BOVAG: STERKE VERMINDERING AUTO-ONDERHOUD AMNESTY„THIEU LAAT ZE DODEN5' Zorg en over gevangenen Nieuw Belgisch kabinet begint met gekrakeel PvdA VNO-aanval op Boersma NADER BERAAD MET ACHTERBAN Manifest over bevrijding van Suriname giro 34 36 OO J België krijgt weer benzine DRIE DOZIJN EXCELLENTIES giro 34 36 OO Metaal-cao commentaar In Stille Oceaan drijven 6 miljoen rubbersandalen binnenland buitenland Op hun post Ondertekenen Cambodja Eensgezinde hulp OOK KYP American-Enka leprajaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" ruim i5miljoen leprapatiënten "het jubileum van een schandvlek" 10 gens inruil een gloednieu- sprite musketier tourcaravan prijs f4950 •avanbedr. J.W. van Rooy, den 8, Oud-Gm wtel. 01651- RAVAN 4 pers. f 500,- Tel 00-33781 b.g.g. 47008. Stand- ats Renesse- J verkopen onze 8-pers. iten zomerbungalow op ru: - e camping te Baarland aan (bij Goes). Inl. tel. 01104- LYESTER Rana toer-visboot met cabriolet kap motor en tier geheel onzinkbaar, bij- ïder geschikt voor de euwse wateren. A. Ligt voel, ndheuvel 57. 01620-5707. Zaterdag 27 januari 1973 intie buitenland t lijkt vroeg, maar uw zo nvakantie nu boeken is ver- mdig. Onze programma's lig- n voor u klaar met een ur van reizen in alle prijs- issen. Reisbureau MULLER CO. B.V. jul. de Ruyter 16. tel. 2322 issingen. •soneel gevraagd IIDING WILT VOLGEN. ERZORGER(STER) tomen jongens en meisjes in der, die 3 jaar voortgezet ens het eerste leerjaar be- - bruto per maand exclusief ietsjes is interne huisvesting tbt is een brief of telefoontje (toestel 225) voldoende voor rek. Stichting Amstelhuizen. L51. n monteren van automatische dnteurs iteurs •land. Brieven no. 4836, reel fcL bijverdienste angeboden aan hen die kan oren en bedrijven bezoeken, oor de verkoop van nieuwe ?epat) kantoor verbruiksarti- ;elen en relatie geschenken, p provisie basis. Inl. no. SK 146 C v.d. blad. ioor de aanzienlijke porte- •uille van Werken vraagt To- a B.V. Breda isolatie plaatwerkers ;n opzetters. Voor inlichtingen, .Ialdegemstraat 2, Breda. Tel, 1600-72441 of 01641-2637. ja, voor jou meisje an 15 jaar en ouder hebben /ij een goede job in onze Jlmo-afdeling. Gevoel voor echnielc vinden wij niet zo belangrijk; als je handig en iauwkeurig bent, leren we je iet werk van een monteuse in sen wip. Bel of schrijf naar inze afdeling personeelszaken roor nadere informatie. Fok ker-VFW B.V. bedrijf Avio- i'okker. Aviolandalaan 31, 'oensdrecht. tel. 01646-2450. jneel aangeboden ►ASGITARIST zoekt hand Irieven onder no. BK 013533 C. geldleningen uwbaar an f 1500.- tot f 24 uur geregeld, kosten. Geen erkgever. Kwijt- overlijden 12 tot Fin. kantoor ildrift 36b, Rot- 010-254386 en nds en weekends 259252. huwelijken voor uw zijn samenzijn van twee mensen tot graag in onze nieuwe brochure invéloppe zonder afzender toe- europa ontacten. Erkend door de Raao n Europa, Postbus 1073, Bever- niet nodig). Tel. 02510-25720. N.-Brabant. Drente, Friesland, -Holland, Zdid-Holland, Liro* beter r huwelijkscontacteri waarborgt emlddeling tegen voor iedereen zijn door ons geslaagd. Wacht irect inlicht, aan afd. Tilburg. 21928. Hoofdadm. Postbus 6037, Zoekt u contact met dame of heer? Sluit u dan aan bij oe „Club van alleenstaanden". Br ond. nr. 14073. WEDUWE zonder kinderen, J2 jaar, zoekt kennis met nette heer om de eenzaamheid op t® lossen. Br. o. no. H.K. 18.01' r. diversen PRIJSKAARTING bij E. de Kort HengsW Zondag 28 jan. Aanvang u. Grote KAMPIOENENDAG januari, bij van v Verkf zondag 28 Blommaert, Hulst, bekende kampioenen, ping der bonnen 2 uur. SCHIETING op 2 wippen, zaterdag 27 ja'/ bij P. van Dijk. Hengstdijk Aanvang 15.00 u. SCHIETING op 2 wippen bip P. van ®eV2 len. Lamswaarde, zondag jan Begin 15.00 u. Sociew „De Vrede". - OVERMORGEN 3.000,' IN HANDEN voor f 150.- maand. VertrW welijk. Stuur salarisstrook. pgt< Vinnrtprlnliim TntpradvieS, boortedatum. Interadvies, bus 100, Eindhoven. - Zee.sport vissen, kabeljauwvB- sen vanuit Vlissingen met M.S. BARACUDA Boeking Vlissingen 01184- of 2360. - Doe al uw feestjes, party® relaties eens anders. varend in het grote res rant M.S. BARACUDA Inlichtingen VVV Vlissin*« tel. 01184-2345. AMSTERDAM De „Bo vag", de organisatie waarin 95 procent van de 6.500 Neder landse autobedrijven zijn ver enigd, heeit becijferd, dat er sprake is van een sterke ver mindering van het auto-onder- boud (achdereparaties niet meegerekend). Was in 1950 vijf procent van het vader landse wagenpark niet in on derhoud in 1972 was dit dertig procent. Als men in aanmerking neemt dat de gemiddelde on- derhoudsduur per auto per jaar is gedaald van 55 uur in 1950 tot twaalfeneenhalf uur in 1972, dan is daarmee vol gens de „Bovag" komen vast te staan dat in de jaren 1965 tot en met 1972 het totale onderhoudsaanbod is gedaald met ongeveer negen procent. Voor het verminderde aan bod is volgens de „Bovag" een aantal oorzaken: de kwalitatie ve verbetering van de auto en de smeermiddelen, verbeterde constructie- en fabricagemetho den van het voertuig, verbe terde onderhouds- en rapara- tietechnieken, toeneming van „doe-het-zelf" onderhoud en tenslotte overheidsmaatrege len, zoals verbetering van we gen, fiscale druk, die de fa brikanten prikkelt een be taalbaar blijvend produkt te leveren, en tenslotte veilig heidseisen. Ook het kostenaspect voor de particuliere autobezitter heeft de „Bovag" nagegaan, waarbij is uitgegaan van een auto, die in 1972 f 9.000 kostte en waarmee jaarlijks 17.000 km wordt gereden. Waren in 1972 de totale kosten 33,3 cent per kilometer, in 1973 zal dit 34,25 cent worden. Verder is becijferd dat thans van de to tale rijkosten 31,5 procent naar de schatkist gaat. Ook is gebleken, dat reparatie- en onderhoudskos'en 11,4 procent van de totale rijkosten uitma ken- Wanneer het verminderde onderhoud een op eigen initia tief toegepast bezuiniging Is, dan steekt de „Bovag" het waarschuwende vingertje op. Want van het onderhoud hangt Immers voor een belangrijk deel de veiligheid af van de automobilist en zijn medeweg gebruikers. Om het publiek van dit alles deelgenoot te maken verklaart de „Bovag" dan ook met na druk: autobedrijven zijn geen geheime sleutelaars, maar vakkundige en gespecialiseer de beroepsuitoefenaren, die liet belang van de automobilist om zowel „zuinig" als veilig te rijden wel degelijk onderken nen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG HetVer bond van Nederlandse On dernemingen VNO heeft gis teren opnieuw een felle aan val gelanceerd op minister Boersma (Sociale Zaken). Ging het verbond twee we ken geleden met deze be windsman in de clinch over zijn uitspraken ten aanzien van een inkomensherverde- Ivng, deze keer is het cen traal akkoord in het geding. Volgens de werkgevers doet de minister uitspraken die in strijd zijn met dat akkoord. Een ander verwijt aan zijn adres: De minister toont zich wat betreft de sociale part ners een „home-referee". Aanleiding voor deze felle kritiek zijn uitspraken van Boersma in het NKV-blad Ruim Zicht. Minister Boers ma heeft daarin gezegd, dat bestrijding van de inflatie dit jaar betekent, het in de hand houden van de prijzen, om te voorkomen dat die evenals vorig jaar uit de hand zullen lopen. En als argument voert de beumwis- man dan aan dat de lonen zich vorig jaar wél aan de afspraken hebben gehou den. Volgens het VNO is dat volkomen onjuist. Er zijn in 1972 op sociaal-economisch terrein helemaal geen centra le afspraken gemaakt, omdat men het in de SER daarover niet eens kon worden. Het VNO begrijpt dan ook niet hoe de minister er bij komt te stellen, dat de lonen zich wel aan „afspraken" hou den. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PARIJS Militaire missies van Noord-Viet- nam en de Vietcong, samengesteld om de overgang van oorlog naar vrede in Vietnam te controleren, vertrekken vandaag uit Parijs naar Saigon. De bestandsovereenkomst voorziet, zoals bekend, in coördina tie door militaire missies van Noord- en Zuid-Vietnam, de VS en de Vietcong, van de toepassing van de wapenstilstandsbepalin gen, het vertrek van vreemde troepen, de ontmanteling van de Amerikaanse militaire bases, de terugkeer van de gevangenen en het opsporen van vermisten. Vooaial over de 100.000 poQi- tiefee gevangenen maakt miein zich zorgen. President Thiiieu van Zulild-Viietniaim toont een zeer onbuigzame houdiinw ten opzichte vain commuiMsteai. Amnesty International, dat de belangen vain politieke gevan genen behartigt, maakt zich eveneens ernstigte zorgein over de met-comimiuniistiiscihe oppo sitieleden, die gevangen zitten. De argamligaitie vreest dat zij gedood zullen worden voordat de commissies vam toezicht 24 uur na het ingaan van het be stand hun taak gaan uitoefe nen. Thieu heeft verder bevolen dat alle Zuii'divietniamese func tionarissen dm hiet hele ilainid zonda„ op hum kantoren aan wezig moeten zijn orn de pro blemen te regelen düie zich op (Van land) onze redactie buitem- ANTWERPEN In de ko mende dagen zullen de meeste benzinepompen in België weer epen gaan. Met koortsachtige haast worden benzinepompen en leveringsstations voor huis brandolie bevoorraad, nadat in de nacht van donderdag op vrijdag een akkoord was be reikt over het loonconflict in de petroleumindustrie. Daarmee kwam een einde aan elf dagen staking, die Bel gië bjjna droog zette. De Belgi sche regering trok het verbod om olie en benzine te verko pen gisteren al im. Met het einde van deze sta king komt ook een einde aian de geweldige hausse die Ne derlandse pompstations aan de grens de laatste dagen in hun verkoop beleefden. Het nu geaccepteerde ak koord was een regeringsvoor- steL die eerste dlag van het bestand zonden kunnen voordoen. Alle jnliMtaliren zajm op hum posten geconsigneerd en mogen niet in de steden ronidirijdem. De fliutariteiltem zouden vrezen dat de leden van de Viietoonig in Zuiirivietniaimese legerunifor men infiltreren in gehiied dliie onder controle van Saigon staan. Thieu heeft daarnaast nog eens ziiijn zeer stringente beve len hertaald voor de politie in het land. Communisten dile in steden infiltreren moeten wor den neergeschoten, de politie moet vernietiging van de com- munóistisahe infrastructuur na streven. Vandaag zullen tijdens twee plechtigheden in Parijs de be- standsovereenkomstcn worden ondertekend, 's Morgens ge beurt dat door de Vietcong en afgevaardigden van Saigon en 's middags door Washington en Hanoi. De handtekeningen ruim 200 in getal zullen gezet worden door de vier mi nisters van buitenlandse za ken, die gisteren allen in Pa rijs waren gearriveerd. Le Due Tho, de mam die met Kissinger overeenstemming be reikte heeft emotioneel af scheid genomen van Parijs. „Morgen", zo sprak Le Due Tho, „zullen de kanonnen zwiogen en zal de vrede terug keren dn Vietnam. Ons volk bereidt zich voor op een niteuw tijdperk en is vastbe sloten de vredesbander hoog te houden". De regering van Cambodja heeft besloten zondag om 01.00 uur onze tijd alle offensieve operaties tegen de troepen van Noard-Viietnam en de Vietcong ende Cambodjaanse guerrilla's stop te zetten. Het doel van deze opschorting is die Noord- vietnamese troepen de gele genheid te geven Cambodja te verlaten- Hanoi ontkent troe pen in Cambodja te hebben. In Zuid-Vietnam zijn ook gisteren de gevechtshandelin gen met verhevigde kracht voortgegaan. De Amerikaanse luchtmacht voerde de zwaarste bombardementen van de laat ste acht maanden uit. lVTog vóór het vuren in Vietnam wordt gestaakt, hebben we in ons tolerante en vredelievende landje al ruzie gekregen over de vraag hoe we het uitgeputte Vietnamese volk het best kunnen helpen. Het Medisch Comité is van oordeel dat het co mité „Heel Vietnam" geen recht van spreken heeft, omdat het in het verleden niets zou hebben gedaan en de ingezamelde gelden toch maar op de verkeerde plaats terecht zouden komen. Het comité „Heel Vietnam" daarentegen vindt de activiteiten van het Medisch Comité te politiek gericht en daarom niet re presentatief voor een hulpactie die voor het gehele Vietnamese volk is bestemd. Enkele weken geleden trokken we in Nederland eensgezind °P tegen de bombardementen op Noord-Vietnam en nu een zij het dubieuze vrede in zicht is, gaan we een miniatuur oorlogje ontketenen over de vraag aan wie de belangeloze gif ten van, bijvoorbeeld, Marcus Bakker en Hans Wiegel moeten worden afgedragen. Of zou de ene gift toch belangelozer zijn dan de andere? En zou een Vietnamees gezin zich misschien gefrustreerd voelen wanneer het geholpen wordt door gelden uit de VVD-kas? Een Nederlandse jonker, lazen we dezer dagen, gaat met *'ln gezin naar Australië. Hij wordt daar magazijnbediende om- «h* geestelijke klimaat tussen de Belgische grens en de a denzee '1em benauwt. Te eng, te duf, te weinig tolerant, ondanks de pretentie van het tegendeel. e jonker overdrijft, dachten we. Maar momenteel zijn we aar zo zeker niet meer van. n mocht de herrie over de hulp aan Vietnam op een echt 'onenlands oorlogje uitdraaien, dan kunnen we de zaak altijd oog voor de Veiligheidsraad laten brengen. tOqO VtQ&Oro CM>:> i - i »--0'-'Vi-ö (Van onze correspondent) BRUSSEL. De formatie van een nieuwe regering voor België heeft 64 voornamelijk met ruzie gevulde dagen geduurd. Het gekrakeel ging voort tot bij de opstelling voor de obligate groepsfoto. De ploeg telt 36 leden en dat is een absoluut record. Na het gevecht om een plaats op een stoel in de eerste rij en het geduw in de achterste gelederen, brachten de 22 ministers en 14 staats secretarissen toch nog een glimlach voort, toen de fotograaf vroeg naar het vogeltje te kijken. Waarnemers zijn van mening dat de foto maiair beter snel ontwikkeld en ingelijst kan worden went de 20e naoorlog se regering zal waarschijnlijk wel een moeilijk jaar geen lang leven beschoren zijn. De Booms-Rood Liberale ploeg van de socialistische premier Edmond Leburton telt 15 katholieken, 13 socialisti sche en 8 liberale leden. Van zelfsprekend zdijn er precies evenveel Nederland- als Frans talige ministers, namelijk 11. Premier Leburton hoort bij de 11 Franstaliigen, want ofschoon hij langzaam gesproken basis- nederlands ten naaste bij ver staat, spreekt hij de taal van de meerderheid van het Belgi sche volk niiet. Hoe het moge lijk blijft dat de Vlamingen zich andermaal een ééntalig Franssprekende eerste minister laten opdringen, zal eerst na het algemene oordeel geopen baard worden. Terwijl die 34 heren en de 2 dames in de hand van koning Bouctewijn de eed aflegden, demonstreerden in een dozijn steden de middelbare school jeugd tegen de plannen van de in zijn ambt bevestigde minis ter van defensie van den Boey- nants die het uitstel van de diensttijd om studieredenen wenst te bemoeilijken en ook anderszins voornemens is de dienstplicht tot ongerief der jonge mannelijke burgers op napoleontische wijze toe te passen. Verreweg de meeste commen tatoren vegen onder de kreet „beter geen dan deze rege ring" op ongekende wijze de vloer aan met het kalbinet van Leburton. Men spreekt vkn een inflatie van ministers, men spreekt van baantj es jagers .oor wie het belang van het land op de laatste plaats komt. Het nu al jaren durende ge schipper over principes, instel- 1 ngen en personen is in de af gelopen maanden bevestigd door hoven de chaos een ono verzichtelijk aantal ministers en staatssecretarissen te plaat sen wier vaag omlijnde be voegdheden elkaar overlappen en wier ambities dodelijk zijn. De wapenspreuk van het nieu we kabinet luidt kennelijk „door conflict en afgunst naar de crisis". (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Zes biologen van een instituut voor oceanografie te La Jolla in Californië schatten dat er in het noorden van de Stille Oceaan ruim 35 miljoen plastic flessen en bijna zes mil joen rubbersandalen ronddrijven. In het jongste nummer van het tijdschrift „Nature" zeggen de biologen dat deze schatting gebaseerd is op de rommel die zij gezien hebben op een wetenschappelijke reis in augustus van het vorig jaar. Het weer was mooi en de zee kalm, aldus het verslag. Daarom brachten wij onze vrije tijd door op de boeg van het schip. Wat wij daar zagen, was ongelooflijk. Zelfs op 600 mijl van Hawaii en buiten de grote scheepvaartroutes moet de zee nog bezaaid zijn met voorwerpen. Vier dagen later hielden wij zij het niet geregeld een soort logboek bij over de rommel die wij voorbij zagen drijven. Op grond van onze notities zijn wij toen gaan rekenen. Wij zijn tot de conclusie gekomen dat er ruim 35 miljoen plastic flessen en bijna 6 miljoen rubbersandalen in het noorden van de Stille Oceaan ronddrijven. (Vervolg van pagina 1) De PvdA-radicaal Pelle Mug (voorzitter van 't gewest Am sterdam) die op de laatste partijraad van de PvdA een opmerkelijk soepeler houding tegenover de KVP aannam dan tijdens het rumoerige Haagse congres, schijnt van daag in Utrecht met een motie te willen komen die de weg voor een confessioneel kabinet met passieve steun van links mogelijk moet maken. Niet overal in de partij is dat streven goed gevallen. Zo volhardt het gewest Amster dam in een felle anti-KVP- houding. Andere gewesten, zo als Zeeland, daarentegen wil len zelfs nog verder gaan dan Mug en vinden dat de PvdA „met anderen dan D '66 en PPR" moet gaan regeren. Het ligt echter niet in de lijn, dat de partijraad tot een zo soepe le opstelling zal kiemen. Ook uit de formulering, die dr. Ruppert gebruikt, blijkt dat een links-confessioneel ka binet, waarin beide blokken als gelijkwaardige partijen zit ting hebben, niet meer tot de mogelijkheden behoort. Rup pert spreekt nu nog van twee varianten, hetzij een links minderheidskabinet, hetzij een confessioneel (extra-parlemen tair) minderheidskabinet. Tot dat linkse minderheids kabinet mogen in de visie- Den Uyl ook confessionele fi guren toetreden, maar dat is voor de confessionelen niet voldoende. Zii voelen niets voor een „bijwagenfunctie". Niet alleen de PvdA, verga dert vandaag om zioh op de situatie te beraden. Ook ko men dit weekeinde KVP-pro- minenten in het geheim bijeen om de zaak te bespreken. Maandagavond vergadert bo vendien het voltallige partij bestuur van de KVP. AMSTERDAM Een aantal Surinaamse groeperingen in Nederland, verenigd in het Suriname comité, de vereni ging Ons Suriname en de Su rinaamse studie Unie hebben gezamenlijk een manifest op gesteld waarin zij zich uit spreken voor een nationale be vrijding van hun land. Het manifest is vrijdagmiddag in Amsterdam aan de pers aan geboden. Men kan er vetgedrukte leuzen in aantreffen als „alle macht aan het volk", „klassen strijd", „gemenebest betekent modernisering van het koloni alisme", „papleren onafhanke lijkheid verandert niets aan de uitbuiting" en „bij een geme nebest of variant gaat Neder land Suriname sociaal lozen en economisch behouden". „Wij zijn niet tegen onaf hankelijkheid", zo antwoord den desgevraagd bestuursleden van het comité Suriname, „maar alleen als het volledige politieke en economische onaf hankelijkheid is. „Hoe die kan worden bereikt staat in het manifest te lezen. nl. alleen door een totale bevrijding. Zo'n nationale bevrijdings- strijd „tegen overweldigende overmacht van wapens en middelen van het imperialisme heeft pas enige kans van sla gen als deze wordt gedragen door de brede massa van het volk en bovendien alle pro gressieve nationale krachten omvat. Zonder revolutionaire theorie kan er geen revolutio naire voorhoede beweging zijn". Deze bestuursleden keerden zich o.a, tegen de wijze waar op een ■"eel van de ontwikke lingshulp ln Suriname wordt besteed aan verbetering van de infrastructuur.„Er worden overal wegen aangelegd ten bate van de Suralco, die daar over nog goedkoper en nog meer bauxiet het land uit kan slepen". Het manifest kant zich zo wel tegen de van Surinaamse zijde voorgestelde gemene bestconstructie als tegen het Nederlandse plan voor een ontwikkellngs-gemeenschap met de koningin aan het hoofd. Onder het huidige bewind van wat zij noemen de mario nettenregering in Paramaribo en de Nederlandse regering in Den Haag kan geen nieuw tijdperk worden verwacht, „omdat de roof, de uitsluiting en onderdrukking van de Su rinaamse werkende klasse on der het mom van een gemene best of ontwikkelingsgemeen schap voortgezet zal worden". (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG De onder handelingen voor een nieuwe cao in de metaalindustrie (voor ruim 300000) werkne mers hebben gisteren zoals verwacht niet tot resultaten geleid. De nieuwe en „laatste" werkgeversvoorstellen worden de komende dagen aan de le den van de vakbonden en de werkgeversorganisatie FME voorgelegd. Zij beslissen, of op basis van de nieuwe voor stellen een cao kan worden afgesloten. De industriebonden houden onverkort vast aan hun eis van een doeltreffende controle op de extra-matiging door het personeel. Het „laatste bod" van de FME, dat volgens voorzitter Wamsteeker van de vakbonds delegatie „niet overeenkomt met onze richtlijnen" heeft al leen betrekking op personeel, dat nu onder een cao valt, en omvat: A Hen loonsverhoging van 1.25% en van f 20,- pea- maand voor iedereen: Bén procent bijsturing en een mmiimiumbediiiaig van f 11,70 per procent pry sstij per miaiand in de lonen voor de compen satie van die gesteigen prij zen. 0 Verhoging van die vaikian- tietoelsag van 7,4 tot 8% (overeenkomstig de vak- bomriiswens) Verhoging van werkgevers bijdrage van 15,- tot 18,- aan die vakbonden per vtaikboodslild voor scholing en vorming. Twee dagen meer vakantie (imiinMaial 20 dagen), 3 da gen extravakantie voor 50- jamigen en 5 daigien extra vakantie voor boven-55-jia- „orter werken: in 2 fases streven naar een 40-urige werkweek (van 42 Va uur). Het FME-voorstel tot een loonsverhoging via procenten en centen (vast bedrag) ais een compromis tussen de wensen van de industrie bonden en de Uniiie BHLP (NKV-bond voor hoger en leidinggevend perso neel). De industriebonden wensen een loonsverhoging in centen, omdat dit meer voor deel biedt aan de lager betaal den, De Unie BHLP is tegen ioonsverhogiing in centen: ziitj vindt dat teveel nivellerend werken. De vakbonden houden ook vast aian hun eis, dat er con trole moet komen op de extra matiging van de hogere inko mens, b.v. via de ooderme- mingsnaadsleden. ARNHEM (ANP) Ameri can Enka-Corporation is vol gens het personeelsorgaan ..De Spindop" van plan om haar produktiecapaciteit van nylon tapijtgaren in de komende twee a drie jaar met 23.000 ton per jaar uit te breiden. Verwacht wordt dat onge veer de helft van deze extra capaciteit eind 1973 in bedrijf zal zijn._ In American Enka- Corporation, één van de maat schappijen van de Akzona- groep, heeft Akzo een aandeel van 64 pet. Zo'n weekeinde voor je neus lijkt heel wat, maar o wee, wat is het vlug om. En dan, het lijkt een afwisseling in de wat saaie werkwekencyclus, maar dat valt toch wel te gen. Bij hoeveel rfyensen ziet het weekeinde er niet ongeveer zo uit: zaterdags uitgebreid win kelen, in de supermarkt en als het er aan zit naar „de stad": wat klusjes opknappen en de auto wassen, niet te vergeten; wat met de kinderen sjouwen en des avonds een tv- quiz of zo iets. Zoals naar de kerk of uitsla pen, de auto in voor een rit naar tante Nel, of naar oma, of naar ome Toon, en-of naar het voetballen, of wandelen, Maar ik wil er meteen bij zeggen dat het bij u, Merijn- lezers, waarschijnlijk wat ori gineler en afwisselender zal gaan. Hoewel, je moet toch een keer naar oma toe? En die auto moet toch een keer schoon Dit weekeinde vergadert in Noordwijkerhout het Landelijk Pastoraal Overleg. Dat is zo gaan heten, nadat Rome een Landelijke Pastorale Raad had verboden. De laatste zou veel meer te zeggen hebben gehad dan de eerste, begrijpt u. Maar LPR of LPO, het blijft een LP. Een singeltje zou ook wel erg gauw uitgespeeld zijn. Juist, de doordraver dezer week. Dat wordt toch wel de heer Ngoeyen Van Thieu, pre sident van Zuid-Vietnam. Het is immers al te dol om, als je op het punt staat zo'n ver schrikkelijke oorlog met een bestand af te sluiten, meteen weer olie op het vuur te gooien met de mededeling dat je die communisten maar niet teveel moet vertrouwen. Enfin, vandaag worden de handtekeningen gezet in Parijs en vannacht om 1 uur zwijgen, zoals dat heet, de kanonnen. De hele zee rond IJsland rit vol lekkerbekjes. Mensen met illustere inval len krijgen in deze kolom meestal voorrang en daarom heden aandacht voor het Tweede-Kamerlid J. J. Voogd van de PvdA. Deze man heeft in de vergadering van de Raad van Europa (weer iets anders dan de EEG) gezegd dat ge pensioneerde kamerleden zich er niet voor zouden moeten schamen om bijvoorbeeld tij dens een verkiezingscampagne enveloppen te schrijven, Hij opperde dat reuze idee toen hij sprak over de nood zaak om gepensioneerden te behoeden voor het gevoel, dat ze van de ene op de andere dag nutteloos zijn voor de maatschappij. Nederig, slecht betaald werk op vrijwillige basis, dat niette min gedaan moet worden en in feite van groot belang is, kam hen, zo zei hij, voor dit gevoel behoeden. De PvdA zou dan toch de eerste moeten zijn om dat werk beter te betalen, want gepensioneerden (behalve ex- Kamerleden) hebben hét niet breed. Uit het feit dat de heer Voogd ook pleitte voor ver vroeging van de pensioenge rechtigde leeftijd tot b.v. 50 jaar, mag ik wel afleiden dat de PvdA veel enveloppen te schrijven heeft. Naar de KVP waarschijnlijk. Prettig weekeinde. MERIJN (ADVERTENTIE) 100 jaar geleden werd de leprabaoterie ontdekt 25 jaar.geleden vond men hèt geneesmiddel ertegen: dds en toch: de wereld kent nog zeker (zaterdag 27 januari 1973 nerv-tv) wereldlepradag 1973 kan men met recht noemen. daarom: giro 34 36 OO t.n.v. stichting wereldlepradag nederland, voor 2,50 redt u een kind. voor ƒ11,geneest u een slachtoffer. wereldlepradag den haag stop lepra! bij het „jubileum". en via de banken a

de Stem | 1973 | | pagina 11