Schilderwerk etc. zul len de jongeren in eigen be heer uitvoeren. Joveho telt ongeveer 40 le den, waarvan er regelmatig 25 tot 30 iedere vrijdagavond bij eenkomen. Voor de leden wor den gespreksavonden en crea tieve bezigheden georgani seerd, terwijl van tijd tot tijd ook een plaatje beluisterd Het is de bedoeling van de Hoofdiplaatse jongeren, wan neer zij een definitief onder komen hebben activiteiten te gaan ondernemen voor de jeugd van de lagere school leeftijd. „Iets wat voor ons eigenilij-k erg interessant is", aldus Joop Wiel akker van de Streekj eugdcentrale. Zoals be kend is mede dank zij het stimulerende werk van de S.J.C. vandaag begonnen met het clubhuiswerk in Groede. „Misschien zit zoiets er in de toekomst voor Hoofdplaat ook wel in", zo werd gisteren op gemerkt. BRESKENS De heer J. Meyeren, maatschappelijk werker bij de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden in Breskens is met ingang van 1 maart benoemd bij het open- bejaardenwerk in Goirle. De heer Meyeren is in de cember 1970 in dienst getre den bij de Breskense stichting. Tijdens zijn diensttijd heeft hij vele activiteiten aan de dag gelegd ten behoeve van het Breskense bejaarden- werk. Op woensdag 21 februari zullen de bejaarden afscheid nemen van de heer Meyeren tijdens een middag die wordt belegd in „De Uitkomst". De heer Meyeren zal de dag daar op door het stichtingsbestuur worden uitgewuifd tijdens een bijeenkomst in het bejaarden- dienstencentrum „Goedertijt" in Breskens. <Van on?e correspondent) AeAa&U.R? Tijdens van ju'Ü'*116 'edenvergadering "isinjr i?e.nbur£s oudste vere- Si«-SÈtasLSChuttersgilde van ïerinsLi ?an' werden de 'eden p ,a."redende bestuurs- bure I^PPens uit Aarden- herkozen. Blondeel Eede daan H;,mededelin.gen ge- I ble<* datTf* dei ,ver§aderinê Iseniorledonfug e thans 32 petinin» 6n 6 iunioI,en [iets SóvgmeeSter liet ee' Geblel-o81'"^!.® §eluid hr I "coleken is dat het afgc lopen verenigingsjaar moest afgesloten worden met een na delig saldo van f 628,-. Niette min bleef de minimumcontri butie gehandhaafd op f 15,- per jaar. In het afgelopen jaar namen de schutters een gloednieuwe kantine aan de Bewester Eede in gebruik en voorzitter I. Puijenbroek werd gekozen in het afdelingsbestuur van de Zeeuwsch-Vlaamse bond van Wipschutters. Het is duidelijk dat schut ters niet voor een vergaderijg ujeeiikv 'i om alleen maar te praten. Geschoten werd er ook door 20 schutters die deel namen aan een prijsschieting. De uitslag hiervan was als volgt: Hoogvogel: J. van Iwaarden, zijvogels: H. van Iwaarden en J. Houg, kallen: H van Iwaar den (2x), meeste kleine vo gels: H. van Iwaarden jr. (4 stuks), prijsvogels - geschon ken door lokaalhouder P. Blondeel -: H. Lippens, R. de Wispelaere, J. Houg, P. Blon deel. De prijs, die beschikbaar was gesteld door de heer P. v.d. Walle uit Breskens werd afgeschoten door A. Ballegeer uit Heille. Op de Kersttentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring te Middelburg hingen een aantal zeer grote, uit touw vervaar digde wandkleden met maskerachtige voorstellingen die de aandacht trokken van ingewijden en belangstellende leken. De maakster ervan was Jacqueline van Langevelde, die sinds kort tot de jongere garde van het aloude Zeeuwse kunste naarsgenootschap behoort en op deze expositie haar debuut maakte. Jacqueline (30) woont in een tot een ruime artistieke woning verbouwde boerderij aan de weg van Breskens naar Hoofdplaat, samen met haar vriend Albert Goudri- aan, een telg uit de roem ruchte redersfamilie, die na dat hij tengevolge van een fusie als firmant uit het fa miliebedrijf terugtrad, een kleine eigen rederij in Bres kens begon. In het grote vertrek waar Albert Goudriaan (grijs haar, grijs baardje), gezellig ver schanst achter een paar vitri nes met scheepsmodellen, aan zijn schrijftafel zit te scharrelen, praten Jacqueline van Langevelde en ik aan een tafel voor het raam. Die per in de kamer staat bij de haard een leren bankstel, nog verder hangen zware ge knoopte kleden van de zolde ring naar benedenklare en nog niet afgewerkte, want een deel van de woonkamer is ook haar atelier. „Weet je, ik kan niet al leen zijn, dat vind ik ver schrikkelijk. ik vind het ge zellig als Albert hier ook is, terwijl ik bezig ben en bo vendien is het gemakkelijk, de keuken is vlak bij als je een kop koffie of een sherry wilt halen. Zit je in een apart vertrek, dan is dat weer een hele gang". Hoe lang woont u hier nu?" vraag ik. „Ja", zucht ze en slaat haar bruine blik even hulpe loos omhoog, „van wanneer af ook al weer?" Maar Al- bert Goudriaan helpt haar op dreef: „In '69, begin '69 zijn we hier komen wonen". „Dat is waar ook", valt Jacqueline in. Ze spreekt langzaam en duidelijk met een donkere altstem. „Eigen lijk moet ik zeggen dat ik hier wéér woon, in Zeeuwsch-Vlaanderen bedoel ik, want ik ben ook in Zeeuwsch-Vlaanderen gebo- rr:i. In Zaamslag. Tot mijn zestiende, zeventiende was ik op de MMS in Terneu- zen „Daarna ging het de rich ting van de beeldende kunst op?" „Ja, toen ben ik naar de Academie in Arnhem gegaan, maar ik was nog te jong en daarom moest ik examen doen. Ik slaagde en koos toen mode-ontwerpen, maar dat was me te commercieel en toen ben ik overgegaan naar de schilderklas. Maar ik heb de academie niet afge maakt, eigenlijk stom...'1 „Waarom? Een complete academische opleiding doet een kunstenaar gewoonlijk meer kwaad dan goed want hij blijft aan een zeker aca demisme of aam zijn leraren vastzitten en komt niet vroeg genoeg geestelijk op eigen benen te staan91 „Ja, dat is wel zo, maar aan de andere kant mis je veel op het punt van tech niek, van verschillende tech nieken. Je mist een stuk am bachtelijkheid, ik had bij- vc orbeeld graag grafiek ge daan, maar dat kreeg je pas in het derde jaar. Ik merk dat ik bijvoorbeeld niet goed genoeg tekenen kan91 „En na de academie?" „Toen ben ïk nacur Enge land gegaan, dat was om streeks 1964. Daar woonde ik in Colchester in het huis waar Constable geboren werdhet was een huis voor studenten uit Cambridge en daar werden kunstcursussen gegeven. Ik heb er trouwens meer model gezeten dan zelf geschilderd. Onze buwrman was de zoon van Churchill, Randolf Churchill, de journa list; hij liep altijd op blote voeten, deed veel in zijn tuin en dronk ook veel whisky1'. Er glijdt een glimlach over Jacqueline's gezicht. „Och, het was wel een leuke, leer rijke tijd1'. „Was dat verblijf in Enge land een preludium op meer dere reizen?" „Inderdaad, in '65 ben ik nacur Parijs gegaan als stu dente aan de Sorbonne en bij de Alliance Frangaise, dat was nodig voor een verblijfs vergunning. Ik heb er ook weinig geschilderd maar wel de tentoonstellingen gevolgd en maakte er de opkomst mee van mensen als Liech tenstein en Rauschenberg. Na Engeland kwam ik in Noorwegen terecht, in Oslo, daar heb ik een soort au-pair job gehad en... ik ben er ook nog grimeuse geweest aan een theater samen met een grimeur, die bij Ingmar Bcrgmann had gewerkt. Van Oslo ben ik naar Stockholm gegaan... Daar heb ik eigen lijk goed gewerkt, veel gra fiek, linoleumsneden en aquarellen. Ik hoorde daar bij een groep waar ik regel matig mee exposeerde. Het meeste werk uit die tijd is verkocht, er is zo goed als niets meer van over. Wel jammer eigenlijk..." „En hoe is het om na zo veel jaren afwezigheid in het buitenland weer in Zeeuwsch-Vlaanderen te wo nen?" Jacqueline doet een lange trek aan haar zoveelste siga ret: „Och, dit is een streek, waar je je zonder in cafés over kunst te leuteren kunt concentreren op je werk. Ik vind het natuurlijk wel jam mer dat je voor belangrijke tentoonstellingen zover nawr het noorden moet reizen". „Wat vindt u van het cul turele en artistieke klimaat in Zeeuwsch-Vlaanderen?" „In Middelburg, Terneuzen en Hulst wordt allerlei ge daan, maar hier in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, in Oostburg gebeurt nooit iets, het is hier de dood in de pot, het lijkt soms wel een ach tergebleven gebied. Er ge beurt hier in West- Zeeuwsch-Vlaanderen ten minste nooit iets professio neels, het blijft aan alle kan ten een dilettantengedoe, maar ja Ze maakt een gebaar van: laten we er maar niet meer over praten. We verlaten de tafel en beklimmen de open trap naar de zolderruimte waar verschillende grote wandkle den hangen. „Dat zijn mijn eerste, hoor!" zegt Jacqueline, „het zijn nog meer echt wandkle den om tegen de wand te hangen. Ofschoon er duidelij ke plastische naar voren ste kende elementen in zijn aan gebracht zijn ze inderdaad meer wandkleed in de tradi tionele zin". „Maar ik wil daarvan af", zegt Jacqueline, „de wand kleden waar ik nu aan werk zijn ook heel anders, ik wil meer naar touwplastieken in de ruimte". In de woonkamer hangt Zo". een goed voorbeeld dat haar opvatting illustreert, het is een opengewerkte abstracte compositie die op een kwart van de kamer hangt en een duidelijke ruimtelijke func tie vervult. Jacqueline van Langevelde volgt daarmee de nieuwe richting in de tapis seriekunst, zoals die door de grote Poolse weefster me vrouw Abakanowitsch voor het eerst werd aangegeven. „Waar stelt u zich voor dat uw wandkleden en textiel plastieken zouden kunnen komen te hangen?" „Nou, ik kan me voorstel len dat mij oudere kleden passen in gezellige, astistiek ingerichte woonkamers, ter wijl de dingen die ik urn maak het best uitkomen in hypermoderne interieurs met witte strakke wanden en Jacqueline van Langevelde is voor grote formaten niet vervaard, integendeel, ze houdt er van, geen van haar werkstukken heeft dan ook de afmetingen van bijvoor beeld een gemiddeld schilde rij. „Hoe bent u als schilderes eigenlijk tot het wandkleed gekomen?" „Nou, eigenlijk door werk van anderen te zien. Werk van Annet Pienter of Margot Stultien en wandkleden op de Biennale de la Tapisserie in Lausanne. En wat ik er in wil overdragen is de schoon heid van de eenvoud van het touw. Toekomstplannen »0, ja, god, ik sta nog maar aan het begin... ik zou ook nog graag plastic gaan verwerken. Waardoor alles transparanter wordt, het licht heeft dan meer kansen. En knoopsels en weefsels van plastic zou je ook buiten kunnen hangen'1. „Nóg meer toekomstplan nen?'1 „Ja, m mei zal ik een ex positie hebben in de galerie 't Boerenhöfken in Hulsber gen in Limburg en ik wil graag aan de reizende ten toonstelling van de Zeeuwse Kunstkring meedoen en dan hoop ik in Godsnaam ook nog wel eens op de Triënna-r le van de Nederlandse wand tapijtkunst te komen han gen!'1 Als Jacqueline van Lange- vzlde de thans door haar in geslagen weg vervolgt zal het daar zeker wel van ko men. Haar werk, zo rijk aan beloften, bergt alle kansen daartoe in zich

de Stem | 1973 | | pagina 9