Aarzelend begin met rechtvaardigheid Pastoraal overleg vecht met onmacht Eenvoudiger controle op bromfietslawaai Nog geen optimisme over vrede Vietnam Wilson: ik weet niets van afgeluisterd telefoongesprek giro 34 36 00 Zeeland ligt dwars op PvdA-partijraad Hoog bezoek aan Russisch circus Surinaamse premier vervroegd terug f 10.000,- beloning voor opheldering moord PENTAGON PAPERS \nhen er een fles m-) is verdelen. \erJerom?) binnenland buitenland Turkse consul en vice-consul m Laiiiornie vermoord leprajaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" ruim iSmïljoen leprapatiënten "het jubileum van een schandvlek" giro 34 36 OO Zuidsla vische ministers tien procent minder Geen gerommel Zeeland Twee mannen neergeslagen en beroofd O.N.-mijnen trekt klacht in tegen mr. Imkamp Complicaties Ontwikkelin gen Huarte thuis Acteur Robinson overleden Maandag 29 januaFi 1973 ilder wordt als er •ouw in hun leven rklanken. Film n jonge mensen hun ervaringen met vertellen, te nieuws, iltelevisie. WAALS Schooltelevisie. vs. 2, 3.j'ai vu; De Fabeltjeskrant. >rama. ofie en lckenmo- laal. lack, serie naar de n van Alphonse et. Variétés: Gilles Oli- Nieuws. IJK (RIJSSEL) trente. naai. Voor de vrouw. Tant que je vivrai, n nu. de kleuters, act. >nse a tout, naai- ph Balsamo, serie het werk van candre Dumas. ial radio, rs kunnen lezen, iek op 33 toeren, t Nieuws. 23.00 Nws- 23.02 33- ruz.magazine. (24.00 0.05 Radiojournaal.) W3. _,GIë VLAAMS 5.33 De eerste toast ;ws 8.20 Klassieke .00 Nieuws. 9.15 iten en pleinen. 9.30 jon. 10.00 Nieuws, irkestorama. 10.30 o. 11.00 Operettemu- Nieuws, mededelin- 30S-beriehten. 12.08 kroniek. 1215 Licht gramma. 12.50 Bui persoverzicht. 13.00 actualiteiten, weerbe- toneelagenda. Aansl.: iziek. 13.55 Beursbe- L4.00 Nieuws. 14.03 0. (15.00 Nieuws).) nws en beursberich- Licht muziekpro- 17.00 Nieuws en me- 1. 17.10 Lichte or- van vroeger. 17.55 »1. 18.00 Nieuws. de soldaten. 18.28 rtberichten. 18.30 ;se godsdienstige uit- 18.45 Sport. 18.55 en. 18-57 Lichte mu- Nieuws en actuali- i.30 Lichte muziek, irig Engels. 19.45 O- Kunstbezit. 20.00 Mu- ïmma. (20.30 Boek- 21.00 Splinter- L.05 Amusementspro- 22.00 Nieuws- 22.05 iziekprogramma. 23.00 ^3.10 Lichte platen. Nieuws. f HIER.Cuew! J n i*r SANTA BARBARA Cali- fornië (AP) De Turkse con sul-generaal en zijn vice-con sul zijn zaterdag in het Bilt- more hotel in Santa Barbara doodgeschoten. Een grondspe- culant uit Santa Barbara is in verband met de moorden ge arresteerd. De Turkse consul, Mehmet Baydar, was overleden bij aan komst in het St. Francis zie kenhuis. Zijn plaatsvervanger, de dertigjarige Bahadir Demir, stierf kort nadat hij in het zie kenhuis was opgenomen. De 77-jarige George M. Ya- nikian uit Santa Barbara is voor verhoor gearresteerd. NOORDWIJKERHOUT Op dit moment was de stemming nog zoals het Landelijk Pastoraal Overleg wenste: pais en vree. Bernard kardinaal Alfrink in gesprek met de pro-nuntius mgr. A. Felici. (ADVERTENTIE) i 100 iaar geleden werd de leprabacterie ontdekt 25 iaar geleden vond men hèt geneesmiddel ertegen: dds en toch: de wereld kent nog zeker (zaterdag 27 januari 1973 ncrv-tv) wereldlepradag 1973 kan men met recht noemen. daarom: giro 34 36 OO tri.v. stichting wereldlepradag nederland, voor 2,50 redt u een kind. voor ƒ11,geneest u een slachtoffer. wereldlepradag den haag stop lepra! bij het „jubileum". en via de banken IIIMIIIIIIIIIIIIIHIMMIIir^ (Vervolg van pagina 1) In de verklaring werd ge constateerd dat tussen KVP en ARP enerzijds en VVD en DS'70 anderzijds nu geen re geringssamenwerking mogelijk is gebleken. Aanvankelijk luidde de tekst, dat de confes sionelen niet meer met de VVD en DS'70 wilden samen werken, maar dit ging de meerderheid van de partijraad 'e ver omdat het „afzweren van de VVD" feitelijk niet door de voltallige KVP- en ARP-fracties is gebeurd. De KVP'ers en Anti-Revo- ■utionairen die door hun keus verantwoordelijk zijn voor de breuk met „rechts" werden zaterdag met luid applaus be loond voor hun moedig „ver- zei Den Uyl onderstreepte uog eens dat deze keus echter n°g geen duidelijk kiezen voor hnks betekent. Op de KVP BELGRADO (AFP) Be leden van de Zuidsla- vischc federale regering krggen met ingang van 1 februari tien procent minder salaris. Deze maatregel is een gevolg aan een onlangs aanvaar de wet waarbij alle dien sten die geld van de be groting ontvangen, de op dracht kregen Zich van hun schulden te kwijten. stellingen die dit viet deden, zouden tien procent minder geld ont vangen voor hun salaris sen. r.y,ol,?e?s het bl"d „Po- utika is de federale re gering niet in staat geble ken bepaalde schulden af te betalen. Daarom zien de ministers volgende maand hun salaris met tien procent verminderen. rust nu een grote verantwoor delijkheid, zei hij. Een positie ve houding van de confessio nelen ten opzichte van een progressief minderheidskabi net kan een klimaat scheppen waarin op langere termijn sa menwerking op regeringsni veau tussen partijen als KVP en ARP en de progressieve combinatie mogelijk wordt, al dus gaat de verklaring van het partijbestuur verder. Er staat verder in, dat nu een socialistische formateur moet worden aangewezen, die nagaat of een progressief ka binet onder Den Uyls leiding met zijn werk kan beginnen. Hoewel dit niet in de verkla ring tot uitdrukking wordt ge bracht zal het voor de verkie zingen gepresenteerde deelka- binet voltallig de basis moeten vormen van het definitieve kabinet. „Er wordt niemand geofferd", zei voorzitter André van der Louw In de verklaring staat ook, dat deelneming van confessio nelen niet het gevolg mag zijn van programmatisch onderhan delen. Er wordt met het pro gram niet gerommeld, aldus Van der Louw. Wel mogen de confessionele bewindslieden eigen punten inbrengen, als ze maar niet in strijd zijn met het linkse program. Amsterdammer Pelle Mug heeft getracht een motie aan genomen te krijgen, waarin steun wordt beleden voor een confessioneel minderheidska binet. „Niet omdat ik de con fessionelen zo graag wil, maar omdat een confessioneel kabi net altijd beter is dan een zogenaamd progressief kabinet waarin confessionelen meewer ken". zei hii. Opmerkelijk was de stel- lingname van het gewest Zee land, dat elke vorm van sa> menwerking met de confessio nelen afwees. Eerder had Zee land laten weten, dat er juist wel met a" "eren dan D'66 en PPR me si worden samenge werkt. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Hoop op een rechtvaardiger wereld en tegelijk onmacht bij het zoeken naar een ge meenschappelijke visie en naar concrete oplossingen heb ben de eerste zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg, het afgelopen weekeinde in Noordwijkerhout, beheerst. Maar al was het hoofdthema van gesprek de „rechtvaardig heid in de wereld", de tekens van vooral de onmacht kwa men juist op de meest dramatische wijze tot uiting toen zaterdagmiddag de situatie in het bisdom Roermond op vaak emotionele wijze werd besproken. Uit het feit dat mgr. Felici demonstratief uit de vergade ring wegliep na de zeer be heerste woorden van de Lim burgse deken dr. P. v. d. Baar. die als eerste de Roermondse situatie aansneed, kon afgeleid worden dat de pro-nuntius elk woord dat aan de gebeurtenis sen na de benoeming van mgr. Gijsen gewijd werd, verboden heeft willen zien. Dr. v. d. Baar getuigde, namens de Limburgse delegatie, van de pijn, waaraan velen in het Limburgse lijden. Hij vroeg om hulp uit de Ne derlandse kerkprovincie, „dit temeer omdat wij in Limburg het gevoel hebben, dat ons dio cees het kind van de rekening is van alles wat er in de afge lopen jaren in de Nederlandse kerkprovinvie is gebeurd". Na hem en na het vertrek van Felici sprak bedrijfsaalmoe- zenier F, Adams in een veel fellere toespraak o.m. van „een nationaal en internationaal krachtenveld van ultrarechtse kapitalisten, politici en religi euze fanatici rondom de stich ting Katholiek Leven", dat al jaren had aangestuurd „op overname van de macht over de bisschopszetel van Roer mond". De heer Adams zin speelde ook op bedekte wijze op een vergelijking van de pro nuntius met Judas. Later zei kardinaal Alfrink hiervan dat het hem zeer speet dat dat ge zegd was, al zei hij ook getrof fen te zijn door de handreiking van Adams. Deze laatste was namelijk na zijn toespraak naar mgr. Gijsen gelopen om hem een hand te geven. Bisschop Gijsen nam die hand aan. Later bood de heer Adams ook zijn excuses aan. Hij en nog andere Limburgse sprekers vroegen evenals deken v. d. Baar de andere delegaties om hulp, advies en bemoedi ging. Maar concrete hulp bleef beperkt tot enkele bemoedigen de woorden van bisschop Möl- ler van Groningen, kardinaal Alfrink en de vertegenwoordi ger van de gereformeerde ker ken dr. K. Dronkert, een aan bod van de augustijner provin ciaal J. Saelman namens de re ligieuze oversten om eventuele diensten te bewijzen in het conflict, en drie flessen wijn van de Haarlemse delegatie voor mgr. Gijsen, deken v. d. Baar en aalmoezenier Adams. Aarzelend heeft het Lande lijk Pastoraal Overleg zich de rest van het weekeinde bezig gehouden met een baaierd van onderwerpen die met de (on)- rechtvaardigheid in de wereld te maken hadden. Hierbij werd ook intensief in werkgroepen gewerkt. Tot echte discussies kwam het echter niet vaak. Men heeft vooral terrein ver kend en moties en resoluties zijn bewust vermeden. In de slotvergadering van gistermid dag kwam de vergadering tot enige concretisering nadat vrij dag en zaterdag vooral gespro ken was over het leren zien en signaleren van rechtvaardig- heidsopgaven door kerk en christenen. Uit de werkgroepen van de 7 diocesane delegaties kwamen als voornaamste concrete pun ten, waarover moet worden gedacht: 1. de verhouding rijk- arm in deze wereld, vooral toe gespitst op het probleem van de gastarbeiders; 2. de onmon digheid in kerk, samenleving en bedrijf; 3. onze prestatie maatschappij. Hieraan voegde pater Sael man de inbreng toe van de Ne derlandse missionarissen. Mgr. Simonis, die zich hierbij volle dig aansloot, vroeg ook aan dacht voor de Surinamers in onze samenleving, van wie er in het bisdom Rotterdam alleen al zo'n 20.000 aanwezig zijn. Dr. G. Zuidberg van de voor bereidingscommissie „Recht vaardigheid" opperde het idee om per bisdom trainingsweek enden te organiseren waar men elkaar zou kunnen oefenen in het oplossen van rechtvaardig heidsproblemen. Het voorstel om een speciale raad voor kerk en samenleving in te stellen kreeg een weinig gunstig onthaal, omdat men doorgaans vond dat er voor rechtvaardigheidsvraagstukken reeds voldoende organen zijn, Bij een eventueel volgend pas toraal overleg komt de zaak op nieuw aan de orde, zo werd be sloten op initiatief van de Bre dase delegatie. De leden waren eenstemmig van mening dat dit pastoraal overleg op een nader tijdstip moet worden voortgezet. Over dit voorstel, het tijdstip en de onderwerpen zullen de bis schoppen overleggen met de beheerscommissie. Kardinaal Alfrink consta teerde tot slot dat het overleg met enige aarzeling was begon nen, maar dat er aan het eind een zekere tevredenheid te be speuren was. Het overleg zou nader voortgezet moeten wor den en de bisschoppen zouden graag willen zien op welke gronden, aldus kardinaal Al frink. Hij zegde een bisschoppelijke brief toe over pluriformiteit en verklaarde ook dat de bisschop penconferentie een half jaar geleden reeds begonnen is met een uitgebreide vastenbrief waarin zaken als soberheid, welvaartstaat en prestatiemaat schappij behandeld worden. Hij drong er op aan dat de proble men die in Noordwijkerhout aan de orde zijn gekomen door de diocesane delegaties worden doorgegeven aan het grondvlak. Het Nederlands episcopaat gaat binnenkort het Vaticaan verzoeken een permanent dia conaat van gehuwden mogelijk te maken, aldus deelde mgr. Staverman op de zitting van zondag mee. ROTTERDAM Koningin, prinsen en prinsessen hebben zaterdagmiddag in cognito het Russische Staatscircus in de Ahoghal te Rotter dam bezocht. Temid den van het publiek, v.l.n.r.: Carlos, Ire ne, koningin Juliana, Claus, Johan Friso, Constantijn, Beatrix en Willem Alexan der. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) Een 33-jarige Amstelvener is met een ernstige hoofdwond in het .Wilhelminia Gasthuis in Am sterdam opgenomen nadat hij en een 31-jarige inwoner van Hellevoetsluis zaterdagochtend omstreeks half elf aan de Am- stel in de hoofdstad door twee nog onbekende mannen met een stuk ijzer waren neerge slagen. Zij werden daarbij be roofd van hun portefeuilles, horloges en ringen. Volgens de politie waren de slachtoffers in de nacht van vrijdag op zater dag in een homofielencafé met de mannen in contact zijn ge komen. Na het verlaten van het café zouden zij volgens hun verklaring steeds door het tweetal zijn gevolgd. HEERLEN (ANP) De Oran je Nassau Mijnen te Heerlen heeft de klacht ingetrokken, die het bedrijf in november bij de officier van justitie te Den Haag indiende tegen mr. dr. M. Imkamp, toen nog lid van de Tweede Kamer (D'66). (D'66). De Oranje Nassau Mijnen voelden zich „in eer en goede naam aangetast" door een open brief van de heer Im kamp aan de gemeentelijke en provinciale overheid in Lim burg. Mr. Imkamp schreef daarin onder meer: „De tijd lijkt aangebroken dat de eco nomische recherchedienst een onderzoek gaat instellen of DSM, de Oranje Nassau Mij nen en grote bouwonderne mingen zich niet aan grond- speculatie op grote schaal schuldig maken". De directie van de Oranje Nassau Mijnen heeft geen mo tivering gegeven voor het in trekken van de klacht. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 april treedt een nieu we regel in werking, waarmee het voor de politie een stuk een voudiger wordt om de geluidsproduktie van bromfietsen te con troleren. Een nieuwe meetmethode, die het ministerie van Ver keer en Waterstaat uniek noemt in Europa, maakt het mogelijk om het geluid dat een bromfiets produceert te meten op een halve meter afstand opzij van de uitlaat. Dit betekent een sterke ver korting van de zeven meter lange meetafstand die men tlians nog hanteert. De nieuwe methode biedt een aantal voordelen boven de hui dige: wordt de meting thans nog uitgevoerd hij rijdende brom mers, volgens de nieuwe methode moet de bromfiets tijdens het meten op de standaard staan (dus in stilstand). Daardoor is het mogelijk om het geluidsniveau te meten bij wisselend toerental in tegenstelling tot de meting thans, waarbij het toerental con stant blijft. Een bijkomend voordeel van de nieuwe meetmethode is dat men effectiever kan optreden tegen opgevoerde brommers, om dat die meestal ook teveel lawaai maken. De Engels, Duitse en Italiaanse overheid heeft belangstelling getoond voor deze me thode. (Vervolg van pagina 1) President Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam was al niet optimistisch in zijn rede op het ogenblik waarop de wapenstil stand van kracht werd. Hij zei dat de communisten het be stand „zullen blijven schenden". Het klokgelui, het geluid van slaginstrumenten en het spelen van het volkslied via luidspre kers op straathoeken, kregen er een bijklank door. Er was ook klokgelui in de Verenigde Staten toen het be stand zondagochtend om een uur Nederlandse tijd van kracht werd. Er werd een „dag van gebed" mee ingeluid die presi dent Richard Nixon had uitge schreven. Radio en televisie pasten hun programma's aan. Op Time Square in New York brandde in licht het woord „vrede". In de communistische landen werd het bestand een „overwin ning voor de rechtvaardige zaak" genoemd en de dag waar op het van kracht werd, „een dag die de geschiedenis van deze eeuw zal ingaan". Noord- Vietnam sprak de bereidheid uit goede betrekkingen met al le landen te onderhouden, ook met de Verenigde Staten. De Vietcong riep zijn aanhang op de strijd voor de hereniging van Vietnam voort te zetten. In Hanoi dat sinds de Ame rikaanse bombardementen meer in schuilkelders dan erbuiten geleefd had normaliseert de situatie zich. Paus Paulus VI noemde zondag de hulp aan Vietnam in een toespraak tot mensen op het Sint Pieters plein, „het gebod van het ogen blik", „De oorlog is afgelopen. Is hij werkelijk afgelopen? Wij hopen het uit de grond van ons hart". De organisatie van het inter nationale toezicht op de wa penstilstandsbepalingen in Zuid- Vietnam heeft zondag al de nodige complicaties opgeleverd. Vertegenwoordigers van het Zuidvietnamese Bevrijdings front die in het gezelschap van Noordvietnamese functionaris sen per vliegtuig uit Parijs in Saigon aankwamen, weigerden het toestel te verlaten omdat SCHIPHOL (ANP) De Su rinaamse minister-president, dr. Jules Sedney, is zaterdag morgen van Schiphol naar Pa ramaribo vertrokken. De pre mier die sinds 3 januari vooi besprekingen met de regering in Nederland was, heeft zijn bezoek eerder afgebroken in verband met de arbeidsonrust in zijn land. In Suriname staken de doua niers door ondanks een verbod van de kantonrechter. Ook de werknemers bij de Surinaamse Waterleiding Maatschappij zijn nu in staking gegaan. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Justitie heeft 'n beloning van tienduizend gul den uitgeloofd voor degene, die de politie in Deventer op het spoor kan brengen van de moordenaar van de Deventer bar-eigenaar Tj ailing Tj alleens. Tjalling Tjalkens werd op 12 december vérmoord. Pas drie weken later vond de politie het lijk van de 28-jarige man in een middeleeuwse put, mid den im zijn bar. de Zuidvietnamese douane hen de gebruikelijke formulieren wilde laten invullen. De verte genwoordigers van het front zagen hier een verkapte erken ning van de rechtsmacht van de Zuidvietnamese regering in. Door hun optreden dreigden de besprekingen die de ver schillende Vietnamese stromin gen maandag in Saigon moe ten beginnen over de organisa tie van het toezicht op de uit voering van het bestand in het honderd te lopen. De verdere ontwikkelingen in de Vietnamese kwestie: Amerika heeft zaterdag voorgesteld de vredesconferen tie over Vietnam op maandag 26 februari te laten beginnen. V.S. hebben zich echter nog niet uitgelaten over de plaats van de conferentie. Op de eerste zittingsdag van het nieuwe Japanse parle ment heeft premier Tanaka verklaard dat zijn regering zal ijveren voor een conferentie van landen in Azië en het ge bied van de Stille Oceaan voor het consolideren van de vrede in dat deel van de wereld. Prins Norodom Sihanoek, het in Peking in ballingschap verblijvende ex-staatshoofd van Cambodja, heeft zaterdag op een persconferentie verklaard dat hij bereid is Henry Kissin ger te ontmoeten voor onder handelingen over beëindiging van de oorlog in Cambodja. President Lon Nol van Cambodja heeft gisteren be kendgemaakt dat zijn troepen met ingang van maandag 0.700 uur plaatselijke tijd alle aan- valsacties zuilen staken. LONDEN (Reuter) De leider van de Britse Labour- oppositie, Harold Wilson, Wilson, heeft zaterdag ver klaard, niets af te weten van een afgeluisterd telefoonge sprek tussen premier Kosy- gin van de Sovjet-Unie en partijleider Breznjev, tijdens een bezoek dat Kosygin in 1967 aan Engeland bracht. Wilson, die in 1967 premier van Engeland was, zei dit naar aanleiding van 'n getuigenver klaring van vrijdag in het pro ces te Los Angeles inzake de Pentagon-documenten. Dit proces heeft, zoals jl. zaterdag in een deel van onze edities hebben gemeld, betrekking op geheime documenten van het Amerikaanse ministerie van defensie over Vietnam, die door de twee verdachten, Da niel Elisberg en Anthony Usso, de Amerikaanse pers in han den gespeeld zouden zijn. In de getuigenverklaring van vrijdag heette hei. dat de Britten een telefoonge sprek hebben afgeluisterd dat Kosygin, die in Engeland met Wilson besprekingen over de oorlog in Vietnam voerde, met Breznjev in Moskou had. Wil son zei zaterdag, dat er voor zover hij wist, zeker geen te lefoongesprek door de Engel sen is afgeluisterd. Vrijdag is in het proces te Los Angeles ook door een getuige gezegd, dat de Britse regering een Amerikaanse agent, een zeke re Chester Cooper, verborg in het gebouw, waar Kosygin en Wilson besprekingen voerden. Een woordvoerder van Wil son heeft wat dit punt aan gaat, verwezen naar een boek met nrmoires v. Wilson. Hier in zegt de Britse oud-premier dat de toenmalige Amerikaan se president Lyndon Johnson toestemming had gegeven voor de aanwezigheid van Cooper te Chequers, het buitenverblijf van Britse premiers. Volgens Wilson was Cooper niet in een positie om te weten wat Kosy gin en Breznjev tegen elkaar zeiden. Cooper had ook geen afschriften van documenten gekregen. Cooper was in Che ques als speciale vertegen woordiger van de Amerikaan se president, die in het bijzon- Ier con« niet het Witte Huis meest onder houden, aldus Wilson. PAMPLONA (EFE-RTR) Moe en ongeschoren maar in goede gezondheid is zaterdag ochtend vroeg, zoals in een deel van onze edities van za terdag nog gemeld, de Spaanse miljonair Felipe Huarte bij zijn gezin teruggekeerd na tien da gen geleden te zijn ontvoerd door de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Er zijn acht personen gearresteerd. Over de behandeling door zijn ontvoerders zei hij zich niet te kunnen beklagen. De 45-jarige Huarte wordt beschouwd als een van de rijk ste mannen in Spanje. Hij be zit een uitgebreid industrieel concern in Pamplona. Volgens kringen die in nauw contact met de familie staan, is voor zijn vrijlating een losgeld van 50 miljoen peseta (circa 2,5 miljoen gulden) in Amerikaan se dollars en Westduitse mar ken betaald. Ook werden de andere eisen van de Basken, zoals het weer in dienst nemen van 14 ontslagen arbeiders en een algemene loonsverhoging ingewilligd. De miljonair werd vlak ten zuiden van Irun aan de Spaans- Franse grens vrijgelaten, nadat hij geblinddoekt ruim een uur met een auto was meegeno men. HOLLYWOOD (AFP) De bekende Amerikaanse acteur Edward G. Robinson is in Hol lywood overleden. Hij was vo rige maand 79 jaar gewor den. Kort geleden had hij zijn hon derdste filmrol voltooid. Hij was als Emanuel Gol- denberg in de Roemeense hoofdstad Boekarest geboren. Zijn ouders hamen hem mee naar de Verenigde Staten toen hij tien jaar was. Aanvanke lijk wilde hij advocaat wor den, maar in plaats daarvan werd hij een van de bekend ste gangsters op het witte doek. Hij kreeg in 1931 naam in „Little Caesar". Tu«- sen 1930 en 1950 maakte hij 70 films d;e ongevee 50 mil joen doll, fachten.

de Stem | 1973 | | pagina 5