Axel positief over integratie van onderwijs Goedkeuring voor verven van woningen De Stem/De Vriie Zeeuw PHILIPPINE GELIEFD WOONOORD W achtebeke herstelt vis watert je L.t.s.'ers tonen wat zij leren TIJDENS MANIFESTATIE VAN 1 t.m. 3 FEBRUARI stad in zeeland HULST HET ADRES MESTSTOFFEN Fa. de Moor- Vlaeminck Sas van Gent Twee gewonden bij aanrijding Clinge Woensdag 24 januari 1973 9 De heer Risseeuw, directeur van de technische school in Ter- neuzen (links) en de heer Franse, coördinator van de manifesta ties 1973, bij een maquette van de Duivetil voor de nieuwe kin derboerderij in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) Gebleken is dat het afstap pen van de traditionele open bare les en de overgang naai de nieuwe wijze van oriëntatie op hetgeen het technisch on derwijs te bieden heeft in bre de kring een goed onthaal heeft gekregen. Aan de komende manifesta ties werken alle zes afdelin gen van de technische school, omvattend een totaal van 570 leerlingen met hun leraren, mee. Elke afdeling is erop ge brand met een min of meer verrassende bijdrage voor de dag te komen. De hoofdschotel van de ma nifestatie wordt gepresenteerd in de gymnastiekzaal van, de school aan de Axelse straat, waar elke afdeling zijn eigen stand heeft. Verder kunnen de bezoekers elke afdeling prak tisch aan het werk zien in afzonderlijke lokalen. Ook dit keer staat de vorig jaar zo succesrijke technotour op het programma. De bezoekers kunnen door het juiste ant woord te geven op vragen d.ie betrekking hebben op de ma nifestatie aantrekkelijke prij zen winnen. De driedaagse manifestatie van de technische school geeft de directie aanleiding in woord, geschrift en daad te wijzen op de vele opleidingen die dit Terneuzense onderwijs instituut biedt. De school heeft een vierjari ge cursus te beginnen met een brugjaar. In het tweede jaar begint de meer beroepsgerich te opleiding in drie groepen te wetenalgemene mechanische opleiding, algemene bouwtech niek, consumptieve techniek (brood en banket). Na het tweede leerjaar begint er op nieuw een splitsing in aparte groepen. Aan het eind van het tweede leerjaar kan de leer ling kiezen tussen een P-oplei ding, die meer op de praktijk is gericht en een T-opleiding die meer theoretisch gestoeld is. Naast dezelfde rechten als het P-diploma geeft het T- diploma bovendien recht op toelating tot de MTS, machi- nistenschoöl, zeevaartschool, politieschool en de opleiding tot technisch onderofficier. Dit is slechts een klein deel van het scala van opleidingsmoge lijkheden die de technische school tijdens de manifestaties in het licht van de belangstel ling wil trekken. 0 Directeur en coördinator: Leerlingen maken ook verkeersborden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel heeft van Gedeputeerde Staten goedkeuring gekregen voor het uitvoeren van buitenschilder werk aan 286 betonwoningen. Met het werk, waarmee enkele tonnen zijn gemoeid, zal zo spoedig mogelijk een begin wor den gemaakt. (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL UURWERK B. en w. hebben Gedeputeer de Staten in een brief laten weten, wat men denkt over het toebedelen van de taak op het gebied van de waterzuivering. Zoals alle b en w's in Zeeuwsch Vlaanderen staat ook Axel op het standpunt, dat er een zui veringschap moet komen. Dit standpunt moest voor 25 janu ari bekend gemaakt worden, omdat Gedeputeerde Staten uitstel niet wilden toestaan. De gemeenteraad zal ..achteraf' nog gelegenheid krijgen om over deze materie van gedach ten te wisselen. De zaak is in het intergemeèntelijke overleg uitputtend besproken. Burgemeester M. K. van Dij- ke heeft het oranjecomité in deze gemeente gevraagd om suggesties voor de viering van het 25-jarige regeringsjubile um van koningin Juliana op 4 en 6 september. De heer Van Dijke zou graag zien. dat naar aanleiding daarvan ook in Axel initiatieven worden genomen. Het Axelse college heeft ook voorlopige goedkeuring gege ven aan de tekening voor een nieuw kantoorgebouw van de regionale Zeeuwsch-Vlaamse woningbouwvereniging. Het ge bouw moet opgetrokken wor den aan het Kennedyplein en in het complex wordt tevens een postkantoor ondergebracht. De brandweersirene in Zuid- dorpe moet verplaatst worden van het voormalige gemeente huis naar een nog nader te be palen andere plaats. Er wordt onderhandeld met het kerk bestuur om de sirene in de kerktoren te plaatsen. De voormalige landbouw school in Koewacht zal worden verkocht. De gemeente is mo menteel in onderhandeling met enkele kandidaten. Aan de raad zal voorgesteld worden om het gebouw onderhands te verkopen, maar als dit niet het gewenste resultaat oplevert zal overgegaan worden tot open bare verkoop. Een en ander is gistermiddag meegedeeld op de persconferentie van burge meester M. K. van Dijke in Axel. (ADVERTENTIE) Uw concurrerend adres Genfsestraat 30, Hulst Nieuw Tel. nr. 01140-4151 of 4155. In de Engelroos is de jaarvergade ring gehouden van de harmo nie De Verenigde Vrienden. De jaarvergadering die goed bezocht was, werd geopend door de voorzitter de heer R. Verhelst. De voorzitter memo reerde het overlijden van het lid de heer J. Vermoet, waar na een korte stilte werd in acht genomen. We Verenigde Vrienden kunnen terugzien op een geslaagd jaar. Ook is het bestuur uiterst tevreden over de gang van zaken wat betreft de opleiding van de muzikan ten. Een speciaal dankwoord werd hier dan ook gericht tot d.e heren J. de Witte en de heer R. Neit die belast zijn met deze opleiding. De pen ningmeester kwam met een gunstig financieel verslag. Dank zij de acties die het korps gevoerd heeft, is de fi nanciële toestand tamelijk rooskleurig. De heer Van Ros- sum werd gehuldigd door de voorzitter vanwege het feit dat hij 25 jaar muzikant is van het korps. Door het aftre den wegens hoge leeftijd van de heer R. de Lanelle is de heer Marks gekozen met alge mene stemmen tot bestuurs lid. Na sluiting van de jaar vergadering werd een rond gang door het centrum van de gemeente gemaakt. Na het ge bruik van een feestelijke maaltijd met de dames werd de avond voortgezet met dans en gezelschapsspelen. Getracht zal worden om voor de gemeente Axel het predi kaat „experimenteer gemeente" te krijgen, maar voordat stap pen daartoe ondernomen zullen worden zal eerst worden ge ïnformeerd naar het. inzicht van de schoolhoofden, voor zover d}t het gemeentelijk onderwijs yhetreft. Binnenkort zal hier over een aantal contacten wor den gelegd, aldus de Axelse burgemeester. Hoeveel gemeenten in Ne derland dit predikaat zullen krijgen is op dit moment niet bekend, maar na het gemeente lijk overleg met de betrokken schoolhoofden zal er contact worden gelegd met het minis terie De gemeente Axel heeft er bij de betrokken commissie van de districtsgeneeskundige (Van onze correspondent) SLUISKIL Gistermiddag had te Sluiskil, op de rijksweg Terneuzen-Sas van Gent, een aanrijding tussen twee perso nenauto's plaats, waarbij de heide bestuurders werden ge wond. M. de S. uit Stroodorpe, die uit de richting Sluiskil kwam, verleende geen voor rang aan de op de rijksweg, richting Sas van Gen.t rijdende bestuurder van een personen auto, G, K. uit Sas van Gent Dokter Van Haelst verleende de eerste hulp en liet de beide gewonden naar het Elisabeth- ziekenhuis overbrengen. De auto's liepen flinke schade op en gezondheidsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen op aan gedrongen te onderzoeken of mogelijk de schooltandartsen dienst daarin ondergebracht kan worden. Dit is door b. en w. meege deeld naar aanleiding van het verzoek van de commissie om te laten weten welke taken op het gebied van de gezondheids zorg naar de mening van het college nog door de districts- dienst uitgeoefend zouden kun nen worden. Op de persconfe rentie heeft burgemeester Van Dijke voorts nog meegedeeld, dat aan het departement van minister Stuyt voor Axel ge vraagd zal worden om twee inschrijvingen voor de tv-cur- sus milieubescherming van Te- leac en de BRT. Deze cursus is al van start gegaan. Als het verzoek ingewiligd wordt zal de cursus voor wat Axel be treft gevolgd worden door ie mand van de dienst gemeente werken en door iemand uit de bestuurlijke-ambtelijke sector. B. en w van Axel hebben met het cultureel contact Axel, de stichting CCA, een gesprek gehad over het toneelseizoen 1973-1974. Het Axelse college heeft er op aangedrongen, al dus burgemeester Van Dijke, om voor de toneelvoorstellin gen in het komende seizoen onder auspiciën van de stich ting cultuurspreiding Zeeland, in het vervolg ook verkoop van losse kaarten in Axel toe te la- ten. Tot nu toe was die ver koop van voorstellingen in Zeeuwsch-Vlaanderen gecon centreerd in Terneuzen. B. en w. willen dit voor wat betreft de abonnementenverkoop zo houden, maar hebben vastge steld om voor de losse verkoop een beroep te doen op de plaat selijke middenstanders. 0 Het Sputkompark irt Philippine groeit uit tot een van de aantrekkelijkste naalzone. woonoorden van de Zeeutosch.-Vlaam.se ka- (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Terwijl in Terneuzen honderden woningen leeg staan is de belangstelling voor 't wonen in het op slechts enkel ekiloineters gelegen Phi lippine onmiskenbaar groeien de. Vooral uit Terneuzen en Sas van Gent is een zekere trek gaande naar het vooral door zijn uitstekende mosselrestau- rants bekende dorp. De plaatse lijke bouwactiviteiten worden dan ook voornamelijk ingege ven door deze stijgende vraag naar een koop- of huurwoning in het landelijke, nog van flat- bouw gespaard gebleven Phi lippine. Een van de snelst groeiende uitbreidingen van de Philip- piense beschouwing is 't Spui- kompark, waar in vrij korte tijd verscheidene riante bun galows of landhuizen uit de grond zijn gestampt. De bouw grond in het Spuikompark is nu op enkele kavels na uitver kocht. De belangstelling voor het bouwen van 'n woonhuis in dit gedeelte van 'Philippine, waar een het haventje 'n druk ke aanvoer van mosselen be leefde, werd in niet geringe mate gevoed door de vrij lage grondprijs van f 25,- per vier kante meter. Een andere aan trekkelijke factor is het voor uitzicht dat de Spuikom, nu een weinig florissante plas, in een fraaie waterpartij veran derd zal worden. Ook voor het bouwen in het bestemingsplan Laureyne heeft de gemeente Sas van Gent niet over gebrek aan aanvragen te klagen. Het aannemingsbedrijf Kaas heeft hier een zestal pre miewoningen in aanbouw van de ongeveer veertig die deze aannemer in het plan Laureyne gaat bouwen. De bouwvereni ging Sas van Gent is voorne mens 36 woningwetwoningen met garages neer te zetten. Verder hebben in „Laureyne" bouwgrond in optie het make laarskantoor Van Opstal uit Bergen op Zoom, en h«t aan nemingsbedrijf Van Steenber gen uit Philippine. In totaal zijn bij de gemeente thans bouwplannen voor hon derd woningen in Philippine ingediend. Het gehele bestem mingsplan Laureyne omvat 29 woningen, 14 bungalows en 7 speelterreinen- Het gemeente bestuur van Sas van Gent houdt er rekening mee dat Phi lippine mogelijk al in de eerst komende tien jaar zal uitgroei en tot een van de belangrijkste woongebieden in het westelijk deel van de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN: TERNEUZEN Nieuwstraat 9. te] 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14. tel 01140-375] (3 lijnen); GOES Klokstraat 1, tel 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag tjn. vrijdag 8 15—12 30 en 13 3017.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG Voor aanname advertenties er- abonnementen Boekhandel Pis. ters. Brouweriistraat 4 tel 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE EXPLOITATIE: Breda- maandag t.m vrijdag 19 00—21 00 uur. tel. 01600-22341; zaterdag 9 00—12 00 uur. tel 01600-49900. zondag 20.0022.00 uur, tel. 01600-22341 BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen- tel 01140-3751 of 01150-6297; Midden. Zeeland 01100-4944 HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen tel 01150-7920 privé tel 01160-5745 algemeen redac teur Zeeland A F Koopman kantoot Kromme Weele 4 Middel burg. tel 01180-7764 privé tel 01180 7438 redacteur Midden. Zeeland B Jansen kantooi Klnkstraar 1 Goes tl 01100-8030, privé tel 01100-7007 redacteur te Terneuzen en Kanaalzone: G van Berkel kantuoi Nieuwstraat 9, Terneuzen tel 01150-7920, privé tel 01150 4866 redacteur OZ Vlaanderen- A Verlind, kantoor Steenstraat 14 Hulst tel 01140 3751 orivé tel 01140- 3103 redacteur W Z Vlaanderen R van der Helm, kantoor Nieuwstraat 9 Terneuzen tel 01150 7920 privé tel 01150-4865; sportredactie Zeeland R van Opursen tel 01155-1367 FOTOJOURNALIST ZEELAND: C J de Boer Trumanlaan 10 Axel tel 01158-2237 ABONNEMENTEN EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland P Konings tel 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, teL 01100-4316. AXEL B. en w. van Axel staan positief tegenover de inte gratie van het kleuter- en het basisonderwijs. Dit heeft burge meester to. K. van Dijke gistermiddag naar aanleiding van vra gen in de commissie van onderwijs-, culturele- en jeugdzaken, tijdens de wekelijkse persconferentie meegedeeld. BERGEN OP ZOOM Roxy, 20.00 uur: The Godfa ther 18 j. Gem. Museum Markiezen hof, expositie „Ver Geschopt" Bodemvondsten uit Bergen op Zoom (t.m. 11 febr.). Dage lijks van 14.00-17.00 uur. Etce tera, Molstraat 10a, expositie Mari Andriessen retrospectief tin kleinplastóek (t.m 4 febr.). Dagelijks van 13.30-17.00 uur, vrijd. zat. en zond. vain 13.30- 17.00 en van 19.00-21.00 uur. KRUININGEN Galerie Fluctus Cantibus II- lusi, expositie kunstwerken van Teun Gijsen, dag. geopend van 12.00-20.00 uur. Zondags geslo ten. MIDDELBURG Coffeeshop St.-John, exposi tie grafisch werk van Gerard Wiegmans. Rijksarchief, expo sitie Geschiedenis als hobby (t.m. 24 jam.). Maandag t.m. vrijd. van 09 00-12.30 en van 13 00-17.00 uur, zat. van 9.30- 12.30 uur. OOSTBURG Ledel Theater, 20.00 uur: „Op hoop van zegen" door het Amsterdams Volkstoneel. ROTTERDAM De Doelen (hal). 12.45 uur: Koffieconcert. De Doelen (gro te zaal), 20.15 uur: Concert door de Chr. Oratorium ver- Hallelujah. De Doelen (kleine zaal), 20.15 uur: Kamermu ziek. Amadous Quartet uit Londea.. Hofplein Theater, 20.15 uur: „Op blote voeten in het park" van Neil Simon door het Rotterdams Toneel Piccolo Theater, 20 15 uur: Uitvoering door de Nieuwe Oomedie. Schouwburg, 20.00 uur: „Erwartimg" van Schönberg en „Blauwbaards Burcht" m.m.v. het Radio Fil harmonisch Orkest o.l-v. Edo de Waart. Solisten o.a. Sophia van Santé, Nelly Morpurgo en Bert Bijnen. SAS VAN GENT Ti jl Uilenspiegel, expositie Carry Duyser, applicaties (t.m. 31 jan.). Dagelijks van 09.00- 12.00 en 13.00-18.00 uur, vrijd. tot 2100 uur, zond. van 14.00- 18.00 uur, op ma. gesloten. ASSENDE (B.) Galerie Marg. de Boevé, ex positie John van Blanken (t.m, 4 febr.). BRUGGE Kon. Stadsschouwburg, 17.30 uur: Concert Philh-airmonisch Orkest van Antwerpen o.l.v. Steven Candael- GENT Kon. Opera, 20.00 uur: Ont dek de wereld „Marokko toen en nu". Kaartwedstrijd De dui- venmaatschappij De Snelle Duif hield in het café bij Ed. Pilaat een kaartwedstrijd. De uitslag van dpze wedstrijd was als volgt: le pr. Jos Govaerb 2e pr Ed Pilaat. 3e pr H. de Cock, 4e pr O. Rombout, 5e pr J. Lernout, 6e pr P. Nachte gaal, 7e pr R. Nijs, 8e pr J. van Helsland, 9e pr Ch. Wil- laert, 10e pr Ch. van den Branden. (Van onze correspondent) I WACHTEBEKE. De nabij het Belgische Wachtebcke gete- gen „de langelede", vele jaren geleden een schilderachtig en bijzonder rijk viswater, maar sedert een jaar of tien een vies riooltje, wordt weer in zjjn oude luister hersteld. Het waterpeil van de langelede, waar vroeger zoveel vissers kwamen, en dat werd om zoomd door lange rijen statige populieren, werd sinds 1960 geregeld door een afdamming aan de Moervaart en de Ou- deburgse sluis. De dam nabij de sluis brak in 1965 door. Sindsch'en leek het wel of het. water op een of meer geheimzinnige wijze ver dween, van een waterpeil kon nog bezwaarlijk worden ge sproken. Het kleine beetje wa ter dat er nog in terécht kwam, was afkomstig uit de riolen van Wachtebeke en de aangrenzende gemeenten. Het ziet er nu naar uit dat de goede oude tijd, toen er nog vis in de Langelede zat, terug gaat komen. De werken hiervoor zijn n.l. al een heel eind gevorderd. Nabij de Ou- deburgse sluis werd een nieu we dam aangelegd, een pa-ar kilometer verder, richting Wachtebeke centrum is ook al een nieuwe dam gebouwd on der de Stenenbrug (ook wel genoemd, „Balkenbrug" of „Oudobrug". Onlangs is men begonnen met het schoonmaken van de waterloop tussen die twee dammen. Het peil van het wa ter stijgt voortdurend en in dit gezuiverde water zou vis moe ten kunnen leven. Het gedeelte van de Lange lede dat nog verder door Wachtebeke loopt tot Potters- hoekbrig blijft voorlopig nog even smerig ais vroeger, maar ook hiervoor zijn plannen om het stinkende rioolwater door zuiver viswater te vervangen, gen. Reeds in de 18e eeuw, zo vertelt de geschiedenis, moest de uangelede gezuiverd wor den. Na de uitdieping van de Moervaart in 1737 werd de 'Langelede door nalatigljeid van het polderbeheer volkomen verwaarloosd. „Een stilstaand en stinkend water", noemde de „Gazette van Gend het Wachtebeekse waterloopje. Volgens ditzelfde dagblad zou de vervuiling er zelfs oorzaak van zijn gewest dat ér men sen ziek werden. Wachtebeke werd besmet met „ene erge en langdurige koorts, die niet al leen jaarlijks de gezondheid van een zeker aantal men sehen ondermijnde, maar er vel ten grave deed dalen". Nadat de Langelede weer was verbreed en uitgediept, waren die vreemde koortsen in Wrchtebeke plotseling ver dwenen. (Van eên onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van don derdag 1 tot en met zaterdag 3 februari staat de technische school in Terneuzen in het te ken van de manifestatie, waarmee leerlingen en leraren diverse opleidingen zullen presenteren. Vorig jaar trok ken de manifestaties, die toen voor de eerste maal werden gehouden, ruim tweeduizend bezoekers.

de Stem | 1973 | | pagina 5