Niet meer speel ruimte voor DenUyl AMERIKA BOMBARDEERT AANVOERROUTES IN LAOS Bestandsovereenkomst in Parijs getekend, maar: Het einde van een lange oorlog Pastoor van Sl-Jansteen verbiedt bloemen op baar Geen scheve schaats van onze amateurs Felici zorgt voor incident op Pastoraal overleg DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Dienstplicht afgeschaft in Amerika Hans van Helden wint zilver MEYER SlUYSER OVERLEDEN Politie arresteert man uit öudenbosch voor brandstichting 111 Zegge Jongen uit Hulst omgekomen editie voor weerbericht op-0ver de SCHULD SCHENDINGEN Oude Egyptenaar NAC Bokser dood Prins Bemhard bezoek! Bali 113e jaargang no. 17241 ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 21341, Postgiro 1114111 STEM Maandag 29 januari 1973 Plaatselijk regen Plaatselijk enige regen of motre gen, eerst in het noordwesten van het land. Matige tot krachtige wind uit noordwest tot west. Minimum 2, maximum 6 graden. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ge sprek, dat de fractieleiders van het linkse en het confes sionele blok vandaag onder leiding van de kabinetsfor mateur met elkaar hebben, zal naar alle waarschijnlijk heid geen verandering meer brengen in de patstelling waarin het politieke spel rond de formatie terecht is gekomen. De partijraad van de PvdA heeft fractieleider drs. J. Den Uyl namelijk niet meer speel ruimte gegeven, dan hij voor zichzelf al had uitgezet. Dit betekent, dat voor links nog steeds als oplossing van de crisis geldt: de vorming van een progressief minderheidska binet, waarin confessionelen en partijlozen zitting kunnen ne men, mits ze het progressieve regeerakkoord zonder meer on derschrijven. Een en ander blijkt uit een door de partij raad onderschreven (en door hem zelf opgestelde) bestuurs- verkiaring, die beschouwd kan worden als een adhesiebetui ging met het totnutoe door Den Üyl gevoerde formatiebeleid. Van confessionele zijde was dit weekeinde geen commen taar te krijgen op de verkla ring. Men kan echter moeilijk aannemen dat zij Rupert van daag groen licht zullen geven om aan de koningin te advise ren tot de benoeming van een socialistische formateur over te gaan. In de verklaring van de PvdA zitten nauwelijks ope ningen, die de confessionelen over de drempel kunnen ha len. Hoewel Den Uyl er op de za terdag in Utrecht gehouden partijraad enkele malen toe werd uitgedaagd heeft hij op nieuw niets willen zeggen over de getalsverhouding binnen zijn kabinet. In de verklaring is er sprake van „enkele con fessionele en/of partijloze per sonen", die men tot het pro gressieve kabinet wil toelaten. Een poging om confessione len en partijlozen geheel uit te sluiten werd overigens met grote meerderheid verworpen. „Op die manier komen we in ieder geval niet aan macht", zei Den Uyl, die zijn partijge noten voorrekende dat een der- t j kabinet al direct de eer ste dag naar huis kan worden gestuurd, reden waarom Rup pert er gezien zijn opdracht met eens aan zal willen begin- nen. (Vervolg op pagina 5) 'Van een onzer verslaggevers) riiSre Gisteren lieeft de een inwoner van er vn aangehouden die darnn!' WOr<U verdacht zater- hebhn Zegge brand te huis een w°on- kinderen nl n sIiePen vier de Pe onders ontdekten huisiuvamen" rnnd uur van°de 00^^ ingr«Pa" den aL en buren kon" red Mei kmderen worden ge- boveiS e™mers water werd worSvi de brand t°t de lie r beperkt. lie7r;,ner geperkt. Niemand van de eventue- Dolitio Stl7htmg kon de rijks- mea 5 g'steravond nog geen dèrzoek doen- «et gang knWa3 -n°g vdl°P aan de huis J? 4 eigEMlaar van het kerd ne gln br„and veTZe" RuonVin u brandweer van Wen. VL iefl het Missings- men o„ b"ren overgeno- gezutgd V°°' de "sMusaing STRIJD IS NOG NIET GELUWD 0 De ministers van Buitenlandse Zaken van Noord-Vietnam, Nguyen Duy Trinh (boven) en Amerika, Williams Rogers (on der, zetten hun handtekening onder de bestandsovereenkomst. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In twee uiterst sombere plechtigheden waarvan vooral de eerste zich door een ijzige atmosfeer kenmerkte is za terdag in Parijs in totaal 30 minuten een formeel en principieel eindè gemaakt aan de langste oorlog van de hedendaagse geschie denis. Met 32 handtekeningen van de Zuidvietnamese en de Viet- congministers van Buitenlandse Zaken en met meer dan dubbel zoveel van die van de Verenigde Staten en Noord-Vietnam on der de Engelse en Vietnamese teksten van de bestandsovereen komst werd besloten vanaf zondag 0 u. G.M.T. een einde te ma ken aan de oorlog in Vietnam. De ondertekeningsceremonie had in twee fasen plaats: de eer ste in de voormiddag toen alle belligerenten de stukken teken den (hoewel voor de Vietcong en Zuid-Vietnam een technische spitsvondigheid toegepast moest worden omdat de vertegenwoor digers van Saigon niet op hetzelfde vel als dat van de Viectong wilde tekenen, en in de namiddag toen alleen Amerikanen en Noordvietnamezen een speciale protocol ondertekenden van bilaterale aard over het ruimen van de Amerikaanse mijnen in de golf van Tonkin. Beide ceremonies verliepen zonder dat daar bij een woord gewisseld werd aan de grote ronde tafel waaraan sedert 13 mei 1968 in 174 voltallige bijeenkomsten gepoogd was een einde aan het conflict te maken. De ondertekening in de voormiddag kenmerkte zich door een diepe ernst en doodse stilte die alleen onderbroken werd door het klikken van fototoestellen en het snorren van filmcamera's. De vertegenwoordigers van de Vietcong en van Zuid-Vietnam vermeden het elkander aan te kijken. Het enige moment waarop zich een relatieve ontspanning bij de ondertekening voordeed, en waarbijmen een vleug van een glimlach kon opvangen, deed zich voor toen de ministers van Buitenlandse Zaken de pennen waarmee zij de handtekeningen gezet hadden, als historische herinneringen onder hun medewer kers en delegatieleden verdeelden. Tot grote verwondering ver nam men evenwel later dat tijdens de cocktail die door de Franse regering in een vertrek naast de conferentiezaal georga niseerd was, plotseling het ijs gebroken bleek. Amerikanen, Noordvietnamezen, Vietcong en Zuidvietnamezen klonken en dronken elkander toe en minister Tran van Lam van Saigon en mevrouw Binhminister van Buitenlandse Zaken van het Bevrij- dingsfrqnt voerden na op de vrede gedronken te hebben een langdurig en zelfs vriendschappelijk gesprek met elkaar. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN Pastoor Van Leeuwen te St-Jansteen heeft tijdens een dezer dagen gehouden uitvaartdienst nabestaanden van de overledene (de heer Joh. de Maat) verboden bloemen op de baar te leggen. „Dat is hier in St.-Janstecn niet de gewoonte", zei de pastoor tegen de in Amersfoort wonende heer C. de Maat, jongste zoon van de overledene. Volgens de heer C. de Maat heeft pastoor Van Leeuwen, toen hij weigerde de bloemen van de baar te halen, gedreigd de uitvaartdienst stop te zetten. De heer De Maat verklaarde, dat de pastoor hem zelfs in de kraag had gepakt om hem te dwingen de bloemen te ver wijderen. Kort daarna had de oastoor de uitvaartdienst toch vervolgd, aldus de veront waardigde zoon van de overle dene. „Het waren maar twee klei ne bloemstukjes: een van onze moeder en een van de kinde ren. De pestoor zei dat een- krans wél was tcgestaan", voegde de heer De Maat er nog aan toe. Pastoor Van Leeuwen zei ons desgevraagd, dat het ge beuren enorm is opgeblazen. „Ik heb inderdaad gezegd, dat het in St. Jansteen niet de gewoonte is bloemstukken op de kist te leggen. Dit om te voorkomen dat er in de do denmis een show-element komt. Het is echter niet waar dat ik gedreigd zou hebben te stoppen met de mis als de bloemen niet verwijderd zou den worden. Ook, is het niet juist dat ik iemand in de kraag zou hebben gepakt. Ik beschouw dit als honderd pro cent roddel", aldus pastoor Van Leeuwen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PARIJS/WASHINGTON/HANOI „Een nieuw tijdperk van vrede voor de mensheid", zo klonken de woorden van president Nixon zondag morgen om acht uur uit de transistorradio in Trang Bang. De rest van de toespraak ging verloren in een daverende bom-explosie. Bestand of niet zaterdag maakten Amerika en Noord- Vietnam in Parijs formeel een einde aan hun lange oorlog en brachten hun ministers van buitenlandse zaken met champagne een toast uit op wat Nixon de „broze vrede" heeft genoemd Noord- en Zuidvietnamezen gingen gisteren door elkaar af te slachten Ongeveer 100 Amerikaanse vliegtuigen bombardeerden na de afkondiging van het be stand in Vietnam Noordviet- namese bevoorradingsroutes in Laos. De vliegtuigen, waaronder B-52's ontmoetten gering lucht- afweervuur. Communistische troepen veroverden zesenzestig dorpen m de elf provincies rond Saigon en konden er 29 maar gedurende enige tijd be zet houden, verklaarden Zuid vietnamese militaire krin gen. Kolonel Dan Nhu Tuyet, commandant van de Zuidviet namese troepen in Trang Bang, verklaarde dat Zuidviet namese gevechtsbommenwer pers met napalm- en andere bommen communistische troe pen bestoken dale bij bovenge noemde stad op 48 kilometer van Saigon en bij Tam Quan op 470 kilometer ten noorden van de hoofdstad actief zijn. De communistische troepen gaan ook onverdroten door met de strijd om het bezit van de provinciale hoofdstad Tay Ninh in de gelijknamige pro vincie. Een woordvoerder van het Zuidvietnamese opperbevel in Saigon noemde de strijd de meest intensieve van de oor log. Wat betekent dat ze zelfs het Tet-offensief van de Viet cong in 1968 In de schaduw stelt. (Van onze redactie binnen land) HULST-LEIDEN-RIJNSA- TERSWOUDE Bij verkeers ongelukken in ons land zijn de afgelopen dagen minstens 14 mensen om het leven geko men. Zaterdagavond is de 16-jari- ge Paul Wagenaers uit Hulst in het St. Liduinaziekenhuis in zijn woonplaats overleden aan de gevolgen van een ernstig verkeersongeval, dat enkele uren eerder in Heikant plaats vond. Het slachtoffer zat achter op de bromfiets van zijn 18-j ari se broer, die bij de kruising Vylainlaan-Ellestraat, geen voorrang verleende en die ge schept werd door een Volks wagenbusje, dat bestuurd werd door E.W. uit Heikant. Aan de hand van de remspo ren heeft de politie berekend, dat de bestelauto een snelheid van bijna 100 kilometer per uur gehad moet hebben, ter wijl hij maar 50 mocht rijden. Daarbij liep Paul Wagenaers ernstig hersenletsel op. Zijn broer moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij is echter niet levensge vaarlijk gewond. Bij twee ongelukken, die za terdagavond Iaat in het Oost- groningse plaatsje Weende en in het Zuidhollandse Rijnsa- terswoude, gebeurden zijn drie doden gevallen. In Weende botste een auto tegen een boom. Daarbij kwa men de 24-jarige bestuurder uit Roswinkel en twee zestien jarige meisjes uit Ter Apel om het leven. In Rijnsaterswoude gebeur de een ongeluk, waarbij drie auto's waren betrokken. Een 69-jarige man en zijn 65-jarige echtgenote uit Amterdam wer den daarbij op slag gedood. Zondag overleed een dertigja rige man uit Ter Aar. Hij behoorde bij de vijf personen die bij het ongeluk verwon dingen opliepen. Twee gewon den zijn nog in levensge vaar. Elders in het land kwamen nog minstens 7 personen in het verkeer om het leven. Daarbij waren een 12-jarig meisje uit 't Harde, een 17- jarig meisje uit Reenen en een 20-jarige jongeman uit Ven- Jo. WASHINGTON (RTR) De Verenigde Staten hebben zaterdag de militaire dienst plicht afgeschaft na de onder tekening van de Vietnamese wapenstilstandsovereen komst in Parijs. De aftredende Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft in een boodschap a-an de minister voor de land macht, de marine en de lucht macht verklaard, dat hij geen verdere noodzaak van dienst plicht voorziet en dat de Ame rikaanse strijdkrachten voort aan op vrijwilligers moeten steunen. De dienstplicht in de V.S. bestond sinds de Tweede We reldoorlog. Hij werd in 1971 verlengd tot 30 juni van dit jaar en is dus vervroegd afge schaft. De Zuidvietmaimiezen en het N ationale B evrdj dingsfront blijven elkaar de schuld van de voortdurende gevechten ge ven. Nadat Zuid-Vietnam de communisten had beschuldigd van 53 bestamdsschendingen twee uur nadat de wapenstil stand van kracht was gewor den, beschuldigde de radiozen der van het front Saigon van het schenden van de bestands bepalingen. Zo zouden de re geringstroepen in de noordelij ke provincie Quang Tri com munistische stellingen hebben aangevallen. Het opperbevel in Saigon eiste de overwinning in deze actie op. Precies twee minuten voor het ingaan van het bestand, zo werd gezegd, veroverden mariniers een basiskamp aan de rivier da Cua Viet De Amerikanen, dite hun en gagement in Zuid-Vietnam zondagochtend beëindigden, werden ook nog slachtoffer van bestandssohendiin-gen. Twee helikopters en een trans portvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht werden na het ingaan van het best-and beschoten. Vier Amerikaanse militairen liepen verwondingen op- In zekere ziin zorgden de Amerikanen nog voor enig vuurwerk alvorens ermee op te houden: in de laatste 24 uur van hun engagement voerden ze nog 494 luchtacties uit, meer dan o-p enig voorgaand tijdstip sinds de tweede mei van vorig jaar, toen het er 618 waren. De B-52 stratoforten sloten hun aandeel in de oor log met 29 bombardementen af. Twee Amerikaanse vlieg tuigen werden neergescho ten. Een Zuidvietna-mees vlieg tuig maakte een vergissing van het soort als de Amerika nen wel gemaakt hebben: het wierp per ongeluk een bom op een kerk in de Mekong-Delta die vol vluchtelingen zat. (Vervolg op pag. 5) CAIRO (AFP) In Egypte is zaterdag een 150-jarige man overleden, die nog heeft deel genomen aan het graven van het Suez-kanaal. De in 1823 geboren man had 110 nakome lingen. Hans van Helden in actie. (Van onze sportredactie) BREDA Goeran Claes- son is in Grenoble Europees kampioen schaatsen gewor- den. Met deze prestatie heeft 1 de Zweed een einde gemaakt aan de 17 jaar van Nederland se, Noorse en Russische su prematie in de schaatssport. Het heeft er echter alle schijn van dat vooral de Nederlan ders hun machtspositie bin nenkort weer zullen innemen. De „amateurs" van Leen Pfrommer deden het in Gre noble uitstekend. Allereerst was er de fraaie tweede plaats van Brabander Hans van Hel den, de man die zijn eerste schaatslessen van oud-elfste- dencrack Anton Verhoeven gekregen heeft. Jappie van Dijk was superieur op de lan ge afstand en won zowel de vijf als de tien kilometer. Qua belangstelling was Gre noble 'n fiasco. De kampioen schappen, die de eerste dag onder barre weersomstandig heden moesten worden ver reden, trokken alles bij elkaar zo'n duizend bezoekers, waar van het grootste gedeelte uit Nederland kwam. Sten Stensen, die met zijn puntentotaal van 179.156 nor maal op de tweede plaats zou zijn geëindigd, werd gedis kwalificeerd wegens een foute wissel op de tien kilometer. Door deze wisselaffaire ver speelde Stensen ook een over winning op de tien kilometer en evenals indertijd met de dramatische wisselfout van Jan Bols, kon de wedstrijd leiding niet anders doen dan de Noor diskwalificeren. De achtste finales van het toernooi om de Nederlandse voetbalbeker hebben wel voor veel belangstelling, maar niet-1 voor sensationele uitslagen gezorgd. Elinkwijk, de enige amateurclub die zich bij de laatste zestien plaatste, ging met 04 ten onder tegen NAC en het treffen tussen PEC Zwolle en Feyenoord eindig de in een 13 zege voor de Rotterdammers. Sparta, dat dit seizoen moeilijk te klop pen is, redde het maar net tegen Amsterdam. De loting voor de kwartfinales heeft het volgende resultaat opgele verd: PSV - Sparta, NEC - Feyenoord, FC Den Haag - NAC en AZ '67 - Twente. De 22-jarige Japanse bok ser Noboero Oykawa is zater dag overleden, ongeveer acht tien uur nadat hij tijdens een gevecht in Agana op Guam in elkaar was gezakt. Men heeft nog geen doodsoorzaak kunnen vaststellen. (Zie voor uitgebreide repor tages onze sportpagina's). (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Met behulp van een goede relatie hebben de Nederlandse bisschoppen pronuntius mgr A Felici kunnen bewegen terug te komen op het Landelijk Pasioraal Overleg in Noordwijkerhout, waar hij zaterdagmiddag boos weg gelopen was. Het incident vond plaats on middellijk nadat de Limburgse deken dr. P. v. d. Baar een ernstig, maar waardig en objec tief betoog had gehouden over de situatie in het bisdom Roermond, waarin hij de Ne derlandse kerkprovincie vroeg om hulp. Tijdens de toespraak BCSSCM (ANP) Op de joodse begraafplaats in Bus- sum is gistermorgen de heer Meyer Sluyser begraven. Afgelopen vrijdag kwam bij plotseling te overlijden. Meyer Sluyser is 71 jaar geworden- Hij verwierf vooral grote be kendheid als journalist en ra- dioeommebtator. van de Roermondse deken kon men de pronuntius zijn akten- tas al zien pakken. Onmiddellijk nadat mgr. Fe lici demonstratief de zaal was uitgelopen, ging dr. Marga Klompé, lid van de Bisschop pelijke Beleids Kommissie hem achterna en probeerde hem in de gang te bewegen te blijven. Zij wees op de vrijheid om te spreken in deze vergade ring en op de waardigheid van het betoog van de deken, maar de pronuntius antwoordde slechts dat hij de vrijheid had om weg te gaan. De volgende morgen was hij echter weer aanwezig in de eucharistievie ring en bleef hij ook de rest van de dag. Kardinaal Alfrink dankte in zijn slottoespraak mgr. Felici voor diens „aanwe zigheid en wederkomst", waarop een luid applaus volg de. Gistermorgen ontstond ech ter opnieuw onrust onder de deelnemers aan het Overleg, omdat bisschop Gijsen onvind baar bleek te zijn. Pas na de eucharistieviering verscheen hij weer, maar bij het, slot van de vergadering gistermiddag was hij weer vertrokken. Kar dinaal Alfrink verklaarde la ter dat de bisschop hem had gevraagd te zeggen dat hij was weggegaan, „omdat hij zich echt niet goed voelde." Teleurstelling leefde overi gens op dit Pastoraal Overleg over het feit dat bisschop Gij sen het gehele weekeinde in het openbaar geen mond heeft open gedaan, hoewel meer dan eens, zowel door de Limburgse delegatie, als door andere de legaties en op bedekte wij ze door de andere bisschop pen een beroep op hem werd gedaan om „een teken van hoop" te geven, in antwoord op de verschillende handrei kingen die uit de vergadering werden gedaan „over de me ningsverschillen heen". (Zie over het gespreksthema „Rechtvaardigheid in de we- reld"-pagina's.) DJAKARTA (ANP) Prins Bernhard komt vandaag voor een driedaags bezoek aan op het eiland Bali. Hij brengt dat bezoek op doorreis naar Aus tralië. Op de terugreis zal de priflg onder meer een bezoek bren gen aan president Soeharto.

de Stem | 1973 | | pagina 1