Bejaarden woningen in Eede voor 187 gulden per maand Toeristenbelasting bracht in 1972 bijna 2 ton op zeeuws ZEEUWSE GEWESTEN Eerste spa voor Steenen Beer de grond in MIDDELBURG stad streék Aardenburg in KRO-competitie Lezing Sincfala gaal niet door Weekenddienst Stem-redactie Aardenburg Zaterdag 3 februari 1973 (Van een onzer verslaggevers) EEDE Momenteel wordt aan de Mgr. De Biackerestraat in Eede hard gewerkt aan de realisering van 8 bejaardenwo ningen. De huizen, alle met vooraanzicht naar het oosten, worden in opdracht van de stichting „Gerust Leven" ge bouwd door aannemer Stan- daei't. De woningen worden in blokken van tweemaal vier opgeleverd en het bestuur van de stichting denkt dat de eerste vier in mei zullen worden opge leverd. Het stichtingsbestuur heeft thans al drie aanvragen voor een bejaardenwoning 'in Eede binnen. „De kale huur zal on geveer f 187.- per maand be dragen", aldus de beer De Crooclc, administrateur van dc stichting. Hierbij is dc centra- leverwarmingsinstallatie in begrepen, maar niet de stook kosten". De drie aanvragen komen alle uiit Eede. „De woningen zijn in eerste instantie dan ook bedoeld voor Eedese be jaarden", aldus de heer De Croock, die zegt dat tot eind maart nog aanvragen kunnen worden ingediend. „Mochten de huizen niet allemaal door Eedenaars bewoond worden, dan zullen mensen van buiten af er gebruik van mogen ma ken, want ook daar toont men belangstelling van deze hui zen". De Eedese bejaardenwonin gen zijn ruim van opzet. Zij krijgen een grote woonkamer, een grot-- en kleine slaapka mer, keuken, berging, douche en toilet. Bij de huizen komt een tuin, waarvan een gedeel te betegeld zal worden? Als de bejaardenwoningen in Eede zullen zijn gereali seerd heeft de stichting „Ge rust Leven" het eerste van haar huidige twee plannen uit gevoerd. Na-ast deze 8 bejaar denwoningen wil de stichting op korte termijn ook beginnen met de bouw van twee pre- miewoningen in Sint-Kruis, fevenals Eede behorend tot de gemeente Aardenburg. Voor de bouw van de woningen van „Gerust Leven" heeft de ge meente Aardenburg zich ga rant gesteld. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Maandagmorgen om 10 uur wordt officieel begonnen met de uitvoering van het Sluisse bestemmingsplan Dc Steenen Beer. Dit begin is het bouwrijpmaken van ongeveer een derde van de totale oppervlakte van dit plan. Het bouwrijpmaken zal ge start met een eerste hoeveelheid grond die de Sluisse burgemees ter mr. H. P. L. van den Beid middel een dragline zal verzetten De uitvoering vbn dit plan betekent de afsluiting van een jarenlange voorbereiding. Reeds 10 jaar prijkt d-e Steen- AARDENBITRG De leer lingen van de zesde klas van de r.-k. basisschool in Aarden- burg nemen met nog twee an dere Zeeuwse lagere school klassen deel aan het K.R.O.- zangfestival voor scholen. De opnamen hiervoor wer den op school gemaakt. Voor deze opname moesten de scho lieren een tweetal liedjes in studeren. Te zijner tijd zullen de landelijke resultaten van deze zangcompetitie bekendge maakt worden. De leerlingen gingen nu reeds een fraai attiche als beloning voor hun Z1ngen. AARDENBURG - De door K-StfroeP -Sincfala" aan- "dlg ,ezi"8- te h0«den het ire eer Alhrecht van STKomnklijk Museum voo-r ne Kunsten te Antwerpen "eh™,alet door De 'ezing z°u fri °s WOrden 23 tebru' kunst?ro.eP zal proberen den f„ °Cn cz'ng te doen hou- \vrvcl\maaj Bekendgemaakt zij 7al „or rlc kunstgroep dat bur, I rxPcseren in Aarden- gevolèd 'Uni' ,cen exP°sitie die steil in pp w?r(*t dooi tentoon- degern t W oefe en Mal i's,7 T °ktnbei' van dit 'een-i? nu al vast. zal S emiddag worden kun..,. OV0r 'ie hedendaagse en Beesr op het verlanglijstje van het gemeentebestuur. De eigenlijke ontwikkeling is iin handen gegeven van de pro jectmaatschappij „De Steenen Beer", een dochteronderne ming van het Sluisse aanne mingsbedrijf L.A.B Reeds dit jaar zal ook be gonnen worden met de bouw vam de eerste woningen. In dit gedeelte van het plan komt plaats voor ongeveer 50 wo ningen en bungalows. De wo ningen worden uitgevoerd in premiebouw. Volgens een woordvoerder van de projectmaatschappij bestaat veel belangstelling voor de bouw in Sluis. „Wij zijn met de woningen nog niet officieel op de markt, maar regelmatig wordt geïnfor meerd hoever het met het plan staat". Het gehele plan „Steenen Beer" krijgt een behoorlijke groenvoorziening en het zal eT leuk komen uit te zien, zo werd ons gisterochtend verze kerd. Als men in de „Steenen Beer" wil gaan wonen is het geen wet van Meden en Per zen dat dan ook per se ge bouwd moet worden door L.A.B. „Er bestaat de moge lijkheid tot vrije bungalow- bouw", ai-dus de heer Leen- houts van dit bedrijf. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, tel. «1180-7438 (voor Midden- Zeeland) en R. van der Helm, tel. 01150-4865 of 01152-432 (voor Zeeuwsch- (Van-een onzer verslaggevers) OOSTBURG In 1972 heeft de voor het eerst in Oost burg ingevoerde toeristenbelasting een bruto-opbrengst ge had van 195.279,75. Van dit bedrag zullen de perceptiekos ten nog afmoeten. Blijkens een mededeling op het Oost- burgse gemeentehuis gisterochtend bedragen deze kosten beslist niet meer dan 25.000,zodat de toeristenbelasting netto ongeveer 175.000,in de gemeentelijke kas deed vloeien. De inning van de toeristen belasting ondergaat, zoals ge meld, een wijziging. Het colle ge wil de raad voorstellen op campings een eenmalig bedrag per seizoen te heffen van f 45,- per kampeereenheid. Om het aantal eenheden te bepa len zullen tijdens het seizoen drie tellingen worden gehou den, waarvan het gemiddelde bepalend is. Tijdens de vergadering van de financiële commissie bleek dat deze maatregel was geno men in nauw overleg met de campinghouders. Deze forfai taire heffing bleek niet moge lijk voor hotels, omdat, zo bleek tijdens de discussie, de bedragen aan toeristenbelas ting, die afgedragen moeten worden, per hotel verschillen. Om 't voor de hoteliers toch wat eenvoudiger te maken zal in de politieverordening de be paling worden opgenomen dat aan het nachtregister vastge koppeld dat. gelijktijdig voor toeristenbelasting is ingeschre ven. Nu moeten de hoteliers nog twee verschillende admi nistraties voeren. Op een vraag van de heer Th, Cambier antwoordde voor zitter A. Schipper dat een for faitaire heffing in de jachtha ven in Breskens ook niet mo gelijk was. In de toelichting op het con cept-raadsvoorstel heeft het college geschreven zich te wil len blijven beijveren om ook de dagrecreant aan te slaan in de toeristenbelasting. Burge meester Schipper ontveinsde niet dat dit op dit moment meer een soort kreet is. „Maar men is er zich overal op aan het beraden en voor mij staat vast dat in de toekomst een modus gevonden wordt waar door ook de dagrecreant, die tenslotte fors meehelpt aan de vervuiling van strand en ge bruik maakt van allei'lei toe ristische voorzieningen, kan aangeslagen worden. Tijdens de registratie van objecten voor de toeristenbe lasting is ook de administratie van de woonforensenbelasting verbeterd. Zodanig zelfs, dat vermoedelijk dit jaar 12.000 gulden meer in de kas zal vloeien. Gebleken is dat men van een aantal woord i.r niet op de hoogte was. De heer Dekker vond dit een wat vreemde zaak. „Alle woningen zijn toch bekend?", zo vroeg hij de heer Schipper. Burgerlijke stand Gebo ren: Frank zv Th. Lampaert- Stanidiaert, Cynthia dv W. Cus- se-Compiet, Prainkie zv J. de Plus-Haars, Edwin zv C. de Goeij-Heijkoop, Sebastiaan zv W. Dieri'ck-Verpraet, Carlo zv A. Galle-Van Morrelgem. Ondertrouwd: Albertus Pa ridaen, 21 j en Anita de Croock. 20 j, beiden Aarden burg, Joris Landuyt, 20 j te Oedelem (B) en Emma van Rie, 19 j, Aureel de Baets, 25 j te Maldegern (B) en Vera ■an Ommen, 20 j Getrouwd: Rikkert Stenhuis en S. van de Woestijne. Overleden: Cynrille Willems, 61 j echtg. van M. van Hee, Ivonna Steyaert, 56 j echtg. van P. Lootens. Dansavond Voor dans liefhebbers vam 18 jaar en ou der houdt disco „De Tor" van avond (zaterdag) een dansa vond in de Ontmoetingsruimte aan de Sassenstroat. Begonnen wordt om 20.00 uur, de toe gangsprijs is f 1,50. Aan deze avond wondt muzikale mede werking verleend door H. de Ruijsseher uit Hoofdplaat met zijn elektronisch orgel. Fanfare De jeugd van de Koninklijke Aardenburgse Fanfare verzorgt op 17 februa ri een toneel- en muziekavond in de „Sociëteit". Het muzika le gedeelte staat onder leiding van dirigent A-P. Versdvuur. De toneelleiding berust bij de heer W. van Helden. Garages In het verslag over de raadsstukken van Aardenburg in de krant van gisteren is een fout geslopen. De te bouwen garages in het plan-west zullen aan huur geen f 30,- per week gaan kosten. De oplettende lezer zal begrepen hebben dat dit f 30 oer maand rnoe' Voor De januari-vergadering van de Zeeuwse staten werd voor een ferm deel in beslag genomen door een discussie over „gewestvorming". Een inmiddels bijna vergeten minister van Binnenl. Zaken lieeft jaren geleden de provinciebesturen gevraagd of zij wilden helpen mee denken over de vorming van nieuwe bestuurlijke een heden in hun provincies. Welnu, dat hebben de meeste provinciebesturen gedaan. Ook het Zeeuwse college van G.S. Het geloofde zelf wel niet erg in de hunkering naai de vorming van gewesten in Zeeland, maar je- kon toch "ooit wéten Om kort te gaan: het pro vinciaal bestuur van Zeeland ként zijn pappenheimers. Noch de gemeenten in Zee land, noch Provinciale Staten staan te popelen van onge duld om twee of meer „Zeeuwse gewesten" te vor men. Ze willen alles het liefst bij het oude houden. Er zit echter toch een klein addertje .onder het gras. Er zijn in alle discus sies vóór en tegen gewest vorming opvallend veel sierman opg-nuari orn ais het helemaal niet anderS kan twee Zeeuwse gewesten te stichten. Het ene zou gaan neten „ieeuwscn-viaiuiuc- ren" en het andere: „Mid den- en N uora-x,eerana Daarmee zou tenminste wor den erkend, d.at de Wester-' schelde een cultuurgrens vormt en dat Zeeuwsch- Vlaanderen een duidelijke, eigen identiteit heeft. Aan het feit als zodanig valt niet te tornen. Een ge biedsdeel dat er een eigen dialect, een eigen volkslied en een bijzondere kwaliteit patates-frites op na houdt, kun je moeilijk op één hoop vegen met de rest van Zee land- Juist in deze dagen, nu het carnavalsfeest in zicht is, merk je dat weer overduide lijk. In Zeeuwsch-Vlaande- ren worden de feestneuzen en de carnavalsinsignes spontaan voor de dag ge haald, opgepoest en gepast, en voor gebruik gereed ge zet. In „de rest van Zee land", waar hier en daar ook carnaval wordt gevierd, gaat dat veel moeilijker. Hier (ik bedoel dus: overig Zeeland) zou het carnavalsfeest een spektakel kunnen zijn, dat onder de bijzondere bescher ming van de bond Heem schut en het coördinatie-or gaan voor landschapsbe scherming staat Ik wil maar zeggen: Als Zeeuwsch-Vlaanderen men taal niet de trekken van ee eigen gewest vertoont, welk gewest (met uitzondering van Tholen) doet dat dan wel in onze goede provin cie? De vraag die ik mij als alternatief spectator van het gebeuren in de Abdij moet stellen is: boe ligt het nu, wat de gewestvorming be- trelt. in politiek opzicht? Mijn antwoord is kort en duide lijk: het ligt goed. Bewust of onbewust heb ben de politieke fracties in Provinciale Staten hun ba kens verzet en op allerlei strategische posities hun Zeeuwsch-Vlaamse vertegen woordigers versterkt. Soms was zo'n versterking een toe val (bijvoorbeeld) doordat de Goesenaar Dusarduijn tot burgemeester van Sas van Gent werd benoemd), maar in veel gevallen schijnt er ook een Bewust lijn in het proces te zitten. Mij persoon lijk gaf het sterk te denken, toen gedeputeerde Schlinge- mann (VVD), na zijn verkie zing tot lid van GS, besloot om zich in Retranchement te vestigen. Zo sta ik er ook even bij stil, dat de nieuwe gedepu teerde voor de PvdA Sten- vert, een Terneuzenaar is. Aan hem is niet gevraagd om naar Middelburg te ver huizen. Dat werd wel, met zachte aandrang, verzocht aan de andere PvdA-gedepu- teerde Boersma, die ze van Brouwershaven helemaal naar Middelburg lieten ko men. Hij woont hier nu in het huis van de vroegere AR-fractievoorzitter Van Bennekom. Daarover zou je lang kunnen filosoferen, maar dan zouden wij bezij den het onderwerp „gewest vorming" geraken. Als je de neuzen telt, dan kom je tot de conclusie dat Zeeuwsch-Vlaanderen een behoorlijk stemgeluid in de Provinciale Staten kan opzet ten. De club uit het land tussen d'Ee en Hontenisse mag er wezen. Kijk het rij tje maar eens langs. In de PvdA-fractie treffen wij wethouder R. Hol (Ter- neuzen) aan, die sinds kort wordt bijgevallen door de heer Huijbregt, wines naam ook in Terneuzen een beken de klank heeft. Bovendien opereert in de grootste sta tenfractie nog de heer J. Vergouwe, een Bresciaander. De vierde PvdA-man uit Zeeuwsch-Vlaanderen is de al eerder genoemde gedepu teerde Stenvert, die uit Ter- neuzen komt. Noord-Zeeland heeft maar twee PvdA-afge- zanten. Nu vraag ik u' De socialistische statenfractie is zo zuidelijk georiënteerd als het maar kan. We gaan naar de CHU. De nieuwe fractievoorzitter is een Axelaar: P.G. van den Bosse. Dan zit daarin boven dien de Groedenaar J.A. Scheele. Noord-Zeeland moet het ook bij de CHU met twee afgezanten stellen. De A.R. komt met maar liefst 3 Zeeuwsch-Vlaimingen over de brug. Ook hier is het trekpaard, de fractievoorzit ter, uit Zuid-Zeeland afkom stig. Het is de heer W. Hu- son int Terneuzen. Naast hem opereren P.S. Dekker uit Zuidzande en D. Geuze uit Oostburg. Noord-Zaeland kreeg één vertegenwoordi ger, namelijk de gedeputeer de J. van den Bos, die op Tholen woont. De KVP-fractie is prak tisch geheel Zeeuwsch-Vlaams Nu fractievoorzitter Dus arduijn burgemeester van Sas van Gent is geworden, telt de zesmansfractie vier Zeeuwsch-Vlamingen (Dusai - duijn, Claeijs, Everaert en Lockefeer) en nog. slechts één Noordzeeuw. Dat is ge deputeerde Van Geesbergen, die in Zierikzee woont. C. Verdonk. die in Nieuwdorp gevestigd is, reken ik niet tot „Noord-Zeeland" want hij is een „Midden-Zeeuw", als dat begrip tenminste bestaat. Ook voor de andere fracties heb ik het overzicht geba seerd op de tegenstelling: Zeeuwsch-Vlaanderen (Zuid- Zeeland) en het andere randgebied: Noord-Zee land. Wij gaan verder. De Staat kundig Gereformeerden doen ook een beetje Zeeuwsch- Vlaamse wijn bij hun water. Zij hebben F. Dieleman uit Terneuzen in de fractie op genomen. In de SGP-fractie voert Noord-Zeeland de bo ventoon met twee afgevaar digden. Speciale aandacht verdient de VVD-fractie. Dit is name lijk een politieke groepering met intuïtie en met gevoel voor wat de kiezer wil. Wel nu, de VVD-gedeputeerd Schlingemann zit reeds in Retranchement, welke plaatsnaam ten onrechte voor Waals wordt versleten. Maar in de fractie treffen wij ver der aan: J. Hoekstra uit Oostburg, Noord-Zeeland moet met twee' afgezanten genoegen nemen. D'66 is voor 50 procent Zeeuwsch-Vlaams, dank zij de Terneuzenaar K. Schou ten. De PPR-'fractie is zelfs ivoor 100 procent Zuid zeeuws, door de heren Van de Voorde en C. van Water schoot. De Boerenpartij, die één zetel bezit, heeft het ook op Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, in de persoon van de heer De Waal. Bij elkaar nïet minder dan twintig Zeeuwsch-Vlaamse statenle den waaronder 2 gedeputeer den en 5 fractievoorzit ters. Ze hebben met elkaar weliswaar geen meerderheid 'in Provinciale Staten, maar tegenover die andere flank in Zeeland het noordelijk deel zijn ze zó sterk in de 'meerderheid, dat je dit niet meer over het hoofd kunt Daarom constateer ik ln al le rust, met de cijfertjes bij de hand, dat een „gewest Zeeuwsch-Vlaanderen" er doodeenvoudig dik in zit. Wie in deze tijd aan provin ciale politiek doet, kan zich dan ook het beste voorzien van een Zeeuwsch-Vlaamse ring van zelfvertrouwen rond zijn gefluorideerde tanden. Je houdt er misschien geen kie zers aan over, maar wel een gewest. eindredactie bas augustijn De hoofdstad van Zeeland wordt allerwegen geroemd om haar vele historische ge bouwen. Het stadhuis be hoort tot de. fraaiste van Ne derland, terwijl het Abdij- complex met de twee grote kerken, de toren De Lange Jan, en de bijbehorende ge bouwen, eveneens uniek ge noemd mogen worden. Zij die zich graag verdiepen in architectuur, kunnen hier hun hart volop ophalen. Na tuurlijk kent u Middelburg, en weet u het stadhuis op de Markt te vinden. Toch willen wij deze weekendtip aan de stad van de „maneblussers" wijden, en u in deze stille t:jd, waarin er nauwelijks toeristen te zien zijn, meene men naar Middelburgs mooi ste plekjes. Alles kunnen wij niet be schrijven of in één wandeling omvatten, omdat de ruimte hiervoor niet voldoende zou blijken. Wij willen dan ook volstaan met een summiere beschrijving van de gebou wen, en u voor uitvoerige gegevens verwijzen naar de vele boekjes die over de Middelburgse gebouwen ge schreven zijn, of naar het informatief foldermateriaal met plattegronden dat wordt verstrekt door VW-Middel- burg. De wandelroute van gebouw tot gebouw kunt u zelf bepalen, omdat een en ander nogal ver van elkaar verwijderd is. Het stadhuis op de Grote Markt, opgetrokken in Zuid nederlandse, laat-gothisehe stijl, werd gebouwd door het beroemde bouiwmeestersge- slacht Keldermans, dat ook het stadhuis van Veere en Brussel bouwde. Evenals ve le andere gebouwen in Mid delburg werd ook dit stad huis in 1940 zwaar verwoest. Minutieus uitgevoerde re stauraties hebben 't gebouw edbter weer in zijn oude glo rie teruggebracht. Het is rijk versierd met pinakels, lijst en kantwerk. In de gevels staan 25 beelden van graven en gravinnen die over Zee land regeerden. Boven in de toren is een uurwerk met soldatenfi'guurtjes, die ieder uur hun slag- en stootspel opvoeren. Naast het stadhuis staat de Vleeshal, een gebouw waar regelmatig tentoonstellingen gehouden worden. In de ge vel van de Vleeshal is een beeld van koningin Wilhel- mina, met prinses Juliana op haar schoot. Het even be zienswaardige interieur van stadhuis en Vleeshal zullen wij een volgende keer be lichten, omdat het gebouw thans niet te bezichtigen is. De VischmarJct naast de St.-Janstraat is een rustig, sfeervol pleintje, met een on langs gerestaureerde visbal die dateert uit de 17e eeuw. Midden op het plein staat een waterpomp. In de zomer maanden wordt hier op don derdag de bekende kunst- en folkloremarkt gehouden. De vele kaaien die Middelburg kent, zoals de Houtfcaai. Bierkaai, Londense Kaai, enz. herinneren aan de tijd dat Middelburg zich nog de tweede handelsstad van de Zeven Provinciën mocht noe men. De huizen langs de kaaien zijn voornamelijk woonhuizen van rijke koop mansboden geweest uit de tijd van de Oostindische en Westindisehe Compagnie. Er ziljn juweeltjes van ar chitectuur te vinden. Naast het pand Rouaanse Kaai 43 is de toegangsweg tot de Kuiperspoort, het oudste deel van Middelburg, dat momen teel ingrijpend wordt geres taureerd. De sfeer van mid deleeuwen en verleden is dan ook niet zo goed meer als anders. Interessant is het echter zeker. De poort door lopend komt u op De Darn, waar eveneens een groot aantal fraaie patriciërshuizen gebouwd is (b.v. het pand Dam 31 met de prachtige pilastergevel). De Spanjaard- straat, achter De Dam zal in de naaste toekomst een der mooiste straten van Middel burg worden. In een record tempo worden hier woningen gerestaureerd in hun authen tieke stijl, een unicum waar bouwkundigen uit heel Ne derland naar komen kij ken. Rechts van de Spanjaard straat staat de nieuwe „St.- Joris-doelen" het tehuis van de schutterssociëteit met de zelfde naam,"dat in 1940 vol ledig werd verwoest, en in 1969 aan de hand van een prent in de oorspronkelijke staat werd herbouwd. Op de spits van het dak het vergul de beeld van St.-Joris met de draak. De Balans overste kend komt u op het Abdij- plein, tegenwoordig niet lan ger toegankelijk voor auto's, wat de sfeer van het plein zeker ten goede komt. In het nieuwe gedeelte zetelt de provinciale griffie. Verder is' er het restaurant der Abdij met in de zomermaanden het romantisch met bladeren overdekt terras, het Zeeuws Museum, dat wij reeds eer der beschreven, de Provinci ale Bibliotheek en de Kloos tergang, die beide vrij toe gankelijk zijn. Ook de Koorkerk en de Nieuwe Kerk zijn regelmatig voor het publiek toeganke lijk. De Abdijtoren De Lange Jan, 85 meter hoog, is alleen in de zomermaanden te be klimmen. Het Abdij-complex in zijn geheel zullen wij een volgende keer uitvoeriger bespreken. Nu willen wij echter reeds wijzen op het klank- en lichtspel, dat hier in de zomermaanden 's avonds wordt opgevoerd. Be zoekers aan het klank- en lichtspel krijgen dan toegang tot gedeelten van de Abdij Jie anders niet door het pu bliek betreden mogen wor den. Middelburg kent nog talrijke andere fraaie piekjes waar u onverwachte ontdek kingen zult doen. Wij raden u daarom aan een platte grond van de stad aan te schaffen, zodat u uw wande ling tevoren kunt uitstippe len.

de Stem | 1973 | | pagina 9