TILBURGER HEEFT ALLEEN RIVALEN BIJ DE AM A TEURS TITELSTRIJD CYCLOCROSS EEN EREZAAK VOOR ZOONTJENS Nooitgedagt GORDON BANKS WEER IN DOEL Donner haalt streep door Horts rekening enkele reis plus een piek Ev.-uitzending Bayern-Ajax erg onzeker Het geheim van het vispasport Sporttoto Tijdelijk voordelig uit met NS Ajax-Feijenoord naar zaterda sport Steures stopt twee jaar Donderdag 1 februari 1973 15 17 9 Guido Paridaen, die een kans heeft tegen de top aan te leunen. (Van onze sportredactie) TILBURG Cees Zoontjens is de grote favoriet in het nationale profkampioenschap cyclocross, dat zondag op een 2518 meter lang, gevarieerd parkoers in het recreatie park De Beekse Bergen bij Tilburg wordt gehouden. De „amateuristische prof" (zoals hij zelf zegt), die dit jaar uitkomt voor de nieuw geformeerde Hebro-Flandria-ploeg, heeft in feite geen enkele concurrentie te vrezen. De enige beroepsrenners, die verder nog een beetje mee kunnen komen zijn Jan van Katwijk en neo-prof Jan Spetgens, maar die hebben toch niet dezelfde klasse als de Tilburger. (Vervolg van pagina 1) Voor het kampioenschap was bekend dat er gecontro leerd zou worden op het ge bruik van verboden stimule rende middelen. Het werd ge heim gehouden welke rijders en rijdsters zich aan de test zou den moeten onderwerpen. Achteraf bleken het de num mers, een, twee en vijf uit de drie kampioenschappen to zijn. Ron Nooitgedagt heeft zich, voor hij zijn urinemonster af stond, gewend tot de controle rende arts G. Hoogslag om hem te vertellen dat hij na de 1500 mter twee eetlepels van de hoestdrank Natterman had genomen ter verlichting van een bronchiale aandoening. Dokter Hoogslag vertelde Nooitgedagt dat Natterman efedrine bevat, een genees middel dat voorkomt op de lijst van de door de internatio nale schaatsorganisatie verbo den stoffen. Bij het onderzoek in het la boratorium van de Nijmeegse universiteit bleek in de urine van Nooitgedagt een dosis efe drine aantoonbaar te zijn. Het rapport van het onderzoek, dat plaats vond onder leiding van prof. Van Rossum werd san de KNSB gestuurd, die daarop zün maatregelen nam- Gezien de reglementen van de ISÜ kon de KNSB niets anders doen dan Nooitgedagt vervallen verklaren van zijn Klassering in Heerenveen. Van de beslissing van de KNSB is nooitgedagt op de hoogte ge steld door coach Pfrommer tij dens de selectiewedstrijden te Uavos om de vijfde plaats in de kernploeg tussen hem en Jan Derksen. Nooitgedagt voltooide de tweekamp, nadat hij had ver zocht de zaak niet in de publi citeit te brengen en keerde 'Mug naar Nederland. Na overleg met zijn trainer Jorrit orntsma besloot Nooitgedagt en advocaat in de arm te vfmej 'eneinde het rapport 'f1 de Nijmeegse universiteit vechten en zich zelf an blaam te zuiveren. ,,„origj week donderdag is d de KNSB en Nooitge- overleg geweest, waarin d besloten de riider de geiijkheid tot verweer Ie e£ Pinsdagavond vond nu besPreking plaat, kond medische des- en prof Vair? beide Partiïen b1 R°ssum. Uit deze kornf 1S naar voren ge vast tl ?an m.edisch niet is drine st ?n ht)everre efe verernts "beidsPrestatie kan dat hit Uaststaand is wel Nooiwa ™ddel' in de door veelhirt3?1 Sebruikte hoe- voorbee1dlndeed/ere£t °P JPortman dUr£ van de fei^V- ft05®1»" vindt het vrii hoestdrank alom Mchteniï aar is een ver- KNSr ft °™s'andigheid. De ieder risico t-.een topsporter vermi j(ten °J? dit Sebied moet strijden T ns de wed een hoestdrnnoeti.?ebruik var i Yies vrtr. alleen op ad- teSesehiedee„ Se,eidende arts haag f0uder van G°39095 is de gorden van ™j ontvangt mie een (ANP) De formulier R grote winnaar sporttoto 23. aan prijs en pre- 153 ntt m brutobedrag van m De houder van for- aan 'tl 6622823, deelnemer mi moet het met iets prijs eInd°en' Hij krijgt aan dia- Premie een brutobe- va» f 139.733.50. Het is echter voor Cees Zoon tjens wel een erezaak voor de amateurs te eindigen, die tege lijk met de profs van start gaan. En van dat flinke con tingent amateurs zal de titel houder bij de beroepsrenners zeker met enkele coureurs re kening moeten houden. En dan vooral met de nationale kam pioen Cock van der Hulst, de gebroeders Albert en Gerrit Scheffer, die beiden dit seizoen sterk naar voren zijn gekomen, Jac. Spetgens, twee jaar gele den derde bij het wereldkam pioenschap in Apeldoorn, oud kampioen Gertie Wildeboer, Bennie Meijer en Hans Stee kers. „Ik ben natuurlijk in het voordeel, doordat ik het par koers op m'n duimpje ken", zegt Cees Zoontjens. „Maar daar staat tegenover dat er een grote druk op mij rust." Wat het parkoers betreft zijn er buiten Zoontjens dan, vanwege zijn kennis van het LONDEN Gordon Banks, de vermaarde Engelse doel man, heeft voor het eerst sinds zijn auto-ongeluk weer een (trainings)-wedstrijd ge speeld. Na afloop vertelde hij: „Ik had weinig moeite met zien. Maar het zal wel mei worden, voordat ik weer in het eerste elftal van Stoke Ci ty kan meedoen". Goirdon Banks (34), diie 73 maal in het Engelse elftal speelde en wel beschouwd werd als de beste keeper ter wereld, raakte in oktober zwaar gewond aan zijn gelaat bij een door hem veroorzaakt auto-angel<uk (300 gulden boe te en intireikkinig van zijn rij bewijs) en men vreesde dat '•dj het licht in zijn rechteroog zou verliezen. Na langdurige doktersbehandeling (honderd hechtingen) hervatte Banks echter vlak na Nieuwjaar de training. traject geen renners bevoor deeld. De renners moeten na melijk in het bos rijden, klim- metjes nemen, op een vlak ge deelte koersen en ook een flink stuk lopen over het strand, zo dat iedereen aan zijn trekken komt. Bij de amateurs zullen zowel de Zeeuwse als Westbrabantse renners met een bescheiden klassering genoegen moeten nemen. Alleen de Aardenbur ger Guido Paridaen en de Wernhouter Ronald van de Burg hebben uitzichten tegen de top aan te leunen. Bij de nieuwelingen zijn de grootste kanshebbers Gerard Looijenstein, Kees van de We reld en Hennie Stamsnijder. Bij de adspiranten maken Guus Bierings, Eric Geserick en Hein Jacobs de meeste aanspraken op de titel. Favorieten bij de veteranen zijn titelhouder Jan van Dijk, Harry Dijk, Ton van der Knaap en Willem van der Heijden. Het programma van de kam- pioenschappen ziet er als volgt Sl uit: 12.00 uur: start veteranen, apd 12.45 uur: start adspiranten, B 13.30 uur: start nieuwelingen, 14.45 uur: start profs en atria- 9 Cees Zoontjens, voor wie het een erezaak is voor de amateurs teurs. te eindigen. NIJMEGEN (ANP) De Nijmeegse biljarter Willie Steures heeft de KNBB laten weten voorlopig niet te zullen spelen. Als gevolg van zijn werkzaamheden is Steures niet in staat zich vrij te ma ken voor en zich optimaal voor te bereiden op de belang rijke toernooien. Steures ver wacht dat het zeker twee jaar zal duren eer hij weer tijd heeft voor belangrijke wedstrij den. Willie Steures is momenteel zonder vereniging, omdat de club waarvan hij lid was de Engel uit Dodewaard, zich heeft teruggetrokken uit de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond als gevolg van de controverse die tussen het district en de club Novioma- gum is ontstaan. VOETBAL Het Griekse voetbalteam heeft woensdag middag in Athene in een vriendschappelijke wedstrijd gelijk gespeeld tegen Bulga rije. De eindstand was 22. Alle vier doelpunten werden voor rust gescoord. Voor de treffers zorgden: Griekenland: I2e min. Sarafis, 20e min. Eleftherakis. Bulgarije: 30e min. Petkov, 37e min. Bo- nev. WIJK AAN ZEE (ANP) Bert Enklaar, 29 jaar oud, is internationaal meester gewor den. Hij bereikte de door de wereldschaakbond verlangde 6Vz punt door middel van een remise tegen Hartoch. Die strijd vroeg vandaag 36 zetten. Door dit resultaat is Enklaar tevens de best geplaatste Ne derlander. Landskampioen Coen Zuide- ma, die tot nu toe broederlijk met Enklaar klom, werd door Ribli pijnlijk verrast. Hij is nu te ver teruggevallen om nog te mogen hopen op een (gedeelde) achtste plaats. Donner won van Hort, die na afloop langdurig en luid ver klaarde dat hij niet beter had kunnen spelen, daar de koorts den waren de zeges van Bal- plaa d. Szabo trok de conse quenties uit het feit, dat het virus hem nog steeds stoort en bleef in bed. Wat er met zijn partijen gaat gebeuren, weet nog niemand. (ADVERTENTIE) Zaterdag retour Iets nieuws van NS: een zaterdagretour! Een retourtje voor de enkele-reispriis plus een gulden. Een tijdelijk aanbod op de zaterdagen in februari, maart en april. Profiteer ervan. ie voordeeldag: 3 februari. Voor de eindrangschikking, die zaterdag bekend zal wor den waren de zeges van Bals- sjov en Tal op respectievelijk Ree en Ljoebojevic van grote betekenis. Het Russische duo nestelde zich vast op kop. Dat Wasjoekov zal opklimmen is onwaarschijnlijk. In een onaf gebroken partij tegen Lange- weg staat hij uiterst du bieus. De uitslagen van d.e wed strijden, die woensdag werden gespeeld in de 13e ronde van het Hoogovenschaaktoernooi zijn: GROOTMEESTERGROEP: Balasjov (Rusl) - Ree (Ned) 10, Szabo (Hon) - Planinc (Zsl) uitgesteld, Ribli (Hon) - Zuidema (Ned) 10, Enklaar (Ned) - Hartoch (Ned). Vz V2, Tal (Rusl) - Ljubojevic (Zsl) 10, Donner (Ned) - Hort (Tsj) 10, Najdorf (Arg) - Andersson (Zwe) V2, Langeweg (Ned) - Wasjoekov (Rusl) afgebro ken MEESTERGROEP: Van tier Weide (Ned) - Reicher (Wdld) 1/2—y2, Sax (Hon) - Hecht Wdld) 10, Ghitescu Roem) - Alla Koesjnir (Rusl) 10, Nijdam (Ned) - Gerusel (Wdld) VzVan Scheltinga (Ned) - Kurajica (Zsl) 01 Bednarski (Pol) - Adorjan (Hon) V2Markland Gbr) - Antunac (Zsl) VzV2, Quin- teros (Arg) - Ferenc Portiseh (Hon) afgebroken. Afgebroken partij elfde ron de: Van Scheltinga - Antunae Q—1 ZONETOERNOOI DAMES: Rie Timmer (Ned) - Ljubica Zivkovic (Zsl) uitgesteld, Kat ja Jovanovic (Zsl) - Dor ren O'Siochru (Ierl) 10, Eli sabeth Polihroniade (Roem) - Inge Kattinger (Oos) 10, Anne Laakmann (Wdld) - Krysztyna Radzikowska (Pol) 10, Amalia Pihajlic (Zsl) - Pepita Ferrer (Sp) y2, Maria Teodorescu (Roem) - Borislava Borisova (Buig) af gebroken, Maria Xvanka (Hon) - Milunka Merlini (Fr) afge broken, Ursula Wasnetsky (Pol) - Corrie Vreeken (Ned) 01, Jane Hartston (Gbr) - Carla Wettstein (Zwi) 1—0. Afgebroken partij twaalfde ronde: Borisova - Pihajlic 1— 0. Na de partijen van woens dag is de stand in de belang rijkste groepen van het Hoog oventoernooi: GROOTMEESTERGROEP: 1 Balasjov en Tal 3('2 pnt., 3 Wasjoekov IV2 en afgeb. par tij, 4 Hort en Ribli 7>/2, 6 Planic 7 (uit 12 part.), 7 An dersson 7, 8 Szabo 6% (uit 12), 9 Ljubojevic, Enklaar en Najdorf 6V2, 12 Zuidema 5%, 13 Donner 5, 14 Langeweg 4Vi en 1 afg., 15 Ree 4y2. 16 Hartoch 3 MEESTERGROEP: 1 Ghites cu 91/2, 2 Quinteros 8% en 1 afg., 3 Hecht 8(4, 4 Portiseh 8 en 1 afg., 5 Antunac, Gerusel en Sas 8, 8 Kurajica 7%, 9 Adorjan 7, 10 Bednarski en Reicher 5, 12 Van Scheltinga en Markland 4%, 14 Alla Koesjnir en Van der Weide 4. 16 Niidam 3. ZONETOERNOOI DAMES 1 Jovanovic en Hartston 9%, 3 Zivkovic 9 (uit 12), 4 Plolih- roniade 9, 5 Radzikowska 8V2, 6 Ivanka 8 en 1 afg., 7 Laak mann 8, 8 Borisova IV2 en 1 afg., 9 Vreeken 7, 10 Teodore- su 6en 1 afg., 11 Ferrer 6V2, 12 Pihajlic en Wasnetsky 5, 14 Timmer 4% (uit 12), 15 Mer lini 3>/2 en 1 afg., 16 Kattinger 3, 17 O'Siochru 2%, 18 Wett stein 1%. (Van onze sportredactie) BONN De rechtstreekse tv- uitzending van de voetbal wedstrijd Bayern München - Ajax op 21 maart in de Beierse hoofdstad dreigt in het water te vallen. Oorzaak hiervan is een geschil tussen het West- duitse „ZDF", het tweede pro gramma, en Bayern's voorzit ter Wilhelm Neudecker. De te levisie wil voor deze kwartfi nale „slechts" 75.000 gulden betalen, maar de vastberaden Neudecker wil er een bedrag van 175.000 uitslepen. Hij zegt. dat het hem hierbij om een pri cii gaat, want hij wil niet al het geld in de clubkas stor ten. Voor hulp aan Vietnam wil hij 25.000 gulden beschik baar stellen en hetzelfde be drag voor sportartikelen voor tehuizen van ouden van dagen ti München. Neudecker's principe is erop gebaseerd, dat de televisie voor een interland aan de Duitse Voetbalbond 200.000 gulden betaalt en de afzonder lijke clubs voor een competi tiewedstrijd met 4-ta* gulden afscheept. De temperamentvol le voorzitter voert daarom sinds jaar en dag een verbeten strijd voor hogere tv-gages. Hij gaat ervan uit, dat de televisie talrijke betalende bezoekers van de speelvelden houdt en er daarom de oorzaak van is, dat de meeste Ligaclubs In een permanente financiële crisis zitten. Zo'n ontmoeting met Ajax blaast Neudecker op tot een wedstrijd met een echt finale karakter, waarvoor de televi sie ditmaal over de brug moet komen. „Het is geen pokerspe) om er een hogere gage uit te slepen. Hier moet een voor beeld worden gesteld". Bij de televisie is men daaren tegen van mening, dat er niet al te veel kijkers op gebrand zijn, deze wedstrijd te zien en een hogere betaling daarom niet gerechtvaardigd is. Dit lijkt echter manipulatie van het „ZDF" te zijn, want voor elke Duitser, die zich maar enigszins in sport interesseert, ia Ajax een begrip Enkele maanden gele den is in Beesd de „stichting ter voorberei ding van een nationale hengelsportorganisa tie" opgericht. Deze stichting is de goedbe doelde aanloop voor een nationale eenheid in de hengelsport, die centrale inspraak bij de overheid moet waar maken. Bijna 300.000 georganiseerde sportvissers hebben zich tot nog toe in de stich ting verenigd, die de ko mende jaren de ware KNVB voor sportvissers gaat voorbereiden. Er staan grote zaken te re gelen. Er moet een grote uitkoop van vele viswa teren komen, die de schubvisrechten uit han den van het beroep haalt. Dat is een zaak, die alleen tegen billijke vergoeding en in goed overleg voor de boter ham van de broodvisser met oude of verouderde rechten, geregeld kan worden. De uitkoop van de beroepsvissers, waar voor veel overheidsgeld beschikbaar komt, maakt ook splitsing van visrecht mogelijk. De beroepsvis ser vangt de aal, de sport krijgt het alleen recht op voorn, brasem, bliek, winde, baars, snoekbaars, snoek en noem maar op. Dus op de schubvis. Aan viswater is in Nederland 350.000 ha beschikbaar, waarvan 200.000 ha IJsselmeer en 150.000 ha ander binnen water. Op deze wateren moeten I miljoen sport vissers hun recreatie vinden. Er moet dus in deze wateren een opti male schubvisstand wor den opgebouwd. Als centrale gesprekspartner met de overheid kan de landelijke hengelsport organisatie veel beter dan in de onderlinge verdeeldheid van vroe ger, een goed viswater- beheer en sportvisbeleid bepleiten. Om zoveel mogelijk viswater tegen een lage prijs in handen te krijgen, zal een uit wisseling van vergun ningen onderling tussen clubs en federaties en andere hengelwaterbe- herende organisaties, moeten plaatsvinden. De uitwisseling van vergunningen levert het algemeen hengelpas- poort; tot nog toe door de idealisten al „natio naal hengelpaspoort" ge noemd. Er Is nog enorm veel misverstand over zo'n paspoort en over de prijs. Als er twee fede raties zijn, die elk een stuk Maas in beheer hebben en de kwaliteit van de wateren en aan tallen sportvissers is on geveer gelijk ,dan kun nen beide federaties el kaar machtigen zonder vergunning in elkanders wateren te vissen. Er kan een transactie met gesloten beurzen plaats vinden Uitwisseling van de vergunningen vraagt alleen een zekere onder linge verrekening als de hengeldruk op een be paald „ruiiwater" ver groot wordt. Dat is het geval als een bepaald water bijzonder visrijk dus aantrekkelijk is of 'n naastgelegen beheers- eenheid veel meer le den heeft. De grote vraag bij het uitwisselen van vergunningen is dus of de hengeldruk op een van de wateren vergroot wordt. De mop is name lijk, dat een hengelaar een bepaald aantal va kantiedagen en vrije uurtjes beschikbaar heeft. Hij besteedt dus een bepaald aantal vis dagen aan de waterkant. Hij kan echt niet op twee wateren tegelijk vissen. Vist hij in de Biesboseh of op het Veerse Meer, dan ver valt zijn vangst op het Brielse Meer of de Maas of Veluwemeer. Bij uit wisseling van vergun ningen krijgen alle hen gelaars meer recreatie kansen, maar de totale hengeldruk wordt» niet of nauwelijks verhoogd. Ik geloof wel dat de man met een algemeen hengelpaspoort een klei ne stimulans krijgt her en der eens op avontuur te gaan. Zeker als hij zijn gezin naar een mooi stekkie kan meenemen, waar ook de kinderen in de buurt, wat te doen hebben. De afstand tus sen de wateren speelt een grote rol. Een Friese federatie hoeft echt niet bang te zijn, dat er hon derden mijnwerkers ko men afzetten. Uitwisse ling zal geen cent hoeven te kosten. Alleen een paar mijnwerkers zullen in de vakantie in Fries land gaan vissen en een paar Friese sportvissers zullen het een keer op de Maas proberen als ze in die omgeving familie hebben. Er is wat dit betreft veel waardering voor een rapport, dat een lid van de werk groep herstructurerings commissie de heer M. Geerders heeft uitge bracht. Hij zegt dat de deltafederatie in Zeeland best een vergunning met Ierland kan uitwisselen en dan gratis. De paar man, die er gebruik van maken, mogen geen naam hebben. Er mag verwacht wor den, dat de te verreke nen kosten om een extra hengeldruk op bepaalde wateren in een totale uitwisseling van vergun ningen te realiseren, ge ring zijn per man. Nie mand zal geld willen be talen voor een water, waar hij nooit vist. Maar vele honderdduizenden zullen graag een totaal vergunningenboekje, en dat is een algemeen hen gelpaspoort willen heb ben, waarmee hij in vele wateren terecht kan. De waterbeherende organi saties blijven baas in ei gen huis. Zij geven de vergunningen uit. Dat de afgifte en administratie centraal veel beter gere geld kan worden is or ganisatorisch een andere zaak. De federaties kun nen ook zelf de dag- week- en maandvergun- ningen blijven uitgeven voor de ongeorganiseer den die dan beslist wat extra betalen omdat ze natuurlijk via een lid maatschap niet meedoen. Wat dat betreft is het zelfs de vraag of het in de toekomst nog getole reerd moet worden, dat er een vrije hengel is. Er mag van alle henge laars die de vis wegvan gen beslist een kleine bijdrage in al deze kos ten gevraagd worden. Het komt nu al veel te vaak voor dat ongeorga niseerden vis wegvan gen, die vele clubs en federaties in vele open bare wateren uitzetten. Hoe meer viswater in een „nationaal" hengelpas poort kan worden opge nomen, of noem het voor mijn part een ver gunningenboekje, des te beter. Er zijn grote be dragen aan distributie- en drukkosten te bespa ren. De beheerseenheden blijven alleen baas in ei gen huis op het water, dat voor hun deur ligt. Ze voeren ook hun eigen beheersbeleid op hun water. Het algemeen re- creatiebelang eist alleen, dat de samenwerking te gen redelijke vergoedin gen en dat moeten mini male kosten zijn, gerea liseerd wordt. Dat is so ciaal-verantwoord hen- gelsportbeleid. Het moet volgens in gewijden mogelijk zijn in de loop van 1973 of per 1 januari 1974 een soort algemeen vispas- poort te introduceren meent, de heer Geer ders. Om een aantal gro te openbare wateren te noemen (en cultuurwa teren) die voor zo'n ver- gunningenboekje in aan merking komen enkele namen: de Brielse Maas boezem, Hollands Diep en Haringvliet, Veerse Meer en Grevelingen, Maas en Biesboseh, Lau wersmeer en de Veluwe- meren en randmeren van het IJsselmeer, het regionale water van het Groninger Pachtfonds en later beslist ook de Frie se wateren, Ketelmeer en vele andere staatswa- teren en kanalen, waar de schubvisrechten aan de sport komen. Dat be tekent, dat er op korte termijn al een paar hon derdduizend hengelaars goedkoop aan zo'n alge meen vergunningenboek je kan worden geholpen. Het is duidelijk, dat er natuurlijk ook veel wa teren van plaatselijk be lang zijn en blijven, die niet in zo'n vergunnin genboeltje thuis horen. Via de pas opgerichte stichting kan het overleg tot stand komen om deze goede zaait liefst per 1 juni 1973 nog te reali seren en andere begin 1974. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De wed strijd Ajax - Feyenoivrd zall van zondag 4 miaamt naar za terdag 3 maart worden ver vroegd. In verband met de Eu ropacupwedstrijd tegen Bay- ern München had de Amster damse club Feyenoord ver zocht de wedstrijd te mogen verplaatsen, liefst naar vrijdag avond 2 maart. Zondag tijdens de reis naar Zwolle besloot trainer Happel nia overleg met zijn spelers, echter het liefst op zaterdagavond te spelen»

de Stem | 1973 | | pagina 15