„Bevorder plan voor vaste oeververbinding" Provinciale Staten: industrie bij Baalhoek woning bouw Raad voor arbeidsmarkt in zet zich voor Z.-V1. Drs. Verburg: oplopende conjunctuur helpt Z.-Vl. niet NU RUGGESPRAAK OVER STREEKPLAN 0.-Z.-VL. Projecten nodig Peuter liep onder auto SGP tegen subsidie „Jubilate Deo" li |i I j? ZEEUWSE RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT: **ïr- OUDERS NFORMATIE- fl) IN VACHT Onbestendig MEDISCH COMITé NEDERLAND-VIETNAM postgiro 1090400 GEZINSDAG NCB- VROUWEN VERDEELD MOTIE Wensen Keuze Balans Duidelijk x\ *V> w Zaterdag 19 rg: r.-k. kerk, zon- [0.30 uur. Parochie- nbartstraat), zater- zondag 10.30 en 19 'stieviering. rum te Hoeksteen: [laan), zondag 11.30 ■istieviering. H. Eligius, tel- Zaterdag 19 uur, en 10.30 uur r: O.L.V. Hemel- 01195-214. Zondag 8 ie: Zaterdag 19 uur, en 10 uur. ïath: (Kerk Honte- erdag 7 uur. zondag Gent: H. Maria He- tel. 01158-1661. Za- 15 uur, zondag 8-30, mr. ijke: Dorpsplein, za- uur, zondag 10 it: Hulpkerk. Zater- zondag 9 uur. t.-Jan de Doper, tel. Zaterdag 19 uur, 0 en 19 uur. H. Ant. van Padua, 1-418. Zaterdag 19 g 9 en 10.45 uur. en: H. Willibrordus, 0-2327. Binnenstad: L9 uur, zondag 11.45 ïiteitskerk. zaterdag zondag 9 uur en Kruiskerk (Hoek) uur. Opstandings- irdag 17 u„ zondag u. en: Parochiekerk, terdag 19 uur, zon- L0 en 12 uur. Open enburg, zondag 11 en r: Martinuskerk, za- uur, zondag 10.30 ■pe: H. Maria V 8-527- Zaterdag ig 8 en 10 uur. te: O.L.V. Tenhem tel. 01176-284. Z uur. zondag 8.30 aat: Zaterdag 19. 1 ig 10 uur. H. Anna. Zaterdag zondag 9.45 uur- efonisehe informatie 3 (Hansweert). •pe: Zaterdag 17.15 ag 10 uur. ter Muiden Geen 09.30 uur ds. D. J. 09.30 uur ds. J. L. ik. Grote Kerk: ur ds. E. J. Rietveld. Herderkerk: 10.00 G. C. Vijzelaar: ur ds. J. A. Poelman, dingskerk: 09.00 uur Poelman. dkerkje 11.00 uur d. Hoek. e 09.30 uur ds. L. H.D. 10.00 en 19.00 uur r. Deinum H.A. e 09.30 uur ds. J. oek. kerk n Noordstraat: ;n 17.00 uur de heer ag. Opstandingskerk: uur de heer Ver- kerk (Vrijge- 10.00 en 15.00 uur ds. Wielen. ref. kerk 10.00 en 14.30 uur J. van Vuuren. gemeente 09.30 en 14.00 uur nst. :n Vlooswijkstraat: 14.00 en 18.00 uur nst. gemeente (Syno- 10.00 en 14.30 uur mst. en Frans Halslaan en 15.00 uur lees- :ref. gemeente en 09.30, 14.00 en uur ds. A. de Reu- des heils en 09.30 uur bid- 10.00 en 19.30 uur komst. i onze correspondent) VACHT Een groot ouders van leerlingen hoogste klas hebben op lisschool in Koewacht orlichtingsavond bijge- waarop de mogelijkhe- a het voortgezet onder- jn toegelicht. Verschil- »nderwijskrachten heb- deze avond uitvoerig lit onderwerp gespro- alleen uit Koewacht voor deze avond veel telling, maar ook uit rpe. De bijeenkomst ngeleid door voorzitter :r van het Koewachtse nmité. Rector P. Boeren Ie Janseniusscholenge- hap ging ver-olgens in asnect. van het voortge- niderwijs. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een evenwichtige arbeidsmarkt in elk van de drie deelgebieden in Zuidwest-Nederland (Zee land, Brabant en Zuid-Hol land) is een noodzakelijke voorwaarde voor het effectue ren van welke plannen dan ook, welke men voor dit ge bied heeft. De drie raden voor de arbeidsmarkt in Zuidwest- Nederland hebben dit als hun eensgezind standpunt te ken nen gegeven in een advies aan de voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER). Het advies van de drie regionale raden vormt een reactie op het zgn. „paarse boek" (de ont wikkeling van Zuidwest-Ne derland) van de rijksplanolo gische commissie. Het „ZuMwestnedeirtlandse" advies kwam gisteren ter sprake in een vergadering van de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt, die aan de hand van een verslag over 1972, alle ontwikkelingen rond werkge legenheid, gepaard aan ruim telijke problemen, dliie nu ac tueel zijn, de revue liet passe ren. Daarbij werd een ding ten volle duidelijk: de situatie op de arbeidsmarkt in Zeeuwsch- Vlaanderein is structureel fout. De Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt, die zich ten doel heeft gesteld om niaiar harmo nie op de arbeidsmarkt te streven, houdt zich dan ook actief bezig met het bevorde ren van de plannen voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Dit onderdeel San de Zeeuwse infrastructuur an de twee arbeidsmarkten in de provincie, die nu door de Westerschelde van elkaar worden geïsoleerd, verbinden, tot welzijn van het gehele Westerschelde-bekken, zo meent de raad. Binnen de Raiad voor de Ar beidsmarkt vindt voortdurend overleg plaats over de metho de om tot een beleidsvaststel- ling voor Midden-Zeeland te komen, welke ook op Zeeuwsch-Vttaanderen en Noord-Zeeland van toepassing zal kunnen zijn. In conareto kan de raad, te rugziende op 1972, weiniig ver heffends mededelen. Wat woningbouw en bouw nijverheid betreft, vernam de naad van de hoofdingenieur- directeur voor de Volkshuis vesting in Zeeland, ir. D. Huisman, dat deze somber ge stemd is over de mogelijkhe den welke Zeeuwsch-Vlaande ren in dit opzicht biedt. Er is een prognose opge steld met betrekking tot de afvloeiing uit de landbouw in Zeeland. In de jaren tot 1975 r jaarlijks 32Et arbeids- i vni;j komen, doch al leen indien er voldoende ver vangende werkgelegenheid voor deze mensen is. Zouden die vervangende mogelijkhe den ontbreken, dan ontvangt de landbouw werkend aan haar eigen structuurverbete ring daar de weerslag van Ook de raad voor de ar beidsmarkt heeft het opgeno men voor - bevordering van het algemene leefklimaat in Zee land, dat deze provincie als vestigingsbeleid voor bedrij ven nu eenmaal aantrekkelijk maakt. „Het is dringend nodiig, dat het rlïjk extra bijdragen geeft voor de meest noodzake lijke voorzieningen en activi teiten op welzijnsgebied", meent de raad. „Het leefkli maat iin Zeeland zou bij uit blijven van de rdjkssteun, ver der achterop raken, hetgeen het voeren van een arbeids marktbeleid nog verder be moeilijkt", zo constateert de raiad. tiUè-r (Van onze correspondent) GRAAUW In het ge meenschapshuis wordt op woensdag 14 februari door de Katholieke Vrouwen Organisa tie van de NCB, afdeling Graauw, de jaarlijkse gezins dag gehouden. Voor de leden wordt een mis opgedragen, gecelebreerd door pastoor Michielsen, Hier na is er een gezamenlijk di ner, De KPJ, afdeling Graauw, zal om 20.00 uur een toneelstuk opvoeren, waarna een dansavond volgt. De muzi kale omlijsting daarop wordt verzorgd door het orkest van Etienne Steyaert uit Graauw. Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Onbestendig met lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Morgen, zondag 28 jan. bergen op Zoom 10.18 «-0.13. Hansweert 9.49 en 22.29 Terneuzen 09.22 en 22.02 Vhssingen 08.54 en 21.32 Wemeldinge 10.08 en 23.03. Maandag 29 jan. Bergen op Zoom 11.42 Hansweert 11.00 en 23.42 Terneuzen 10.33 en 23.14 j Vhssingen 10.05 en 22.44 Wemeldinge 11.32 a„K01^SAanz 259 omr, Rheinfel- i?n „plus 3> Straatsburg in Phttersdorf 278 plus 197 ,xau 337 -2, Plocbiingen -1, Mannheim 136 -4, 122 plus 5, Mainz 164 -4, Bingen 66 -2, Kaub 84 Tner 246 -3, Koblenz 102 907s -• TKeulen 44 -12, Ruhrort bith 821 plus J. Pan" I o k°p 893 onv-> Nijme gen b27 onv., IJsselkop 777 Plus 1, Eefde IJssel 308 plus 2, ym611'?1 *99 onv-' Monsin plus 42. Borgharen 2900 I plus'23, Belfeld 1085 -32, Gra ve beneden de sluis 503 plus (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland heb ben gisteren met 28 stemmen voor en 15 stemmen tegen hun voorkeur uitgesproken voor de aanleg van terreinen voor zeehavenindustrie bij Baalhoek. Een voorkeur, waarin overigens de PvdA-fractie een restrictie verbond voordat inderdaad besloten wordt deze industrieterrei nen aan te leggen, liet duidelijk moet zijn dat op geen enkele andere manier de werkgelegenheid voor de Zeeuwsch-Vlamin- gen op lange termijn kan worden veiliggesteld. Vlaanderen moet gebeuren". De suggestie van gedeputeerde Boersma, om de eventueel voor zeehavenindustrie bij Baalhoek benodigde gronden onder de noemer: „agrarische gebieden" in het streekplan te bevriezen vond buiten de PvdA gelederen weinig weer klank. Door enkele statenleden werd deze suggestie onuit voerbaar genoemd. De stand punten kwamen niet nader tot elkaar. De discussie leek in een impasse te geraken. Vandaar dat er op verzoek van de voorzitter van de PvdA-fractie de heer W. Don. de vergadering werd geschorst en de vertegenwoordigers van de fracties de hoofden bij el kaar staken. Voor wat betreft het nemen van maatregelen om op korte termijn wat aan het Zeeuwsch-Vlaamse werk gelegenheidsproblemen te doen was men het snel met elkaar eens (zie pag. 1) bv. het op lange termijn te voeren beleid betreft, vond de meer derheid van de statenleden el kaar slechts in een motie waarin stond: „Dat voor de werkgelegenheid op lange ter mijn bij aanleg van toekomstig ge zeehavenindustrieterreinen de voorkeur uitgaan naar de locatie bij Baalhoek". Onder voorstanders van de locatie Baalhoek als plaats waar zeehavenindustrie moet komen, maakten dit voorbe houd niet. Tijdens het debat over deze kwestie waren de meningen van de statenleden over vragen als: is er behoefte aan wat meer zeehavenindus trie in Zeeuwsch-Vlaanderen; en moeten er terreinen voor zeehavenindustrie bij Ossenis- se of Baalhoek bijkomen, zeer verdeeld. Nu de meerderheid van de staten al dan niet met de no dige restricties hun voorkeur voor Baalhoek heeft uitgespro ken zal eerst bij enkele minis teriële instanties worden afge tast of het reeel is of bij het samenstellen van het streek plan voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen rekening te hou den met het maken van indus trieterreinen bij Baalhoek. Daarna zal dan eventueel de provinciale planologische dienst opdracht krijgen om de industrieterreinen bij Baal hoek op de streekplankaart in te tekenen. Vervolgens krijgen de statenleden opnieuw de ge legenheid om te beslissen over de vraag of er wel of geen terreinen voor zeehavenindus trie in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten worden aangeleid. Gisteren hebben de statenle den alleen maar de gelegen heid gekregen om te vertellen hoe ze over de hele problema tiek dachten, zodat het college van gedeputeerde staten dan enige houvast zou hebben om aan het voorbereiden van het streekplan voor Oost- Zeeussch-Vlaanderen verder te werken. Of de statenleden de gedeputeerden nu een goede houvast hebben gegeven is zeer de vraag want de menin gen over wat er op lange ter mijnen in het leader van de werkgelegenheid in Zeeuwsch- Vlaanderen moet worden ge daan, waren de meningen niet alleen binnen gedeputeerde staten maar zelfs binnen di verse fracties, geheel verdeeld. Er waren statenleden die voor Ossenisse waren, andere wa ren voor Baalhoek en een der de groep (met name de leden van de drie progessieve frac ties) zagen zeehavenindustrie voor Zeeuwsch-Vlaandeen nu beslist niet zitten en vond dat niet verder gegaan kan wor den dan het reserveren van terreinen voor zeehaventerrei nen bij Baalhoek terwijl on dertussen wel moet worden getracht om op de Axelse vlakte (schone) industriële ac tiviteiten op gang te bren gen. De meningen lagen dus ver uiteen. Het feit dat men in Zeeland niet weet wat het standpunt van de regering zal zijn in verband met de toe komstige ontwikkeling van Zeeland over industrialisatie bij Beelhoek en er nog geen duidelijkheid is over de toe komstige behoefte aan terrei nen voor zeehaveriindustrie in Nederland maakten het voor de statenleden overigens moei lijk om over deze zaak een gefundeerd oordeel uit te spreken. In dit verband merkte gede puteerde mr. J- Boersma o.m, op: „Het rijk zal mee moeten bepalen wat er in Zeeuwsch- Deze motie werd van diver se kanten fel gekritiseerd om dat men met de tekst nog alle kanten op kon. De PvdA legde bij monde van de heer N. Filius de motie als volgt uit: „De fractie spreekt zich bij het steunen van deze motie niet uit ervan overtuigd te zijn dat er bij Baalhoek ook werkelijk zeehavenindustrie moet komen". Andere staten leden die de motie ondersteu nen waren daar wel van over tuigd. „Uit de motie en de interpretatie daarvan blijkt nog geen enkel duidelijk standpunt van de statenleden. De uitspraak is nog niet dui delijk genoeg om op basis daarvan een opdracht aan de PPD te kunnen verstrekken", vonden de gedeputeerden A. Kaland en mr J. Boersma, twee gedeputeerden die wat de industriële aanpak van Zeeuwsch-Vlaanderen van me ning verschillen maar in hun kritiek op de motie het nu wel met elkaar eens waren- (advertentie) Het Medisch Comité Nederland-Viefcnam hielp reeds vier jaar daar waar de bommen vielen en blijft daar helpen. De gezondheidsdiensten van Noord-Vietnam en van de Bevrijdingsfronten van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja hebben dringend behoefte aan materiaal voor poliklinieken, operatiekamers, apotheken, laboratoria en röntgenkamers. MCNV, Amsterdam onder vermelding van nummer b 33. De laatste twee weken verzonden 10 ton melkpoeder, 100 chirurgische trousses, 6,500 kilo medicamenten, instrumenten, naaimachines en breigoede ren, 1250 nieuwe brillen. Volgende week worden verzonden: 10 ambulaneeboten, 500 kilo anitimalarianiiddelen, 1000 kilo brandwondzalf, 100 fietsen met medische uitrusting, 20 ge neratoren voor ziekenhuizen, 100 drinkwaterfilterpompen, 1,25 miljoen tabletten tegen malaria. Voor directe levering besteld: 8 volledige röntgeninstallaties, 20 cardiografen met toebe horen, grote hoeveelheden middelen tegen tuberculose, 10 ambulaneeboten, 250 spalkensets, 1000 kilo amtimaiaria- middelen, antibiotica tegen brandwondinfecties, 10 ton melk poeder, 10.000 nieuwe brillen, 300 chirurgische en verlos kundige trousses, beademingsapparatuur voor pasgebore nen. Akties in vele plaatsen voor de inzameling van baby voeding. Volledige verantwoording in regelmatige verslagen aan alle donateurs Van elke ontvangen gulden wordt meer dan 95 cent be steed aan directe medische hulp. Giro 1090400 MCNV, Amsterdam (Vervolg van pagina 1). De bewindsman zei van me ning' te zijn dat Zeeland met het oog op de selectieve inves teringsheffing op eigen kracht de moeilijkheden wel te boven zal kunnen komen. Gezien de nieuwe ontwikkeling op de Zeeuwse arbeidsmarkt zei de heer Kaland dat er nu alle reden is om bij de minister weer aan de bel te gaan trek ken. Deze uitating was voor de statenleden aanleiding om een motie te formuleren, waarin opnieuw op het nemen van maatregelen door het rijk wordt aangedrongen, zij het dat dit maal vooral op de Zeeuwsch-Vlaamse problema tiek wordt gewezen. Verder wordt in deze motie de rege ring verzocht om geen uit spraak te doen, die de be voegdheden van provinciale staten in verband met het streekplanwerk doorkruisen of onmogelijk maken. De staten waren het gisteren roerend met elkaar eens over wat op korte termijn moet gebeuren om de Zeeuwsch-Vlaamse werkgelgenheidssituatie te verbeteren. Over de maatrege len, die moeten worden geno men om de werkgelegenheid voor de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking op lange termijn veilig te stellen, waren de me ningen echter bijzonder ver deeld. Hierover meer op pagi na drie. (Van onze parlementaire redakteur) DEN HAA G— De op voering van de rijks- steun voor de woning bouw is vorig jaar voor namelijk ten goede ge komen aan de provincses Noord-Brabant en Lim burg. Dat blijkt uit cij fers, die het ministerie van volkshuisvesting gisteren verstrekte. De cijfers voor Zee land zijn bepaald minder gunstig. Hoewel i n de woningsector nog een lichte stijging te consta teren is, is het aantal afgegeven subsidiebe- schikikingen in de parti culiere gesubsidieerde sector sterk gedaald. Het ministerie heet in '72 voor Zeeland ruim 450 machtigingen tot vergunning en subsidie beschikkingen minder afgegeven dan het jaar daarvoor. Vorig jaar kwamen 1.360 vergun ningen af voor de bouw van woningwetwoningen (in '71 was dat 1.341.19 een stijging dus van 19 woningen). Daarvan wa ren er in '72 66 bestemd voor bejaarden, een min der dan in 71. In de particuliere ge subsidieerde sektor trad vorig jaar voor Zeeland een zeer sterke daling op. In totaal gaf het mi nisterie vorig jaar voor Zeeland 2.070 subsidie- beschikkingen af (in '71 2.543, een daling dus van 473 woningen): Daarvan waren er in '72 434 bestemd voor de be- j aardensektor, vergele ken met het jaar daar voor ee ndaling van 53. De subsidieibeschikkin- gen in de particuliere sektor zijn voor '72 als volgt onder-verdeeld: corporatiewoningen 403, andere huurwoningen 871 en eigen woningen 796. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt, in feite het georganiseerde bedrijfsleven in de provincie, zal het hare doen om het standpunt van de Zeeuwse staten over de zee havenontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen in de praktijk vorm te geven. De raad, die gisteren in Middelburg vergaderde, sprak bij herhaling over de nood zaak om ten behoeve van een economische ontwikkeling van de Zeeuwse toekomst, op een golflengte te komen. Voorzitter dr. Ir. J. Nijman wees in dat verband op het verschijnsel, dat de Zeeuwse gemeenten met een liniaal in de hand, uitrekenen hoe ver een nieuw zeehavengebied van hun bebouwde kom verwij derd ligt in plaats ervan, met buurgemeenten, tot een regio nale visie te komen. Hierover merkte mr. F-G.A. Huber, bur gemeester van Goes, op, dat interregionaal overleg tussen de raden voör de arbeidsmarkt in Zuid-west Nederland niet alleen wenselijk is, maar dat men ook in Zeeland zelf tot een permanent overlegorgaan zal moeten komen. Daarin zou. behalve de gemeenten, ook het bedrijfsleven vertegenwoor digd moeten zijn. Het onder één noemer bren gen van de wensen betreffen de verdere Zeeuwse ontwik keling werd gisteren als be leidslijn van de raad. die als zeeuwse SER kan worden aan gemerkt, als doelstelling voor het jaar 1973 genomen. Bij de discussies hierover bleek, dat het provinciaal bestuur de ei gen zeeuwse SER nog niet heeft ontdekt. In 1972 is er geen enkel contact tussen GS en de raad geweest. De nota Baalhoek-Ossenlsse. de zwaar ste bouwsteen voor de ontwik keling van Zeeland die sinds jaren Is aangedragen, werd de raad zelfs niet toegezonden. Vooral de werknemersverte- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als de conjunctuur in Nederland weer aantrekt, hetgeen sommige economen in de loop van dit jaar verwachten, dan kan Zeeuwsch-Vlaanderen daarvan eerder een relatief nadeel dan duidelijke winst verwachten. De grotere werkgelegenheid die als gevolg van een zich herstellende conjunctuur in overig Nederland optreedt, zal een aantal Zeeuwseh-Vlamin- gen bewegen om buiten hun eigen gewest hun werk en hun heil te gaan zoeken- Dit is theoretisch zoals hij zei de mening van drs. M.C. Verburg directeur van het ETI voor Zeeland. Hij bracht zijn me ning onder woorden tijden# een discussie in de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt, die zich diepgaand met het struc turele probleem van Zeeuwsch-Vlaanderen bezig hield. Drs. Verburg zei ook, dat de nieuwste arbeidsmarkt prognoses voor Zeeuwsch- Vlaanderen. voor de periode 19801990 minder rooskleurig zijn, dan velen thans op basis van het „Gele boekje" (een verkenning van de Zeeuwsch- Vlaamse arbeidsmarkt in de toekomst) veronderstellen. „Als men In Zeeuwsch- Vlaanderen op basis van de natuurlijke bevolkingsgroei een arbeidsmarktprognose voor 1980 en later maakt, dan zal blijken dat Zeeuwsch- Vlaanderen te zijner tijd gast arbeiders zal moeten aantrek ken om de arbeidsplaatsen te kunnen bezetten. Mede om die reden is een versterking van de structuur van dat gewest dringend noodzakelijk", aldus drs. Verburg. De Raad voor de Arbeidsmarkt is algemeen van mening dat men ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen een ont wikkelingsbeleid moet kiezen, dat zich baseert op de van nature aanwezige, gunstige vestigingsfactoren- zoals het diepe zeewater, wier belang zich onvermijdelijk nu of later zal bewijzen. genwoordigerg in de raad maakten zich daar geducht kwaad over. Het ontbreken van het ba sismateriaal, alsmede het te kort aan overleg, waren er oorzaker van, dat de werkge vers in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone (vertegenwoordigd in de raad) een keuze voor zeehavenontwikkeling bij Os senisse maakten, terwijl de werknemersvertegenwoordi gers in de raad het op Baal hoek houden. - Voorzitter Nijman wist die interne tegenstelling te over bruggen: „Welke politieke keuze ook door de staten wordt gemaakt wij zullen zien wat we kunnen doen om met. die door te gaan. We zul len een voorbeeld moeten ge ven van samenwerking en vooral moeten we tonen dat we volhouden!" Reeds her haalde malen was in de ver gadering gesteld, dat Zeeland „naar buiten toe" verdeeld op treedt. Het imzge van de pro vincie in de rest van Neder land wordt twijfelachtig, on der andere door een negatieve berichtgeving. „Dat speelt een rol bij ondernemers die een goed vestigingsklimaat wen- sep", stelde de heer Nijman vast. In hoeverre ook potentië le arbeidskrachten, die thans nog elders wonen, worden af geschrokken door het beeld van een vervuilde, altijd in conflicten levende provincie- is wetenschappelijk nog niet uitgedokterd. Drs. Van den Broeke, ad- ju nkt direkteur van de stich ting Zeeland, gaf een tussen tijdse balans van een migra- tieonderzoek dat de stichting verricht, in samenwerking met een psychologisch instituut in Nijmegen. Volgens de nu be schikbare, statistische gege vens, Is er geen direkt ver band tussen het hoge peil van werkeloosheid in Zeeland en de neiging van arbeidskrach ten van elders om zich in Zeeland te vestigen. Het belangwekkendste deel van het onderzoek dat zich vooral op de motivatie van candidaat-zeeuwen richt moet echter nog komen. „Pas als de analyses compleet zijn kunnen wij waarschijnlijk met beleids overwegingen komen" stelde drs. Van den Broeke- Het on derzoek strekt zich uit onder meer tot het type werknemer dat belangstelling voor Zee land toont en (straks in de praktijk) ook laten blijken, dat zijn keuze om naar Zeeland te komen er een voor vele jaren is geweest. (Van onze correspondent) AXEL Vrijdagmiddag brak de driejarige E. v.d. Ber ge zijn been toen hij in de Julianastraat te Axel tegen een auto opliep. Het ongeluk gebeurde doordat het jongetje, die met zijn moeder in een winkel was, plotseling vanuit de winkel de straat opliep en daar tegen de auto van H.M. uit Westd.orpe liep, die op dat moment met geringe snelheid voorbijreed. Dokter Ischerman verleende eerste hulp en liet het slachtoffertje overbrengen naar het St.-Elisabethzieken- huis te Sluiskil. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de tentoonstelling „Jubilate Deo" gewijd aan het kerkliedboek door de eeuwen heen, zal de provincie Zeeland een subsidie van f 18.000 beschikbaar stel len. Provinciale Staten hadden gisteren met dit voorstel wei nig moeite. De heer Don (PvdA) noemde de expositie een mogelijkheid om te tonen, hoe ook de bijbelse taal steeds in leven is gebleven. Wel vroeg hij, om uiterlijk drie maanden na de sluitingsdatum van de expositie, die door de Provinciale Zeeuwse Biblio theek wordt georganiseerd, de rekening gepresenteerd te krij gen. Uitvoerig giing de heer Van Ommeren (SGP) op het on derwerp in. Zijn fractie is te gen het voorstel om principië le redenen. De heer Van Om meren zette deze redenen uit een in een betoog dat zich voornamelijk richtte tegen „Scopus" die iin onze rubriek „Zeeuws Dagboek" over de tentoonstelling en de voor hem onverklaarbare /houding van de SGP inzake deze tentoon stelling, heeft geschreven. De heer Van Ommeren dieelt mee, dat naar zijn mening de kerk genootschappen voldoende stof tot loven en danken vinden i-n de psalmberijming van 1773- Over het commentaar van „Scopus" zei hij: „Onze ste- lingname blijkt voor Scopus een ondoorgrondelijk raadsel te zijn. Had hij evenwel de door hem enkele weken eer der genoemde Heidelbergse cathechismus geraadpleegd, dan zou wellicht het raadsel minder ondoorgrondelijk zijn geweest en mogelijk ook voor hem zijn opgelost. Scopus heeft namelijk tevoren de Heidelbergse cahtechismus be trokken bij het door een frac tiegenoot van mij, namens mijn en zijn fractie ingenomen standpunt. Om hem, Scopus dus, op weg te heipen, verwijs ik naar het antwoord op vraag' 103 (Zondags afdeling 38) van de genoemde cathechismus, waar ons duidelijk wordt ge zegd wat ons mensen betaamd op de dag des Heren. Daaron der valt niet het organiseren en bezoeken van tentoonstel lingen, ook niet van tentoon- steliMiingen van kerkliedboe- ken. Zelfs ni-et ai geven wij daaraan de na-am „Jubilate Deo", waarbij het voor ons dan nog geenszins vaststaat of met allies wat wordt tentoon gesteld de naam des Heren, die te loven is, waarlijk wordt geprezen De heer Van Ommeren ver volgde: „Wij hebben ons in zonderheiid op zondag, op de rustdag, de dag des Heren, naarstig tot de gemeente Gods te begeven om Gods woord te horen, de sacramenten te ge bruiken, God de Heere open lijk aan te roepen en de ar men pliehtelijke handreiking te doen." Naast dit principiële aspect geldt voorts nog een sociaal aspect, nl„ dat door die open stelling op zondag een aantal mensen een deel van hun we kelijkse rustdag moet opoffe ren. Zelfs wanneer men die tijd op een andere dag compen seert, blijft het gemis van het gelijktijdig vrij zijn met de meeste andere mensen, be staan. Het verrichten van ar beid op zondag behoort ook daarom tot de absoluut nood zakelijke arbeid beperkt te blijven. Tot die noodzakelijke arbeid behoort niet het open zijn i)an een tentoonstelling, welke dan ook. „Dat zijn," aldus besloot de h§er Van Ommeren, „de rede nen waarom wij ons tegen de subsidieverlening van „Jubi late Deo" verzetten"- 1 f i

de Stem | 1973 | | pagina 3