moet len: it sers- tie e Zeeuw VOORSTEL B. EN VAN HONTENISSE Vergoeding basis onderwijs f per Mge piepkleine pikzwarte pilletjes. Sport-instuif in het dorpscentrum LTS-directeur neemt af P. Baart uit Walsoorden erelid Scheldegalm ZIEKENHUIS IN HULST KOOS ONDER NEMINGSRAAD Niet iedereen kent 't welfare-werk potter s; Actiegroep veiligheid loze kreet Tennisclub Smash bezuinigt stad streék -liNIA VOGELWAARDE Oosterschelde SPORTVELDEN Topbiljart- programma Vergadering bedrijfs voetballers Grote opkomst Burgerlijke stand Ontruimings termijn verlengd Graauw j Donderdag 1 februari 1973 Schomvburg ie keuken" van mie v. Schone isitie Jean Pa- gitte Kleyn, glas (t.m. 13 febr)- 0-17.00 uur, zon 10 uur. Intern. Meir 50. „Derde Zuidelijke Ne- 't.m. 17 febr). 10.00-18.00 uur. a, Amerikastraat lorta" (t.m. 16 van 14.00-17.00 g gesloten- Bi p- de Boevé, ex- van Blaniken Schouwburg iterieur" van Hu- N.T.G. zer verslaggevers) lAan de verbaasde Irriteerde uitdruk- rezichten van nog- februikers was gis- dat de verkeers- Goese binnenstad Ital punten ingrij- ewijzigd. Ondanks de gemeente een laten verspreiden Jwe verkeersstroom ireel mensen ver- iiisten werden soms tn van andere weg- geattendeerd op ze een straat aan ie kant inreden en leken stomverbaasd Ie op de drukste _nin.de politieagenten ■bekende rode boi'd ltte balk wezen ten iben bepaalde straat ingereden mocht moeilik te zeggen of mensen verkeerd |vertelde men gister- gevraagd op het po- „Je kurut zoiets lal moeilijk tellen, ort dingen is het wennen". De rest f.ek zullen er bij de linten in de binnen- I3 agenten staan om ■ruikers op hun fou- ■jzen. Daarna zal er liiljk ook nog wel een oogje worden J epen als er iemand lijdt. leste moeite met de irkeerscirculatie", zo I oordvoerder van de -theravond. „hebben die altijd een be ate door de stad vol- faagde een melkman hij nu ineens een |'e route moet volgen I klanten te bedie- BV. |o (4 Hinen); HULST: 1GOES: Klokatraat 1, 117.00 uur. Iten: Boekhandel Pte. uur, tel. 01600-22341; Indag 20.00—22.00 uur, 01150-6297; Midden- Aantoor Nieuwstraat 9, [5745 algemeen redac- me Weele 4 Middel- redacteur Midden- Li, Goes H 01100-8030, ?u?en en Kanaalzone iieuzen. teL 01150-7920, 1 anderen: A Verlind, R751 orivé tel. 01140' dei Helm, kantoor I privé tel 01150-4865, |l 01155-1367. L155-22S7 1-6297. riie. (ADVERTENTIE) MENTHOL PELLE (Van onze correspondent) VOGELWAARDE Tijdens de maanden februari en maart zullen in het dorpscentrum Vogelwaarde een vijftal acti viteiten zijn. Zaterdag 10 fe bruari is er een „sport-in- (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De actiegroep Oosterschelde Open heeft gis teren in een aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka merfracties gericht manifest duidelijk proberen te maken, dat naar de mening van deze actiegroep het veiligheidsargu ment, waar de voorstanders van de afsluiting van de Oos terschelde steeds op hameren, maar een loze kreet is. Volgens de actiegroep is nl. na de watersnoodramp van 1 februari 1953 nog steeds niets aan het ophogen van de Oos- terschelde-dijken gedaan. „Als men stelt, dat bij een herhaling van de stormvloed, zoals we die op 1 februari 1953 hebben meegemaakt, de dijken weer door kunnen bre ken, een situatie die elke dag kan ontstaan, dan heeft men de mensen achter die dijken na de ramp van 1953 alweer 20 jaar gevaar laten lopen- Vol gens ons speelt het veilig heidsargument dus beslist geen grote rol, anders had wen na 1953 de slechte dijken allang opgehoogd", zei de heer H. de Leeuw uit Yerseke, lid pn het aetiecomit-, in een toelichting ophet verstuurde manifest. Volgens hem wordt in het manifest beslist niet op afslui ting van de Oosterschelde aangedrongen. „We geven de strijd wat dat betreft nog lang met op", zo deelde de heer De Leeuw mee. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE B. en w. zullen het bedrag per leerling voor het basisonderwijs voor deze gemeente voor het komend jaar vaststellen op f 185. Men acht dit bedrag voldoende als vergoeding voor een in normale omstandigheden verkerende lagere school. Een uitzondering wil men maken voor de openbare Sandeschool. stuif", waaraan iedereen tus sen de 15 en 65 jaar kan deelnemen Op het programma staan badminton, volleybal en korfbalwedstrijden. De kosten voor deelname bedragen een sulden per persoon. Een week later, op zaterdag 17 februari, komen de cabaret liefhebbers aan hun trekken, voor hen is er een avond met de groep De Hoepel. Deze avond wordt besloten met een bal. Zaterdagmiddag 24 februari wordt een tweede „sport-in- Stuif" georganiseerd, ditmaal voor de tafeltennissers. Ook nu weer staat deelname open voor iedereen tussen 15 en 65 jaar. Voor de liefhebbers van bin go is er zaterdag 17 maart om acht uur een „grote bingo avond" met tussen de bedrijven door dansen met de Tivoli's. Er zijn prachtige prijzen te winnen. De reeks activiteiten wordt op zaterdagmiddag 31 maart besloten met een derde „sport-instuif". In 1971 bedroeg het door de raad vastgestelde bedrag 120 per leerling, maar de schoolbesturen meenden dat dit minstens 180,moest zijn, en gingen bij G.S. in beroep. G.S. beslisten dat het bedrag bepaald moest worden op 148.15. Ook in 1972 gingen de schoolbesturen in beroep tegen het bedrag van f 145; dat vo rig jaar door de raad werd vastgesteld. Hierover is nog steeds geen uitspraak ge daan. Als basisbedrag voor 1973 willen b. en w. nu het In beroep vastgestelde bedrag van 1971 nemen, verhoogd met een percentage als compensa tie voor de kostenstijging, en zo komt men op f 185. Een uitzondering geldt voor de Mariaschool aan de J. F. Ken- nedysingel, omdat de gemeen te na de brand in het schoolge bouw bepaalde kosten voor ei gen rekening heeft genomen, en die zullen in mindering worden gebracht op f 185. De gemeenteraad zal over deze onderwijsvoorstellen moeten beslissen in de raads vergadering van 7 februari aanstaande. Voorgesteld wordt tevens om de Sandeschool bui ten deze regeling te laten val len, omdat deze school door bijzondere omstandigheden veel hogere kosten met zich mee heeft gebracht. Waardoor (Van onze correspondent) HULST Komend week einde wordt er in de topbil- Jartcompetitie oost-Zeeuwsch- viaanderen een volledig pro gramma afgewerkt, met daar- A'. .e,en zeer belangrijke wed- rijd voor de herfstkampioen Marionette. Dit team speelt een thuiswedstrijd tegen het Ona m°eilijk te kloppen bc Topbiljartelub KOT ontvangt haf1?en ,huis ^et op de voor- sSe, P'aate staande STC uit Slmskü. BC 't Raedhuys daar- wpote-nj gaat een moeilijk zatera e teSemoet- Of het wolagavo,nd tot een over- ODrr^l komen op het in beziprf Zlj^e 't Anker valt te Het wedstrijdpro- vo°r zaterdag ziet er Ona K-nrp Marionette - BC Ws 7 Raed" heeft op Anker, t Centrum een vrije dag. De directeur van de christelijke lts in Axel, de heer M. 't Gilde, neemt op 27 februari afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid daarvan wordt er op deze datum om 15.00 uur in „De Halle" een bijeenkomst gehouden, die om 16.30 uur wordt gevolgd door een receptie. Deze duurt tot 18.00 uur. De heer 't Gilde is niet alleen lange tijd directeur van de lts geweest maar heeft ook buiten het onderwijs zijn verdiensten. Een van zijn belangrijkste functies daarbij was en is nog steeds die van raadslid van de gemeente Axel. de kosten per leerling op ruim f 400 gesteld moet worden. Aan de orde komt ook het gebruik van de sportvelden en de tennisbanen. Voor de ver schillende sportaccommodaties bestaat er voor wat de huur betreft op dit moment nog overeenkomsten van verschil lende aard. B. en w. willen dit nu recht trekken. Voor het gebruik van de voetbalvelden wil men de vergoeding op f 500 per veld per jaar stellen. Voor de voet balvereniging Kloosterzande en Vogelwaarde komt dit neer op een jaarlijkse huur van f 1500. De vereniging in Lams- waarde bezit een veld, zodat daarvoor een huur van f 500 is opgenomen. Om op het gebied van be heer en onderhoud van de ge bouwen tot gen uniforme rege ling te komen, is het nodig dat het beheer en onderhoud van met name de kleedlokalen op het sportpark in Kloosterzande aan de voetbalvereniging Hon- tenisse worden overgedragen. B. en w. zullen de raad ook voorstellen de huur van de tennisbanen voor de tennisclub Vogelvlucht in Vogelwaarde van f 25 per lid per jaar to verlagen tot f 15. Het bestuur van de club heeft de gemeente er namelijk op gewezen dat de verenigingsuitgaven aanmer kelijk zijn gestegen sinds men is aangesloten bij de bond. En dat was noodzakelijk om deel te kunnen nemen aan verschil lende competitiewedstrijden. De jeugd- en sportraad heeft gunstig geadviseerd op het verzoek van de club om verla ging van de huurprijs, en b. en w. gaan daarmee akkoord. De gemeenteraad heeft ook op dit gebied het laatste woord. (Van onze correspondent) CLINGE. In café 't Cen trum wordt morgen een bij eenkomst gehouden voor de voetbalploegen, die meedoen aan de vriendschappelijke wedstrijden, die gespeeld wor den op het oude vliegveld Hulst. Deze voetbalploegen zijn fc Niks uit Hulst, Linex uit Koe wacht, Oemo-emenoe uit Hulst, Lampo uit Hulst, Eggermont, de Roeck uit St-Jansteen, Cli- tex uit Climige en MOC 65 uit Terneuzen. Verder nog de Mis- trappers uit Terneuzen en Texam uit Nieuw-Namen. Op de vergadering, die om 20.00 uur begint, zal gespro ken worden over de onkosten voor deelname aan de be drijfsvoetbalcompetitie, de kwestie van de niet-spelende leden, alsmede het uitlenen van spelers (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De plaatselijke toneelvereniging „de Scheldegalm" in Kloosterzande heeft sinds afgelopen vrijdag een ere-Iid. Het is oud-toneelspeler en ex-regisseur en grimeur, de heer P. Baart uit Walsoorden. Hij behoort tot enkele van de werkers van het eerste uur. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN In café Sport is de algemene leden vergadering gehouden van de tennisclub „Smash". De bij eenkomst werd geopend door voorzitter Adriaansen. In zijn openingswoord dankte hij met name de gemeente Hulst voor de aanschaf van een kleedge legenheid. Na het uitreiken van de be kers en medailles volgde het financieel verslag van pen ningmeester G. Verhagen. De ze, kon meedelen, dat hij dooT een aantal bezuinigingsmaatre gelen tot een batig saldo was gekomen. Verder deelde hij mee, dat de huur van de ten nisbanen dit jaar flink omhoog zal gaan en dat in verband met verdere bezuinigingen, dit seizoen geen ballen meer te gen gereduceerde prijzen ver strekt zullen worden. Het volledige bestuur, dat aftredend was, werd herkozen. Verder werd in verband met het 25-jarig bestaan van de tennisclub op 9 maart een feestcommissie benoemd. Deze bestaat uit de volgende leden: voorzitter mevrouw Bakx, le den: E. Francken, Julien Bral, Marina Hemelaar en Marionet- te de Kerf. Het jubileum zal eind augustus op een zaterdag worden gevierd. Na de rond vraag volgde nog een gezellig samenzijn. De heer Baart heeft achter zijn toneel-aspiraties na een vijftig jaar lange carrière nu definitief een punt gezet. Dat betekent niet, dat het ama teurtoneel hem niet meer inte resseert, maar hij heeft beslo ten om de verrichtingen van „zijn" club op afstand te gaan volgen. De eerste schuchtere treden op een podium zette de heer Baart toen hij vijftien jaar oud was en sindsdien heeft hij zijn krachten aan verschillende clubs gegeven en zelfs ook aan de muziekvere niging St.-Cecilia. Traditiege trouw gingen overigens mu ziek en toneel vroeger nogal eens samen en het is een be kend gegeven, dat- uit ver schillende muziekgezelschap pen de afgelopen decennia flo rerende toneelclubs zijn ont staan. De heer Baart heeft ze alle maal zien komen, maar hij heeft er ook zien gaan, want de „zwakkere broeders" onder de verenigingen hebben het de laatste jaren niet meer bol kunnen werken. De laatste ze ven jaren van zijn hobby heeft de heer Baart als gri meur gesleten in de gelederen van de KWJ, waaruit onlangs de toneelvereniging „de Schel degalm" is ontstaan. De club ziet grimeur Baart slechts met tegenzin vertrekken, want hij was de toeverlaat van ieder een. Geen wonder, dat „de Schel degalm" het niet over zich heeft kunnen laten gaan om Piet Baart ongemerkt te laten vertrekken. Afgelopen week end was hij het middelpunt van een bescheiden feestje, waarop hij heel wat waarde rende woorden heeft moeten aanhoren. Hijzelf geeft toe, dat de afgelopen decennia zijn leven helemaal is ingesteld ge raakt op zijn activiteiten in het kader van het amateur-to neel. Volgens de huidige regisseur van „de Scheldegalm"., L. van Goethem is dankzij de inspan ningen van oud-collega Baart het amateurtoneel in Klooster zande een begrip gebleven. Ook op de afscheidsbijeen komst heeft hij dat nog eens benadrukt. „Die man heeft werkelijk alles gedaan om steeds weer met nieuwe spe lers voor de dag te komen", zo vertelde de heer Van Goethem afgelopen vrijdag tijdens het feest. „Mannen met zo'n in stelling en wilskracht zul je in de verre omgeving niet ge makkelijk vinden. Daarom is het zo jammer, dat hij af scheid neemt van ons." De heer Baart zelf blijft de zaken nuchter bekijken. Daar van gaf hij tijdens zijn offici ële afscheid blijk. Hij zegt la- koniek: „Er is een tijd van komen en gaan. Het is gewoon goed om afscheid te nemen op een moment, dat het met een vereniging goed gaat", zo ver klaart hij zijn vertrek. GRAAUW Ondertrouwd: J. de Letter uit Clinge en B. van Huffel. HEIKANT Overleden: J. Vlassenrood, echtgenote van C. Nachtegael: J. de Groene, weduwnaar van E. Verspeten. KLOOSTERZANDE Ondertrouwd: E. Kint en J. van Delft; M. Colpaert en F, de Koster; J. van Swaal en J. Broekaert. Overleden: A. van Delft, weduwnaar van R. Asselman: P. Pauwels, weduwnaar van C. Sponselee; J. van Kruyssen, echtgenote van R. de Waal. Geboren: Daniel, zoon van P. Jonkheym en J. van Stee. KOEWACHT Overleden: M. Baert. NIEUW-NAMEN Geboren: Tom, zoon van G. Pauwels en R. Schuddings. Ondertrouwd: F. Solleveld uit Hulst en M. van Damme. STOPPELDIJK Ondertrouwd: L. de Maayer en A. de Kort. ST. JANSTEEN Ondertrouwd: D. van Essen en E. Serrarens uit Stoppel dijk; A. Everaard en A. Dan. kaart uit Lamswaarde; G. Verhagen en M. Kerkhaert uit Nieuw-Namen. Overleden: P. Vereecken, J, de Maat. (Van een onzer verslaggevers) GROENENDIJK Bejaar den en zieken, die al eens kennis gemaakt hebben met het welfare-werk, staan daar over het algemeen positiever tegenover dan degenen, die er nog maar weinig van weten. Dit is de indruk van zuster Francesca van het bejaarden centrum in Groenendijk. Ze its een van de 28 wetlfaire- cursisten, die dinsdagavond in het bejaarden tehuis de speld en ligitima/tiebewijzen hebben ontvangen, ter afsluiting van een door het Rode Kruis ver zorgde welfare-cursus. Dat be tekent, dat ze de komende maanden aam het werk kun nen. Er zal een groot aantal bedaarden, invaliden en chro nisch zieken worden bena derd om ma te gaan of ze er behr _fte aan hebben in het kader van dit welfare-werk onder deskundige leiding wat aan handenarbeid te doen of „zomaar een kaartje te leggen". Zuster Francesca vertelt, dat de 28 cursisten hun taak erg ruim willen opvatten. „Onze belangstelling, gaatvoorname lijk uit, naar mensen die zich eenzaam voelen. Ze kunnen aan handenarbeid doen als ze wil len, maar als duidelijk blijkt, dat ze alleen maar behoefte hebben aan gezellige ge sprekjes of regelmatig bezoek, dan gaan we op een dergelijke uitnodiging ook in." Met het afwerken van alle adressen is inmiddels een begin gemaakt. De reacties variëren nogal. Veel bejaarden blijken geen behoefte te hebben aan het welfare-werk, omdat ze zich nog goed kunnen behelpen of omdat ze het zo druk hebben, dat er voor verveling geen tijd is. Veertien mensen hebben inmiddels al positief gerea geerd, maar er moeten nog veel adressen worden afge werkt. Zuster Francesca, een van de vier religieuzen, die aan de cursus hebben deelge nomen: „Het is opvallend, dat de mensen diie bijvoorbeeld in een ziekenhuis ai kennis heb ben gemaakt met het welfare- werk veel enthousiaster zijn. Bejaarden, die er nog nooit van hebben gehoord zijn moei lijk te bewegen cm mee te doen." Daaruit blijkt, dat dit werk een nog grotere bekendheid moet krijgen. De 28 welfare-i helpsters doen daar zelf alles aan, door er zoveel mogelijk informatie over te geven. Be jaarden of zieken, die belang stelling hebben voor contacten met welfare-helpsters kunnen dit overigens via de maat schappelijk werksters of de wijkverpleegsters laten weten, aldus zuster Francesca. De groep dames, die aan de cursus hebben deelgenomen was aanvankelijk veel groter, dan, de 28 die nu zijn ge slaagd. Na de rntroductieavond vielen er al meteen af. Overi gens was dat te voorzien en dit leverde gteen enkel pro bieem op, omdat de groep toch te groot was. Degenen, die de cursus tot een goed eind heb ben gebracht, hoeven daar geen spijt van te hebben, vindt zuster Francesca. De adressen, waarover men op dit moment beschikt, heeft men onder andere, via de art sen gekregen. „Voor de ge meente Hontenisse is dit de eerste keer, dat we aan welfa re-werk gaan doen. Op het bejaardentehuis gebeurde dat al langer, maar door mensen, die er niet speciaal voor wa ren opgeleid. Nu zijn de mo gelijkheden wat 6roter", aldus zuster Francesca. Ze verwacht, dat dt behoefte aan welfare- werk in de toekomst zal toene men. (Van onze correspondent) HULST Evenals enkele weken geleden in 't Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil, zijn gisteren in het St-Liduina-zie- kenhuis te Hulst verkiezingen gehouden voor de onderne mingsraad. De opkomst van de kiezers, die hun stem uit brachten voor de aanwijzing van de elf leden van de on dernemingsraad was zeer goed. Van de 222 kiesgerech tigden heeft 90 procent zijn stem uitgebracht. Het stembureau onder voor zitterschap van de heer W. Schauwaert en verder bestaan de uit de heer R. van Goe them, broeder L. van Hese en juffrouw M. van Ombergen, was gevestigd in de aula van het ziekenhuis, waar de stem- formulieren in de speciale stembus werden gedaan. In de ondernemingsraad zullen be halve ongeorganiseerden, ver tegenwoordigers zitting heb ben van de KABO en KUW. Hoewel er geen uitbundig veel reclame gemaakt is, toon de het personeel in de afgelo pen weken toch veel belang stelling en werd er vooraf veel over deze verkiezing ge sproken. Er werd gestemd in vier kiesgroepen t.w. niet-ver- plegend personeel 1, niet-ver- plegend personeel 2, huishou delijke dienst en verplegings dienst. Nadat het stembureau om vier uur sloot werden d.e stemmen geteld onder toezicht van de heer F. Francken, se cretaris van het ziekenhuisbe stuur. Onder grote belangstel ling maakte dr. J. M. van Kalmthout vervolgens om vijf uur in de aula de namen van de gekozenen bekend. Tot le den van de ondernemingsraad in het St-Liduinaziekenhuis zijn gekozen: voor de groep niet-verplegend-personeel 1: broeder R. Weemaes en de heer W. Gelderland; Voor de groep niet verplegend perso neel 2: de heer D. Aronson en broeder A. Mels; voor de huis houdelijke dienst: de heren Aug. Bracke en E. van Over- meeren; voor de verplegings dienst: zr. Bernarda; broeder M. van Oyen, zr. J. Adriaan- sens, broeder W. IJsebaert en broeder J. de Theye. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Over een voorstel van b. en w. om de ontrui mingstermijn voor twee onbe woonbaar verklaarde wonin gen in Koewacht aan de Wou- terij te verlengen. De heer Apers was er niet tegen, maar vreesde dat door een dergelij ke beslissing precendenten ge schapen zouden worden. Wethouder Oggel vertelde in zijn toelichting, dat b. en w. de termijn wilde verlengen, omdat het in dit geval ging om een bejaarde dame, die geen geschikte vervangende woongelegenheid kan vinden. De raad ging daarmee ak koord. Eens was men het ook met een voorstel om weer toe te treden tot een gemeen schappelijke regeling voor het meten van luchtverontreini ging. Enkele raadsleden vroe gen zich af of er eigenlijk al niet teveel instanties op dit gebied naast elkaar werken. Wethouder Oggel probeerde hem met succes te over tuigen van het nut van een onafhankelijk overheidsinitia tief op dit gebied. De heer Oggel: „Het feit, dat ook an dere instanties metingen ver richten ontslaat ons niet van de verantwoordelijkheid om aan deze regeling mee te doen. Subsidie Als de gemeen teraad daarmee akkoord gaat krijgt de fanfare „Nooit Ge dacht" uit Graauw een subsi die van 1250 gulden. De fanfa re is door omstandigheden niet in de gelegenheid geweest om aan een concours deel te ne men, maar niettemin willen b. en w. gunstig adviseren met betrekking tot dit verzoek om subsidie examens CLINGE In Utrecht slaagde aan de universiteit de heer Et. van Ruynbeke voor dierenarts. NIJMEGEN Aan de r.-k. universiteit in Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde, de heer Et. van Ruymbeke voor wacht.

de Stem | 1973 | | pagina 7