159 Pastoor Knipscheer geeft knal- feest Interland koperen jubileum bij Landbouw moet meer doen aan vorming van opinie Bezwaren tegen exploitatie vuilnisbelt 1095 Interesse wekken bij huisvrouwen voor werk EHBO VAT DASH BIOTEX BLAUW WASVER- ZACHTER HALVA- RINE SANDWICH- SPREAD Lne?ge Pasto'ora Verkiezing van prins carnaval in Kapeiiebrug MANS Vergadering EHBO Sint Jansteen OP HOORZITTING IN STADHUIS VAN AXEL chinehuls ,695 100 HERDER VAN LAMSWAARDE HEEFT 3 GEDENKWAARDIGE DATA het adres DE LUSTIGE TOEPERS Rapide opent nieuw clubgebouw streek ZO'N OPGEBLAZEN GEVOEL? CARTERS HULST J aarver gaderin g NKV in Kloosterzande Sluiskil HULST Vaantje J. de Putter: Carnavalsbal Hulst VERGADERING IN GRAAUW Burgerlijke stand stad EFT N.V. 5» Tel 01600-31745 17 Tel. 01640 - 35878 48 Tel. 01650 - 35546 tar bij SS en. Tel. 01608 - 2223 groot voordeel! koffer j deprus-slag opdruk 8®^ tijdelijk voorradig 11/2 LITERFLACON van robijn pakjes samen voor heinz kost in de pr ijs-slag (Van eem onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Pastoer C. Knipscheer van Lamswaar- de krijgt de komende maan den drie belangrijke jubilea te vieren. Op 19 april is hij 12,5 jaar pastoor, waarvan ruim 12 in Lamswaarde. Op 27 mei bestaat de kerk in Lamswaar de een eeuw en op 10 juni viert de pastoor zijn 40-jarige priesterjubileum. En dat alles bij elkaar is voldoende reden voor een indrukwekkend Wat er allamiaial precies gaat gebeuren kam pastoor Knip scheer (66) niiet verklappen, maar dat het de moeite waard wordt, staat ais een paal bo ven water. Dat dis trouwens met alles waar de pastoor van dit dorp zijn schouders onder zet. Priesterjubilea zijn altijd de mamenten, waarop een blik wordt geworpen in het verle den. Ook pastoor Knliipscheer ontkomt daar niet aan. Hij komt daarbij evenwel tot de zeer tevreden ooniolusiie, dat hij het in Lamswaarde zeer goed naar zijn zin heeft. Alle werelddelen heeft hij ie afgelopen 66 jaar bezocht, maw naar zijn parochie keert hij steeds met plezier terug. „Ik heb nooit de behoefte ge had aan een andere stand plaats. Dat komt, denk ik, om dat ik zelf een dorpsjongen ben. Ik heb er trouwens ook nooit aan gedacht om terug te keren naar Brabant, zelfs als ie bisschop het me had ge vraagd, zou ik hem gezegd hebben: „Laat ime hier toch alsjeblieft zitten". Pastoor Knipscheer heeft de afgelopen jaren in „zijn" dorp veel zien varanderen en er trouwens zelf ook aan meegewerkt. In de kerk zelf wijzigde zich de situatie, maar ook in het dorp. Wat er ook onderno men werd de afgelopen decen nia, steeds werd op de pastoor een beroep gedaan en hij zei nooit „nee", De pastoor: „Ik zit praktisch in alle mogelijke verenigingen. Niet om de boel te activeren, masr wel om kontakt met de mensen te houden. Als pastoor ben je eigenlijk „de" man van zo'n parochie. Er woont hier geen dokter of notaris en daarom hen je ais pastoor automatisch de man waarop ze een beroep doen", Een kart overzicht van pas toor Knipscheer zijn activitei ten: In 1969 werd dank zij ujn inspanningen een afdelig van het Wit-Gele Kruis opge- hoht. Kort daarna verrees in ®e, bun van de pastorie een "flkgebouw dat Lamswaarde nog geen f 2000 kostte (38.300 bouwkosten en 36.500 gulden subsidie) Dank zij dit succesje het WGK er nog steeds ..warmpjes" bij. Pastoor Knip scheer was ook de grote sti mulator bij het tot stand ko men van het nieuwe gemeen- Khaipscentnun De Luifel. Bij feze activiteiten verloor bij °°h zijn taak op het gebied 'an de zielzorg niet uit het bug-De kerkelijkheid is nog groot. De opbrengst van het narochiefonds in 1972 was ho ftor dan in 1971. Vorig jaar wam er 14.820 gulden uit de jB: ,'r iuar komt daar l gulden bij. De parochie «®t bovendien nog 15 ha f®». „Maar daar is de op- rengst niet zo groot van", wil tw Kni.pscheer wel kwijt. vïï w1* door de h°'ge r™h" varkavelmgslasten". In Janua- uit ü6» T1 te®™ig in de kerk j de missen worden be- door ruim 575 mensen, n Graauw bleek dit 100 naro- ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. pilletjes Import Benelux: N.V. Odof Company Amsterdam w ^leek dit 100 paro- S„en terwijl de pa- ziet 200 gr°ter is. Toch toek<ttS?00T Knipscheer de zorgelijk tegemoet, teemt wijdingen af- dat en» komt nog zover, feeeto„milss'onarisise,n naai- hier ko:men- Nu is er no-g situat.'f^ van een orisi-s- over 20 jaar als nlkhel„L2™swa!a,rdo zegt hij. ve„ ^er no* I"»* te bteo- toelaat ?1]n gezondheid het maar kefsfnog langer"*" ADVERTENTIE 1 (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG Het carnavalscomité „D'Annewui- tens" in Kapellebrug kiest za terdag prins carnaval 1973. Dit gebeurt in café Fabie. Het is de eerste keer dat dit comité de verkiezing van een prins carnaval organiseert. D'Annewuitens zijn verder bezig met de plannen voor het bouwen van een carnavalswa gen die zal meerijden in de optochten te Sint-Jansteen, Hulst en Kloosterzande. Het carnavalscomité belegt op 3 en 4 maart in zaal Fabie een grote carnavalsavond. VOOR EEN goede bril verwerk (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Het NKV, afdeling Kloosterzande houdt vrijdag 9 februari een jaarvergadering in hotel Van Leuven. Aanvang 19.30 uur. Spreker is districtsbestuurder G. Jacobs uit Bergen op Zoom. Vleeskanrting Aan de grote vleeskaarting in café At lanta te Sluiskil namen 90 personen deel. De eerste prijs ging naar de heer H. de Grae- ve uit Sluiskil, 2 A. de Brou wer, 3 J. C. van de Velde, 4 Kopmels, 5 Stoutjesdijk. Schieting Zondag 11 fe bruari houdt de Sluiskilse handboogmaatschappij een schieting op de liggende wip in café Dallinga te Sluiskil. Aanvang 1400 uur. In hetzelf de lokaal houdt de karabijn schietvereniging een wedstrijd die om 19.30 uur begint. Kaarting Op 12 februari speelt de kaartclub Nooit Ge dacht in café Dallinga een competitiewedstrijd voor 40 leden. Aanvang 19.30 uur. Kaarting Vrijdag houdt de kaartcommissie van de NSM te Sluiskil een grote kaarting voor personeelsleden en hun huisgenoten. (Van onze correspondent) HULST Ter gelegenheid van het 12 Li-jarig bestaan van de Hulster topbiljartclub De Lustige Toepers organiseert deze vereniging in samenwer king met de Belgische topbil jartclub Excelsior uit St.-Ni- klaas een tweetal topbiljart- wedstrijden Nederland-België. De eerste wedstrijd wordt za terdag in het café van August Lybaart in Huist gespeeld, ter wijl de return op zaterdag 31 maart in café Wilssens te St.- Niklaas gehouden wordt. Secretaris Piet Blommaert van De Lustige Toepers, die belast is met de wedstrijdor ganisatie, betreurt het ten zeer ste, dat hij geen medewerking heeft gekregen van het be stuur van de Oost-Zeeuwsch- Vlaamse Topbiljartcompeti- tie. Het gaat voornamelijk om de datum 31 maart, de return in St.-Niklaas. Op die dag wordt een volledig programma in de topbiljartcompetitie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen af gewerkt. Zaterdag 10 februari daarentegen is geen probleem, daar er dan maar een inhaal wedstrijd voor die competitie gespeeld wordt. Piet Blom maert heeft een schrijven ge zonden aan het bestuur van de topbiljartcompetitie voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, maar (V-an onze spoirtm-edewerkc» HULST De Hulsterse hockeyvereniging Rapide opent zaterdag 10 februari haar clubgebouw bij het ge meentelijk sportpark. Het sportcafé met de twee kleedlo kalen en een scheidsrechters- kamer, die lang bij de voet balvereniging HVV'24 in ge bruik waren, hebben een grondige opknapbeurt gekre gen. Voor de hockey vereni ging een zeer grote luxe aan gezien men daarvoor dit alles niet kende. Voor de opening om 17.00 uur is burgemeester Molthoff vam de gemeente Hulst uitgenodigd. Verder is ook hc; bestuur van de Zeeuwse hockeybond voor deze opening uitgenodigd. heeft daar nog steeds geen antwoord op teruggekregen. Wel heeft de heer Blom maert veel medewerking ge kregen van andere topbiljart- verenigingen. Zo heeft hij in „zijn" team de kampioen van Hulst, Adri Pioavet van BC ONA kunnen opnemen en te vens hebben Peter de Smet en Roger Bogaerd van herfstkam- pioen Marionette hun mede werking gegeven. Marionette moet op 31 maart ook nog voor de competitie aantreden en wel in Westdorpe tegen BC 't Raedhuys. Bogaerd en De Smet zouden dan twee keer moeten spelen, eerst in West dorpe en daarna in St -Ni klaas, hetgeen een moeilijk karwei zou betekenen. Piet Blommaert verklaarde dat hij wel een oplossing ver wacht. Tevens heeft men voor deze interlandwedstrijd de wethou der van St.-Niklaas bereid ge vonden om alle spelers, zowel Nederlanders als Belgen, allen een vaantje aan te bieden op de return in St.-Niklaas. Het Nederlandse topbiljart- team ziet er als volgt uit: A. Picavet (BC ONA Hulst), R. Bogaerd en P. de Smet (Mari onette, Hulst), F. Dobbelaer (Bossche Toepers), R. Ver- haen (Zandbergse Toepers), B. Rammeloo (Philippine), C. Martens (TOvAk, Koewacht), B. Weerman (Ruige Toepers Heikant), E Taelman (De Kroon, Hulst), A. van Boven (Zandbergse Toepers) en W. Bracke (Lustige Toepers Hulst). (Van een onzer verslaggevers) AXEL Voorzitter J. W. de Putter van de ZLM in Axel is van mening, dat de land bouw veel meer naar buiten moet treden en nog meer gaan doen aan de vorming van de publike opinie. Hij heeft dit gistermiddag gezegd, tijdens een drukbezochte bijeenkomst in „de Halle". De heer De Putter gaf tij dens deze vergadering ook een overzicht van de ontwikkelin gen in het afgelopen jaar en die bleken niet in alle opzich ten even gunstig te zijn ge weest. Wat de gewassen be treft zijn de opbrengsten in 1972 matig geweest. Uitschie ters, aldus de heer De Putter, waren de aardappelen en de uien. „Maar daarvan heeft niet iedereen kunnen profiteren", voegde hij er aan toe. Voor de fruittee.lt viel er een gunstiger ontwikkeling te bespeuren. „Het zijn onze hoogste wen sen, die ons beletten gelukkig te zijn", citeerde de voorzitter, die daaraan toevoegde: „Wie wil er uiteindelijk niet, dat alle omstandigheden meewer ken?" 1972 is naar zijn me ning in veel opzichten veel anders gelopen dan het jaar daarvoor. Het afgelopen jaar werd gekenmerkt door een ge ringe produktie van graan en een stijgende vraag, waardoor de prijzen zijn opgelopen. De grote aankopen van Rusland zijn een grote stimulans ge weest voor de prijs op de we reldmarkt. De heer De Putter weer er op, dat bij deze ontwikkeling weer duidelijk is gebleken wat voor rampzalige gevolgen een voedseltekort zou kunnen hebben „Daarom", aldus zijn betoog, „is de landbouw nog steeds niet weg te denken". Ingenomen toonde hij zich met het feit, dat voormalig minis ter Lardinois in Brussel de landbouwzetel heeft ingeno men bij de EEG. Verder schetste hij de ontwikkelingen in de afgelopen jaren rond het landbouwbedrijf, waarbij hij vooral dieper inging op d,e „i- deale grootte" „Tot voor kort was men van mening, dat de landbouw op kleinere bedrijven bedreven moest worden. Later schakelde men over op steeds grotere, bijna industriële bedrijven, maar ook daarvan is men aan het terugkomen naar het rela tief kleinere gezinsbedrijf. De grondgedachte na twintig der tig jaar is plotseling weer de zelfde als vroeger. Alleen met dit verschil, dat vroeger de landbouwbedrijven „statisch" waren, en gezinsbedrijven nu ook dynamisch behoren te zijn". Hij benadrukte in zijn be toog vooral het grote belang van een goede voorlichting. Tijdens deze bijeenkomst is verder nog gesproken door so ciaal-voorlichter M. Boonman van de ZLM en de heer G. Lammerant, medewerker van de Belgische boerenbond. Hij vertelde de aanwezigen het een en ander over de Belgi sche landbouw. (Van onze correspondent) TERHOLE Zaterdag 10 februari zal in het dorpshuis een groot carnavalsbal worden gehouden, dat door het carna- vaiscomité georganiseerd is om tegemoet te komen aan de onkosten. De muzikale omlijs ting zal worden verzorgd door het Jumlbo-orkest. (Van onze correspondent) ST.ÏJANSTEEN De EH- BO-afdeling St.-Jamsteen hield in café De Kroon in St.-Jan- steen haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. In zijn ope ningswoord zei voorzitter Van Campenhout o.a.: „Het is geen grote opkomst, maar we staan wel aan de top in Zeeland". Dr. Adriaansen prees de Steense afdeling om haar gro te activiteit. Adriaansen: „De vijftig jeugdleden die allen slaagden zijn hier wel een be wijs van. Mej. d'Hooghe kon gelukwensen in ontvangst ne men omdat zij geslaagd was ais lotus-slachtoffer. De EH- BO-afdeling van St~-Jansteen heeft nu drie gediplomeerde lotus-slachtoffers. De penning- meesteres mevr. Valcke liet goede geluiden horen. Er was een batig saldo van f 756,03. Dhr. E. Smet en O. Weemaes die periodiek moesten aftre den, werden opnieuw als be stuurslid gekozen, terwijl mej. Kindts in de kaïscommissie werd gekozen. Landelijk voor zitter Daelman van de Katho lieke Nationale Bond reikte tenslotte nog twee insignes uit. O. Weemaes ontving die wegens verdiensten en G. Dosselaer in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap. Concert De bas-bariton Lieve Visser en Maria Basti- aans hebben gisteren in de lagere technische school een concert gegeven voor de leer lingen. De reacties van de scholieren op het optreden, waren bijzonder positief. Tijdens het schoolconcert werden aria's en duetten ge zongen om de leerlingen in het globaal een Indruk te ge ven van hetgeen opera is. Het optreden is bedoeld ge weest als voorbereiding op het gebruikelijke jaarlijkse uit stapje met de hoogste klassen naar de opena iln Gent. Daar aan kan worden deelgenomen op basis van vrijwilligheid. Maar d« belangstelling bij de leerlingen is steeds erg groot. (Van onze correspondent) GRAAUW Het plan om de Graauwse huisvrouwen meer bekendheid te geven met het EHBO-werk, door vier les- avonden te gaan geven, was een van de belangrijkste pun ten op de jaarvergadering van de EHBO-afdeling Graauw In deze levendige, maar ma tig bezette vergadering (zes tien van de vijfendertig leden waren aanwezig) opende voor zitter Piet Taalman de bijeen komst waarna notulen en jaar verslagen werden voorgelezen. Aan de orde kwam ook een bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren L. Molders, d'Haens, A. Thuy en G. Wee maes. Zij allen waren herkies baar en er waren geen tegen kandidaten ingebracht. Met al gemene stemmen werden de heren dan ook herkozen. Be sloten werd om de contributie voor 1973 te handhaven. Het volgende onderwerp van ge sprek was een plan van het bestuur in Graauw een EHBO- demonstratie te geven. Ook dit voorstel werd aangenomen. Verder werd besloten om dit jaar een bezoek te brengen aan het BB-depot in Oostburg. Het laatste punt van de agen da was een voorstel om kleine zuurstofapparaten aan te schaffen, „We hebben wel een zuurstofapparaat, maar geen van de leden kan er mee om gaan", aldus de voorzitter Be sloten werd om vier nieuwe zuurstofapparaten aan te schaffen, die vijftig gulden per stuk zullen gaan kosten. De voorzitter had ook nog kri tiek op de leden. Er komen te weinig mensen op de oefena vonden. Als het er zestien of zeventien zijn is het op, aldus de voorzitter, die van mening was, dat dit veel te weinig is „De andere EHBO-ers moeten er niet te gemakkelijk over gaan denken," was zijn com mentaar nog. De oefenlessen worden gegeven door Jos Valkx uit Hulst. Tijdens de rondvraag werd besloten om dokter Eysink uit Hulst uit te nodigen om op een nog nader te bepalen vergadering een le zing te houden. BOSCHKAPELLE Onder trouwd: M Coolsen en E Dob belaar uit Teirhole. CLINGE Overleden: c Schoenmakers, ev A v d Wal- le. J Wullaart ev M Moens. Geboren: Jorus zv W Bracke en M de Bakker Carlo zv E Broekaert en M Segers. GRAAUW Ondertrouwd: J de Koster en M Colpaart uit Kloosterzande. KLOOSTERZANDE On dertrouwd: M Terburg en R van Olmen. KOEWACHT Geboren: Pedro zv J v d Heuvel - de Wael. Joseph zv W de Block - de Kind. Kristel dv W Pilaet - Rombout. Sergio zv R Gijsel - de Pau. NIEUW-NAMEN Gebo ren: Sikko zv R van Mullem en M van Damme. Overleden: M Tieleman. Ondertrouwd: M Blommaert en A Sikkema uit Axel. SINT-JANSTEEN Onder trouwd: A Rottier en M Del tour uit Hulst, M Verschuren en J Bogaert uit Terneuzen HEIKANT Ondertrouwd: H Antheunis en R Paelink uit Beveren. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Een aantal buurt bewoners heeft gisteren op een hoorzitting in het stadhuis van Axel ernstige bedenkin gen geuit tegen het plan van landbouwer Quaak om in de buurt van de Hulsterweg on der Axel een vuilstortplaats te gaan exploiteren. Dinsdagmor gen kregen de omwonenden de gelegenheid om hun eerder al schriftelijk ingebrachte be zwaren toe te lichten. Van die mogelijkheid werd door zeven mensen gebruik gemaakt. Uiteraard was ook de heer Quaak aanwezig en werd de bijeenkomst bijge woond door een vertegenwoor diger van het waterschap. Het ging er soms nogal heftig aan toe, waarbij de heer Quaak diverse verwijten naar zijn hoofd geslingerd kreeg. Het wantrouwen bij zijn oppo santen jegens zijn plannen bleek nogal groot. De heren De Jonge en Bolleman gaven ronduit toe, de heer Quaak niet te vertrouwen. „Als je eenmaal vergunning hebt, zie je wagens uit heel Zeeuwsch- Vlaanderen verschijnen en dat zal echt wel niet bij het stor ten van puin blijven", zo ver onderstelden ze. „Diep de put op je land maar uit en stop er vis in", zo luidde hun advies aan het adres van de landbou wer. Ze voegden daar aan toe: „Een keer heb je het al ver pest en nu vertrouwen we het niet meer". De heer Quaak op zijn beurt wees er zijn buurt bewoners op, dat hij de in komsten van de belt nodig heeft voor zijn boterham „Als nou die plaats bestemd was voor een fabriek, dan zou je niemand horen. Maar nu het voor een stortplaats is...", al dus de heer Quaak, die daar mee een storm van kritiek ontlokte aan zij tegenspelers. „Voor het gouden kalf, moeten we zeker alles slikken", zo vroegen de buurtbewoners zich af, die er duidelijk blijk van gaven, daartoe in ieder geval niet bereid te zijn. De heer Quaak probeerde ze ge rust te stellen: „Er wordt straks in ieder geval geen troep gestort", zo deelde hij mee. De heer De Jonge in antwoord daarop: „Je staat er toch ook niet altijd bij als er gestort wordt. Er is een tijd geweest dat ik mijn ramen moest sluiten voor de stank van de vuilnisbelt in de buurt. Daar wil ik nu einde lijk eens van af. We zijn er totaal tegen en we vertrouwen het werkelijk geen dag. We zijn ook radicaal tegen het storten van schoon puin, want we weten dat het geen schoon puin zal blijven". De bezwaren van de buurt bewoners richten zich vooral tegen de verwachting, dat er naast het vuil van slooppanden in de toekomst ook industrieel afval gestort zal worden. Men zegt daarvan een voorbeeld te hebben aan de inmiddels ge sloten stortplaats in dezelfde omgeving De heer De Jonge: „Je moet eens kijken wat voor rotzooi er zit tussen het afval van de kantine van Philips. Om over de afgekeurde flits- lampjes nog maar te zwijgen. Die ontploften a-1, zonder dat er vuur bij komt". De heer Quaak verweet zijn buren, dat ze wel gekant waren tegen de belt, maar ook gretig profi teerden van de voordelen, toen de oude stortplaats nog ge bruikt werd. „Jullie hebben je huizen opgeknapt met het af val, dat je daar vond. Dat gun ik je best, maar dan moet je nu niet zo tegen zijn", zo meende de heer Quaak. De hoorzitting werd gesloten zon der dat de partijen nader tot elkaar waren gekomen. Voor dat er al dan geen hinderwet vergunning voor de stortplaats gegeven wordt, zal door de gemeente eerst het advies van volksgezondheid worden ge. vraagd. Woensdag 7 februari 1973

de Stem | 1973 | | pagina 7