LEIDER TAL LAAT STEEK VALLEN Hans van Helden de grote man Boksbond voor reclame KUIPERS: „IK BEN VIERDE... Indruk IS Slecht sport DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 29 JANUARI 1973 9 11 1 Claesson (Zwe) 44.0 2 Van Helden (Ned) 43.93 3 Kuipers (Ned) 44.72 4 Derksen (Ned) 44.87 5 Kleine (Ned) 46.07 6 Van Dijk (Ned) 46.69 7 Fransson (Zwe) 44.56 8 Hagen (Noor) 43.89 9 Tsjekoeljajew (Su) 43.85 10 Ivanov (Su) 45.80 11 Bollerud (Noor) 45.35 12 Johansson (Zwe) 46.02 13 Vea (Noor) 46.05 14 Zawadski (Pol) 46.79 15 Krienbühl (Zwit) 48.88 16 Stensen (Noor) 44.40 500 m (5) DE LAATSTE ZESTIEN VAN GRENOBLE 1500 m 5000 m 10.000 m punten 2.04.38 (1) 7.39.91 (2) 15.33.72 (2) 178.237 2.05.04 (2) 7.46.90 (5) 15.45.22 (6) 179.541 2.07.00 (5) 7.45.39 (4) 15.44.10 (5) 180.797 2.07.74 (9/10) 7.50.82 (7) 15.37.59 (3) 181.412 2.05.14 (3) 7.47.12 (6) 15.39.89 (4) 181.490 2.07.36 (8) 7.38.49 (1) 15.32.12 (1) 181.598 2.09.81 (15) 8.00.36 (13) 15.57.48 (9) 182.740 2.08.03 (12) 7.59.76 (11) 16.06.61 (10) 182.874 2.09.54 (14) 7.55.82 (9) 16.09.60 (12) 183.092 2.06.84 (4) 7.57.40 (10) 15.45.53 (7) 183.096 2.11.88 (20) 7.51.13 (8) 15.51.77 (8) 184.012 2.07.74 (9/10) 7.59.85 (12) 16.13.29 (13) 185.250 2.07.28 (7) 8.13.24 (15) 16.08.75 (11) 186.239 2.11.83 (19) 8.09.08 (14) 16.50.40 (15) 188.161 2.15.03 (24) 8.14.69 (16) 16.31.10 (14) 192.914 2.07.26 (6) 7.40.25 (3) 15.26.22 (ged) 179.156 (ged) WIJK AAN ZEE (ANP) Spanning genoeg in Wijk aan Zee. Maar de wat chauvinis tisch ingestelde liefhebbers kunnen tijdens deze dagen be ter buiten de poorten van het >EANJE JEER OP KOP (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Indrukwekkend, maar tegelijkertijd ont hutsend. Dat zijn de kwalificaties, die van toepassing zijn op het optreden van de Nederlandse equipe tijdens het Europees kampioenschap schaatsen dit weekeinde in Gre noble. Indrukwekkend, omdat slechts het duo Claessen- Stensen, twee gouden ouwen die ook bij de profs hoge ogen zouden gooien, nog te grote hinderpalen bleken te vormen. Zjj het dan, dat Stensen uiteindelijk ver achter de vijf Nederlanders terechtkwam, wegens zijn diskwlifikatie op de tien kilometer. De tijd, die hij op deze afstand liet af drukken zou echter goed genoeg zijn geweest voor een tweede plaats achter Goeran Claesson, zonder enige twijfel de sterkste amateur-allrounder van dit moment Direct daarachter echter vindt men alle vijf Nederlan ders op één rij. Van Helden, die zijn eerste internationale toernooi met een tweede plaats afsloot. Harm Kuipers als derde, Jan Derksen, die vorige week met Nooitgedagt nog moest knokken voor een plaats in de ploeg voor Greno ble, als fraaie vierde, Piet (Van onze speciale verslaggever! GRENOBLE Het hoofd bestuur van de ISU zal zich tijdens het wereldkampioen schap heren dat op 17 en 18 februari In Deventer wordt gehouden, voor het eerst offi cieel bezighouden met de situ atie, die is ontstaan naar de oprichting van de profgroep. Maar nu al valt met zekerheid te zeggen, dat de ISU niets voelt voor een gesprek met de Amerikaanse geldschieters. Zowel Henny Roos, vice- voorzitter van de ISU als Va- ieri Kapitanof, de Russische vertegenwoordiger in deze or- ganisatie voelen niets voor een dergelijk contact, omdat volgens hen er geen enkele mogelijkheid tot samenwer- mg bestaat. Roos: „Dan heeft 1 een^ gesprek dus ook geen zm Misschien zou de schaatssport gediend zijn met e een of andere vorm van samenwerking? Roos: „Dat zie i |k niet. Bovendien is het reg- ~air volkomen onmogc- Jean Heckley, de Franse tan in de ISU, is als enige met tegen een eventuele ge- öaehtenwisseling met Neeley £s. maar ook hij twijfelt aan ïl(nn ^a,n zo'n gesprek. Vol- w ckley had de ISSL be- kansen gemaakt, wanneer aa™ i Zaa^ wat anders had ingepakt en zich in het eer- *tadu™ al tot de ISU had gewend, Heckley: „de ISU is ri™ Vj-n de oudste sportbon- i cue moet je behandelen een tere oude dame. Dat die Amerikanen verge- als zijn ten' kanl ISS^ maakt ook geen waai rem .S Roos' om een naar h^ia^6 m°gen sturen iuni congtess' dat in 'den uüv, openhagen zal wor- Sehouden. Op dat congres zullen voorstellen worden ge- fcrï T Roos on van "de om Ho schaatsleider Poulssen zienlhW Urb?palingen aan" het verruimen o.a. door zondorHS!n JVan voclame- uitge- - toe tL l de wedstrijden stellen t s, aan- 0f deze voor- tv.-ijfelachti zu halen, lijkt spraak n o gezien de uit" „Wij JÏÏ1 de Rus Kapitanof: eclamo 1 dragen van let'0?5' T "ton we al- Ben" y het oude hou- Kleine die eveneens zijn de buut maakte als vijfde en tenslotte Jappie van Dijk, kampioen van Nederland en na een zeer zwakke 500 meter al kansloos voor een topklas- sering als zesde- Voornaamste conclusie, en dat is dan ook het onthutsende van dit kam pioenschap, is, dat Nederland op dit moment het enige schaatsland van improtantie is. Pfrommer's equipe is in staat gebleken zich pijlsnel te her stellen van een forse aanslag die door de ISSL ruim een half jaar geleden werd gedaan. Dit in tegenstelling tot de No ren, die het allemaal alleen van Stansen moeten hebben en die door het wegvallen van Grönvold, Olsen en Fornaess de laatste stopte met schaatsen volledig in de kou zijn komen te staan. Opnieuw is de vraag aan de orde, hoe het komt, dat de oranjeploeg zich zo sterk kan manifesteren met voor een groot deel nieuwe, onervaren rijders. En met prestaties op verschillende afstanden, zoals op de 1500 meter en ook op de lange nummers, die toch echt wel gezien mogen worden. Duidelijk is, dat Leen Pfrom- mer als de grootste steunpilaar onder dit nieuwe succes moet worden beschouwd. Niet al leen vanwege zijn vermogen om de rijders technisch op een hoger plan te brengen, mis schien nog meer, omdat hij in staat is zijn jongens te motive ren. Men proeft dit ook uit de woorden van Pfrommer zelf: „Belangrijkste is, dat de rij ders er ontzaglijk veel voor over hebben. Van half augus tus wordt er keihard getraind. Worden er hoge eisen gesteld ook. Ik vraag me wel eens af of dat in landen als Noorwe gen en Zweden ook ge beurt". De feiten zijn in ieder geval dat deze twee landen, die naast Nederland toch ook een- grote naam hebben, nu buiten hun kopmannen volledig ver stek lieten gaan. Zoals ook de Russen, waarvan zoveel werd verwacht, het lieten af- - weten. Tsigankov, de man die op de hooggelegen Medeobaan zo sterk reed, bleek onder minder goede omstandigheden maar van matig kaliber, wat dan ook de vraag oproept, of de Russen er niet beter aan zouden doen niet alleen op deze baan aan hun voorberei ding te werken. Dat er toch nog drie Russen bij de laatste zestien kwamen, zegt voldoen de zoals de omstandigheid dat ook de 43-jarige Franz Krien- bulh dit presteerde- terwijl hij veel slechter reed dan in vori ge jaren, ook voor zichzelf spreekt. „Internationaal gezien staan we er slecht voor met de schaatssport", zo concludeert dan ook Leen Pfrommer. Hij zelf zou graag willen helpen om daar iets aan te verande ren. Bijvoorbeeld door het ge ven van trainerscursussen in het buitenland. Maar daarvoor heeft men hem nog andere Nederlandse trainers klaarblij kelijk nodig. Vorig jaar werd er in het Noorse Dombas een iit"vnat'on»ls trainercursus georganiseerd, waarbij met 0 Nederlands kampioen Jappie van Dijk toonde zijn klasse op de lange afstanden in Grenoble. Al won hij de 10.000 meter dankzij de fout van Sten Stensen. Hoogoven-bastion blijven- De numeriek sterke Nederlandse vertegenwoordiging blijft sterk achter bij het buiten landse contingent grootmees ters. Leider Tal kreeg op de eerste plaats gezelschap van zijn landgenoot Balasjov, die Hartoch versloeg en van de Tsjech Hort, die de Hongaar Szabo verraste. Tal kwam zoals verwacht mocht worden remise overeen met zijn landgenoot Wasjoekov. Deze laatste volgt op slechts een half punt. Op zijn beurt wordt hij eveneens met een ver schil van slechts een half punt gevolgd door de drie jonge musketiers Andersson, Rib li en Lubojevic. Spanning ge noeg, alleen niet voor de Ne derlandse deelnemers. GROOTMEESTERGROEP, TIENDE RONDE: Ree (Ned.) - Naijttarf (Arg) i/21/2, Lamgeweg (Ned)^ - Dormer (Ned) V2Vz, Wasjoe kov (Riusl) - Tal (RjusI) V2 y2, Anidleirssom (Zweden) - En- klaar (Neid) V2Ve, Hort (Tstjsl) - Riilblii (Honig) y2V2, Luibojeyilc (Zsl) - Szalbo (Hoog) y2Hartoch (Ned) - Balasjov (Ru si) 01, Zuide- irna (Ned) - Biainiinic (Zsl) afg, afgebroken partij negende rondje: Szalbo (Hong) - Hort XTsjslL) 0—1. STAND: 1 tot en met 3 Hort, Tal en Balasjov allen 6 y2 pnit 4 Wasjoekov 6, 5 tot en met 7 Andemsson, Roibli en Lubojevic allen 5 y2, 8 en 9 Najdort en Szalbo beidien 5; 10 en 11 Zuidema en Ptenirac 4y2 en 1 afgebroken partij; 12 en 13 Enblaair en Ree beiden iy2, 14 Lamgeweg 3'/2, 15 Donnet- 3. 16 Hartoch 2Va. MEESTERGROEP, 10e RONDE: Re feller (Roem) - Markland (GB) afg, Quinteros (Arg) - Bednarski (Polen) afg, Portisöh (Hong) - Van Schelt inga (Ned) 10, Amtu- mac (Zsl) - Niiijdlaim (Ned) 1 0, Adorjian (Hong) - Ghitescu (Roem) y2, Kurajdloa (Zsl) - Sax (Hong) afg, Gerusel (Wdld) - Van der Weide .(Ned) 10, Kushniir (Rusl) - Hecht (Wclld) afg. STAND NA TIEN RON DEN: 1 Ghitescu 7y2 pnt„ 2 Portisch 61/2, 3 Guiimteros 6 en 1 afg partij, 4 Gerusel 6, 5 Hecht 554 en 1 afg partij. DAMES ZONETOERNOOI TIENDE RONDE: Zivkovic (Zdl) - Waisraetsky (Wdld) 1— 0, Hartston (GB) - Ivanka (Hong) afg, Wettsteèn (Zwits) Teodorescu (Roem) afg. Vreeken. (Ned) - PühiaMic (Zsl) -afg, Meriinii (Fr) Lalalkmain (Wdld) 01, Bohiteo- va (Biulg) - PolKhroniade (Roem) 01, Penrer (Sp) - Jovanovilc (Zsl) afg, Raidzi- kowska (Pollen) - Thnmea- (Ned) afg, Katioger (Ooetenr) - O'Siochry (Ierl) 1—0. STAND: 1 Zivkovaic 7% pnt, 2 Pollhroniade 7 pnt en 1 afg pairtij, 3 Jovanovic 6y2 en 1 afg pairtij, 4 Barisova 6 y2. AMSTERDAM (ANP) De reclame heeft nu ook haar in trede gedaan in de Nederland se bokssport. De Nederlandse Boks Bond heeft geen bezwa ren meer tegen een sponsor. Dit werd medegedeeld door de voorzitter van de Nederlandse Boksbond, de heer J. Hofman, tijdens de buitengewone le denvergadering van de NBB in Krasnapolsky te Amster dam. De reclame mag alleen op de rugzijde van het shirt en op de voorzijde van het wed strijdbroekje worden gedra gen. Aan het wedstrijdregle ment van de NBB werden twee nieuwe artikelen toege voegd, die de inkomsten ver kregen door middel van een soonsor en het dragen van re clame toestaan en omschrij ven. Na een zeven uur durende vergadering met uitputtende discussies heeft de buitenge- name een aantal Noorse oefen- meesters college gaven- Als enige Nederlandse docent trad daar op, Henny Roos, de man die alles afweet van de ISU. maar niets van de huidige trainingsmethoden Hoe rijk Nederland op dit moment aan schaatstalent is. wordt het best geïllustreerd door de komeetachtige carrière van Hans van Helden. Een half jaar geleden aan de kern ploeg toegevoegd, was deze Noordbrabantse Fries dit week einde veruit de sterkste Ne derlander. Meest opmerkelijke daarbij was de enorme vorde ring, die hij maakte op de tien kilometer, waarbij hij on der niet ideale omstandighe den zijn persoonlijk record van 16.20 naar 15.45 bracht. Een verbetering met 35 secon den dus. Reëel lijkt dan ook zo langzamerhand de vraag hoe lang het nog duurt voor dat de heren Claesson en Stensen opzij zullen moeten gaan voor Van Helden. Prog nose van Pfrommer: „In De venter bij het wereldkampi oenschap zal Stensen een kwaaie krijgen aan Hans. Al leen Claesson is volgens mij niet te kloppen dit jaar". Van Helden zelf was niet zo erg ondersteboven van zijn succes. „Na Davos had ik er wel een beetje op geloerd". Naast Hans van Helden maakte de tweede debutant. Jan Derksen, een voortreffelij ke indruk. Waarbij niet verge ten mag worden, dat juist hij, de zwakke springer, op de 500 meter redelijk voor de dag kwam, dankzij het feit, dat hij in een der laatste paren start te, toen de sneeuw had plaats gemaakt voor regen en het ijs iets beter werd. Maar daar naast kwam hij zo goed voor de dag op de 1500 en 10.000 meter, dat zijn vierde plaats niet als een gelukje kan wor den afgedaan. De mazzel, die Derksen op de 500 meter had, miste Jappie van Dijk totaal. Na de sprint namelijk had hij op Claesson al een achterstand van meer dan twee punten. Zijn voor treffelijke prestatie op de vijf kilometer, die hij won, en de tien kilometer, maakten nog wel veel, maar niet alles goed. Concludeert Pfrommer: „Het verschil tusesen Derksen en Van Dijk is een beetje geflat teerd. In feite liggen zij bijna allemaal vlak bij elkaar, al leen Van Helden springt er op dit moment boven uit". JACQUES VAN LEEUWEN 0 De huldiging van de tienduizend meterV.l.n.r. Goeran Claesson, Jappie van Dijk en Jan Derk sen (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Slechts even kon Sten Stensen zich niet beheersen. Druppelden er dikke tranen over zijn wangen. Een bemoedigend schouderklopje van trainer Thor Berg was echter vol doende voor de Noorse be roepsmilitair om zich te ver mannen. „Nu weet ik zo on geveer wat Jan Bols gevoeld moet hebben", waren de eer ste woorden van de man die door de diskwalificatie we gens een foute wissel in de voorlaatste ronde van de tien kilometer, van de tweede naar de zestiende plaats in het eindklassement werd te ruggeworpen. Reglementair zat Sten Stensen inderdaad fout, toen hij anderhalve ronde voor het einde niet de binnen- bocht indook, zoals dat moest, maair opnieuw de bui- tenibocht nam. Maar de ei genlijke schuld heette René Bouchet, kruispuntwachter en belast met de taak om met behulp van twee vlag gen aan te geven aan de rijder of hij de binnen dan wel de buitenbaan moet nemen. Deze Bouchet, een ongetwijfeld braaf, maar weinig kundig man, gaf Stensen heit teken dat hij de buitenbaan op moest zoeken, terwijl hij op dat moment de binnenbaan moest nemen. Tevergeefs beriepen Sten sen en zijn coach Berg zich echter op deze foue handel- wijze.De hoofdscheidsrechter Qwaalen, pikant genoeg een Noor, draalde geen vijf tel len met zijn beslissing, die directe diskwalif ioaitie in hield. Lichtte Henny Roos. die twee jaar geleden tijdens het Europees kampioenschap in Heerenveen hetzelfde deed met Jan Bols, bij wie het overigens eigen schuld wais toe: „Volgens de reg lementen is de rijder zelf verantwoordelijk voor' het wisselen. Kruispuntwachters worden daar zelf niet eens in genoemid". Waarop je je na tuurlijk af kunt vragen of het nog zin heeft deze lieden op het ijs neer te zetten. Gevolg van dit alles was, dat Hains van Helden naar de tweede en Harm Kuipers nw de derde plaats opscho ven in het algemeen klasse ment, Beide heren waren duidelijk niet zo ingenomen met deze promotie. Hans van Helden deed zelfs nog een poging om hoofdscheidsrech ter Qwaalen tot andere ge dachten te brengen. Maar die wilde niet ingaan op zijn verzoek om de diskwalifica tie van Stensen ongedaan te maken. Van Helden: „Ik voel mij op die tweede plaats niet zo prettig. Ik ben zelf ook eens gediskwalificeerd in 1971 bij de Nederlandse kampioenschappen, red) en ik weet wat het is om dat mee te maken". Harm Kui pers vond de bronzen plak, die hij bij de slothuldiging ontving onverdiend. „Ik be schouw mezelf als vierde", aldus de student medicij nen. Leen Pfrommer, die zelf geen protest indiende tegen de fout van Stensen, was van mening, dat er geen andere beslissing genomen kon wor den, na het gebeurde twee jaar geleden met Bols. Pfrommer: „Opnieuw is ge bleken, hoe fout die beslis sing van Roos in Heerenveen is geweest. Stensen reed 14 meter meer. Hij heeft er dus helemaal geen voordeel van gehad. Waarom dan toch al leen het „rule is rule" hante ren"? Terwijl de Nederlanders deze woorden van deelne ming aan het adres van Stenser. spraken, stelde Thor Berg een schriftelijk protest op. Met even weinig succes als Pfrommer twee jaar gele den deed. Want de ISU-ba- zen bleven uiteraard bij het standpunt, namelijk dat van „rule is rule". wone ledenvergadering van de Nederlandse Boksbond het nieuwe huishoudelijke regle ment goedgekeurd. De meest essentiële wijzingen waren het toestaan van reclamevoeren door de mensen in en om de ring en verder dat professio nals nu ook zitting mogen hebben in de districtsbestu- cen. Voorzitter J. Hofman zette uiteen de situatie rond het niet uitzenden naar de Olym pische Spelen in München van Sjoèrd Tuininga. Bij de laatste voordracht van de NBB was Tuininga als nummer één ge plaatst, gevolgd door James Frij en Anthony Richardson. Het NOC echter legde de voordracht naast zich neer, waardoor veel beroering ont stond in de bokskringen. „Wij gaan ons in de toekomst kei hard opstellen tegenover het NOC, zodat dit in de toekomst niet meer zal gebeuren", aldus Hofman. Hij verklaarde dat het gehele hoofdbestuur van de Nederlandse Boksbond zich achter het voorstel van het district Noord-Holland schaar de: „De Nederlandse Boks bond krijgt opdracht om bij het NOC te eisen dat de voor dracht van de NBB wordt aangehouden, zoniet dan wordt er geen Nederlandse boksequi- pe naar de Olympische Spelen afgevaardigd". Dit voorstel werd met luide instemming begroet en met al gemene stemmen aangenomen, waarna de heren J. Kaneman en H.H. Nijdam zich bereid verklaarden hun functies in het hoofdbestuur weer uit te gaan oefenen. Beide bestuurs leden hadden als protest tegen het besluit van het NOC hun functies ter beschikking ge steld. Kaneman en Nijdam werden bij acclamatie herbe noemd. tot respectievelijk com missaris en secretaris van de Nederlandse Boksbond. sport In "t kort PAARDENSPORT Het Zweedse paard Dart Hanover heeft te Vincennes de Prix d'Amerique gewonnen, de hoogst genoteerde draverij ter wereld. Dart Hanover legde de 2600 meter af in 3.21.2 minuten en dat betekende een nieuw baanrecord voor Vincennes. ATLETIEK De Limburg se atleet No op den Oordt schreef in Kerkrade de negen de Abdiicross 00 zijn naam. Bij de dames ging de over winning naar Lia de Poorter van Achilles Top. In het bui tenland konden opmerkelijke prestaties worden genoteerd. Daar was op de allereerste plaats het zich aandienen van een nieuw sprinttalent, want in Oklahoma City liep de 20-jari- ge Thomas Watley de 60 yards in 5,9 seconden. Dave Bedford, de vroegere Europese kamioen op de vijf- en tienduizend me ter, won in San Sebastiaan een cross over 10,000 meter in 33 min. 15,8 seconden. De plaat sen van de Nederlanders: 12 Nijstad, 18 Veld, 20 Vonk. In Oost-Berlijn zorgde de 21-jari- ge Oostduitse Rosemarie Wit- schas voor een nieuw indoor- wereldrecord hoogspringen: 1-91 meter. Te New York heeft de Amerikaan Steve Smith zijn wereldindoorrecord pol«t"kb~nt!sr)ri"gen verbe terd en gebracht op 5.49 me ter.

de Stem | 1973 | | pagina 7