NG MR. VAN DE MORTEL WIL TERUG Sterk Amerika moet geloofwaardig zijn Spelen met rookgordijnen NIXON IN TROONREDE: Onderhandelingen in Saigon hoopvol srheid Prins Bernhard in Australië die vertrouwde hap gezondheid chauffeur HETAAL niste commentaar Gijzeling-affaire Christelijke agenten niet tegen ambtenarenmars NOTA OVER DE HARTCHIRÜRGIE OPENBAAR Sanostol if jf Boon binnenland ERKERS Heel Vietnam" boekt miljoen Onfortuinlijke zeezeiler verliest schip UNIEBOEK- TOP-TIEN MANSHOLT ERE-DOCTOR IN LEUVEN Meisje gestikt .3 Zaterdag 3 februari 1973 gsauto's 80-2308. - DORDRECHT >97/42308/46421 aantal ervaren I te dienst nemen, richten op de bij sloten scheeps- ijven en mach. ervoer naar het goeding voor het st met eenvoudig» Ituur, Recreatie en idelijk Contact, d. WO of hiermee ploma typen. sftijd, opleiding en maand, met een ond van diensttijd. et Hoofd van boven- 191 te Middelburg. kening. it 7 °/o vakantieuitkering. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Tilburgse mr. G. van de Mortel, onder gedoken ergens in België, is waarschijnlijk maandag jongst leden weer een vrij man ge worden. Hij kan, onder ande re zijn plaats in de Tilburgse gemeenteraad weer innemen Hij heeft in Antwerpen een brief gepost, gericht aan die gemeenteraad. Daarin vraagt hij of de Tilburgse raadsleden hem kunnen garanderen of de justitie hem niet opnieuw ar resteert, als hij terugkomt. Een ingekomen stuk dus B. en w. vragen de raadsleden die brief voor kennisgeving aan te nemen. Het gemeentebestuur kan immers die garantie niet geven. In het gemeenterecht is geen letter te vinden die mr. Van de Mortel, telg uit een ge zin van een vooraanstaand Tii- burgs geslacht, belet als raads lid weer actief te worden. De juridische aspecten van de zaak- van de Mortel liggen echter in een vlak dat zich ge heel onttrekt aan de beoorde ling van de bestuurders van de stad. Mr. C. van de Mortel, zijn vader was burgemeester van Tilburg, werd destijds gegij zeld omdat hij gelden zou heb ben onttrokken aan zijn ei gendommen, terwijl hjj failliet was verklaard. Eerder was hij geschrapt als advocaat van de balie. Hij mocht toen niet meer als advocaat optreden. Hij deed dat toch. Mr. C. van de Mortel is bij beschikking van de Bre dase rechtbank van 26 januari 1972 terbeschikking gesteld van rjjkspsychiatrische inrichting in Eindhoven. Daaruit vluchtte hij 28, juli vorig jaar. Sinds dien is hij in België onderge doken. De terbeschikkingstelling is zondag jongstleden geëindigd. Er is geen nieuwe beschikking afgekondigd. Een rechterlijke beslissing hem opnieuw op te laten nemen in de rij-kspsy- chiatrische inrichting is niet mogelijk, want dat kan alleen op grond van een nieuwe medi sche verklaring. Die verkla ring kan echter niet worden afgegeven, omdat de heer Van de Mortel elders verblijft en dus niet kan worden onder zocht. De heer Van de Mortel, die bij de laatste verkiezingen als lijst van Koekoeks Boeren Partij, heeft het kamerlid Nuyens verzocht de minister kandidaat voorkwam op de van justitie te vragen om een duidelijk standpunt in zijn zaak. Als het gezegde waar is, dat „in Nederland alles vijftig jaar later gebeurt", is dat zeker niet van toepassing op de ont wikkeling van de criminaliteit. Het fenomeen van de gijzeling/ kaping is maar een kleine tien jaar de nieuwe ontwikkeling in de misdaadgeschiedenis en uit de gebeurtenissen in Deil zou men dus mogen afleiden dat wat Nederland betreft delinquen ten voortreffelijke kinderen van hun tijd zijn. Het is na de affaire-Deil gelukkig te kunnen constateren dat door het begripvoile beleid van de justitie en politie geen schietpartijen nodig zijn geweest om de twee overvallers ervan te overtuigen, dat hun spel uit was. Wel kan men kanttekenin gen maken bij de afwikkeling van de zaak in Den Haag. Uit talrijke verklaringen is komen vast te staan dat de politie zich niet aan haar afspraak heeft gehouden waar het de over gave betrof. Er valt veel te zeggen voor de redenering, dat je misdadigers niet één seconde langer hun vrijheid moet gunnen dan nodig is en dat het schenden van afspraken met zulke lieden tot een aanvaardbare overrompelings- en inrekeningstechniek gerekend mag worden. Het voortijdig afbreken van het „bestand" gebeur de bovendien in een uiterst moeilijke situatie die door de massa le toeloop van het publiek en mogelijke hulpacties van uit de penose-wereld heel gemakkelijk totaal uit de hand had kunnen lopen. Men kan zich anderzijds afvragen of de politie/justitie „vertrouw nooit een juut", luidt het eerste gebod van een de linquent hiermee niet een stuk geloofwaardigheid en ver trouwen bij een eventuele volgende gelegenheid bij voorbaat heeft ondermijnd, wat voor onschuldige mensen dan fatale ge volgen kan hebben. Merfmag overigens ook zeer duidelijk stellen, dat als er juridische mazen zijn in een misdadig afge dwongen akkoord. Vrouwe Justitie het volste recht heeft om van die mazen in het web der wetten gebruik te maken. Met name geldt dit de bezetting voor aankomst van de overval lers door rechercheurs in het huis in Den Haag. Daaromtrent was generlei afspraak gemaakt. Nog een kanttekening. De Rotterdamse criminoloog prof. Huls man heeft zich met betrekking tot de affaire-Deil afgevraagd, of de enorme aandacht, die de zaak vooral op radio en tv (flit sende reportages zoals bij een voetbalwedstrijd en TT-races heeft gekregen, wel zo verstandig was. We zijn geneigd die be denkingen te onderstrepen. In verscheidene radioprogramma's werd de gijzeling terugge bracht tot een soort seizoenkoorts die als bij een griep wel weg zou gaan met het verstrijken van de tijd. Daarmee werd het fenomeen onderschat dat in het geval Deil - alleen met een combinatie van ontoegeeflijkheid en redelijkheid tot een goed einde kon worden gebracht. (Van onze redactie SAIGON De onderhande- 'Wffen om de internationale controle op het bestand in Vietnam op gang te krijgen 2Ijn gisteren in volle ernst be- ïoiuien, terwijl de gevechtsac- tiviteit lager was dan tevoren sedert de wapenstilstand van kracht werd. Volgens diplomatieke krin gen zuflen mogelijk dinsdag e -leden van de controlecom- Tiir,»16 vo"edig met de uitoefe- X van„tai fïak kunnen be- ni„ Gieren hebben drie erti?en van zeven aan Wfi? van de aangewezen EeVWarulWen een inspectie- Ie* gebracht. Zaterdag zul- SaitrrvXteSenwoorcligers van inPa^ 6n de Vietcong elkaar W Parijs ontmoeten. deV°Mr eerst heeft nu ook krachtrt tnamese regering schenH, geprotesteerd tegen In XTn van het bestend. de Al™ Tass gepubliceer de rio klaring wordt gezegd, h-t bestand"^ Saig°n na met mTfudoor 1S gegaan doel Xt?lre °Peraties met als dw eontr r?j?e Skieden on ver controle te krijgen. Kissinger heelt giste ren verklaard, dat president Nixon vorig jaar Kerstmi® op dracht gaf Hanoi te bombarde ren om enerzijds het onbuig zame standpunt van Zuid- Vietnam los te weken en an derzijds Noord-Vietnaim tot se rieuze onderhandelingen te dwingen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren meegedeeld, dat de giften op gironummer 777 voor de actie „Heel Vietnam'' de één miljoen gulden ruim hebben overschreden. De heer Mac Daniel, een van de artsen, die deze week in Medisch Contact afwijzend op de oproep, die prof. „De Haas eerder in dit blad deed om het Medisch Comité Viet nam te steunen, heeft gerea geerd, is van mening dat een politiek standpunt geen indi catie mag zij voor medisch handelen. Van de zijde van het Me disch Comité verklaarde men, om commentaar gevraagd, dat het Nederlands publiek er kennelijk anders over denkt. Bij het comité is van 1 januari tot en met 1 februari f 1,7 miljoen aan giften binnenge komen. Bovendien vestigde men er de aandacht op, dat 510 artsen zitting hebben in het comité van aanbeveling- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Presi dent Nixon, al onder vuur van critici in het Congres over de bezuinigingsmaat regelen der nieuwe be groting, heeft zich giste ren rechtstreeks tot het Congres gewend en dit opgeroepen met hem sa men te werken ter berei king van wat by noemde: „Een nieuwe benadering tot het regeren," In de eerste van een serie rapporten over „The State of the Union" (in een ko ninkrijk zou men kunnen spreken over een troonrede) heeft Nixon gezegd „het zij ne te zullen doen om te ko men tot een opbouwende sa menwerking met het Con gres", waar de Democraten de overhand hebben „Het is mijn oprechte wens, dat de uitvoerende en de wet gevende machten hiernaar zul len gaan streven in een posi tieve geest van wederzijdse respect en samenwerking". Het eerste rapport van Nixon bevatte veel algemeenheden maar weinig specifieks. In het kort kwam het erop neer dat hij de aandacht vestigde op twehprincipiële standpunten: „Bij het buitenlandse beleid moeten wij eraan denken dat een sterk Amerika, een Ame rika welk woord wordt ge loofd en welks kracht wordt gerespecteerd, essentieel is voor het voortduren van de vrede en het begrip in de weiid". Het Vietnamese vre desakkoord had de „Ameri kaanse fundamentele geloof waardigheid", versterkt, zei hij. „Wij moeten ons dusdanig gedragen dat deze geloofwaar digheid in de komende jaren ongeschonden blijft". Nixon verwierp beweringen van zijn critici dat hij de oor log te lang heeft laten duren UTRECHT (ANP) De Bond van Christelijke Politie- Ambtenaren staat niet afwij zend tegenover de betoging, die de ambtenaren op 6 febru ari gaan houden uit protest tegen de verhoging van hun pensioenpremie en de gang van zaken bij het overleg. Zoals gemeld is de christe lijke centrale van overlheids- en onderwijzend personeel de enige ambtenarencentrale, die niet aan deze demonstratie deelneemt. Overigens heeft de politie bond besloten niet los van de christelijke centrale van over heidspersoneel toch aan de manifestatie deel te nemen. Het gemeentebestuur van Groningen zal al het perso neel, dat aan de mars wenst deel te nemen een dag buiten gewoon verlof verlenen, met behoud van bezoldiging, mits de dienst dat toelaat. en dat hij de gijzelaar van president Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam was gewor den. Indirect, maar scherp, kriti seerde Nixon de programma's van zijn voorganger Johnson, zeggend dat zijn politiek in de plaats zal komen van de com binatie van goede bedoelingen en doezelig voortgaan. „Als wij de federale regering zou den blijven uitbreiden op de schaal van de afgelopen tien- tal\ jaren, zou zij ons s]Sedig geheel opslokken". iu MEPPEL (ANP) Fred Houweling, die met een zeil jacht op weg was van Austra lië naar zijn ouders in Meppel, is onder de kust van Zuid- Afrika gestrand. Het schip, de elf meter lange Madame, is nabij Kaap Agulhas in een dichte mist op de rotsen gelo pen en in de golven verdwe nen. De opvarenden, Fred Houweling, zijn vrouw Chris tine, hiun driejarig zoontje Boyd en twee kennissen, zijn er behouden afgekomen. (Va* onze parlementaire redactie DEN HAAG Hoewel het gewoon te vroeg is om nu al een uitspraak te doen over Burgers kansen van slagen als kabinetsformateur (er wordt in Den Haag verdeeld over gedacht) lijkt het vooralsnog niet onredelijk enige waarde toe te kennen aan de mening, die de informateur, dr. M. Ruppert, in zijn eindrapport aan het staatshoofd naar voren bracht: „Ik heb de overtuiging dat een socialistische forma teur niet bij voorbaat kansloos is". Rappert heeft met die uit spraak de schijn tegen zich, want onmiddellijk na Burgers eerste openbare optreden haastten de leiders van KVP, ARP en CHU (zonder wier steun een kabinet-Den Uyl geen levenskansen heeftzich om een „harde" verklaring uit te geven. Die valt in drie stukken uiteen. Allereerst con cluderen de confessionelen dat Burger, gezien zijn opdracht (het vormen van een kabinet dat mag rekenen op voldoende parlementaire steun), zijn aan dacht nu moet richten op wat heet: een extra-parlementair kabinet. Inderdaad: „Wat heet?" Want het lijkt niet meer dan een woordenspel. De historie bewees dat extra-par lementair gestarte kabinetten gewoon kunnen werken als parlementaire. Tweede element en dat is veel belangrijker is het feit, dat de confessionele voor mannen opiiieuw de nadruk leggen op gelijkwaardig part nerschap, met andere woor den: we doen alleen mee als we medeverantwoordelijkheid mogen dragen. Dat betekent in gewoon Nederlands: als we mannetjes mogen leveren in een kabinet-Den Uyl en een inbreng mogen hebben in het regeringsprogram. Alleen als Burger vanuit die opstelling zou willen werken (aldus het derde punt) zullen wij, con fessionelen, ons constructief opstellen. Dat lijkt allemaal erg hard en afwijzend, maar in feite is het niet meer dan een marke ring uan de onderhandelings positie. Per slot van rekening is een kabinetsformatie ge woon een kwestie van loven en bieden. Wie dertig mille wil verdienen, gaat er veertig vragen in de veronderstelling er misschien wel 35 uit te slepen. Zo is het ook met de KVP. ARP en CHU, die zich terecht niet zonder daarvoor iets terug te vragen in de armen van Den Uyl werpen. Uit de verklaring van de confessionelen moet dan ook nie. meer worden afgeleid dan wat ze werkelijk betekent: een positiebepaling, die nodig is om er aan het eind van de rit niet al te bekaaid af te komen, tenzij de confessione len alsnog staan te trappelen van ongeduld om weer met Wiegel naar de juwelier te hollen voor het kopen van een nieuwe verlovingsring. Maar dat toch lean men zich na alles wat er van confessionele zijde is ezegd niet wel voorstel len. Uit alles wat er tot nu toe is gebeurd blijkt trouwens over duidelijk dat de onderhande lingen al veel eerder zijn be gonnen, al voordat Burger de ze week naar Soestdijk ging om van de koningin een for matieopdracht in ontvangst te nemen. De confessionelen heb ben al tijdens de rit van Rup- pert geroepen: alleen als gelijk waardige partners, Den Uyl, anders kan je het wel verge ten. Tegelijkertijd riepen ze er dan bij welke punten uit het progressieve regeerakkoord j onaanvaardbaar waren. Dat is j niet zoals het wel eens werd uitgelegd, het dichtgooien van de deur, maar integendeel: haar openen, zij het voorzich tig op een kier. Dat is regel recht plaats nemen aan de on der, lande lingstafe l. Aan de andere kant is ook al veel gebeurd. De congres uitspraak van de progressieve drie, niet met de confessione len te onderhandelen, is al vervangen door het mildere standpunt dat confessionelen die het linkse program onder schrijven een plaats kunnen krijgen in Den Uyls kabinet. En van dat program is al ge zegd, dat het toch niet onoer- kort uitvoerbaar is, dat het dus toch gewijzigd moet wor de en dat daarom de confes sionelen er hun bijdrage aan mogen leveren, zolang die bij drage niet in strijd is met de geest van het progressieve ak koord. Zei trouwens Ruppert niet, dat programmatische on derhandelingen geen onoplos bare problemen zouden ople veren? En heeft Den Uyl niet steeds beweerd dat kandidaat bewindslieden uit zijn deelka- binet zich om persoonlijke re denen kunnen terugtrekken? Er wordt, kortom, ondanks de uiterlijke schijn, druk on derhandeld, zij het zonder dat de onderhandelaars elkaar ont moeten. „Harde" verklaringen van weerskanten zijn eigen lijk alleen bedoeld als rook gordijn om die onderhandelin gen te maskeren. Burger is er de man niet naar om zich door zulke manoeuvres te laten beïnvloeden. Hij kan een heel eind in de goede richting ko men, misschien wel tot een goed einde. Het gaat er alleen nog om dat er wat tijd gewon nen wordt, want tijd is op het ogenblik de belangrijkste fac tor. Tijd is nodig om via een heel nauw trechtertje wel licht nog wat water bij de wederzijdse allengs rozer wor dende wijn te kunnen gieten. Als dat lukt is het verder niet zo belangrijk meer hoe het kabinet gaat heten: extra parlementair dan wel parle mentair. Wel zullen de confes sionelen er aan moeten wen nen, dat het niet officieel kan worden getooid met een rooms-rode vlag (die zou trou wens toch rood-rooms moeten zijn), maar met een progres sief vaandel als uiterlijk ken merk van een beleid dat ook de KVP in de verkiezingsstrijd zo beleden heeft. Het zou te gek zijn als men Burger de nek. laat breken over ,jde naam van het beestje". Egbert Zijlema, 0 Prins Bernhard bezoekt mo menteel Australië. Hier bekijkt hij in Canberra belangstellend een jonge kangoeroe tijdens een bezoek aan het researchin stituut van het Wildlife Fund in Canberra. (ADVERTENTIE) De tien meest gekochte boeken in januari 1973 1. Leonard de Vries „Knotsgekke uitvindingen van de 19e eeuw" 9,90 (De Haan) 2. Caro van Eyck ,.'t Is maar geleend...." (Teleboek) 9,90 3. Dr. Sophie Ramondt „Mythen en Sagen van de Griekse Wereld" 9,90 (Fibula-Van Dishoeck) 4. drs H. van Praag „Reïncarnatie" 9,90 (Teleboek) 5. Dick Laan „Pinkeltje en de IJsheks' (Van Holkema Waren- dorf) 5,95 6. Anthony van Kampen Geschonden Eldorado" (De Boer) 19.90 7. Heieen A. M. Halverhout Van Spit en Grill" 4,90 (Van Dishoeck) 8. Theo Thijssen „Kees de jongen" 12,50 (De Boer) 9. Seef Konijn en Jan Dekkers „Bouwstenen" 9,90 (Gooi en Sticht) 10. „Onder volle tuigage" (De Boer) 29,50 Verkrijgbaar in elke boekwin kel. DE politie van de Indonesische hoofdstad heeft voor de perio de van 11 tot 31 maart het dragen van vuuxwiapeins ver boden. In dat tijdvak ia het Volkscongres bijeen, dat presi dent Soehairfo voor een tweede ambtstermijn zal herkiezen. Het verbod geldt ook militai ren. DEN HAAG (ANP) Mi nister Stuyt van Volksgezond heid heeft besloten de nota over de hartchirorgie, die hij de komende week aan de Tweede Kamer zendt, niet vertrowwelijk te houden- Het wordt een informatieve nota en er worden geen per soonlijke gegevens in opgeno men. Enige tijd geleden had de minister de vaste Tweede- Kamercommissie voor volks gezondheid laten weten, dat hij voornemens was een ver trouwelijke nota aan de kamer te doen toekomen. BRUSSEL (ANP) Dr. Sicco L. Mansholt, de man die op 1 januari van dit jaar af trad ais voorzitter van de Eu ropese Commissie, is gisteren aan de katholieke universiteit van Leuven doctor honoris causa geworden. De rector van de Universiteit, P. de Somer, overhandigde hem in de pro motiezaal van de universiteits hal de versierselen en oorkon de die bij zijn nieuwe waar digheid horen. Het was Mans- holt's tweede grote onder scheiding na zijn aftreden als voorzitter van de Europese Commissie op 4 januari eerde zijn geboorteland hem al. Ko ningin Juliana overhandigde hem toen de versierselen be horende bij het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Vandaag een korte menge ling van wetenswaardige ge beurtenissen, van her en der, van hot naar haar. We begin nen onze rondreis in het En gelse plaatsje Crieff. Gemeentebestuurders van dat Engelse dorpje rukken zich momenteel de haren uit het hoofd, omdat zij de enige kapper in het dorp een aan vraag voor een andere woning hebben geweigerd. De kapper, in het besef van zijn monopolistische positie, weigert nu consequent de schaar op ambtelijke hoofden te hanteren. Hij staat sterk in zijn wraak, wamt hij is de enige haarsnijder in een straal van 27 kilometer. ■ir Moskou: een jonggehuwd paar in Kirisji (Rusland) kocht een meubelbouwpakket, hees het met veel moeite naar zijn appartement op de vierde etage om tenslotte tot de ont dekking te komen dat geen van de onderdelen bij elkaar paste. De gedupeerden gingen naar de zaak terug om hum beklag in te dienen. De eigenaar gaf hen daarop de adressen van de adressen van dertig andere echtparen die dezelfde dag bouwpakketten hadden ge kocht, plus het advies daar naar de passende delen te zoe ken. Doe-het-zelf. De ontsteltenis aan de wasl was groot toen gistermorgen een schip van 1.990 ton van de werf van Yamamoto (Japan) te water werd gelaten, vrijwel onmiddellijk kapseisde, maar oleef drijven. De oorzaak is onbekend. Toen de Franse stripteaseu- se Sonia Martin na haar optre den in een Italiaanse nacht club terugkeerde naar haar kleedkamer, ontdekte ze dat al haar kleren waren gestolen. M inderhaast geleende spul len is ze dat aan de politie gaan melden. Hebben ze daar geen telefoons? De formateur wil Burger- rood. En gegroet. MERIJN DEN HAAG De 17-jarige Marion Pijpers is tijdens het wassen in een niet-geventi- leerde keuken in haair ouder lijke woning in Den Haag door verstikking om het leven gekomen. Een 15-jiairóg zusje trof haar dood in de keuken aan. Het bleek dat de geiser aanstond en dat ook voor da verwarming de gasoven brandde. (ADVERTENTIE) 'tGoede Gelukkig maar. Daar zijn wij metz'n allen verstandig genoeg voor. We begrijpen dat. Steeds meer. Zoals onze ouders begrepen, wat goed voor ons was. Toen we opgroeiden. Toen het om onze gezondheid ging. Toen de winters kouder waren. (Denken we nu). Daarom is er nu, nog steeds, SANOSTOL. Onze kinderen hebben het nodig. SANOSTOL Een volwaardig vitamine-produkt. Met de belangrijke vitamines C, Bi, Bï. Met sinaas appelsap en moutextract en natuurlijk vitamine A en Ü3. SANOSTOL is bovendien probleemloos in te nemen door kinderen. Haai die bekende driehoekige fles SANOSTOL bij uw drogist of apotheker. •i I

de Stem | 1973 | | pagina 11