KINDERVERKEERSWEEK Verkeersongelukken helpen voorkomen mam PRINS ALASKA EN DE BOZE GEEST OORLOGSINDUSTRIE IN V.S. NIET BEZORGD OVER VREDE IN VIETNAM Verlate Praagse zuiveringen komen Moskou erg ongelegen Melaatsheid gemakkelijk te genezen voor f 11,- per jaar Kraamzorg is belachelijk duur en in vele gevallen overbodig Interl miljoi AVRO geeft opzet aan St peilinpen PROMOVERENDE HUISARTS J. DE NEEF: HUISVROU WSAVE m kleine stem —tmihwih' mmmm T HET LELIJKE EENDJE fpxfim» IN HUIS PIM IN DE BOOM Geen paniek Huisvrouw PRIET - PRAAI DOLLt WENT. Woensdag 24 januari 1973 Kees van Bavel, die acht jaar is en uit Wagenberg komt, heeft een stripver haal gemaakt. Het gaat over het lelijke eendje. Omdat het nogal lang is, hebben we er een vervolg verhaal van gemaakt. Hier de eerste aflevering. Het was op een morgen. Heel vroeg toen alle een den in het water zwom men. 9 Behalve een die zat haar laatste ei uit te broe den. Ze had veel kleintjes maar ze wou er nog een hpbben. 9 Krak het ei is kapot. Maar wat een lelijke eend O Deze middag gingen ze naar de vijver. Maar ze be ten en jaagden hun broer tje weg. Ongeveer vijfhonderd kinderen komen ieder jaar om het le ven bij verkeersongelukken. Tienduizend kinderen raken ge wond per jaar. Veel van deze ongelukken kunnen worden voorkomen. Om te kijken hoe dat zou kunnen is het deze week kinderverkeersweek. Allerlei mensen bekijken wat er allemaal kan worden gedaan om er voor te zorgen, dat er zo weinig mogelijk ongelukken gebeuren. Maar niet alleen de vol wassenen moeten hier iets aan doen. Op de eerste plaats moeten jullie er natuurlijk zelf voor zorgen, dat jullie geen ongelukken veroorza ken door bijvoorbeeld plotse ling over te steken of op straat te spelen. Verder moet je er voor zorgen dat je zo snel mogelijk de verkeersre gels kent. Vraag je ouders, of onderwijzer maar of ze je hierbij willen helpen. Veel ongelukken gebeuren, doordat de automobilisten niet op tijd de kinderen zien, die donkere kleren aan heb ben. Als je dus iets nieuws nodig hebt, vraag dan iets in felle kleuren, zodat de au tomobilisten je op tijd zien. Op sommige scholen wor den deze week dingen geor ganiseerd in verband met de verkeersweek. Vooral hoofd onderwijzer Mars uit Wouw- sche Plantage heeft zoals jul lie gisteren in de krant heb ben kunnen lezen, veel geor ganiseerd. Misschien doen ze bij jul lie op school ooik wel iets. Als jullie net als in Wouw- sche Plantage werkstukken moeten maken kun je ze op sturen naar de Kleine Stem. Wij zullen dan kijken of er plaats voor is in de krant. Ook als jullie andere ideeën hebben, waardoor het ver keersgevaar kan worden ver minderd willen we dat graag van jullie horen. Kleur deze tekening met kleuren, die volgens jou in het verkeer goed opvallen. eindredactie rieja van aart Pirn zit in de boom en Kees zegt wat is dat in die boom. Het is net wel Pim Keest roept mama. Kijk daar in die boom zegt Kees. Ceciel Kloet Breda 6 jaar. hier niet Ik was in huis, Ik dacht het is pluis. Ik hoorde bonken, net toen mijn moeder thee in had geschonken. Maar het was de hond, die zijn kluif niet vinden kon. En een poos daarna, was ik helemaal klaar met boenen en het vegen, toen kwam ik mijn oma te gen, en die zei: Gut wat eng. Debby schrijft „Kleine Stem". Debby Schouten Etten-Leur. 9 jaar. de Bert Grofjen uit Hoogerheide maakte deze tekening vlak voor de bokswedstrijd tussen Rudi Lubbers en Joe Bugner. Bert is 10 jaar.. Er was eens een prins die Alaska heette. Hij was 10 jaar. Zijn vader en moeder waren koning en koningin van Grieken land. In Griekenland waren nog boze geesten. Eens zei zijn vader en moeder de koningin yan Turkije heeft ons uitgeno- digt voor een week logeren. Linksboven is het linkergedeelte van een jager gete kend. Zoek uit de vier plaatjes, die er onder staan het rechtergedeelte, dat erbij hoort. De oplossing staat er gens anders op de pagina. Dan mag jij op het kasteel passen. Hoi, hoipieppeledoi, riep Alaska. Nou dan moeten we nu afscheid nemen, want onze koffers zijn al in de koetsen gelegd. Alaska zwaaide zijn vader en moe der na tot hij ze niet meer kon zien. Hij zei tegen het dienstmeisje op heel deftige toon, dienstmeisje jij moet mijn eten brengen. Het dienstmeisje buigde en zei ja prins Alaska en het eten breng ik over een uur en wéér buigde ze. Ho, ho, niet zo vlug in dat uur ga ik nog even buiten spelen. Goed mijn prins veel plezier. Weg was prins Alaska. Maar hij wist niet dat één van de boze geesten op hem loerde en toen hij prins Alaska zag sprong hij op prins Alaska en nam hem mee naar zijn hut die onder de grond was. Hij zei ziezo mannetje nu zul je wel een ander leven krijgen, maar eerst ga ik toveren om jou lief en gehoorzaam te krijgen hi hi. Maar dat wilik...niet stot terde prins Alaska. Dat zou je willen dat ik je niet ge vangen genomen had, maar nou stil zijn. Alaska gehoor zaamde de geest maar, want hij wilde geen ruzie krijgen. Ikkrabikrawenkt ik wou dat prins Alaska aan mij gehoor zaamde en dat hij niet meer aan zijn vader en moeder en het kasteel denkt. Nou, ga eerst maar eerst eens water halen uit de put. Maar waar is die put? vroeg prins Alaska. In het Voorbos. Maar waar is het Voorbos?, vroeg prins Alaska. Het Voorbos is natuurlijk altijd maar vooruit lopen en/ haal nu maar vlug een emmer, zei de geest die al heel ongedul dig werd. Maar waar is de emmer?, vroeg prins Alaska weer. Nu werd de geest zó ongeduldig dat hij zijn tover boek pakte en zei: Ikkrabi- krazrijgt i'k wou dat prins Alaska weer zijn gewoonte krijgt. Toen pakte hij prins Alas ka op en bracht hem terug naar boven, naar zijn kasteel en weet je wat hij toen deed...hij vermoordde zich zelf. Het dienstmeisje rende naar buiten en zei: prins Alaska wat ben ik ongerust geweest en toen zijn vader en moeder de volgende week naar huis kwamen heeft prins Alaska alles vertelt en zijn vader en moeder vielen bijna bewusteloos. Mirjam Valckx, Ossenisse, 9 jaar. OPLOSSING PUZZEL: 'tras jstuutnti (Van onze correspondent) - curs. WASHINGTON De nade rende vrede in Vietnam ver oorzaakt geen bezorgdheid on der de grootste Amerikaanse bedrijven die een goed deel van hun activiteit in de oor logsindustrie zoeken. Volgens gegevens van het Pentagon hadden de tien groot ste „defensiereuzen" in het op 30 juli j.l. afgelopen begrotings jaar 19V2 het volgende aandeel in de defensiecontracten: Lockheed Aircraft 1.705.434.000 dollar; McDonnell Douglas 1.700.217.000 dollar; General Dynamics 1.289.167.000 dollar; General Electric 1.258.673.000 dollar; Boeing Co. 1.170.878.000 dollar; At en T 1.121.512.000 dollar; Grumman 1.119.760.000 dollar; United Aircraft 995.619.000 dollar; North Amer. Rockwell 702.862.000 dollar; Hughes Air craft 688.132.000 dollar. Verwacht wordt dat de defen sie-industrieën na de gevechts- handelingen in Vietnam meer mogelijkheden zullen krijgen voor de verdere ontwikkeling ran wapensystemen en gespe cialiseerde vliegtuigen. De directe bestedingen voor de oorlog in Vietnam worden voor dit begrotingsjaar op 6,1 miljard dollar geschat. Het hoogtepunt van de bestedingen werd in 1969 bereikt: 21,5 mil jard dollar. PRAAG (RTR) Weten schappelijke, journalistieke en culturele instellingen zijn de laatste weken in Tsjechoslo- wakije het toneel van nieuwe zuiveringen. Dit blijkt uit in formatie afkomstig van door gaans betrouwbare kringen in Praag. Het voornaamste doel is belangrijke functies te ont nemen aan personen die van de ledenlijst van de commu nistische partij zijn geschrapt sinds de val van de liberale partijleider Alexander Dubcek in april 1969. De instellingen die door de nieuwe zuiveringen worden getroffen zijn bijvoorbeeld de academie voor wetenschapen, die alle wetenschappelijke ac tiviteit controleert, de staatsbi bliotheek, het door de staat beheerdp joodse museum, het officiële televiisiewezen en en kele andere journalistieke or ganisaties. Het intrekken van het lidmaatschap van de com munistische partij via het schrappen van je naam van de ledenlijst is een minder strin gente maatregel dan uitstoting - een lot dat naar schatting 70.000 aanhangers van Dubcek heeft getroffen. De nieuwe reeks zuiverin gen die eind vorig jaar .begon nen, wekken danig verwonde ring op een moment dat er tekenen zijn dat de Tsjecho- slowaakse leiders het westen een menselijker gezicht willen tonen. Met de Europese veilig heidsconferentie in zicht heeft Praag zich bereid getoond de betrekkingen met West-Duits- land, Oostenrijk en de Vere nigde Staten te verbeteren. Westerse journalisten krijgen op grotere schaal inreisvisa en het is iets gemakkelijker ge worden toegang te krijgen tot ministers en andere hoge functionarissen. Binnen de communistische partij heeft ook een discussie plaatsgevonden over de vraag of de liberalen, die men sinds 1969 heeft laten vallen, niet in de gelegenheid moeten wor den gesteld in hun oorspron kelijke functie terug te keren. Deze discussie werd in de openbaarheid gebracht door Vasil Bilak, de grootste voor stander van de harde lijn in het partijpresidium. Men meent dat^partijleider Gusvta Husak in deze zaak een duif is en de meeste diploma ten in Praag geloven dat hij hierin steun vindt bij de Rus sen. Moskou is erop gebraind ontspanning en bevestiging van de status quo in Europa te verkrijgen en zou bepaald niet staan te trappelen om de cha os, die nieuwe ontslagen en onderdrukking op grote schaal in Tsjechoslowakije met zich zouden brengen. Het feit dat Moskou Gustay Husak begin deze maand ter gelegenheid van diens 60ste verjaardag de orde van Lenin heeft toegekend ge tuigt van de voortdurende steun vanuit het Kremlin. Desondanks vinden de nieuwe zuiveringen plaats. Waarne mers zien deze meer als het resultaat van de opgespaarde druk die de laatste paar jaar is uitgeoefend dan als de ui ting van een nieuw beleid. Eer van de redenen dat de zuiveringen nu vier jaar na het vertrek van Dubcek nog voortduren is waarschijnlijk de behoefte nieuw personeel de tijd te geven zich voldoen de te bekwamen en ervaring op te doen. Als alle liberaalge- zinde mensen op hetzelfde moment waren ontslagen zou den veel instellingen gedwon gen zijn geweest de deuren te sluiten. De Tsjeehoslowaakse televi sie-directeuren schijnen de op dracht te hebben gekregen al le personeelsleden die in 1968 en 1969 in dienst waren voor het eind van- het jaar te ver vangen, ongeacht de vraag of zij partijleden zijn. Een ande re journalistieke organisatie heeft te horen gekregen het aantal personeelsleden dat lid is van de partij te verhogen. Een stap die inhoudt dat niet- partijleden worden ontsla gen. Het aantal partijleden dat van de lijst is weggeschrapt wordt geschat op meer dan 400.000. Maar dit cijfer geeft geen opheldering op de vraag hoeveel mensen door de huidi ge zuiveringen worden getrof fen omdat het slechts betrek king heeft op functies die po litiek gevoelig worden ge noemd. Een aantal ondernemin gen heeft in het verleden ver meden waardevolle krachten te ontslaan door ze op minder delicate administratieve posten te zetten. Volgens ingewijden is dit bijvoorbeeld gebeurd aan de Karei-universiteit in Praag. Andere ondernemingen hebben eenvoudig hun staf op papier gereclassificeerd, maar lieten hun personeelsleden rustig dezelfde functie uitoefe nen, zo verluidt. Im veel functies moeten te genwoordig gedetailleerde vragehlijsten worden ingevuld, regelmatig, een keer per jaar of op het moment dat men naar een nieuwe functie sollici teert. AMSTERDAM (ANP) „Hoewel er al honderdduizenden le pralijders zijn genezen is het trieste dat er nog miljoenen in de wereld verstoken zijn van alle hulp. Medisch-technisch gezien zou lepra deze generatie kunnen worden bedwongen en in de volgende uitgeroeid". Dit zegt de lepraloog dr. D. Leiker ter ge legenheid van wereldlepradag 1973, die op 28 januari wordt ge houden. Deze manifestatie, die in ons land voor het vijfde achtereen volgende jaar wordt gehouden, heeft ten doel de aandacht van het publiek op het wereldpro bleem te vestigen en gelden in te zamelen voor bestrijding van de ziekte en revalidatie' van de patiënten. Vorig jaar leverde de actie in Nederland een batig saldo van f 1,7 mil joen op. „Er zijn weinig infectieziekten, in de wereld waartegen we zo'n goed en goedkoop genees middel hebben", aldus dr, Lei ker. De behandeling kost ca. f 11,. per patiënt per jaar. De komende lepradag wordt gehouden onder het motto „Het jubileum van een schandvlek", omdat er verschillende rede nen zijn dit jaar als een soort jubileum te zien. Honderd jaar geleden werd niet alleen de leprabacterie als oorzaak van de ziekte ontdekt maar schud de ook de Vlaamse pater Da- miaan de wereld wakker voor de onmenselijke ellende, die op het Hawaaiiaanse buureiland Molokai (destijds verban ningsoord voor leprozen'? wercf geleden. Het is ook precies een kwarteeuw geleden, dat DDS beschikbaar kwam. De Nederlandse stichting voor leprabestrijding heeft in uitvoering of op het program ma projecten in Kenia, Tanza nia, Oeganda, Ethiopië, Kame roen, Indonesië en Suriname. Vorig jaar werd aan de pro jecten f 652.000 besteed. Nederland, heeft voorts op zich genomen een half miljoen bij te dragen aan de bouw van een centrum voor lepra-revali datie in Lambarene (Gabon). In dat land lijdt een op de dertig inwoners aan lepra. Verwacht wordt dat medio dit jaar met de bouw kan worden begonnen. De manifestatie om vat o.m. een girocollecte, de verspreiding van een extra le prabulletin, regionale inzame lingsacties en een advertentie campagne in de dagbladen. Het gironummer is 50500 t.n.v. Leprastichting Amsterdam. In de loop van dit jaar zal op" initiatief van de Stichting Leprabestrijding een boekje verschijnen over de lepra in de filatelie. Tot dusver zijn over de hele wereld meer dan 130 postzegels over dit onder werp uitgegeven. UTRECHT (ANP) Inter ne kraamzorg is belachelijk duur, zeker als je ziet wat er geboden wordt: voornamelijk huishoudelijke hulp". Dat vindt de Didamse huisarts J. de Neeff (46), die gisteren in Utrecht op het proefschrift „Prenatale zorg en het gezond heidscentrum van Didam" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. In zijn proefschrift vraagt hij zich af, of de kraamzorgor ganisatie nog wel bestaans recht heeft, nu de selectie van vrouwen, die thuis mogen be vallen steeds meer wordt ver volmaakt, nu de voorlichting over de verzorging van moe- der en baby is toegenomen en nu de kosten zijn opgelopen tot meer dan 100 gujden per dag. Het veelgebruikte argument voor interne kraamzorg, name lijk de voortdurende observa tie, heeft volgens dr. De Neeff ook veel aan overtuigings kracht verloren. De verzorg sters komen in de weekends halve dagen of helemaal niet en door de week vertrekken ze aan het begin van de avond. Uit de registratie van de opmerkingen, die de kraamverzorgsters over de ba by en de kraamvrouw aan arts of vroedvrouw doorgeven, blijkt, aldus de heer De Neeff, dat het resultaat van de obser vatie maar pover is. Hij vraagt zich af, of de interne kraamzorg niet wordt overge waardeerd. Hij stelt, dat voor het huis houdelijke werk beter kan worden volstaan met gezins zorg. zeker als de meisjes tij dens hun opleiding iets over babyverzorging leren. Het opnemen van de kraam vrouw in het ziekenhuis is in lang niet alle gevallen nodig en te duur als er geen me disch voordeel tegenover staat. De heer De Neeff voelt het mees* voor wijkkraamzorg (een of twee bezoeken aan de kraamvrouw per dag) door meisjes, die een langere oplei ding achter de rug hebben en die erop zijn getraind, afwij kingen te ontdekken. In de tegenwoordig doorgaans kleine gezinnen kan, nu er wasma chines en kant en klaar-maal- tijden bestaan, de huishoude lijke kant van de zaak volgens dr. De Neeff in de meeste gevallen best worden opgevan gen door echtgenoot, kennis sen, vrienden of familie. „Men moet leren leven met de reali teit, dat huishoudelijke hulp in een gezin tot de ongekende weelde gaat behoren en dat men elkaar wederzijds moet helpen". Woensdag 24 januari 197 (Van onze r.t.v.-redactie) HILVERSUM Zo tegen 'n miljoen luiste raars stemmen elke dins dag- en vrijdagmiddag af op de KRO-radiorubriek „Interlokaal". Onder hen veel automo bilisten en huisvrouwen. Minder jeugdigen, want die zitten nu eenmaal meer naar Hilversum 3 te luisteren. Voor Fons Disch (54) en Jacques van Kollenburg (50) een groot succes nadat zij doordat de KRO de zaterdag als uitzenddag kwijt raakte respectie velijk huil programma's „P.M." en „Djinn" verloren. Beide „vijftigers" werken hard laan hun succesformule maar, zo verklaren ze ons eenstem mig, de leeftijd brengt wel mee dat je je nergens meer erg druk om hoeft te maken"- Zo ontstond er dain ook geen paniek toen de modekoning Max Heymains vlak voor het van te voren ruim aangekon digde interview met Jacques van Kollenburg bet haizepad koos en zich onder het motto „Ik ben even naar het toiliet" per taxi teruggerept bleék te hebben naar de veilige ambi ance van ziijn eigen atelier. „Dat was beslist geen stunt van hem", aldus Jacques, „re den waarom we hem een her kansing hebben gegeven en ham alsnog in eigen omgeving, „ver vain die enge studiilo-sfeer" geïnterviewd hebben". Het bleek een van de top-in terviews viain „Interlokaal" te worden. „Alle huisvrouwen vonden het pnaebtdg recht streeks mode-adviezen over hun eigen kleurensteliiing in hun Mediiing aan Heymans te vragen, een couturier bij wie de meesten niet eens durven binnen te komen al zouden ze er het geld voor hebben". Dat rechtstreekse contact tij dens de uitzending verklaart wellicht de grote luisterdicht heid. In het programma-onder deel „spreekuur" komen be langrijke mensen uit alle sec toren van de samenleving om antwoord te geven op vragen van de „eenvoudigste huis vrouw". Anders dan bij een verwant Programma dat de VARA op woensdagochtend uitzendt, (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Met de af levering van zaterdag 3 febr. zal de AVRO een nieuwe koers inslaan met haar programma- serie „Sterallures". Dit project opgezet om te concurreren met de VARA- ?how „Een van de acht" en de Boudewijn-quiz van de u .!eeit het eigenlijk niet gehaald. """""""Miniiiiiiiiiiiiininnmnmi iSHT

de Stem | 1973 | | pagina 16