een 104 Lawine stort zich op Duitsers Israeli's maken nieuwe raketboot naar model van gekaapte Franse schepen Bloedig weekend in Noord-ïerland Twee vrachtvaarders lopen zware averij op in I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND jitgelote |student krijgt nu Ivoor r ang WENNEN AAN NEDERL.4ND Mr. Burger vraagt confessionelen kabinet-Den Uyl te gedogen EPPIE BLEEKER VERRAST Nederland in het voorste gelid op de sprint 409 Tien doden in Oostenrijk BEKWAAM iETDRUKKER Schoonheids operatie voor jongen fataal 3 Maandag 5 februari 1973 Mist offsetdrukken} Wijngaard IffiJl»*1?0 ter waarde van BINNENSCHIP VERLIEST OLIE NA AANVARING Missingen en Bergen op Zoom ptFEE ZEEUWEN IN HET 'ERKEER OMGEKOMEN Onverwacht Uitgangspunt Twee uur Temeuzense aannemer failliet: negen man geen loon Voetbal Spelen Zeilen Reclame VVD en PPR zouden nog meer gewonnen hebben bij verkiezingen in januari I 13e jaargang no. 17247 1 EDITIE VOOR [ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx ■Hoofdredacteur: L. Leijendekker ■Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 held: schokabsorberende jde. Passagierscabine ormbare stalen veilig- :d veiligheidsstuur en olom. Ruitenwissers end) dashboard niet punts veiligheidsrie- Utrecht. *AF. UTRECHT WEERBERICHT Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. I KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze redactie buitenland) WENEN In het nasei- zoen van de wintersport, waarin vele Euopeanen hun I „laatste" vakantiedagen op- j maken, heeft een lawine gis- I teren in het in de Oostenrijk- I se Alpen gelegen Zillertal aan tien Duitsers het leven [gekost. Twee andere leden van het [uit vijfentwintig personen be- I staande gezelschap, leden van een Duitse alpinistenvereni- I ging uit Bad Aibling in Beie- I ren, werden met zware ver- J vendingen door hefschroef- vliegtuigen naar Innsbruck [overgebracht. Het ongeluk is een van de waarste dat zich ooit in Ziller- |ta1 gelegen in Oostenrijks Tirol heeft voorgedaan. In 1)945 vonden bij een lawine tien Imensen de dood en bij Langen lam Arlberg werd op 22 decem- Iber 1952 een touringcar door |een lawine van een brug ge el Bij dit ongeluk kwamen 123 inzittenden om. De lawine van zondag kwam van de 2.315 meter hoge Kirch- I epitze en stortte zich op het ge- Izelsehap alpinisten. Reddings- J ploegen met honden werden in I geschakeld om de onder sneeuw I bedolven slachtoffers op te spo- .reru Ireda, Tel. 39310. |.CVan een onzer verslaggevers) ÏTRECHT De in 1972 uit- ■gelote studenten krijgen deze ■zomer met voorrang een plaats jop universiteit en hogeschool. ■Voor de eindexamenkandidaten [van dit jaar verandert er niets: i^ie gemiddeld een 7 Mi op zijn jemdlijst heeft is zeker van eeij Istudie. De rest moet loten voor [studies waarbij een stop geldt. Dut is het advies dat de I v ïï^sche Raad aan minister van Veen zal uitbrengen. Ver- egenwoordigers van alle uni- liS enen hogescholen L„, zich zaterdagmiddag uitzondering van de V.lfr-, ES s van een door de punster voorgestelde verdere pedum8 van de selecüepro- van 4e Ameri- lamilv P^groep„ Kly and the fcartl t?ne' S7lvester Ste lles zaterdag in Los Ange- Ran enev rd wegens bezit pwuulzend dollar. (Van onze correspondent) TEL AVIV De Israëli sche marine en scheepvaart industrie, hebben een nieuw belangrijk succes geboekt. Over twee weken zal volgens de makers „de modernste ra ketboot in zijn klasse ter we reld aan een Israëlische werf van stapel lopen". Tijdens een persconferentie in Tel Aviv zei de commandant van de Is raëlische zeemacht, vice-ad- miraal Benjamin Telem giste ren, dat het Franse wapen embargo Israël er in 1970 toe bracht een eigen raketboot op stapel te zetten. Dit nieuwe produkt van de Israëlische oorlogsindustrieën, dat de naam „Reshef" heeft gekre gen, is gebouwd naar het mo del van de Franse raketboten waarvan er in december 1969 vijf uit de haven van Cher bourg door Israëlische agen ten werden gekaapt. De Reshef is echter groter, heeft een tweemaal grotere vuurkracht en driemaal gro tere reikwijdte dan de Fran se raketboot. De Israëlische raketboot meet 415 ton, kan een snelheid van 32 zeemijlen halen en heeft een bemanning van 45 koppen. Hij is uitge rust met twee anti-luchtdoel kanonnen van 76 mm, vier lanceerbuizen tegen onder zeeboten en zeven in Israël gebouwde en ontworpen Ga briel zee tot zee-raketten. De ontwikkelingskosten van de Reshef worden door de di recteur van de Israëlische scheepswerven tegen de 30 miljoen gulden geschat. Het ligt in de bedoeling voor dit nieuwe Israëlische produkt een markt bij Israël vriendelijk gezinde landen te vinden. Tijdens de persconfe rentie legde zowel de com mandant van de zeemacht als de directeur van de scheeps werf de nadruk op het hoge peil van de Israëlische elek tronische industrieën, welke Reshef van zo'n progressief radar-systeem hebben voor zien dat vijandelijke schepen op een grote afstand kan op sporen. De vier Duitse May- bach-dieselmotoren zijn de voornaamste buitenlandse produkten die in de Reshef zijn verwerkt. Naar het oor deel van admiraal Telem be antwoordt de Reshef aan Is- raëls militaire eisen: „Wij zien geen reden om in dit deel van de wereld schepen groter dan 500 ton in het wa ter te brengen", zei hij. De Israëlische kustverdediging is thans gebaseerd op snelle, be trekkelijk kleine, zeer zee waardige raketboten, welke de loggere Egyptische vloot aankan. De 250 Aziatische Oegande- zen die in ons land verblijven waren gisteren gast van het Tropenmuseum in Amseerdam. Drie Oegandese vrouwen wa ren bereidwillig genoeg om een schotel met boerenkool in han den te nemen, geserveerd door de museumleiding om een ge sprek tussen Nederlanders en de uitgewezen Oegandezen op gang te brengen. De voorkeur ging echter uit naar een hapje rijst met keirte. ROTTERDAM (ANP) Uit een lek, ontstaan door een aan varing met een Oostduits zee schip heeft het Nederlandse binnenschip „Deccmar 39" zon dagmiddag in de monding van de Rotterdamse Waalhaven on geveer 100 ton gasolie verloren. De olie stroomde de rivier op, maar volgens havendeskundi gen bestaat er geen gevaar voor ernstige verontreiniging omdat de olie snel zal verdam pen. VUSSiNGEN, lichte (Van onze correspondenten) mist /BERGEN OP ZOOM De vrijwel constante lanis hins weekeinde, die scheep- en luchtvaartverkeer pist. ook in het wegverkeer zijn slachtoffers ÉensioneeMTi mist reed in Vlissingen de 65-jarige, juist ge it Midheiu 'enanVk°l°nel vari de infanterie, L. van Giesen [ine spoedie1)^' buitenhaven in. Hoewel duikers van de ma- P'eek het r Piootse waren en de wagen op de kant kregen, F ie wa°pn °r ^eer ^an Giesen toch te laat. Zijn lijk werd pt ongeluk aan£etroffen. Hoe dicht de mist op het moment van gie op de ."'ijkt uit het feit dat een andere autr- Eoor snel realf en van de heer Van Giesen „reed' [ween Seren kon voorkomen dat ook hij in de h; I ^lder hrsehi,?L?ni1?nd kwamen nog eens vier mensen om, die Bij een „ll-"!Isleid zii? door de mist. [een 'ge me j^lUaan-Sterrenlaai Zat Gen auto' d'e op de kruising Roose- i''-iarig?1^,eersoI?gevai in Bergen op Zoom is zaterdagmiddag l?-'en gekomen ^- Ploegaart-Smici uit Rilland-Bath om het - jonge inwon» ge,Sn voorrang gaf aan een wagen van een 'et ziekenhuis i: van Pssendrecht. Mevr. Ploegaart overleed in ïe meereed weiv?Ve erg' De bestuurder van de auto, waarin c"' gewond 2waar gewond. De Ossendrechtenaar raakte (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kabinetsformateur, mr. J. A. W. Burger heeft de leiders van de confessionele fracties schriftelijk de vraag voorgelegd of het „in enigerlei vorm bereikbaar is", dat de KVP, ARP en CHU een kabinet-Den Uyl gedogen. Als dat be reikbaar is wil Burger tevens weten hoe. Om er achter te komen heeft de formateur, zoals al eerder werd bericht, de confessionele leiders uitgenodigd voor ge sprekken morgenmiddag. KVP-fractieleider mr. Frans Andriessen wordt om één uur verwacht, diens collega mr. Ba rend Biesheuvel om drie uur en CH-leider drs. Arnold Tilanus om vijf uur. Vandaag zullen de drie con fessionele fracties zich beraden over Burgers brief, die gister avond aan de openbaarheid is prijsgegeven. De formateur doet er een nogal onverwachte en merk waardige onthulling in: Hij had eerst aleen met AR-voorman Biesheuvel willen praten op grond van het feit, dat dit de enige confessionele partij is die met de verkiezingen heeft ge wonnen (één zetel). Op die manier zou dus in feite een gesprek tot stand komen over een coalitie van winnende par tijen. Het verkiezingsresultaat betekent, aldus de redenering, een extra-verplichting. Pvu A-fractieleider drs. Joop den Uyl (kandidaat minister president) heeft Burger echter van dit idee afgebracht. „Ik heb m'n oren naar Den Uyl la ten hangen", aldus de forma teur, die het zelf weliswaar nuttig vindt dat de kiezers be merken hoezeer verkiezings resultaten wegen, maar zich neerlegt bij het standpunt van Den Uyl dat bij formatiebe sprekingen verkiezingsresulta ten niet meer gewicht moetei. krijgen dan feitelijke machts verhoudingen. Burger zet in zijn brief aan de confessionele leiders nog eens uiteen, dat hij mikt op een kabinet-Den Uyl. Een der gelijk minderheidskabinet kan echter niet functioneren als het niet door de confessionelen wordt „gedoogd". Dit woordge bruik zou er op kunnen wijzen dat Burger vooralsnog niet be gint met te proberen in het kabinet-Den Uyl ook confessio nele bewindslieden op te ne men, maar een progressief ka binet-sec als uitgangspunt kiest. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Een bloedige nacht van vuurgevechten tussen militairen en IRA- guerrilla's en enkele „losse" moordaanslagen hebben in het weekeinde in Ulster aan minstens negen mensen het leven gekost. De meeste doden vielen in Belfast, dat gisteren een mis troostige en verlaten stad was. Britse militairen, die gedurende de nacht van zaterdag op zon dag in de katholieke wijk New Lodge door sluipschutters van de IRA onder vuur werden ge nomen, schoten zes van hen dood. De gevechten tussen IRA en de Britten begonnen nadat van een passerende auto uit werd geschoten op vijf katholieken die voor een Chinees restau rant stonden. Alle vijf werden door een regen van kogels uit automatische wapens getroffen. Een van hen stierf op weg naar een ziekenhuis. Een soortgelijk incident deed zich enkele straten verderop voor. Een groep van een tien tal mensen werd vanuit een rijdende auto onder vuur ge nomen. Negen personen wer den met kogelwonden naar een ziekenhuis getransporteerd. Het eerste slachtoffer van de negen doden die het afgelopen weekeinde vielen was een ka tholieke caféhouder, die in zijn zaak in York Road door twee schutters werd doodgeschoten. Iemand die van de aanslag ge tuige was bleef ter plaatse dood door een hartaanval. Zondagochtend vond men in een stadsgracht het lijk van een man, dat tekenen van mar telingen vertoonde. Hij was te vens door het hoofd geschoten. Hij was de achttiende burger die in de afgelopen week in Belfast werd vermoord. Het aantal doden burgers, militairen en politiemensen is sinds de onderlinge strijd in Noord-ïerland in 1969 begon - tot 710 gestegen. Burger vraagt de confessione len hem zo mogelijk ook mee te delen welke aspecten van het regeerprogramma en van de bezetting van het te vormen kabinet nadere aandacht moe ten krijgen. Vandaar ook dat hij voor ieder van zijn ge sprekspartners twee uur uit trekt. Na de gesprekken met de confessionele leiders wil Bur ger met de fractieleiders van de progressieve drie gaan pra ten. Daaruit moet dan blijken of er aanleiding is met de for matiewerkzaamheden verder te gaan. Blijkt dat het geval te wezen dan zal hij de gespreks partners in een later stadium een voorstel doen. Op het ogen blik lijkt hem dat niet zo erg zinvol. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Afgelopen vrijdag hebben negen perso neelsleden van het Temeuzense aannemersbedrijf van Doeze laar en Dobbelaar geen loon ontvangen. Het bedrijf is vori ge week woensdag failliet ver klaard. Behalve een week loon hebben de personeelsleden ook nog vakantiebonnen tegoed vanaf 18 september vorig jaar. De tot curator benoemde mr. De Rechter uit Hulst zag de si tuatie somber in. „Ik vrees dat er weinig aan te doen is, zo is mij uit het eerste voorlopige contact met de firmanten ge bleken", zo verklaarde hij za terdagmiddag. Inmiddels hebben personeels leden zich gewend tot hun vak organisatie. „Wij hebben gead viseerd dat ze zich maandag ge woon moeten melden bij het bedrijf, want formeel is hen nog geen ontslag aangezegd", aldus een woordr oerder van de NKV Industriebond in Sluiskil. Over eventuele verder te on dernemen stappen zei men zich beraden. De snelste amateurschaat- sers ter wereld: v.l.n.r.) Jos Va- lentijn, Valerie Moeratov en Eppie Bleeker. (Van onze sportredactie) BREDA De grote verras sing bij de wereldkampioen schappen sprint in Oslo was de Nederlander Eppie Bleeker. De man, die bij de Nederland se kampioenschappen bijna uit de kernploeg werd gereden door Johnny Olof, stond na afloop van de titelstrijd op het erepodium, naast landgenoot Jos Valentijn die tweede werd en wereldkampioen Valerie Moeratov. Met de tweede plaats van Atje Keulen-Deel stra was ook dit weekeinde het Nederlandse schaatssucces weer compleet. In Oslo is opnieuw gebleken hoe hard de sprintwedstrijden aan een nieuwe formule toe zijn, want het waren ook nu weer de niet specifieke sprin ters, maar de sterke 1000-me- ter rijders die het eremetaal voor zich opeisten. In de eredivisie bleef na de twintigste competitiedag de si tuatie aan de kop ongewij zigd. Feyenoord won met rui me cijfers van FC Groningen en Ajax versloeg met de ui terst bescheiden 01-cijfers Go Ahead Eagles. Opmerke lijk blijven de uitslagen die Sparta boekt. Nu moest FC Utrecht er met niet minder dan 51 aan geloven. Voor een knappe stunt zorgde ook NAC. De Bredenaars versloe gen in Nijmegen rivaal NEC met 20- Op het shirt van de eerste elftalspelers komt een schip te staan met de letters V. Dit als gevolg van de overeenkomst die Volendam heeft geslo ten met Veronica. Volendam krijgt van Veronica geen geld, maar gratis reclameboodschap pen. Montreal blijft gastheer van de Olympische Spelen 1976. Maar de voorzitter van het organiserende comité Roger Rousseau heeft de hele wereld verzocht aan de kosten van het evenement hij te dragen. Dit zou dan moeten gebeuren door de aankoop van munten van vijf en tien dollar. De eerste serie zou in november op de markt moeten komen. In Innsbruck, de hoofdstad van Tirol, worden de Olympische winterspelen van 1976 gehou den. Innsbruck haalde tijdens de stemming een ruime meer derheid. •Volendam gaat als eerste be taalde voetbalclub van Neder land met shirteclame spelen. De 72-jarige Nederlander Kees Bruynzeel heeft met het jacht „Stormy" de zeilwed strijd van Kaapstad naar Rio de Janeiro gewonnen. Toen Bruynzeel in Rio arriveerde, was niemand aanwezig. Er ontbraken zelfs fotografen. Aan de wedstrijd namen 39 schepen deel. Kees Bruynzeel had behalve een achtkoppige bemanning ook een verpleeg ster ,an boord en massage- en hartapparaluur. Bruynzeel had vorig jaar twee hartaanvallen gehad en was slechts na enige aarzeling aan de krachtproef begonnen. De prijsuitreiking vindt plaats op 19 februari, de dag dat Bruynzeel 73 jaar wordt. (Voor uitvoerige reportages zie onze sportpagina's)- SSgBUBB (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT Met een zucht van verlichting voelde de be manning van de bijna vijftienduizend ton metende Panamese vrachtboot „Aubade" hoe zondagmiddag hun schip eindelijk loskwam van de zandbanken in de Westerschelde. BONN Het 6-jarige jon getje Matthias langer uit Frankfort is het dodelijke slachtoffer geworden van het verlangen van zijn ouders, die hem een schoonheïdsopcratie wilden laten ondergaan. In het begin van deze week zou het knaapje chirurgisch aan zijn uitstaande oren behandeld worden. Kort nadat hij onder een volledige narcose was ge bracht, bleef zijn hart plotse ling stilstaan. Onmiddellijk openden de artsen zijn borstkas en begonnen zij het hart te masseren. Op deze pogingen begon het weliswaar weer te kloppen, maar de jongen bleef bulten bewustzijn. In deze toestand stierf hij tijdens het afgelopen weekeinde na 5 da gen. De justitie heeft een onder zoek ingesteld n-aar de vraag of de narcosezuster een fout heeft gemaakt. Ze mag echter normaal haar werd voortzet ten, /ij het alleen maar in samenwerking met een nareo- sèarts, Het 14-jarlge zusje van het „verleden jongetje was een uur tevoren eveneens tegen haar uitstaande oren behan deld. Ze werd echter alleen maar plaatselijk verdoofd. Voor de operatie hadden de ouders 2000 mark vooruitbe taald- Voor het bedrag hadden zij jarenlang gespaard en zelfs enkele keren hun vakantie la ten uitvallen. Na de dood van Matthias gaf de chirurg dui zend mark aan de volkomen verslagen ouders terug. De ellende begon zaterdag middag in de dichte mist toen de „Aubade" bij Bath in aan varing kwam met de Liberi aanse vrachtvaarder „Punta". Voor het Liberiaanse schip (4700 ton) resulteerde dat in zware boegschade, maar met behulp van sleepboten uit Vlissingen, Terneuzen en Hansweert wist men het on fortuinlijke schip naar Ant werpen, waarheen het onder weg was, te slepen. Van de Panamees, die op weg was naar Houston in de Verenigde Staten, was echter door de aanvaring de ankerin richting kapot gegaan, waar door het in de buurt van Ko nijnenschor vastliep. Een spannende nacht brak aan, want het gevaar dat „Aubade" zou breken, was lang niet denkbeeldig. Weliswaar slaag den tien slepers van W. Mul ler sleepdienst en de Unie van Sleepdiensten uit Terneuzen erin het met stukgoed en ijzer geladen schip even vlot te trekken, maar een kilometer stroomopwaarts liep de „Au bade" opnieuw aan de grond. Zondagmiddag had de beman ning meer geluk. Zonder dat er een sleepboot aan te pas kwam, raakte het Panamese schip los. Het is inmiddels in Antwerpen aangekomen, waar de opgelopen zware averij hersteld zal worden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De advi seur van president Nixon, Hen ry Kissinger, zal van 15 tot 19 februari China bezoeken. Hij zal „concreet overleg met de Chinese leiders plegen tot verdere normalisering van de betrekkingen tussen China en de V.S., en zal de uitwisseling van meningen over kwesties van gemeenschappelijk belang, voortzetten". HILVERSUM (ANP) Wan neer in januari van dit jaar de verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden zijn gehouden, zou de winst voor de VVD en vooral de PPR nog aanzienlijk meer hebben bedragen dan bij de kamerverkiezingen in no vember van het afgelopen jaar. Een niet onaanzienlijk percen tage kiezers blijkt er trouwens ook spijt van te hebben op de PvdA gestemd te hebben. Een en ander blijkt uit een onderzoek naar het stemgedrag van de Nederlandse kiezers, wanneer in januari weer ver kiezingen zouden zijn gehou den. Dit onderzoek is in op dracht van de AVRO uitge voerd door het marktondrzoek- bureau P. Langendijk. Bij verkiezingen in januari zou 19,2 procent zijn stem heb ben uitgebracht op de VVD en 10,6 procent op de PPR, terwijl bij de verkiezingen in novem ber 1972 deze partijen resp. 14.4 en 4,8 procent van de stemmen kregen. De PvdA daarentegen kreeg bij de kamerverkiezingen 27,4 procent, maar bleek twee maanden later behoorlijk wat sympathie verspeeld te hebben. In januari zou nog maar 22,5 procent op de PvdA hebben ge stemd. Ook de KVP blijkt nog wat aan populariteit te hebben verloren- 17,7 procent in no vember, 16,3 procent in januari.

de Stem | 1973 | | pagina 1