Demonstratie tegen verhoging collegegelden Minister doet praktisch geen concessies KVP WIJST VVD AF CBS beschuldigt Langman van grote leugen n „TIDE" WORDT ALS VERLOREN BESCHOUW!) RAI: AUTOGORDELS VERPLICHT STELLEN INTERCITY- BUSPLAN NKV en KRO commentaar Lyndon B. Johnson Richard M. Nixon DIRECTEUR-GENERAAL GING NIET AKKOORD MET VERPLAATSING Oudste van Nederland morgen 106 binnenland buitenland u Plicht ONASSTS JR. OVERLEDEN Vóór 15 maart Johnson wordt privé begraven Loenochod krijgt kern verwarming Wig drijven Verwarring Kamerdebat Geen verband met munitievondsten Interpellatie Verscherpen ONDER DE VOET GELOPEN Woensdag 24 januari 1973 DE nu overleden Amerikaanse ex-president Lyndon B. Johnson is niet los te denken van de oorlog in Vietnam, die wat betreft het Amerikaanse aandeel daarin nu kennelijk op z'n eind aan het lopen is. Ten tijde van Johnsons presidentschap raakte het Amerikaanse aandeel in die oorlog op het hoogte punt, met meer dan een half miljoen Amerikaanse soldaten in Vietnam. Maar toen Johnson op 30 maart 1968 aankondigde zich niet meer herkiesbaar te stellen, zei hij ook de hem reste rende tijd voor de vrede té willen werken. Hij besloot toen voor het eerst tot een gedeeltelijke stopzetting van de bombarde menten en hij slaagde erin de vier strijdende partijen in Parijs rond de tafel te krijgen. Het is daarom des te tragischer dat Johnson juist om die Vietnamese oorlog ook door de Amerikanen zelf van het poli tieke toneel is weggedemonstreerd en weggestemd, terwijl A. zijn grote verdiensten juist lagen op binnenlands terrein (zijn „great society", waarin de rijkdommen rechtvaardiger ver deeld zouden worden); B. zijn opvolger, Richard Nixon, onlangs werd herkozen na vier jaar, waarin de Vietnamese vrede pas op het laatste nippertje in zicht kwam, terwijl Nixon in die vierjaar aan de realisering en verdieping van de „great society" in de Verenigde Staten zelf niet bar veel heeft bijgedragen. Het zou niet van eerlijke geschiedschrijving getuigen als men Johnson als de boeman en grote oorlogvoerder beschouwt en Nixon als de vredestichter, welk imago de laatste ijverig pro beert te krijgen. Natuurlijk, bommen zijn bommen, maar er is een verschil tussen het gooien met bommen in een totale door generaals beheerste oorlogssituatie en het gooien met bommen als men op het punt staat een vredesakkoord te teke nen en men zijn zin (nog) niet helemaal krijgt. 0 DEN HAAG. Demonstratie voor het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen in Den Haag, waar minister Van Veen een gesprek had met de voorzitters van de colleges van bestuur van de Nederlandse universiteiten en hogescholen over de col legegelden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) wil op enkele punten de wet op de collegegelden wijzigen. Hij deed deze (kleine) con cessie gisteren toen hij de voorzitters van de colleges van bestuur van de universiteiten en hogescholen op zijn ministerie ontving. De minister hield in dit on derhoud de voorzitters voor, dat hij ervan uitgaat, dat zij alles zullen doen om te ver hinderen, „dat blijvend weiger achtige coHegegeldpiichtige personen profiteren van voor zieningen die uitsluitend zijn bestemd voor ingeschreven studenten". BIJ zijn beëdiging ten tweedenmale als president heeft Ri chard Nixon met nadruk verklaard dat Amerika in de ko mende na-oorlogse tijd zal afzien van zijn rol als politieman voor de vrede. De Verenigde Staten zullen zich niet meer zo gauw bemoeien met oorlog elders in de wereld, de andere lan den moeten maar leren op eigen benen te staan, aldus Nixon. In de filosofie van Nixon en do zijnen kan dit nauwelijks iets anders betekenen dan dat het Amerikaanse belang voorop staat. Zo belangeloos als Nixon het voorstelde in zijn rede („We heb ben in deze eeuw alleen maar oorlogen gevoerd voor anderen") was Amerika tot nu zeker ook niet, maar er speelde altijd iets mee van een zendingsbewustzijn ten opzichte van de (westerse) wereld. De grotere realiteitszin van Nixon voor de wereldver houdingen (zijn bezoeken b.v. aan Peking en Moskou) zijn ze ker belangrijk, maar er zijn nog weinig aanwijzingen dat Nixon zich nu volop gaat werpen op verdere realisering van die „great society", waarvoor Johnson indertijd indrukwekkende programma's opzette op het gebied van de gelijke burgerrech ten voor blank en zwart, de volksgezondheid, de huisvesting, de bejaardenzorg en de bestrijding van de armoede. Eerder lijkt hij te gaan werken aan de instandhouding van de status- quo, wat overeenkomt met zijn karakter en dat van zijn partij op dit moment, maar wat ook inhoudtweinig verbetering in de vele vormen van onrecht en verdrukking waaraan ook de op het oog zo vrije Amerikaanse samenleving lijdt. Het Amerikaanse belang lijkt in Nixons ogen toch weer het belang van de groten, de rijken en de geslaagden in zijn land en in de wereld. (Vervolg van pag 1). Overigens noemde de VVD- tractielcider de formulering van Andriessen zoals gewoon lijk weer vaag, al zei hij er direct bij dat „de KVP blijk baar niet voor ons heeft geko zen, maar ook niet voor de linkse drie". Volgens Wiegel heeft de KVP nu een zelf moordpoging in gang gezet. „Ik heb de indruk dat er heel wat stemmers op de KVP zijn die spijt hebben en die niet op de KVP zouden hebben gestemd als ze van tevoren hadden ge weten wat de houding van de KVP zou zijn". Informateur Ruppert heeft gisteravond al laten weten, dat hij de informatiefase over de vorming van een vierpartijen- kabinet nu zal afsluiten. Van daag ontvangt hij vermoede lijk PvdA-Ieider drs. Joop den Lyl en misschien ook nog de confessionele voormannen. De ARP. en de CHU-fractie in de Tweede Kamer vinden evenals de KVP, dat een ex tra-parlementair kabinet met zekerheden zoals Wiegel die heeft gevraagd in feite geen extra-parlementair kabinet is. Ze wijzen een dergelijke con structie dan ook van de hand. Met betrekking tot de vorming van een parlementair kabinet van de vier zeggen deze frac ties wel de politieke bereid heid ertoe te bezitten, maar tegelijkertijd verklaren ze dat het gezien de geschillen die er zijn praktisch gesproken on mogelijk lijkt tot overeen stemming te komen. PvdA-fractieleider drs. J.M. den Uyl verklaarde gisteren dat de KVP bezig is afstand te nemen van de VVD. Dal kan een belangrijk moment zijn in de Nederlandse politiek als er een keuze voor een progressief beleid op volgt. Er is nu een begin van duidelijkheid bij de KVP, althans over wat ze niet wil. Wat ze wel wil is nog een dikke mist. Daar moet spoedig ophelding over komen, aldus Den Uyl. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Alexandros Onas- sis, de 24-jarige zoon van de Griekse miljonair Aristoteles Onassis, is gisteren overle den. De bewindsman herhaalde, dat het de plicht is van de besturen van universiteiten en hogescholen om studenten, die gebruik maken van onderwijs voorzieningen, te wijzen op de plicht tot inschrijving en beta ling van collegegeld. De weigerachtige studenten dienen uiterlijk 1 maart bij aangetekende brief te worden meegedeeld dat zij geen aan spraak kunnen maken op on derwijsvoorzieningen binnen de universiteiten waarvoor het ingeschreven-zijn als student voorwaarde is. Minister Van Veen heeft de colleges van bestuur uitgeno digd hem vóór 15 maart een nominatieve opgaaf terzake te geven. Gezien de budgettaire consequenties van de wanbeta ling wenst de minister voor 15 maart inlichtingen te ontvan gen o-ver de wijze waarop de besturen de uitgaven voor 1973 denken aan te passen. Gezien de staat van 's lands financiën kan de minister geen enkele toezegging do-en dat aanvullende middelen ter beschikking kunnen worden gesteld. Over de gespreide betaling van het collegegeld was minis ter Van Veen bereid met in gang van het cursusjaar 1873- 1974 de gespreide betaling for meel mogelijk te maken. Over de studiefinanciering met leningen, bestemd voor studenten die onafhankelijk van hun ouders wensen te stu deren en die geen beursaal zijn, zei de minister te ver trouwen „dat het zal lukken met mgang van het komende cursusjaar een begin te maken met de verstrekking van stu dieleningen". Op het departe ment wordt eraan gewerkt de studiesteun die uitgaat van kinderbijslag en kinderaftrek te herkanaliseren. Over her. examengeld zei de minister dat hij zal bevorde ren dat het bedrag voorlopig op f 60 wordt gehandhaafd. Wel zal het examengeld wor den verhoogd, aldus de minis ter, voor studenten die exa men willen doen zonder ooit via de collegegeld-betaling een financiële bijdrage te hebben geleverd aan de voorzieningen, die de universiteit beidt. (Van onze redactie buitenland) AUSTIN Oud-president Lyndon B. Johnson, wiens overlijden wij gisteren nog in een deel van onze edities kon den publiceren, zal morgen W- "den begraven op zijn eigen ranch in Texas. De begrafenis plechtigheid is privé. Het lijk van Johnson zal naar Washington worden ge vlogen en daar worden opge baard in de ronde hal van het kiaipitooi. Dit gebeurt van- MOSKOU (DPA) Een „atoomoven" moet ervoor zorgen dat het Russische maanwagentje Loenochod-2 de felle kou van de eerste maan nacht kan doorstaan. In Moskou is gisteren be kendgemaakt dat de elektronische systemen van de inaanauto tegen de gevolgen van de tem peratuur van 140 graden celsius onder nul die tijdens de rond 14 aard- sedagen durende maan nacht heerst, beschermd zullen worden door de warmte die met behulp van kernenergie is ver kregen. Op zijn eerste verkenningstocht van ruim een kilometer heeft het maanwagentje ste reoscopische opnamen van de omgeving van de landingsplaats gemaakt en de resultaten van een reeks metingen naar de aarde geseind. Ook is er een chemische analyse van de bodem van de maan gemaakt. De Loe nochod 2 is op 16 janua ri op de maan geland. (Van onze parlement?"re redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal vanmiddag bij liet debat over de verplaatsing van het C.B.S. naar Heerlen bol slaan van de „grote leugen", die de ministers Geertsema en Langman in de schoenen is geschoven door directie en staf van het bureau. Op een spoedconferentie hebben namens staf en direc tie drs. J. A. Links (wetenschappelijk adviseur in de rang van directeur) en het hoofd van de afdeling algemene zaken J. H. W. Driessen meegedeeld, dat de directeur-generaal van het C.B.S.dr. J. Ch. W. Verstege, niet zijn „instemming" heeft betuigd met de splitsing van het bureau en met de verplaatsing van 1000 man naar Heerlén. Dit hebben beide minis ters zoals door ons gemeld in een toelichting op het kabinetsbesluit tijdens de persconferentie van maandag beweerd. In het gisteren uitgegeven communiqué schri.iven directie en staf van het C.B.S.: -Minister Geertsema heeft verklaard, dat het besluit in goed overleg met de directeur- generaal van de statistiek en een personeelsdeiegatie van het C.B.S. tot stand is geko men. Van deze zijde wordt opgemerkt dat minister Geert sema niet bij bedoelde ge sprekken aanwezig is geweest. In betrokken gesprekken is op vragen van minister Langman betreffende .mogelijke modali teiten bij een eventuele split sing van het C.B.S. door de C.B.S.-delegatie antwoord ge geven. Daarbij is de mogelijk heid om tenminste 1000 man naar Heerlen over te plaatsen niet aan de orde geweest. De gesprekken hebben nimmer het karakter van een overleg' aangenomen", aldus de gedeel telijke inhoud van het commu niqué. In de mondelinge toelichting zei drs- Links: „De ministers suggereren als zou er een te gensteliing zijn tussen de di recteur-generaal van het C.B.S. en het personeel. Men probeert een wig te drijven. Het is niet waar dat dr. Ver- stege akkoord is gegaan met het kabinetsbesluit". Op een vraag onzerzijds: „Hebben de ministère dan gelogen?", ant woordde drs. Links: „Als u dat woord zo wilt gebruiken". De heer Driessen (hoofd af deling algemene zaken) vulde aan: „Hoewel twee ministers zeggen dat er goed overleg is geweest, is er in wezen geen overleg geweest. Minister Langman is zelf begonnen met het voorstel van de splitsing en niet dr. Verstege, die alleen een toelichting heeft gegeven op het Zweedse model". Op een vraag waarom de directeur-generaal van het C.B.S. zelf geen toelichting van het standpunt kwam ge ven, werd het antwoord ontwe ken. Men volstond slechts met de verklaring, dat „directie en staf namens hem sprak". Bij de departementen van Binnen landse Zaken en van Economi sche Zaken (waaronder het C-B.S. administratief ressor teert) ontstond gistermiddag na de verklaring van het C.B.S. grote verwarring. Men onthield zich van direct com mentaar. Volstaan werd met verwijzing naar de mededelin gen van ministers Geertsema en Langman op de persconfe rentie van maandag. Wel vond men het merkwaardig dat le den van het C.B.S.-personeel, die met de ministers Geertse ma en Langman hebben over legd, niet aanwezig waren op de persconferentie van directie en staf van het C.B.S. Directie en staf van het C.B.S geven verder als reactie op het besluit, dat dit bij het personeel erg zwaar is geval len, „vooral omdat er in het besluit niet op de sociale as pecten is ingegaan". Door beide C.B.S.-woord- voerders werd op de perscon ferentie meegedeeld, dat zelfs overwogen wordt om kabinets besluit te toetsen bij de onaf hankelijke rechter. In politieke kringen Is de actie van liet C-B.S. tegen de bewindslieden en in het bij zonder tegen minister Lang man door hem te beschuldi gen van leugens slecht geval len. Dat zal vandaag tijdens het interpellatiedebat van het Ka merlid Ter louw (D'66) be paald niet onder stoelen of banken worden gestoken. Indien vandaag een motie in de Tweede Kamer aan de orde komt, tegen deze kabinetsbe slissing zal die niet gesteund wordèn door de KVP-fractie. Ook de fractie van de PvdA zal voor een belangrijk deel tegen zijn evenals die van de ARP, de CHU en de VVD. Mi ROTTERDAM De oudste inwoonster van ons land, me vrouw J. Leuwenöurg-Hor- dijk, hoopt moregen haar 106e verjaardag te vieren. Zij woont aan de Beijerlandselaan 48b in Rotterdam. Vorige week dinsdag over leed in Amsterdam de oudste inwoonster, mevrouw E. van der Burgh-Leusveld. Zij was 108 jaar. Op 25 maart a.s. zou zij 109 jaar geworden zijn. Thans heeft de Rotterdamse, die zich rekening houdend met haar hoge leeftijd „goed" voelt, de leiding onder de be jaarden die meer dan honderd jaar worden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het maandag ochtend vroeg in de Ierse Zee gezonken Nederlandse vrachtschip „Tide" wordt als verloren beschouwd. De re derij Tide ziet geen heil in berging van het vaartuig. De heer G. Timmerman deed gistermiddag na een on derhoud met kapitein John Tooke, verslag van de laatste reisvan het schip. Uit de ge gevens van het logboek blijkt volgens hem duidelijk dat er geen enkel verband heeft be staan tussen de ondergang van het schip en de vondst van kisten munitie. De „Tide" vertrok om 11 januari uit Gent met een la ding kunstmest voor Sligo in het noordiwestem van Ierland. Na een tocht „om de zuid" kwam de „Tide" de 16e in Sligo aan. Het schip vertrok van daar leeg op de 19e. Van wege hei slechte weer werd besloten „om de moord" te gaan. Reeds o-p de dag van het vertrek werden aan de zuid oostkust van Ierland de eerste kisten munitie gevonden. Het schip voer langs de noord west-kust toen het zondag nacht om kwart voor twee in brand raakte. De bemanning kon de machines niet stop zet ten waardoor het schip met Het Tweede-Kamerlid Mas- man (PvdA) interpeileert vol gende week dinsdag minister Van Veen over de uitvpering van de verhoging van het col legegeld. Hij kreeg hiervoor gisteren toestemming van de kamer. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De vraag rijst of we niet naar een wette lijke verplichting tot het ge bruiken van autogordels toe moeten. Het dragen ervan spaart levens en voorkomt zware verwondingen. In Ne derland zijn in alle nieuwe au to's sinds 2 jaar de gordels verplicht standaard, althans op de voorzittingen. Toch weigert nog een groot aantal mensen ze te dragen". Aldus de heer A. Meijer, voor zitter van de afd. fabrikanten en importeurs van personenau tomobielen van de RAI ter ge legenheid van de aan de a.s. RAI gewijde persconferentie. Wat ae luchtverontreiniging door uitlaatgassen betreft, merkte de heer Meijer op. dat de richtliinen die de EEG ter zake heeft opgesteld en waar van de eerste twee fases in middels zijn ingegaan, in Ne derland nog steeds niet zijn ingevoerd. „Helaas is de Ne derlandse overheid op dit punt nogal traag geweest", aldus de heer Meiier. die eraan toevoeg de dat het zelfs mogelijk is de eisen ten aanzien van de ver ontreiniging door uitlaatgassen nog veraer te verscnerpen. „De auto-industrie zal aan die zwaardere eisen kunnen vol doen". Het kon niet uitblijven dat de voorzitter bittere woorden een snelheid van acht mijl per uur op de Ierse kust afsteven de. Er werd een reddingsvlot overboord gezet maar de be manning zag door de snelheid van het schip geen kans er in te komen. Een reddingspoging per helikopter mislukte omdat de mast v-an de „Tide" in de weg zat. Op het noodsignaal was wel de Engelse mijnenve ger Brommgton te hulp ge sneld. De mijnenveger bleef in de nabijheid tot de stranding var het schip op de Ierse rot sige kust om 04.45 uur. De mijnenveger nam de beman ning over. Het schip verdween een dag later, op 22 j»nuari om 04.0-0 uur, voorgoed in de golven. Volgens de heer Timmerman hebben de Ierse autoriteiten tegenover kapitein Tooke met zelfs geen woord gerept over enig verband tussen de stran ding van het schip en de vondst van de kisten muni tie. Benzineichaarste kan zeljs een Belg un peu nerveu maken. Neem nu die automobilist uit Gent die in Sas van Gent aan kwam om te tanken. Toen hij bij een pomp meer dan een halfuur in de rij had staan wachten, was hij het beu. Hij keerde zijn mobiel weer in zui delijke richting en reed terug Maar de man was kennelijk zo boos geworden dat hij hele maal vergeten was waarvoor hij naar Nederland was gere den. Onderweg naar huis kwam hij daar echter gauw achter: ploep, ploep, ploep ploep ploep pl en daar stond-ie. Zonder een druppel benzine. Een Belgische pomphouder hing bij zijn gesloten pomp een bord met de tekst: „De oliemaatschappij laat u en mij in de steek. Ledig. Houdt u fit. Koop een fiets." Ën dan die collega van hem, die ook met een lege pomp zat en naar zijn leverancier tele grafeerde: „Zonder benzine. Gesloten. Naar Mallorca. Per vliegtuig." Een nieuwe slogan in de wie- ersport: „Een grote keel-a op zetten." Nog iets over onze zuiderbu ren (knap, hè, zolang over Bel oon praten zonder een mop te vertellen). De Vlaamse radiP maakte gisterochtend melding van een toeristisch tijdschrift, zo beluisterde een attente col lega. In dat blad was een lijst opgenomen van restaurants, die een gastronomisch weekeinde in het vooruitzicht stelden. Dat lijkt op een dag waarop de minister als het ware per soonlijk alle benzinepompen in België gesloten heeft, een na vrant grapje. Maar wie schetst de verba zing van voornoemde, attente, collega (nou, wie? Ik niet), toen hij hoorde dat hetzelfde tijdschrift voor het eerst een lijst bevat van gelegenheden waar een ruiter met zijn paard kan logeren. Nu wil ïk nooit meer iets kwaads van de Belgen horen. De jongeheer Wiegel is weer eens omgezwaaid. Anders kwam hij in de Pienarie. Prof. J. van Baal, hoogleraar aan de Utrechtse universiteit, heeft zijn ontslag aangeboden, omdat hij „in de laatste werk zame jaren (hij is 63) nog een paar dingen wil afmaken, zon der gehinderd te worden door aantijgingen en pesterijen van studenten en al het nutteloos vergaderen dat daarbij hoort," zo heeft hij gezegd. De van. prof. Baal-t er gewoon Ik ook. Tot morgen. MERIJN. PENANG (AFP) Vier oude Chinese vrouwen een was al 95 zijn in de Malei sische stad Penang vertrapt door 1400 bejaarden die een run ondernamen op de nieuw- j aarscadeaus van een bioscoop bedrijf- Elk jaar deelt deze zaak met nieuwjaar, rijst, suiker, gecon denseerde melk en 5 dollar per persoon uit aan behoeftige oudjes. sprak over de lastenverzwa ring van net autorijden. „Wij geloven dat we nu de grens van het toelaatbare hebben overschreden", zei hij- „De exorbitante belastingen die in Nederland op aankoop en ge bruik van de auto drukken, zull-en in de toekomst omlaag moeten". De heer Meijer moti veerde zulks met verwijzing naar de harmonisatie van de belastingen in EEG-verband die aanstaande is. „Het is niet te verwachten dat steeds 'iet hoogste tarief (van Nederland en Denemarken) gekozen zal worden, daarvoor is het ver schil tussen Duitsland en Italië enerzijds en Denemarken en Nederland anderzijds te groot". UTRECHT (AND Dc plannen voor een intercity-bus- net tussen stations van het in- tercitynet van de spoorwegen en grote woonkernen die niet aan een spoorlijn liggen, be ginnen vorm te krijgen. In het bedrijfsplan 1974 van N. S. is een eerste keus ge maakt uit tw ntig in studie genomen trajecten: D-rachten- Heerenveen, Amstelveen- Utrecht, Den Bosch-Waalwijk, HaarlemSchiphol, Rotterdam- Middelhair>niis, en Goes-Zierik- zee zijn in het programma op genomen. De intercitybussen '.uilen tenminste een reissnel- fieiid va-n 40 kilometer per uur moeten bieden of in elk geval 25 procent sneller moeten jij den dan nu. Er moeten per werkdag tenminste 300 klan ten voor zijn. Andere kenmei Ken zijn weinig halten, door gaande tarieven, goede over stap. en eindpuntoutillage en ri blikatiie van de diensten in het spoorboekje. (Wij deelden kort geleden reeds mee, dat de BBA deze zomer ai begint met een snel- dienst tussen Waalwijk en Den Bosch, in aansluiting o>p het intercitynet van N.S. Daar N.S. nog geen vergunninghou der is voor de genoemde bus- ra jecten ligt het voor de hand dat zij samenwerkt met de betrokken streekvervoerders, in de meeste gevallen dochter ondernemingen. Redactie.) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Nadat eerder de katholieke boeren, en tuin- dersbond een actie begonnen was eigen kandidaten in het nieuw te kiezen KRO-bestuur ■e krijgen, heeft nu ook het VKV zijn leden opgeroepen liet achteloos aan die verkie zing voorbij te gaan. Uit een enquête uit 1967 bleek dat de helft van de NKV. leden ook lid van de KRO was. Volgens het blad Ruim Zicht van het NKV zou het ook goed zijn dit aantal tot uiting te la ten komen in de samenstelling van het KRO-bestuur.

de Stem | 1973 | | pagina 11