Jeugd helpt dieren beschermen Euthanasie-proces begint vandaag EXAMENS EN SfflOOL- OUDE-STUL SPOEDIG VERDWENEN Duiven houden: hobby in de knel Internatic Show rot Abraharr PLAAGGEEST IN DE MOOIE TUIN WITAKKER Vaticaan houdt vast aan Humanae vitae McGOVERN WON TOCH VAN NIXON UUR CARNAV. HERSENS AFBEULEN IN VIERKANTE KAMERS Kleine stem IJ Ml HET LELIJKE f,_ „y ZEVEN DODE VLIEGEN VEEL KATJES GEWETEN pesilngper, fë)©[|0OGJJl](g[l£ UITZICHTLOOS EERBIED ONDERZOEK IN 24 LANDEN Vorming WONINGBOUWVERENIGINGEN WILLEN „LEEFBAARHEID" Hoop geld Kinderachtig Woensdag 7 februari 1973 mm mm m yn* |w« Km> Im» P^3 %Jr Km** K6E3 VAM feAVSL Hij kwam bij een huisje, daar werd hjj binnen gelaten. f$ -i:..., j Het was in bezit van een vrouw, kip, poes. Wat ben jij voor een dier dat geen eieren kan leggen? Wat ben jij voor een dier dat niet kan spinnen. O Ga weg! toen ging hij naar een jachtgebied. Daar kwam hij zwarte eenden tegen. twee Een jager joeg ze alle drie weg. Het lelijke eendje vluchtte weg naar een vijver waar zwanen in zwommen. Ze vonden hem heel mooi. Toen keek hij in het water en zag dat hij een zwaan was. EINDE. Er zijn mensen, die huisdieren zomaar op straat zetten, er zijn er die ze, zonder dat het nodig is, dood maken en het is de schuld van de mensen, dat bepaalde diersoorten uitsterven. Er was eens een mannetje dat Kraaltje heette. Hij hield veel van bloemen en had dan ook een prachtige tuin. Maar hij had ook een geheim, ik zal het maar zeggen, hij had een heel klein kaboutertje. Steeds meer ouderen en kinderen protesteren tegen de mishandeling. Er zijn zelfs speciale verenigingen opgericht, die opkomen voor de dieren. Een van deze ver enigingen is Jeugddierenbe- scherming in Breda. Martelli van Velthuysen, die propa- gandalid van de vereniging is. schreef ons, dat Jeugddie- renbescherming vorig jaar in maart is opgericht en dat ln hetzelfde jaar 100 kinderen lid zijn geworden. Deze le den komen niet alleen uit Breda, maar uit heel West- Brabant. Zo zijn er een paar bij, die uit Roosendaal ko men. De vereniging, die voor kinderen van 10 tot 17 jaar is, organiseert onder andere boswandelingen en dierem- shows. Verder zijn er acties gehouden voor zeehonden en kangoeroe^ en op het moment Is men bezig met een actie voor de zeekoeien, die ook dreigen uit te sterven. Jeugddierenbescherming wijst er ook op dat je, als je huisdieren kwijt wilt heb ben, naar de asiels leunt gaan, waar honden en katten zitten, die zomaar op straat zijn gezet. spjpzjsq tifiz zi t» l jauiumti :ONISSOHdO Natuurlijk zijn er niet al leen in Noord-Brabant vere nigingen, die zich inzetten voor dieren. In Zeeland zul len er ongetwijfeld ook wel zijn. En anders zijn er wel kinderen, die samen met an deren iets willen gaan doen. Degenen die dergelijke vere nigingen kennen, kunnen ons schrijven. Wij geven ae adressen dan door aan ande re kinderen, die belangstel ling hebben. De Brabantse kinderen, die lid willen wor den van Jeugddierenbescher ming (een lidmaatschap kost f 2,50 per jaar) kunnen con tact opnemen met Martelli van Velthuysen, Albert van Huffelstraat 5, Breda, tele foon 01600-70831. Niene kieme kattepoot daar lag een hondje in de netels dood; daar kwamen zeven vlie gen, di wilden het hondje be driegen: 't hondje naim zijn linker poot en sloeg ze alle zeven dood. Patricia van den Hemel, Philippine. Sommgie kinderen gaan altijd graag naar school, anderen vinden alleen sommige vakken leuk en weer anderen hebben een hekel aan school. Tony Keepers uit Huybergen schreef ons hoe hij over school denkt. Hieronder volgt zijn verhaal. School, wat denk ik van school, als ik denk aan het woord school, denk ik aan een gebouw met vierkante kamers waar je de dag in kunt doorbrengen en je her sens afbeult. Rekenen, waar om? Je kan toch veel beter buiten zijn, da's veel gezon der. Ja, je moet redenen voor later, als je een beroep hebt. Ik vind van niet, ruil handel is toch veel beter, of niet soms? Taal. stomme troep hoor. Taal is lettertjes schrijven en dan ook nog in de „zogenaamde" goede volg orde zetten. Lezen, hum dat gaat wel, Maar dat kan je toch veel beter alleen. Met z'n allen en dan maar op je beurt wachten, hoe verzinnen ze het. Lezen is voor in je vrije tijd, maar die heb je bijna niet. Dank zij school. Aardrijkskunde, flauwe kul. Al die ellende met landkaar ten op je tafeltjes. Misschien is het wel goed voor een of twee jaar maar niet voor zes. Al die plaatsen moet je ont houden. Ba, 't komt mijn strot uit. Tekenen, dit is in een paar woorden te zeggen: voor je vrije tijd, maar die heb je bijna niet; dank zij school. Geschiedenis, afge zaagde oude rotzooi. Alle maal mensen onthouden met de jaartallen van waarin ze geleefd hebben er bij. Ter wijl je ze nog nooit gezien hebt. Zo, nou weten jullie wat ik over school denk. Er waren eens heel, heel veel katjes. Ze waren zacht, ze waren mooi wit. Maar op een dag kwam er een kat en die zag de katjes. De kat dacht, wat zijn dat weer voor zachte dingetjes. Wij zijn katjes zeiden de katjes. Ik ben een kat zei hij. Maar ik stoot lekker tegen jullie bos. O nee. zeiden de katjes, maar het was al te laat. De kat zei. een twee drie en alle katjes vielen er af. De katjes schrokken heel, heel erg. JOLANDA DIEPSTRATEN BAVEL 9 JAAR Arm poesje Witakker moest van zijn papa naar de kapper Zijn vachtje laten knippen Maar zij wou liever wip pen De kapper zei tegen het poesje Stil zitten mijn snoesje Pak nou maar een spannend boek En ga zitten w. de stoel in die hoek Toen pakte die kapper een schaar En knipte het in zijn haar. Poesje Witakker zet Mooi alleen opzij nog wat erbij Toen kwam hij thuis en moeder zen Wat mooi vooral op zij Nu hoef je de hele maand Niet meer naar de kapper Poesje Witakker. Dat kaboutertje hielp hem vooral in de tuin, want net zoals Kraaltje hield hij ook veel van tuinieren. Op een goede dag was Kraaltje en Vuurko, zo heette het kabou tertje, in de tuin aan het werken. Ze waren bloemen aan het zaaien en maaiden het gras, haalden het onkruid uit de tuin en plantten mooi- e, rode tulpen. Ook verzorg de hij de planten binnen. En toen alles klaar was gingen ze nog eens naar buiten om naar. de tulpen te kijken, want tulpen vond hij de al lermooiste bloemen die be stonden. En toen hij 's avonds eindelijk naar bin nen ging, ging hij dan ook meteen slapen. Vuurko ook, in zijn eigen slaapkamertje. Het duurde niet lang of ze sliepen als rozen. Maar wat gebeurde er buiten? Er kwam een klein mannetje in de tuin, hij heette Plaag geest. Plaaggeest lachte, hij dacht: wat zal die Kraaltje morgen raar opkijken als..- Nee. dat verklap ik nog niet, dan moet je maar meelezen. En zo ging Plaaggeest aan het werk. Hij pakte vijf erw ten en stopte ze op de plaats van de tulpen, en de tulpen trok hij uit de grond, deed die in een zak zodat hij ze mee naar huis kon ne men. Maar hij was nog niet klaa: Nee. hij liet het gras groeien met groeipoeder. en zaaide snelgroeionkruid door de hele tuin. Nu lachte hij tevreden en ging naar huis. Eindelijk was het morgen. Kraaltje was al uit bed, kleedde zien aam. waste zich en toen hij de tafel gedekt had riep hij Vuurko om te ontbijten. Toen ze daarmee klaar waren en toen Vuurko zien aangekleed had gingen ze naar buiten. Eerst naar de tulpen. Maar wat gebeurde daar? De tulpen waren weg, en er stonden kleine brand netels in de tuin. Ze ziagen dat de brandnetels heel snel groeiden en binnen één mi nuut stonden de brandnetels een meter hoog. De monden van Kraaltje en Vuurko stonden open van verbazing. Ze keken naar alle andere plantjes of daar soms ook iets mee was. Nee, met de andere plantjes niet, maar er stond wel een heleboel on kruid in de tuin. En nu weer wat anders. Het gras stond wel een halve meter hoog. Vuurko was al bijna flauw gevallen van al die onver wachtse dingen. En Kraaltje wist niet wat hij zeggen moest. Maar ineens, daar lag een kaboutertje. Het was het strekenkaboutertje. Hij was die avond toen hij zijn stre ken uitgehaald had en weg wou gaan, gestruikeld over een takje en nu kon hjj niet meer weg. Kraaltje en Vuur ko gingen kijken en vonden het strekenmannetje. Ze vroegen wat hij deed en wat er gebeurd was. Ze namen hem mee naar binnen en toen kwaim alles er flapper- deflap uit. Kraaltje en Vuiur- ko waren niet boos, maar het strekenmannetje moest belo ven het nooit meer te doen. Dat beloofde hij en toen liep alles gelukkig nog goed af. Beste inwoners van Breda, Lach nou eens en .maak geen ruzie De oorlog in Vietnam is juist afgelopen Wees blij, feliciteer elkaar met die prestatie. Prank Pouwels eindredactie rieja van aart PIB corewuen Ilse Raas, Koewacht. REMKO^JAS, q Slechts twee van de vissen in de kom zijn hetzelfde. 11 jaar'. Ergens anders op deze pagina staat welke dit zijn. AMSTERDAM (ANP) Voor de tweede keer in deze eeuw wordt een geval van euthanasie door een arts aan het oordeel van de Neder landse rechter onderworpen. Vandaag staat de 45-jarige Friese arts mevrouw Geer- truida E. Postma-Van Bo ven uit Noordwolde terecht voor de rechtbank in Leeu warden, beschuldigd van het plegen van euthanasie op haar 78-jarige ernstig zieke moeder op 19 oktober 1971 in het r.-k. verpleeg huis Mariënhof in Ooster- wolde. Zij zou haar moeder een injectie met een dode lijke hoeveelheid morfine hebben gegeven. Mevrouw Postma wordt het in het artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht om schreven misdrijf ten laste ge legd: „Hij die een ander op zijn uitdrukkelijk en ernstig verlangen van het leven be rooft wordt gestraft met een gevangenisstraf van maximaal 12 jaar". Het eerste berechte geval van euthanasie vertoont veel overeenkomst met de zaak die nu in Leeuwarden zal worden behandeld. In 1952 veroordeelde de rechtbank in Utrecht een arts, die zijn ernstig zieke broer in een sanatorium door het geven van codinovotabletten en een injectie met morfine uit zijn lijden verloste tot een jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. In hoger beroep bevestig de later het Amsterdamse ge rechtshof dit vonnis. De rechtbank in Utrecht verwierp het verweer van de arts, die aanvoerde dat hij zich, gesteld ziende tegenover het ondragelijke lijden van zijn broer, niet kon, noch mocht weigeren gehoor te ge ven aan de stem van zijn ge weten, die hem gebood te vol doen aan de met aandrang geuite wens van zijn broer hem uit zijn lijden te verlos sen door hem het leven te' benemen. Deskundigen nemen aan, dat hoe het vonnis van de recht bank in Leeuwarden ook uit valt het de bedoeling is, dat de zaak tot in hoogste instan tie - de Hoge Raad in Den Haag - zal worden behandeld, zodat er jurisprudentie van het hoogste rechtscollege in ons land over komt. De hoofdofficier van justitie in Leeuwarden, mr. G. Nubé, die zelf op de zitting het O.M vertegenwoordigt, heeft als een der drie getuigen a charge opgeroepen de geneesheer-di recteur van het verpleeghuis in Oosterwolde, dr. J. Goi uit Heerenveen. Deze weigerde destijds de overlijdensakte van mevrouw Margina van Boven- Grevelink te ondertekenen en lichtte de officier in Leeuwar den in. De Groningse raadsman van mevrouw Postma, mr. A. Vos, heeft als getuige a de charge opgeroepen de echtge noot van mevrouw Postma, die ook arts is en haar zuster. Minister Van Agt van Justi tie zei in de KRO tv-uitzen- ding Brandpunt xan 21 januari, dat hij zich gevallen kan voor stellen waarin de situatie van de patiënt zo uitzichtloos is, het lijden zo hevig en diens verzoek (om een eind aan zijn leven te maken) zo welge meend en uitdrukkelijk, dat het een daad van medemense lijkheid kan zijn om dan die mens te helpen het ontluister de levert te verlaten. „In het centrum van die beslissing zou men dan de behandelende arts moeten plaatsen en niet ie mand, die door te nauwe emo tionele banden en natuurlijk nog minder door financiële be langen verbonden is met dege ne om wiens leven of beëindi ging daarvan het gaat"', aldus de minister. Hij noemde het een misvatting, dat men bij afschaffing van artikel 293 eu thanasie op verzoek van de patiënt straffeloos zou kunnen verrichten. Er blijven dan nog altijd over de gewone bepalin gen van het Wetboek van Strafrecht tegen het doden van een ander. Als het niet onder artikel 293 kan worden gebracht, dan is het moord of doodslag, aldus de minister van Justitie. In de Memorie van Toelich ting uit 1886 op het wetsont werp voor artikel 293 stond, dat degeen die voldoet aan iemands uitdrukkelijke en ern stig verlangen hem van het leven te beroven aanmerkelijk lichter te straffen is dan de schuldige aan gewone moord. De toestemming kan de straf baarheid van de levensbero ving niet opheffen, maar zij geeft aan het feit een geheel ander karakter. De wet straft als het ware niet meer de aanval tegen het leven van een bepaald persoon naar de schending van de eerbied aan het menselijk leven in het al gemeen verschuldigd, onver schillig uit welk motief de da der handelt. Misdrijf tegen het leven blijft, aanslag tegen de persoon vervalt, aldus de Me morie van Toelichting. De Tweede Kamer-commis sie wilde de voorgestelde maximumstraf van 12 jaar halveren tot zes jaar. In haar antwoord herinnerde de rege ring aan het geval uit 1851 van Jan Slotboom van de Kalfjeslaan bij Amsterdam „die voor geld eene vrouw op haar verzoek slachtte", dat be wijst dat het maximum niet lager dan op 12 jaar mag wor den gesteld, aldus de toenma lige regering. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Examens en de school met verplichte vakken en een strak lesrooster zullen snel - binnen een generatie - verdwijnen. Ook het diploma gaat zijn betekenis verliezen. De school zal ook niet langer het domein van kinderen en opgroeiende jonge mensen blijven. Dat zijn enkele van de con clusies van een commissie, waarin deskundigen uit zeven landen een studie maakten over onderwijs en opvoeding. Dat gebeurde in opdracht van de UNESCO, Ze bezochten er in 24 landen de scholen voor en bekeken de scholensituatie daar en alles wat daarbij te pas kwam. De mensen krijgen overal andere opvattingen. Dat werkt door in de doelstellingen van het onderwijs. Die doelstellin gen gaan steeds duidelijker overal in de richting van het inspelen op individuele wen sen en behoeften. Daardoor is een snelle overgang van de traditionele schoolsituatie naar het ideaal van de voortduren de vorm merkbaar, aldus de commissie. In ieder geval Is overal een streven aan de gang om on derwijs en vorming te laten samenvallen. Men wijst meer en meer overdraging van een beperkte hoeveelheid kennis in het onderwijssysteem af. Ook al omdat die kennis zich snel uitbreidt. Zelf doen zal de stelregel wor den bij kennisverwerving De school zal daarvoor meer en meer de wegen en middelen moeten gaan aangeven. In vele landen neemt men nog genoegen met gelijke kan sen om toegang tot de onder wijsinstituten te krijgen. Het gaat er echter steeds meer om dat de kansen op slagen gelijk zijn. Daaraan mankeert nogal wat, volgens de commissie. LJUBLJANA, VATICAAN STAD (NC News Service) Kardinaal Seper, prefect van de congregatie voor de ge loofsleer, heeft in een brief aan de Joegoslavische bis schoppen geschreven, dat on verminderd dient te worden vastgehouden aan het pause lijk verbod van voorbehoeds middelen. Hij schreef deze brief naar aanleiding van een controverse binnen het Joegoslavische epis copaat over de interpretatie van de encycliek Humanae Vi tae van paus Paulus uit 1968. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM-MILL „De gemeente zegt: deze wijk moet behouden blijven voor de leefbaarheid. Dat betekent in dit geval dat alle duiven hokken worden geweerd en dat de duiven kunnen opdon deren". Dat zegt Roel Nieu- wenhuis (63) aan de Orion laan in Hilversum. Vanaf zijn zesde jaar is hij gek met dui ven en nu hij, toegroeiend naar zijn levensavond voor 100 procent invalide is verklaard, willen ze hem zijn enige hob by ontnemen. Hij zegt: „Ik ben zover geko men dat ik mijn huisarts heb moeten inschakelen. Hij heeft een verklaring geschreven voor de gemeente. Mijn vrouw heeft handtekeningen verza meld. Maar omdat enkele in genieurs hier in de laan het niet lusten moet ik mijn dui ven opdoeken". De heer Nieuwenhuis, een van de grote vliegers van de westelijke bond, is een van de slachtoffers van de moderne maatschappij die op weg is naar meer vrije tijd, maar hobby's om zeep helpt. De ge meente Hilversum schrijft dan: dat het onderhavige perceel is gelegen in een ge deelte der gemeente dat een uitgesproken woonkarakter heeft.." En verder: „De hok ken dienen binnen 4 weken te zijn verwijderd anders wordt proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding, van de in deze van toepassing zijnde wettelijke voorschriften" De heer Nieuwenhuis is volle dig invalide verklaard na een hartinfarct. Hij moest zijn goed lopende zaak van de hand doen en vertrok naar een kleiner huis in zijn woonplaats Hilversum. Daarbij een stuk grond van 320 m2. „Toen ik naar een kleiner huis op zoek was heb ik eerst gekeken of er een goed stuk grond bijlag Ik telde een hoop geld neer speciaal ook voor die gromd om maar d-uiven te kunnen houden. Ik heb er mijn laatste cent voor over en dan zeggen NEW YORK (RTR) Wat de Amerikaanse senator Geor ge McGovern bij de presidents verkiezingen niet kon, is hem op het gebied van de mode wel gelukt: hij heeft president Nixon van de eerste plaats verdrongen als de best gekle de man. De Amerikaanse modestich ting kende McGovern de eer ste plaats toe in de categorie staatslieden. In de categorie filmacteurs is de eerste plaats gegeven aan Burt Reynolds die naakt poseerde voor een damesblad, omdat ongekleed een stijltrend is voor de film. In de categorie High Society verdreef Nixons schoonzoon Edward Cox Finsch de Griek se scheepsmagnaat Onassis van de eerste plaats ze me doodleuk dat ik eerst in de buurt had moeten informe ren of het wel goed was of ik op mijn eigendom enkele hak ken wilde neerzetten. Maar ik kan mijn duiven nu eenmaal niet naar de poelier brengen. Daar ben ik een liefhebber voor". Hij gaat verder: „Ik mag nu nog een hokje van 20 duiven hebben. Wat is dat nou. Als je een ramp vlucht hebt ben je meteen al je duiven kwijt. En buren zeggen dan: dan houd je ze maar op zolder. Maar daar om heb ik geen f 30.000 neer gelegd voor een stuk tuin" „Ach, de gemeenten willen over het algemeen nog wel medewerking verlenen, maar de woningbouwverenigingen, dat is een andere zaak. Die houden er maar een kinder achtig gedoe op na", aldus de secretaris van de Nederlandse Postduivenorganisatie (52.000 leden). De heer G. van Hout uit Mill: „Op 25 februari hou den we in de Vereeniging te Nijmegen een manifestatie en daar zal ook het onderwerp Nieuwenhuis aan de orde ko men. Ik vind het verschrikke lijk wat ze zo'n man aan doen". Tijdens die manifestatie zul len er ook zo'n 70 (beste kwaliteit) postduiven verkocht worden. Daarvan zijn er 50 van Nieuwenhuis. De op brengst daarvan is voor de actie Mensen in nood. Nieu wenhuis zegt: „Een liefhebber heeft veel voor zijn hobby over. Wij doen nogal aan lief dadigheid en we hoeven daar geen cent voor". En Van Hout: „Duiven houden betekent een uitkomst voor veel bejaarde en invalide mensen. Ze hebben veel vrije tijd en komen die zo door. Maar op het ogenblik is het zo dat je wanneer je gaat verhui zen, eerst moet gaan onderzoe ken of je daar wel een hok mag hebben Ik ken verschil lende mensen die daarom niet verhuizen. De duiven zijn hun te lief". Tijdens de manifestatie te Nij megen zal er ook een hearing worden gehouden, waarop men vertegenwoordigers van rijk, gemeenten en woningvereni gingen heeft uitgenodigd. De postduivenorganisatie hoopt daar zoveel informatie op te doen dat men aan een nauw gezette studie kan beginnen over het houden van postdui ven in bijvoorbeeld nieuw bouwwijken. Secretaris Van Houten is trouwens optimis tisch. Hij zegt: „Ons ledenbe stand is er niet op achteruit gegaan, ondanks alle tegen werking van woningbouwvere nigingen in nieuwbouwwijken. We hebben veel jonge liefheb- gers". Nieuwenhuis heeft zijn hoop op deze jonge garde gevestigd. „Naast me wonen enkele jon ge knullen. Ze hebben wat duiven van me gekregen an een hok. Ze zijn wild enthou siast. Dat zal dadelijk wat worden in deze „dure laan van Hilversum. Maar al moet ik vechten tot mijn laatste cent, mijn duiven nemen ze ®0 niet van me af". Woensdag 7 februari 1973 (Van onze r.t.v.-redactie) HILVERSUM- Onder auspi ciën van de NOS wordt dit jaar van 21 tot en met 25 au gustus in Singer in Laren het internationaal Jazz Festival Laren 1973 gehouden, dat wordt georganiseerd door Sin ger in samenwerking met on der meer de VARA. HOLLYWOOD Sinds de aanvankelijk sceptische producers van „The God- father" astronomische win sten naar hun bankrekenin gen zagen terugvloeien, zijn oud-model Tommy-guns in Hollywood een fel begeerd artikel geworden. Hoewel niemand hoopt het succes van deze trensetter te verhalen, is men er van over tuigd dat de honger naar kogel regens bij het publiek nog lang niet is gestild. En het succes van „The Va- jachi Papers" schijnt de cellu- loid-smaakmakers gelijk te ge- yen. Hoewel deze film van Ita liaanse makelij door de kri tiek minder goed is ontvangen ais de verfilming van Marto ruzo s succesboek, is de recette m de Verenigde Staten alles zins bevredigend. Inmiddels werkt men bij Para- mmt aan de opnamen van Godfather, deel twee" aann men leven .streven en yen van de familie Corleo- e tijdens de zestiger jaren zal Rijgen geserveerd. cast omvat ondermeer de hellw^ leuhet er in deel één elhuids hebben afgebracht, father lBrasi- heel* God- |ate°Öard CasteUano tt'ans'de SS- °0pP°Ia. die ook met Puzn voert en samen voor hef erantwoordelijk is net script, had het lumi- nei nie: lat zot zorl geT ner de boi Mal ken Hij dol] bru Voc do, zijn een in van lijk taal regi AI le t en I( plat ove: „My Al'b te. Hoe- het daich seen ande; verg met Frie: film misd Gan vroe eers als en stan the Lew gelij met wree reur way schol Jacoj „dez erke| inst; en men: zeke „D ster) meed werd en e:] ach til tuelei ste v houdi waar: en a sche: ren' M -"j-.-.in I

de Stem | 1973 | | pagina 14