„Door haar angst was mijn moeder juist extra sterk" JK GING RUSTIG NAAR EEN FEESTAVOND IN HET DORP" Wasgeld voor beja arden van mens tot mens Meeste besturen universiteiten aarzelen nog President Zuid- Afrika waarschuwt buurlanden Van Riel: mikken op steun van katholieken binnenland buitenland MOEDER KINDERHULP AUTO ONGELUK papier /oor uw pen Flop II ONDERZOEK NAAR AANLEG VOOR IDIOTIE BIJ BABY'S Zaterdag 3 februari 1973 13 0 „Plotseling stortte het grootste gedeelte van de zijgevel in en bovendien een klein gedeelte van de voorgevel. RAAMSDONKSVEER Zaterdag 31 januari 1953. Ik was een jongen van twaalf jaar en ik weet nog dat het verschrikkelijk hard woei. Ik had een bij haantje als krantenbezor ger en ik moest met de fiets naar Raamsdonks- dorp. Met heel veel moeite hen ik terug komen lopen van de grens van Waspik tot aan het Sandoel, waar ik woonde. Ik was volko men op. Daarom ben ik die avond op tijd naar bed gegaan. Rond twaalf uur schrok ik wakker, doordat er op de deur werd gebonsd. Het was de heer Kerst, die mijn va der kwam waarschuwen dat er op het Klooster (een pol der achter het Sartdoel) een dijk was doorgebroken en dat het water de straat in stroomde, iets wat overigens wel eens meer was beurd. Mijn vader besloot mijn oudste broer een dam- Metje te maken van enkele Planken en wat zandzakken. ,voor het geval het water nog hoger zou stijgen. Voor ons, dat wil zeggen mij twee broers, twee zusters en ik, was het alleen maar sensati oneel. We keken boven uit net raam hoe al die mannen Mt de straat met schoppen, zandzakken en zand aan het sjouwen waren om deuren, Keldergaten en stegen af te dichten. Plotseling echter begon het water sterk te stijgen. Wat was er namelijk gebeurd? Ken goede honderd meter van ons vandaan, in het zuidergat, had een dijk het ,,f?even' ^"dat er een golf ater op ons huis af kwam. 'f, kruiste een andere S°h, dre van het Klooster j zodat er een soort J. ontstond, vlak voor huis, waartegen het dam- S? natuurliik niet be stand was. Juf ,wat,6r begon nu met kracht naar de achter De heer Bert Broeders, Kas teellaan 56 te Raamsdonks- veer, is een van degenen die het geweld van het water in de rampzalige nacht van 1 februari 1953 aan den lijve hebben ondervonden. Hij zond ons bijgaand relaas van de angstige uren die hij met zijn vader, moeder, broers en zusjes moest doormaken voordat het gezin uit een in stortend huis zou worden ge red. ge- met gelegen polder te stromen, waardoor er grote gaten in de grond ontstonden. Dit bleek funest voor de funde ring van ons huis. Plotseling stortte het grootste gedeelte van de zij gevel in en bovendien een klein gedeelte van de voor gevel. De vloer van de J»- venverdieping zakte aan eSn zijide zeker een meter naar beneden, maar bleef geluk kig hangen, wat voor mijn oudste broer en mijn jongste zusje de redding bleek. Deze laatste, die toen zes jaar was. lag in haar bedje tegen de zijgevel te slapen. Mijn oud ste zusje echter kon haar nog net grijpen en uit haar bedje halen. Mijn oudste broer hing uit het raam in de voor gevel, toen plotseling de vloer onder zijn voeten weg zakte. Hij kon nog slechts met grote moeite in de ach terste zolderkamer komen, die nog enigszins intact was. We namen ons voor naar de overkant te waden, maar dat lukte niet door de sterke stroming. Vader dreigde al meegesleurd te worden. Mijn oudste broer greep zijn hand en op zijn beurt werd hij weer teruggehouden door moeder, die zich vastklampte aan de deurknop van de trapdeur, waarachter de rest van ons gezin stond. Door haar angst was zij waar schijnlijk extra sterk, want zij slaagde erin de anderen weer op het droge te trek ken. Onze overbuurman schreeuwde ons toe dat we moesten blijven waar we waren. Met een andere buur man gooide hij ons even la ter een lijn toe. De achterdeur in het nog gave stukje gevel zat finaal klem, zodat we er door het keukenraam uit moesten. Eerst mijn oudste broer, toen mijn jongste broer, daarna ikzelf, mijn oudste zus, mijn jongste zusje, mijn moeder en tenslotte ,als laatste, mijn vader. Het ging als volgt: Mijn vader bond ons een touw on der de armen, zó dat we goed vastzaten. Daarna moes ten we in het kolkende wa ter springen. Dat was enorm angstig, want meteen werden we een meter of tien meege sleurd, totdat het touw strak stond. Daarna dreven we naar een minder diep gedeel te, zodat men ons kqn grij pen. We zaten helemaal on der de blauwe plekken en schrammen. Buurman Van Schijndel, de man die met het touw was gekomen, nam ons onmiddel lijk in zijn huis op en gaf ons droge kleren. Er zaten al een twintig mensen in zijn kamer. We hebben er gezeten tot het licht werd. Niet zonder angst, waht de voordeur dreigde ingedrukt te worden. Toen het water zakte ging mijn vader, met familieleden en bekenden, naar ons huis terug om te kijken wat er nog te redden viel van de inboedel. Ook de voorgevel en een groot gedeelte van de bovenverdieping en het dak bleken inmiddels nog te zijn Ingestort. Met rij-vaartuigen van de genie bracht men ons in de voormiddag naar de jongens school. Daarna boden ken nissen de familie Steenha gen in Raamsdonksveer ons aan bij hen in huis te komen. We hebben dat met dankbaarheid aangenomen. Mijn jongste broer en ik zijn daarna nog zes weken bij de ouders van mijn toen aan staande zwager geweest, in Stuyvesand. Voor mij zat er toch nog een mooie kant aan deze bange gebeurtenis. Van het Italiaanse Rode Kruis kreeg ik namelijk een vakantiereis van vier weken aangeboden. Ik ben daar buitengewoon blij mee geweest. De vorige artikelen in de ze serie stonden in de kranten van 13, 16, 18, 20, 23, 25 en 30 januari en 1 februari. 1951 in Lage teï W? ^Plaatst als bur enthenstambtenaren bij de Belastingen. Een jaar eerder aan !i" S?.trouwd. Ik woonde m" m Nleu«'riamlsediik. Ju kina m°chten we ons eerste '"na verwachten. zou het water npn"^f »en ons huis kun- kerd I? fen> was ons verze- bln„' z°u in geen gevai de avL)iiUllnen stl'omen. In ri l'ica !Uren van '11 januv on,B ,St."nd het water al in laagst Jkeukcn, die het h<2 Was -eIegen. Her WeUeJïf4' dacht ik' is nu Sr een '"t ginS rusti* Phat n'i feestavond van de Rn!, harmonie. thuis Tot ""a W3S ik weer Was hot eders verbazing Maar ,,water niet gezakt, Sesttgen. Het begon nu zelfs de keuken binnen te dringen. Snel trachtte ik nog de deurkieren met gips te dichten. En dat lukte me ook. Iedereen in onze omge ving begon onrustig te wor den door het stijgende water, want men had er geen ver klaring voor. Van een springvloed was men niet op de hoogte. Iedereen hielp de mensen die als eersten door wateroverlast werden ge plaagd. Zelf konden we nog meu belen naar de overkant bren gen. Rond 12 uur stroomde het water plotseling langs de voorkant ons huis binnen. Dat was op het hoogste punt van de dijk. Mijn vrouw die binnen zes weken haar baby verwachtte kon niet veel doen. eZ was op de eerste verdieping in bed gaan liggen. Zelf deed ik De heer J. H. van Gils, Turn houtstraat 26, Breda, zond ons bijgaande impressie toe van zijn herinneringen aan de rampnacht. allerlei pogingen om het een en ander te redden en zo mogelijk naar boven te sjou wen. Tot mijn middel stond ik in het water en ik werd door de kou bevangen. Daarom klom ik om 1 uur naar de eerste verdieping om op ver haal te komen. De storm wakkerde nog steeds aan en het lawaai van kolkend wa ter tussen de huizen was ontzettend. We zagen vanuit het slaapkamerraam de dijk (tevens de straatweg) lang zaam doorbreken. Een huis tegenover ons stortte donde rend in elkaar. Zelf zaten wc op een eiland, met achter ons minstens twee schepen van 50 ton, die als door een won der niet tegen het huis wer den gesmakt. Enkele lange meerpalen behoedden ons voor dit onheil. De nacht was een ver schrikking. Toen het licht werd begon het water te zakken en was ons huis snel droog, hoewel alles bedekt was door een laag modder. Op dat moment zagen we pas goed de ravage die in het dorp was aangericht. De Nieuwlandsedijk zat vol ga ten, sommige wel drie tol vijf meter diep. Al snel kwam er hulp op dagen. Vooral de manier waarop de militairen zich weerden vervulde ons met bewondering. Het is voor mij nu nog onbegrijpelijk dat de om vang van de ramp en onze nachtelijke moeilijkheden zelfs aan de andere kant van het dorp eerst de andere dag bekend werden. Toen de gro te dijken braken was ons huis al drooggevallen. De ramp nam eerst toen zijn fatale omvang aan. Mijn vrouw is onmiddel lijk geëvacueerd. Ons doch tertje werd op 9 maart in Dongen geboren. Diepe indruk heeft op mij gemaakt het bezoek van de koningin aan Lage Zwaluwe, die erg meeleefde met de slachtoffers van de ramp. Onze belevenissen zijn wel niet erg spectaculair geweest, maar in de herinnering blij ven ze toch onuitwisbaar. Een inwoner vwn het be jaardenhuis in Geertrui- denberg vroeg ons, of we konden nagaan, waarom het bedrag, dat de bejaarden als wasgeld ontvangen, zo enorm kan verschillen. Hij is zelf afkomstig uit Oosterhout en ontvangt per maand f 7,50 wasgeld. Iemand anders uit het tehuis, die afkomstig is uit Geertruidenberg zelf krijgt f 15,00 en iemand uit Made ontvangt zelfs f 20,00. De sociale dienst van Oos terhout vertelde ons desge vraagd dat ook de man uit Oosterhout recht heeft op f 15,00. „Het bedrag van f 7,50 is nooit verhoogd, omdat de man er nooit om heeft ge vraagd. Wij geven tegen woordig normaal gesproken f 15,00 aan alleenstaanden en f 25,00 aan echtparen. Deze bedragen kunnen zelfs nog worden verhoo-gd, als de per sonen in kwestie kunnen be wijzen, dat ze extra veel wasgoed hebben door bij voorbeeld een ziekte. De meeste bejaarden uit Ooster hout wonen in hetzelfde te huis. De directie hiervan vraagt altijd voor alle be jaarden tegelijk een verho ging van het wasgeld. Als de man uit Oosterhout bij ons een verzoek om verhoging indient krijgt hij deze", al dus de sociale dienst. Het bejaardenhuis in Geertrui denberg heeft inmiddels een dergelijk verzoek gedaan. vakantieweken voor kinde ren uit sociaal zwakke groe pen. Het gaat om kinderen tussen de zes en twaalf jaar uit Noord-Frankrijk, Neder land en Duitsland. De kinde ren worden geselecteerd door de medewerkers van de stichting. Wie er voor voelt om tussen 2 juli en 24 augus tus een of meer kinderen voor vier weken op te nemen zou zich in verbinding moe ten stellen met de heer en Nu deed zich de verwikke ling voor, dat het zieken fonds waarbij de vrouw ver zekerd is, wel de kosten van specialistenhulp en zieken huisopname betaalde, maar niet het bedrag van f 5.000,- dat gemoeid was met de ver pleging in het rusthuis. De vakorganisatie waarbij de vrouw was aangesloten, kon ondanks uitvoerige cor respondentie met de specia list geen medische verkla- mevrouw H. de Legé, Octave van Rijsselberghestraat 10 in Breda, tel. 01600-72873 of mevrouw H. J. SluisKort- mulder, Kochlaan 1 in Eind- hc-wn, tel. 040-112922. Overigens heeft de stich ting in Zeeland nog geen medewerkers. Zou daar nu aan te doen zijn? De stichting Europa-Kin derhulp heeft De Stem laten weten, dat vorig jaar 130 be hoeftige kinderen vier we ken lang in Noordbrabantse gezinnen zijn ondergebracht. „Deze vorm van vakantie is in de meeste gevallen voor de kinderen een grote vreugde en voor de pleegouders een grote voldoening geweest", aldus de brief, waaraan wordt toegevoegd, dat dit goede resultaat mede te dan ken is aan de publikaties hierover in deze krant. De Stichting Europa Kin derhulp organiseert ook voor deze zomer weer een aantal Het team van Mens tot Mens" heeft zich verdiept in een veelvuldig voorkomend probleem: communicatie stoornis tussen een medisch specialist, een patiënt en een ziekenfonds. De patiënt, waarmee ons team te maken kreeg, was bij een auto-on geluk in Zeeland ernstig ge wond. Zij (het gaat om een vrouw) werd in een zieken huis opgenomen, daar behan deld en vervolgens naar huis gestuurd. De patiënte had weliswaar geen specialistische hulp meer nodig, maar omdat zij een alleenstaande, werkende vrouw is, was zij wel aange wezen op verpleging. Zij was ril. nog praktisch invalide. Zij liet zich dan ook opne men in een verpleegtehuis, om verzekerd te zijn van de nodige hulp. ring krijgen, op vertoon waarvan het ziekenfonds de kosten van verpleging in het verpleeghuis zou hebben be taald. Het Zeeuwse lid in het „Mens tot Mens" - team is daarop door de vakorganisa tie ingeschakeld om bemid deling te verlenen. Er bleken nogal wat misverstanden vn het spel geweest te zijn, met name wat betreft de medi sche verklaring inzake de in validiteit van de patiëntg. In zeer korte tijd konden die misverstanden worden opge helderd. D verklaring is af gegeven en het ziekenfonds zal tot uitkering van de f 5JI00,- overgaan. De patiënte 1 ad dit bedrag reeds uit ei gen beurs betaald, maar ont vangt het nu terug. Dit geval leerde ons, dat het vaker gebeurt dat patiën ten, maar ook artsen en zelfs vakorganisaties, door de bo men van wetten en regle menten, het bos van de men selijke waardigheid niet meer kunnen zien. Wij stel den eveneens vast, dat in een billijke zaak, ook een billijke oplossing bereikbaar is. „Het ziekenfonds is er voor de patiënt, en de pa tiënt is er niet voor het zie kenfonds", zo hebben wij met genoegen kunnen vast stellen. REDACTIE VAN MENS TOT MENS Brief Van Veen (Van onze onderwij sredacteur UTRECHT/GRONINGEN De meeste colleges van be stuur van de universiteiten en hogescholen aarzelen in hun reacties op de jongste brief van minister Van Veen. Ze hebben gisteravond in Utrecht de koppen bij elkaar gestoken, maar beslissingen zullen in ei gen gelederen moeten worden genomen. Het is wel duidelijk dat er van een snelle schriftelijke instruc tie aan de docenten bijna ner gens iets terechtkomt. Alleen in Wageningen wordt er aan het oDstellen van zo'n brief gewerkt. In de meeste gevallen willen de colleges van bestuur de nieuwe verlangens van de mi nister eerst bespreken met de universiteits- of hogeschool- raad. Vanuit Groningen is on dertussen voor 3200 bursalen een brief onderweg, waarin ze tot een spoedige inschrijving worden aangemaand. Als deze studenten zich niet laten in schrijven, zullen ze het reeds ontvangen deel van hun toela ge moeten terugbetalen en ver der niets meer ontvangen. Daarmee is een bedrag van in totaal 17 miljoen gulden ge moeid. KAAPSTAD (RTR) De Zuidafrikaanse president Jim Fouche heeft in het parlement in Kaapstad aangedrongen op afkoeling van de huidige con frontatie van blank en zwart in Zuidelijk Afrka. De weer opgelaaide span ning is volgens hem te wijten aan de recente verheviging van de „terroristische activi teit vanuit Zambia", Volgens de regering van ZuM-Afrika en Rhodesië gebruiken gueril- laeenheden, die aanvallen uit voeren in Rhodesië en Nami bië, bases in Zambia voor hun acties. Hij liet doorschemeren, dat Zuid-Afrika maatregelen zal nemen „ter bescherming van het leven en de eigendom men van ons volk van onze te—itoriale integriteit", ate vreedzame coëxistentie niet mogelijk blijkt Zuid-Afrika is bezig zijn militaire macht te versterken, aldus Fouche. mi (Vervolg van pag. 1). Ook de fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, mr. Harm van Riel, hield een strijdlustig betoog waarin l ij tot de conclusie kwam, dat de WD over een aantal jaren 35 tot 40% der kiezers achter ach kan hebben. „Alles wat niet socialistisch is behoort zich te verenigen, het liefst onder onze vanen, maar des noods in federatief verband". Mr. Van Riel schonk met na me aandacht aan de kansen van het liberalisme in het Zuiden. „Dertig tot vijfender tig procent van onze kiezers komt uit de vroegere poiitiek- confessionede sfeer. Ik ben vol vertrouwen dat onze katholie ke liberalen, wier filosofieën en dienktechnische scholing van huis uit dikwijls wat die per gaan den de onze, ons hier uitnemend behulpzaam kun nen zijn". Mr. Van Riel ver wees naar de dissertatie van dr. F.C.G. Govers over de Van Lanschots otn aan te tonen dat „bet niets nieuws is dat katho lieken voor de liberale zaak vechten". De liberale senator meende ook dat op grond van de uit gebrachte stemmen (in de kieskringen Den Bosch en Til burg stemden veel meer men sen op de WD dan in de grote steden van de Randstad) „er in de invloedsverhoudin- gen binnen de partij het een en ander behoort te verande ren", maar dan moet het zui den „in liberale denkkracht en in ledenaantal evenveel pres teren als het westen". De voorzitter van de WD, mevrouw H- van Someren- Downer, ging voornamelijk op de filosofische toer, bestem pelde de tegenwoordige non- conformistische stromingen onder de jeugd als „magie" en „mystiek", die in wezen con servatief zijn, terwijl juist de liberalen als verstandige, voor uitstrevende idealisten beho ren te worden beschouwd. Ze ging er ook van uit dat socia- lististen van het type Willy Brandt in de Partij van de Arbeid in de meerderheid zijn en dat die partij dan ook uit een zal vallen in een soort SPD en in een kleine extreem linkse partij. Een liberaal-soci alistische samenwerking is dan ook niet onmogelijk getui ge haar uitspraak: „Wij wijzen niet hij voorbaat een Duitse situatie van de band, maar wel zolang deze PvdA het Ne derlandse socialisme vertegen woordigt". Brieven voor dezte rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de rtedactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud c.q. strekking. Als Ik de redenering van de heer v.d. Dungen, het ging over de actie in Vietnam, goed begrepen heb, geeft de zwij gende meerderhedd van het Nederlandse volk dus geen geld voor Vietnam, uit protest tegen scheldende oproerkraai ers en om daarmee te bewij zen dat president Nixon géén moordenaar is. OOSTERHOUT C.A- M.GO- RISSE DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Volksgezond heid wil in 1974 beginnen met een landelijk onderzoek bij baby's, dat een afwijking kan opsporen, die op latere leeftijd leidt tot „idiotie in een zeer ernstige vorm". De financie ring van dit onderzoek vier gulden per baby is nog niet geregeld. De afwijking komt bij één op de tienduizend baby's voor. In Groningen en Friesland zijn tot dusver bij een proef zes gevallen opgespoord. Een dieet tot het achtste jaar kan de afwijking een stofwisse lingsstoornis corrigeren, al dus het ministerie. Minister Stuyt (Volksge zondheid) heeft de kruisvere nigingen in Groningen en Friesland telegrafisch laten weten, dat hij geld voor het voortzetten van het babyon- derzoek beschikbaar stelt. De proef was per 1 januari afge lopen. De kruisverenigingen, die sedertdien op eigen kosten het werk voortzetten, bericht ten de minister eerder deze week dat zij zouden stoppen, als hij niet de benodigde f 160.000 ter beschikking zou stellen. Het zgn. PKU-onderzoek ba- staat uit een orik in de hiel en een urine-onderzoek. si i c-h r fti eb «I a lA at

de Stem | 1973 | | pagina 13