INSPRAAK SPONSORS BIJ KEUS ORANJE G1JS VEERMAN TREKT FEL VAN LEER TEGEN DE KNWU Vertrek van Peelers op ongelukkig moment „Opschieten, we hebben weinig tijd" Planiiic laat Hort struikelen i@e TOrstaiflig. FIKSE AFSTRAFFING VOOR JOE FRAZIER Goed jaar voor „WV Zeeuwsch- VIaanderen" ■stpip s Ieder jaar Sponsoring Zes keer naar het canvas Zelfvertrouwen Dreunend sport t Davitamon 10. ABDIJSIROOP van ouds vertrouwd Woensdag 24 januari 1973 9 Kees Pellenaars: Geen ont- (Van onze sportredactie) RIJEN „Via de wieler sport hebben we de naam Goudsmit Hoff tot een be grip gemaakt. Iedereen weet nu toch wel dat Goudsmit Hoff en behang één zijn. Dat hebben we in die twee jaar ons tot doel gesteld. En we zijn erin geslaagd. Dat we nu overgestapt zijn naar sponsoring in de voetbalsec tor is een logisch gevolg daarvan. We willen nu meer de associatie leggen tussen topvoetbal en topbehang. Meer de kwaliteit naar voren brengen", zegt Goudsmit Hoff-directielid Van Diffe- len, nadat in het afgelopen weekeinde bekend is gewor den dat de behanselfabriek en een landelijke organisatie voor levensmiddelendistribu tie SRV de eerste sponsors zijn voor het Nederlands elf tal. De fabriek gaat zich dus nu actief met de voetballerij bemoeien. Voor de KNVB ideaal, want nu kunnen de financiële problemen van de voetbalbond worden opgelost. Immers, als het eindtoernooi om de wereldtitel wordt ge haald, wacht er voor de Oranje-spelers een premie van f 65.000 per man en het geld moet toch ergens van daan komen. Directielid Van Diffelen van de Rijense fabriek: „Het bedrag wat ermee gemoeid is noem ik niet. Dat is niet interessant. Twee weken ge leden zijn de besprekingen begonnen, met de oommissie van de KNVB, die zich met de sponsoring van Oranje be zig houdt. We werden erop attent gemaakt door een re clamebureau in Eindhoven, dat meer voor ons werkt. We kwamen vrij snel tot over eenstemming. Voor ons is het interessant. We kunnen ge bruik maken van de voetbal sterren in „klank, kleur en beeld". Belangrijkste zaak in de advertentiecampagne zal zijn dat we een naslagwerk zullen uitgeven over het Ne derlands elftal op weg naar München. Bijvoorbeeld twaalf katerns van elk 36 pagina's. En dat in een fraaie kaft. Aantrekkelijk voor de voe- talliefhebbers. Op 1 maart beginnen we met een aantal TV-spots waarbij we gebruik zullen maken van Neder lands elftalspelers. Op dat thema gaan we voortbordu ren". Het aantal sponsors zal niet meer dan vier of vijf gaan bedragen. Van Diffelen: „Daarbij hebben wij ïe'f in spraak. Uiteraard kcnn het geen concurrerende bedrijven zijn. Kleding- en schoenen- bedrijven zijn uitgeschakeld, van deelname aan sponso ring, zo is in overleg met de KNVB besloten. Het 'moeten aantrekkelijke sponsors zijn. Niet teveel. Vijf sponsors ui terlijk moeten een fors be drag op tafel brengen. Als er teveel kleine sponsors zou den komen, wordt het voor ons minder interessant. Daar om die afspraken." Het gerucht dat Pellenaars, die tot aan het einde van dit jaar no.g een contract heeft als adviseur voor de wieler sport-activiteiten van Goud- mit Hoff en financieel direc teur van Goudsmit Hof M. Nap ontslagen zouden zijn. is zeer beslist onjuist. Van Diffelen: „We zijn nog steeds actief in de wieler sport. Wel niet met een ei gen ploeg, maar we steken er wel gald in op andere manieren. Bekers en prijzen bijvoorbeeld. Pellenaars ad viseert ons daarbij. We zul len natuurlijk onze contrac tuele verplichtingen nako men. De heer Nap was al door veel mensen gebeld over zijn „ontslag". Dat is allemaal onzin. Wat er vol gend jaar gaat gebeuren is een andere zaak. Dat zal aan de hand van de beschikbare budgetten moeten worden bekeken. We willen wel graag weten waar het geld heen gaat. Bij ons wordt ook elke gulden omgekeerd voor dat we hem uitgeven". TON KOOMEN. 9 Cruyff: Reclame voor Goud- smit-Hoff. (Van onze sportredactie) BREDA De con tractspelers van NAC hebben begrip voor het feit dat oefenmeester Ben Peeters te kennen heeft gegeven zijn con tract bij de Bredase ploeg, dat aan het eind van het seizoen afloopt, niet wenst te verlengen. Peeters heeft van ver schillende kanten een aantrekkelijk aanbod ge had. „Dan is het lo gisch", zeggen de NAC- spelers, „als hij er fi nancieel belangrijk op vooruit kan gaan bij een nieuwe club, dat hij NAC verlaat." Alleen zijn de meeste NAC-spelers, die het be richt van Peeters' ver trek hoorden maandaga vond in de bus op weg naar de zesdaagse via bestuurslid Eugène Lem- mens van mening dat het op een psychologisch onjuist moment komt. Vrijwel iedereen is er van overtuigd dat Pee ters het bericht beter had kunnen lanceren als NAC zijn lichte inzin king te boven was ge weest. De nederlagen te gen Go Ahead Eagles uit en tegen PSV thuis heb ben het moreel van NAC toch al niet op kunnen vijzelen, en daarom zou het voor de instelling van t team beter geweest zijn als Peeters wat lan ger gewacht had zijn vertrek aan te kondigen. „Temeer", zeggen de meeste NAC-spelers, „omdat Peeters het zelf met verstandig had ge vonden dat Knobel hal verwege de competitie het weten MVV te ver laten en bij Ajax te be ginnen". een beluis- „Daarom", zegt een van de NAC-spelers, „is het onbegrijpelijk dat hij nu hetzelfde doet". ..Je weet nu wat je hebt aan een trainer als Pee ters, en je moet nog maar afwachten wat je ervoor terugkrijgt", is eveneens veel te teren reactie. Gezonde zaak i het NAC-bestuur v au plan is bij de aanstelling van de nieuwe trainer inspraak te verlenen aan aanvoerder Frans Ver meulen. Vermeulen, die een bijzonder goed sei zoen draait als NAC- aanvoerder zal zijn mening over een opvol ger eveneens naar voren kunnen brengen. dat van (Van onze sportredactie) AAJïDENBURG Gijs Veerman, voorzitter van de Wielervereniging Zeeuwsch-VIaanderen gebruikte de jaarvergadering van die vereniging om eens goed zijn voorzittershart te luchten ten opzichte van de KNWU. Dat na de discussie over het wel of niet toelaten van de provinciale sportpers, waar gistermorgen al over ge schreven is. Na afhandeling van dit punt en na diverse andere agendapunten trok Gjjs Veerman fel van leer. Fel van leer tegen de KNWU, die volgens hem met de bijeenkomst in Bunnik met de wielerverenigingen in j Nederland de plank wel erg ver had misgeslagen. Veerman begon met: „Die bijeenkomst in Bunnik, die in eerste instantie bedoeld was om de mensen van de wieler verenigingen nu eens met voorstellen te laten komen om de KNWU iets gezonder qua inspraak en democratie te ma ken, is een pure poging geble ven. De KNWU wilde eens laten zien, dat de unie het toch wel goed meende met de wielerclubs. Maar daarmee zijn we bedrogen uitgekomen- Ieder woord wat door een ver tegenwoordiger van een wie lervereniging gezegd werd, werd gevolgd door: opschieten we hebben weinig tijd. Veel verenigingen hadden vijf of zes punten ingediend, die voor verbetering vatbaar waren, maar ter vergadering werd ge steld, dat per spreker maar een punt behandeld mocht worden". En met voldoening stelde Gijs Veei-man vast, dat Zeeuwsch-VIaanderen of het bestuur althans met de meest ingrijpende voorstellen was gekomen van alle 125 wieler clubs in Nederland. stuur van Zeeuwsch-VIaande ren verdienen, denkt het be stuur om samen met nog vier of vijf wielerverenigingen tot een federatie van clubs te ko men. Veerman: ,.Dan kunnen we wat meer druk uitoefenen. Al moet ik wel stellen, dat we nog nooit zo'n actieve sport commissie hebben gehad, als die van nu, maar volgens ons moet die sportcommissie geko zen worden door en uit de verenigingen". 9 Gijs Veerman: „Wij wilden graag zien dat er ieder jaar een bijeenkomst zou worden gehou den". (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE De gro te verrassing van de gisteren gespeelde partijen van het Hoogoventoernooi was het ver lies van de Tsjech Hort tegen Planic. Hierdoor ontstond een kopgroep van vijf man, waar van ook de Rus Tal deel uit maakt. De overige vijf koplo pers zijn: Blashow, Szabo, Hort en Wasjoekow. De uitslagen zijn: GiROOTMEESTERGROEP 7e RONDE Hartoch Ree VzVz, Zui- dema - Ljubojevic VzVz, Pla- ninc - Hort 10, Battashow - Anidersson 10, Szabo - Was joekow VzVzRibli Lange- weg VzVz, Enklaair - Najdori afgebr. Tal - Bonner 10, uit de 6e ronde: Anders son - Pla- ninc 10. STAND NA 7 RONDEN: 1-5: Hort, Beilashow, Szabo, Tal, Wasjoékow 4%, 6-7: An- dersson, Ljubojevic 4, 8: Zui- dema 3%, 9-10: Ribli, Ehklaar 3 plus 1 afgebr. 11 Planinc 3, 12-13: Ree, Langaweg 2Vz, 14: Najictarf 2 plus 2 afgebr., 15- 16: Donner, Hartooh 2. (ADVERTENTIE) Neem Davitamon 10. Davitamon 10 bevat 10 vitamines. Precies die vitamines die u juist nu broodnodig hebt Het meest gebruikt Hij lichtte dat toe met: „Wij willen graag zien, dat er ieder jaar een bijeenkomst zou wor den gehouden van alle 125 vertegenwoordigers van de wielerverenigingen in Neder land. Dan krijgt de KNWU informaties en wensen vanuit de grond van de verenigingen en men moet gewoon gaan in zien, dat de wielersport in eerste Instantie leeft bij de verenigingen. Elke dag zijn er tienduizen den mensen in Nederland be zig aan de opbouw van de wielersport en in de huidige constellatie van de KNWU hebben die tienduizenden mensen niets te vertellen. Juist die mensen moeten stemrecht hebben, die moeten de sport commissie kiezen en die moe ten het bestuur samenstellen, maar het enige antwoord dat je krijgt is: er wordt aan ge werkt". Gijs Veerman gaat dan ver der met een voorstel, dat in Bunnik ook niet de aandacht heeft gekregen, die hij graag wenste. Veerman: „Wij als be stuur van Zeeuwsch-VIaande ren hadden de opleiding en de opvang van jonge renners graag anders gezien. Bijvoor beeld zou de overgang van nieuwelingen naar de catego rie van de amateurs wat mak kelijker gemaakt kunnen wor den door de coureurs een jaar langer bij de nieuwelingen te laten rijden of hen bij de nieuwelingen reeds met een versnellingsapparaat te laten fietsen. We hebben te veel voorbeelden gezien van goede nieuwelingen, die bij de ama teurs terugvielen tot figuran tenrollen". Om de volgende keer wel de aandacht te krijgen, die de verenigingen volgens het be- Gijs Veerman ging ook nog in op de clubsponsoring, die voor de Nederlandse wieler verenigingen niet zo'n succes is geworden als dat men in eerste instantie gehoopt had. Veerman: „Toch moeten wij deze manier van sponsoring niet vergeten. Want in de toe komst gaat het meer en meer die kant uit. Kijk maar naar de ontwikkeling van de mer kenploegen". „Twee jaar geleden waren er nog veertig in Nederland, afgelopen jaar nog dertig, maar komend seizoen maar vijfentwintig, waarvan negen of tien ploegen zich beperken tot het rijden in eigen streek- Die betalen doodgewoon de vijfhonderd gulden die ze ver plicht zijn te betalen voor de vijf klassiekers, maar daar verschijnen ze dan niet. De organisatie van de ronde van Midden-Zeeland is al zo ver, dat men met plannen loopt dit jaar de ronde alleen voor ver- enigingsploegen open te stel len. Dat is een tendens, die er steeds meer in gaat zitten bij de klassiekers". Voor de wie lervereniging Zeeuwsch- VIaanderen had Gijs Veerman een lijst van zeven firma's ge maakt, die hij in de komende weken wil gaan benaderen. Veerman: „Van Turenhout heeft gezegd, dat hij ook dit jaar onze club niet wil sponso ren, maar dat hij vijfhonderd gulden zou geven voor de jeugdcommissie. Dat is inmid dels gebeurd en daar zijn we erg blij mee, maar dat neemt niet weg, dat we toch zullen proberen onder dak te ko men". Gijs Veerman kondigde ook een nieuwe ledenwerf-actie aan, die bij de wielervereni ging Zeeuwsch-VIaanderen over twee maanden van start moet gaan. Het is de bedoeling dat elk lid van de vereniging dan een nieuw lid maakt. ROB VAN DEURSEN KINGSTON (RTR/UPI/AFP) De favoriet was kans loos. Joe Frazier een half hoofd kleiner dan zijn uitdager George Foreman, heeft in vier minuten en 35 seconden zijn titelgevecht in Kingston (Jamaica) geen enkele kans ge kregen zijn reputatie waar te maken. Minder dan zestig seconden nadat de Amerikaanse scheidsrechter Arthur Mercante het sein: „box" had gegeven, lag de 29-jarige titelhouder tegen het canvas. De verwoesting van een 'We reldkampioen was begonnen. George Foreman, nog nooit verslagen, ging door. De vuis ten die met dynamiet geladen leken, raakten de wereldkam pioen onophoudelijk. De eerste gongslag hoorde Frazier lig gend op het canvas, de minuut rust die hem daarna werd ge gund was volstrekt onvoldoen de voor het herstel van de aangeslagen wereldkampioen. George Foreman, een dag voor zijn eerste titelgevecht 25 jaar geworden, kende geen genade- Nadat hij voor de derde keer in de tweede ronde zijn weer loze tegenstander had neerge slagen. stopte de scheidsrech ter de ongelijke strijd. De Olympische kampioen van 1968 had Joe Frazier, die in een achtjarige carrière als pro fessional geen nederlaag had gekend, een verschrikkelijke afstraffing gegeven. Joe Frazier kan het onheil, da1 als een tornado over hem kwam, nauwelijks hebben ge zien. De snelheid van Fore- ADVERTENTIE a mans vuisten was onnavolg baar. Het geweld dat de 102 kilo zware, 1 meter 91 lange Foreman ontwikkelde, kwam voornamelijk van zijn rechter vuist, maar het waren de ver traagde filmbeelden van het korte titelgevecht, die he1 ont hulden. Zelfs dat gedeelte van de bijna 40.000 toeschouwers dat plaatsen om de ring had, kon niet constateren welke uit de lange reeks van voltreffers „dodelijk" waren gewees1. Foreman, in een purper gekleurde jas. betrad als eer ste de ring. Joe Frazier volgde vlak na hem over het pad dat de gehelifede politie-agenten temidden van de toeschouwers rond de ring hadden vrijge houden. Frazier, twee jaar ge leden bedwinger van Cassius Clay leek vol vertrouwen. De kansen immers leken in het voor hem ongunstigste geval gelijk. Foreman bezat nog geen ervaring in grote gevech ten, hijzelf had als voorganger van Olympisch kampioen Fo reman (goud voor hem in To kio) een indrukwekkende ere lijst opgebouwd- Zijn titelge vecht met Cassius Clay was zijn 27e overwinning geweest en van al die partijen had hij er maar vier moeten uitbok- sen. De uitdagers die na Clay kwamen, Terry Daniels en Ron Stander in 1972, waren beiden in de vierde ronde ge veld. Dat zelfvertrouwen van Fra zier bleek in de eerste slagen wisselingen. De kampioen koos voor de aanval en pro beerde duikend en snel bewe gend het evenwicht van de kolos voor hem te verstoren. Maar Foreman accepteerde koel de eers'e treffer, een linkse op het hoofd en maakte gebruik van zijn overwicht in lengte (1,91 tegen 1,82), ge wicht (102 kg tegen 96) en vooral van zijn grote reikwijd te. Met zijn linkervuist drei gend gereed, hield hij Frazier op afstand. Was het zelfvertrouwen van Frazier, die in 'wee jaar slechts middelmatige tegen standers en oefenpartners had ontmoet maar schijn? Het leek erop. Want na nauwelijks zes tig seconden wankelde zijn kroon. De rechtse van Fore man, die er voor verantwoor delijk was, had zijn komst niet aangekondigd, het scheen of Frazier slechts uit balans was geweest en daardoor op het canvas was terechtgeko men. De werkelijkheid voor de kampioen echter was af schuwelijk, want nadat de scheidsrechter de verplichte acht tellen had afgeroepen, be gon de ontluistering pas echt. Foreman haalde de kampioen weer neer en vlak voor het einde van de eerste ronde nog eens. De gongslag overstemde het tellen van Arthur Mercan te, Frazier stond weer voor het „tien" had geklonken. Er was geen twijfel moge lijk. De eerste ronde was voor Foreman. Niemand had ver wacht dat de twee geweldena ren de volle vijftien ronden zouden volmaken, maar deze explosie van Foreman was niets minder dan een regel rechte sensatie. Frazier im mers was de favoriet, wedden schappen stonden vijf tegen twee in zijn voordeel. Nooit zal een minuut zo kort hebben geduurd voor Joe Frazier. Het begin van de tweede ronde kwam veel te vroeg voor hem. Hij moest voort, maar hij was er (nog) niet toe in staat- Hij was op genade overgeleverd aan George Foreman en Fore man kende geen genade. De uitdager wist dat hij tegen de ervaren kampioen geen risico mocht nemen. Hij had het meest begeerde kampioen schap binnen bereik en hij wilde de titel zo snel als mo gelijk tot de zijne maken. De secondewijzer was net aan zijn eerste van de drie rondgangen begonnen toen de rechtervuist van Foreman weer dreunend op het geteis terde gezicht van Frazier te recht kwam. De kampioen leek opnieuw omver geblazen te worden. Hij handelde nog slechts instinctief. Hij wist dat hij weer moest gaan staan, maar verweer kon hij niet meer bieden. Nog eens raakte het onge kende geweld van Foreman uit Houston Texas hem. Voor de vijfde keer ging de kampi oen neer. De eerste minuut van de tweede ronde was nog niet eens verstreken. Mecha nisch bijna kwam Frazier nog eens overeind om onmiddellijk weer teruggestuurd te worden naar de positie waarin Fore man hem wilde hebben, hori zontaal. De benen van de kampioen leken van rubber, een straaltje bloed druppelde tussen zijn lippen, zijn tand- beschermer viel bijna uit de mond. Deze bokser was niet meer in staat tot verweer. Ar thur Mercante greep in, zijn armsignalen betekenden het einde van de ongelijke strijd. GeorgeForeman was op een verrukkelijke Caraïbische avond de nieuwe wereldkam pioen in het zwaargewicht ge worden, na vier minuten en 35 seconden boksen in een van de meest eenzijdige gevechten uit de bijna 100-jarige histo- MEE STERGROEP 7e RON DE: Geruisel - Reichier afgebr, Kushnir - Kuratjiioa afgebr-, Hecht - Adiorjan VzVz, V. d. Weide - Antuniac VzVz, Sax - Fortisch '/2—Vz, Ghitescu - Quinteros 1—0, Nijdam - Markland 10, V. Scheltinga - Bednainskli VzVz- STAND NA 7 RONDEN: 1: Ghitescu 5t/2, 2-3: Hecht, Portisoh 4y2, 4: Kurajica 4 plus afgebr., 5-8: Antuniac, Sax, V. Scheltinga, Quinteros 4, 9: Bedmairski oVz, 10: Rei- cïier 3 plus 1 afgebr.,. 11-12: Adioirjiam, V. d. Weide 3, 13: Gerusal 2'/2 plus 1 afgebr., 14: Kushnir iy2 plus 1 afgebr., 15- 16: Nijdam, Markland iy2. iy2. DAMES ZONETOERNOOI, 7e RONDE: Radzi'kowska - Zvikovic af gebr., Kat Inger - Ferrer af gebr., O'Siochru - Borisova af gebr-, Timmer - Merlini af gebr., Jovanoviic - V reeken af gebr., Polïhroni'ade - Wettsted-n 10, Laakmann - Hartston af gebr., Piihajlic - Wasnetsky af gebr. Teodorescu - Ivanka 1— 0. STAND NA 7 RONDEN: 1: Elisabeth Polihroniade 5, 2-3: Borislava Borisova, Corry Vreeken 4J/2 plus 1 afgebr., 4: Lju'bica Ziivkovic 4 plus 2 af gebr, 5: Jane Hartston 4 plus 1 afgebr., 6: Pepita Ferrer 3 y2 pOlus 2 afgebr., 7-8: Katja Jo- vanovic, Maria Ivanka 3Vz plus 1 afgebr., 9-12: Milun'ka Merlini, Kruetina Radziikows- ka, Maria Teodorescu, Ursula Wasnetsky 3 plus 1 afgebr., 13-14: Rie Timmer, Anne Laatomanm 2'/2 plus 1 afgebr., 15: Carla Wettstein li/2, 16-17: Inge Kattdnger, Doran O'Sio chru 1 plus 1 afgebr., 18: Amaliia Pihajlie 0 plus 3 af gebr. (Van onze sportredactie) AARDENBURG De wie lervereniging Zeeuwsch- VIaanderen sloot het vorig jaar met een uiterst riante fi nanciële positie af. Was er in 1971 nog een voordelig saldo van bijna vijfhonderd gulden, vorig jaar werd afgesloten met een voordelig saldo van bijna drieduizend gulden. Dat was een van de redenen, dat het bestuur het niet nodig achtte de contributies te verhogen. Gijs Veerman: „Gezien de gunstige financiële situatie kunnen we komend jaar nog meer uitzendingen gaan doen mits er natuurlijk voldoende animo bestaat bij de renners. Als dat het geval is dan kun nen we desnoods met twee ploegen aan klassiekers hier in de buurt deelnemen". Veerman hield wel een slag om de arm en wees daarbij op de ronde van Midden Zeeland van het vorig jaar, waar een ploeg van Zeeuwsch-VIaande ren ontbrak, omdat op het laatste moment sommige ren ners zich terugtrokken. „Die jongens zeggen dan: ik ga lie ver in België rijden, want daar kan ik nog tweehonderd frank winnen, maar ik denk dan wel eens: waar ben ik aan bezig, maar gelukkig is dat gevoel de volgende dag dan voorbij. Er werden drie nieuwe be stuursleden gekozen. Van de Voorde, Dieleman en Boeye stelden hun plaatsen beschik baar. In hun plaats werden Ed van de Linde (Axel), Ab Klaeijsen (Hoek) en Minnaert (Aardenburg) gekozen. Bram Faas bedankte voor de sportcommissie van de wie lervereniging Zeeuwsch- VIaanderen om zoals hij het noemde „zakelijke en persoon lijke redenen". In deze vaca ture zal het bestuur in overleg met de rest van de sportcom missie zo snel mogelijk trach ten te voorzien. Zeeuwsch-VIaanderen or ganiseert volgende winter geen rollencompetitie meer. Het bestuur wil dat overlaten aan de supportersverenigingen van de diverse renners in Zeeuwsah-Vlaanderen.

de Stem | 1973 | | pagina 15