AFWEERMAATREGELEN DOLLARCRISIS WAARDELOOS Bonn weigert revaluatie Mark STAKINGEN IN SURINAME UITGEBREID Forse handicap voor havo-leerlingen Gratis 2 Bonte Bloem Bekers I Bij Kabinet beslist vrijdag over Euratom STERKE AMBTENARENARM VAN DE WET TILBURGSE JURIST v. d. MORTET TERUG IJSKOUDE IJSJES Compromis in Brussel Wdbevi 'ln Chin; Uitbreiding aantal hartoperaties hangt van Van Veen af Overval op bank in Breugel: HELFT SNEUVELT IN EERSTE KLAS HTS binnenland buitenland 1300 Ambte naren 2T- Wie echter wat TAKTIEK Hartpatiënten: SYSTEEM In totaal 27 jaar geëist legen broers wegens doodslag .Spaar 12 Knorr verpakkingen (van Soepen of Bouillon) Zo bestelt a gratis 2 Bonte Bloem Bekers 1 van stootvast Arcopal/table. Let op: akf'k verlengd tot 31 maart 1975 j Woensdag 7 februari 1973 11 13 DEN HAAG (ANP) Nederland is in de EEG-mi- nisterraad, die in de nacht van maandag op dinsdag een voorlopig compromis over de toekomst van Euratom heeft bereikt, als gevolg van het recht van veto van elk land blootgesteld aan bijna onweerstaanbare druk. Dat deelde staatssecretaris Wes terterp gisteren in Den Haag mee op een persconferentie. In theorie heeft elk land het recht van veto, maar in de praktijk kan vooral een klein land onder vrijwel onweer staanbare druk komen te staan. Indien bij meerderheid van stemmen zou worden be slist, is het land dat wordt overstemd niet verantwoorde lijk voor de besluiten die zon der zijn medewerking tot stand zijn gekomen. Drs. Westerterp heeft zijn instemming met het compro mis afhankelijk gesteld van goedkeuring door het Neder lands kabinet dat Vrijdag, ZO' als gebruikelijk, bijeenkomt- Het compromis over de toe komst van Euratom is in zo verre bevredigend voor Ne derland dat de hoge flux reac tor, waarbij in het Noordhol landse Petten 95 man werk zaam zijn, niet behoeft te wor den gesloten. Deze reactor kan, krachtens een zgn. com plementair programma dat wordt gefinancierd door Ne derland, Duitsland en België, nog ten minste vier jaar voor materiaalonderzoek worden gebruikt. Eveneens bevredi gend is dat het onderzoekscen trum in Petten waarbij in to taal 150 man werkzaam zijn, wellicht kan worden ingescha keld bij wetenschappelijke on derzoek naar milieuverontrei niging en moderne technolo gie, waartoe de staats- en re geringsleiders der negen lan den in oktober te Parijs heb ben besloten. Weliswaar is nu voor het eerst sinds zeven jaar een meerjarenprogramma vastge steld, maar het personeelsbe stand blijft, ondanks een ver mindering van 2000 tot 1650 man, volgens Nederland te groot, Zowel het reactor Cen trum Nederland als de raad voor de Kernenergie meenden dat, zowel gezien hetgeen tot stand is gebracht als de be schikbare middelen - ca. 575 miljoen gulden over vier jaar een „stroomlijning" d.w.z. vermindering tot 1300 man verdeeld over de centra in Petten. Karlsruhe, Ispra (Ita- Ie' Geel, België, noodzake lijk is. de standpuntbepaling in het conflict tussen de Ne- derlandse ambtenaren en hun Werkgever, i.e. de minister W"1 Binnenlandse Zaken, mr. ertsema, is voor ons één Pont doorslaggevend: het feit 3t minister Geertsema aan ret '"komen van de ambtena- ren 's gaan peuteren zonder p overleg. Zo'n behande- 'n9 accepteert anno 1973 nie- 3n /"oer, ook de ambtena- Zij eisen van hun als jVer dezelfc,e rechten Terecl t^ andere werknemer. kant W°rdt no9 wel eens ge it °P de Nederlandse kunn 6 ?renzen heen heeft hier e" m''1!60 weet dat wii smhtn der'an<d een goed J^renkorps hebben" De "°r on 20U daar °P moeten zijn. [iig (AFpVLDE? (Colorado) China ,,„~T 'le' zuiden van bet heeft Srens met Ti" omslrel'i? donderdagmor- l'. tijd half twaalf on- daan. aardbeving voorge- k'i'iccn a L c.etl'i'Um i„ n seismologisch mei'ikaanc„ ,ou'der in de Waar men a aat Colorado, re?isti-eei-n Uevmg heeft Se- een sterkte' „de aardschok Vstl Richter °p de schaal (Van onze correspondent) BONN De scherpe afweermaatregelen van de West- duitse regering tegen de dollarcrisis zijn gisteren volkomen waardeloos gebleken. In een uiterst nerveuze atmosfeer moest de staatsbank opnieuw het enorme bedrag van bijna 3,5 miljard gulden aan dollars opkopen om de koers niet onder de 3,15 mark per dollar te laten zakken. In een spoedzitting van het financiële kabinet in Bonn onder leiding van kanselier Willy Brandt werd echter besloten de mark niet te revalueren of de koers te laten zweven, hetgeen op het zelfde neer zou komen. Op deze revaluatie hebben de speculanten hun hoop gevestigd, aangezien men voor buitenlands geld in de b< idsrepubliek geen aandelen meer kan kopen en ook geen rente meer mee kan trekken. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Op de suikeronderneming Marien- burg is het personeel dinsdag begonnen met prikacties. Op enkele afdelingen zal het werk gestaakt worden. Don derdag verwacht men, zo ver nemen verslaggevers van het ANP, een vrij algemene sta king bij de suikeronderne ming. Op het rijstbedrijf te Wageningen jvordt gedurende een halve dag niet gewerkt. Op dit bedrijf zullen alleen de belangrijkste afdelingen mo gen doorwerken. De veerdiensten in Surina me zijn weer in bedrijf, zij het met personeel dat door de overheid ter beschikking is gesteld. Het personeel van de SMS, de maatschappij die de veren in dienst heeft, staakt onverminderd door. Dinsdagmorgen wandelden veel kinderen en stakende on derwijzers door Paramaribo, maar het is er rustig. De win kels zijn normaal open. De politie die maandagavond uit het stadsbeeld was verdwenen reed dinsdagmorgen weer door de straten. Ook enkele over heidsgebouwen stonden weer onder politiebewaking. De mi litairen ziet men niet in uni form. Zij, die verlof hebben lopen in burgerkleding. De schepen die naar de bauxietondernemingen varen komen normaal aan. De iood- sen worden met politieboten aan boord gebracht. Het zijn echter de bemanningen van de loodsbootjes die het werk heb ben neergelegd. In de haven van Paramaribo wordt geen enkel schip meer bevracht of gelost. Bij Bruynzeel is nog niets bekend over een eventuele staking. De directie van het waterleidingbedrijf van Suri name heeft dinsdag bekendge maakt dat op het ogenblik 97 werknemers in dienst zijn. Groepen verpleegsters en verplegers trokken demonstra tief door de binnenstad om duidelijk te maken dat zij staakten. Groepen jongelui hadden een nieuwe taktiek uitgevonden. Zij stapten de winkels binnen en bestelden vele artikelen. Bij de kassa lieten zij alles achter en ver trokken. Enkele winkeliers die de chaos niet meer aan kon den, sloten daarop hun za ken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse Hartpatiëntenvereniging heeft in een brief minister Van Veen (Onderwijs en Weten schappen) verzocht zijn stand punt bekend te maken over de uitbreiding van de hartchirur- gie in de academische zieken huizen In het rapport Nieveen ligt vervat dat de hartpatiënten de eerstkomende jaren voor meer dan twee-derde zullen zijn aangewezen op de academi sche centra. De vereniging wil nu weten of minister Van Veen het standpunt van zijn collega Stuyt onderschrijft dat het aantal hartoperaties dit jaar moet worden opgevoerd door uitbreiding van de acade mische hartcentra. Voor de academische zie kenhuizen geldt nog steeds een personeelsstop en tot nu toe hebben we alleen nog maar inkrimping van het aan tal hartcentra kunnen waarne men, zo schrijft de Hartpajiën- tenvereniging. De vereniging blijkt bij monde van voorzitter H. Fie- vet ook niet gerust te zijn over de ontwikkeling op dit gebied in Amsterdam. Daar worden momenteel plannen ontwikkeld om tot één hart- centrum te komen terwijl nu zowel in het Wilheminagast- huis als in het O.L. Vrouwe gasthuis hartoperaties verricht worden. Bovendien zouden in het Wilhelminagasthuis ook verschillen van inzicht bestaan over een aantal zaken tussen de hartchirurg en één cardio loog Hoewel niet gesproken kan worden van een conflict. Gezien de ervaring vreest de Hartpatiëntenvereniging dat de gang van zaken in Amster dam toch weer zal leiden tot het verdwijnen van een volle dig hartchirurgisch team. 0 De dranghekken op het Bin nenhof bleken gisteren tijdens de ambtenarendemonstmtie niet sterk genoeg om de boze ambtenaren tegen te houden. Andere ambtenaren politie mannen moesten bijspringen om de zaak overeind te houden. (Vervolg van pagina 1.) Na de aanbieding van deze petitie discussieerden enkele kamerleden (Den Uyl, Goud smit, Van Gorkum en Schaeffer met enkele betogers, maar dat werd door het opdringen van de demonstranten onmogelijk gemaakt. Een afdeling van de Amsterdamse brandweer pak te de zaken toen namelijk fors aan en waagde zich aan de politie afzetting. Dat lukte op het moment dat een andere groep betogers met een kolos sale koe de kamer wilde bin nendringen. Politie te paard slaagde erin de massa wat te rug te dringen. Een bloemlezing uit de mee gevoerde leuzen: „ambtenaren zijn geen melkkoeien, barend gij zult niet stelen, aborteer deze dekkingsdaad, zijn we nu koeien of mensen?, regering een zoodje ambtenaren leggen het loodje, Molly Flik dat ook eens bij Arie (Groenevelt- red.) Colijn terug van wegge weest, VVD: Vereniging Van Despoten, geen ambtenaren kraken om de schatkist vol te maken, demissionair en toch vulgair". Een delegatie van het CBS personeel dat geconfronteerd is met een gedeeltelijke over plaatsing naar Heerlen maakte van de gelegenheid gebruik om de handelswijze van de regering bij de beslissing over die overplaatsing aan de kaak te stellen. „Geen kolenhandel met CBS", „houdt de mijnen open dan hoef je 't CBS niet te verkopen'?, „pensioenen en 't CBS op de fles". Na afloop van de massabetoging de stille getuigen op een autoloos Bin nenhof": spandoeken aan de muren van de deftige Eerste Kamer en de Raad van State, omvergegooide dranghekken en vlak bij de ingang van de Tweede Kamer een geheel verfomfaaide fiets van een personeelslid van de kamer, ook een overheids-ambte- naar. In verband met de demon stratie hebben 8650 Rotter damse scholieren vrijaf gehad. Ook vele scholen in Amster dam waren gesloten, omdat de onderwijzer of lerares betoog de in Den Haag. DE premier van Papoea Nieuw Guinea (het oostelijk, onde Australië ressorterende -el van het eiland) zal op uitnodiging van de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken Adam Malik een offi cieel bezoek van vijf dagen aan Djakarta brengen. In Westduitse regeringskrin gen staat men op het stand punt, dat men de bondsrepu bliek niet kan laten bloeden voor de permanente dollaa'cri- sis. Men is vastbesloten de Mark niet te revalueren, om dat hierdoor de Westduitse ex porten, waarvoor men in het buitenland meer zou moeten betalen, in gevaar zouden kun nen komen met alle nadelige gevolgen voor de binnenlandse industrie. De regering blijft dit standpunt innemen, hoewel de dollarstroom sterke infla toire tendensen heeft. De dol lars moeten worden ingewis seld tegen Marken, waardoor de binnenlandse geldsomloop in sterke mate toeneemt en de prijzen nog meer omhoog ge dreven worden. In een haast dramatische op roep richtte de Westduitse staatssecretaris van financiën, Pöhl, gistermiddag een ernstig vermaan tot het buitenland om het internationale valuta-sys teem drastisch te hervormen. Dit geschiedde tijdens een ontvangst van de ambassa deurs van de Club van 10, de meest geïndustrialiseerde lan den ter wereld, die de rege ring gemeenschappelijk tot zien geroepen had. Niet alleen zweeft de wereld, aldus Pöhl, permanent in monetaire crises, maar ook de wereldeconomie zelf komt hierdoor voor grote gevaren te staan. In financiële kringen van West-Duitsland koestert men nu de hoop, dat de afweer maatregelen tegen de dollars- crisis en de vastberadenheid van de regering de Mark niet te revalueren binnen afzienba re tijd tot een kalmering van de onrust in de geldmarkt zul len leiden. DEN HAAG (ANP) Dinsdagmorgen is de Tilburgse jurist mr. C.E.A.M. van de Mortel, die ruim een half jaar geleden ont vluchtte uit de Rijkspsycliiatrische inrichting te Eindhoven, in ons land teruggekeerd. In het gebouw van de Tweede Kamer voerde hij geruime tijd overleg met de drie leden van de BP- fractie. Mr. Van de Mortel werd in april 1972 bij een In januari getroffen beschikking van de rechtbank te Breda geplaatst in de inrichting te Eindhoven voor een proeftijd die niet langer mocht duren dan een jaar. Op 28 juli ontsnapte bij en vestigde hij zich te Antwerpen. De hem opgelegde proeftijd liep 4 februari af, waarna hij naar ons land kon terugkeren. Mr. Van de Mortel stond bij de laatst gehouden verkiezingen op de BP-kandidaten- lijst. Van een oorspronkelijk voornemen om reeds maandag naar ons land terug te keren zag hij af. De heer Van de Mortel wil pas in de raad van Tilburg terugkomen als de tegen hem genomen maatregel door de raad wordt besproken. Economisten van grote in stellingen in Europa zijn over het algemeen van mening dat het opleven van de deviezen- speculatie in technisch opzicht bijdraagt tot druk voor het algemeen aanvaarden van het systeem van twee wisselmark ten door alle landen van de EEG, dit ondanks het West duitse besluit de steunaanko pen voort te zetten. De huidige ontwikkeling op de wisselmarkten zou Neder land en West-Duitsland kun nen dwingen het voorbeeld van Frankrijk, België en Italië te volgen en twee wisselmark ten te creëren, één voor uit erkende goederentransacties verkregen dollars, waar de centrale banken zo nodig in grijpen om te voorkomen, dat de koersen uit de band (2.25 procent) springen, en één voor de zuivere handel in valuta, waar de koersen geheel aan vraag en aanbod worden over gelaten. Q Terwijl de temperatuur tot ver onder het nulpunt was ge daaldbracht een restaurateur in Osaka (Japan) op straat ijs met whisky of siroop aan de man. De kelners en serveer- sters waren in badkleding om de ijskoude ijsjes te offreren Een lokkertje dat furore maak te want de straten raakten ge blokkeerd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCIIENDAM Het ho ger technisch onderwijs staat zo gereserveerd tegenover de van het h.a.v.o. afkomstige leer lingen, dat er sprake is van een extra handicap. Die scepsis tegenover het h.a. v.o. is ook wel in andere secto ren van het hoger beroepson derwijs en in het bedrijfsleven waar te nemen. Op de h.t.s. is ze echter bijzonder sterk: meer dan de helft van de ha vo-leerlingen sneuvelt dan ook al in de eerste klas van de h-t.s. Dat staat in een dinsdag gepu bliceerd verslag van de Neder landse Vereniging van School decanen. Uit gegevens van ia-. Cooke, de coördinerend inspec teur van het hoger technisch onderwijs, blijkt dat in het af gelopen schooljaar 106 van de 207 van het h.a.v.o. afkomstige leerlingen al in de eerste Idas van een h.t.s. werden afgewe zen. De h.t.s. stelt ook zeer hoge ei sen aan de havo-leerlingen: al le hts'en vragen wiskunde, na tuurkunde èn scheikunde in het examenpakket. De h.t.s. van Rotterdam ging zelfs zo ver een jongen met negens op wiskunde en natuurkunde naar het voorbereidend jaar te ver wijzen, omdat hij geen examen had gedaan in scheikunde- Van de zijde van het ministerie van Onderwijs is men evenwel van mening, dat er niet meer dan twee verplichte vakken dienen te worden geëist. Bo vendien blijkt uit de gegevens die de decanen hebben verza meld, dat leerlingen met alleen wiskunde en natuurkunde geen moeizamer studieverloop ver tonen dan leerlingen die ook nog scheikunde hebben ge daan. ARNHEM (ANP) De of ficier van justitie te Arnhem, mr. J. H. C. Pieters, heeft dinsdagmiddag een gevangenis straf van negen jaar met af trek geëist tegen elk van de drie gebroeders K., die op 20 juni van het vorige jaar de '46- jarige koopman Piet Smidt uit het woonwagenkamp Het Cen trum te Harderwijk om het le ven hebben gebracht door het afvuren van een revolver en een karabijn. Deze schietpartij had plaats nabij de woning van Pila K. de vader van de drie mannen die de schoten hebben gelost, m De Klomp bij Ede. De schoten zijn die avond gelost toen het slachtoffer in gezelschap van zijn vrouw kwam praten over beschuldi gingen tegen hem. (Van onze correspondent) EINDHOVEN —Twee met een pistool gewapende jonge mannen hebben dinsdagmid dag tegen vier uur een overval gepleegd op de Boerenleen bank te Breugel. De buit be draagt drieëntwintig duizend gulden. De daders, die omstreeks twintig jaar waren en in blau we overalls waren gekleed, dwongen de bankbedienden geld at' te geven en sprongen vervolgens in een voor het kantoor wachtende goudkleu rige Simca 1000, die door een derde man werd bestuurd. In het kantoor van de bank wa ren slechts vier personeelsle den aanwezig. Twintig minu ten na de overval werd de Simca, die een week geleden in Roermond gestolen bleek te zijn, in de bossen bij Lieshout aangetroffen. Van de overval lers ontbrak elk spoor. Wel werden de handschoenen van een der overvallers gevonden. Om acht uur heeft de rijkspo litie haar zoekactie gestaakt. Ging er geen schok door u heen, medeburgers, bij de aan blik via de buis, natuurlijk van die enorme massa amb tenaren, die gisteren schreeu wend en boos al hun opge kropte ongenoegen vrij baan lieten in de ambtenarenstad bij uitstek, Den Haag. 's Minister dienaren, de lie den die eens een cabaretier als „de steunzolen van de wet" heeft bezongen, rebel leerden. In de ogen van hen die de letter der wet bovenal stellen, moet dit je reinste anarchie zijn. Waar moet dat ambte-naar toe? Dat moet toe naar een eer lijker behandeling van alle mensen, en dus ook van amb tenaren. Een ambtenaai is ook een mens. Hoe groter het apparaat van vadertje staat wordt hoe klei ner het „onderdeel" dat amb tenaar heet. Maar wij niet-ambtena- ren zijn solidair geweest. Want we hebben niets gezegd van al die tienduizenden lege bureaus en lege loketten alom in den landen. Overheidspersoneel? Onder- hongheidspersoneell De vrouw in het ambt is nog altijd een moeilijk punt. Vooral in het kerkelijk ambt. En omdat ik carnaval nog al tijd blijf beschouwen als een onlosmakelijke tegenhanger van het christendom in deze streken, verbaast het mij niets dat de vrouw het in de hiërar chie van het carnavalgebeuren over het algemeen niet veel verder brengt dan Tanzmarie- chen of zo. Niet echter in Den Briel, waar zowaar een vrouw doorgedrongen is tot de hoog ste rangen en prinses carnaval is geworden. Dat i» ze, prinses Beppy de Eerste, in gewone doen me vrouw B. Heiaar-Smit uit de Geuze stad. •fr Dit bewijst voor mij echter niet dat carnaval hiermee be wezen heeft niet uit de tijd te zijn, want Den Briel ligt niet in de traditionele vastena vondcontreien. Maar het is een doorbraak, alhuewe. dh met de eerste doorbraak zou zijn die het be gin van het einde beteken de. Ik groet u allen deson danks MERIJN (ADVERTENTIE) Knip 12 gele wolken uit de voorkant van zakjes KNORR Soepen. Eén Bouillon-verpakking telt voor één gele wolk. f Samen met deze advertentie opzenden naar Knorr Bekers, Postbus 816 Haarlem. Vul hier duidelijk in: \tj^ naamA J adres woonplaatsprov:

de Stem | 1973 | | pagina 11