Hobbyist wil haar een museum geven en haar schedel op de kop tikken Blijven haken h Uit' Opsporing Winst druipt eraf Bedje gespreid "Huisvlijt" Ongelukken Naar België Naar Parijs Afwijzingen jaren steeds vaker wordt ge hoord, luidt: was zij wel de spionne met de capaciteiten die wij haar toedichten? Of was Greetje Zelle een zonde bok? Het Barbertje dat moest hangen om de chaotische toe standen in het Franse leger en op de departementen ver borgen te kunnen houden. Feit blijft dat haar proces ondanks de gesloten deuren de aandacht van alle wantoe standen afleidde en dat de geruchtenstroom zo sterk was, dat ook nu nog Mata Hari in Frankrijk gezien wordt als een meesterspionne. Steussy woont met vrouw en kind in Zwijndrecht. Hij is 45 jaar en heeft enkele maanden geleden zijn eigen café-restau rant in Loon op Zand ver kocht. „Als kwajongen heb ik plaatjes van Mata Hari verza meld. Ik ben als het ware aan haar blijven haken. Waarom? Tja. Ik respecteer vrouwen Nederland, paradijs voor j enever stoker s controle meer in de Benelux. In België gaat de pure alcohol naar destilleerderjjen, die er allerlei soorten sterke drank van maken. Van daaruit wordt de jenever, mirabelle, likeur, cognac of noem maar op, af gezet In flessen bij café's of particulieren". Het opsporen van een sto kerij begint meestal met het achterhalen van afzetkanalen. „Soms krijgen de stokers of de tussenpersonen ruzie en be ginnen te klappen. Maar dat geluk hebben we bijna nooit. Zo'n man komt er nooit meer tussen en daar passen ze wel voor op. Het zijn altijd de zelfde mensen. Als ze ook maar enigszins vermoeden dat de politie een spoor heeft, bre ken ze de stokerij onmiddellijk af om ze weer op een totaal onbekende plaats op te bou wen. Dat is vakwerk hoor! Er zijn hier in België specialisten die niets anders doen". Volgens Bernard wordt bij na uitsluitend gedenatureerde suiker als grondstof gebruikt. „Dat is eigenlijk voor con sumptie ongeschikt gemaakte suiker, die aan beesten ge voerd wordt. Ze kost slechts twee francs per kilo. Andere grondstoffen zijn gist en wa ter. Maar je kunt in feite van bijna alles jenever stoken. Van pruimen, appelen, fruit, aard appelen en zelfs van hout. Maar het is vakwerk hoor! Als het niet goed gebeurt krijg je een soort spiritus, dat is echt levensgevaarlij k". Joseph in de ban van Mata Hari 0 Door een wir-war van leidingen wordt het mengsel van suiker, gist en water naar de stookketels gevoerd. Ter camou flage is de vervallen boerderij helemaal volgestopt met strobalen en -matten. Na de koffie- en boter- smokkelaars is het nu de beurt aan de klandes- tiene jeneverstokers. Omdat er door de afbraak van de tolmu ren in de E.E.G. geen droog brood meer te verdienen valt in de „normale" smokkel, werpt het smokkelaarsgilde zich de laatste jaren enthou siast op het vervaardigen van alcohol. Nederland geniet daarbij de twijfelachtige eer zich ontwikkeld te hebben tot een waar paradijs voor illega le jenever-producenten. Gingen tot het midden van de zestiger jaren maandelijks tienduizenden kilo's boter en ^koffie bij nacht en nevel de Belgische grens over, sinds 3 jaar heeft geestrijk vocht de plaats van de levensmiddelen ingenomen. En omdat in ons land ieder een jenever, cognac, likeur of andere sterke drank in onbe perkte hoeveelheden in de kost mag hebben en in vrijwel elk café geschonken mag wor den - dit in tegenstelling tot België - vinden de stokers hier als het ware hun bedje ge spreid. Geen wonder dat hun werkterrein na verloop van tijd de Belgische binnenlanden verlegd is naar afgelegen boerderijtjes in het Nederland se grensgebied. Sinds in 1969 in St. Oedenrode de eerste ile- gale jeneverstokerij werd op gerold zjjn in Zeeland, Bra bant en Limburg nog vijf „destilleerderjjen" ontdekt. De laatste en verreweg de groot ste werd enkele weken gele den in een vervallen boeren hoeve in het Midden-Limburg se dorpje Roggel ontmanteld. Wekelijks werd daar bijna 4000 liter hoogwaardige alco hol van 96 procent gestookt. De staat zag zich maandelijks ruim twee ton aan accijns door de neus geboord. „Maar er zijn er zeker nog meer. Daar hebben we vol doende aanwijzingen voor", zegt de Belgische ras-jenever speurder Pierre Bernard. In de afgelopen 25 jaar heeft hij met zijn opsporingsdienst vele tientallen „geheime stokerij en", zoals hij ze noemt, uitge spit. „Kijk, bij ons in België mag geen enkel café drank verschudden, die meer dan 22 procent alcohol bevat". Maar omdat in België de wetten kennelijk gemaakt worden om ze te ontduiken is het duide lijk, dat er altijd al een wijd vertakte zwarte handel in ster ke drank is geweest. „Direkt na de oorlog had je hier vele honderden stokerijen; daar waren kleine huis-stokerjjtjes bjj die nog geen 50 liter per week produceerden, maar ook hele grote van duizenden li ters per week", aldus Bernard, die tijdens dit jarenlange speurderwerk als het ware een 0 In deze ketel van de grootste klandestiene jenever-stokerij, die ooit in Nederland ontdekt werd, in Roggel, werd wekelijks vier duizend liter alcohol gestookt. jenever-neus ontwikkeld heeft". „Er zijn ook heel wat on gelukken bij gebeurd. Door het drinken van niet goed ge stookte alcohol zijn heel wat mensen blind geworden of ge storven. Tijdens en vlak na de bevrijding hebben zich hier wat tonelen afgespeeld met S' ldaten, die dat spul naar binnen goten. Geen wonder dat wij streng optreden tegen alcohol-stokers of tussenpersonen. Iemand die in België betrapt wordt gaat zonder mankeren een jaar in het gevang. Bovendien krijgt hij steevast een boete van 70.000 francs. In Nederland moet iemand al bijna op he terdaad betrapt worden, wil hij beschuldigd kunnen wor den van klandestiene stokerij. De politie of douane moet bij jullie bewijzen dat de alcohol, die gevonden wordt inderdaad illegaal gestookt is. Vinden ze de stokerij zelf dan moet be wezen worden dat ze ook ln wei king is geweest. Hier in België is het in bezit hebben zonder documenten van alco hol al voldoende om zo iemand in de kraag te vatten", aldus de heer Bernard. Het staat volgens hem wel vast dat vrijwel alle alcohol naar België gesmokkeld wordt. „Bjj jullie is de vraag naar zelf gestookte jenever niet groot. Je kunt die overal vrij kopen. Op iedere liter verdie nen de stokers hier in België 350 frs. (bijna f 25,-)". In Ne derland wordt „slechts" f 15,98 accijns ontdoken. Bernard ver wacht dat de komende jaren nog meer stokers de wijk naar Nederland zullen nemen. „Het is nu geen kunst meer om al cohol de grens over te smok kelen, er is toch bijna geen Vanwege de bewijslast is de Nederlandse douane recherche er altijd op uit om de stokers „aan de ketel" te betrappen. In Roggel was dat bijna gelukt, maar op het laatste moment hadden de da ders toch nog lucht van de ac tie gekregen. Niettemin was het de eerste stokerij in Ne derland die onbeschadigd en gebruiksklaar in handen van de politie viel. In Middelbeers kwam de alcohol-fabriek pas aan het licht toen de boerderij afbrandde. Omdat de winst er bjj wijze van spreken vanaf druipt is het vrijwel zeker, dat nog meer voormalige smokkelaars in het Neder landse stokersparadijs hun heli gaan zoeken, nu hen de grond in België te heet wordt onder de voeten. Tekst: Bert Nabben Foto's: René de Swart Op 7 augustus 1876 werd in Leeuwarden Margaretha Geertrui- da Zelle geboren. Een meisje dat in haar jonge jaren opviel door haar „edel karakter". Ze hielp vaak kinderen van minde re afkomst. Een feit dat wel eens kwaadaardig wordt uitgelegd als „het trekken van aandacht, het maken van goede sier". Later bleek dat ze „uni- formziek" was. Geen man met uniform kon ze laten lopen. En andersom, dat haar bekoorlijkheden ook door weinig mannen wer den versmaad. Op haar zestiende werd Greetje Zelle van de Leidsche Kweekschool gestuurd na een verhouding met de directeur. Op haar achttiende trouwde ze met een KNIL-officier, McLeod. In 1897 vertrekt het echtpaar met zoon Norman John naar Nederlandsch Indië. Greetje doet ervaring op in oosters dansen. Twee jaar duurt het geluk; dan wordt de zoon vergiftigd door een huis knecht. Het gezin keert terug naar Nederland. Het echtpaar is al uit elkaar als ze in Velp gaan wonen. Ze besluiten te scheiden. Zij op grond van zijn scheldkanonades; hij op grond van haar flirtpartijen met derden. In 1903 volgt een eerste optreden van Greetje. Ze ligt bij Koos Speenhoff op een canapé. Meer niet. Een jaar later reist ze naar Parijs en treedt op als de eerste naaktdanseres in Euro pa. Haar wereldfaam is ge vestigd. Ze reist de hele we reld rond om voor rijke fa milies te showen. De Friezin komt als Oosterse Danseres in alle beroemde theaters en trekt volle zalen. Mata Hari flirt en vrijt met mannen die in hun tijd het wereldnieuws beheersen. Vlak voor de eerste wereldoorlog verlaat ze over haast Berlijn; haar bagage Mata Hari getekend door een vriend. Drie jaar voordbt ze de kogel kreeg. blijft achter. Enkele maanden later stemt ze toe in het aan bod van de Duitse gezant in Den Haag om te spioneren. Greetje Zelle krijgt f 20.000. Ze beschouwt het geld als ver goeding voor de verloren ba gage. Later moet ze zich bij het hoofd van de Duitse spionage dienst Von Kallen verantwoor den. Ze heeft geen enkele in lichting doorgegeven. Wanneer ze in Parijs komt, vraagt het hoofd van de Franse inlich tingendienst Ladou (eens be schuldigd van hoogverraad) haar te spioneren voor Frankrijk. Ze zegt ja. In het proces tegen haar wordt ge zegd dat het herfstoffensief in 1917 een gevolg is van haar informaties. Een onbewezen feit. Iedereen kon het offen sief voorspellen. In dat jaar wordt ze veroordeeld tot de kogel. Vijftig jaar later zijn de processtukken pas open baar geworden. Tot nog toe is er niemand geweest die een zeer nauwkeurige studie van de procesgang heeft gemaakt. Joseph Hendrik Steussy, conservator van het Mata Hari Museum-in-oprichting. Initia tiefnemer van een stichting ter nagedachtenis van een be roemde landgenote. Spreek met hem en je krijgt het idee dat de zaak Mata Hari nog steeds leeft. Dat de stormen voor en vlak na haar fusille ring tijdelijk zijn gaan liggen. Ze kunnen zo weer opsteken zodra iemand zich werkelijk gaat verdiepen in de ware ge beurtenissen die zich rond haar persoon voltrokken. Is het dan verwonderlijk dat hobbyist Steussy het plan heeft opgevat de 36 dozen met materiaal over Mata Hari ten toon te stellen in een ruimte die grenst aan een café-res taurant? Mata Hari. Een naam die in de verbeelding van vele men sen gedachten oproept aan een begeerde mait.resse die in haar bed vele generaals hun be roepsgeheimen wist te ontfut selen. De vraag die de laatste Familieleden hadden van wege de golf van verdacht makingen niet de moed het op te eisen en het in Neder land te laten begraven. Alleen de schedel van Greetje Zelle moet nu nog aanwezig zijn ln de ruimten van de medische faculteit in Parijs. Een attri buut dat niet mag ontbreken in het Mata Hari Museum. Zeer beeldend roept de Con servator dan ook enkele malen tijdens het gesprek uit: „Ik moet die schedel op de kop tikken". Steussy: „Ik wil met die ad vocate naar de Nederlandse consul in Parijs en via hem met verklaringen van Mata Hari's nog levende familiele den de schedel opeisen. Ik ga het hierop gooien: zij is een Nederlandse en hoort dus in Nederland thuis. Er moet dan heel wat gepraat worden, neem ik aan, want ik verwacht beslist niet dat ik hem zo on der mijn arm mee naar huis kan nemen". Een afgietsel van Mata Hari's verleidelijke lichaam dat bij Madame Tussaud in Amster dam staat, mag evenmin in het Museum ontbreken. Ook zal Steussy in Parijs de belang rijkste processtukken foto- copiëren. Zijn enige zorg is dat ze hem „niet als een klein kind van de stoep zullen stu ren wanneer hij een serieus verzoek doet". Vandaar ook dat hij zoveel waarde hecht aan de officiële Stichtingsakte en de Koninklijke Goedkeu ring. Met deze papieren op zak zal hij zich op en top de eerste Conservator van het Mata Hari Museum kunnen voelen. Iemand heeft Greetje Zelle eens beschreven als een „speelse natuur waar de ro mantische verhaaltjes in de loop der tjjd heel wat zoge naamde feiten aan hebben toe gevoegd. Een geëmancipeerde vrouw met een buitengewoon sterke wil. Die zichzelf kon zjjn en die telkens alles wat ze had bereikt, opgaf om een man met een uniform in haar bed te krijgen". Steussy lacht na die type ring en zegt: „Ach, ik ben nog steeds een kwajongen". Tekst: Herman Moscoviter met een doorzettingsvermogen zoals zij had. Misschien ben je het niet eens met al hun da den, maar je respecteert ook een Angela Davis en Berna- dette Devlin. Waarom? De één spaart sigarenbandjes, de an der postzegels, een derde alles over Mata Hari. Ze is een per soonlijkheid. En ze was onte genzeggelijk mooi. De enige die dat heeft ontkend was haar eerste man". Steussy lacht hartelijk: „Die zei van haar: ze heeft platvoe ten". Wanneer de Conservator vertelt, komen hem zo nu en dan de woorden met een sap pig Amsterdams accent over de lippen. In de richting van de hoofdstad moet zijn af komst dan ook worden ge zocht. Ruim 21 jaar zit hij in de horeca. Nu acht hij het ogenblik gekomen dat hij werk en hobby moet vereni gen. Vandaar dat hij een aan tal gesprekken heeft gevoerd met eigenaars van bedrijven in Eefde en Breda om een café-restaurant annex mu seum te kunnen beginnen. Breda ligt volgens hem geografisch goed. Op de weg AmsterdamParijs. Hij is be reikbaar voor Nederlanders, Belgen en Fransen met be langstelling voor Mata Hari. Wat betreft Eefde ziet hij voordelen vanwege de toeris tische aantrekkelijkheid en de nabijheid van de graven van Greetje Zelle's eerste man en haar tweede kind in Velp. Lie ver zat Steussy nog dichter bij die graven, maar brieven aan de gemeenten Rheden en Arnhem werden afwijzend be antwoord. „Ik wil namelijk via ge meente of brouwerij een café restaurant exploiteren. De moeilijkheid wordt 'dan, dat men mij financieel tegemoet moet komen". Die beperking weerhoudt Steussy niet de akte van oprichting van de Stichting Mata Hari Museum bij de notaris te laten passe ren. „Op dit ogenblik zijn er ongeveer 40 donateurs a een tientje per jaar, maar ik ge loof zeker dat er meer ge- interesseerden zijn. De meeste mensen weten niet eens van het bestaan van onze Stichting af. Evenzo ga ik er van uit dat er in Nederland nog men sen zijn die gegevens hebben over Mata Hari. Ze moeten die pas in bruikleen afstaan als er werkelijk een museum is". Zo kreeg Steussy tot nog toe bij zijn zoekacties zeer veel medewerking van de gemeen tearchivarissen van Leeuwar den, Rheden, Amsterdam en Den Haag. Juffrouw Buijs, verbonden aan de school waar Greetje onderwijs genoot schrijft hem: „Het was een meisje met een edelmoedig karakter, begaan met het lot van arme kinderen. Waardoor ze vaak in moeilijkheden kwam". En een Apeldoorns familielid van Mata Hari moe digt hem bij zijp naspeuringen aan: „Vroeger werd er thuis nooit over haar gesproken. Nu vind ik het leuk er over te le zenIk hoop dat ik het museum, gewijd aan mijn nicht spoedig kan bezoeken". De Amsterdamse advocate mr. D. F. M. Twaalfhoven schrijft dat ze met Steussy mee wil naar Parijs om de proces-dossiers die nu ein delijk openbaar zijn te be studeren. Een aanbod waar de pretentieloze Steussy erg prat op gaat, want hij is de Franse taal niet machtig. HÜ heeft nog meer plannen. Het lichaam van Greetje Zelle werd na haar dood door de medische wetenschap gebruikt. 0 Conservator Steussy bij Mata Hari (in Tussaud Amsterdam) op bezoek. t,

de Stem | 1973 | | pagina 21