PLATEN KUN JE OOK ZELF MAKEN POf»LN ARCHITECT C. PEETERS UIT „Kern van de zaak: teamwork" Ifrink: Liefde zal toetssteen zijn Fatale datum aanvraag rijksstudietoelage 31 januari m ittties neuwe Nif SiOi»i KRABBELTJE GEWOEKERD INTERESSE NW: REGERING LAPTE OVERLEG AAN LAARS Half miljoen schade door brand hl; d Beins binnenland buitenland EIZEN RAAK HARiEN BROEK (Slot) Pistolen gestolen uit politiebureau papier oor uw pen Demonstreren Belgisch militair vliegtuig neergestort 14 Zaterdag 27 januari 1973 13 Qor 'alkenburg v.a. 105,00 Jjorfv.a. 120,00 I rondreis v.a. 139,00 |>urdes v.a. 240,00 v.a. 245,00 v.a. 285,00 v.a. 280,00 v.a. 285,00 v.a. 432,00 standplaats s v.a. 267,00 IjRGERLAND Ishofen v.a. fct. Valentino v.a. v.a. 285,00 295,00 475,00 380,00 445,00 350,00 375,00 trein v.a. v.a. v.a. jakantiereizen per lito. Brings- reis- bagage- en ■i uw A.N.V.R. Reisbureau WAALWIJK 34944 BAARLE-NASSAU 19245 T 3, RIJEN >2362 ZUNDERT 1-2353 nlijkmaar net. geurende de bloemen Als stand- jhet 3 Taormina. pzijn den en Jer zelfs per (toe. tel lvanaf Ëurotours- i de nieuwe Gem bij uw ur de bon op. 1 zenden erdam. 6987 b.g.g. 7883 EERLIJKE POPMUZIEK heeft, zoals alle andere cul tuurvormen, veel te maken met wat er in de maatschappij gebeurt. Ze geeft weer wat er in de makers van die muziek leeft, en geeft daardoor een weerspiegeling van wat er zich in de wereld afspeelt. Dat hoeft nog niet te betekenen, dat muziek van of voor men sen, die zich erg betrokken voelen bij zaken, die er om hen heen gebeuren en die streven naar een wat mense lijkere samenleving, per se een politieke of maatschappijkriti sche betekenis moet hebben. Toch zal iemand, die in onze ingewikkelde en puur zakelijk ingestelde maatschappij inte gere muziek wil maken of er naar wil luisteren, op de een of andere manier stelling tegen de structuur van die maatschappij moeten nemen, want die structuur geeft eer lijke popmuziek (puur muziek beleven) weinig kans. Integere muziek is pas goed, wanneer er echt naar wordt geluisterd. In onze jachtige en toch al moeilijk te begrijpen samenleving zijn niet veel mensen bereid daarvoor de moeite te nemen. Zeker wan neer die muziek niet meer symbool is voor een bepaalde manier van leven of een bete re toekomstverwachting, zoals bij de popmuziek in de jaren zestig af en toe wel het geval was. Voor popmuziek met een eerlijke boodschap bestaat geen grote markt, veel geld valt er niet mee te verdienen en dat betekent dat ze nauwe lijks aan bod komt. Van de integere popmuzikanten krij gen alleen de allergrootsten de aandacht die ze verdienen en zelfs meer dan dat. Voor de amusementsindustrie is het zaak in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld uit de creativiteit van het nieuw ont dekte talent te slaan. Na een tijdje is die creativiteit welis waar uitgeblust, maar dan staat er wel weer een andere muzikant klaar, om zich leeg te laten zuigen. Eerlijke pop muziek heeft alleen maar een duurzaam bestaan, wanneer ze buiten de officiële muziek-in- dustrie om tot stand komt. In de (moderne) jazzwereld heeft men dat al lang begre pen. De laatste jaren zijn zelfs enkele van de grootste jazz muzikanten ertoe overgegaan hun muziek zelf op te nemen en (in weliswaar beperkte kring te verspreiden). Dat gebeurt de laatste tijd ook binnen de popmuziek. Een van de grootste westcoast groep The Greatful Death is een jaar geleden al begonnen te zoeken naar manieren om controle over de eigen muziek te krijgen. Het resultaat daar van is, dat er dit jaar nog een elpee verschijnt waarvan de produktie en distributie volle dig in handen van de groep zelf is. Daarmee gaat The Greatful Death verder dan een groep als Jefferson Airplane, die weliswaar een eigen label heeft, maar wier platen wor den gefabriceerd en verspreid door RCA. In Breda heeft de popgita rist, zanger en mondharmoni caspeler Eddy van der Meer een eigen elpee gemaakt, die hij onder een groot aantal vrienden heeft verspreid en die over niet al te lange tijd in verschillende platenwinkels Eddy van der Meer. te koop ligt. Tot nu toe heeft Eddy van der Meer nauwelijks kans gekregen om in een ge schikte omgeving op te treden. Dat gebeurde alleen in spaarzame gelegenheden als het Amsterdamse pop- en jazzpaleis Paradiso, maar daar manier van spelen en de enor- maakte hij dan ook door zijn grote indruk. me spanning, die ervan uitgaat Eddy van der Meer speelt voornamelijk op een elektri sche gitaar met drie snaren en een echo-apparaat. Daarmee weet hij de indruk te wekken alsof er een hele band aan het spelen is. Zijn muziek klinkt dikwijls wat onafgewerkt. Hij laat zich dan ook voornamelijk inspireren door oude bluesmu ziek, oerritmes en volksmu ziek van primitieve volkeren. Jacques van PoppelPérig Mahet en Adrie Heeren, tijdens een optreden in Tienerhoeve". .De „Als ik aan het spelen ben probeer ik me open te stellen voor oerinvloeden, die te ho ren zijn in de folkloristische muziek van eenvoudige volke ren. Daar bepaalt pop(ulaire) muziek, volksmuziek dus, alle belangrijke gebeurtenissen in het leven. Als ik muziek maak probeer ik als het ware in een soort roes te komen. Dan maak ik de meest geïnspireer de muziek", zegt hij. Op zijn eigen elpee heeft Eddy van der Meer gepro beerd iets van die muziek te vangen. Dat heeft hij gedaan samen met zijn vrienden John Zwarter, die meestal de band recorder bediende, Jack van Poppel (viool), Adrie Heeren (drums) en Périg Mahet (fluit en mombardre). De laatste drie hebben een tijdlang de formatie The Green Eye ge vormd en begeleiden hem beurtelings op een aantal nummers. Op de eveneens door hem zelf en vrienden vervaardigde hoes heeft Eddy van der Meer het een en ander van zijn ideeën over muziek geschre ven. Hij noemt zijn eigen werk expressionistisch. De meeste nummers zijn spontaan ontstaan en zonder veel voor bereiding opgenomen. Die op names zijn op een zolder en op bovenkamers gemaakt en dus niet geforceerd in studio's tot stand gekomen. Dat alles wil niet zeggen, dat de muziek op de plaat net zo'n indruk maakt als live. Dat geldt vooral voor de harde nummers. Maar het is wel een van de weinige grammofoon platen, waarop popmuziek en (in dit geval uiteraard wester se) oerinvloeden elkaar gevon den hebben. Maar net zo belangrijk is dat de plaat laat zien, dat er alternatieven mogelijk zijn en dat er na een tijdje sparen wel degelijk mogelijkheden zijn voor de muziek, die je zelf ziet zitten door een inves tering van niet al te veel geld aan de man te brengen. Een initiatief, dat nagevolgd kan worden. HENK POSTMA. (De vorige afleveringen van „Pop in het slop?" stonden in de kranten van 28 en 30 de cember en van 4, 9, 13 en 20 januari). $De goedkope huurwoning: zo gaan er dertien in een dozijn, maar niet voor f 155 per maand. 9 De brede woonkamer met doorlopende keukin. De eerste bewoner J. Nieuwenhuizen: „Ik woon er geweldig." (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE/UL VENHOUT Betaalbare nieuwe wonin gen. Nieuwe huizen voor mensen met een minimum inkomen. Het leek een sprookje. In Goirle is nu bewezen, dat het kan. Gis teren hebben zes gezinnen de sleutel gekregen van een volwaardig opgelever de woning met een huur van f 155 per maand. J. Nieuwenhuizen, rangeer der b(j de NS, die als enige al een maand in zo'n be taalbare woning huist: „Het lijkt hier wel een pel grimsoord. Uit alle delen van Nederland komen ze kijken. Ik heb in deze maand al wel 2000 man over de vloer gehad." Wat is da nhet geheim, dat achter dit „wonder" schuil gaat? Pratend met de ont- ^grpcr van de huizen, archi tect C. Peeters te Ulvenhout, kom je tot de ontdekking dat e kern van de zaak is: team work. Niet het gebruik an minderwaardig materiaal een slordige afwerking, maar een intense samenwer king vanaf de eerste streep op het papier tus sen architect, aannemer (gebr. Van de Ven, Tilburg) en de woningstichting Goir le. Peeters: „Er was grond ge kocht. Toen bleef er een be paald bedrag over voor het bouwen van 200 woningen. Met dat bedrag voor ogen zouden er woningen uit moe ten komen van f 160 huur per maand; voor de minst draagkrachtigen. We zijn uit gekomen op f 155. Als je uitgaat van 15 procent van je inkomen voor wonen, kom je op een jaarinkomen van on geveer f 10.000". Hoe kwam hij op dit be drag uit? „De prik zit 'm hierin", aldus Peeters, „dat we niet met een kant-en klaar bestek naar de aanne mer zijn gegaan voor prijs opgave, maar met de voorlo pige schets; het eerste krab beltje. Deze heeft er allerlei kritische kanttekeningen bij gemaakt. Hetzelfde hebben we nogmaals gedaan met de bestektekening daarna. Van de Ven is een man, die graag alles uitkient. Hij heeft mijn tekeningen nagezien op constructie en materialen. Hij weet als man van de praktijk hoe het een voudiger en goedkoper kan. We zijn daarbij uitgegaan van standaard-materialen. Hij stelde bijlvoorbeeld voor om vensterbanktegels te ge bruiken in plaats van het door mij voorgestelde mate riaal; om de betonvloer een paar centimeter dikker te maken, waardoor de spant- constructie wat goedkoper kon etc. Telkens geen grote winst, maar in de totaliteit maakt het wel wat uit. We kwamen tenslotte uit op een kubieke-meterprijs van f 86,25. En als je dan nagaat, dat ik bungalows bouw met een kubieke-meterprijs van f 300, dan vraag je je toch af: hoe kan dat? Deze wo ningen komen op f 29.000 (exclusief BTW f 25.875)". En wat is het resultaat? Peeters: „De enige bezwaren, die ik heb zijn: de woningen zijn niet al te groot (286 kubieke meter plus 22 ku bieke meter berging schuurtje in de tuin sa men 308 kubieke meter) en er zit een schuine kant aan de slaapkamers". Op de be gane grond bevindt zich een woonkamer met aangebouw de open keuken (5,32 meter diep en 7,11 meter breed, met aftrek van een hoek van 2 meter x 4 meter, waarin hal, trap, meterkast en toi let). Boven bevinden zich een overloop, douche (met ruimte voor wasmachine) en drie slaapkamers (respectie velijk 3,50 meter x 2,45 me ter; 3,88 meter x 3,50 meter en 3,78 meter x 3 meter). Het gehele huis heeft feentra- le verwarming en ingebouw de geiser geen extra kos ten elektrisch afzuigsys teem voor keuken, w.c. en douche; kasten, keukenin- riohting o.a. stalen bak en zeven kastjes aansluitin gen voor telefoon, centraal anitennesysteem etc. Er is gewoekerd met mate rialen. Er zitten nog geen 10.000 stenen (ten dele gas- betonblokjes) aan iedere wo ning; de ramen bestaan ge heel uit aluminium weinig onderhoud en de voor- en aohterdeur uit gebeitst hout met glas. In huis tref je zo wel behang, schoon metsel werk als stuc- en schuur- werk aan. Van de 200 ge plande woningen zijn er nu 104 in aanbouw, waarvan 38 woningwet-woningen en 66 premie-bouw. Een grappig onderdeel: in de premiewoningen worden de open keukens afgeschei den van de eetkamer door een eet-bar. Een ontwikke ling, die je steeds meer ziet, maar de bewoners van de ww-woningen zijn er nog niet zo op ingespeeld. In de eerst bewoonde woning was er een gordijn gehangen tus sen keuken en kamer, ter wijl we hoorden dat toekom stige bewoners er een houten wand willen aanbrengen. Een opmerkenswaardig feit is ook nog: oip 21 april 1972 gaf de aannemer de prijs; op 23 mei kwam de goedkeu ring van de minister; op 19 juni wend met twee bouw- ploegen begonnen; op 22 de cember kon het eerste huis betrokken worden. Behalve de reeds genoemde samen werking werden er water dichte afspraken gemaakt met leveranciers van materi alen en met onderaannemers, mers. Aan de bouwschema's werd strak de hand gehou den. Juist deze snelle en doeltreffende wijze van uit voeren werkte kostenbespa rend. Peeters: „Wanneer dit plan bij grote gemeenten uit gevoerd zou worden, zie ik wel meer moeilijkheden. Daar moet alles over zoveel schijven lopen, hetgeen de kosten weer opvoert". Er zijn al talrijke gemeen ten, die met interesse geïn formeerd hebben. In de map bij Peeters zitten de namen van Breda, Wissekerke, Cas- tricum (N.-Br.), Baren- drecht, Zuidbroek, Lichten voorde, Eansweert en Hou- tingenhage. Samengevat zit de winst of beter het betaalbare resultaat in; uitgekiende materialen; uitgekookte constructies; een aannemer, die zich inzet en rekent en teamwork. Alles op basis van het afleveren van een kwalitatief goede woning. Mijn bezwaar: met het wo nen zelf is nog weinig ge daan. Dezelfde saaie rijtjes en behoudens aangebouw de keuken traditionele in delingen. Peeters: „De grond was al gekocht in typische kavels; we waren dus nogal gebonden. Er zijn ook nogal brede woningen ontstaan; voordeel: voordeuren zitten ver van elkaar. Ik ben nu bezig met een dieel van het plan Groenewoud II in Til burg, waar we met dezelfde uitgangspunten meer varia ties aanbrengen". De eerste bewoner J. Nieuwenhuizen is danig in genomen met zijn nieuwe woning. „Met het toewijzen van deze woning wordt reke ning gehouden met het inko men van de man. Ik zit on geveer op een minimumloon. Dit is voor mij een betaalba re huurprijs, te meer omdat centrale verwarming en gei ser daarbij ingesloten zijn. Ik schat het olieverbruik voor de c.v. op ongeveer f 40 a f 50 per maand. Het is allemaal te doen en ik woon geweldig'. Door het raam zie ik bui ten weer mensen lopen, die kijken en fotograferen. Het blijken leden van een wo ningbouwvereniging elders uit het land. Goirle stelde een daad, die navolging ver dient. HENK EGBERS tVan een onzer verslaggevers) I r^0.0KDWIJKERHOUT löv» 01,8 niet aIIeen Praten I dieT de onrechtvaardigheid I ondergaan, doch ook Iwii i, "rechtvaardigheid die Blaat aa": En ten tweede: «van w J'idens de discussies fivo.i landelijke Pastorale eg, ook zai zullen er me- |StoV„erSchillen zii"' zonder I Jezus V1?r "«en houden hoe 5 heeft i ons' christenen, 7Uii gekenschetst: daaruit Idat rit sÜn kunnen opmaken f Sï, d»J n t leerlingen zijt: als Iwaart "otde onder elkaar be- l'oetwto liefde zal de Iheid tl Z1Jn van de oprecht- I an onze bedoelingen". Deze twee voorstellen, „die de bisschoppen zeer aan het hart liggen", deed kardinaal Alfrink gisteravond in zijn openingstoespraak van het Landelijke Pastoraal Overleg. De kardinaal begroette met bijzondere warmte pro-nuntius Angelo Felici en de gasten van de andere christelijke ge loofsgemeenschappen en het Humanistisch Verbond. Vervolgens herinnerde de kardinaal aan de ombuiging van het Landelijke Pastorale Overleg, dat slechts over raad gevende bevoegdheden be schikt. „Dit is een overleg ad hoe, maar het kan desondanks van grote betekenis zijn. Wij als bisschoppen nemen eraan deel, niet alleen om te luiste ren. maar ook om zo mogeljk te antwoorden. In deze dialoog zal het erom gaan elkanders opvatting en motieven beter te leren kennen en respecteren. Uw overwegingen en adviezen zullen uiteraard grote invloed hebben op onze besluitvor ming". Zoals trouwens in zijn gehe le rede, citeerde de kardinaal, ingaand op het hoofdthema van het LPO „de rechtvaar digheid in de wereld", opval lend veel teksten van de bis schoppensynode van 1971. De synode had de bisschoppen conferentie gevraagd dit thema nader uit te werken, zodat dit onderwerp niet ,„als een dode letter in de archiefkast zou worden opgeborgen." Deze be langrijke thematiek leek de bisschoppen, pastoraal gezien, waardevoller dan een discussie over de structuur en compe tentie van de Landelijke Pas torale Raad, zoals die was op gezet". Het onrecht signalerend noemde de kardinaal de opeen- Jhoping van enorme kapita len in handen van weinigen, racisme, discriminatie, onder drukking en foltering. „Ook zou ik de problematiek willen aanstippen van de gastarbei ders, de jonge werknemers en zijn kansen voor de toekomst, de werklozen van middelbare leeftijd, de eenzamen, de ver geten bejaarden, de verslaaf den aan verdovende midde len. En zeker mag ik niet zwijgen over het wederzijds onrecht dat op het grote we reldtoneel partijen elkaar aan doen m zelfbevestiging en zelfhandhaving". De mardinaal zei dat het de vurige wens is van de bis. schoppen dat dit thema snel doorstroomt naar het grond vlak, via gespreks- en actie groepen, maar ook in de ver kondiging wil de kerk geloof waardig zijn. (Een beschouwing over het Landelijk Pastoraal Overleg op onze pagina Peilingen), UTRECHT (ANP) Met het besluit tot gedeeltelijke overplaatsing van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de regering volgens het NVV wel een heel driftige schaats gereden, „waarbij zij met één been tot in Heerlen is uitgegleden". „Dat demissionaire ministers in een zo gevoelige zaak een kennelijk zo gehaaste „oplos sing" forceren, komt ons ten enenmale onjuist voor", aldus het NW in zijn officieel or gaan „De Vakbeweging". SLOCHTEREN (ANP) In liet Groningse Helium (ge meente Slochteren) heeft vrij dagmiddag een brand de be drijfsruimte en de kantoren van de firma Broekema B.V. aan de Hoofdweg in de as gelegd. Van de inventaris kon niets worden gered, vele machines werden door het vuur ver nield. De schade bedraagt ze. ker f 500.000,-. De brandweerkorpsen van Slochteren en Siddeburen be streden het vuur met groot materieel en konden slechts met veel moeite de naastlig gende panden behouden. En kele schuren van het bedrijf konden ook worden gered. In de fabriek worden ver schillende machines gemaakt, zoals transportbanden en aard- appelrooimachines. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Toen de werknemers om half één pau seerden, hoorden ze plotseling een knal, waarna de brand uitbrak. GRONINGEN (ANP) Naar eerst nu hekend is ge worden zijn veertien dagen geleden uit het Groninger hoofdbureau van politie twee pistolen gestolen. De wapens lagen in een bu reau op de tweede verdieping. Aanvankelijk nam men aan dat het grapje betrof, maar nu de pistolen nog steeds niet te rug zijn moet wel worden aangenomen dat zij gestolen zijn. De Groninger recherche heeft deze zaak in onder zoek. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit- zonlerïng zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (vterkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud c.q. strekking. Ondanks het feit, dat ik al* leen maar een geregelde lezer ben van uw dagblad wil ik toch graag reageren op de de monstratie in Utrecht (e.a. plaatsen in Nederland, waar onder Vlissingen) via uw dag blad. Het initiatief voor deze de monstraties vond ik erg goed, temeer omdat we in zulke grote aantallen de straat opge gaan zijn. Dat sorteert inder daad meer effect. Zelf vind ik het al erg genoeg wat Nixon gedaan heeft: door met zijn vredes-verkiezingsstunt ervoor te zorgen, dat hij 20 januari weer als president geïnstal leerd kon worden. Toch wil ik mijn mening hier niet bij laten, want ik ben van mening, dat bij de betogingen te veel de hele be volking van de Verenigde Sta ten de schuld krijgt van de bombavdem enten. Volgens mij mag je stellen, dat Nixon het zelfde is als de USA. Wél moet hij het Amerikaanse volk leiden, dat wil echter niet zeggen dat iedereen in de VS (en daarbuiten) slikt wat Nixon doet. In bovenstaande vergelij king zit, volgens mij, nu net een gevaar, want de betogers die rechtstreeks tegen de USA demonstreerden zien NIET in dat zij enorme verdeeldheid aan het zaaien zijn en zelfs vijandig tegenover de VS ko men te staan- En dan bedoel ik: tegenover de VS als ge heel, dus ook tegen de Ameri kaanse bevolking. Terwijl dit gebeurd is eigenlijk Nixon met zijn regering verantwoor delijk voor deze situatie, daar om spelen ze volgens mij een gevaarlijk spelletje. Dat ziet Rusland wel graag, want ze hebben nogal slagvaardige nei gingen naar het Westen die Russen. Waarom houden we niet meer van dit soort betogingen, maar dan tegen alles wat on der geweld (tegen het volk) verstaan wordt? En hiermee bedoel ik niet alleen lichame lijk geweld, maar ook geweld, dat de eigen vrije geest (me ning) uitschakelt door .inge pompte" wil van hogerhand. Waarom zijn we niet net zo massaal de straat opgegaan na 21 augustus 1968 als op 6 ja nuari jl. om te demonstreren tegen de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije? Waarom betogen we niet tegen de on derdrukking van joden in de Sovjet-Unie (in het openbaar) en tegen de onderdrukking van mensen in Rusland die in het openbaar laten merken, dat ze tegen de situatie zijn, die daar heerst? We kunnen natuurlijk ook veel meer beto gen voor vrede in héél Viet nam en op de een of andere manier de acties voor de op bouw van heel Vietnam, Cam bodja of heel Indo-China steu nen. Dat is dacht ik positiever dan te betogen tegen die „im perialisten" van Amerika nen. VLISSINGEN. HANS SCHUTIJSER. (Va n onze teur) onderwijsredac- DEN HAAG 31 Januari ïs de fatale datum voor alle stu denten van het wetenschappe lijk en het hoger beroepson derwijs, die een rijksstudie toelage willen aanvragen. Dus ook voor aanstaande studenten die eerstejaars stu denten denken te worden, na dat ze van de zomer een eind examen met goed gegvolg heb ben gedaan. Elk jaar komen duizenden jongelui die naar een universi teit, hogeschool of HBO-instel- ling gaan te laat met hun aan vrage om een beurs. Dit jaar zullen de aanvragen die na 31 januari binnenkomen niet meer worden behandeld. Ook studenten die oo die datum hun toegezonden kaart met verzoek om opnieuw voor een toelage in aanmerking te ko- men_de oudejaars studenten niet hebben ingestuurd val len zonder meer af. Tenzij er een geldige reden voor dat verzuim i«. De ouders van kinderen die voortgezet onderwijs krijgen en die menen weer voor een studiebeurs in aanmerking te komen dus niet zij die de eerste klassen gaan bezoeken moeten hun verzoek daartoe voor 31 januari Insturen. Zitten die kinderen nu nog in de hoogste klassen van de lagere scholen en gaan ze straks naar het voortgezet onderwijs dan moe ten de aanvragen om studie- steun voor 1 juli van dit jaar worden ingestuurd. Aanvraag formulieren zijn op de scholen, universiteiten en hogescholen te krijgen. BRUSSEL (ANP) Vrij dag omstreeks negen uur is een militair vliegtuig van de Belgische luchtmacht neerge stort op het grondgebied van de gemeente Corbais, dichtbij de weg Namen-Brussel. Het toestel (een F 104 g) kwam in een veld terecht. De piloot van het toestel kon zich redden met zijn schietstoel. Het ongeluk gebeurde even nadat het vliegtuig was opge stegen van de basis Bevekom. De vlieger werd licht ge wond. |ii l| ft!h i||!

de Stem | 1973 | | pagina 13