JOURNAAL LEZEN VAN DE LENS Zaterdagbijlage van 27 januari 1973 Techniekjes Positief Speelgoed Inschieten Dieren ONZE WEGBERMEN WAREN VEEL TE NETJES 'Netheid" Maaien Het is even wennen HET was wel even wen nen voor de kijkers. Het is zelfs de vraag of ze inmiddels wel gewend zijn, - of ze het nu werkelijk een vooruitgang vinden dat de nieuwslezers van het NOS-journaal sinds 6 janu ari in plaats van voorname lijk in hun papieren te kij ken nu frank en vrij in de camera schijnen te blikken. Oog in oog met de kijker zogezegd. Opgewekt pra tend alsof hun nieuws door gedegen zelfstudie in het hoofd gekomen is, dan wel dat het ter plaatse met een mengeling van „algemene ontwikkeling en waarschijn lijkheidsberekening" ver zonnen wordt. In ieder ge val is het nieuws nu niet alleen naar inhoud maar ook naar de vorm gevari eerder. Nieuwslezers zijn een soort acteurs geworden. Jan Gerritsen bijvoorbeeld tracht ongedwongenheid te sug gereren door wat schuinser achter de lessenaar plaats te nemen zodat zijn wereldgruwe- len iets krijgen van losjes aan de bar vertelde anecdotes. Fred Emmer daarentegen doet net alsof alles gewoon is. Hij praat met hetzelfde aplomb van voorheen, maar kan niet verhe len dat zijn blik wat glaziger wordt bij tijden en zelfs iets tu- rends krijgt als de letters van zijn berichten - geprojecteerd over het camera-oog (maar voor de kijkers onzichtbaar) te snel of te wazig voorbij roetsen. En dan Bob Meijer. Hij krijgt iets uitgesproken loerends, als of hij zijn eigen berichten maar half vertrouwt. „Dat komt door mijn donkere ogen en ook wel omdat we er een beetje ver vanaf zitten", zegt hij. „Dichter op de camera gaan zitten, zoals ze het bij de BBC doen, heeft echter weer tot gevolg dat er geen begeleidende plaatjes ach ter de lezer kunnen worden ge projecteerd". Men vraagt zich dan af waar om de lezer niet. helemaal uit het beeld gaat zodat - op enke le korte berichten na - verder volstaan zou kunnen worden met onzichtbaar uitgesproken tekst bij lichtbeelden. Niettemin, de vooruitgang eist zijn deel. De techniek maakt deze onnatuurlijke manier van „spontaan optreden" mogelijk. Dus moet het. De nieuwslezers laten er zich positief over uit. Zij het ook met enige reserve „dat het ook van hun kant nog wel moet wennen". Alleen Fred Emmer, - de man die zijn car rière bij de NOS tijdelijk onder brak voor een verkenning in de moderne flitsende wereld van reclame - toont zich rond uit enthousiast. Veertig landen zijn ons voorgegaan, zo zegt hij. En op onze gemompelde verba zing: „Nou ja, dat kan een com merciële overdrijving van de fa brikant zijn die de apparatuur gemaakt heeft, maar toch Nog steekhoudender is zijn ar gument: „Als we van meet af aan met deze auto-cue hadden gewerkt zouden de mensen heb ben moeten wennen als we overgegaan waren op het afle zen van papieren. Dan was dat weer onnatuurlijk geweest". Bij de NOS-top is men kenne lijk ook in zijn schik met de nieuwe aanwinst, althans bij 't NOS-journaal was men zo blij met het nieuwe speelgoedje dat het bij het nieuws van 8 uur op 6 januari uitvoerig werd ge toond aan de kijkers. Een-soort reclamespotje van de Firato eigenlijk, ^n dat terwijl pas als tweede item de protestdemon stratie tegen Vietnam werd ge toond, „de grootste sinds de tweede wereldoorlog in Neder land ooit gehouden". En dus in belangrijkheid zeker direct vol gend op de aanschaf door de NOS van de auto-cue. Hoofdredacteur Dick Simons uit zich tevreden over de eer ste ervaringen met de auto-cue. „We zijn de e'xperimenteerfase wel voorbij." De ene presenta tor schiet wat sneller in dan de andere, dat is nu eenmaal altijd zo". Hij heeft veel positieve re acties binnen gekregen van kij kers en onder hen is in ieder geval een groep die er duidelijk baat bij heeft gevonden. „Slechthorenden en dove mensen kunnen nu veel meer van het nieuws volgen omdat auto-cue liplezen voor hen mo gelijk maakt." Tekst: John Roozen Foto's: N.O.S. siewerend middel toegevoegd dat de bodem vasthield, maar daaraan bleken toch nogal wat bezwaren verbonden. In plaats daarvan gebruikt men op het ogenblik VAM-compost. Dat blijkt de erosie ook tegen te gaan. De vogels, vlinders en ande re insecten die eens veelvul dig in wegbermen voorkwa men kunnen er uiteraard niet kunstmatig in worden terug gebracht. Dat wordt aan de natuur overgelaten. In Zee land heeft dit al succes afge worpen. Na een verstandiger bermbeheer heeft zich hier de wilde peen hersteld met als bijkomend verschijnsel de te rugkeer van de Koninginne- page. De rups van deze vlin der leeft namelijk in de peen. Hetzelfde geldt voor de Klei ne Vos en de Dagpauwoog. De rupsen van deze vlinders leven uitsluitend op brand netels, maar deze planten kunnen zich alleen ontwikke len als er niet teveel wordt gemaaid. De rijke insectenfauna die zich vanuit nabijgelegen ge bieden in de berm zal kunnen herstellen vormt een ge schikte voedselbron van de zangvogels. Tenminste, als ze niet vergiftigd zijn. Het een volgt uit het ander. Het herstel van de wegber men is een verrijking van het landschap. In het tijdschrift van de Nationale Raad voor Landbouwkundig onderzoek staat dat de „esthetische waarde" van bloeiende weg bermen groot is. „De rustge vende factor in het leefmilieu wordt steeds belangrijker, en de kleuren- en vormenrijk dom, het onverwachte van een vlinder, vormen een ontspan nend element". Tekst: Jaap Willems Foto: Tino Gideonse 0 Een redactie-assistente draait op een soort veredelde w.c.-rol de voorgetikte tekst af, die gelijktijdig wordt geprojecteerd op enkele monitoren. 0 Fred Emmer, zoals vrijwel niemand hem kent: van achteren gezien tijdens een journaal- uitzending. Op de achtergrond de geprojecteerde tekst en daarachter de camera. De onkruiden komen terug! DE wegberm wordt In ere hersteld. In het laatste nummer van het tijd schrift van de Nationale Raad voor Landbouwkundig onder zoek schrijft de Wageningse onkruiddeskundige P. Zonder wijk dat we hard op weg zijn „terug naar de berm van het Verkade-album". Als hoofd van de afdeling onkruidbe- strjjding van de Planten- ziektekundige Dienst heeft hij een groot aandeel gehad in de herwaardering van de tiendui zenden kilometers wegberm. Op zijn initiatief worden er op het ogenblik plannen gemaakt om onkruidzaden te gaan kweken op commerciële basis. Drs. Jaap Willems sprak met hem. Volgens de heer Zonderwijk maken „ondernemende jon gens" die op het ogenblik be ginnen met de kweek van on kruidzaden een goede kans om in de nabije toekomst uitste kende zaken te doen. Het idee, dat wegbermen uit gladge- maaide grasstroken moet be staan begint namelijk terrein te verliezen en in plaats daar van groeit het inzicht dat er op de 40.000 hectare wegberm die ons land rijk is ook (on)- kruiden moeten staan. De eer ste pogingen om de natuurlijke vegetatie van de berm te her stellen, hebben al succes ge had. Er zijn weer bermen waar 70 tot 80 verschillende plantensoorten voorkomen. In een werkgroep van het Studiecentrum Wegenbouw worden op het ogenblik proe ven genomen om nieuwe ber men een natuurlijker aanzien te geven en oude bermen zo mogelijk in ere te herstellen. Dat is uiteraard niet zonder slag of stoot gelukt. Het ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen kon weliswaar zonder al te veel moeite wor den teruggedrongen door het groeiend milieubewustzijn, maar ongemaaide bermen zijn voor veel wegbeheerders nog steeds iets lelijks. Men is bo vendien bang voor slecht uit zicht, brandgevaar, sneeuw- duinvorming en bermvrees bij automobilisten. Maar de onaf gebroken pogingen van de heer Zonderwijk hebben uit eindelijk toch resultaat gehad. Veel wegbeheerders beginnen nu ook in te zien dat de saaie, geelbruine wegbermen die door hun werk ontstonden een te hoge prijs zijn voor de twij felachtige netheid die ze to nen. Sterker, volgens ir M. Hoogerkamp van het Studie centrum Wegenbouw is het enthousiasme op het ogenblik zo overweldigend dat men me teen op grote schaal minder is gaan maaien zonder de proeven af te wachten die in opdracht van het Studiecén- ti-um worden uitgevoerd om te bepalen wat de beste wijze van onderhoud is. De verarming van de weg bermen is volgens de Natio nale Raad voor Landbouwkun dig onderzoek veroorzaakt door de combinatie van che mische bestrijdingsmiddelen en veel maaien. Door de be strijdingsmiddelen werd het grootste deel van de kruiden vernietigd en het maaien dwong de grassen in een be paald ritme te groeien waardoor en nog meer ge maaid moest worden. Dat werd o.a. veroorzaakt door Rijkswaterstaat waar men de slechte gewoonte had om weg bermen van een laag rijke teeltaarde te voorzien waarop allerlei planten erg goed groeien: Daardoor was het noodzakelijk die planten te be strijden met herbiciden en maaimachines. De werkgroep heeft daarom gevraagd om deze regel te herzien en voor taan schrale grond langs de wegen aan te brengen. Daar op groeien voornamelijk laag- blijvende kruiden en grassen en dat maakt het kostbare en schadelijke onderhoud over bodig. Het ligt 't meest voor de hand om de natuur haar gang te laten gaan. Dan ko men er op een bepaalde berm vanzelf de planten die in de omgeving ook voorkomen en zo ontstaat dan een natuurlijk geheel. Waarom gebeurt dat niet? Zonderwijk: „Ter bestrij ding van het erosiegevaar moet de natuur een handje worden geholpen. In de aan- legfase wordt daarom een mengsel van graszaad, zo mo gelijk onkruidzaden en wat kunstmest opgebracht. Daar door wordt het wegspoelen van de bodem voorkomen". Aanvankelijk werd er aan dit mengsel ook nog een ero- 0 De tekst voor de nieuwslezer komt in spiegel schrift op een monitorwaarvan het beeld hort- zontaal ligt. Via een spiegeldie onder een hoek van 45 graden staatwordt de tekst naar de nieuwslezer gekaatst. De regels zijn maar iets langer dan de middellijn nan de camera-lens. De clou van het systeem is de spiegeldie half doorlaatbaar" is, d.w.z. vanuit de camera gezien op gewoon glas lijkt, maar vanuit de nieuws lezer gezien een echte spiegel is.

de Stem | 1973 | | pagina 17