Bejaardenbeleid onsamenhangend Colleges houden ambtenaren niet tegen U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Statenleden wensen langere termijn voor indiening bezwaren afvalwaterzuivering Stuurgroep Veerse Meer bestudeert beheersvorm CONCLUSIE PROVINCIALE COMMISSIE: MOSSELS BLIJVEN VEEL GEVRAAGD STAKER TEGEN WIL EN DANK KRIJGT GEEN BIJSTAND PSP ZEELAND STEUNT DORTER PEERS DEMONSTRATIE IN DEN HAAG stad streek BELEID Aanhoudend zacht PROBLEMEN INZICHT TEKORTEN Vreemde PZEM- controleur Clinge altydsafe Woensdag 31 januari 1973 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Momen teel worden door bijna alle Zeeuwse bestuurlijke instan ties de voorstellen van G.S. inzake de reiniging van het afvalwater in Zeeland bespro ken. Het is de bedoeling van G.S. om de taak, wat betreft de afvalwaterzuivering, toe te wijzen aan de vijf Zeeuwse waterschappen. De Zeeuwse gemeenten krij gen echter ook gelegenheid bezwaren in te dienen tegen dit advies aan Provinciale Sta ten. Drie statenleden vinden de termijn waarbinnen deze bezwaren kunnen worden in gediend, echter tev kort. Zij hebben daarom een aantal vragen gesteld, mede omdat een eerder gedaan verzoek om de termijn voor indiening van bezwaren te verlengen, werd afgewezen. De heren Don (PvdA), Roodenburg (D'66) en Van Waterschoot (PPR) willen graag weten waarom die verlenging niet werd toe gestaan. De drie statenleden achten het verzoek tot uitstel in ieder geval redelijk omdat indien het uitstel zou wor den verleend de gemeente raden over de voorstellen van G.S. zouden kunnen worden gehoord. De statenleden ach ten de zaak een aangelegen heid van de gemeenteraden, en vinden het daarom een beetje vreemd dat G.S. in dit geval een uiterst formele weg willen bewandelen. Zij ver zoeken daarom verlenging van de termijn waarbinnen bezwa ren kunnen worden ingediend. Pas op 23 februari aanstaande worden de gemeentebesturen Zeeland voorgelicht over de problematiek rond de zuive ring van afvalwater, en de termijn waarbinnen bezwaren kunnen worden ingediend, sluit zeer kort hierna. Daar mee wordt het bijna" ondoen lijk voor de gemeenteraden nog tijdig tot een uitspraak te komen. Als het college echter geen uitstel wil verlenen, dan verzoeken de statenleden om de te laat binnengekomen standpuntsbepalingen van de gemeenteraden alsnog aan Provinciale Staten toe te zen den. Deze kunnen daarmee dan rekening houden als het pro bleem van de waterzuivering in de vergadering van Provin ciale Staten in zijn eindfase aan de orde komt. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Binnen kort zal een stuurgroep in het leven worden geroepen die zal moeten bekijken op welke manier een bestuur voor het Zeeuwse Meer (Oosterschelde na de afsluiting) gevormd moet worden. Dit bestuur moet zich in de toekomst gaan bezighouden met de recreatie ve ontwikkelingen rond het Zeeuwse Meer, en zal een coördinerende functie op dit gebied gaan vervuilen. Het is de bedoeling dat in het toekomstige bestuur een aantal vertegenwoordigers van verschillende gemeenten, de provincie, het rijk en wellicht ook de provincie Noord-Bra bant, zitting zullen nemen. Hoe de uiteindelijke beheers vorm voor het Zeeuwse Meer zal worden is nog niet bekend. Het is aan de stuurgroep om op dat gebied een advies uit te brengen. In de stuurgroep hebben zitting: afgevaardig den van G.S., en van de rond het toekomstige Zeeuwse Meer liggende gemeenten: Bruinisse, Duiveland, Goes, Kapelle, Midden-Schouwen, St.-Philips- land, Reimerswaal, Tholen, Westerschouwen, Wissekerke en Zierikzee. Zo lang de uit eindelijke samenwerkings vorm nog niet is gevonden, moet de stuurgroep voorlopig op het gebied van de recrea tieplanning coördinerend op treden. De stuurgroep zelf zal echter de aanwezige mogelijkheden niet onderzoeken. Dit zal zij delegeren aan een werkgroep, waarin enkele leden van de stuurgroep zitting hebben. Dat zijn gedeputeerde A.L. van Geesbergen, voorzitter van de Provinciale Raad voor de Re creatie, de burgemeester van Tholen, de heer J.E. van Boeyen, wethouder J.P. Lin- denberg van Goes, burgemees ter Th. de Meester van Zierik zee en de secretaris van de Provinciale Recreatieraad, de heer C. de Vos. Deze werk groep zal een preadvies aan de stuurgroep uitbrengen dat in deze groep zal worden be sproken. Het advies dat ten slotte uit de bus komt gaat naar de belanghebbende ge meenten, en de provincie, en wordt vervolgens na een uitspraak van deze instanties aan het rijk voorgelegd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De omvangrijkste groep Zeeuwen die op hulp en bijstand uit gemeenschapsgelden is aangewezen namelijk de bejaarden dreigt de dupe te worden van een onsamenhangend beleid. Ondanks de goede wil, zowel van vrijwillige als van beroeps krachten, is er van een „integrale aanpak" van het bejaarden probleem in Zeeland nog niet veel te merken. De provincie zal, hoe dan ook, vorm moeten geven aan een op de bejaarde mede mens gericht welzijnsbeleid. Invoering en strikte toepassing van de verordeningen is daarbij wel de snelste, maar tevens de minst verkieslijke weg. Beter is het om door middel van overleg tussen alle betrokkenen tot een samenhangend bejaardenbeleid te komen. De bejaarde mens zelf zal bij dit geheel zeker inspraak moeten hebben. Tot deze niet mis te versta ne conclusies is de provinciale commissie Bejaardenvoorzie- ningen gekomen, in haar eigen bijdrage aan de sociaal-cultu rele ontwikkelingsschets voor Zeeland. Deze schets een aanvulling op de meer econo misch getinte „ontwikke lingsschets 1971 van het pro vinciaal bestuur" moet een in strument in handen van het college van G.S. vormen, om voor Zeeland een welzijnsbe leid, dat alle sectoren van le ven omvat, uit te stippelen. In dit beleid vormen de bejaar den, alleen reeds door hun aantal een d.er grootste pro bleemgroepen. De voorzienin gen die er voor hun bestaan zijn tegelijkertijd zeer kost baar en komen goeddeels: uit gemeenschapsgelden. Desondanks is er van een doelgericht, gecoördineerd be leid ten behoeve van de be jaarde medemens, nog wel het een en ander te wensen over gebleven, zo constateert de Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 u. Aanvankelijk hier en daar een bui. Temperaturen in het algemeen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: tot 4; min. temp: 0 tot 8 graden boven normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max- temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal "0 procent. Morgen, donderdag 1 febr. Borgen op Zoom 2.39 en 15.04; Hansweert 1.42 en 14.05; ierneuzen 1.05 en 13.27; Vlissingen 0.39 en 12.58; Wemeldinge 2.29 en 14.54. provinciale commissie Bejaar denvoorzieningen. De zaak dringt bovendien. „Nog langer wachten met de vorming en uitvoering van een samenhan gend, systematisch bej aar- denbeleid lijkt ons niet meer verantwoord tegenover de be jaarden, die voor onnodig leed gespaard kunnen worden", zeg gen de samenstellers van de nota van de provinciale com missie Bejaardenvoorzienin gen. „De gestelde problemen", zo vervolgt de nota, „kunnen niet met halfslachtige oplos singen worden aangepakt. Wil men tenminste de bejaarden als bevolkingsgroep recht doen wedervaren". Een der problemen vormt de opnamecapaciteit* in de verzor gingstehuizen, nu en in de toe komst. Het aan Zeeland toege komen quantum verzorgings tehuis-bedden zal tussen nu en 1980 behoorlijk moeten worden opgevoerd, wil men de bijna vijf duizend bejaarde Zeeuwen die dan een plaats in een verzorgingstehuis zullen behoeven (hun aantal is een minimum!) behoorlijk kunnen opvangen. Het aantal zeer oude men sen, dat per definitie in een verzorgingstehuis moet wor den opgenomen, zal in de toe komst relatief stijgen. In Zee land is de opnamecapaciteit voor psychisch gestoorde en somatisch zieke bejaarden in de toekomst minder problema tisch, maar op dit terrein moet nog veel onderzoekwerk wor den verricht. Immer: naarmate het aantal zeer oude mensen stijgt, neemt ook het aantal demente bejaarden toe, maar niemand weet op dit ogenblik met wel ke percentages dat zal zijn. Het zogenaamde open be- jaardenwerk in Zeeland krijgt ook kritische kanttekeningen van de provinciale commissie. Zeeland heeft een half dozijn dienstencentra, die echter als gevolg van de grote sprei ding van de bevolking in de plattelandsgebieden niet optimaal tot hun recht komen. Het open bejaardenwerk als zodanig steunt op vrijwilligers en is meestal locaal opgezet. „De vraag rijst of de ontwik keling en organisatie van het open bejaardenwerk niet via plaatselijk en-of regionaal ge organiseerde dienstverlenings objecten onder professionele leiding, zal moeten worden op gezet", meent de provinciale commissie. Met aandacht volgt men, wat dit betreft, een ex periment met open bejaarden werk in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Dit experiment kan een toetssteen voor e toekomstig beleid op dit j bied worden. het dit op ver- De commissie typeert „bejaardenbeleid" van moment als; berustend vertrouwen, op gezond stand en op praktische erva ring". Hoe waardevol ook dit heft de volstrekt onvol doende kennis van het tekort aan inzicht in de werkelijke problemen niet op, zo meent de commissie. De tevredenheid van veel bejaarden met hun leefsituatie (die tevredenheid wordt vaak als bewijs gehanteerd dat men op de goede, weg is) kon wel eens misleidend zijn, meent de commissie. „Zij is meer schijn dan werkelijkheid. De meeste beslissingen die van invloed zijn op het leven van de be jaarden, komen over hen, maar zonder hen tot stand. Er komt stellig een nieuwe gene ratie bejaarden, die gevoeliger is voor discriminatie en die inspraak zal eisen. Het is be ter hun deze inspraak bij voorbaat te geven", aldus de commissie in haar nota. Een ander van de vele ge signaleerde tekorten is het op- namebeleid in bejaardentehui zen, d.at plaatselijk en regio naal zeer verschillen kan. Op de ene plaats worden gezonde 70-jarigen (omdat zij tijdig op een wachtlijst zijn gekomen) in een tehuis opgenomen, maar in een buurgemeente kunnen bij voorbeeld 75-jari- gen die er sociaal en medisch veel slechter aan toe zijn. geen plaats bemachtigen. „Er moet één lijn in het opname- beleid komen", zegt de com missie dan ook, terwijl zij bo vendien pleit voor een veel eenvoudiger vorm van regis tratie van wiachtende bejaar den. Zeer veel aandacht word.t tenslotte gevraagd voor het zo genaamde „gesloten circuit" van bejaardenvoorzieningen. Daarmee wordt bedoeld een keten van voorzieningen, waarin zowel het bejaardente huis als het verpleegtehuis, het ziekenhuis, en wellicht ook het open bejaardenwerk, ten dienste van de oudere me demens, samenwerken. Een markant punt in de no ta vormt tenslotte de constate ring, dat men bij het begrip („Morgen moeten wij wijzer zijn") blijkbaar de bejaarde over het hoofd ziet. Terwijl het juist de bejaarden zijn die over tijd en gelegenheid be schikken om zich als mens verder te ontplooien. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De waarschu wing onlangs van de Belgische Consumentenbond, dat de hoe veelheid kwik in de mossels de grens van „gevaarlijk voor de gezondheid" angstig dicht was genaderd, blijkt op de Nederlandse consument geen enkele indruk gemaakt te hebben. Enkele grote restaurants in Zuidwest-Nederland deelden ons desgevraagd mee dat van een verminderde consumptie van mossels geen sprake was. Dit staat in felle tegenstel ling met de mosselexport, met name naar België. Vorige week was deze export bijna tot het nulpunt gedaald. De Belgen die in Nederland se restaurants even over de grens komen eten, blijken d.e mosselen ook niet te laten staan. Ze maken grapjes over de uitspraak van de Belgische Consumentenbond. Dat werd ons gemeld uit twee Zeeuwse mosselcentra bij uitstek; Yer seke en Philippine. Restaurant Van de Put in Roosendaal had momenteel een hogere visomzet dan nor maal en nok Auberge de Arent in Breda had maan dag" 'zélfs erg ve'eï mossels verkocht. Intussen is echter ook bekend geworden dat in het rapport van de Belgische Consumentenbond een zetfout was ingeslopen waardoor het kwikgehalte duizend maal zo veel werd. Een mogelijke andere ver klaring gaven twee gasten van hotel Mastbos in Breda. Zij vertelden de ober dat ze wel gehoord hadden over het ge vaar van vis eten, maar dat ze het zo lekker vonden dat ze gewoon vis bleven eten; scha delijk voor de gezondheid of niet. (Van onze correspondent) TERNEUZEN PSP Zee land heeft zijn sympathie be tuigd aan de Belgische actie groepen, die zaterdag te Gent zullen demonstreren om de wegens abortus gearresteerde dokter Peers vrij te krijgen- De PSP Zeeland wil deze sympathie daadwer kelijk tonen, door aan de te houden demonstratie deel te nemen. Vanuit Terneuzen wordt zaterdag een tocht naar Gent georganiseerd. Men vertrekt om 12.00 uur vanaf de Markt per auto naar Zelzate vanwaar de tocht te voet naar Gent wordt voortge zet. Sympathisanten kunnen hieromtrent nadere inlichtin. gen verkrijgen bij de heer C. Schipper (tel. 01150-7907). (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisteren bezocht een man, die zich v.d. H. noemde een drietal adres sen in Terneuzen en verklaar de controleur van de PZEM te zijn- Behalve dat hij een blik op de elektriciteitsmeters wierp doorliep hij de wonin gen van boven tot onder en „controleerde" niet alleen alle kamers, maar ook, zij het vluchtig, de centrale verwar ming. De man is ongeveer 1,72 jn. lang, netjes gekleed in een beige regen- of overjas, draagt vermoedelijk een roze trui of overhemd en heeft strak ach terover gekamd haar. Kaarten ïm café 't Vosfee bij Huub Leys werd een prijs- kaairting gehouden, waaraan door 38 personen werd deelge nomen. De uitslag: 1. F. Pies- sens-P. Goossens, 2. R. de Cock-Th. Bolssens, 3. Koek L. Vereruissen, Keyzer-F. Herrewegh, Ferket-L. de Smet W. de M. de 5. J. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De colleges van burgemeester en wethou ders van een aantal gemeenten in Zeeland zullen hun ambte naren, die op dinsdag 6 febru ari willen deelnemen aan de demonstratieve optocht, die in verband met de verhoogde pensioenbijdrage in Den Haag zal worden gehouden, zeker niet beletten hieraan deel te ne men. Onder gemeenteambtena ren moeten ook verstaan wor den de onderwijzers van de openbare scholen (doch hier voor ligt het geval wel wat moeilijker, gezien de uitspraak van eergisteren van minister Van Veen). In Terneuzen werd door de afdeling voorlichting meege deeld dat degenen die aan de demonstratie willen deelne- men, hiervoor een van hun verlofdagen kunnen opnemen. Het verzoek daartoe zal in principe, zolang de diens( het toelaat, niet worden afgewe zen. Burgemeester en wethouders van Oostburg hebben eveneens besloten een verlofaanvrage voor dit doel toe te staan. De gemeenteambtenaren van Hulst zijn van plan in groten getale te gaan. Geschat wordt dat ongeveer tien procent „thuis" zal blijven om de se cretarie en openbare werken te bemannen. De overige ne gentig procent zal die dag ze ker vrijaf nemen en geschat wordt dat de helft daarvan den haag (anp) Kon- stanz 257 -1, Rheinfelden 173 P'-'. Straatsburg 130 -10, Plit- tersdorf 297 pl.17. Maxau 344 C?' P'orfungen 135 -5, Mann- 2 "2- Steinbach 126 -1, Mainz 186 pl.7, Bingen 87 pl.9, Kaub 1085 pl-8. Trier 260 -42. Sle5z J33 pl.15, Keulen 81 837 ,,1Fort 224 P115. Lobith 817 *iin Dannerdense kop U? Nijmegen 638 pl.9, risselkop 786 pl.10, Eefde IJssel .Deventer 205 onv.. 3932Slt\n547D ~10' Borgharen Gr= v Belfeld 1127 onv., Grave ben. de sluis 504 pl.2. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vinciale „Kadi" de Tweede Kamer uit G.S. in Zeeland, heeft zich in een merkwaardi ge zaak verdiept. Deze zaak heeft betrekking op een inwo ner van St.-Jansteen, die bij General Motors in Antwerpen werkt. In de zomer van vorig jaar brak er bij dit bedrijf een staking uit waaraan de Zeeuwsch-Vlaamse pendelaars naar dit bedrijf of zij wil den of niet maar hadden mee te doen. De wilde staking duurde een week. Het geyolg er van was dat het Antwerpse bedrijf geen loon over de stakings dagen uitkeerde. Bij de vak bonden kon door de stakers evenmin verhaal worden ge haald, aangezien het een wilde staking betrof. De Nederlandse stakers-te- gen-wil-en-dank probeerden vanzelfsprekend om toch een vergoeding voor de niet ge werkte dagen, los te krijgen. Een pendelaar uit St.-Jan steen probeerde het via de bijstandswet. B. en w. van Hulst, die het verzoek om een uitkering (te gemoetkoming wegens loon derving door een opgedrongen staking in Antwerpen) ontvin gen, beschikten afwijzend. De onvrijwillige staker diende een protest in, maar ook daar op werd afwijzend beschikt. Tenslotte ging hij in beroep bij de Tweede Kamer van G.S. Het werd voor dit pro vinciale scheidsgerecht een kwestie van rekenen. Daarbij ging de kamer uit van het bedrag dat de staker in kwes tie zou hebben ontvangen als hij bij voorbeeld in het geheel geen werk zou hebben gehad. Voor de vaststelling van dat bedrag golden dan de zogenaamde bijstandsnormen, die zijn afgeleid van het wet telijk verplichte minimum loon. De inwoner van St.-Jansteen (aldus de uitkomst van de re kensom) zou als bijstandstrek ker een maandelijks bedrag van f 755,86 hebben kunnen ontvangen. Ondanks de sta- kingsweek kreeg de pendelaar echter van General Motors in Antwerpen toch nog een be drag van f 879,95 in handen gedrukt en bovendien ontving hij in de maand waarin ge staakt werd, toevallig zijn va kantieuitkering van f 1890 bruto. Bovendien had hij nog een aardig bedrag op zijn spaar bankboekje. „De man in kwestie kan dan ook moeilijk als een behoeftig persoon wor den aangemerkt", meenden G.S. Intussen kwam door deze uitspraak en de argumentatie daar omheen, wei vast te staan dat ook pendelaars die in zulke vreemde situaties be landen, dat zij met Belgische werknemers moeten mee sta ken, in principe bij de Neder landse bijstandswet terecht kunnen. Zij moeten dan echter wel deerlijk in hun portemon nee getroffen zijn. De inwoner van St.-Jansteen was dat niet, meenden G.S. B. en w. van Hulst hebben dan ook van G.S. gelijk gekre gen, toen zij de pendelende staker, geen bijstandsuitkering gaven. De partijen kunnen nog in hoger beroep bij de Kroon gaan, hoewel het niet waar schijnlijk is dat zij dit zuilen doen. naar Den Haag zal trekken. B. en w. van Middelburg heb ben zich op het standpunt ge steld dat degenen die mee willen demonstreren hun ver lofdagen niet hoeven aan te spreken. Dit college gaat er vanuit dat de demonstratie niet de hele dag zal duren. Met dien verstande dat dit al leen voor georganiseerden geldt. Voorts geldt hier „voor zover de dienst het toelaat". Voor wat het onderwijzend personeel van de openbare scholen betreft, „ligt de zaak wat moeilijker", zo werd ons op de secretarie meegedeeld. .•Mogelijk wordt ook daarvoor nog een oplossing gevonden. Een zelfde standpunt wordt ook door het gemeentebestuur van Vlissingen ingenomen. „Uiteraard geldt dit alleen voor het personeel dat niet bij het onderwijs werkt. Of voor die categorie nog een modus zou gevonden worden, kon gisternamiddag nog niet wor den gezegd. Ook b. en w. van Goes geven voor deelname aan de demonstratie van 6 februari een extra vrije dag. (ADVERTENTIE) Opzoek naarhüge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Stem | 1973 | | pagina 3